Původní film Stargate (1994) ve speciálním vydání na Blu-ray

Původní film Stargate (1994) ve speciálním vydání na Blu-rayJiž za měsíc vyjde v České republice původní film Hvězdná brána, který odstartoval celou ságu Stargate trvající dlouhých 17 let. Film bude ve speciální edici k 15. výročí na Blu-ray. Těšit se tak můžete na dosud nejlepší kvalitu, v jaké kdy byl film vypuštěn, a to za pouhých 500 Kč. V USA tato edice vyšla již loni na konci roku a my vám přinášíme překlad rozsáhlé recenze na toto vydání. Měli bychom mít v Česku k dispozici tu samou verzi.

Kromě hodnocení a podrobného popisu se dozvíte i technické údaje o kvalitě obrazu a zvuku. Také se můžete podívat i na několik obrázků přímo z tohoto vydání. Více obrázků pak lze najít v galerii, kam jsme nahráli další. Článek pochází z populárního serveru o Blu-ray.

Zdroj: blu-ray.com

Film Stargate nás poprvé seznamuje s mimozemským artefaktem - Hvězdnou bránou, kterou objevil v Egyptě v roce 1928 profesor Langford pod náhrobním kamenem na pohřebišti v Gíze. Artefakty byly převezeny do USA. Vojenské letectvo se za pomoci vědců snaží rozluštit nápisy. Na začátku 90. let Catherine Langfordová, dcera objevitele brány, požádá o spolupráci Dr. Daniela Jacksona, lingvistu a archeologa se zaměřením na egyptologii. Tomu se podaří přeložit nápis na náhrobku a rozpozná na kartuši symboly souhvězdí. Uvnitř kartuše je šest symbolů, sedmý symbol je pod kartuší (dvě postavy modlící se po obou stranách pyramidy, nad níž je slunce). Dr. Jackson tím identifikuje sedmý symbol na bráně. Společně s plukovníkem O’Neilem (ve filmu s jedním L) se vydává na Abydos, začíná první výprava skrz hvězdnou bránu…

Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Technické údaje

Nejdříve nějaké ty technické údaje. Uvnitř obalu naleznete jeden dvouvrstvý BD disk, tedy s obsahem až do velikosti 50GB. Skvělou zprávou je, že disk není vázán na region a lze ho tak přehrát na jakémkoliv přehrávači, což doufáme, že ponechají i čeští distributoři. Na tomto vydání naleznete jak verzi pro kina, tak i rozšířenou delší verzi, ta má celých 130 minut.

Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Video je samozřejmě ve Full HD rozlišení 1920x1080 s poměrem stran 2.40:1 a na rozdíl od prvního vydání, které na Blu-ray bylo, má video kodek zaručující opravdovou HD kvalitu, kodek VC-1. Ten je společně s MPEG4-AVC nejpoužívanější. Původní Blu-ray vydání bylo totiž na kodeku MPEG2, který se používá pro DVD a je tedy naprosto nevhodný pro filmy s vysokým rozlišením.

Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Zvukové stopy bude česká verze obsahovat dvě. Přesněji DTS HD Master Audio 5.1 v anglické verzi a Dolby Digital 5.1 pro verzi českou. Zajímavostí je, že americká verze má anglickou verzi dokonce DTS HD 7.1, ale pro domácí použití je 5.1 dostačující. Titulky budou klasicky české a anglické.

Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Recenze

Kvalita videa 4/5

Ve Full HD kvalitě při rozlišení 1080p s VC-1 kodekem a průměrným datovým tokem 23 Mb/s se původní film Stargate konečně dočkal zasloužilého HD provedení. Lidi spíše štve, že každý druhý rok přichází nové vydání jejich oblíbeného filmu a kvalita je pořád stejná, ne-li horší, ale díky bohu tohle je opačný případ a vizuální kvalita se zlepšila. První a největší změnou je oprava barev, vyvážení teplých barev a úprava jasu. Tato verze přináší přírodní barvy reprodukující široké spektrum původních materiálů a vytváří vysoce zajímavý zážitek. Navíc, detaily objektů odhalí zvýšený jas ve srovnání s předchozím vydáním, ačkoliv to stále ještě není s přesností moderní lesklé produkce. Obrovský pokrok zvýšení detailů poznáte na bráně samotné, ze které skutečně cítíte, jaká ve skutečnosti je. U předchozích vydání si určitě pamatujete obecnou tvrdost nebo nedůslednost při převodu na DVD či Blu-ray, kdy hrany či artefakty nevyhlížely příliš dobře. Vše bylo způsobené použitím kodeku MPEG2. Nyní je film mnohem jemnější a hezčí na pohled. Úroveň černých barev má neuvěřitelnou hloubku i přes odstíny pouště, jejichž nastavení, pozadí a kontrast nabízí vynikající rozlišení po většinu scén. Jen občas to trochu uklouzne při výstřelech uvnitř tmavých prostor.

Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Kvalita audia 4,5/5

Zvukový zážitek ze Stargate se nesmí opomíjet, film nabízí velmi působivou zkušenost. Lionsgate pokračuje v prosazování svých sedmi-kanálových audio stop. Stargate nabízí robustní zvukový design plný efektů a skvělé hudby navozující epické pocity. Když si vzpomenu na to, jak jsem poprvé viděl Stargate v kině, pamatuji si, jak jsem byl naprosto unesen scénou vesmírné cesty Dr. Jacksona skrz bránu. Toto je poprvé, kdy mělo domácí puštění filmu stejný efekt. Od dunivého hlasu bodyguardů Ra po pronikavé kvílení futuristických letadel přelétávajících nad hlavami. Zvuk se nikdy nestydí a vždy uplatní veškerou sílu reproduktorů v místnosti. Důraz vynikajícího oddělení, jasnosti a rovnováhy různých prvků na audio stopě a dominantní LFE dá vašemu subwooferu hodně práce prostřednictvím několika výbuchů, písečných bouří a hřmění.

Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Bonusy 3,5/5

Samozřejmě bude disk také plný bonusů a různých vychytávek, pojďme se na ně podívat blíž. U jednotlivých bonusů jsou uvedeny údaje o kvalitě. 1080p znamená Full HD a 480p starší, menší rozlišení, používané například u DVD.

Rozluštění Brány: Koncepty a Obsazení (1080p, Dolby Digital 2.0, 7:51 min): Obsahuje rozhovory z nedávné doby s Rolandem Emmerichem a Deanem Devlinem, původními tvůrci Stargate. Tento bonus nabízí fascinující historii financování filmu a rozhodování vedoucích o hlavním obsazení.

Otevření brány: Tvorba Stargate (1080p, Dolby Digital 2.0, 10:11 min): Pokračování rozhovorů z předchozího bonusu. Tento díl se zaměřuje více na scény, technické údaje a logistiku natáčení sci-fi filmu s egyptskou tématikou uprostřed arizonské pouště. Tento bonus stojí za posezení.

Průchod Bránou: Odkaz (1080p, Dolby Digital 2.0, 4:29 min): Poslední část s novými rozhovory. Tato část se zaměřuje na to, jaký měl film Stargate dopad na sci-fi komunitu, a také na úspěšné televizní nabídky, které následovaly.

Ultimátní Stargate Znalosti PIP (prodloužená verze): Během tohoto bonusu se přehraje film s malým videooknem vloženým do rohu obrazovky. Máte možnost sledovat různé rozhovory, fotografie z natáčení a další lahůdky o produkci filmu. Některé části filmu však nemají příliš mnoho takových záběrů, ale celkově jde o zajímavé zpestření.

Master of Stargate: Interaktivní Soutěž: Tento koncepit se mi líbí, ale provedení není nic moc. Na začátku si vyberete počet hráčů (1-4) a pokračujete na otázky. Ty se týkají jak filmu, tak i sci-fi obecně, ale můžou se objevit i otázky na zcela jiná témata. Za každou správnou odpověď získáte chevron, česky zámek. Problémem je však struktura hry, protože po zodpovězení musíte na další otázku čekat celou minutu a to vás velmi rychle omrzí. Naštěstí se na pozadí promítá film, takže můžete při čekání alespoň sledovat dění a připomenout si některé scény, které by se vám v kvízu mohly hodit. Bylo by však lepší, aby šlo toto čekání přeskočit.

Pozn. red.: Doufáme, že se tento bonus objeví i na české verzi.

Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Je tam Stargate (480p, Dolby Digital 2.0, 12:12 min): Pro ty, kteří neviděli tento bonus na předchozí edici Stargate, se vám představí Erich Von Daniken, autor knihy Chariots of the Gods (Vzpomínky na budoucnost). Von Daniken věří, že mimozemšťané se podíleli na vytvoření několika starověkých civilizací včetně Egypta.

Dokument Tvorba Stargate (480p, Doby Digital 2.0, 23:26 min): Natočeno ještě za počátku CGI speciálních efektů, tento dokument pokrývá širokou škálu vizuálních efektů z filmu, stejně tak jako problémy s kulisami (včetně několika poměrně velkých kulis, které byly vytvořeny speciálně pro natáčení). Snad nejhorší část tohoto bonusu je vyprávění příliš nadšeného muže, který zní spíše jako prodavač než vypravěč.

Gag Reel (480p, Dolby Digital, 3:17 min): Jeden dlouhý rozsáhlý záběr na filmový štáb při výbuchu smíchu během natáčení.

A nakonec je tu původní trailer z kin k tomuto filmu, který byl překódován na 1080p, ale je vidět, že pocházel z 480p verze. Obsahuje komentář Rolanda Emmericha a Deana Devlina. Jde o stejný komentář, jako v případě předchozích verzí filmu.

Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Celkové hodnocení a doporučení 4/5

Pokud čtete tuto recenzi, je velmi pravděpodobné, že jste již Stargate kdysi viděli a největší zájem tak máte o výše uvedená technická vylepšení. Mnoho fanoušků utratí více než 100 dolarů na více verzích s každým novým formátem, režisérským či rozšířeným střihem s příslibem hodnotného vylepšení. Jestli je to jediný důvod, proč čtete tuto recenzi, vkládám důvěru ve své hodnocení, že je to definitivní technická prezentace filmu pro několik nadcházejících let. Film představuje horké zboží pro Lionsgate, takže nás nepochybně čeká nějaká speciální verze ještě v budoucnu, ale nedovedu si představit, jaká vylepšení by mohli udělat. Video i zvuk jsou na nejlepší úrovni a nelze to udělat lépe. Pokud jste zatím úvodní film Stargate neviděli, ale zajímáte se alespoň trochu o sci-fi, prokažte si laskavost a dejte filmu šanci.

Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

A nakonec ještě přidáme hodnocení obyčejných lidí, kteří si tento film zakoupili. Nejnovější Blu-ray vydání hodnotí velmi kladně a výsledných 4,3/5 je jasným doporučením ke koupi.

Film můžete sehnat za necelých 500Kč na Filmcity nebo Filmarena, avšak zatím pouze v předprodeji. Datum vydání v Česku je stanoveno na 13. dubna. Já si tedy film rozhodně koupím, zvlášť když jde o nejlepší verzi, která kdy vyšla. A co vy? Napište nám do komentářů.

Stargate (1994) na Blu-ray Stargate (1994) na Blu-ray Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Stargate (1994) na Blu-ray Stargate (1994) na Blu-ray Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Stargate (1994) na Blu-ray Stargate (1994) na Blu-ray Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Stargate (1994) na Blu-ray Stargate (1994) na Blu-ray
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Zdroj | Zobrazeno: 16352× | 17.03.2011 19:18

Ayrton1 | General | Filmy | Komentáře (17)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[17] Ayrton1 e-mail www 20.03.2011 10:11
lovasef: Tak je vylepšený celý obraz :-P

[16] lovasef 20.03.2011 09:44
A není to vylepšená verze? Jako předělali 1. díl SG-1.
Třeba že by tam byla lepší červí díra a horizont....

[15] Wrak 20.03.2011 00:04
The Piki: vychutnávajú si pekný výhľad ,takže je im úplne jedno že po nich niekto strieľa :-D :-D :-D :-D

[14] The Piki 19.03.2011 23:09
wow to je hustý! ale kupovat si to asi nebudu... ten obal je nějakej "divnej" :-D on tam po nich faší letoun a oni si tam v klídku stojej a rozhlížej se po kolí :-D :-D ale to je jedno ;-)

[13] Jarda 19.03.2011 15:11
Tento Blu-Ray jsem si pořídil s USA a doplnil titulky a musím říct, že je to obrazová lahůtka...

[12] Scimani e-mail www 19.03.2011 09:47
replin, nemůžeš to mít v takové kvalitě, protože taková ještě nebyla, kdyby sis to pořádně přečetl, dočteš se to tam. :-)

[11] replin 19.03.2011 06:30
ja to mam ve stejny kvalite jako je to tady a navic film jako film

[10] Ayrton1 e-mail www 18.03.2011 18:25
Replin & Alex: Tohle je úplně nová verze s naprosto jinou kvalitou obrazu. Na DVD i první Blu-ray vydání bylo oproti tomuhle děs. Mick z Domihorku: Stále je to původní film.

[9] Mick z Domihorku 18.03.2011 17:53
Chápu to tedy správně, že efekt Brány je sice vylepšený, ale zůstává ten původní tzn. že se to nemění na to, co máme teď v SGU? =D

[8] alex 18.03.2011 17:13
no já sem pred nějakou dobou cet neco o pretoceni teto verze tusim ze je to cca půl roku a a uz v te dobe se to dalo stahnout bohuzel jedine co sem nasel byl trailer a jedine co tam bylo jineho tak jakoby to bylo digitalne upravene pac na te puvodni verzi se jiz zub casu pekne podepsal hlavne na kvalite obrazu

[7] replin 18.03.2011 16:39
zadna novinka tohle mam doma na dvd uz pekne dlouho

[6] Ayrton1 e-mail www 17.03.2011 22:22
Benda: Ne, děj je stále stejný, možná jen to, že tam jsou obě ty verze :-) Create: No pro většinu fandů to je velká novinka, na tohle Blu-rayko čekalo spoustu lidí... konečně pořádná kvalita 8-)

[5] create 17.03.2011 21:18
A já doufal v nějakou velkou novinku k SGU, třeba nějakou naději k pokračování :-)

[4] Benda 17.03.2011 21:01
Kdesi jsem četl, že tam budou i nejaké filmové úpravy co se týče děju, nevíte o tom někdo něco?

[3] Ayrton1 e-mail www 17.03.2011 20:37
Moire: A já ti zase děkuji za korekci :-)

[2] Moire 17.03.2011 19:34
Wow, ten obrázek, co zachycuje otevírání červí díry je dost dobrej. Pěkná kvalitka. Soudím, že by to určitě stálo za koupi :-) Jinak perfektně přeložená recenze ;-)

[1] DaveM 17.03.2011 19:22
kupuju

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: