Technologie - Cizí technologie z SGU

Nakaiská / Novuská / Ursinská / Rasy (Resurgence) / Stavitelů světů


V tomto článku se zaměříme na technologie využívané cizími rasami (ne staré antické na Destiny a viděné technologie Luciánské aliance v SGU), se kterými se Destiny potkala na své cestě za poznáním vesmíru a splněním své prvořadé mise v době, kdy byla na palubě expedice ze Země. Expedice se setkala osobně jen se dvěma inteligentními rasami, ale ví se také něco nepřímo o technologiích dalších ras, i když se s nimi přímo nesetkali. Některé z nich dokonce expedici vážně ohrožovaly. Většina cizích technologií byla spatřena především na vesmírných lodích, takže ty, které se týkaly funkce lodi, nebo se na nich hojně využívaly, naleznete také stručněji popsané v lodích, na což samozřejmě vždy upozorním. Některé ovšem najdete jen tady. Ještě musím dodat, že je zde uvedena jen potvrzená nebo viděná technologie, i když v mnohých případech se jen předpokládá, že příslušnou technologií určité rasy disponují. Neodpustím si ovšem pár spekulací, pokud bylo v seriálu něco vidět, co by se dalo některé nepotvrzené technologii připisovat podle příznaků. Tolik stručně k úvodu a nyní se můžeme podrobněji zaměřit na všechny cizí technologie, které jsme v seriálu mohli vidět.

Nahoru


Nakaiská technologie


Antigravitační paprsek / Holografická technologie / Hvězdný pohon / Lékařské nástroje
Patogen / Senzory / Sledovací implantát / Sonda mysli / Štíty / Zadržovací nádrž / Zbraně

Nakaiové jsou na vyspělé technické úrovni, dokonce je vyspělejší než pozemská, pokud by do vývoje lidstva nikdo nezasahoval, jako to udělali Asgardé. Mají vlastní velké vesmírné lodě a menší útočné lodě, ale ty jsou popsány jinde v příslušné kategorii vesmírných lodí. Zde se podíváme na jejich docela úžasnou technologii.

Nahoru

Antigravitační paprsek

Antigravitační paprsekAntigravitační parsek je jistě zajímavá technologie, se kterou se ve Hvězdné bráně jen tak nesetkáme. Paprsek má nádech do modra a dají se v něm držet předměty, které pak vypadají, že se v paprsku světla vznášejí, i když funguje gravitace. Pokud je někdo nebo nějaká věc chycena v tomto paprsku, dá se s ní jakkoli pohybovat na úkor gravitace. V tomto antigravitačním paprsku byla například chycena chvíli Chloe, když ji Nakaiové vyléčili a vraceli Scottovi. Vznášela se u vstupu do raketoplánu, než si pro ni Scott přišel. Paprsek vypnuli a Chloe mu spadla do náručí (SGU 2x11 – Deliverance).

 

Nahoru

Holografická technologie

Holografický displej (HUD)Nakaiové využívali známou technologii hologramu. Sice byla potvrzena jen jako holografický displej konzole počítače (HUD), ale je pravděpodobné, že ji používali i jinde.

Holografický displej byl viděn jen u konzole jejich lodí, který zobrazoval potřebné informace, jež uživatel na konzoli zadal. Displej byl ve tvaru elipsy, čili trochu odlišný, než jak ho známe u podobných holografických displejů z Mléčné dráhy, kde byl spíše obdélníkový a svítil modře. Okraj displeje byl ještě lemován pruhem a uvnitř se informace zobrazovaly opět ve formě malé elipsy, která každá představovala nějakou stránku. Pokud bylo něco na stránce zvoleno, zobrazily se informace opět v elipse, ale vetší až k okraji. Displej se nedal ovládat přímo dotykem, ale jen z konzole (SGU 1x15 – Lost).

Nahoru

Hvězdný pohon

Podsvětelný pohon

Podsvětelný pohon mateřské lodiObě jejich známé vesmírné lodě mají podsvětelný pohon a v obou případech poměrně silný. Podsvětelný pohon mateřských lodí Nakaiů pracuje pravděpodobně na principu spalování nějaké látky, protože jsou vidět zplodiny, když je aktivován. Počet podsvětelných motorů mateřské lodi není sice znám, protože byla vidět zezadu se zapnutým pohonem jen krátce, ale z toho, co bylo vidět, jsou veliké, zabírající celou zadní část lodi, která je rozsáhlá a vypadalo to spíše na jeden mohutný.

Útočné lodě mají rychlý podsvětelný pohon v podobě jednoho motoru na zádi. Když je aktivní, jsou z něj jasně vidět zplodiny, což svědčí také o nějakém spalovacím motoru a potřebuje tudíž nějaké palivo. Také mají na zádi po stranách něco, co vypadá jako pohon, protože někdy zářil červeně, jindy ne a pokud to je pohon, tak určitě ne spalovací, ale spíše nějaký repulsní (SGU 1x03 – Air, 1x11 - Space).

Nadsvětelný pohon

Vstup mateřské lodě do nadsvětelné rychlostiCo se týče nadsvětelného pohonu, může mateřská loď cestovat na obrovské vzdálenosti, dokonce i mezi galaxiemi. Není přesně známo, jaký typ nadsvětelného pohonu využívají, protože při vstupu a výstupu z nadsvětelné rychlosti jsou vidět jak znaky hyperpohonu, tak i FTL, ale vše nasvědčuje tomu, že se jedná spíše o podobný pohon, jako má Destiny, tedy FTL, protože znaků FTL pohonu je více, ale rozhodně to tak být nemusí a může mít skutečně hyperpohon. Když vystupuje z nadsvětelné rychlosti, projevuje se to právě velmi podobně, jako u Destiny a není vidět žádné hyperprostorové okno, aby mohla vstoupit nebo vystoupit z hyperprostoru, což je nutnost, aby nějaký přechod mezi dimenzemi byl viditelný. FTL pohon se projevuje při aktivaci jasným bílým zábleskem, což u lodi bylo vidět. To jsou dvě hlavní charakteristiky, které svědčí spíše o FTL. Na jejich příchod byl sice použit termín hyperprostor, ale je to pravděpodobně spíše zevšeobecňování pojmu nadsvětelná rychlost. Proto se přikláním spíše k tomu, že má pravděpodobně FTL pohon, ale nikdy nebylo potvrzeno, jaký nadsvětelný pohon skutečně používá, takže nám jen musí stačit, že jsou schopny nadsvětelné mezigalaktické rychlosti (SGU 1x11 – Space, 1x12 – Divided, 1x16 – Sabotage, 2x06 – Trial and Error, 2x11 – Deliverance).

U menších útočných lodí je to ještě více komplikovanější, protože je možné, že má FTL nebo hyperpohon také, i když je to trochu nepravděpodobné u lodi takové malé velikosti, ale víme, že se dokázala odpoutat od Destiny, když byla v FTL. Nebo má prostě jen nějaké zařízení, které umožňuje bezproblémový přechod z FTL do normálního prostoru. Kdyby měla jen toto zařízení, pak je to ovšem zase záhada, protože se může ocitnout v prázdném prostoru mezi hvězdami a na podsvětelný pohon by ji to k nejbližší hvězdné soustavě trvalo moc dlouho, ale je zase pravda, že si může zavolat mateřskou loď pro vyzvednutí. To vše svědčí o tom, že FTL pohon má, ale není to zase nikterak prokázáno (SGU 1x03 – Air, 1x11 - Space).

Nahoru

Lékařské nástroje

Injekce (hypospray)O lékařských nástrojích sice moc nevíme, ale s jistotou můžeme říci, že je měli, protože byly krátce viděny, když Nakaiové odstraňovali patogen z Chloe. Zdá se, že se může do lékařských nástrojů počítat i maska, kterou měly subjekty v nádržích a Chloe na lékařském lůžku, takže jsme viděli celkem troje nástroje.

Mimo masku tedy měli injekci, ovšem na vyšší technologické úrovni (něco jako hypospray ze Star Treku) v podobě válečku zakončeného kuželem bez viditelné jehly a na boku s indikátorem dávky. Držela se rukojetí podobné rukojeti vývrtky. Při použití byl slyšet zvuk, že se něco vpíchlo, takže nebyla nehlučná. Ta byla použita na Chloe před odstraněním patogenu. Pro odstranění patogenu bylo použito poslední lékařské zařízení, které jsme mohli vidět, jež vypadalo jako nějaké velká pistole zakončená silnou jehlou a z konce šly nějaké hadice, takže byl nástroj na něco napojen (SGU 2x11 – Deliverance).

Nahoru

Patogen

Chloe pod vlivem patogenu (náměsíčnost)Patogen Nakaiů byl dán Chloe Armstrongové, když byla v jejich zajetí a jedná se o jakousi infekci, která ji měnila na genetické úrovni. Je možné, že ho používali i na jiných, pro nás neznámých subjektech, ale to není potvrzeno. Zatímco je přesný účel patogenu neznámý, působil na Chloe tak, že ji značně zvýšil intelekt a dal ji schopnost se rychle léčit. Poskytuje ji také schopnost chápat nakaiský jazyk, i když si to neuvědomuje a rozpoznává význam jejich symbolů bez jejich pochopení ve skutečnosti. Jako kdyby všechno bylo jen v podvědomí. Rovněž způsobuje něco jako náměsíčnost a když je v tomto transu, je nucena studovat Destiny. Jakmile se z něho dostane, nic si nepamatuje. Aby toho nebylo ještě málo, má za následek růst nějaké tvrdé kůže podobného zbarvení, jako mají Nakaiové. Objevila se prvně v místě střelné rány, kterou utrpěla od člena Luciánské aliance, kde působila jako nějaká záplata a tím pádem rychlé uzdravení a odtud se rozšiřovala dál (SGU 1x15 – Lost, 2x01 – Intervention, 2x04 – Pathogen, 2x05 – Cloverdale, 2x06 – Trial and Error, 2x09 – Visitation).

První zmínka o přítomnosti patogenu byla, když byla Chloe nějak schopna pochopit piktogramy v rámci počítačového systému havarované útočné lodi Nakaiů. Později, v průběhu invaze Luciánské aliance na Destiny, byla postřelena do nohy a pravděpodobně tento patogen způsobil, že byla rána celkem rychle zahojena (SGU 1x15 – Lost, 2x01 – Intervention).

Chloin deník, který psala pod vlivem patogenuNedlouho poté začala být Chloe "náměsíčná" a během té doby studovala Destiny a dělala si poznámky do svého deníku. Poznámky dělala ve svém, antickém i nakaiském jazyce, aniž by si to asi uvědomovala. To byl moment, kdy si expedice uvědomila, že byla vážně ohrožena. Nicholas Rush navrhl použít neurální rozhraní křesla jako možné vyléčení, ale tento pokus selhal. Pokus sice selhal, ale prozatím si to nechali pro sebe s tím, že ji navrhl, aby mu pomohla s jeho složitými rovnicemi, které pro ni nebyly vůbec žádný problém, až to Rushe překvapovalo (SGU 2x04 – Pathogen).

Když byl Matthew Scott nakažen nějakou infekcí neznámým stvořením (Cloverdale), Chloe odhalila své tajemství, aby ho zachránila, protože s patogenem byla proti infekci stvoření imunní. Scott dostal od Chloe transfuzi krve, čímž mu předala trochu svého patogenu, který také u něj způsobil vizi, ve které se při svatbě s Chloe na něj podívala a půlka její tváře byla transformována patogenem (SGU 2x05 – Cloverdale).

Scott byl vyléčen a nakonec se u něj podařilo efektivně patogen zlikvidovat, ale Chloe byla dál transformována a cizí kůže se začala rozšiřovat z místa střelné rány dál. Není vůbec známo, co u Scotta způsobilo odpor k patogenu, a můžeme se jen dohadovat, že byl asi slabší při transfuzi a tělo to včas rozpoznalo a zničilo ho. Někteří také věří, že mu při léčbě pomohl prašný hmyz z planety Hoth, se kterým byl nějakou dobu v úzkém kontaktu (SGU 2x06 – Trial and Error).

Začátek přeměny Chloe

Transformace Chloe pokračovala dál a cizí kůže se začala objevovat poblíž loktu její pravé paže. Vliv Nakaiů na její mysl se trochu ustálil a umožnil jim ji do jisté míry ovládat. Patogen ji dovolil i odvodit nový kurz Destiny. Také se zdálo, že zvýšil sílu Chloe, protože když byl u ní jednou Eli a otáčel se k odchodu, Chloe ho vzala za ruku a podle jeho reakce ho patrně velmi silně stiskla. Řekla mu, že může pomoci a Eli svolil, ale strážný ji nechtěl pustit bez souhlasu Younga, tak s ním řádně zametla, až upadl do bezvědomí a utekla. Později se ukázalo, že dokázala rozbít kryt ovládání dveří paží (SGU 2x09 – Visitation, 2x10 – Resurgence).

Pomocí patogenu pak poslanou zprávou o jejich poloze přivolala Nakaie, kteří přiletěli v lodích na pomoc Destiny v boji proti dronům. Bitvu přežila jen jedna loď a expedice se nakonec s nimi domluvila, že jim Chloe vydají a oni ji vyléčí. Letěli na jejich loď v raketoplánu a skutečně se tak stalo. Chloe vyléčili a vrátila se v pořádku na Destiny. Chloe si ovšem zanechala po patogenu zvýšený intelekt a stále byla schopna složitých výpočtů. Je ovšem pravděpodobné, že ji Nakaiové nevyléčili a nevrátili jen tak a byla stále nějak pod jejich vlivem a sloužila jim pořád jako nějaký nástroj k ovládnutí Destiny, protože té se nechtěli vzdát. Jak, se ovšem už nedozvíme kvůli ukončení seriálu (SGU 2x10 – Resurgence, 2x11 – Deliverance).

Nahoru

Senzory

Senzory u Nakaiů sice nebyly nikdy vidět, ale můžeme s jistotou říci, že nějaké senzorové pole museli vlastnit, protože využívali vesmírné lodě a ty se dá říci bez senzorů ani fungovat nemohou. To ovšem není jediný důvod, protože také víme, že byli schopni sledovat Destiny, alespoň částečně, když nebyla v FTL a to šlo jedině pomocí nějakých dálkových senzorů. Stejně tak byli schopni sledovat na velkou vzdálenost sledovací implantáty, které byly voperovány do sledovaných subjektů nebo lokalizovat dálkový maják (SGU 1x12 – Divided).

Nahoru

Sledovací implantát

Sledovací implantátJedná se o technologii vytvořenou Nakaii, se kterou se expedice setkala v roce 2010. Hlavní funkcí tohoto zařízení je, že se dá osoba sledovat na velkou vzdálenost (minimálně světelné roky). Zařízení je implantováno uvnitř těla subjektu, který chtějí sledovat. V jediném případě, kdy jsme mohli tuto technologii vidět, bylo implantováno hned vedle srdce, čímž se postup odstranění značně komplikuje a je to pravděpodobně i menší pojistka Nakaiů, která může vyústit až ke smrti subjektu, pokud zařízení objeví a je neodborně odstraňováno. Zařízení se dá rovněž snadno poškodit (SGU 1x12 – Divided).

V roce 2009 byl zanechán na nehostinné planetě se ztroskotanou útočnou lodí Nakaiů Nicholas Rush. Když ho Nakaiové zajmuli, implantovali mu do hrudi poblíž srdce sledovací zařízení. Jenže když Rush unikl a vrátil se na Destiny, vzpomněl si na to a oni mohli pomocí něho sledovat Destiny. Vyšlo to najevo v době vzpoury civilistů. Když vojenská část posádky převzala opět kontrolu nad lodí, podstoupil Rush operaci a s pomocí Tamary Johansenové a doktorky Brightmanové bylo zařízení úspěšně odstraněno z Rushe bez vážnějších zranění. Nadporučík Scott ho zničil úderem rukojeti své zbraně (SGU 1x12 – Divided).

Nahoru

Sonda mysli

Sonda mysli - vysílačSonda mysli bylo zařízení, které Nakaiové vytvořili za účelem získávání znalostí a vědomostí z mysli inteligentní bytosti. Zařízení pracují ve dvojicích, vytvářející jednosměrné spojení mezi dvěma subjekty k přenosu informací od vysílače k přijímači. Před použitím se tedy musí nejprve nastavit, který z nich bude vysílač a který přijímač. Umisťují se na spánek bytosti.

Zařízení jsou trochu zakřivená se třemi světelnými indikátory na boku, kde barva označuje funkci. Pokud se jedná o vysílač, indikátory svítí žlutě a přenáší vzpomínky na osoby, které mají přijímač a jsou připojeny. Indikátory u přijímače svítí červeně a na rozdíl od vysílače se s ním ovládá celé spojení, které umožňuje uživateli číst v mysli bytosti mající na sobě vysílač. Jedinci se silnou myslí ovšem dokáží přenosu odolávat, alespoň do určité míry.

Zařízení způsobí krátkodobou bolest při prvním připojení. Vysílač také způsobil silné bolesti plukovníkovi Youngovi, když ho využil a přitom kontroloval tělo jednoho Nakaie, ale to mohlo být způsobeno i konfliktem této technologie s dálkovým komunikačním zařízením a Nakai přestal mít bolesti, jakmile bylo spojení s komunikačním zařízením přerušeno (SGU 1x11 – Space).

Rush používá sondu mysli - přijímačKdyž byl Nicholas Rush zajat Nakaii, jedno takové zařízení na něm použili. Podařilo se mu odolat a neprozradil nic důležitého. Nakaiům se tím pomocí sondy mysli podařilo naučit aspoň anglický jazyk. Když Young použil komunikační zařízení a převzal tělo jednoho Nakaie na palubě jejich mateřské lodi, osvobodil Rushe a ten mu dal instrukce k použití sondy mysli. Young si aktivoval na spánku vysílač a Rush přijímač, ale Younga (Nakaie) zasáhly silné bolesti téměř okamžitě. Rush se pomocí sondy dozvěděl, že je v těle Nakaie Young a jako vedlejší efekt bylo přerušeno spojení dálkového komunikačního zařízení a Young se vrátil do svého těla. Než se tak stalo, podařilo se mu získat základní přehled o jejich lodi a systémech, které také použil k útěku. Rush pak Nakaie uškrtil (SGU 1x11 – Space).

Nahoru

Štíty

Štíty mateřské lodiMateřské lodě Nakaiů měly samozřejmě ochranu v podobě klasických energetických štítů, jaké využívaly i jiné vyspělejší vesmírné lodě. Když se na loď vypálí, střela je štítem zadržena a tím se také zviditelní, takže víme, že jejich štíty mají modrou barvu. Nevíme jak je účinný, ale dokázal přečkat několik zásahů z hlavní zbraně Destiny bez viditelného poškození, která je docela dost silná. Je ovšem pravda, že osvětlení blikalo, jako by utrpěla menší poškození, když Rush s Chloe z lodi pod palbou prchali. Po několika těchto výstřelech se musela stáhnout. Dvě mateřské lodě se štíty byly zničeny při střetu s automatickými drony, takže je pravděpodobné, že nebude nijak zvlášť účinný, i když je pravda, že to tak nemusí být, protože drony byly ve velké přesile. Také se zdá, že štít kopíruje povrch lodi, což není moc obvyklé. (SGU 1x11 – Space, 2x11 - Deliverance).

Jejich menší útočné lodě mají také vlastní štíty, což je u lodí této velikosti vzácné. Ty ovšem nejsou nijak zvlášť výkonné v porovnání s mateřskou lodí, nebo zbraněmi raketoplánu Destiny, který je dokáže vyčerpat na jediný výstřel. Na zničení lodi ale jediný výstřel z raketoplánu nestačí. Při zásahu také zazáří, i když trochu podivně, protože to připomíná jakási světelná vlákna podél trupu, ale jen světle modře, což je pravděpodobně způsobeno menším výkonem (SGU 1x11 – Space).

Nahoru

Zadržovací nádrž

Zadržovací nádrž propojení s konzolíZadržovací nádrže se nacházely na mateřské lodi Nakaiů v jejich laboratořích. Byla napuštěna nějakou kapalinou, ve které byly drženy oběti výzkumu. Alespoň se tedy předpokládá, že sloužily pro výzkum, protože přesný účel těchto nádrží není znám. Ještě se zdá, že mohla být používána jako nějaká stáze, kde se subjekty udržovaly ve vegetativním stavu. Nádrž byla zapuštěna do stěny laboratoře. Subjekt v ní měl masku, aby mohl v kapalině dýchat a byl uveden do nějaké formy stáze. Na spánku měl sondu mysli, takže se v těchto nádržích snažili získat nějaké informace z mysli humanoidů, popřípadě se naučit jejich jazyk, pokud ho neznali. Nádrž byla propojena pomocí kabelů s jednou konzolí, která se nacházela poblíž, takže se pomocí konzole také asi nějak ovládala. Příkladem může být například propojení masky pro správnou funkčnost nebo napuštění nádrže kapalinou po zavření subjektu (SGU 1x11 – Space).

Nahoru

Zbraně

Lodě

Hlavní zbraň mateřské lodiZbraně byly vidět u Nakaiů jak na vesmírných lodí, tak i jako ruční. Mateřská loď má velkou hlavní energetickou zbraň, která vystřeluje proud žluté energie a je dominantním prvkem v designu na předku lodi, podobně, jako hlavní zbraň Oriů na jejich válečné lodi. Místo, ze kterého vylétá energie, je kruhové a do červena zbarvené a o něco dále od středu jsou další načervenalá malá světélka uspořádaná do kružnice kolem zbraně. Její účinnost není příliš velká proti štítům Destiny, ale může být mnohem nebezpečnější, pokud je použita ve skupinách. Rychlost střelby není také nijak zvlášť velká a tvá to trochu déle, než se střely dostanou k cíli, takže jsou ideální na nehybný cíl a naopak na pohybující skoro k ničemu. Také nabíjení je poněkud pomalé, protože se musí vyčkat několik sekund, než je možné ze zbraně střílet znovu. O jiných zbraní na mateřské lodi se nic neví (SGU 1x11 – Space, 1x12 – Divided, 2x06 – Trial and Error).

Zbraň útočné lodiÚtočná loď má dvě energetické zbraně v podobě kanónů přimontovaných na bocích plavidla v blízkosti přídě, které se dají zasunout do lodi a přiklopit, takže pokud není loď v útočném režimu, nevíte, že nějaké má. Naopak pokud jsou používány, jsou jasně zřetelné na designu plavidla. Účinnost této zbraně není známa, ale pokud střílí více těchto lodí současně, podařilo se jim celkem rychle oslabit štít Destiny, i když štíty byly již oslabeny palbou z hlavní zbraně Destiny, ale jediný výstřel na raketoplán Destiny měl malý nebo žádný účinek a jeho štíty si s tím hravě poradily (SGU 1x11 – Space, 1x16 – Sabotage).

Ruční zbraně

Ruční energetická zbraňZdá se, že měli Nakaiové i ruční energetické zbraně, i když nebyli přímo vidět ve skutečnosti, ale plukovník Young viděl jednu ve vizi, jak ho s ní jeden Nakai trefil. V tom okamžiku se také probral. Bylo to v době, kdy umělá inteligence Destiny studovala schopnost velení plukovníka a vytvořila scénář, kdy Destiny napadnou lodě Nakaiů. Zbraň střílela modrý energetický paprsek, ale nevíme, jaký přesný účel zbraň měla, jestli byla jen pro omráčení, nebo se s ní dalo i zabít (SGU 2x06 – Trial and Error).

 

Nahoru


Novuská technologie


Počítačový systém / Substance vhodná pro filtry CO2 / Tenaranský archiv / Tenaranská databanka

Novuská technologie je pozemské velmi blízká, protože lidé z Novu byli vlastně lidé ze Země (potomci expedice Destiny), kteří si zanechali pozemské znalosti, alespoň ty, které původní expedice měla, proto trvalo nějakou dobu, než se dostali ve vývoji opět na úroveň dnešní pozemské techniky a nakonec ji ještě předčili a to vše bez žádného vměšování cizích kultur. Novuská technologie tedy vychází z pozemských znalostí a ty byly nakonec ještě vylepšeny během celého vývoje přes 2000 let. Vlastními silami se dostali až k vývoji a dokončení mezihvězdné lodi bez nadsvětelné rychlosti, ale o tom si přečtěte na stránce věnující se lodím z SGU, stejně tak se více dozvíte o protiatomovém bunkru na stránce s planetou Novus, o kterém zde psát nebudu. Nyní se podívejme na ty technologie, které byly viděny.

Nahoru

Počítačový systém

Počítače v tenaranském archivuO jejich počítačovém systému se zase tolik neví, ale z toho, co bylo vidět, se zdá, že je pokročilejší než pozemský. V tenaranském archivu vypadal jako velká obdélníková obrazovka na výšku zasazená do zdi a pod ní, také ve zdi, byla zabudovaná klávesnice, která byla rozdělena pro dvouruční ovládání. Ovládání bylo velmi intuitivní a data se hledala dobře (SGU 2x18 – Epilogue).

 

Nahoru

Substance vhodná pro filtry CO2

Substance vhodná pro filtry vzduchuTuto látku vymysleli lidé z Novu, ale neví se přesně, k jakému účelu jim sloužila. Když ji našel Rush v jednom skladu bunkru, objevil v ní dosud nevídané schopnosti, které perfektně vyhovovaly pro filtry CO2 na Destiny, kterými se na lodi čistil vzduch. Prostě to vypadalo, jako kdyby ta látka byla přímo pro ty filtry navržena, protože její účinnost je podstatně vyšší, než dosud ve filtrech používaný vápník. Jeden filtr naplněný touto látkou může čistit vzduch na lodi i několik let. Jedná se o jakousi pěnu, která se dá snadno krájet nožem na menší kousky. Chemické složení látky je neznámé.

Ve skladu bunkru na Novu bylo nalezeno několik beden této látky, takže měla expedice konečně účinnou látku pro čištění vzduchu na mnoho let. Dá se předpokládat, že tato látka byla opravdu navržena pro čištění vzduchu, protože bylo velké množství této látky nalezeno v bunkru a v případě nějaké pohromy, kdy by muselo být v bunkru uzavřeno mnoho lidí, mohla být skutečně používána pro čistění vzduchu, nebo je možné, že byla navržena pro čištění vzduchu na evakuačních lodích, ale nedá se také vyloučit jiný pravý účel této substance. S touto látkou byly nakonec vyřešeny problémy se vzduchem na Destiny po mnoho let (SGU 2x18 – Epilogue).

Nahoru

Tenaranský archiv

Tenaranský archivTenaranský archiv je centrální počítačová databáze, která obsahuje veškeré znalosti získané Tenarany a jejich historii do doby, než odešli z Novu. Historie byla prezentována zvukovými videozáznamy, které byly pořizovány KINem, ostatní věci převážně textem. Databáze je přístupná ze všech pracovišť celého protiatomového bunkru Novu přes pokročilý počítačový systém. Pouhý zlomek tenaranského archivu je složen z objemu více než 900 exabytů dat (pro srovnání, celkový objem dat pozemského internetu v roce 2011 se odhaduje na 500 exabytů dat). Kopie tenaranského archivu byla také stažena na evakuační lodě, kterými odletěli z umírajícího světa. V době příchodu současné expedice na Novus jim bylo povoleno archiv stáhnout na Destiny, ale povedlo se přenést jen třetinu dat archivu, než byli nuceni bunkr a planetu opustit v důsledku přírodní katastrofy způsobené blížící se černou dírou (SGU 2x18 – Epilogue).

Archiv zahrnuje tyto známé uložené informace:

  • Historické záznamy
  • KINO záznamy expedice Destiny
  • Adresy pro ně známých hvězdných bran a informace o těchto planetách
  • Kulturní informace o lidech z Novu
  • Biologické poznámky a výzkum
  • Lékařské informace
  • Osobní záznamy lidí z Novu
  • Schéma evakuační lodě

Nahoru

Tenaranská databanka

Tenaranská databankaTato databanka neboli úložiště, byla vyvinuta jednou z frakcí lidí z Novu, Tenarany. Jedná se o malý pevný disk k počítači (něco jako v pozemské technologii flash disk), který se používal, podobně jako u nás, pro nahrání počítačových dat, čímž se data stala přenosná a byl dokonce kompatibilní s výstupem konzole na Destiny, což udělali pravděpodobně proto, že stále věřili, že se Destiny vrátí. Design je opravdu povedený, dá se říci podobně jako věci na Destiny se znaky. Výška a šířka databanky je přibližně stejná. Výstup je trojitý a širší než USB výstup na pozemských flash discích. Není známo, jakou má kapacitu, ale rozhodně nebude zanedbatelná, když se na ní dávaly především videozáznamy z KINa. Prvně se s ní expedice setkala na Kolonii Novus (Common Descent), která obsahovala právě zmiňované záznamy z KINa, na kterých byly záběry alternativní expedice Destiny, která byla transportována zpátky v čase o 2000 let. Expedice se tak z databanky dozvěděla něco z historie lidí z Novu (SGU 2x12 – Twin Destinies, 2x17 – Common Descent).

Nahoru


Ursinská technologie


Mezihvězdný pohon / Stázová komora / Stunner (Omračovač)

Ursinská technologie patří jistě mezi ty pokročilejší, protože byli schopni postavit si vlastní vesmírné lodě, které také disponovali stázovými komorami. Zbraně používají také pokročilejší než naše, protože nejsou klasické palné, ale energetické.

Nahoru

Mezihvězdný pohon

Podsvětelný pohon ursinské lodiUrsini vlastnili vesmírné lodě, takže samozřejmě mají mezihvězdný pohon, jeden jsme dokonce mohli vidět v akci. Dá se sice předpokládat, že mají i nějaký druh nadsvětelného pohonu, protože jejich lodě byly opravdu velké. To, že používali stázové komory, může svědčit i o tom, že nadsvětelný neměli anebo měli, ale nebyl moc výkonný, rozhodně asi ne mezigalaktický. Nadsvětelný pohon ovšem nebyl potvrzen. Známým pohonem je podsvětelný, který jednou náhodně na jejich poškozené lodi aktivoval Dr. Nicholas Rush, když aktivoval podporu života. Jejich lodě mají dva velké podsvětelné motory, které produkují namodralé zplodiny. Motory se nachází zhruba uprostřed na spodní straně lodi. Když je Rush aktivoval, nějakou dobu unášely loď od Destiny, než se vyply, pravděpodobně z důvodu velkého poškození lodi nebo došlo palivo. Musela je pak zachránit Destiny, kterou už posádka mohla ovládat z můstku (SGU 2x07 – The Greater Good).

Nahoru

Stázová komora

Stázová komoraUrsini mají na lodích své vlastní stázové komory, které si vytvořili, aby mohli svůj druh udržet ve stázi po dlouhou dobu. Tyto stázové komory mohou pojmout i jinou rasu, než jsou Ursini, protože v jedné byl uložen Telford. Stázové komory jsou nějak propojeny, protože se tak Telford naučil něco z jejich historie a také jim pak mohl rozumět. Zároveň jsou pro těla v nich podávány nějaké živiny, aby je komory udržely při životě. Komory mají jednoduchý tvar v podobě koule, která je z přední části seříznuta, na níž je vstup do komory v podobě pětiúhelníku, který se vyklápí nahoru. Komory jsou propojeny s lodí nějakými kabely z vrchní části. To je možná i důvodem, proč se automaticky otevřou, když jsou aktivovány systémy lodi. Jsou také kompatibilní se systémy rozsévací lodi Antiků, protože byly k lodi připojeny a fungovaly. Prvně se s nimi expedice setkala kupodivu na antické rozsévací lodi hvězdných bran. Až později zjistili, že se jednalo o výzkumný tým, který loď objevil a vzhledem k tomu, že měla vyspělou technologii a byli ve válce s automatickými loděmi, rozhodli se ji prozkoumat a zůstali na ni. Podruhé jsme je mohli vidět, když dorazili Dr. Rush s Youngem na palubu jedné poškozené lodi Ursinů. Našli tam místnost se spoustou otevřených stázových komor a podle nich vlastně poznali, čí to byla loď (SGU 2x03 – Awakening, 2x07 – The Greater Good).

Nahoru

Stunner (Omračovač)

Koncept stunneruJedná se o ruční energetickou zbraň vytvořenou Ursini. I když nebyla v seriálu nikdy vidět, jen jak z ní Ursini střílí, máme k dispozici aspoň koncept a můžeme si tak udělat představu, jak zbraň vypadala. Z konceptu je tedy jasně patrné, že je design velmi zajímavý a nikterak se nepodobá jakékoliv zbrani, kterou známe. Stunner vystřeluje pulz načervenalé energie a jediný výstřel je schopen omráčit člověka na dobu až 10 minut. Není to sice potvrzeno, ale je také možné, že se dá nastavit úroveň, která může prodloužit dobu omráčení. Zároveň je stunner i oficiální název, takže se dá předpokládat, že není navržena na zabíjení, ale opravdu jen omračuje (SGU 2x03 – Awakening).

Nahoru


Technologie rasy (Resurgence)


Automatické lodě neznámé rasy (Resurgence)Samozřejmě jste si nemohli nevšimnout automatizovaných lodí, které od druhé poloviny druhé série SGU mnohdy vážně ohrožovaly Destiny a její posádku. Je to pozůstatek nějaké rasy, která vytvořila tyto lodě pro boj s jinou rasou. Zdá se, že byli úspěšní, ale nakonec se automatické lodě obrátily proti tvůrcům a samy je zničily. Tento pozůstatek neznámé rasy pak hledal a likvidoval veškerou cizí technologii v galaxii (Pain) na kterou narazily. Z jejich technologií známe jen tyto lodě, takže vše podstatné je uvedeno v cizích lodích z SGU.

 

Nahoru


Technologie Stavitelů světů


Obelisk / Ostatní technologie

I když jsme tuto rasu v seriálu nikdy neviděli, víme něco málo o jejich úžasných technologiích, nebo alespoň si z toho můžeme udělat představu, na jak vyspělé úrovni jejich technologie musí být.

Nahoru

Obelisk

ObeliskObelisk je masivní konstrukce, 600 m vysoká stavba a byl vytvořen nesmírně vyspělou mimozemskou rasou. I když je to stavba, plní trochu jiný účel a dá se zařadit do technologií. Po vytvoření světa ho postavili v jednom údolí na povrchu planety, později pojmenované expedicí jako Eden. Jeho původ a účel je neznámý, i když vydával slabé elektromagnetické pole. Obelisk byl popsán nějakými neznámými znaky cizí civilizace, které nebyla schopna expedice rozluštit.

Obelisk objevila expedice, když Destiny vstoupila do systému, vzhledem k jejímu narušení FTL pohonu v důsledku nečekané gravitace hvězdy, která tam neměla být. Když byl poslán raketoplán na planetu, aby ji prozkoumali, později ho s ním objevili. Studovali ho, ale nezjistili žádný účel nebo původ tohoto monumentu. V posledních dnech pobytu na planetě začal obelisk vysílat do vesmíru modrý paprsek, doprovázen neznámým zářením. Jen spekulovali, že účelem aktivace bylo poslání signálu ke Stavitelům světů, který je tím informoval, že se na planetě objevila nějaká vyspělejší forma života. Můžeme tedy opět jen spekulovat o tom, že se možná jednalo o nějakého strážce vývoje života na planetě, kterou stvořili a zároveň o nějaký vysílač, který je měl informovat o tom, pokud se na planetě dělo něco, na co byl monument naprogramován. Po aktivaci obelisku a poslání signálu Stavitelům světů, později planetu opravdu navštívili, ale expedice byla už mrtvá (SGU 1x13 - Faith, 2x09 - Visitation).

Nahoru

Ostatní vyspělá technologie

Nějak transportovaný celý raketoplán na mezigalaktickou vzdálenostSice jsme tyto technologie nikdy neviděli přímo v akci, nebo jak vypadají, ale můžeme s jistotou říci, že jí disponovali. V prvé řadě měli nějakou mimořádně vyspělou technologii, která dokázala stvořit celý hvězdný systém s obyvatelnou planetou se životem, kterou expedice pojmenovala jako Eden (Ráj). Dokázali také nějak obnovit do původního stavu neživé předměty a stroje (u živých organismů se jim sice povedlo je oživit, ale jen na krátkou dobu). Dokázali nějak přenášet věci prostorem na obrovské vzdálenosti, protože bylo popisováno, že v jednu chvíli raketoplán s oživenými členy expedice u Destiny nebyl a najednou byl, takže je možné, že se jednalo o nějaký transportní systém na obrovské (až mezigalaktické) vzdálenosti (SGU 1x13 – Faith, 2x09 - Visitation).

Nahoru


Autor: Scimani © 2011 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu