Vesmírné lodě a plavidla - Pozemské - X-303 / BC-303 Prometheus

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel

USS Prometheus (X-303 / BC-303)

Specifikace / Popis / Trup lodi / Technologie / Interiér / Posádka / Hangár na Zemi / Historie / Poznámky

USS Prométheus

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lidé ze Země, Asgardé (upgrady)
Design pozemský (asistovala Carterová)
Třída X-303 (2002-2003), BC-303 (2003-2006)
Technické specifikace
Délka 195 m
Šířka 80 m
Výška 65 m
Maximální rychlost 177 000 km/s (podsvětelná)
Pohon

podsvětelné motory, manévrovací trysky, naquadriové reaktorové jádro pro hyperpohon

(X-303), hyperpohon z Al'keshe (dočasně), asgardský hyperpohon (BC-303)

Hyperpohon mezihvězdný (X-303), mezigalaktický (BC-303)
Palivo naquadrie (X-303), naquadrie/naquadah (BC-303)
Energie naquadahové generátory
Ochrana asgardské štíty
Trup slitiny trinia a naquadahu, kompozitní
Senzorové systémy pozemský radarový systém (X-303), asgardské senzorové pole (BC-303)
Zaměřovací systém pozemský počítačový zaměřovací systém
Navigační systém počítačový navigační systém
Zbraňový systém 12 raketových baterií, 16 railgunů (X-303), 24 railgunů (BC-303), jaderné hlavice Mark IX a nukleární střely (BC-303)
Bojový doplněk 8 F-302
Posádka 115+
Minimální posádka 20
Ostatní systémy transportní kruhy, ~10 únikových modulů, asgardský transportní systém (BC-303)
Použití
Účel vesmírný bitevní křižník
Rok zavedení 2002 prototyp X-303, 2003 BC-303
Přidružení Tau'ri
Stav zničen, tato třída již neobnovena

Poznámka: pokud to v tabulce není rozlišeno, obsahovaly to obě verze 303

Nahoru

Popis

Projekt X-303 byla mezihvězdná loď, postavená tajně na Zemi s použitím pozemských technologií a technologií získaných SGC. Po vstupu do aktivní služby v roce 2003 dostala označení BC-303 (bitevní křižník) a jméno USS Prometheus. Byl na dlouhou dobu jedinou bitevní lodí postavenou Tau’ri. V této funkci sloužil jako vlajková loď flotily Tau’ri, pod záštitou Úřadu Homeworld Security. Loď byla první obrannou linií Země proti útokům z vesmíru, ale také se používala pro průzkum a humanitární účely. Plány byly udělané pro celou flotilu těchto lodí, ale nakonec, než byl postaven další, tak už byla vyvinuta další třída lodí, 304 Daedalus a tato se stala zastaralá, proto je Prometheus jediná loď této třídy (SG-1 7x07 – Nepřátelský důl, 8x19 – Moebius).

Stejně jako jeho předchůdce X-302, X-303 je výlučně pozemské konstrukce. Stejně jako X-302, má inerciální tlumiče, umělou gravitaci a antigravitační systém, který umožňuje lodi se vznášet ve vzduchu nad zemí. Jeho podsvětelné motory mu umožňují vzlétnout z povrchu planety na její oběžnou dráhu za méně než 30 sekund a také má hyperpohon založený na naquadrii (SG-1 6x11 – Prometheus, 6x20 – Svědek minulosti).

Na rozdíl od X-302, který je navržen jako bojový letoun v atmosféře planet a ve vesmíru, X-303 byl vyvinut jako odpověď na goa’uldské Ha’taky. Je to první hlavní loď USAF (letectva spojených států) a spadal pod kompetenci Úřadu Homeworld Security. Posádka se skládala z personálu letectva. Nicméně je ještě mnohem menší v širším měřítku cizích mateřských lodí. Zahrnuje 15 palub a je schopen nést více jak stovku zaměstnanců posádky, stejně jako osm F-302 v jeho hangárech.

X-303 byl postaven jak za použití pozemské, tak také cizí technologie. Jeho design je založený na pozemské námořní bitevní lodi, mající dlouhou příď s viditelnou můstkovou oblastí v blízkosti zadní části lodi.

X-303 byl schopen cestovat jak podsvětelnou rychlostí, tak hyperprostorem. Při podsvětelné rychlosti mohl dosáhnout až poloviční rychlosti světla. Jeho hyperpohon byl založený na naquadrii a byl teda dosti nestabilní a nespolehlivý. Při prvním testu loď skončila na neznámém místě v Galaxii a při druhém pokusu se jádro hyperpohonu přetížilo a muselo být odhozeno, aby se zachránila loď.

X-303 byl vyzbrojen sadou railgunů podél trupu lodi a odpalovacími zařízeními na rakety, jejichž jaderné hlavice byly obohaceny naquadahem.

Tato loď hrála významnou roli v obou válkách, jak s Goa’uldy, tak s křížovou výpravou Oriů, ale nakonec byl Prometheus zničen v roce 2006 v bitvě nad planetou Tegalus, satelitem Oriů, po necelých čtyřech letech své služby. Tato třída lodí je tedy od té doby mimo provoz (SG-1 9x15 – Satelit).

Nahoru

Trup lodi

Prometheus je necelých 200 m dlouhý, střední sekce lodi je nejužší, vepředu je rozšířena do všech stran a předek lodi vypadá jako "nos". Zadní část lodi je také rozšířena, kde jsou nástavby s pokoji posádky a nahoře můstek. V zadní části po obou stranách lodi jsou gondoly hyperpohonu a hangárů pro X-302. Ze zadní části lodi vystupují dva mohutné podsvětelné motory. V přední části má loď nákladový hangár.

Trup PrométheaPrometheus má dvě vrstvy trupu, nazvané vnější trup a vnitřní trup. Je možné, že vnější trup byl udělán především pro poškození, zatímco vnitřní udržuje integritu trupu a podporu života. Do trupu je také zřejmě zakomponován naquadah, jak jednou Daniel sdělil vůdci klanu Únasů na planetě P3X-403, kde mu vysvětlil, že SGC potřebuje naquadah na stavbu vesmírných lodí. Je tedy možné, že myslel Promethea, protože to bylo ještě v době, kdy plánovali další takovéto lodě, ale je také možné, že pro 304 Daedalus, protože víme, že již další takovouto loď nestavěli (SG-1 7x07 – Nepřátelský důl).

Promethea pak sice chránily asgardské štíty, ale v případě, že nebyly zapojeny během bitvy, trup utrpí velké poškození z palby goa’uldských lodí, korozivních plynů a dopady pevných těles. V případě takového poškození trupu, loď není schopna použít hyperpohon. Největší porušení trupu Promethea nastalo v době, kdy se musela před cizí lodí schovat do mlhoviny, která měla ovšem korozivní účinek a vnější trup dostal hodně zabrat. Další poškození také obdržel, když přistál na planetě po unesení Valou. Zaútočily na něj smrtící kluzáky a Al’keshe a trup vážně poškodily. Poslední významnější poškození obdržel, když do hangáru udeřil jeden se segmentů superbrány, kterou stavěli nad planetou Kallana Oriové. Tato kolize také snížila účinnost štítů na 20% jejich operační schopnosti (SG-1 7x13 – Grace, 8x12 – Upoutaný Prometheus, 9x06 – Předsunutá základna).

Nahoru

Základní technologie

Jak už víte, X-303 je založen a postaven na pozemské technologii a upravené cizí technologii, především goa’uldské. Později, už jako BC-303, se do něj začlenila asgardská technologie, především hyperpohon a štíty. A během své funkce proběhlo na lodi ještě několik upgradů různé technologie, hlavně od Asgardů, jako např. transportní systém.

Inerciální tlumiče a umělá gravitace

Nedokončená sekce X-303Prometheus měl jako každé jiné lodě inerciální tlumiče a technologii umělé gravitace, která poskytovala pasažérům hladký let, stejně jako např. v rychlém výtahu. Když Julia Donovanová natáčela posádku a Promethea pro zdokumentování, ukázalo se, že její kolegové jsou ve skutečnosti agenti NID, kteří ukradli loď, a Carterová byla v pasti na úrovni, která ještě neměla hotové umělé gravitační systémy a zažila beztížný stav, když loď odstartovala ze Země a byla vzata do vesmíru (SG-1 6x11 – Prometheus).

Komunikační systémy

Prometheus měl různé prostředky pro vnitřní komunikaci a pro komunikaci mezi loděmi. Byly zde rozmístěny tradiční telefony nacházející se na chodbách a pokojích po celé lodi, které se používaly pro vnitřní komunikaci. Byla zde také možnost integrovat bezdrátový rádiový systém náhlavní soupravy. Loď má také interkom pro lodní obsáhlé zprávy pro všechny členy posádky. Mohl být aktivován na můstku v jedné ze stanic a mohl být také spuštěn přímo z křesla velícího důstojníka (SG-1 6x11 – Prometheus, 8x12 – Upoutaný Prometheus, 9x06 – Předsunutá základna).

Prometheus byl také vybaven jak audio, tak i video komunikací mimo loď. Přes komunikační družice byl Prometheus schopný vytvořit bezpečný přenos videa do oválné pracovny prezidenta, který se zobrazoval na monitorech nad hlavním výhledem. Ostatní postranní prohlížeče také zobrazovaly video komunikaci, která byla integrována v cizích lodích, takových jako třeba asgardských nebo goa’uldských. Loď mohla také vysílat pouze audio zprávy na více frekvencích, a komunikační systém zahrnoval další vlastnost, překládat vysílání do goa’uldštiny. Komunikace však nemohla proniknout antickým odstíněním, jak bylo prokázáno po objevení jeskyně Avalon v Glastonbury Tor v Anglii. Prometheus měl dvě komunikační sady symetricky umístěné na zadní části lodi (SG-1 6x20 – Svědek minulosti, 7x22 – Ztracené město, 8x02 – Časy se mění, 9x01 – Avalon, 9x06 – Předsunutá základna).

Pohon

Antigravitační systém

Antigravitační systém Prométhea

Antigravitační systém byl umístěn ve spodní zadní části lodi, jak bylo označeno na displeji odvzdušňovací sekvence. Tento systém pracuje na principu opačném jako je gravitace a vlastně ji vyruší, přičemž umožní lodi vznášet se nad zemí. Prometheus nejspíše využíval také tento systém, když vystupoval z jeho podzemního hangáru na Zemi, kde byl stavěn. Dále také při pohodlném přistání na cizích planetách, kde se vznášel těsně nad zemí, než vysunul přistávací podpěry a také při udržování stabilní pozice na místě, jako to učinil v Antarktidě, za účelem ochrany SG-1 a nákladní lodi během útoku Anubise, nebo na planetě Tagrea (SG-1 6x11 – Prometheus, 6x20 – Svědek minulosti, 7x22 – Ztracené město).

Brzdící trysky

Brzdící trysky při přistávání X-303Brzdící trysky se používaly při zpomalení Promethea. Nacházely se na přední straně rozsáhlých obdélníkových hypermotorů, tedy vlastně hangárů F-302 po obou stranách lodi a byly viděny, když je SG-1 použila při přistání na planetě Hala (SG-1 6x12 – Nepřirozený výběr).

 

 

Hyperpohon

Vyhozené jádro hyperpohonu PrométheaMotory hyperpohonu byly nejprve poháněny výkonným, ale vysoce nestabilním minerálem, který se nazýval naquadria, ve formě naquadriového jádra reaktoru. Byla nainstalována vyrovnávací paměť (buffer), aby se zabránilo přetížení reaktoru, kvůli nestabilitě naquadrie. Byl navržen tak, aby stabilizoval energii vyráběnou nestabilní naquadrií a loď vystoupila z hyperprostoru v případě, když bylo zjištěno přetížení. To se také stalo, když loď prošla gravitační vlnou hroutící se hvězdy. Museli risknout letět 0,3 světelného roku k nejbližší planetě s bránou bez bufferu a to se jim nakonec vymstilo, protože se jádro přetížilo a museli celé jádro hyperpohonu odhodit, aby přetížený reaktor nezničil celou loď. Mezitím ovšem loď operovala dočasně pomocí přizpůsobeného hyperpohonu Al’keshe, který je ovšem navržen pro mnohem menší loď a tak mohli letět v hyperprostoru jen asi 49 světelných let a zastavit. Před další cestou museli vyčkat 2 hodiny, než vychladne a pokračovat dále. Později byl koncem roku 2004 nainstalován nový hyperpohon Asgardy. (SG-1 6x17 – Prozrazené tajemství, 6x20 – Svědek minulosti, 7x13 – Grace, 8x08 – Úmluva, 8x10 – Konec hry, 8x11 – Blíženci, 8x12 – Upoutaný Prometheus).

Obdélníkové gondoly hyperpohonu byly vidět po obou stranách zadní části lodi. Při aktivaci hyperpohonu, motory zářily modrým světlem.

Prométheus v hyperprostoru

Ovládací systémy hyperpohonu byly chráněny kódy, ale tyto kódy mohly být přepsané někým, kdo byl obeznámen s technologií krystalů, používanými v těchto řídicích systémech. Chladicí systém hyperpohonu probíhal celou délkou štíhlé střední sekce lodi až do zádi, kde byl pohon umístěn. Kosmické plyny mohly také narušit i proudění energie do emitorů hyperpohonu a tak zabránit, aby se hyperprostorové okno plně vytvořilo. Když byl snížen výkon emitorů hyperpohonu, bylo možné vytvořit částečný posun do hyperprostoru, který mohl vzít dočasně loď ven z obklopujícího prostoročasu (SG-1 6x11 – Prometheus, 7x13 – Grace, 8x12 – Upoutaný Prometheus).

Přesná rychlost lodi vybavené tímto hyperpohonem není známa, ale zdá se, že se mění v závislosti na dostupném výkonu lodi. Prometheus potřeboval měsíce na výlet do galaxie Pegasus z Mléčné dráhy, s využitím svého upraveného hyperpohonu Asgardy, zatímco lodím třídy 304 Daedalus cesta trvá přibližně 18 dnů, aby urazily s asgardským hyperpohonem takovouto cestu, což je právě dané tím, že jsou lodě třídy Daedalus modernější a výkonnější. Po výměně za asgardský už se doba zkrátila na výše zmiňovaných 18 dní, jak uvedla alternativní SG-1 (SG-1 8x12 – Upoutaný Prometheus, 9x13 – Rezonanční efekt, SGA 2x02 – Vetřelec).

Podsvětelný pohon

Podsvětelný pohon X-303BC-303 má poměrně silné podsvětelné motory. Podsvětelný pohon umožnil zrychlit Prometheovi až na 177 000 km/s, což byla více než polovina rychlosti světla (299 792,458 km/s). Podsvětelné motory Promethea mu umožňovaly dosáhnout oběžné dráhy z povrchu planety za méně než 30 sekund. Modul zapalování musel být kalibrovaný alespoň s přesností 1% tolerance chyb, aby se motory mohly vůbec spustit. Pokud by byl mimo toto rozpětí, modul by vyhořel a motory by nenastartovaly (SG-1 6x11 – Prometheus).

Ovládací relé pro podsvětelné motory bylo umístěno na palubě 8. Carterová musela zkratovat ovládací relé, aby zabránila lodi opustit orbitu Země poté, co ji unesli odpadlí agenti NID. I když byla úspěšná, bylo to jen dočasné řešení. Podsvětelný pohon má proměnlivý výkon, který je ovládán prostřednictvím lodního kormidla. První takový výkon motorů se nazýval "nouzový tah" a byl použit, když Prometheus vystartoval z Antarktidy za Anubisovou flotilou na oběžnou dráhu Země. Podruhé byl nouzový tak použit, když se Prometheus potřeboval dostat pryč od segmentů superbrány, které byly na kolizním kurzu s lodí v blízkosti planety Kallana. Druhým výkonem motorů byl "plný vojenský tah", který se používal v bitvách. Plukovník Pendergast nařídil tento výkon, aby se vyhnul energetickému výstřelu ze satelitu Oriů nad planetou Tegalus (SG-1 6x11 – Prometheus, 7x22 – Ztracené město, 9x06 – Předsunutá základna, 9x15 - Satelit).

Přistávací podvozek a nástupní rampa

Přistávací podvozekPrometheus měl třínohý podvozkový systém s jednou nohou v přední části střední štíhlé sekce lodi a dvěma vzadu. Mohutná přední širší sekce lodi neměla žádnou podporu. Loď musela zapojit brzdící trysky, s cílem získat pevné místo nad povrchem planety před přistáním. Při přistání ale také samozřejmě pomáhal antigravitační systém. Podvozkový systém byl provozován podobně jako u letadel a mohl být zasunut zpět do těla lodi. Loď měla také na spodku lodi v zadní mohutné části před zadními nohami vyklápěcí nástupní rampu, aby mohla posádka opustit loď, když přistane (SG-1 6x12 – Nepřirozený výběr, 6x20 – Svědek minulosti, 8x12 – Upoutaný Prometheus).

Senzory

Senzory PeométheaPrometheus měl původně normální senzory, založené na pozemské technologii (radary apod.), které nebyly ovšem moc výkonné a spoustu věcí nedokázali odhalit. Později byly ale na loď nainstalovány asgardské senzory, o které museli požádat, aby našli zamaskovaný Al’kesh na orbitě Země. Vysoká rada Asgardů jim vyhověla. Tyto senzory byly již dostatečně výkonné, a když je ještě upravili, aby hledali jen specifické znaky, dokázali zamaskovaný Al’kesh dokonce odhalit, i když to trvalo dlouho. Byly také použity na prozkoumání Avalonu pod horou Glastonbury Tor v Anglii. Když byly nainstalovány tyto nové senzory, už také nebylo zapotřebí lokačního zařízení pro transportní systém (SG-1 8x10 – Konec hry, 9x01 – Avalon).

Skafandry (EVA)

Skafandry PrométheaPrometheus cestoval na všechny typy světů a bylo vždy možné, že na některém z nich bude nehostinné prostředí pro život a tak museli použít skafandry. Také se mohlo stát, že byl skafandr zapotřebí v případě, že třeba technici potřebovali udělat vnější údržbu lodi, zatímco byla ve vesmíru. Loď měla k dispozici minimálně čtyři skafandry EVA (Extra-Vehicular Activity Equipment). Skafandry byly použity např. na planetě Kallana, kde se Oriové snažili vytvořit předsunutou základnu a atmosféra pod štítem u brány byla právě toxická. SG-1 tam byla poslána ve skafandrech a jadernou hlavicí Mark IX "Gatebuster", aby bránu zničili (SG-1 9x06 – Předsunutá základna).

Štíty

Štíty PrométheaTau’ri nemá štíty vlastní konstrukce, místo toho využívali pro loď X-303 obráceně zkonstruované goa’uldské štíty, avšak tyto štíty byly později nahrazeny původními asgardskými štíty, které jim byly věnovány v roce 2003 jako poděkování za pomoc, kterou Tau’ri poskytla Asgardům v jejich konfliktu s Replikátory. Podrobnější popis štítů naleznete v asgardských lodích, ale štíty na Prometheu nebyly tak účinné, protože neměly tak výkonný zdroj energie jako na asgardských lodích. Asgardské štíty dostal jako první právě BC-303, ale nakonec také pozdější lodě třídy 304 Daedalus, které umožňovaly Tau’ri lépe čelit válečným lodím Goa’uldů. Nicméně s invazí Oriů do Mléčné dráhy, se štíty Promethea ukázaly být prakticky neúčinné proti silným zbraním Oriů (SG-1 6x17 – Prozrazené tajemství, 6x20 – Svědek minulosti, 9x15 – Satelit).

Transportní systém

Transportní kruhy PrométheaPůvodní X-303 měl jako transportní systém jen antické transportní kruhy, pomocí nichž se například transportovali z lodi na planetu z oběžné dráhy, z lodi na loď, nebo pokud loď přistála na planetě, transportovali se na zem přímo pod loď. Aktivace kruhů se prováděla pomocí goa’uldského ovládacího panelu v blízkosti kruhů na stěně (SG-1 6x20 – Svědek minulosti, 8x12 – Upoutaný Prometheus).

Později, už jako BC-303 Prometheus, dostala tato loď transportní systém Asgardů (více v asgardských lodích), ale transportní kruhy samozřejmě na lodi zůstaly. Postrádaly ovšem pokročilé asgardské senzory, aby se mohly přesně zaměřit na objekt, a proto potřebovali lokalizační majáky malé velikosti a pomocí nich se mohl Prometheus zaměřit a transportovat objekty, či lidi. Nebo se mohl zaměřit na nějaké specifické znaky, které senzory Promethea dokázali odhalit. Lokalizační majáky jsou malé a snadno skryté zařízení, které nemusely být aktivovány na dálku, neustále předávaly souřadnice a vydával také pětiminutové anomálie, které snadno oklamaly ostatní signály.

Lokační zařízení pro transport nevyužívalo jen SGC a posádka lodi, ale také organizace Trust, kteří jedno tajně dali na bránu v SGC a mohli ji tak transportovat na Al’kesh. Používali ho samozřejmě také pro transport jich samotných. I když byl tento transportní systém takto omezený a nedosahoval takových kvalit jako u Asgardů, ukázal se velmi schopný, protože dokázal přenést celý mrakodrap z povrchu Země až na oběžnou dráhu, kde už mohl neškodně vybuchnout. Poté, co byly na Promethea nainstalované výkonné asgardské senzory, už nebyly tyto lokátory zapotřebí, ale stejně se stále využívaly pro rychlejší zaměření (SG-1 8x10 – Konec hry, 9x07 – Návrat vysloužilého boha, 9x15 – Satelit).

Únikové moduly

Schéma únikových modulů na PrométheoviO BC-303 je také známo, že má neznámý počet únikových modulů v případě nouze. Když se Prometheus setkal s neznámou cizí kosmickou lodí, členové neznámé rasy obývající loď, transportovaly celou posádku Promethea na palubu své lodi s výjimkou Samanthy Carterové, protože se zranila a upadla do bezvědomí. Potom co se probudila, zjistila, že všechny únikové moduly lodi byly odhozeny (SG-1 7x13 – Grace).

Zbraňový systém

Loď Prometheus má řadu konvenčních zbraní.

 

Railguny

Railguny PrométheaBC-303 má 16 baterií railgunů, které se staly standardem na F-302 a všech budoucích lodí třídy 304 Daedalus, pro boj loď proti lodi. Jsou jedny z nejvíce působivých vynálezů Ta’uri, čistě pozemské konstrukce. Railguny jsou vysokorychlostní projektilové zbraně, které využívají elektromagnetické pole k pohonu celistvé kovové střely rychlostí až machu 5, až na vzdálenost 40 km. Standardní nábojová komora pojme až 10 000 střel. Tato působivá kapacita střeliva byla výsledkem upgradu, který byl nezbytný právě pro Promethea, protože ten byl schopen vyčerpat téměř všechnu svou munici v relativně krátkém čase. Jsou ale užívány spíše jako obranné zbraně, protože větší bitevní lodě mají většinou nějaké štíty a jsou tedy proti nim více odolné. Účinné se ale ukázaly jen proti malým lodím. Jen pár výstřelů je schopno zničit celkem rychle smrtící kluzák a způsobit poškození Al’keshe. Větší nebo chráněné lodě, jako válečné lodě Oriů, goa‘uldské Ha’taky, jsou v podstatě imunní, pokud očekávají útok (SG-1 8x12 – Upoutaný Prometheus, 9x15 – Satelit).

Energetické zbraně

Energetické zbraně PrométheaLoď měla také energetické zbraně, které dostala od Asgardů, jako poděkování za zásluhy v bojích proti Replikátorům. Nad těmito zbraněmi se ale vznáší jeden otazník, protože byly vidět jen jednou a ještě nevypadaly jako asgardské, protože víme, že ti měli namodralé energetické střely, ale tyto vypadaly spíše jako goa'uldského původu, protože byly dooranžova. Každopádně byly dost silné, protože na dva výstřely dokázaly zničit Al'kesh. Prometheus s nimi právě jednu takovouto loď zničil, na které byli odpadlíci NID, kteří si říkali Trust a byli již v područí Goa'uldů, kteří se snažili o to, aby se Země sama zničila navzájem a mohli tak mít přístup k antické základně v Antarktidě (SG-1 8x14 – Konfrontace).

Raketové baterie

Rakety PrométheaPrometheus má 12 baterií raket a jaderných hlavic obohacených naquadahem. Jaderné hlavice jsou mocnou zbraní, a pokud jsou ještě obohaceny naquadahem, síla výbuchu je značně zvýšena (asi 100 krát). Nicméně tyto rakety jsou účinné jen proti lodím a stavbám, které nemají dostatečnou ochranu nebo štíty. Tyto rakety jsou nejvýkonnější pozemské útočné zbraně, které lidstvo samo zatím vyrobilo. Střely jsou schopny zničit okamžitě smrtící kluzák a způsobit veliké poškození Al’keshe a Ha’taku, pokud byl překvapen. Nicméně štíty Oriů jsou velmi výkonné a je skoro nemožné jimi proniknout i s těmito raketami (SG-1 8x12 – Upoutaný Prometheus, 9x15 – Satelit).

Bojový doplněk

F-302 na PrométheoviPrometheus byl určen pro přepravu osmi F-302 vesmírných stíhacích letounů. Letouny jsou uloženy v nákladovém prostoru a hangáru v přední části lodi, označený jako přední nákladní hangár na displejích lodi. F-302 byly viděny snad jen jednou, jak opouštějí Promethea při jeho poslední misi, aby zaútočily na orijský satelit, nicméně letka pomáhala při různých bitvách, jako třeba nad Antarktidou proti Al’keshům a smrtícím kluzákům Anubise (SG-1 6x17 – Prozrazené tajemství, 7x22 – Ztracené město, 9x15 – Satelit).

Nahoru

Známé interiéry lodi

Pevná triniová přepážka na X-303Přepážky v lodi se skládají ze slitiny trinia, které posilují vnitřek lodi a oddělují prostory. Trinium je cizí materiál, který je 100 krát lehčí a pevnější než ocel. Kulky se od těchto přepážek většinou odráží, ale plazmový hořák je může proříznout, i když to trvá velmi dlouho. Při pohledu na stěny téměř v každé místnosti a chodbě, jsou různé schránky, elektronické indikátory ventilů, které mají co do činění s energií, osvětlením, pojistkami, zabezpečením a ovládacími prvky životního prostředí. Ve většině obytných místností je také na zdi hasicí přístroj a telefon (SG-1 2x13 – Duchové, 6x11 – Prometheus, 8x14 – Konfrontace).

Hangáry

Hangáry pro F-302 PrométheaPrometheus má dva závěsné hangáry na bocích lodi, těsně před motory hyperpohonu, které jsou určeny pro celkový počet osmi F-302 (čtyři v každém hangáru). Gondola motorů hyperpohonu a hangáru je vlastně jeden celek, přičemž v zadní části je hyperpohon a v přední je právě hangár. Jelikož je hangár navržen pro čtyři F-302, je jich schopen pojmout i více, jak bylo možné vidět při útoku na orijský satelit, kde jsme viděli vylétnout pět F-302 z jednoho hangáru. Je také možné, že při častých modifikacích Promethea, byl později schopný pojmout více F-302, než jen jednu letku, ale není to nikde řečeno (SG-1 6x11 – Prometheus, 9x15 – Satelit).

Chodby

Chodby na PrométheoviChodby jsou součástí každé lodi a spojují veškerá místa na lodi. Chodby na Prometheovi mají specifický tvar pozemské konstrukce, zhruba obdélníkového a čtvercového průřezu a jsou celé s různých slitin. Většinou byl také v každé chodbě nástěnný telefon pro interní komunikaci. Skoro vždy byly chodby před vstupem do nějaké místnosti ukončeny dveřmi, které se mohly uzamykat číselným kódem. Ne všude byly ale ukončeny dveřmi, jako např. u transportní místnosti s kruhy, kde právě nebyly, protože tato místnost je i něco jako křižovatka, kterých také bylo na palubě docela dost. Samozřejmě nebyly dveře jen na koncích chodeb, ale také byly vstupy do různých místností na bocích chodeb po celé délce (SG-1 6x11 – Prometheus).

Instruktážní místnost

Instruktážní místnost PrométheaInstruktážní místnost na Prometheu je navržena pro menší skupiny lidí. Je v ní zabudovaný velký monitor, který slouží především jako mapa k samotnému Prometheovi. Tento monitor je na stejné stěně, jako je vstup do místnosti a je přímo naproti velkému oknu, složeného ze šesti okenních tabulí. Vedle monitoru je nástěnný telefon pro interní komunikaci (v pozdější verzi). Uprostřed místnosti je velký obdélníkový konferenční stůl se sedadly pro 12 lidí (dvě na každém konci a čtyři po stranách stolu). Je tam také místo mezi koncem konferenčního stolu a oknem, pro další místa k sezení a stání. Stěny místnosti pak také zdobí různé elektronické ovládací panely a také ventilace. Instruktážní místnost byla prvně viděna, když musel Prometheus přistát na planetě Tagrea, aby na ní našel hvězdnou bránu a provedl opravy. Jednali v ní s Tagreany o dalších postupech a také zde s nimi měli večeři. Stůl byl ze skla. O dva roky později proběhly nějaké změny, protože stůl byl černý a měl matný povrch. Také se zdá, že byly vyměněny i křesla. Daniel zde také používal přenosné audiovizuální zařízení, na dálkové ovládání při briefingu, na záchrannou misi do galaxie Pegasus. (SG-1 6x20 – Svědek minulosti, 8x12 – Upoutaný Prometheus).

Jídelna

Jídelna PrométheaJídelna na lodi je vybavena několika menšími stoly pokrytými ubrusy. Nejčastěji jsou stoly sestaveny k sobě a dělají dlouhé řady pro pohodlnější stolování posádky. Výzdoba jídelny je podobná jako v kantýně SGC. Jídelna, kuchyň a spižírna byly pravděpodobně jedny z posledních místností, udělané v Prometheovi. Sem byly také bezmyšlenkovitě transportovány velké zásoby jídla Thorem, když vzal Promethea do své domovské galaxie na planetu Hala, aby SG-1 zastavila Replikátory. Později zde byly viděny ledničky se sendviči a ovocem, dostupných během nepravidelných návštěv posádky na jídlo, ačkoli zde nebylo nic takového k vidění v době, kdy byl X-303 ukraden. Jídelna má alespoň jedno okno s výhledem do vesmíru a naproti velkou nástěnnou obrazovku (6x12 – Nepřirozený výběr, 7x13 – Grace, 8x12 – Upoutaný Prometheus, 9x13 – Rezonanční efekt).

Místnost s kruhy

Místnost s kruhy PrométheaPrometheus měl také transportní místnost, která byla používána pro transport kruhy, které se nacházely v centru místnosti. Místnost byla poměrně malá obdélníkového tvaru, ústila sem dvojice chodeb z různých směrů a nacházela se na palubě 4. Na jedné ze stěn byl ovládací panel kruhů, který jak se zdá, byl stejný, nebo velmi podobný goa’uldskému. Po aktivování stačilo vstoupit do prostoru kruhů a člověk byl transportován na zvolené místo. V místnosti byl také u jedné ze stěn ovládací panel, o kterém se přesně neví, co ovládal (SG-1 6x20 – Svědek minulosti, 8x14 – Konfrontace).

Můstek

Zadní část můstku PrométheaVelitelské centrum Promethea svým způsobem připomíná spíše můstek námořních lodí, než kokpit letadla. Byla to poměrně veliká místnost, s řadami konzol uspořádanými podél zdí, křeslem velícího důstojníka přibližně v centu místnosti, lemovaného dvěma dodatečnými hlavními stanicemi s křesly, směřujícími vpřed. Obvykle stanici po levé straně velitelského křesla obsluhoval pilot lodi, zatímco starší technik obsluhoval pravou stanici, většinou navigace. Křeslo velícího důstojníka mělo spoustu ovládacích prvků, pravděpodobně pro většinu systémů lodi, kde nechyběla hlavně komunikace a zbraně. Zbraňový důstojník obsluhoval vzdálenější přední stanici trochu stranou. V přední části můstku byl shluk menších oken, které dohromady dávaly souvislý široký výhled do okolního prostoru, se sadou menších obrazovek nad nimi. Velká mapa a vyhodnocovací stůl byl umístěn směrem k zadní části můstku. Veškeré systémy lodi jsou chráněny přístupovým kódem (SG-1 6x11 – Prometheus, 6x20 – Svědek minulosti).

Nákladový prostor a hangár

Nákladní hangár PrométheaNákladový prostor se nacházel v přední části Promethea. Byly zde uskladněny také F-302. Jako všude jinde se zde skladovaly různé věci a nářadí. Nákladový prostor byl minimálně 6,7 m vysoký, protože zde bylo možné uložit hvězdnou bránu na výšku. Tato oblast byla označena na displeji odvzdušňovací sekvence jako "nákladní hangár". Použili ho Teal’c s O’Neillem pro přístup na loď, když do něj tajně přiletěli s ukořistěným smrtícím kluzákem z havarovaného Ha’taku Anubise, aby převzali zpět kontrolu nad X-303, který unesl Simmons. Jejich přiblížení, aby je nezpozorovali, bylo možné, protože radarový systém Promethea ještě nebyl funkční a loď byla stále ve výstavbě, když ji ukradli. Později tam také transportovali ukradenou bránu z Al’keshe. Nákladový prostor byl také poškozen jedním ze segmentů superbrány, když se ji snažili postavit Oriové nad planetou Kallana (SG-1 6x11 – Prometheus, 8x10 – Konec hry, 7x13 – Grace, 9x06 – Předsunutá základna).

Ošetřovna

Ošetřovna PrométheaOšetřovna na Prometheovi musí být připravena na jakoukoli eventualitu, na zranění z bitev, na běžná onemocnění, nebo vystavení cizím záležitostem. Ošetřovna je velmi dobře vybavena veškerým potřebným zdravotnickým materiálem, několika lůžky a přístroji pro sledování životních funkcí pacientů, především kvůli dlouhým cestám ze Země. Také zahrnovala operační sál. Poprvé byla ošetřovna zmíněna, když utrpěla Carterová otřes mozku. Pak zde byl také Daniel, když měl ještě menší příznaky od náramků, které mu dala Vala. Naštěstí po ztrátě Valy už byly účinky velmi slabé a Daniel se uzdravil (SG-1 7x13 – Grace, 9x06 – Předsunutá základna).

Pokoje posádky

Jako každá jiná loď, má i Prometheus osobní pokoje posádky, kde má každý své soukromí. Pokoje posádky jsou umístěny v zadní části lodi, nad dvěma velkými podsvětelnými motory, takže vlastně úplně v nejzadněji položené části Promethea. Vzhled interiérů těchto prostorů není moc známý, ale pravděpodobně se liší v závislosti na složení posádky a mise tzn., že důstojníci mají pravděpodobně větší pokoje a asi i lepší vybavení. Vybavení je jako u standardního pokoje, čili určitě nechybí postel, noční stolek, skříně, stůl a židle (SG-1 7x13 – Grace).

Přechodové komory

Přechodová komora zevnitř PrométheaLoď má několik přechodových komor lemující štíhlou střední sekci lodi. Používají se především pro výstup a vstup do lodi ve skafandru, pokud je například něco nutné vně lodi manuálně opravit, nebo třeba vypustit v určité části lodi atmosféru. Otevírání přechodových komor a řízení jejich tlaku, se může spouštět pomocí odvzdušňovací sekvence, řízenou skrz ovládací panel počítače, nebo pomocí ručního ovládání pro otevření dveří, pomocí ovládacích kláves přímo u komory. Prvně byla přechodová komora použita plukovníkem O’Neillem při únosu X-303 a pomocí manuálního ovládání u dveří vypustil do kosmu Simmonse, ve kterém byl Goa’uld. Major Samantha Carterová jednou také použila počítačem řízenou odvzdušňovací sekvenci, aby mohla pohybovat s lodí, která byla uvízlá v plynné mlhovině. Odvzdušnění lodi u přechodové komory 3 bylo ale neúspěšné a loď to poškodilo (SG-1 6x11 – Prometheus, 7x13 – Grace).

Vězení

Vězení PrométheaVězení na Prometheovi byla malá, nevyzdobená, prostá místnost, ne moc rozdílná od lodních skladovacích prostor. Obsahovalo sledovací kameru a mikrofon bezpečně umístěné u stropu, pomocí níž se mohli vězni z můstku pozorovat a také WC a umyvadlo. Je vybaven reproduktorem, který umožňuje obousměrnou komunikaci. Ačkoli bylo určeno spíše pro jednoho vězně, bylo užívané k držení až čtyř vězňů, což může naznačovat, že na lodi je jen jedno takové vězení. Vězení samo o sobě nemělo mříže a byla to jen malá čtvercová místnost. Použil ho Daniel, když do něj zavřel Valu, která unesla loď. Nacházelo se na palubě 5. Později zde byla držena SG-1, když je zde zavřela SG-1 z alternativní reality, ale pravá SG-1 vymyslela plán a nakonec si to vyměnili (SG-1 8x12 – Upoutaný Prometheus, 9x13 – Rezonanční efekt).

Výtahy

Výtah PrométheaVýtahy na Prometheovi jsou volány pomocí kódové karty, kterou protahují čtečkou karet, stejně jako ty v SGC, až na to, že další protahování kartou už není nezbytné, pokud jste uvnitř výtahu. Čtečka karet na Prometheovi má také malou klávesnici, zatímco ty v SGC nemají. Samotný výtah uvnitř má stejné množství tlačítek na jeho panelu, jako výtah v SGC, což je 28, i když tento počet úrovní je zvláštní, protože Prometheus by měl mýt jen 15 palub. Některé výtahy, ne-li všechny, mají protichůdné dveře (přední a zadní sada dveří), jak bylo viděno, když jel Daniel s Lindseym na úroveň 5. V případě poruchy, nebo pokud nejsou funkční, může personál využívat přístupové průchody, vybavené žebříky (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá, 8x12 – Upoutaný Prometheus, 9x15 – Satelit).

Zbrojnice

Zbrojnice PrométheaNa palubě lodi Promethea je také několik zbrojnic. Není známo, kolik je zbrojnic na lodi, ale jsou vcelku poměrně malé a plné rozličných zbraní a munice. Ví se ale, že obsahují zbraně jak pozemské, tak také goa’uldské, stejně jako vesty, baterky, světlice, vysílačky a další potřebné věci k výsadku na planety. Je možné zbrojnice na dálku uzamknout a odemknout z jiných částí lodi, jako je např. můstek, pomocí pětimístného číselného kódu, aby nedošlo třeba k odcizení zbraní nějakou nepovolanou osobou, nebo dokonce vetřelcem. Jednou z takových zbrojnic byla i místnost NS7-22 na palubě 6, kde získal SG-1 tým z alternativní reality k ní kód (25567). Další zbrojnici použil Daniel, když se dostala na Promethea Vala v brnění superbojovníka a vzal si tam vestu se zbraní proti nim. Dále byla viděna, když se SG-1 chystala prozkoumat Avalon (SG-1 8x12 – Upoutaný Prometheus, 9x01 – Avalon, 9x13 – Rezonanční efekt).

Nahoru

Známá posádka

Posádka Promethea sestávala z personálu USAF a civilních poradců.

Velící důstojníci

  • Plukovník William Ronson – první velitel lodi (do roku 2004)
  • Generálporučík George S. Hammond (v březnu 2004 v incidentu s Anubisem a v prosinci 2004 při své misi na Atlantis)
  • Plukovník Lionel Pendergast – poslední velitel lodi (od roku 2004)

Ostatní posádka

Nahoru

Hangár na Zemi

Maskování výtahu hangáru na ZemiPrometheus seděl v podzemním hangáru v Nevadě (Oblast 37–92/NV), kde byl smontován, udržován a byl držen ve velkém prostoru velkými dokovacími svorkami. Přístup do podzemního hangáru byl prostřednictvím výtahu, umístěného v budce na povrchu, obklopené elektrickým plotem. Loď vstupovala a vystupovala z hangáru přes velké zatahovací střešní dveře. Prometheova první plavba byl výsledek únosu odpadlých agentů NID, kteří pracovali pro Franka Simmonse a Goa’ulda Adriana Conrada. Měli pocit, že bylo jednodušší ji ukrást, než získat přístup k hvězdné bráně. I když nebyla vevnitř ještě úplně kompletní, X-303 si vedla mimořádně dobře na svůj první let a prokázala svou vesmírnou hodnotu. Není známo, co se stalo s Oblastí 37, když byl Prometheus zničen v bitvě o Tegalus (SG-1 6x11 – Prometheus, 7x22 – Ztracené město, 8x10 – Konec hry, 8x12 – Upoutaný Prometheus).

Nahoru

Historie

Převzetí X-303 zpět SG-1X-303 byl postaven v podzemním hangáru, zařízení označované jako oblast 37-92/NV, v rámci projektu s názvem "Prometheus". Hodně práce na něm byla zadána civilní společnosti, aniž by odhalili skutečnou povahu projektu. Jeho vývoj byl tak velký podnik, že udržet ho v utajení, se ukázalo být nemožné a došlo k úniku informací k reportérce Julii Donovanové, ke které se doneslo o cizím kovu triniu a že v Nevadě probíhá nějaký 2 roky starý projekt fúzního reaktoru. Ve snaze co nejvíce omezit potencionální škody na odhalení projektu, prezident USA souhlasil, povolit Donovanové, jejímu producentovi a filmovému štábu, zdokumentovat X-303, přičemž jako zástěrka byla, že použité technologie byly ve skutečnosti zachráněny z UFO, které havarovalo v blízkosti Fairbanks na Aljašce v roce 1978. Během dokumentování byla ovšem loď převzata filmovým štábem, což byli vlastně odpadlí agenti NID, pracující na příkaz plukovníka Franka Simmonse, kterého chtěli osvobodit společně s Adrianem Conradem, ve kterém byl Goa‘uld. Agentům se úspěšně podařilo ukrást loď a vzít ji do hyperprostoru před tím, než byli přemoženi SG-1. V té době nebyla ještě vnitřní konstrukce zcela dokončena, nebyl funkční radarový systém, ale i tak se ukázalo, že loď fungovala ve vesmíru dobře. Ovšem hyperpohon, který byl nakonfigurovaný pro Simmonse Goa’uldem Adrianem Conradem, selhal a loď dopravil na neznámé místo (SG-1 6x11 – Prometheus).

X-303 míří na HaluVýše popsané události, byly právě důsledek první mise X-303. Asgardé našli X-303 a vzali ho do své domovské galaxie v naději, že by mohl být použit k tomu, aby SG-1 chytila do pasti Replikátory uvnitř časového dilatačního pole. S X-303 přistáli na Hale, aby opravili dilatační zařízení. Replikátoři ho ale obrátily v opačném směru a vyvinuli se zatím do lidské podoby, ale misi se jim podaří nakonec splnit a uniknou s X-303 z Haly před spuštěním dilatačního zařízení. Bylo to vůbec poprvé, co loď přistála na cizí planetě a dokonce v cizí galaxii. Během této mise také Asgardé upravili lodní štíty a motory na jejich maximální potenciál, který mohla daná technologie a použité součásti poskytnout a opravili poruchu v hyperpohonu lodi (SG-1 6x12 – Nepřirozený výběr).

Po úspěšném ukončení této mise, Asgardé nainstalovali na loď asgardské štíty a zbraně, jako projev vděčnosti za jejich záchranu (SG-1 6x17 – prozrazené tajemství).

Nakonec X-303 vstoupil do aktivní služby a dostal označení BC-303 s názvem lodi Prometheus a velel mu plukovník William Ronson. Toto pojmenování navrhla Carterová, ale O’Neill ho odmítal, chtěl radši Enterprise, ale to se samozřejmě neujalo. V této funkci sloužil jako vlajková loď flotily Tau’riů pod záštitou Úřadu Homeworld Security a získal další upgrady od Asgardů. I když plány byly udělány tak, aby Tau’riové vybudovali celou flotilu lodí BC-303, zavedením nové třídy bitevních lodí 304 Daedalus způsobilo, že byla již zastaralá, takže Prometheus byla jediná loď této třídy (SG-1 7x07 – Nepřátelský důl, 8x19 – Moebius).

Plány pro X-303 (bez modifikací Asgardů) byly poskytnuty Rusku v roce 2002, spolu s plány pro X-302, za poskytnutí druhé brány (poznámka autora: ve skutečnosti to byla ta první z Gízy), ale Rusové zřejmě nevybudovali žádné takovéto lodě (SG-1 6x02 – Spása).

Výbuch odhozeného jádra hyperpohonu PrométheaUž jako BC-303 Prometheus, se loď s velícím důstojníkem Williamem Ronsonem, posádkou a SG-1, vydala na svou první misi, kde měli otestovat, jestli je loď plně funkční. Bohužel naquadriový reaktor, který umožňoval lodi cestování v hyperprostoru, selhal kvůli nestabilitě a museli ho nad planetou Tagrea odhodit, aby zachránili loď před výbuchem. Museli na planetě přistát a najít hvězdnou bránu. Po několika konfliktech s Tagreany jim bylo povoleno zůstat a nakonec bránu našli, aby mohli přes ni dopravit nezbytné vybavení na opravu lodi a mohli se vrátit domů (SG-1 6x20 – Svědek minulosti).

Prometheus se zatím nepodařilo opravit a domů to ještě nezvládl, nicméně až v následujícím roce byl použit hyperpohon převzatý z Al’keshe. To ale znamenalo, že neměl dostatek energie, protože reaktor Al’keshe byl navržen pro lodě zhruba pětkrát menší než Prometheus a museli dělat na své cestě zastávky. Na cestě zpět na Zemi byl Prometheus napaden cizí neznámou lodí a byl nucen se schovat do korozní mlhoviny, ve které jak se zdálo, bylo i trochu jiné časoprostorové kontinuum a poškozovala trup lodi. Na palubě zůstala jen Carterová, ostatní byli přeneseni na cizí loď, ale nakonec se jí podařilo přes různé halucinace dostat loď z mlhoviny a na oplátku, že pomohla také cizí lodi, která tam také uvízla, posádku vrátili a pokračovali zpět domů (SG-1 7x13 – Grace).

Prométheus sleduje zničení Anubisovy flotylyKdyž Anubis zahájil útok na Zemi, generál Hammond se ujal přímého velení nad Prometheem na žádost prezidenta Hayese. Loď se zapojila do bitvy na Antarktidě, aby ochránila SG-1, když se snažili aktivovat zbraňovou platformu Antiků pod kilometrem ledu. Když se SG-1 dostala do základny, Prometheus vystartoval na oběžnou dráhu přímo na Anubisovu mateřskou loď. Loď utrpěla velké škody a vyčerpala vešechny své zbraně a munici. Hammond byl připraven s ní narazit do lodi Anubise, ale toto zoufalé opatření nakonec nebylo nutné, protože O’Neill aktivoval střely Antiků, které zničily celou Anubisovu flotilu (SG-1 7x22 – Ztracené město).

Velení nad Prometheem později tohoto roku převzal plukovník Lionel Pendergast, což bylo v době, kdy loď postrádala spolehlivý hyperpohon. Byl pověřen orbitální hlídkou a střežili Zemi před potenciálním útokem Goa’uldů, kteří chtěli otestovat, zda má Země stále ještě zbraně Antiků, schopné je zničit. Na jedné takovéto misi se loď dostala do kontaktu s asgardskou lodí Daniel Jackson, na které byl i Teal’c a která se vydala zpět na misi do galaxie Ida hned po tom, co přenesla na palubu Daniela z SGC a O'Neilla ze stázové komory v Antarktidě (SG-1 8x02 – Časy se mění).

Prométheus se snaží najít Al'keshPrometheus byl opět v procesu upgradování Asgardy, kteří jim nainstalovali jejich transportní systém a hyperpohon a vylepšili pozemské senzory a skenery. Muselo to být uděláno proto, aby našli zamaskovaný Al’kesh, který po sobě zanechal Goa’uld Osiris (Usirev), když sondoval mysl Daniela Jacksona na dobu, kdy byl povznesený, aby našel umístění ztraceného města Antiků. Al’kesh nalezli a používali odpadlíci NID, kteří si říkali Trust. Al’kesh byl použit k ukradení hvězdné brány z SGC, pomocí níž zahájili útok s jedem na symbionty na planetách, ovládané Ba’alem. SG-1 označila bránu lokačním majákem a Prometheus použil novou transportní technologii Asgardů, aby ji získali zpět. Nicméně Al’kesh pak skočil do hyperprostoru a Prometheus nebyl schopen ho pronásledovat, protože instalace hyperpohonu nebyla ještě dokončena (SG-1 7x15 – Chiméra, 8x10 – Konec hry).

Když byl úspěšně otestován nový asgardský hyperpohon, generál Hammond vybral posádku, k účasti na záchranné misi do galaxie Pegasus, kde byla expedice Atlantis a nebylo o nich slyšet od té doby, co odešli. Zatímco byli ještě v Mléčné dráze, odpověděli na nouzové volání a byl nakonec unesen Valou Mal Doran. Vala přenesla posádku až na Daniela na porouchaný Al’kesh a vydala se s ním na planetu, kde měla Promethea prodat za naquadah zbraňové kvality. Její plán byl ale zmařen Danielem. Zatímco byl Prometheus na planetě, utrpěl poškození trupu, když byl napaden smrtícími kluzáky a Al’keshi. Loď byla nakonec zachráněna posádkou Promethea, kterým se podařilo opravit Al’kesh, ale Vala v něm nakonec unikla. Záchranná mise do Pegasu musela být přerušena, z důvodu utržených škod (SG-1 8x12 – Upoutaný Prometheus).

Prométheus napaden Al'keshemČlenové Trust, kteří unikli Al’keshem, se vrátili domů z implantovaným goa’uldským symbiontem. Jejich záměrem bylo rozpoutat nukleární válku na Zemi, aby získali přístup do antické základny v Antarktidě. Prometheus, ještě pod velením Pendergasta, byl povolán na oběžnou dráhu Země, aby našel Al’kesh. Prometheus zachránil Daniela Jacksona spolu s Kinseym (už také Goa’uld) prostřednictvím transportního systému, když ho chtěli vzít Rusové do vazby. Kinseymu se podařilo uprchnout z Promethea na Al'kesh a ten pak napadl Promethea, ale byl nakonec zničen (SG-1 8x14 – Konfrontace).

Prometheus hrál také roli v objevení podzemního komplexu pod horou Glastonbury Tor v Anglii koncem roku 2005, který opustil Merlin. Prometheus byl povolán na oběžnou dráhu, aby horu řádně proskenoval, což se mu povedlo a jeskyně byla dobře zmapována. Komplex byl přístupný jen přes transportní kruhy Promethea, protože tam měl Merlin nějaký štít, který rušil transportní systém a SG-1 se tam vydala. Uvnitř komplexu nefungovala komunikace s Prometheem (SG-1 9x01-02 – Avalon).

Plukovník Carterová také prováděla na krátkou chvíli s Prometheem výzkum telemetrie hlubokého vesmíru (SG-1 9x01 – Avalon, 9x06 – Předsunutá základna, 9x13 – Rezonanční efekt).

Prométheus u superbrányPozději byl Prometheus vyslán na setkání s SG-1 na planetu P4C-452 a pokračovali na planetu Kallana s jadernou hlavicí obohacenou naquadrií, Mark IX "Gatebuster", aby zastavili invazi Oriů do Mléčné dráhy. Prometheus monitoroval postup energetického silového pole, které vytvořili na planetě Oriové, jako jejich první krok vytvořit superbránu a poslat do Mléčné dráhy své lodě. Po výbuchu Mark IX zjistili spolu s jaffskými spojenci, že využili jejich útoku k tomu, aby se štít zvětšil na celou planetu a zhroutili ji, k vytvoření superbrány. Jejich plán selhal, ale díky statečnosti Valy, byla superbrána na poslední chvíli zničena nárazovou vlnou ze zhroucené planety. Prometheus utrpěl poškození trupu hangáru, ale přežil pokus Oriů, zformovat předsunutou základnu. Prometheus se pak vrátil domů (SG-1 9x06 – Předsunutá základna).

Po pádu vládců Soustavy, Ba’al našel útočiště na Zemi. Ve snaze, aby se ho nesnažili najít, hrozil, že vyhodí do vzduchu budovu v Seattlu ve Washingtonu. Prometheus byl použit pro přepravu Carterové z Virginie do Washingtonu, aby mohla vyhledat naquadahovou bombu. Po zjištění, že naquadah byl použit v samotné struktuře budovy, Mitchell přikázal, aby Prometheus transportoval celou budovu do vesmíru, kde mohla bezpečně explodovat. S největší pravděpodobností byl Prometheus také použit l tomu, aby sesbíral trosky z výbuchu a vrátil je na původní místo budovy, aby to mohli nějak zamaskovat (SG-1 9x07 – Návrat vysloužilého boha).

Prometheus byl vyslán na planetu P9G-844, aby pátral po plukovníkovi Mitchellovi potom, co byl chycený sodanskými Jaffy. Proskenovali celou planetu, několik měsíců a ostatních obyvatelných planet v celém systému, ale Mitchella nenašli. Nakonec dorazil domu sám po dvoutýdenní těžké zkoušce (SG-1 9x08 – Babylon).

Prometheus byl připravený v záloze, kdyby SG-1 a SG-5 potřebovali být zachráněni z planety P3X-584, která měla zařízení přesměrování vytáčení hvězdné brány připojené k DHD, které by mohlo zabránit týmu, se vrátit domu. Naštěstí zařízení nebránilo odchozí červí díře a Prometheus nemusel dělat dvoudenní cestu, aby je vyzvednul (SG-1 9x09 – Prototyp).

Prométheus dorazil k černé dířeV roce 2006 byl Prometheus unesen znovu, tentokrát SG-1 z paralelního vesmíru. Naše SG-1 spolu s paralelní SG-1 letěli uzavřít trhlinu v prostoru pomocí jaderné hlavice Mark IX, která se měla připojit k dilatačnímu zařízení Asgardů. Trhlina v prostoru způsobovala, že týmy SG-1 z paralelních vesmírů při cestování bránou, přicházeli do našeho vesmíru. Byla to velmi nebezpečná mise a šance byly malé, že by loď přežila výbuch. Byl to ovšem jen trik paralelní SG-1, aby mohli vzít Promethea do galaxie Pegasus a získali ZPM z Atlantis. V tomto případě spiknutí bylo zmařeno a loď byla převzata zpět bez jakéhokoliv vážnějšího poškození (SG-1 9x13 – Rezonanční efekt).

Poslední dny Promethea se přiblížili počátkem roku 2006, když přiletěl na planetu Tegalus, kde se Protektorát Rand přidal na stranu Oriů, když tam přišel Převor. Prometheus tam letěl, aby získal zpět Daniela Jacksona a vyřadil orijský satelit, ale nebyl schopen proniknout jeho štíty. Nicméně satelit rychle přemohl obranu Promethea a ochromil ho. Plukovník Pendergast nařídil evakuaci jeho posádky na planetu pomocí asgardského transportéru a sám zůstal, aby zajistil jejich bezpečný odchod. Poté, co dostal další zásahy, Prometheus se zlomil vpůli a explodoval i s Pendergastem a několika členy posádky. Všichni to ale na planetu nestihli a přežilo jen 76 členů posádky z více než 115 lidí (SG-1 9x15 – Satelit).

Prometheus v alternativní realitě

Prométheus jako Air Force OnePrometheus se objevil také jednou v alternativní realitě, kde ho zabavil prezident Hank Landry jako "Air Force One". Široká veřejnost této reality věděla o hvězdné bráně po bitvě s Anubisem na Antarktidě a Země neměla již zájem se podílet na obraně Galaxie před Orii. Prometheus nebyl nikdy v bitvě o Tegalus a nebyl proto zničen. Bylo zmíněno, že jen on a Daedalus byly jediné dvě lodě Země v této realitě (SG-1 10x13 – Cesta, po níž jsme se nevydali).

 

Nahoru

Poznámky

  • Pojmenování vychází z řecké mytologie. Prometheus byl jedním z Titánů, syn Iapetuse a Clymene. Zeus mu svěřil úkol, vytáhnout lidi z "bahna" a aby přinášeli oběti bohům za to, že je nechávají žít. Prometheus ho ale trochu přelstil a Zeus za trest lidi potrestal, že jim sebral oheň. Prometheus ho ze soucitu k nim z nebe ukradl a daroval jim ho. Za tento čin byl přikován ke skále v pohoří Kavkaz, kde mu orel (jeho jméno bylo Ethon, což je i název epizody, ve které byla loď zničena) každý den rval játra po 12 generací. Nakonec byl zachráněn Herkulesem, který orla srazil šípem.
  • Ve skutečném světě má NASA také projekt Prometheus (Prometheus nukleárních systémů a technologie), který zkoumá jaderný pohon kosmických lodí. V současné době je solární energie a technologie chemického pohonu to, co pohání naše sondy (kosmické lodě). NASA spolu s odborem Úřadu energie z námořních reaktorů, zkoumají možnost rozvoje vesmírného jaderného reaktoru, který bude zásobovat energií budoucí výzkumné sondy, s významným nárůstem energie a pohonu kosmické lodi. Cílem je, vidět misi, opouštějící naší Sluneční soustavu a zvýšit znalosti získané z každé mise.

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu