Krátká reportáž: Tony Amendola (Bra'tac) na FanCity 2011

Tony Amendola a Jaroslav VlachMinulý týden měli čeští a slovenští fanoušci Hvězdné brány malý svátek, protože přijel do Prahy herec Tony Amendola, který ztvárnil jaffského mistra Bra'taca. Nepřijel sem samozřejmě jen tak, ale byl pozván na FanCity 2011, kde se setkal s fanoušky na několika besedách. My jsme ani jeden bohužel nemohli, ale dá se říci, že jsme si zajistili trochu dopředu krátkou reportáž z besedy od jedné slovenské fanynky Hvězdné brány, Alexandry Jiříkové, která momentálně žije nějakou dobu v Praze, za což ji samozřejmě moc děkujeme, protože nebýt ji, tak bychom se s vámi o zážitky s Amendolou nemohli podělit, jelikož přes výzvy se do toho nikdo jiný nechtěl pustit, i když víme, že tam někteří naši fanoušci z facebook stránky byli. Ještě jednou tedy moc děkujeme, že si na nás Alex udělala čas a krátkou reportáž sepsala. Najdete ji v pokračování článku i s pár fotkami a prosím, buďte shovívaví, není to žádný profesionál a na takové akci byla prvně.

Zdravím fanoušky Hvězdné brány. Určitě jste zachytili, že se v těchto dnech konal FanCity, nástupce Festivalu Fantazie Speciál v Praze. Nikdy jsem na takovémto festivalu nebyla, tak bylo vše pro mne nové a zajímavé. Na tenhle festival jsem se přihlásila po tom, co jsem se dozvěděla, že hostem má být všem známý herec Tony Amendola alias jaffský mistr Bra'tac. Kdo tam nebyl, může jenom litovat. Festival navštívili i jiní významní hosté, např. Danny John Jules (Červený trpaslík), Georgina Leonidas (Harry Potter), Rekha Sharma (Battlestar Galactica) a i čeští hosté jako třeba Jaroslav Vlach, který dabuje právě mistra Bra'taca z SG-1 a hlavně jemu se věnuje celá tato reportáž.

Celého festivalu jsem se však nezúčastnila, chtěla jsem vidět hlavně Tonyho Amendolu. Byla jsem tedy na jeho besedě, která byla v pátek 28. 10. 2011. Beseda trvala dvě hodiny, začala představením Jaroslava Vlacha, který propůjčil svůj příjemný hlas postavě mistra Bra'taca z SG-1. Dozvěděli jsme se od něj například, že dabování vůbec není jednoduché, hlavně když vám jenom ve zkratce popíšou, jakou osobu máte dabovat, o čem je ten film nebo seriál, nic nevíte a hned se jde na věc. Pak se nám přiznal, že je moc nadšený, že byl pozván a mohl se tak poprvé setkat se známou zahraniční osobou, kterou měl možnost dabovat. Odpověděl i na pár otázek fanoušků, zavtipkoval a s milým úsměvem se s námi rozloučil a přenechal prostor na pódiu hlavnímu hostu, Tonymu Amendolovi, který byl přivítán hodně velkým potleskem, i když nás tam nebylo moc. Ve zkratce byl představen mistr Bra'tac, koukli jsme se na pár krátkých záběrů ze seriálu a hned jsme měli možnost zeptat se na něco zajímavého. Ještě před tím, než došlo na otázky fanoušků, prozradil, že jakmile se David Nykl dozvěděl, že jede do Prahy, hned mu poslal mail, co by měl vidět a jaké památky navštívit a hlavně i které jsou dobré hospody a ať si užije "příjemnou českou obsluhu".

Některé zajímavé otázky a odpovědi jsem vybrala a tady jsou. Upozorňuji ovšem, že nejsou doslovné.

Máte rád radši dělání na filmu nebo divadlo?

Mám radši točení filmu nebo seriálu, protože hraní v divadle je dost náročné, vše se musí vědět perfektně nazpaměť a nedají se přetáčet scény. A hraní v divadle není stejné jako u nás, že každý večer se hraje jiné představení, v Americe se např. hraje jedno představení i 9 krát po sobě každý večer, takže je to dost vyčerpávající.

Jaký jste měl vztah s Donem S. Davisem alias George Hammond, vzhledem k tomu, že jste oba hráli velitele?

Moc dobrý vztah, ale nejlepší byl s Christopherem Judgem alias Teal'c. Vždy, když mám s někým natáčet scény, tak se s tím člověkem rád setkám a projdeme si to, ale s Teal'cem jsme se na sebe jenom koukli a řekli: Ok.

Jak jste se bavili nebo vtipkovali během natáčení?

Nejvíc vtipkoval Chris Judge a vymýšlel, co by kde udělal. Jednou během natáčení několik herců přilepil k židli, a když je zavolali na scénu, tak se zvedli i se židlí. Nebo jednou takhle řekli Skaarovi alias Alexis Cruz, aby si lehnul do sarkofágu, že jdou natáčet nějakou scénu. Tak si lehl a čekal a čekal, přišlo mu to už dost dlouho, že by už měl být čas na přestávku na oběd, tak vylezl ven a byl tam sám, všichni už byly na obědě.

V seriálu dost často používáte větu "Dnes je den na umírání!" Myslel jste to doopravdy?

Popravdě, když jsem to ve scénáři četl poprvé, myslel jsem, že moje postava v seriálu končí, ale nebylo to tak. A čím více jsem ji říkal, tím víc jsem byl klidnější, protože jsem věděl, že to tak nebude.

Střetáváte se s ostatními herci z SG-1?

Ani moc ne, protože většina z nich nežije v LA jako já, ale ve Vancouveru. Proto jsem rád, že vlastně existují a konají se takovéto festivaly i u nás, protože když nás pozvou, je to pro nás možnost se vidět.

Natáčelo se ve Vancouveru, během něho jste tam bydlel, nebo jste dojížděl?

Na natáčení jsem dojížděl, bylo to hned za rohem, jenom 2 hodiny letadlem.

Jak se vám používaly tyčové zbraně?

Některé dobře. Měli jsme tři druhy, jedna byla obyčejná dřevěná, druhá měla kovový střed a třetí celá kovová a jakoby střílela. Byl tam takový malý čudlík, který se měl zmáčknout a rekvizitář nám pořád dokola říkal, opatrně na ten čudlík, opatrně a takhle asi 10 krát, tak jsme říkali, že jo víme a i tak jsme ji zničili. Já jsem tedy zničil jenom dvě.

A kdo nejvíc?

To nebudu říkat – ale usmál se a my jsme všichni pochopili, že to byl Teal'c.

Odnesl jste si z natáčení domů nějaký suvenýr, například kousek zbroje?

Tak zbroj ne, ale mám doma zlaté tetování, co jsem měl na čele.

A jak se vám pohybovalo v tom kostýmu, zbroji a jak vám padl?

Byl těžký, ale nutilo mě  to chodit jinak, víc vzpřímeně a hrdě a cítil jsem se jak opravdový bojovník.

Ve většině seriálů kde jste hrál, jste byl jenom v jedné epizodě. Když jste podepisoval smlouvu na Hvězdnou bránu, věděl jste, že to bude na 10 let nebo jen na krátkou dobu?

Je to zvláštní, protože většinou když podepisujete smlouvu tak vám řeknou, že je to postava, která se tam bude objevovat častěji, což znamená, že vám chtějí zaplatit míň. Nejlepší zkušenost je, že tam člověk přijde, zahraje tu jednu epizodu, a když se jim to líbí, tak napíší další a další. Dělal jsem například jednu epizodu v CSI New York, asi tři epizody v seriálu Dexter.

Vaše poslední slova na závěr?

Děkuji moc a chci vám říct jednu dobrou zkušenost. David Nykl alias Dr. Radek Zelenka mi řekl: "Měl bys někdy jet do Prahy". A já jsem řekl: "Ano, tak na co ještě čekám." Je tady opravdu fajn, všechno je skvělé, je tady nádherná krajina a kultura a nikdy jsem neviděl tolik umění, hudby, kultury v jednom městě. A když přišla tahle šance, neváhal jsem ani minutu. Moc děkuji a doufám, že budu mít možnost vás znovu vidět.

Otázek bylo samozřejmě více a neměly konce, každý si chtěl položit tu svoji a dozvědět se tak víc nejen o seriálu Hvězdné brány, ale i něco z natáčení, ze soukromého života Tonyho, nebo něco o jeho dalších rolích. Tony je moc milý a příjemný člověk, s úsměvem a někdy i s pobavením nám zodpovídal otázky. Jak jsem tak poslouchala tyto otázky a dotazy fanoušků, měla jsem někdy pocit, že já vlastně ten seriál a postavy ani moc neznám, nebo nejsem tak zapálená jako ostatní. Přitom jsem Stargate SG-1 několikrát viděla a moc se mi líbí. Věděli hodně detailně popsat různé části seriálu a scény, snad i každý název každé části, zajímavosti ze soukromého života herců apod. Bylo to pro mne tedy moc zajímavé.

Určitě každého zajímá, jak se Tonymu líbila Praha a kde všude byl a jaké památky viděl. Jestli si tedy dobře pamatuji, byl na Pražském hradě, na Václavském náměstí, na Čertovce, ale nejvíc se mu líbí tam, kde nejsou davy lidí. Praha se mu vždy moc líbila, a jakmile pro něj přišla možnost podívat se do Prahy, ani minutu neváhal, což už víte z odpovědí. K závěrečnému potlesku si pozval na pódium i Jaroslava Vlacha a za velkého aplausu se s námi rozloučili oba.

Ani nevím, co bych ještě napsala, beseda byla zábavná a pro mne i naučná, protože jsem se toho hodně dozvěděla. Na co se asi každý nejvíc těšil, byla možnost se s Tonym vyfotit, kterou jsem si ani já nenechala ujít a přikládám tuto fotku k reportáži. Ke každému byl moc milý, usměvavý, podal ruku a i se zeptal, jak se daří. A takhle stejně i při následném podepisování fotek. Můj výsledný dojem z Tonyho úžasný a jsem moc ráda, že jsem si tenhle festival nenechala ujít. Na závěr přikládám ještě vlastní fotky z celé besedy, které se aspoň trochu povedly vzhledem k umělému osvětlení a doufám, že se Vám budou líbit.

Program besedy Jaroslav Vlach s přednášející Jaroslav Vlach Jaroslav Vlach s přednášející Tony Amendola
Tony Amendola Tony Amendola s přednášející Tony Amendola Tony Amendola a Jaroslav Vlach Tony Amendola s Alexandrou Jiříkovou

Fanoušek Hvězdné brány Alex.

Zdroj | Zobrazeno: 12723× | 31.10.2011 21:58

Scimani | Stargate SG-1 | Con, Fan články, Galerie, Herci a postavy | Komentáře (2)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[2] Scimani e-mail www 03.11.2011 15:13
Tak to fakt nevím, nikdy jsem na žádné nebyl, ale když se zeptáš na naši fb stránce, určitě ti to řeknou.

[1] John May e-mail 01.11.2011 22:03
Asi hloupej dotaz, ale bývají takovýhle besedy (u nás v ČR) s překladem?

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: