Technologie - Pozemské

UPOZORNĚNÍ

Tyto stránky jsou původní ze starého webu, takže obsahují drobné chyby. Postupem času budou nahrazeny za nové, kde by už žádné rasy neměly chybět.

AG-3 / Avenger / Elektromagnetický generátor / Iris / Keramický polymer / M.A.T. - Mobilní těžký kulomet / MALP - Mobilní analyzační laboratorní sonda / Miniponorka / Naquadahový generátor / Navigační maják / Rakety / Schránka ze Saganova institutu / UAV (průzkumný letoun) / Ultrazvukový blokovač mozkových funkcí / Vysílač kódu (GDO) / Zadávací zařízení / Zdroj energie

Bomby:

BFMB Mark V, VII, IX / Kladivo na Goa'uldy / Naquadahová bomba

Střelné zbraně:

Beretta M9 (92 F) / Colt M4A1 Carabine / FIM 92 Stinger / FN P90 / Franchi SPAS 12 a 15 / M16 / M136-AT4 / M249 SAW / MP5 A3 / H&K MP-10

Speciální zbraně:

Anti-kull zbraň / C4 / M18 Claymore / Noktovizor / Railgun


AG-3

AG-3

AG-3 je satelit tvořen kombinací goa'uldských a pozemských technologií. Každý satelit je sledovacím zařízením a zároveň neuvěřitelně účinnou zbraní. Satelity detekují všechny goa'uldské mateřské lodě na vzdálenosti několika tisíc světelných let. Když se mateřská loď k satelitu přiblíží, tak mu stačí jediný výstřel aby loď zničil. Satelit je také vybaven vylepšeným goa'uldským štítem, takže je naprosto nezničitelný.

 

Nahoru


Avenger

Avenger

Avenger je počítačový virus sloužící k vyřazení hvězdné brány z provozu. Virus se musí nahrát do DHD, kde změní databázi koordinátů tak, že brána se stává neschopnou otevřít červí díru. Ba'al tento virus zneužil a vytvořil jeho lepší verzi Avenger 2.0. Pro každou síť bran však musí být virus odlišný.

 

Nahoru


Elektromagnetický generátor

Elektromagnetický generátor

Toto zařízení generuje extrémně silné elektromagnetické pulzy. Dostatečně silný pulz dokáže v elektronických obvodech indukovat obrovský proud a elektroniku v podstatě spálí. Tento generátor využilo SGC při útoku Anubise na Zemi. Vědci doufali, že dostatečně silný EM puls poslaný skrz bránu dokáže jeho zařízení zničit. To se nepodařilo, protože Anubis zařízení sestavil ze svých znalostí Antické technologie, díky čemuž to na ni nepůsobilo a poškodil tak SGC.

Nahoru


Iris

Iris

Iris je obranný štít pozemské brány. Tento štít je umístěn 50 mikrometrů od hranice červí díry, dostatečně daleko aby se brána otevřela, ale dostatečně blízko aby zabránila zpětnému složení hmoty. Původní Iris se skládala pouze z čistého titanu. Poté, co iris pohltila černá díra, byla nová iris vyrobena ze slitiny titanu a trinia. Obsluha brány iris zavře vždy, když se otevře červí díra zvenčí, pokud se na monitoru zobrazí nějaký přijímací kód a ten bude souhlasit s kódem v databázi, obsluha brány iris otevře.

Nahoru


Keramický polymer

Keramický polymer

Každý člen SG týmu má ve své povinné výbavě neprůstřelnou vestu. Ty byly speciálně vystuženy ocelovým plátem, který bránil průniku silnějších střel. Pokud však byl člověk zasažen výbojem z energetické zbraně, tak ocelová výstuž se ve zlomku vteřiny roztavila a výboj pronikl skrz něj. Druhou variantou byla kevlarová výstuž. Ta byla účinná pro energetické zbraně, ale naopak proti silnějším střelám byla neúčinná. Proto v SGC vynalezli keramický polymer. Jde o spojení vlastností ocelové a kevlarové výstuže. Při jejím vývoji se vědci inspirovali absorbční technologií obleků Anubisových superbojovníků.

Nahoru


M.A.T. - Mobilní těžký kulomet

M.A.T. - Mobilní těžký kulomet

Mobilní útočné vozidlo je vybaveno pojízdným systémem do terénu a kulometem M2 ráže 7,62 mm. MAT je silně pancéřován a je odolný proti goa'uldským tyčovým zbraním. MAT se řídí buď dálkovým ovládáním nebo z pozice střelce.

 

 

Nahoru


MALP - Mobilní analyzační laboratorní sonda

MALP - Mobilní analyzační laboratorní sonda

MALP je průzkumná sonda posílaná na planety před vysláním SG týmů. Sonda má za úkol zjistit životní podmínky, stav planety a prozkoumat nejbližší okolí brány, zda se tam nenachází případný nepřítel. Sonda je vybavena různými senzory, mikrofonem, kamerou a občas také malou obrazovkou. Pokud je SG tým na misi a SGC ho potřebuje kontaktovat, stačí otevřít bránu a MALP slouží jako zesilovač signálu. MALP je lehce obrněn a má šestikolový pohon vhodný skoro do jakéhokoliv terénu.

Nahoru


Miniponorka

Miniponorka

Ruská (původně však Švýcarská) ponorka navržená pro průchod bránou. Může operovat v maximální hloubce do 2 kilometrů, má dvě robotická ramena pro sběr vzorků, spoustu senzorů a měřičů. Ponorka je určena pro tříčlennou posádku a zásoba vzduchu vystačí na 24 hodin. Ponorka je poháněna nukleárními palivovými články.

 

Nahoru


Naquadahový generátor

Naquadahový generátor

Naquadahový generátor byl dar od přátelské rasy Orbánců, který jsme si poupravili. Zařízení vyrábí energii z naquadahu. Dá se využít jako náhradní zdroj energie pro DHD nebo pro napájení různých přístrojů. Pokud se přetíží, stane se z něj velmi účinná bomba.

 

 

Nahoru


Navigační maják

Navigační maják

Navigační maják je malé zařízení vysílající subprostorové naváděcí signály (podobně jako na letištích). Země vlastní dvě verze tohoto zařízení. První, větší verze, byla použita jako lokátory, který měl každý člen SG týmů jako náramek pro případ, že by někdy museli být vyzvednuti některou z Pozemských lodí. Jenže při zajmutí jsou všechny věci lidem odebrány, proto vznikla druhá miniaturní verze, která byla implantována do těla, čímž se zabránilo jejímu odhalení. Díky tomu, že vychází z asgardských komunikačních systémů, je jeho systém pro většinu ras v naší galaxii nedetekovatelný.

Nahoru


Rakety

Rakety

Tyto rakety byly vytvořeny pro odpalování skrz Hvězdnou bránu. Po průletu bránou se otočí nahoru a naberou výšku. Po dosažení dané výšky se zaměří na cíl pomocí naváděcího signálu letounu UAV, který krouží nad cílem. Cíl samotný je pak zaměřován laserem. Tyto rakety jsou primárně určeny pro vyřazení jaffských dělových stanovišť.

 

Nahoru


Schránka ze Saganova institutu

Schránka ze Saganova institutu

Tato schránka byla vyrobena jako dar novým spojencům Země. Obsahuje všechny základní informace o Zemi a mají prezentovat lidstvo. Schránka obsahuje také malé množství radioaktivního iridia, které při nárazu na iris zanechá slabé, ale detekovatelné radiační stopy. To slouží jako informace, že rasa chce navázat vztahy a komunikovat.

 

Nahoru


UAV (průzkumný letoun)

UAV (průzkumný letoun)

UAV je průzkumný letoun, který se posílá na průzkum planety skrz bránu. UAV je vypouštěn ze speciální rampy, která se postaví před bránu. Dokáže přijímat zvuk i obraz, případně zvuk i vysílat. Může totiž fungovat i jako rozšiřovač dosahu pro vysílání z SGC, tedy vysílat rádiové vlny na větší dálku a tím se spojit s SG týmem, i když je mimo dosah. Jeho hlavním úkolem je zmapovat a prozkoumat několikakilometrové okolí brány před příchodem SG týmů. Letoun je vybavan i různými senzory a vysílači, které odesílají všechny získané údaje do SGC. Letoun lze ovládat ručně nebo se zapnutým autopilotem.

Nahoru


Ultrazvukový blokovač mozkových funkcí

Ultrazvukový blokovač mozkových funkcí

Jedna z mála zbraní působících na Převory. Tato zbraň je vlastně zařízení vysílající ultrazvukové vlny. Tyto vlny zabraňují v používání některých částí mozku, přesněji na části umožňující používání nadlidských schopností. Složení zařízení není známo, ale zřejmě používá antický skener k sledování mozkové aktivity. Přístroj pak může blokovat právě tu část mozku, která je aktivní. Nevýhodou je však malý dosah, který je pouze několik metrů a navíc ne vždy funguje se 100% účinností. Pokud se totiž člověk dostane do stresu, jeho tělo začne produkovat adrenalin, který funguje jako stimulant a mimo jiné působí i na mozkové buňky a mnohonásobně zvyšuje jejich odolnost. Nicméně toto zařízení stačí na omezení využívání většiny nadlidských schopností po dočasnou dobu.

Nahoru


Vysílač kódu (GDO)

Vysílač kódu (GDO)

Tento vysílač kódu používají všechny SG týmy. Když se chtějí vrátit zpět na Zemi, tak aby neskončili na iris, musí pro otevření brány odeslat svůj identifikační kód, díky kterému obsluha brány zjistí o koho jde a iris otevře. Kromě SG týmů mají svůj vysílač i Tok'rové a mistr Bra'tac a možná i někteří další spojenci (Tolláni). Seznam kódů (od SG-1 až po SG-12) naleznete na speciální stránce.

 

Nahoru


Zadávací zařízení

Zadávací zařízení

DHD původní brány bylo při druhé světové válce ukořistěno Němci, ale po válce si ho zabralo Rusko. Američané tedy neměli tušení, kde DHD je a museli si proto vytvořit své vlastní. Naše vlastní zadávací zařízení se skládá ze tří superpočítačů a jeho sestavení a zprovoznění trvalo celých 6 let. Výsledek však stál za to, tento systém totiž dokáže provádět kompletní diagnostiku brány, kontrolu všech funkcí, obcházení protokolů, ovládání iris a spoustu dalšího. Vše je napojeno na hlavní server základny, který běží na svém vlastním operačním systému.

Nahoru


Zdroj energie

Zdroj energie

Tento zdroj energie je sice postaven z pozemských materiálů, ale energii mu dodává tekutý naquadah z tyčové zbraně a princip je Antický. Toto zařízení postavil Jack, když měl vědomosti Antiků. Jeho podvědomí vědělo, že takové množství informací lidský mozek nezvládne, připravilo tedy plán jak kontaktovat Asgardy, ti jediní totiž byli schopni pomoct. Asgardská domovská planeta Othalla je v jiné galaxii než Země, proto se adresa skládá z osmi symbolů a na spuštění červí díry do jiné galaxie je potřeba obrovský energetický zdroj, který zatím nejsme schopni vytvořit. Základem je tedy tekutý naquadah, který byl v lahvičce v tyčové zbrani. Zdroj si postupně hromadí získanou energii, kterou pak vyšle naráz pomocí kabelů přímo do brány. Energie pak dosáhne hodnot, které stačí na otevření brány do jiné galaxie. Kvůli náporu energie, kterému musí zařízení odolávat, aby se nezhroutilo, lze toto zařízení použít pouze jednou.

Nahoru


 

Bomby

BFMB Mark

BFMB Mark

BFMB Mark jsou pozemské bomby. Její první verze se objevila už ve filmu Hvězdná brána, kde ji měl Jack O'Neil použít ke zničení Abydosu. Postupem času se bomba stále vylepšovala a nakonec do ní začali vědci přidávat i mimozemské prvky, jako například naquadah nebo naquadrii. Tato bomba byla také použita proti Oriům.

 

BFMB Mark V

Mark verze V je malá termonukleární bomba, schopná zničit obrovské území. Tuto bombu měl Jack O'Neill odpálit na Abydosu, aby zabránil Goau'ldům přístup na Zemi.

BFMB Mark VII

7. verze této bomby je standardní nukleární hlavice o síle 1200 megatun. Síla bomby jasně napovídá, že je bomba obohacena naquadahem. Byl vyroben pouze jeden jediný prototyp. Tuto bombu měla sice SG-1 využít při zničení Anubisova asteroidu, ale bomba se poškodila a nakonec se našlo jiné řešení, a tak je bomba ukryta někde letectvem.

BFMB Mark IX Gatebuster

Další ze série ničivých taktických bomb vyvinutých pro útoku velkého rozshu. U této bomby bylo využito malé množství naquadrie jako aktivní prvek, který dává bombě neuvěřitelnou zničující sílu. Bomba je určena pro ničení hvězdných bran, pokud by to bylo třeba. Explozivní rádius bomby je něco málo kolem 200 km, takže je zaručeno okamžité zničení brány a všeho v blízkém okolí. Bomba má také jedinečný systém ochrany proti deaktivaci, dokáže totiž přežít teploty až v řadech tisíců stupňů celsia. Dále je bomba vybavena energetickým štítem, který se aktivuje automaticky v případě extrémních podmínek a pokud tyto podmínky přetrvávají, tak se energetický štít drží zapnutý a až pár milisekund před výbuchem se vypne. Kromě toho je bomba ještě vybavena frekvenční rušičkou, která zabraňuje transportovat samotnou nálož ven z těla bomby.

Nahoru


Kladivo na Goa'uldy

Kladivo na Goa'uldy

Kladivo na Goa'uldy je speciálně upravená jaderná hlavice typu A-12. Bomba je doplněna kapslí s naquadahem, která zvyšuje sílu výbuchu až na 1000 megatun. Hlavice jsou neseny upravenými protisatelitními raketami vyrobenými z materiálů, jaké se používají na výrobu Stealth letounů. Tím se stávají neviditelnými pro jakékoliv radarové zařízení (kromě českých radarů samozřejmě :-)).

 

Nahoru


Naquadahová bomba

Naquadahová bomba

Naquadahová bomba byla vyvinuta kvůli Pentagonu. Ten chtěl totiž vidět nějaké hmatatelné výsledky výzkumu cizích planet. Tato bomba má klasický termonukleární základ a jediná změna je v hlavici, ta je totiž obohacena zbraňovým naquadahem. Díky tomu je zbraň schopna několiksetkrát zvýšit sílu exploze. Pokud je bomba odpálena na planetě s obsahem naquadahu v zemi, dochází k řetězové reakci, která promění celou planetu v ohnivou kouli.

 

Nahoru


 

Střelné zbraně

Beretta M9 (92 F)

Beretta M9 (92 F)

Beretta 92 F je standardní pistole americké armády, která ji označuje jako M9. Beretta je italská zbrojovka, která je proslulá právě touto pistolí ráže 9 mm. Tuto pistoli používají vojska NATO a USA, proto tedy i v SGC je povinnou výbavou jak bezpečnostních týmů, tak hlavních SG týmů.

 

Nahoru


Colt M4A1 Carabine

Colt M4A1 Carabine

M4A1 Carabine je vlastně jen zkrácená verze slavné pušky M16. Tuto verzi si vyžádala armáda pro své speciální jednotky, kterým vadila její délka. M4A1 a M16 mají tedy společných 80% dílů a lze na ni připevnit i granátomer M203. Tato zbraň je používaná i v jednotkách NATO a je jí vyzbrojena i jedna česká divize speciálních jednotek. V SGC tuto zbraň používají bezpečnostní jednotky uvnitř komplexu.

 

Nahoru


FIM 92 Stinger

FIM 92 Stinger

Stinger je protiletadlová střela odpalovaná z raketometu. Jde o klasický přenosný raketomet, který se opře o rameno a voják jen zamíří a vystřelí. Stinger je postaven systémem "vystřel a zahoď", takže je stavěný pouze na jeden výstřel. Zbraň používá infračervený zaměřovač a je to perfektní zbraň k ničení Goa'uldských kluzáků.

 

Nahoru


FN P90

FN P90

P90 je základní zbraň všech SG týmů. Má zásobník na 50 ran ráže 5.7 x 28mm a do vzdálenosti 200 metrů dokáže střela prorazit standardní policejní neprůstřelnou vestu. Zbraň má dvě rukojeti a vpředu má výstupek s laserovým zaměřovačem, který zároveň zabraňuje pohybu prstů před hlavní. Hmotnost při plném nabití je kolem 3kg, což je skvělá hmotnost pro pohyb v terénu. Na tuto zbraň lze nasadit i jiné zaměřovače, než ten, se kterým je dodávaná.

 

Nahoru


Franchi SPAS 12 a 15

Franchi SPAS 12 a 15

SPAS je klasická pumpovací brokovnice s broky ráže 12 mm. Do zásobníku SPAS 12 se vejde 7 a do SPAS 15 až 10 nábojů. SPAS 12 je oblíbená u polocie i armády, protože umožňuje plně automatickou střelbu. SPAS 15 má sice více nábojů, ale neumožňuje dávkovou střelbu. Obě verze zbraní jsou skvělé proti replikátorům.

 

Nahoru


M16

M16

M16 je asi nejznámější zbraň americké armády, neboť je standardní útočnou puškou pěšáků. Byla vyvinuta ke konci 50. let firmou Colr. Tato zbraň se oficiálně jmenuje AR-15. Právě americká armáda ji přiřadila označení M16. V současnosti se používá verze M16A2, která střílí buď v poloautomatickém režimu nebo v dávkách po třech. V SGC ji můžeme vidět u bezpečnostní kontroly u vjezdu do komplexu a je také používána jako záložní zbraň, kdyby došly karabiny M4A1.

Nahoru


M136-AT4

M136-AT4

M136, ve světě známá jako AT4, je protipancéřová zbraň s vysoce explozivní bojovou hlavicí 84 mm. Hlavní výhodou zbraně je zanedbatelný zpětný ráz, takže je u pěchoty velmi oblíbená. Tento přenosný raketomet má spoustu dalších výhod, například je vodotěsný a nemusí se před použitím rozkládat. Pro noční použití má konzoli nočního vidění. Zbraň váží necelých 7 kg a může být účinná i s člověkem, který má minimální výcvik. Zbraň má maximální dostřel 2100 metrů, jenže účinná je pouze do 300 metrů

Nahoru


M249 SAW

M249 SAW

M249 SAW je lehký kulomet vyvinutý firmou FN Herstal, který má oficiální název Minimi. M249 má nábojový pás s 200 náboji, ale lze tam dostat i zásobníky z M4A1 nebo M16. Dále jej lze vybavit dvounožkou, ale běžně se využívá pro střelbu od boku. Lze jej také připevnit k automobilu (Džíp, Humvee). Jedná se o velice silnou zbraň, která dokáže sestřelit i Goa'uldský kluzák.

 

Nahoru


MP5 A3

MP5 A3

MP5 je zřejmě nejslavnější německý samopal od výrobce Heckler & Koch. Samopal pochází už z roku 1965. Typ A3 je základní verze se zasouvací pažbou a dá se z něj sřílet jednotlivými ranami nebo dávkou. Zásobníky jsou na 15 nebo 30 nábojů. SGC tuto zbraň používalo při první misi, ale pak hlavní SG týmy přešly na modernější P90. Některé SG týmy, zvlášť týmy speciálních jednotek, u MP5 zůstaly. Verze A3 dodávaná do SGC má navíc optický zaměřovač, svítilnu pod hlavní a speciální zásobník, který byl složen ze dvou klasických 30 nábojových zásobníků. Když se jeden zásobník vystřílel, druhý zásobník je posunul a otočil a tak nebylo nutné přebíjet a tím se i ušetřil drahocenný čas.

Nahoru


H&K MP-10

H&K MP-10

MP-10 vychází z MP5A3, desítka má odnímatelný tlumič, malou svítilnu a laserový zaměřovač, který je také odnímatelný. Umožňuje poloautomatickou a automatickou střelbu. MP-10 a MP5A3 jsou společně hlavními zbraněmi dodávanými na SGC.

 

 

Nahoru


 

Speciální zbraně

Anti-kull zbraň

Anti-kull zbraň

Tato zbraň byla sestrojena pro boj s Anubisovými superbojovníky. Postavili ji Tok'rové společně s lidmi a to za využití vědomostí získaných zkoumáním antického zařízení, Fontány mládí. Zbraň se obyčejně připevní k P90 vedle zaměřovače.

 

 

Nahoru


C4

C4

C4 je plastická trhavina, kterou používá armáda USA. Její výhodou je to, že jako další plastické trhaviny lze výbušninu tvarovat, ale nejčastěji je používaná ve tvaru kvádru, do kterého se zapíchne rozbuška s odpočítáváním a nebo s přijímačem signálu pro dálkové odpálení. Její největši výhodou je to, že obsahuje látku RDX (někdy Cyklonit), což je Hexogen (přesněji 1,3,5-cyklotrimethylentrinitramin), který razanci výbuchu zvětšuje a je odolný proti vnějším vlivům, takže výbušnina je schopná vydržet mnohem větší nápor vnějších vlivů, například tepla.

Nahoru


M18 Claymore

M18 Claymore

M18 Claymore je pozemní mina. Vypadá jako prohnutá kvádrová krabička. Uvnitř je přibližně 1 kg trhaviny C4 a ocelové kuličky, které působí vážná zranění, zvláště pak nohou. Mina zabije vše do vzdálenosti 50 metrů a nebezpečná je zhruba do 300 metrů. Odpalovat ji lze různými způsoby, SG týmy je většinou odpalují postupně dálkovým vysílačem.

 

Nahoru


Noktovizor

Noktovizor

Noktovizor je standardní přístroj snad všech armád na světě. Tento přístroj pro noční vidění je potřebný hlavně pro speciální jednotky. Noktovizor funguje na principu elektro-optických soustav, pro každé oko zvlášť a zobrazuje tak kvalitní obraz. Dále obsahuje speciální zrcadlo-čočkové objektivy sloužící k maximální světlosti v oblasti nočního a infračerveného vidění. Noktovizor používaný v SGC nemá schopnost přiblížení. Přibližná maximální vzdálenost pozorování činí 200 m se zorným úhlem 75 stupňů.

Nahoru


Railgun

Railgun

Railgun je elektromagnetické dělo, které má v hlavni elektromagnety urychlující projektil až na rychlost 5 Machů. Dostřel zbraně je až 400 kilometrů a má zásobník na 10 000 nábojů. Tyto zbraně, které jsou stále ještě experimentální, používá X-303 Prometheus a upravená verze této zbraně je i na Atlantis.

 

Nahoru