Vesmírné lodě a plavidla - Cizí lodě z SGU - Mateřská loď Nakaiů

Rozcestník cizích vesmírných lodí a plavidel z SGU

Mateřská loď Nakaiů

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Známé interiéry / Historie

Mateřská loď modrých mimozemšťanů

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Nakaiové
Design Nakaiové
Třída Mateřská loď
Technické specifikace
Pohon podsvětelný a FTL nebo hyperpohon (pravděpodobnější FTL)
FTL pohon mezigalaktický
Ochrana modré energetické štíty
Výzbroj jeden energetický kanón na přídi
Doplněk velký počet útočných lodí
Ostatní systémy zadržovací nádrže
Použití
Účel mateřská loď, výzkumná loď, dopravce
Rok zavedení není známo, prvně viděny v roce 2010
Příslušnost Nakaiové
Stav stále aktivní

Nahoru

Popis

Mateřské lodě modrých mimozemšťanů z bokuToto byla první cizí loď, se kterou se expedice na Destiny setkala. Samozřejmě už před tím byla na Destiny jejich malá útočná loď, ale o té do té doby nevěděli, ani o té, co se od Destiny odpoutala chvíli poté, co přišli na Destiny. Tato mateřská loď zvláštně vypadajících Nakaiů je jejich hlavní lodí v jejich flotile a používala se především pro dopravu a přepravu malých lodí.

Tato mateřská loď je schopná nést ve velkém hangáru velký počet malých lodí, s nimiž je možno se nalodit na jiné lodě, jelikož jsou schopny se přichytit na povrch plavidla a dokonce do trupu vyříznout otvor. Loď má jednu hlavní energetickou zbraň, dále je také chráněna štíty a nejpravděpodobnější způsob cestování nadsvětelnou rychlostí je FTL pohon, podobně, jako Destiny. Má určitě menší obranné schopnosti než Destiny, protože při bitvě s automatickými drony se i přes své štíty nedokázala udržet tak dlouho jako Destiny a dvě byly zničeny. To může naznačovat, že nemá žádné další obranné kanóny pro rychlé cíle a jen hlavní zbraň, ale nebylo to nikdy potvrzeno.

Nahoru

Design

Mateřské loď modrých mimozemšťanů z různých směrůTyto mateřské lodě jsou velká tak trochu hranatá plavidla, podobné ve vzhledu trojrozměrnému lichoběžníku (čtyřboký hranol, jehož podstava je lichoběžník). Loď má barvu v nádechu šedé s načervenalým zdobením. Po obou stranách lodi jsou dva velké kruhové vstupy do hangárů, v nichž jsou malé útočné lodě. V zadní části lodi jsou velmi dominantní podsvětelné motory. Loď má také dva mohutné výčnělky po stranách v zadní, spodní části. Její hlavní zbraň spočívá na čele lodi, podobně, jako je tomu u válečných lodí Oriů. Je také kruhová s červeným zabarvením.

Nahoru

Technologie

Pohon

Motor mateřské lodi modrých mimozemšťanůLoď má oba základní typy pohonu, pomalý podsvětelný a také nadsvětelný. Počet podsvětelných motorů není sice znám, protože nikdy nebyla vidět zezadu se zapnutým pohonem, ale z toho, co bylo vidět, jsou veliké, zabírající celou zadní část lodi, která je rozsáhlá a vypadalo to spíše na jeden.

Co se týče nadsvětelné rychlosti, pomocí níž může cestovat na obrovské vzdálenosti, dokonce i mezi galaxiemi, tak vše nasvědčuje tomu, že se jedná o podobný pohon, jako má Destiny, tedy FTL, i když je v seriálu několikrát řečeno, že vystoupila z hyperprostoru, ale rozhodně to tak být nemusí a může mít skutečně hyperpohon. Když vystupuje z nadsvětelné rychlosti, projevuje se to právě velmi podobně, jako u Destiny a není vidět žádné hyperprostorové okno, aby mohla vstoupit nebo vystoupit z hyperprostoru. FTL pohon se projevuje při aktivaci jasným bílým zábleskem, což u lodi bylo vidět. Na jejich příchod byl sice použit termín hyperprostor, ale je to pravděpodobně spíše zevšeobecňování pojmu nadsvětelná rychlost. Proto se prikláním spíše k tomu, že má pravděpodobně FTL pohon, ale nikdy nebylo potvrzeno, jaký pohon skutečně používá.  (SGU 1x11 – Vesmír, 1x12 – Rozděleni, 1x16 –Sabotáž, 2x06 – Pokus a omyl, 2x11 – Osvobození).

Štíty

Štíty mateřské lodi modrých mimozemšťanůJedná se o mateřskou loď, takže je jasné, že musí mít nějakou ochranu. Tu samozřejmě má v podobě klasických energetických štítů. Když se na loď vypálí, střela je štítem zadržena a tím se také zviditelní, takže víme, že má modrou barvu. Jak je účinný, není moc známo, ale dokázal přečkat několik zásahů z hlavní zbraně Destiny. Je také pravda, že se musela po několika těchto výstřelech stáhnout a také byly dvě tyto lodě zničeny při střetu s automatickými drony, takže je pravděpodobné, že nebude nijak zvlášť účinný (SGU 1x11 – Vesmír, 2x11 - Osvobození).

Zbraně

Střela z hlavní zbraně mateřské lodi modrých mimozemšťanůLoď má velkou hlavní energetickou zbraň, která vystřeluje proud žluté energie a je dominantním prvkem v designu na předku lodi, podobně, jako hlavní zbraň Oriů na jejich válečné lodi. Místo, ze kterého vylétá energie, je kruhové a do červena zbarvené a o něco dále od středu jsou další načervenalá malá světélka uspořádaná do kružnice kolem zbraně. Její účinnost není příliš velká proti štítům Destiny, ale může být mnohem nebezpečnější, pokud je použita ve skupinách. Rychlost střelby není také nijak zvlášť velká a tvá to trochu déle, než se střely dostanou k cíli. Také nabíjení je poněkud pomalé, protože se musí vyčkat několik sekund, než je možné ze zbraně střílet znovu (SGU 1x11 – Vesmír, 1x12 – Rozděleni, 2x06 – Pokus a omyl).

Ostatní systémy

Konzole na mateřské lodi modrých mimozemšťanůNa lodi je řada různých konzolí, pomocí nichž se ovládají všechny systémy lodi a mají společné to, že svítí modrým světlem, pokud jsou aktivní, i když jinak mohou vypadat trochu jinak a nejsou tedy stejné.

Zajímavým systémem, se kterým jsme se doposud ve Hvězdné bráně nesetkali, je nějaký antigravitační paprsek. Paprsek má nádech do modra a dají se v něm držet předměty, které pak vypadají, že se v paprsku světla vznášejí, i když funguje gravitace. Pokud je někdo nebo nějaká věc chycena v tomto paprsku, dá se s ní jakkoli pohybovat na úkor gravitace. V tomto antigravitačním paprsku byla například chycena chvíli Chloe, když ji Nakaiové vyléčili a vraceli Scottovi. Vznášela se u vstupu do raketoplánu, než si pro ni Scott přišel. Paprsek vypnuli a Chloe mu spadla do náručí (SGU 1x11 – Vesmír, 2x11 – Osvobození).

Nahoru

Známé interiéry

Hangár

Vstup do hangáru mateřské lodi modrých mimozemšťanůNejvětším z nich je jistě hangár pro jejich malé útočné a průzkumné lodě, který se nachází v přední polovině lodi a rozléhá se pravděpodobně přes celou šířku lidi. Nikdy ovšem nebyl vidět, jen jeho vstup. Vstupy do hangáru jsou z obou stran lodi a jsou mnohokrát větší než samotné malé lodě, které jsou v hangáru. Vstup je kruhový, jakoby zapuštěný do lodi připomínající komolý kužel a je ukončen menšími kruhovými vraty, která se vysouvají do stran. V nejširší části vstupu u trupu lodi je nějaký prstenec, který se otáčí. Není ovšem známo, jakou má funkci. Bylo vidět, jak vylétají z hangárů malé lodě, když se s nimi expedice prvně setkala a také tam byl nějakou dobu zakotven raketoplán Destiny, když expedici Nakaiové léčili Chloe (SGU 1x11 – Vesmír, 1x16 – Sabotáž, 2x11 – Osvobození).

Chodby

Výtahová plošina mateřské lodi modrých mimozemšťanůI na této lodi jsou samozřejmě chodby a je jich tu opravdu hodně, protože pokud byly zakončeny nějakou místností, ty byly docela malé. Místnosti se mohly zavřít pomocí dveří. Chodby se různě křížily a zatáčely a občas je v nich nějaká modře svítící konzole. V důležitějších částech chodeb, většinou na křižovatkách, byly umístěny nějaké kruhové plošiny, které fungovaly jako výtahy a přepravovali mimozemšťany mezi různými úrovněmi lodi. Stěny chodeb byly kovové s průřezem zaobleného obdélníka (SGU 1x11 – Vesmír).

Laboratoře

Menší laboratoř mateřské lodi modrých mimozemšťanůPokud víme, tak na lodi jsou minimálně dvě různé laboratoře, každá se specializuje na něco jiného a také to svědčí o tom, že je to pravděpodobně výzkumná loď, proto asi touží tolik i po Destiny, aby ji mohli prozkoumat. Jedna laboratoř je docela malá, ve které se nacházela jakási zadržovací nádrž s kapalinou, ve které byly drženy oběti výzkumu. Nádrž byla zapuštěna do stěny laboratoře. Subjekt v ní měl masku, aby mohl dýchat a byl uveden do nějaké formy stáze. Na spánku měl sondu mysli, takže se v těchto laboratořích snažili získat nějaké informace z mysli humanoidů. Nádrž byla propojena pomocí kabelů s jednou konzolí, která se nacházela poblíž. U vstupu jsou po obou stranách také nějaká zařízení připomínající sloupce vody a není známo, k čemu sloužila. Je také možné, že to žádné zařízení nebylo a byla to jen dekorace. V těchto laboratořích byli drženi v nádržích Chloe a Rush (SGU 1x11 – Vesmír).

Druhá známá laboratoř je podstatně větší a byla používána hlavně pro genetický výzkum. V laboratoři se nacházelo nějaké lůžko, na kterém ležely zkoumané subjekty, a měly také na sobě tu samou masku, jakou měly v nádrži. Dále zde bylo plno zařízení na zkoumání forem života, takže většinou asi nějaké lékařské nástroje. Zde byl pravděpodobně také vyvinut patogen Nakaiů, takže ho tady nejspíše naočkovali Chloe. Později ji Scott raketoplánem přepravil na loď a v této laboratoři Nakaiové patogen odebrali a pravděpodobně vyléčili, protože nejevila žádné známky přeměňování a zdravotní výsledky TJ byly v pořádku. Ovšem znalosti, které během toho nabyla, jí zůstaly (SGU 2x11 – Osvobození).

Nahoru

Historie

Mateřské loď modrých mimozemšťanů před DestinyTento typ mateřské lodi Nakaiů jsme mohli prvně vidět, když se s ní expedice setkala v roce 2009, která začala nevyprovokovaný útok na Destiny. Z ničeho nic se objevila a mimozemšťané požadovali kapitulaci Destiny. Nebylo jim vyhověno a tak se strhla bitva, ve které loď střílela z hlavní zbraně na Destiny a také vypustila spoustu menších útočných lodí. Jedna z menších lodí také unesla Chloe, kterou pak zavřeli na lodi do nádrže, aby ji studovali.

 

Jelikož se plukovníkovi Youngovi prve stalo při komunikaci se Zemí, že se dostal do těla jednoho z mimozemšťanů, použil kameny znova, aby se dostal na loď a zachránil ji. Při brouzdání po lodi ovšem narazí místo ní na Rushe, kterého osvobodí, ale brzy poté se spojení přeruší, když si nasadí sondu mysli. Rush tak zjistil, že je Chloe na palubě, osvobodí ji a utečou z lodi. Při tom už Destiny střílí na mateřskou loď z hlavních zbraní Destiny. Děla se začnou přetěžovat, ale po několika zásazích loď ustoupí a skočí do FTL, ne ale dřív, než se dostane Rush s Chloe z lodi (SGU 1x11 – Vesmír).

Při vzpouře vědců a ostatních civilistů proti vojákům na Destiny, přiletí tři mateřské lodě Nakaiů. Stane se tak zrovna, když Young s Greerem jsou ve skafandrech vně lodi, aby se dostali na stranu lodi, kde jsou civilisté. Chvíli poté, co se tam dostanou, mateřské lodě zaútočí na Destiny, ale tentokrát nevyšlou žádné malé lodě a střílí všechny jen z hlavních zbraní. Na Destiny tentokrát převedou veškerou energii do štítů a neútočí na ně, což by štíty oslabovalo a ani nemohli, když byla vzpoura a snažili se to urovnat. Štíty vydržely, přečkali útok, a jakmile mohli, skočili opět do FTL (SGU 1x12 – Rozděleni).

Mateřské lodě modrých mimozemšťanů zanechány po útoku mezi galaxiemiNakaiům se podařilo přes komunikační kameny ovládnout poručíka Vanesu Jamesovou a ta pak sabotovala jeden FTL motor, což způsobilo, že vypadli z FTL zrovna, když opouštěli předešlou galaxii (Air) a mířili do nové (Pain). Destiny se bezmocně vznášela v prázdném prostoru mezi galaxiemi a toho Nakaiové využili a přiletěli se dvěma mateřskými loděmi. Ihned začali pálit z hlavních zbraní na Destiny a vyslali menší lodě, aby se nalodili a obsadili Destiny. Nakonec se Franklinovi podařilo pomocí křesla obejít poškozenou část FTL motoru a Destiny skočila během bitvy do FTL. Během skoku se také vypařily všechny útočné lodě Nakaiů, které byly poblíž trupu lodi a byly tím zasaženy (SGU 1x16 – Sabotáž).

Když byla Destiny pod útokem Berzerker dronů, Chloe vyslala signál o jejich poloze Nakaiům. Udělala tak s vědomím, že je sledovali do další galaxie a měli představovat rozptýlení pro drony. Chvíli po odvysílání přiletěly tři jejich mateřské lodě a plán se opravdu dařil, protože většina dronů na ně zaútočila a odpoutali se od Destiny. Jejich přílet tedy poskytl trochu času expedici, které se podařilo na okamžik vyřadit signál mezi drony, aby neútočily a pomocí hlavní zbraně Destiny zničili velitelskou loď dronů.

Mateřské loď modrých mimozemšťanů zablokuje cestu raketoplánuPři bitvě byly dvě mateřské lodě zničeny a jedna pravděpodobně vážně poškozena. Když se s raketoplánem snažili dostat jeden dron na palubu pro zkoumání, zablokovala jim třetí loď cestu. Nakonec došlo k dohodě, povolili jim přivézt dron na Destiny a za to na palubu Mateřské lodi odvezli Chloe, kde ji v laboratoři odstranili patogen a vrátili. Když s raketoplánem opustili hangár, už dorazila druhá velitelská loď a došlo opět k bitvě s drony. Přitom mateřská loď prchla a vstoupila do FTL (SGU 2x11 – Osvobození).

Simulace

Destiny je obklopena a pod palbou mateřskými loděmi modrých mimozemšťanůToto nebylo skutečné, protože v další galaxii (Pain) Destiny prováděla bitevní simulace v mysli plukovníka Younga, aby prověřila jeho způsobilost velet lodi. V těchto simulacích (představách Younga) postupně dorazilo 9 mateřských lodí Nakaiů a požadovali kapitulaci a Chloe. V první simulaci Young nařídil opětovat palbu, ale kombinovaná střelba z devíti lodí zlikvidovala štíty, způsobila přetížení v podsvětelných motorech a Destiny explodovala. Ve druhé simulaci tentokrát nařídil přesměrovat veškerou energii do štítů a neopětoval palbu. To by Destiny možná i zvládla, než by skočili, ale přiletělo na pomoc dalších šest mateřských lodí Nakaiů, scénář se opakoval a Destiny byla opět zničena. V poslední simulaci udělal, co žádali a vydal jim Chloe. Po předání ztratí energii a jsou bez štítů. To mimozemšťanům umožnilo kompletní invazi na loď, která byla úspěšná a převzali loď zabitím každého na palubě (SGU 2x06 – Pokus a omyl).

Rozcestník cizích vesmírných lodí a plavidel z SGU


Autor: Scimani © 2011 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu