Postavy - Stargate SG-1

Jack O'NeillSamantha CarterováDaniel Jackson / Teal'c / Jonas Quinn / Cameron Mitchell / Vala Mal Doran / George Hammond / Henry "Hank" Landry / Janet Fraiserová / Carolyne Lamová

SGC - SG-1


SG-1

Jonathan "Jack" O'Neill

O'NeillJméno: Jonathan 'Jack' O'Neill
Hodnost: Plukovník USAF >> Generál USAF

Služba: Plukovník USAF >> Velitel základny SGC
Kvalifikace: Speciální vojenské operace nejvyššího utajení

Herec: Richard Dean Anderson

Odkaz na ofic. web: Richard Dean Anderson
Odkaz na CSFD: Richard Dean Anderson
Odkaz na IMDB: Richard Dean Anderson

 

Plukovník Jack O'Neill se narodil 20.října 1952 v Chicagu, stát Illinois. Působil u letectva ve speciálních jednotkách a patřil k elitě, která dostávala přísně tajné úkoly. Operovali ve Východním Německu, O'Neill byl 4 měsíce zajat v Iráckém vězení a díky těmto zkušenostem je výborný velitel a voják.

Byl ženatý se Sarah a měli spolu syna Charlieho, ten se však nešťastnou náhodou zastřelil Jackovou pistolí. O'Neill se psychicky zhroutil. Chuť do života mu vrátil až Skaa'ra na Abydosu, Jack byl vybrán jako velitel první mise v programu SGC. Skaa'ra mu totiž velmi připomínal jeho syna Charlieho, a proto bylo pro něj další velkou ránou, když se stal Skaa'ra hostitelem Apophisova syna Klorela. Naštěstí mu však Tollánci a Noxové pomohli a vyjmuli mu z těla Klorela a Skaa'ra se stal znovu svobodným.

Jack O'Neill se stal také na chvilku Jaffou, jednou zase měl v mozku všechny znalosti Antiků a stala se mu spousta dalších příhod...

Jack O'Neill byl, po povýšení Generála Hammonda, jmenován novým velitelem SGC a byl také povýšen do hodnosti Generála. Nakonec pak z programu SGC definitivně odešel, i když se tam ještě občas objevil. Naposled jsme ho mohli vidět ve filmu Stargate: Continuum. Postava Jacka O'Neilla je zřejmě nejoblíbenější z celého seriálu. Proto se také můžete těšit na spciální stránku, kterou připravujeme, a která bude věnována právě Jacku O'Neillovi a jeho herci Richardu Deanu Andersonovi.

Chorobopis:

V roce 1997 se nakazil mikroorganismem z P3X-797.

Nahoru


 

Dr. Samantha Carterová

CarterJméno: Dr. Samantha Carterová
Hodnost: Major USAF >> Podplukovník USAF >> Plukovník USAF

Služba: Člen týmu SG1, Astrofyzička
Kvalifikace: Astrofyzička

Herečka: Amanda Tapping

Odkaz na ofic. web: Amanda Tapping
Odkaz na CSFD: Amanda Tapping
Odkaz na IMDB: Amanda Tapping

 

Major Samantha Carterová je expertem na Hvězdnou Bránu a technologie s ní spojené. Během mise na Abydos zůstala na Zemi, aby bránu ještě lépe prozkoumala. Carterová si jako první myslela, že existuje celá síť bran, a právě tuto teorii ji potvrdila Abydosská mise. Proč jinak by bylo na bráně 39 symbolů?

Po znovuotevření projektu byla povolána a stala se členkou SG1.

Je svobodná, bezdětná. Matka jí zemřela a její otec je Generál Jacob Carter. Jacob Carter měl rakovinu, ale Sam ho zachránila tak, že z něj udělala hostitele Tok'ry Selmak a tím se Jacob stal vlastně prostředníkem mezi Tok'ry a Zemí.

Sam má vlastní zkušenost s Tok'ry, vstoupila totiž do ní Tok'ra Jolinar a určitou dobu v ní pobývala, než zemřela. Sam má díky tomuto spojení její vzpomínky a rozpozná Goa'uldy a Tok'ry od normálních lidí na blízkou vzdálenost. Jen díky jejímu spojení s Jolinar se SGC o Tok'rách dozvědělo.

Sam také strávila jeden rok jako velitelka na Atlantisu (4.série SGA), kde zastoupila Dr. Elizabeth Weirovou, ale po roce jí IOA nahradilo Richardem Woolseym. Po opuštění Atlantis pokračuje na SGC a také velela lodi generál George Hammond.

Životopis:

Narodila se 29. prosince 1968 (SG1 4x20) a vstoupila do Programu Hvězdné brány v roce 1992 ve věku 23 let (SG1 1x01-02 Děti bohů). Po útoku Apophise na Zemi v roce 1997 se stala členkou týmu SG1 (ve věku 28 let).

Carterová v týmu zůstala osm let. Po pádu říše Goa'uldů v roce 2005 z týmu odešla (ve věku 36 let) a začala pracovat na dalších výzkumech v oblasti 51. Nakonec se však vrátila k SG1 s nástupem nové hrozby ze strany Oriů (SG1 9x7 Deus Ex Machina).

Někdy v roce 2007 (ve věku 38 let) - po skončení hrozby ze strany Oriů - byla Carterová přidělena k dokončení mezihvězdné vesmírné stanice Midway (SGA 4x01). Krátce poté co utrpěla Dr. Weirová zranění při útoku Asuřanů na Atlantida převzala Carterová vedení expedice na Atlanditě (SGA 4x3).

Její velení trvalo asi jeden rok a v roce 2008 (ve věku 39 let) ji nahradil Richard Woolsey (SGA 5x1).

Carterová krátce velela SGC (ve věku 40 let), aby řídila obranu Země před útokem Wraithů v roce 2009 (SGA - 5x20).

Po skončení krize převzala velení nad novou lodí třídy Daedalus pojmenovanou George Hammond a byla svědkem zničení základny Icarus (SGU 1x1). Rovněž se účastnila bitvy o další planetu s naquadriovým jádrem.

Chorobopis:

V roce 1997 byla pobodána nožem, nakazila se mikroorganismem z P3X-797.

Nahoru


 

Dr. Daniel Jackson

JacksonJméno: Dr. Daniel Jackson
Hodnost: Není voják

Služba: Člen týmu SG1, Archeolog
Kvalifikace: Archeolog, Anthropolog, Egyptolog, Lingvista

Herec: Michael Shanks

Odkaz na ofic. web: Michael Shanks
Odkaz na CSFD: Michael Shanks
Odkaz na IMDB: Michael Shanks

 

Dr. Daniel Jackson byl členem prvního týmu, který se vydal bránou na Abydos. Daniel je také úspěšným historikem, který se specializuje na starověké kultury, zvláště pak na Egypt. Mluví plynně 23 jazyky včetně Staroegyptštiny. Daniel pátrá po nových vědomostech, objevuje opravdovou historii (Goa'uldští bohové) a hledá také svou manželku z Abydosu, Sha'ri, kterou mu vzal Apophis, jako hostitelku pro svou královnu.

Podařilo se mu rozluštit symboly na desce, které se našly v Gíze při objevu brány, a díky tomu se podařilo bránu poprvé otevřít. Po skončení mise a zabití Ra zůstal na Abydosu, aby mohl zkoumat tuto staroegyptskou kulturu a také kvůli své manželce Sha'ri. Na planetě se mu podařilo najít místnost, ve které bylo spoustu adres Hvězdných bran. Hlavně díky němu se tedy mohl rozjet program SGC.

Ne Zemi nemá žádné příbuzné, rodiče zahynuli při neštěstí v muzeu, když se na ně zřítila jejich vlastní expozice při stavbě, když byl Daniel ještě malý.

Sha'ri zemřela, protože byl Teal'c nucen jí zabít, když se snažila pod vlivem Amaunet zabít Daniela. Daniel pokračuje dál s týmem SG1, protože pátrá po synu Sha'ri a Apophise Harsesisovi, který má v sobě všechny znalosti Goa'uldů.

Dítě ochraňuje mocná Oma Desala, aby ho nenašli Vládci soustavy, kteří se ho pochopitelně bojí.

Nahoru


 

Teal'c

Teal'cJméno: Teal'c
Hodnost: Jaffa (První muž) >> Svobodný Jaffa

Služba: První muž Apophise >> Člen týmu SG1
Kvalifikace: Bojovník

Herec: Christopher Judge

Odkaz na ofic. web: Nemá oficiální web
Odkaz na CSFD: Christopher Judge
Odkaz na IMDB: Christopher Judge

 

Teal'c je Jaffa a sloužil dříve Goa'uldovi Apophisovi. Po výcviku s Bra'tacem, který ho i naučil, že jsou Goa'uldi falešní bohové, se stal Apophisovým první mužem. Byl jím dokud se neobjevila SG1, O'Neillovi totiž uvěřil, že je ten, kdo může Goa'uldy porazit a tak obrátil svou zbraň proti hadím strážím. tím začíná jeho příběh u SG1. Od té doby je pro Goa'uldy Zrádcem (Šolvou).

Jako Jaffa v sobě nosí Goa'uldi larvu, díky které je stále zdraví a má dlouhý život. Teal'ca velice mrzi všechny události, kterým byl svědkem pod Apophisovým velením. Doufá, že se mu povede napravit některé špatné věci, a že se mu podaří osvobodit Jaffský národ.

Má syna Rya'ca a ženu Dry'auc. Z počátku byli vyhnanci, ale pak si Dry'auc vzal Teal'cův přítel Fro'tac. Rya'ca ale unesl Apophis a vymyl mu mozek a měl zničit Zem speciální jedovatou látku, kterou měl ve falešných zubech. V tom mu bylo zabráněno a výstřelem ze zat'nik'atelu se mu vrátili pravé vzpomínky. Teal'c pak svou rodinu ukryl na planetu Země Světla.

Teal'covým velkým přítelem a bývalým učitelem je Bra'tac.

Nahoru


 

Jonas Quinn

QuinnJméno: Jonas Quinn
Hodnost: Není voják

Služba: Člen týmu SG1, náhrada ze zesnulého Daniela Jacksona
Kvalifikace: Vědec, Archeolog

Herec: Corin Nemec

Odkaz na ofic. web: Nemá oficiální web
Odkaz na CSFD: Corin Nemec
Odkaz na IMDB: Corin Nemec

 

Jonas Quinn se stal členem SG1 po Danielově smrti. On jako jediný ze své planety věří, že havárie Naqadriového reaktoru nebyla chybou Daniela, ale místních vědců. Proto utekl ze své planety na Zem.

Jonas se stal členem SG1, chce svým působením v týmu odčinit smrt Daniela. Jonas má schopnost rychlého učení, díky tomu již několikrát týmu SG1 pomohl.

Po návratu Daniela Jacksona, který byl Antiky seslán zpět mezi lidi, když několikrát porušil jejich pravidla, odešel Jonas zpět na svou domovskou planetu.

Nahoru


 

Cameron Mitchell

MitchellJméno: Cameron Mitchell
Hodnost: Podplukovník USAF >> Plukovník USAF

Služba: Velitel týmu SG1, náhrada za Jacka O'Neilla
Kvalifikace: Pilot F302

Herec: Ben Browder

Odkaz na ofic. web: Nemá oficiální web
Odkaz na CSFD: Ben Browder
Odkaz na IMDB: Ben Browder

 

Cameron Mitchell byl původně pilotem stíhaček typu F302. Stal se hrdinou vzdušného souboje z Antarktidy, když Zemi napadli Goa'uldi (viz. série 7, epizoda 22 - Ztracené město II.část). Za odměnu byl převelen přímo do zařízení SGC, které dostalo i nového generála Hanka Landryho, který nahradil Jacka O'Neilla.

Podplukovník Mitchell dostane od Generála O'Neilla na výběr několik týmů a vybere si ten nejlepší - SG1. Generál Landry mu však později, k jeho překvapení, sdělí, že má být přímo velitelem SG1. Jenže vzápětí zjišťuje, že v týmu nikdo nezůstal - Podplukovník Carterová odešla do oblasti 51, Dr. Jackson se chystá odejít na Atlantis a Teal'c odešel na Dakaru, na planetu svobodných Jaffů.

Mitchell se ovšem jen tak lehce nevzdává a s příchodem Valy Mal Doran, která tvrdí, že ví kde je na Zemi ukrytý Antický poklad, a s novou hrozbou Ori se znovu zformuje starý tým SG1 ve složení: Mitchell, Carterová, Jackson, Teal'c a Vala Mal Doran.

Před filmem Stargate: Continuum byl Mitchell povýšen do hodnosti Plukovníka.

Nahoru


 

Vala Mal Doran

Mal DoranJméno: Vala Mal Doran
Hodnost: Žádná

Služba: Zlodějka >> Členka týmu SG1
Kvalifikace: Zlodějka

Herečka: Claudia Black

Odkaz na ofic. web: Nemá oficiální web
Odkaz na CSFD: Claudia Black
Odkaz na IMDB: Claudia Black

 

Vala Mal Doran původně žila se svými lidmi na neznámé domovské planetě, než byla vybrána jako hostitelka Goa'ulda Quetesh. O postavení Quetesh mezi vládci soustavy se toho moc neví, ale určitě byla ve spojenectví s vládcem Athénou. Podle jejích slov byla Quetesh velmi inteligentní a prohnaná - i na poměry ostatních Goa'uldů. Prý využila Athéniny slabosti a spojila se s ní ve víře, že společně najdou antický Clava tesauri infinita - Klič k nekonečnému bohatství.

Nedlouho po tom, co Quetesh zradila Athénu, ji našli Tok'rové a podařilo se jim Quetesh vyjmout z těla hostitelky. Vala tak konečně získala kontrolu nad svým tělem a navíc potlačené vzpomínky a vědomosti Goa'uldů včteně ovládání jejich technologie.

Po zkušenostech s Goa'uldy se rozhodla přidat k organizaci pašeráků a žoldáků. Vala přechovávala a obchodovala s cennými předměty a nakonec se zaměřila na krádeže vesmírných lodí, které pak prodávala Luciánské alianci za zbraňový naquadah.

Po pádu Goa'uldů a osvobození Jaffů se poslední Goa'uldi rozhodli začít překupníkům a pašerákům rozprodávat artefakty ze svých ohromných sbírek, aby si udrželi svůj životní styl, na který si za poslední století tak zvykli. Tak se k Vale dostal i záznam o pokladu v anglickém Glastonburry.

Po incidentu s Orii a jejich invazi do galaxie Mléčné dráhy se Vala přidala k velitelstvé Hvězdné brány a později členem SG1. Při misích pak mohla využívat svých kontaktů ve prospěch týmu.

Měla dceru Adrii, která se však stala vůdkyní Ori. Nakonec byla zabita Antiky. Chvíli žila s Orijským válečníkem Tominem, který se pak přidal k boji proti Ori a Vala byla také zamilovaná do Daniela Jacksona.

Nahoru


 

George Hammond

HammondJméno: George Hammond
Hodnost: Generál

Služba: Velitel SGC >> Velitel obrany Země
Kvalifikace: Mariňák, Pilot USAF

Herec: Don S. Davis

Odkaz na ofic. web: Don S. Davis
Odkaz na CSFD: Don S. Davis
Odkaz na IMDB: Don S. Davis

 

Generál George Hammond byl velitelem základny SGC. Připravuje, schvaluje a rozhoduje o nejdůležitějších věcech a stará se o mise SG týmů. Podléhá přímo prezidentovi USA. Pokud s ním chce komunikovat, může přímou linkou přes červený telefon. On rozhoduje, kdy se spouští autodestrukce. Pokud je to nezbytné, projde bránou na diplomatické akce, ale i je schopen projít bránou společně s armádou pro záchranu nějakého uvězněného SG týmu.

Hodně mu záleží na týmu SG1 a je schopen vyslat veškeré týmy na jeho záchranu. Dokáže také vyburcovat morálku celé základny a všichni jsou schopni jít dobrovolně i na sebevražednou misi, pokud by si to Hammond přál. To jsme mohli vidět, při několika záchranných akcích. Když nebyla jiná možnost, vydal se sám bránou na Chulak, aby se přidal k Teal'covi při pátrání po SG1, když prezident zakázal Hammondovi vyslat záchranné jednotky.

Hammond má dceru a dvě vnučky Kaylu a Tessu.

Nahoru


 

Hank Landry

LandryJméno: Henry "Hank" Landry
Hodnost: Generál

Služba: Velitel SGC
Kvalifikace: Neznámá

Herec: Beau Bridges

Odkaz na ofic. web: Nemá oficiální web
Odkaz na CSFD: Beau Bridges
Odkaz na IMDB: Beau Bridges

 

Generál Hank Landry byl povolán na místo velitele SGC jako náhrada ze Jacka O'Neilla, který odešel. Jak se zdá, Landry je velmi blízký přítel Jacka O'Neilla.

Hank Landry dlouho pracoval v programu SGC, ale nyní se dostal na místo velitele základny. Kvůli této práci musel opustit celou rodinu, s manželkou se rozvedl a dcera ho skoro neznala. Jeho dcera je velice úspěšná doktorka, která byla nedávno přijata na místo hlavního doktora SGC, po smrti Janet Fraiserové. Se svým otcem jedná spíše jako se svým nadřízeným. Landry se ale nevzdává a nakonec se mu podaří vyřešit jejich vztah.

Nahoru


 

Dr. Janet Fraiserová

FraiserJméno: Dr. Janet Fraiserová
Hodnost: Major

Služba: Hlavní doktorka SGC
Kvalifikace: Doktorka medicíny

Herečka: Teryl Rothery

Odkaz na ofic. web: Teryl Rothery
Odkaz na FDB: Teryl Rothery
Odkaz na IMDB: Teryl Rothery

 

Dr. Janet Fraiserová byla hlavní doktorkou v SGC. Zodpovídala za veškerý biologický výzkum. Mezi její povinnosti patří i analýza nových biologických objevů přinesených z mimozemských světů. Také se stará o prevenci proti virům a léčení různých nemocí. Stará se o zdravotní stav celého SGC personálu.

Dr. Fraiserová je vdaná. Ona a její manžel společně adoptovali Cassandu, jako jediná přežila biologickou katastrofu na své planetě (Hanka - P8X-987) způsobenou Goa'uldy.

Dr. Fraiserová zemřela při záchraně jednoho vojáka. Zabili ji Jaffové tyčovou zbraní. (díl 7x17 a 7x18 - Hrdinové).

Nahoru


 

Dr. Carolyne Lamová

LamJméno: Dr. Carolyne Lamová
Hodnost: Není voják

Služba: Hlavní doktor SGC
Kvalifikace: Doktorka medicíny

Herec: Lexa Doig

Odkaz na rozsáhý Fan project: Lexa Doig Fan Project
Odkaz na Osobnosti.cz: Lexa Doig
Odkaz na český fanklub: Lexa Doig Fanklub

 

Dr. Carolyne Lamová se stala hlavní doktorkou SGC od 9. série Hvězdné brány. Carolyne je dcerou generála Hanka Landryho, ale příjmení má po matce Kim Lamové, která se s generálem Landrym již dávno rozešla.

Carolyne dříve vinila svého otce z rozchodu jejích rodičů, ale když nyní pracují spolu, poznává, jak tvrdý život její otec měl a postupně mu odpouští. Jejich vztah se obnovuje.

Nahoru