Vesmírné lodě a plavidla - Goa'uldské - Al'kesh

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel

Al'kesh

Specifikace / Popis / Design / TechnologieHistorie

Al'kesh

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Goa'uldi
Design Goa'uldi
Třída bombardér, transportní loď
Technické specifikace
Délka 35 m
Výška/hloubka 15 m
Pohon podsvětelný, hyperpohon
Hyperpohon mezihvězdný
Palivo naquadah
Ochrana goa'uldské štíty (alternativní realita)
Trup slitiny naquadahu
Senzorové systémy goa'uldské senzory
Protiopatření maskování
Výzbroj 2 tyčové kanóny, plazmové pumy
Posádka 12
Minimální posádka 2
Cestující 50 vojáků
Ostatní systémy transportní kruhy
Použití
Účel bombardér, transportní loď
Rok zavedení 2000 se prvně objevila, ale je ve službě déle, neznámo jak dlouho
Přidružení Goa'uldi, Národ svobodných Jaffů, Luciánská aliance, Tau'ri (dočasně), Trust (dočasně)
Stav stále aktivní

Nahoru

Popis

Al'kesh vs. Ha'takAl'kesh je výkonný goa'uldský bombardér středního doletu a transportní loď, užívaná k útoku na opevněné pozice na povrchu planet, která má také podpůrnou roli během invaze vládců soustavy. Je větší než průzkumná a nákladní loď Tel'tak a smrtící kluzák, ale stále mnohem menší než mateřská válečná loď Ha'tak. Její hmotnost není přesně známa, ale ví se, že váží zhruba desetkrát méně než Prométheus. Loď je obvykle používána pro zneškodnění pozemní protiletecké obrany a příležitostně je podporována smrtícími kluzáky, které se zase specializují na vzdušný boj, aby je mohly ochránit. Příležitostně je také používána pro nákladní dopravu a dopravu vojsk. I když jsou užívané především pro bombardování pozemních cílů, osvědčily se také dobře ve vesmírných bitvách. Ovšem pár dobře mířených střel ze smrtícího kluzáku na motory lodi nechráněné štítem, dokáže tento menší kolos v pohodě sestřelit. Stejně tak i pár raket z F-302. S Al'keshem jsme se poprvé setkali v epizodě SG-1 4x22 – Exodus.

Al'kesh vleče kontejneryKdyž byli Goa'uldi poraženi, Al'kesh byl dále užíván kulturami, které byly dříve pod nadvládou Goa'uldů, jako například svobodní Jaffové a Luciánská aliance. Některé lodě byly také upraveny k vlečení nákladních kontejnerů vesmírem a pro přepravu nákladů pomocí závěsů na povrchu planet. Svobodní Jaffové ho používali v koordinaci s jejich flotilou mateřských lodí, Ha'taků (SG-1 9x02 – Avalon, 10x15 – Odměna).

 

Nahoru

Design

Design Al'kesheTato loď, stejně jako většina goa'uldských lodí, má jehlanovitý design. Dvě velká silná masivní "křídla" vystupují ze základu pyramidy, která jsou zakřivena ke kokpitu v čele lodi. Al'kesh je schopen podsvětelného cestování pomocí čtyř motorů v zadní části lodi, stejně jako cestovat hyperprostorem pro mezihvězdné cestování. Je to jediná goa'uldská loď, u které jsou vidět podsvětelné motory, které tedy nejsou na stejném principu, jako u všech ostatních. Ovládací systémy pro motory jsou typické goa'uldské krystaly. Můstek Al'keshe má řídící panel a dvě pilotní křesla, jedno s kulovitým ovládacím rozhraním pro řízení lodi a za předním panelem se také nalézá ovládací panel, jako u Ha'taku (SG-1 10x03 – Projekt Pegasus).

