Vesmírné lodě a plavidla - Ostatní rasy - Ascheni

Rozcestník vesmírných lodí a plavidel ostatních ras

Ascheni

Aschenská vesmírná loď / Aschenský žací stroj

Ascheni byli vyspělá rasa, která využívala vesmírné lodě za použití jen vlastní technologie, které ovšem používali jen v okolí jejich domovského světa a nepouštěli se do průzkumu zbytku galaxie. Také využívali žací stroj pro sklizeň plodin na planetách, který je zde také uveden.


Aschenská vesmírná loď

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Ascheni
Design aschenský
Třída neznámá
Technické specifikace
Pohon podsvětelný a pravděpodobně mezihvězdný
Hyperpohon pravděpodobný
Použití
Účel pravděpodobně průzkumná loď
Rok zavedení neznámý
Přičlenění Ascheni
Stav pravděpodobně stále aktivní

Nahoru

Popis

Minimálně při jedné příležitosti bylo v seriálu zmíněno, že Ascheni mají své vlastní vesmírné lodě, které ovšem nebyly nikdy vidět. Samozřejmě je to i logické, když prováděli sklizňové operace na jiných planetách, ale je pravda, že mohli komponenty dopravit bránou a žací stroje na nich smontovat. Ascheni sami řekli, že jsou schopni cestovat vesmírem, avšak nejsou průzkumníci a proto s loděmi cestují pouze v rámci svého vlastního systému a konfederace. Nicméně víme, že objevili nejméně jednu planetu za použití svých vesmírných lodí, místo toho, aby ji šli prozkoumat nejprve hvězdnou bránou. Hvězdná brána na této planetě byla objevena až po příchodu Aschenů.

O vesmírných lodích Aschenů se vůbec nic neví. Jak vypadala, jestli měly více tříd, jak byly velké, jaké používaly technologie, to vše je nám skryto. Jediné, co můžeme s jistotou říci je, že jsou na vyšší technologické úrovni, protože je dokázali vyrobit za použití jen své vlastní technologie a byly schopny cestování nějakým druhem nadsvětelné rychlosti, protože konfederace planet nebyla v jednom hvězdném systému a nelétali mezi planetami stovky let (SG-1 5x10 – Rok 2001).

Nahoru


Aschenský žací stroj

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Známé interiéry / Historie

Aschenský žací stroj

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Ascheni
Design aschenský
Technické specifikace
Délka 37 m
Šířka 17 m
Maximální rychlost 4900 km/h
Pohon neznámý a antigravitační
Zbraňový systém externí - biogenní zbraň
Nákladní kapacita 20 tun
Ostatní systémy aschenský transportní systém
Použití
Účel sklizeň plodin, teraformace
Rok zavedení neznámý, prvně viděna v roce 2001
Přičlenění Ascheni, Voliané
Stav pravděpodobně stále aktivní

Nahoru

Popis

Žací stroj bude posílat úrodu bránou domůAschenský žací stroj je automatizovaný zemědělský stroj, který se pohyboval nad zemědělskou půdou na planetách pod kontrolou Aschenů. Stroj využíval antigravitační technologii, která mu dovolovala pohybovat se pomalu nad celou oblastí nebo se dokonce jen vznášet, především při posílání úrody hvězdnou bránou domů. Hlavní úlohu má ve sklizni neznámých plodin na různých planetách v konfederaci, které ukládá do jedné ze třech velkých prostor na palubě, a nakonec jsou transportovány hvězdnou bránou na domovský svět Aschenů, označovaný v počítači SGC jako P4C-970. Mimo to může být používán také jako zbraň, protože dokáže dopravovat přes hvězdnou bránu i jiné předměty včetně biogenní zbraně, takže je žací stroj mnohem víc než jen zemědělský stroj. Jeden z těchto žacích strojů byl spatřen SG-1 na planetě Volian v konfederaci Aschenů (SG-1 5x10 – Rok 2001).

Nahoru

Design

Design žacího strojeDesign žacího stroje je velmi jednoduchý a také se dá říct, že je na něm jen velmi málo ostrých hran a vše je zaobleno. Stroji dominují ve střední a zadní části tři velké prostory pro uskladnění nasbíraných plodin a v přední části jakási kopule bez viditelných oken, na jejíž přední, spodní části můžeme vidět nástavbu, která tak trochu připomíná žací lištu kombajnu. Bohužel nemůžeme potvrdit, jestli právě toto je používáno pro sklizeň plodin, protože jsme nikdy neviděli žací stroj v akci a také proto, že v zadní, spodní části stroje je také jednoduchá nástavba, která je nejníže a proto by také právě ona mohla být tím, čím se sklízelo. Pod každou ze tří skladovacích prostor byl uzavíratelný otvor, kterým se posílaly bránou plodiny, ale také byl používán pro vysunutí biogenní zbraně, než byla uvolněna z držáků a poslána bránou.

Nahoru

Známé technologie

Co víme o technologiích tohoto stroje? Moc ne, ale v každém případě využívá antigravitační technologii, která mu umožňuje vznášet se nad krajinou. Je s ní určitě spojen nějaký pohonný systém, který je podle oficiálních zdrojů velmi rychlý, ale rozhodně to tak nevypadalo. I když stroj nesklízí, pohybuje se celkem pomalu.

Transportní zařízení žacího strojeDalší zajímavou technologií na palubě je aschenské transportní zařízení. Jedná se o transportní platformu, která je pevně spojena s podlahou a pomocí ovládacího pultu může transportovat na velkou vzdálenost na palubu nebo povrch planety maximálně 4 osoby. Transportované osoby jsou obklopeny světelnými kruhy, rozloženy a v mžiku přeneseny a za stejných efektů zhmotněny na jiné platformě v dosahu. Dosah transportu není známý a je potřeba na obou místech mít transportní plošinu.

Na palubě měli nějaké dálkové ovládání pro polohovací zařízení na hvězdné bráně, které namontovali na všech planetách na brány, kde probíhala sklizeň. Když byl žací stroj plný, přesunul se k bráně a pomocí dálkového ovládání sklopili hvězdnou bránu do vodorovné polohy. Pak už stačilo se strojem přeletět nad bránu, kde otevřeli skladovací prostor a plodiny rovnou vysypali do brány.

Žací stroj posílá bránou biogenní zbraňPoslední známou technologií je biogenní zbraň, kterou používali pro infikování obyvatel planety, kterou si chtěli podmanit. Pracovala na genetické úrovni a měla za následek, že obyvatelstvo se stalo neplodné a postupně vymíralo. Byl to velmi dlouho trvající proces, ale Ascheni byli velmi trpělivá rasa, především, co se týče podmanění jiných druhů a získání kontroly nad jejich planetou (SG-1 5x10 – Rok 2001).

Nahoru

Interiér

Interier žacího strojeVnitřek žacího stroje, mimo prostor pro uskladnění plodin, má minimálně jednu místnost, ve které mohou být cestující nebo obslužný personál a pod lodí na jednom konci (není známo, jestli se jedná o přední nebo zadní číst žacího stroje) je místnost s venkovním balkónem, ze kterého mohou cestující vyhlížet na krajinu nebo transport plodin přes hvězdnou bránu. Místnost byla upravena pro jednání se Zemí, kde byl uprostřed místnosti zasedací stůl, na kterém bylo i nějaké ovládání v podobě panelu. K dispozici je na palubě také sociální zařízení a transportní zařízení Aschenů (SG-1 5x10 – Rok 2001).

Nahoru

Historie

Ascheni se setkali s vyslancem na paluběS aschenským žacím strojem jsme se setkali jen jednou, když SG-1 prozkoumávala planetu Volia, která se nacházela v oblasti aschenské konfederace. Po příchodu na planetu našli Ascheny, kteří se zdáli být výborný spojenec proti Goa'uldům, protože byli technologicky velmi vyspělí. Pro tento účel uzavření spojenectví byl poslán na planetu s SG-1 i velvyslanec, aby sjednal podmínky. Na palubu žacího stroje byli přesunuti pomocí transportního zařízení, kde jednu místnost upravili jako konferenční a probíhali tam rozhovory. Ascheni se byli schopni podělit o jejich technologii výměnou jen za adresy planet. Mezitím Teal'c s Danielem odhalili, jak to bylo s Voliany, obyvateli této planety a SG-1 odhalila při dalších rozhovorech jejich skutečné záměry. Ascheni věděli adresu Země a tak chtěli plán urychlit a poslat ze žacího stroje biogenní zbraň bránou. Ale Carterové se za pomoci velvyslance podařilo dostat z balkónu na Zemi včas a zavřeli iris. Velvyslanec se obětoval a zůstal na palubě (SG-1 5x10 – Rok 2001).

Rozcestník vesmírných lodí a plavidel ostatních ras


Autor: Scimani © 2012 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu