Technologie - Ostatní rasy

UPOZORNĚNÍ

Tyto stránky jsou původní ze starého webu, takže obsahují drobné chyby. Postupem času budou nahrazeny za nové, kde by už žádné rasy neměly chybět.

Aschenské polohovací zařízení / Aschenský terminál / Bedrosanský regenerační přístroj / Euronďanská stázová komora / Furlingský transportér
Kelonská vrtná souprava / Orbánské nanity / Návleky Ataniků / Replikátorský urychlovač hyperpohonu / Archa - Koule / Duplikační zařízení / Entita / Klony SG-1 / Křeslo virtuální reality / Křišťálová lebka / Kvantové zrcadlo / Machellův přístroj na výměnu osobností / Machellův vynález proti Goa'uldům / Nemova vodní stěna / Strážce / Svatý kámen / Tretonin / Urgo / Vikářův prsten


Aschenské polohovací zařízení

Aschenské polohovací zařízení

Ascheni do těchto přístrojů ukotvují své hvězdné brány. Zařízení nahrazuje DHD a navíc také dokáže měnit polohu brány ze svislé na vodorovnou a zpět. To Ascheni využívají k transportu své úrody, kterou tak vypouštějí přímo z lodí.

 

 

Nahoru


Aschenský terminál

Aschenský terminál

Aschenský terminál je něco jako počítačový server. Mohou na něm pracovat až tři osoby nezávisle na sobě. Terminál je připojen do sítě aschenského centrálního jádra. Terminál zobrazuje veškerá data pomocí trojrozměrného hologramu. Zajímavé je, že terminál pouze přijímá a odesílá data, proto nemusí být příliš výkonné. O veškeré výpočetní operace se starají centrální servery.

 

Nahoru


Bedrosanský regenerační přístroj

Bedrosanský regenerační přístroj

Tento přístroj dokáže regenerovat některé druhy poškozené tkáně, kterou po opakovaném použití přístroje zcela opraví. Přístroj pravděpodobně dokáže aktivovat buněčný růst a zacelit trhliny na buněčné úrovni.

 

 

Nahoru


Euronďanská stázová komora

Euronďanská stázová komora

V podzemí Euronďanského komplexu se nachází dvě obrovské haly. V každé z nich je uloženo několik tisíc obyvatel jejich národa. Všichni jsou ve stázových komorách, kde jsou jejich životní funkce zpomaleny na minimum. Jejich srdce bije jednou za několik minut a mozková aktivita je nulová.

 

Nahoru


Furlingský transportér

Furlingský transportér

Furlingský transportér je založen na základě konstantního energetického pole. K aktivaci transportéru je potřeba speciální klíč a číselná kombinace. Navíc je tento transportér upraven tak, aby znemožnil projití jakéhokoliv druhu zbraně (tedy kromě pozemských palných, s těmi asi Furlingové nepočítali).

 

Nahoru


Kelonská vrtná souprava

Kelonská vrtná souprava

Tuto soupravu postavili Keloňané pro dolování naquadrie z hlubokých ložisek. Celá tato souprava je postavena na goa'uldské technologii a na podporu vrtání má modifikované krystaly tok'rů, to umožňuje stroji proniknout takřka jakýmkoliv materiálem. Vrták je schopný se zavrtat až do hloubky několika desítek kilometrů a to rychlostí až 80 m/s.

 

Nahoru


Orbánské nanity

Orbánské nanity

Tuto technologii vytvořili Orbánci před 50ti lety. Nanity se soustřeďují na mozek, kde fungují jako paměťové bloky, díky tomu mohou Orbánci získat v krátkém čase obrovské množství znalostí. Díky tomu se Orbánci vyvinuli za 50 let asi tak, jako my za několik století. Nevýhodou těchto nanitů je, že s přibývajícím věkem člověka účinnost nanitů klesá, a proto Orbánci mají ve všech vědních oborech jen děti zhruba do 12ti let, kterým říkají Urroni. Po dosažení nejvyšší úrovně vzdělání podstupují obřad zvaný Averium, kde jsou nanity odebráni, aby mohly zpracovat informace, které jsou v nich obsažené. Každý Orbánec pak dostane injekci s tím odebraným nanitem a tak se přidávají tyto informace dál. Díky vlivu nanitů na mozek, pak nemá jedinec po Averiu dostatek synaptických spojení v mozku, takže se u něj projevuje velmi nízká inteligence a má také okamžitou ztrátu paměti.

Nahoru


Návleky Ataniků

Návleky Ataniků

Návleky Ataniků dávají svému nositeli obrovskou rychlost a sílu. Princip těchto zařízení je jednoduchý. Navlečou se na paži člověka a poté se aktivují. Při aktivaci vpustí do těla člověka látku, která dodává energii svalům a zlepšuje smysly. Vedlejším účinkem této látky je zrychlení metabolismu, to se však dá očekávat. Bohužel člověk není schopný vydržet takovou zátěž a organismus začne kolabovat. Tělo pak začne jako obranu vytvářet protilátky, které látku z návleku zničí. Pak se již do těla látka nedostane. Návlek má pouze jednu kontrolku stavu:

pokud bliká - zařízení se optimalizuje
pokud svítí - zařízení pracuje na maximální výkon.

Na přístroji je nápis: "S obrovskou mocí přichází obrovská zodpovědnost a schopnost nést následky". Zařízení nemůžou používat osoby se symbionty, tedy Goa'uldi a Tok'rové.

Nahoru


Replikátorský urychlovač hyperpohonu

Replikátorský urychlovač hyperpohonu

Replikátoři se mohou také spojit do energetické jednotky známé jako Replikátorský urychlovač hyperpohonu. Skládá se z milionů replikátorských bloků a dokáže zrychlit goa'uldský hyperpohon. U Ha'taku až 800x vyšší rychlost.

 

 

NahoruArcha - Koule

Archa - Koule

Toto malé kulovité zařízení bylo před více než 100 000 lety vytvořeno neznámou rasou, aby zajistilo jejich přežití, když jejich rasa vymírala. Zařízení v sobě uchovává vědomí příslušníků rasy. Aby ta vědomí vydržela po dlouhou dobu, má v sobě zařízení virus, který je takřka nezničitelný a zařízení si ho samo vyvíjí. Koule je vyrobena z neznámé slitiny, která je však 700x pevnější než pozemská ocel. Uvnitř koule je energetický zdroj, který vytváří virus. Na povrchu koule jsou nápisy, které popisují obsah koule a historii rasy, která ji vytvořila. Koule má i svůj vlastní obranný systém, tvoří ho 5 bodců, které se mohou libovolně natahovat a měnit tak svou délku. Není známo jak to přesně funguje, ale pravděpodobně něco na bázi přeskupování hmoty na úrovni atomů. Navíc je koule odolná vůči energetickým zbraním, protože jejich energii využívá pro sebe.

Nahoru


Duplikační zařízení

Duplikační zařízení

Toto mimozemské zařízení sejme DNA otisk člověka a vytvoří tak jeho přesnou holografickou repliku. Člověka pak udržuje v umělém spánku a zpřístupní jeho paměť holografické replice. Pokud je replika zabita, člověk, kterého nahradil se probudí.

 

 

Nahoru


Entita

Entita

Entita je uměle vytvořená bytost, tedy spíše vědomí uvnitř nějaké bytosti. Entita je počítačový program, který se dokáže přenést téměř do jakýchkoliv zařízení a živých bytostí. Není známá tvůrčí rasa Entity, ale pravděpodobně to byla rasa stejně vyspělá jako Antikové nebo Asgardi.

 

 

Nahoru


Klony SG-1

Klony SG-1

Jednou navštívil tým SG-1 planetu, kde žil člověk jménem Harlen, byl poslední ze své rasy, protože ostatní vyhynuli. Musela to být vyspělá rasa, protože Harlen přežíval sám 11 tisíc let v podzemním bunkru, kde měl vše k životu. Bohužel se bunkr už rozpadal a Harlen už se nedokázal sám o něj starat. Proto Harlen SG-1 omráčil a vytvořil jejich robotické kopie a do nich zkopíroval i celé vědomí členů SG-1. Tito roboti jsou velmi vyspělí, ale mají jednu obrovskou slabost - napájení. Harlenova rasa nedokázala vyvinout permanentní vnitřní zdroj energie, díky tomu se musí roboti nabíjet v podzemním komplexu a nemohou bránou cestovat na delší než několika hodinové výpravy. Carterová později vynalezla malý přenosný zdroj, který prodloužil životnost robota o 48 hodin.

Nahoru


Křeslo virtuální reality

Křeslo virtuální reality

S tímto křeslem se SG-1 poprvé setkala v díle 2x04 - Správce. Po této misi si pár křesel vzali do SGC, kde několik let připravovali výcvikový program pro vojáky SGC právě s použitím tohoto křesla. Křeslo se napojí člověku do mozku, se kterým pracuje. Mezitím je tělo uvedeno do stáze, ve které může být neomezeně dlouhou dobu, aniž by jeho tělo stárlo. Po tom, co se křeslo napojí člověku do mozku, se člověk jakoby přesune do virtuální reality. Vědci z SGC do něho naprogramovali scénář s napadením základny superbojovníky. Křeslo mělo během scénáře samo upravovat jeho obtížnost podle schopností člověka v něm. Při úpravě kódu však vědci omylem zablokovali nejen pojistku, díky níž bylo možné křeslo kdykoli bezpečně odpojit aniž by člověk vyhrál scénář, ale také pojistku, kdy se křeslo samo odpojí v případě, že by byl nějakým způsobem ohrožen život člověka v něm.

Nahoru


Křišťálová lebka

Křišťálová lebka

Křišťálová lebka byla nalezena v roce 1924 v Belize a dodnes je snad největší archeologickou záhadou. Žádný archeolog nedokázal určit její stáří, ani způsob, jakým byla vyrobena, chybí tam totiž jakékoli náznaky opracování. Lebka má výšku 13 cm, šířku také 13 cm a délku kolem 18 cm. Je vyrobena z jediného kusu krystalu a anatomicky je naprosto přesná. Pokud se lebka aktivuje, začne z ní vycházet extrémně silná radiace a částice, které dokážou člověka přenášet nejen v prostoru, ale i mezi paralelními dimenzemi.

Nahoru


Kvantové zrcadlo

Kvantové zrcadlo

Kvantové zrcadlo bylo nalezeno na planetě P3R-233 společně s jeho ovladačem. Zrcadlo na své ploše zobrazuje zrcadlový pohled na alternativní reality, které se vybírají ovladačem. Zrcadlo navíc umožňuje i přes toto zrcadlo do alternativní reality vstoupit. Funguje to podobně jako brána, na druhé straně člověk vystoupí znovu ze zrcadla. Člověk se tedy pak může i vrátit zpět do své reality.

 

Nahoru


Machellův přístroj na výměnu osobností

Machellův přístroj na výměnu osobností

Tento přístroj na výměnu osobností dokáže měnit osobnosti mezi dvěma těly. Přesný princip je neznámý, ale pravděpodobně to souvisí se silnými energetickými výboji, které přenášejí informace. K výměně dojde pokud se dvě osoby dotknou držadel na opačných koncích přístroje. Ten pak výměnu provede automaticky. Bohužel, pokud se vymění dvě osoby, tak už se nemůžou vyměnit zpátky. Přístroj si uloží genetické údaje od každé dvojice do databáze a pokud zjistí, že se drží držadel nějaká dvojice podruhé, výměna neproběhne.

Nahoru


Machellův vynález proti Goa'uldům

Machellův vynález proti Goa'uldům

Toto je jedna z nejúčinnějších technologií pro boj proti Goa'uldům. Jde o miniaturní roboty vybavené maskováním, které znemožňuje jakékoliv odhlaní nebo přímého zpozorování. Také dokážou proniknout téměř jakoukoliv pevnou hmotou bez viditelného poškození, jak robotů, tak pevného materiálu. Po tom, co se roboti dostanou do těla začnou pátrat po symbiontu. Pokud ho najdou, do několika hodin ho usmrtí. V opačném případě způsobují těžkou schyzofrenii, která však zmizí hned poté, co roboti opustí tělo. Po usmrcení symbionta roboti čekají, až v krvi člověka identifikují speciální bílkovinu zůstávající v těle po rozložení symbionta. Po rozpoznání bílkoviny roboti opouštějí tělo člověka a následně zničí svou vnitřní strukturu, aby nebylo možné ji studovat. Při opuštění těla také robot aktivuje organický záznam, který předtím uložil do paměti člověka a ten pak slyší Machellův hlas říkající: "Přivedl jsi mě k odpornému Goa'uldovi, abych ho mohl zničit". Tyto roboti jsou schování v několika čtecích zařízení používaných Goa'uldy k listování v tabulkách. V jenom zařízení bylo až 10 robotů, kteří se aktivovali poté, co osoba přejela zařízením tabulku.

Nahoru


Nemova vodní stěna

Nemova vodní stěna

Toto zařízení drží vodu tak, aby nepronikla do podvodních kolonií Oanessanů, jde tak o bezpečný úkryt. Tato stěna je tvořena nějakým energetickým polem, pravděpodobně zařízení vysílá energetické částice, které působí přímo na molekuly vody, protože pokud se člověk potopí a projde skrz stěnu do kolonie, je úplně suchý.

 

Nahoru


Strážce

Strážce

Strážce je planetární obrana na P2A-018 - Letona. Místní civilizace zažila po technologické stránce velký úpadek, ale jejich předci dokázali ještě předtím vytvořit Strážce. To je teleportovací zařízení s obrovským dosahem. Pokud je Strážce spuštěn, dokáže okamžitě přenést jakýkoliv cíl na předem určené místo. Strážce chrání vnější energetické pole, navíc energetické zbraně na něj nepůsobí, naopak ho napájejí. Pole má skoro nekonečný zdroj energie. Aby se někdo dostal ke Strážci, musí mít "barevný kód", kterým odemkne dva kontrolní mechanismy. Oba vydávají náhodně generované harmonické tóny v jejichž vzájemné skladbě je určitá pravidelnost a ta se musí odhalit a zadat jí jako kód na ovládacím panelu. Stejným způsobem se pole i aktivuje.

Strážce funguje na Letoně už stovky let a podle jejich nejvyššího zákona má přístup ke Strážci pouze Hlídač, ten má na hrudi speciální zařízení, které je propojeno s identifikátorem stavu v místnosti hlavního rady. Tím můžou zjistit, zda Hlídač ještě stále žije.

Samotný Strážce má na sobě napsané starověké texty, které jsou vlastně takovým manuálem k zařízení. V textech se zhruba praví: "Člověk a stroj společně se stanou zbraní.". K aktivaci strážce je tedy potřeba ještě jeden člověk - Hlídač. Ten totiž musí vždy určit, kdo je a kdo není nepřítel. To zařízení samo nedokáže.

Nahoru


Svatý kámen

Svatý kámen

Svatý kámen ja asi 900 let staré zařízení vytvořené neznámou rasou, která ho zanechala Madroňanům. Jde o zařízení, které dokáže nějakou změnou energetických signatur měnit poměry v atmosféře planety. Dokáže tak vyvolat počasí přesně podle vašich přání. A to kdykoli a kdekoli. Kámen tvoří soustava několika pohyblivých soustředných kruhů umístěných mezi dvěma sloupci okolo centrální koule. Kruhy mají na sobě symboly označující jednotlivé kombinace. Nastavováním těchto kruhů se pak vytvoří počasí, které jste zadali. Při změně nastavení se centrální koule rozzáří a začnou z ní vylétávat žluté zářicí jehlany, pravděpodobně se jedná o ty výše zmíněné signatury. Toto zařízení pravděpodobně funguje na všech planetách, a to včetně Země.

Nahoru


Tretonin

Tretonin

Látka zvaná Tretonin pochází od Pangaranského lidu, který dlouho zkoumal goa'uldí královnu. Dokázali z těl symbiontů extrahovat látky posilující imunitní systém a to je vlastně tretonin. Lidé používající tretonin jsou na něm stejně závislí jako na symbiontech. Jaffové se mohou zbavit svých symbiontů a používat tretonin, aniž by přišli o imunitní systém (a později o život) nebo o sílu. Mají stále stejné schopnosti. Postup výroby Tretoninu je velmi náročný a pro SGC ho vyrábí Tok'rové.

Nahoru


Urgo

Urgo

Urgo je miniaturní zařízení, které se implantuje do mozku. Urgo má za úkol shromažďovat veškeré možné informace a tím slouží Togarovi k průzkumu cizích planet. Urgo se může osobám, které mají implantát, zobrazit jako hologram, i když to nebylo v původním kódu programu. Urgo je totiž schopný se vyvíjet a v případě návštěvy SGC se zřejmě vyvinul až příliš. Tyto implantáty se dají bezpečně odstranit, ale odstraňuje je pouze Togar, který přesně víc co a jak.

Nahoru


Vikářův prsten

Vikářův prsten

Vikářův prsten je útočné zařízení podobné Za'tarcu, ale funkci plní zcela odlišnou. Funkce prstene spočívá v omráčení protivníka. Po stisknutí červeného krystalu uprostřed prstenu se krystal rozsvítí a na obloze se v malé výšce začnou stahovat bouřková mračna. Po druhém stisknutí vyšlehne z mraku blesk, který je schopný se na zemi rozšířit až do několika metrů a každého v oblasti působení omráčí. Místo, kam má blesk zasáhnout se pravděpodobně určí pomocí nějakého neurálního spojení mezi mozkem uživatele a prstenem. Je dobré při používání prstenu nechat jej nějakou dobu znovu nabrat energii, po delší prodlevě mezi použitím je síla blesku mnohem vyšší. Původ tohoto prstenu není znám, ale na jedné planetě si ho předávají vikáři z generace na generaci jako symbol moci a postavení ve společnosti.

Nahoru