Nahoru

Technologie

Maskování

Maskování Al'kesheLoď může také využívat maskovací zařízení, které ji dokáže skoro dokonale zamaskovat, protože i asgardské senzory s odhalením zamaskovaného Al'keshe mají trochu problémy, ale není to zase pro ně nemožné, když na to mají dostatek času. Maskování je také možno rozšířit na větší vzdálenost od lodi a ochránit tak pomocí něj i objekty v blízkosti lodi, jako například hvězdnou bránu. Goa'uldské maskování ovšem pravděpodobně vyžaduje vetší množství energie, nebo má omezení ve velikosti lodě, které nelze snadno obejít, protože maskování u goa'uldských lodí je docela vzácné a o to víc u Ha'taků (SG-1 7x15 – Chiméra, 8x10 – Konec hry, 8x14 – Konfrontace, 10x03 – Projekt Pegasus).

Pohon

Hyperpohon

Aktivace hyperpohonu AlkesheLoď je schopná také cestovat hyperprostorem. Používá goa'uldský hyperpohon, který je umístěn v zadní části lodi. Pro ovládání tohoto hyperpohonu se využívají klasické goa'uldské krystaly a když je nějaký porušen, je potřeba ho vyměnit, aby hyperpohon opět fungoval. Přístup ke krystalům je ze strojovny lodi, kde se vysune panel. Přesná rychlost hyperpohonu Al'keshe není známa, ale pravděpodobně nedosahuje takových kvalit, jako Ha'tak, protože vyžaduje dost energie. Hyperpohon z Al'keshe byl také krátce použit a nainstalován na Prométhea, aby se mohl dostat domu, když byl bez hyperpohonu (SG-1 8x10 – Konec hry, 8x12 – Upoutaný Prométheus).

Podsvětelný pohon

Podsvětelné motory Al'kesheTyto lodě mají výkonný podsvětelný pohon, který se nalézá v zadní části lodi vždy po dvou na stranách zádě. Tyto podsvětelné motory používají určitě jiné palivo, než například pozemské lodě, protože u nich září podobně, jako u asgardských lodí, modře. Motory Al'keshe jsou velmi rychlé a dodávají lodi vynikající manévrovatelnost, která se osvědčila především v boji proti větším, méně pohyblivějším lodím. Přesná rychlost podsvětelného pohonu není známa (SG-1 4x22 – Exodus, 8x12 – Upoutaný Prométheus).

Štíty

Štíty Al'kesheZdá se, že Al'kesh není vybaven goa'uldskými štíty, které by ho chránily před střelbou z jiných lodí, protože nebyly nikdy viděny a dokázaly ho sestřelit dvě nebo tři dobře mířené rakety z F-302, nebo pár střel ze smrtícího kluzáku. Jedinou výjimkou, kdy jsme je mohli spatřit, bylo v alternativní časové linii, kde Al'kesh Teal'ca roztáhl štíty přes ruskou základnu, aby ji ochránil a mohli projít bránou. Není tedy přesně známo, zda Al'kesh štíty má a pokud ano, tak budou asi dost slabé a je spíše pravděpodobnější, že je normálně nemá a v alternativní časové linii je pro ně Ba'al vyvinul. Z toho je také zřejmé, proč jsou tyto lodě používané především k bombardování pozemních pozic, kde nepotřebují takovou ochranu, než v bitvách ve vesmíru (Hvězdná brána: Návrat).

Transportní systém

Transportní kruhy Al'kesheLoď je vybavena také transportními kruhy, které jsou umístěny ve velké místnosti a používaly se především k přepravě nákladu a vojáků na planetu. Místnost je tak velká, že je používána také jako sklad a dokázala uskladnit několik hvězdných bran. Později byly některé tyto lodě vybaveny také ukořistěným asgardským transportním systémem (SG-1 7x15 - Chiméra, 8x10 – Konec hry, 8x12 – Upoutaný Prométheus).

Zbraňové systémy

Tyčové kanóny

Tačové kanóny Al'kesheAl'kesh je vybaven dvojitým tyčovým kanónem, namontovaným na otáčivé střelecké věži na spodní straně lodi. Kanóny se tedy mohou pohybovat dokola a ve vertikálním směru, proto může loď pokrýt střelbou vše pod sebou, jak vepředu, po stranách, tak i za lodí. Jsou to silné energetické zbraně, které se podobají tyčovým zbraním Jaffů, ale jsou větší a výkonnější. Vystřelují žluté energetické střely a jsou primární zbraní na Al'keshi. Zbraně Al'keshe jsou lepší a účinnější než u smrtících kluzáků a dokáží tak napáchat velké škody. Ha'tak nechráněný štítem, je dokonce schopen vážně poškodit kvůli jeho manévrovatelnosti a poškodit tak všechny jeho hlavní systémy, který se pak stane bezbranný (SG-1 4x22 – Exodus, 5x14 – 48 hodin, 5x15 – Schůzka na nejvyšší úrovni, 7x22 – Ztracené město).

Plazmové pumy

Plazmové pumy Al'kesheLoď může také nést plazmové pumy, které vystřeluje po dvou ze spodní části lodi a působí tak jako bomby. Jejich hlavní funkcí je bombardování povrchu planet a zdecimovat tak obranu. Jsou silnější a účinnější než tyčové kanóny. Jsou dost silné na to, aby pronikly dostatečně hluboko do země a zhroutily krystalové tunely Tok'rů po pár výstřelech (SG-1 2x12 – Tok'rové, 4x22 – Exodus, 7x18 – Hrdinové, 7x21-22 – Ztracené město).

 

Nahoru

Historie

Kluzák pronásleduje Al'keshPrvně jsme se setkali s Al'keshem ve hvězdném systému, kde se nacházela planeta Tok'rů, Vorash. Goa'uld Tanith ho měl na této planetě schovaný a podařilo se mu s ním později prchnout z planety. SG-1 a Selmak/Carter z Ha'taku vypustily aktivovanou bránu do místní hvězdy, aby explodovala a zničila Apophisovu flotilu lodí, až dorazí. Al'kesh se odmaskoval a zaútočil na ně. Pro zbraně Ha'taku byl ale příliš rychlý a napáchal velké škody. Ha'tak přišel o hyperpohon a zbraně. Al'kesh Tanitha pak pronásledoval Teal'c a O'Neill ve smrtícím kluzáku. Nakonec se jim ho podařilo sestřelit, ale havarovali spolu s ním na Vorashi (SG-1 4x22 – Exodus).

Na jedné planetě je SG-1 pod těžkou palbou Goa'uldů a utíkají k bráně. Když ji vytočí domů na Zemi, všichni projdou až na Teal'ca, který má s sebou dokonce tyčový kanón ze smrtícího kluzáku. Ten vidí Tanitha v Al'keshi, který vzlétává a chce se mu pomstít. Vystřelí přímo na kokpit Al'keshe, který exploduje a řítí se k zemi. Teal'c ještě stačí projít bránou, ale než dorazí na Zemi, červí díra se přeruší, protože Al'kesh narazí do brány a přeruší spojení. Tanith je mrtev, pomsta vykonána, ale Teal'c je uvězněn v paměti brány (SG-1 5x14 – 48 hodin).

Al'keshe bombardují Tok'tyGoa'uld Zipacna si je vědom, že Tok'rové vynalezli jed na symbionty a také ví, kde je jejich nový domovský svět Revanna. Daniel je mezitím tajně vyslán na schůzku Goa'uldů, kteří se potýkají s neznámým útočníkem a má je jedem zabít. Tam se dozví jméno Anubise, který chce pro ně vyhladit Tok'ry jednou provždy a vyslal na Revannu již flotilu, aby je zničila. Po příletu na Revannu, Goa'uldi aktivovali bránu, aby nemohli utéct a začali povrch planety bombardovat velkým počtem Al'keshů. Jejich bombardování bylo tak silné, že dokázaly zhroutit tunely Tok'rů (SG-1 5x15 – Schůzka na nejvyšší úrovni, 5x16 – Poslední boj).

Na jedné planetě je tým tří vědců, kteří zkoumají transportní kruhy, společně s SG-1, která je chrání. Mezitím Tok'ra, který se vydává za Goa'ulda Khonsu, povolá svého prvního muže Heraka, aby zajal SG-1, protože ví jejich umístění. Herak s Jaffy přilétá Al'keshem na planetu a vyšle kruhy Jaffy, aby je zajali. SG-1 se podaří zajmout a celé z dálky to sledují vědci. Jeden z nich, Felger, se svým kolegou se transportovali na palubu lodi, aby je zachránili. Až později se zjistilo, že to bylo vše naplánované (SG-1 6x08 – Hrdinové).

Al'keshe útočí na AbydosAnubis napadne Abydos, protože si myslí, že je tam ukryto někde Ra'ovo oko a to chce získat, aby mohl dokončit svou mocnou zbraň a měl převahu nad ostatními vládci soustavy. Proto vyšle na planetu své jednotky ve výsadkové lodi a také Al'keshe se smrtícími kluzáky, aby zdecimovali chabou obranu Abydosanů a začnou je bombardovat (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá).

 

Když Felger vymyslí virus na hvězdné brány, přestanou náhle všechny fungovat a týmy jsou uvězněny mimo Zemi. Společně s Carterovou to nakonec vyřeší a jdou na planetu, kde to začalo, aby to napravili. Jsou ale napadeni Jaffy Ba'ala. Dlouho by se už neudrželi, když v tom se objeví Al'kesh, který Jaffy odrazí a zažene na útěk. Ten nakonec ukořistili O'Neill s Teal'cem. Felger pak dal vše do pořádku a vrátili se bránou na Zemi. Plukovník O'Neill se vrátil na Zemi Al'keshem (SG-1 7x09 – Mstitel).

Osiris po transportu z Al'kesheOsiris přiletěl ve svém Al'keshi na Zemi a zamaskoval ho na orbitě. Každou noc, když šel Daniel spát, přepravil se k němu a pomocí zařízení na vzpomínky se snažil získat informace o ztraceném městě plném zbraní. Nakonec SG-1 zjistí, že se jedná o Osirise a zneškodní ho. Al'kesh ovšem zůstane zamaskovaný na orbitě Země (SG-1 7x15 – Chiméra).

Když na stanovišti Alfa dávají dohromady prototyp zbraně proti superbojovníkům, jsou prozrazení a Anubis zaútočí. Vyšle tam Al'keshe a superbojovníky, aby to tam zničili a našli zbraň, která by je jako jediná mohla zastavit (SG-1 7x16 – Umíráček).

Al'keshe se snaží zastavit SG týmyNa jedné planetě zkoumá SG-13 nějaké trosky, ale odhalí je goa'uldská sonda. Podaří se jim ji zničit, ale nevědí, že vyslala subprostorem signál. Když dorazí Jaffové Anubise, jeden ze členů týmu je zraněn a SGC vysílá na pomoc Dr. Fraiserovou a týmy SG-1, 5 a 7, aby je zachránili. Při záchranné akci je ale začnou bombardovat Al'keshe a dochází k veliké bitvě. Zdá se, že to dostal i plukovník O'Neill, ale nakonec se jim podaří všem vrátit zpět na Zemi, akorát Dr. Fraiserová to nepřežije (SG-1 7x17-18 – Hrdinové).

Když SGC zjistí, že na planetě P3X-439 jsou antické ruiny a najdou tam dokonce antické úložiště znalostí, vyšlou tam SG-1 a SG-3 a 5 jim kryjí záda, protože o nich už věděl Anubis a vyslal tam flotilu, aby je zastavila. Týmy jsou bombardováni letkou Al'keshů a smrtících kluzáků a O'Neill se znovu obětuje a nahraje si znalosti do mozku. Podaří se jim uniknout z planety a odpálit archiv vědomostí, aby se nedostal do rukou Anubise (SG-1 7x21 – Ztracené město).

Když Anubis se svou flotilou dorazí na Zemi, aby si lidi konečně podrobil, SG-1 je zrovna na misi, kde hledá ztracené město. Zjistí ale, že se nachází na Zemi a vrací se v upraveném Tel'taku. Základna Antiků je hodně hluboko pod ledem a než se tam dostanou, dochází nad nimi k velké letecké bitvě, kde se letka Al'keshů a smrtících kluzáků střetne s letkou F-302 a Tel'tak chrání samotný Prométheus, v čele s generálem Hammondem. Bitva je celkem vyrovnaná a Al'keshe se dají sestřelit i dvěma raketami. Rakety ovšem F-302 dojdou a jsou odvolány, ale o zbytek Al'keshů a kluzáků se postarají antické střely (SG-1 7x22 – Ztracené město).

Zamaskovaný Al'kesh Osirise najde skupina Trust a pomocí něj ukradnou a transportují bránu z SGC na palubu. Mají plán vyhladit všechny Goa'uldy a nezajímá je, že jsou mezi nimi i nevinní Jaffové. Používají bránu z Al'keshe, aby posílali na planety rakety s jedem Tok'rů a všechny kdo mají symbionty, tak zabili. Prométheus se je snaží najít novými asgardskými senzory, ale zatím bezvýsledně. Na palubu Al'keshe také unesou Carterovou, když je SG-1 na Zemi najde. Nakonec se podaří získat bránu a členy SG-1 zpět, ale Al'kesh unikne do hyperprostoru (SG-1 8x10 – Konec hry).

Al'keshe útočí na PrométheaKdyž míří Prométheus na Atlantis, aby vyšetřili, co se s nimi stalo, přeruší misi kvůli tísňovému volání. Když dorazí na pomoc, najdou dva bezmocné Al'keshe. Zanedlouho se ale někdo dostane na palubu Prométhea a transportuje celou posádku mimo Daniela na jeden z Al'keshů. Posádka se ho snaží zprovoznit, ale zatím bez úspěchu. Mezitím Prométheus odlétá. Nakonec se pokusí získat krystaly pro hyperpohon z druhého Al'keshe, kde ale není už dýchatelná atmosféra. Nakonec se jim to se štěstím podaří a vydají se za Prométheem. Ten mezitím dorazí na planetu k pašerákům a zanedlouho je napaden smrtícími kluzáky. Když odstartuje z planety a zapne štíty, napadnou je ještě Al'keshe, ale přilétá Al'kesh s posádkou Prométhea a zničí je. Prométheus je zachráněn (SG-1 8x12 – Upoutaný Prométheus).

Když se objeví Kinsey v O'Neillově domě, je docela překvapen, ale nakonec ho přesvědčí, že jim pomůže odhalit organizaci Trust. Sledují ho, ale ti mu implantují Goa'ulda a všichni zmizí. Zjistí, že se museli transportovat na zamaskovaný Al'kesh na orbitě Země. Prométheus ho zkusí najít, ale zatím bez úspěchu. Mezitím je Daniel v Rusku, ale chtějí ho zatknout pro podezření, že je v něm Goa'uld. Ten je ovšem v Kinseym a unese ho na Prométhea. Kinseymu se ale podaří uprchnout na zamaskovaný Al'kesh. Ten později napadne Prométhea, ale ten Al'kesh zničí (SG-1 8x14 – Konfrontace).

Když se Vala pokouší získat zpět upravený Tel'tak, aby dala vše do pořádku s obchodníky a její starý známý mohl zrušit pouto s Danielem, které měli díky náramkům, vlákají Tenata a Jupa na jedné planetě do pasti a loď si vezmou. Když chtějí uletět, překvapí je flotila Al'keshů Luciánské aliance. Tel'tak je ale opravdu velmi dobře modifikovaný a předstírají ostatním, že je s nimi flotila Al'keshů, které jsou ovšem pravděpodobně jen holografické. Nakonec se jim tímto a ještě jedním fíglem podaří uniknout (SG-1 9x04 – Trvalé pouto).

Bra'tac bombarduje s Al'keshem Jaffy Ba'alaTeal'c je unesen Ba'alem, který se mu snaží vymýt mozek. Zbytek SG-1 s dalšími SG týmy vyráží na Ba'alovu planetu, aby ho zachránili. Brána je ale silně střežena jeho Jaffy a tak přilétá na pomoc Bra'tac v Al'keshi, aby to kolem brány vyčistil, a bombarduje s ním okolí brány. SG týmy dorazí na planetu a jsou později svědky, jak jeden smrtící kluzák sestřelí Bra'tacův Al'kesh. Svůj účel ale splní a SG týmy zachrání Teal'ca a zabijí klona Ba'ala (SG-1 9x14 – Síla vůle).

Když Oriové vtrhnou do naší Galaxie, jejich prvním cílem je Chulak, protože tam se Jaffové postavili proti svým bohům. Nad povrchem se potom odehraje velká letecká bitva mezi Al'keshi a smrtícími kluzáky Jaffů a stíhacími loděmi Oriů. Jaffové jsou sice poraženi, ale Al'keshům se podařilo zničit několik jejich stíhacích lodí (SG-1 10x01 – Z masa a kostí).

Teal'c přilétá v Al'keshi zamaskovat bránuSGC má plán, jak zamezit tomu, aby Oriové neposlali do Mléčné dráhy další své válečné lodě. Odyssea je s bránou poslána do galaxie Pegasus k černé díře a jedna brána se nechá u superbrány v Mléčné dráze, aby se pokusili o přeskok červí díry na superbránu a tím tomu zamezili. Bránu v Mléčné dráze hlídal Teal'c v Al'keshi, ale brzy přiletěla jedna orijská loď, jako kdyby měli tušení, že se něco děje. Teal'c Al'kesh zamaskoval a zůstal. Když Odysseu napadl wraithský úl, využili ho k tomu, že jeho zničením se povedl přeskok červí díry na superbránu a Teal'c v Al'keshi byl svědkem toho, jak nestabilní vír zničil orijskou loď. Bylo to první velké vítězství nad Orii (SG-1 10x03 – Projekt Pegasus).

Ba'al potřeboval shromáždit všechny své klony rozeseté po galaxii, a tak využil SGC, aby toho dosáhl. Přiletěl v Al'keshi na Zemi a nechal se sestřelit F-16. Al'kesh havaroval a našli v něm ke svému překvapení právě Ba'ala. Co se stalo s tímto Al'keshem není známo, je možné, že ho Tau'riové opravili (SG-1 10x04 – Ba'alovy klony).

SG-1 je vyslána zničit transport kassy (rostlina vypadající jako kukuřice) a kontejnery vleče za sebou Al'kesh. Mitchell je nakonec překvapen vojáky Luciánské aliance, ale nakonec se mu podaří dostat z transportu kassy právě včas. Transport vybuchuje a s ním i Al'kesh. Za tento čin byla vyhlášena Netanem odměna za hlavy týmu SG-1 a vyhlášena válka proti Zemi (SG-1 10x15 – Odměna).

 

Alternativní časová linie

Teal'cův Al'keshV alternativní časové linii, o kterou se postaral Ba'al, aby byl nejmocnější z Goa'uldů, dorazila obrovská flotila jeho Ha'taků na Zemi, aby si ji mohl podrobit. Mezi loděmi byl i Al'kesh jeho prvního muže Teal'ca. Zdá se, že tento Al'kesh je trochu jiný, než jak ho známe, nebo jen lépe modifikovaný, protože měl jako jediný štíty. Ba'ala zradila Qetesh a nařídila bombardování Země. Teal'c použil jeho Al'kesh, aby se dostali k bráně na Zemi v ruské základně a roztáhl kolem ní štíty, aby se stačili včas s SG-1 přesunout na planetu, kde měl Ba'al ukrytý "stroj času" (Hvězdná brána: Návrat).

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu