Vesmírné lodě a plavidla - Replikátorské

Rozcestník replikátorských vesmírných lodí a plavidel

Replikátorský křižník

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Známé interiéry / Historie

Replikátorský křižník

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Replikátoři - Pátý, replikátor Carterová
Design Pátý
Třída mateřská loď
Technické specifikace
Délka 35 m
Pohon podsvětelný, asgardský hyperpohon
Hyperpohon mezigalaktický
Trup replikátorské bloky
Zdroj energie keronové částice
Ochrana asgardské štíty (nebyly nikdy vidět)
Senzorové systémy asgardské senzory
Výzbroj střely složené z replikátorů
Ostatní systémy asgardský transportní systém
Použití
Účel mateřská loď, řídící plavidlo flotily
Rok zavedení 2004
Přičlenění replikátoři
Stav všechny zničené

Nahoru

Popis

Replikátorský křižník, také známý jako útočná loď replikátorů nebo mateřská loď replikátorů, byla zkonstruována replikátorem v lidské podobě, který měl jméno nebo spíše označení, Pátý. Po jeho zničení repolikátorem Carterovou nad třetím pozemským stanovištěm alfa, převzala design této lodi a vytvořila si z replikátorských bloků stejnou při tažení v Mléčné dráze.

Křižník vstupující do hyperprostoruPátý ji zkonstruoval, když padal do černé díry a její systémy ji dovolily uniknout ze silné gravitace, což zarazilo i Thora. Loď je velmi vyspělá, protože má mezigalaktický hyperpohon, energetické štíty i asgardský transportní systém, kterým unášeli členy SG-1. Není známo, zda má energetické zbraně, ale má velmi účinnou projektilovou zbraň složenou z replikátorů, která dokáže proniknout asgardskými štíty a zamořit tak nepřátelskou loď. Je ovšem zvláštní, že i když jsou replikátoři technologicky na výši, při každém střetu s touto lodí (mimo Ha'taků), byla zničena. Prvně při hromadném útoku Asgardů s jejich flotilou lodí třídy O'Neill nad Orillou, poté v Mléčné dráze nad stanovištěm alfa pomocí disruptorového satelitu a nakonec i pomocí antické superzbraně na Dakaře. Dá se teda říci, že byla pravděpodobně určena hlavně pro transport a jako velící stanoviště pro ovládané lodě, protože ty byly převážně převzaty, vylepšeny a použity pro boj (SG-1 8x01 – Časy se mění, 8x11 – Blíženci, 8x16-17 – Poslední boj).

Nahoru

Design

Křižník zezaduDesign této lodi je jedinečný, který se nepodobá ničemu, co jsme mohli vidět. Celá loď byla postavena z replikátorskách bloků. Design je absolutně nesouměrný (především vzadu) a při pohledu na loď ani není vidět, kde jsou jaké systémy natož pohon. Při pohledu zepředu je dá se říci průřez kruhový, ale povrch lodi je různě tvarovaný a už vůbec ne hladký. Loď má uprostřed kruhovou dutinu, ve které rotuje další část, ze které vycházejí dopředu a dozadu jakési trny, ten dozadu je i nejdelší z celé lodi. Celý dutý vnitřek s rotující částí září nafialovělým světlem. Je tam pravděpodobně umístěn nějaký vyspělý zdroj energie. Celá zadní část lodi je tvořena také trny, hodně dlouhými s různou délkou.

Nahoru

Technologie

Křižník v hyperprostoruLoď má všechny základní systémy jako lodě ostatních ras a kultur jako třeba hyperpohon, štíty (nebyly ale nikdy vidět), transportní systém, které jsou na vyspělé technické úrovni. Co se týče hyperpohonu, byl pravděpodobně stejný jako asgardský, protože vyspělejší technologii hyperpohonu pravděpodobně nepotkali a je známo, že si brali technologie od jiných ras a především co možná nejvyspělejší, se kterými se setkali, a také je přitahovaly. Se štíty to bude podobné.

Střela z křižníku proniká štíty na loďO zbraních se nic neví, protože u nich nebyly defakto potřeba, protože se vždy snažili lodě zmocnit a využít a ne ji zničit. Takže loď k tomuto účelu používala projektilové střely s replikátory, které se dostávaly na palubu lodí i přes štíty a tam ji zamořili a ovládli. Byly vystřelovány ze středu rotující části lodě (SG-1 8x01-02 – Časy se mění, 8x16-17 – Poslední boj).

Jejich zdroj energie, jako obecně všech replikátorů, je založen na energetických částicích, které se nazývají kerony. Každý rereplikátorský blok má nejméně dva milióny keronových drah. Kerony byly objeveny Tau'rii, ale byly známy už i Asgardy. Není ovšem známo, zda byly Asgardy objeveny před objevem replikátorů, nebo jestli se to zjistilo až poté, co zkoumali prvního replikátora. Na podobném principu tedy bude i zdroj energie této lodi (SG-1 4x01 – Malá vítězství, 8x01 – Časy se mění, 8x16-17 – Poslední boj).

Nahoru

Interiér

Místnost na křižníkuNa této lodi byla známa jen jedna místnost, která měla několik různých použití. Byla to holá obdélníková místnost obklopená stěnami z replikátorských bloků, která byla osvětlena z bočních stěn. Pátý ji používal k držení Samanthy Carterové jako celu, kde ji mučil a později se ji pokusil přesvědčit, aby se k němu přidala. Když Carterovou osvobodila SG-1, v této místnosti vytvořil kopii Carterové, což se mu později vymstilo. Po zničení Pátého měla replikátor Carterová stejnou loď a také s touto místností. replikátor Carterová v ní držela Daniela a snažila se z něho dostat sondováním mysli informace, jestli je v Mléčné dráze nějaká zbraň, která ji dokáže zastavit (SG-1 8x01-02 – Časy se mění, 8x16-17 – Poslední boj).

Nahoru

Historie

Křižník čeká na data a Carterovou poblíž lodi Daniel JacksonKdyž na replikátory nastražili Asgardé past a nechali zhroutit hvězdu do černé díry, planeta Hala, na které byli všichni replikátoři chyceni v dilatačním poli, byla rozervána na kusy a vtažena do černé díry. Pátý to ale ještě před tím nějak obešel a podařilo se mu shromáždit zbývající replikátory, ze kterých vytvořil křižník, se kterým nějak unikl z gravitačního pole černé díry i přes překvapení Thora. Jak se mu to povedlo, není známo, ale Thor si myslel, že nějak využili dilatační zařízení času z Haly, aby odolali silné gravitaci a zkreslení časoprostoru a mohli uniknout. Chvíli po zformování bloků do této lodě, vystřelili střelu složenou z replikátorů na asgardskou loď Daniel Jackson s Thorem, Carterovou a Teal'cem na palubě.

Křižník chvíli před zničením asgardskou flotilouKřižník chvíli vyčkával, než replikátoři zjistí potřebné informace o planetách s neutroniem, a když je Pátý dostal, podařilo se mu unést ještě Carterovou a skočil s ním do hyperprostoru. Thor ho následoval a chtěl loď zničit v hyperprostoru pomocí autodestrukce, ale to se nepovedlo a křižník unikl z jeho pronásledování. Thor věděl, že míří na Orillu a tam Asgardé shromáždili flotilu lodí třídy O'Neill, která měla křižník zastavit. Ihned po výstupu křižníku z hyperprostoru nad Orillou, zahájili palbu a podařilo se jim loď zničit. Ještě před zničením se ale Pátému, Carterové a několika replikátorům podařilo nějak dostat na Orillu. Vzhledem k tomu, že tam byl člověk, patrně Pátý použil asgardský transportní systém (SG-1 8x01 – Časy se mění).

Výstup křižníku z hyperprostoru nad stanovištěm alfaPátému se podařilo vytěžit na Orille dostatečné množství neutronia na jednoho lidského replikátora a chvíli po úniku z planety vytvořil kopii Samanthy Carterové. Pátý se chtěl stále SG-1 pomstít za jejich zradu a tak spolu zosnovali plán. To ještě nevěděl, že má kopie Carterové větší ambice. Replikátor Carterová šla na planetu na okraji Mléčné dráhy, aby ji tam SG-1 našla a chtěla jim namluvit, že jim chce pomoci, že Pátému se podařilo přizpůsobit distruptoru. Nakonec SGC souhlasí a jdou na stanoviště alfa, kde se snaží modifikovat disruptor. Neví ovšem, že chce replikátor Carterové naopak zjistit, jak funguje, aby se mu mohla přizpůsobit. Pátý je v křižníku na cestě k nim a čeká, až to replikátor Carterová zjistí. Během mise mu přes dálkovou komunikaci podává na loď zprávy. Thor jim pošle bránou disruptorový satelit, který modifikují podle replikátorky, i když ta neprovede nic a nechá si to jen pro sebe. Vypustí ho v F-302 na oběžnou dráhu. Po příletu křižníku ho s disruptorovým satelitem replikátor Carterová zničí a uteče (SG-1 8x11 – Blíženci).

Křižník dorazil k vesmírné stanici Goa'uldů HasaraDva křižníky už byly zničeny, ale pro replikátory není žádný problém vytvořit si v okamžiku další a tak učinila i replikátor Carterová, která teď chtěla dobít celou Mléčnou dráhu a řídila to z něj. Především se zaměřovala na Goa'uldy a jejich lodě si přivlastňovala a vylepšovala. Za chvíli měla obrovskou flotilu neporazitelných Ha'taků. Začala to tím, že ji křižník dopravil k vesmírné stanici Hasara, kde zabila Yua. SG-1 plánuje s Bra'takem útok na Goa'ulda Amaterasu, ale napadne je vylepšený Ha'tak replikátorů, kteří se dostanou na palubu a unesou Daniela.

Replikátor Carterová zabíjí na křižníku DanielaReplikátor Carterová ho pak drží na svém křižníku a vzhledem k tomu, že byl povznesený, snaží se sondováním mysli zjistit, jestli je tu nějaká zbraň, která ji dokáže zastavit a tu zbraň také najde. Ovšem Daniel je mocný protivník. Dostane se do její hlavy a na okamžik všechny replikátory znehybní. Nakonec ale ztratí kontrolu a kopie Carterové ho zabije. Dalo jim to ale trochu času na zprovoznění superzbraně na Dakaře a replikátor Carterová čekala v místnosti křižníku na nevyhnutelný konec. Ten byl zničen spolu se všemi Replikátory v Mléčné dráze (SG-1 8x16-17 – Poslední boj).

Rozcestník replikátorských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2012 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu