Rasy a kultury - Mléčná dráha

UPOZORNĚNÍ

Tyto stránky jsou původní ze starého webu, takže obsahují drobné chyby. Postupem času budou nahrazeny za nové, kde by už žádné rasy neměly chybět.

Antikové / Asgardi / Goa'uldi / Oriové / Replikátoři / Tok'rové / Tolláni

Abydosané / Altaiřané / Ascheni / Bedrosiané a Optricové / Byrsové / Cimeřané / Čistí a Nečistí / Duchové / Edořané / Energetické bytosti / Enkarani / Entita / Euronďané / Fenri / Furlingové / Gadmeerové / Hmyz z BP6-3Q1 / Jaffové / Juňané / Kelowňané / Křesťané / Latoňané / Madroňané / Modré krystaly / Nasyané / Noxové / Oanessané / Obyvatelé Hanky / Obyvatelé P3R-636 / Obyvatelé P7J-989 / Orbánci / Organismy v kouli / Ploskolebci / Reetou / Reolové / Unasové / Vyvolení

Antikové

Antikové

Antikové jsou nejpokročilejší rasou, kterou známe. Jsou to naši předkové, oni jsou naším základem. My jako potomci dosáhneme podobné úrovně až za hodně dlouhou dobu, jestli jí vůbec dosáhneme. Právě oni vytvořili Hvězdné brány a rozsévali je po celé naší galaxii a později jak jsme se dozvěděli, tak i po celé galaxii Pegasus. A to jsem se ještě nezmínil o množství technologiích přesahujících naše chápání. A i přes to, co všechno dokázali se dokázali držet svého hlavního pravidla: nevměšovat se do vývoje jiných kultur. S Asgardy, Noxy a Furlingy tvořili alianci čtyř nejvyspělejších ras.

Z naší galaxie odešli hodně dávno (před 5-10 miliony let), když se v ní začala šířit morová epidemie. Mnoha Antikům se podařilo povznést na vyšší úroveň bytí, ale mnozí to zatím ještě nedokázali a odešli do galaxie Pegasus, ale mnozí ještě před odchodem zemřeli. Ze Země odletěli ve svém "létajícím" městě Atlantis, ano je to, co si myslíte: ztracená Atlantida. Antikové se v nové galaxii rychle zabydleli a začali osidlovat nové planety a pokračovali ve vytváření nových technologií, mezi nimiž byla i nová hvězdná brána. Vše šlo dobře, dokud nenarazili na planetu, na které spal příliš mocný a příliš hladový a zlý nepřítel. Antikové poprvé narážejí na Wraithy, i na ně příliš mocného nepřítele. Wraithové byli velice hladoví, a proto se začali krmit lidmi na jiných planetách. Antikové válčit nechtěli, jen se bránili a jejich počet se neustále zmenšoval, stále přicházeli o další a další světy, až nakonec zbyl jen jeden - Lantea s městskou lodí Atlantis.

Antikové

Po dlouhém obléhání a několika marných pokusech o vyjednávání, při nichž bylo Wraithy ukradeno i jedno ZPM, které jim velice pomohlo pro vytvoření více bojovníků, se Antikové rozhodli Atlantis potopit pod mořskou hladinu. Tím ale Wraithy jen zpomalily. Nakonec se Antikové rozhodli pro evakuaci. Odešli zpět na Zem, kde svoje příběhy vyprávěli a tím vznikla legenda o bájném městě Atlantida. Mnoho z nich se nakonec povzneslo a stali se jen čistou energií, ale někteří se rozhodli zůstat a zemřít jako lidé. Netoužili se stát jen čistou energií, netoužili ovládat matku přírodu, chtěli už mít jen klid, od všech těch válek a netoužili vidět budoucnost celého vesmíru.

Jejich technologie téměř neznala hranic. Dokázali sestrojit stroj času, vytvořili pro sebe dokonalou DNA, takže neznali nemoce a byli úplně zdraví. Na první pohled mírumilovná rasa však může být i velice krutá. Jejich zákony jsou velice zvláštní a přísné. Nesmí za žádných okolností zasahovat do vývoje cizích kultur, ani s nimi spolupracovat. I samotná komunikace s nimi je vlastně na hranici porušení zákona. A povznesení už nesmí skoro vůbec nic, dokonce už nesměli ani ochraňovat lidi před Wraithy.

Této rase se občas přezdívá Alterané, nebo Lanteané.

Nahoru


Asgardi

Asgardi

Asgardi jsou velice vyspělí a vytvořili řadu technologií. Například Thorovo kladivo na Cimmerii, které ochrání lid od Goa'uldů, bitevní loď O'Neill pro boj s replikátory. Jejich domovskou planetou je Othalla, v galaxii Ida.

Patří do koalice 4 nejvyspělejších ras. Chrání spoustu planet před Goa'uldy, ale protože jsou Asgardi mnohem vyspělejší než oni, tak spolu neválčí.

Asgardi se reprodukují klonováním - když už je tělo staré, je mysl přesunuta do nového těla, tím si zachovávají "nesmrtelnost". Ale klonováním začalo docházet k degeneraci klonů. Asgardi však nalezli prapředka ve stázi, který by jim měl pomoci vyřešit problém s klony. To se ale nepovedlo a nakonec předali veškerou technologii lidem a svou planetu s celou svou rasou zničili.

Patří do aliance 4 nejvyspělejších ras.

Nahoru


Goa'uldi

Goa'uldi

Parazitická rasa, jenž potřebuje k životu hostitele, kterého ovládá. Často ze sebe dělají bohy - díky svým nakradeným technologiím dokáží žít téměř nesmrtelně a předvádět falešná kouzla, takže primitivní civilizace jsou nuceni jim sloužit. Díky systému hvězdných bran ovládají velké množství planet a stále vyhledávají další.

Goa'uldi vypadají jako hadi, nebo červi s hlavou podobnou drakovi z čínských mytologií. Do hostitele vniknou krkem a omotají se kolem krční páteře, tím se spojí s nervovým sysémem a pak již hostitele plně ovládají. Goa'uldi působí také v těle hostitele jako imunitní systém, hostitele pak netrápí nemoci jako chřipka, spála atd... Zárověn však hostitel nemůže bez Goa'ulda žít. Když Goa'uld ovládá hostitele, je schopen i tzv. rozsvícení očí, tím se rozpozná jestli má člověk v sobě Goa'ulda nebo ne.

Goa'uldi

Goa'uldi můžou žít tisíce let, díky sarkofágu, který jim pomáhá udržovat hostitele v mládí, ale stejně si musí každých 400 let najít nového hostitele.

Mladí Goa'uldi, kteří ještě nejsou schopni ovládat hostitelovu mysl, jsou vkládány do břicha Jaffů, kde si vytvoří takový vak, nebo spíše inkubátor. Jaffům tedy poskytují imunitní systém a pokud se stane, že Goa'uld zemře, musí dostat nového. Jaffové bez nich přežijí maximálně 2-3 hodiny.

Pokud Goa'uldi zemřou, ale hostitel zůstane naživu, Goa'uld se mu absorbuje do krve, v té pak zůstává jedinečná bílkovina. Goa'uldi mají modrou krev, která obsahuje malé množství naquadahu a díky tomu mohou ovládat některá speciální zařízení.

Nahoru


Oriové

Ori

Rasa povznesených bytostí, které pocházejí z naší galaxie. Tato rasa je téměř stejně mocná jako povznesení Antikové, nicméně nedisponují takovými vědomostmi jako oni, protože Antikové povznesení zkoumali, u Ori to byl evoluční krok, který nešlo ovlivnit.

Ori věří, že jsou stvořitelé lidské rasy. Svoje učení sepsali v knize Počátku a svoji víru šíří pomocí Převorů. Ti, kteří se nedají přesvědčit, aby uctívali Orie jako své bohy, bez milosti likvidují. Narozdíl od Antiků se tedy o své vědomosti dělí jen s těmi, kdo je uctívají.

Když se začal v naší galaxii šířit mor, odešli Oriové pryč. Netušili, že Antikové se vrátili a obnovili život. Antikové jim kvůli jejich přístupu k lidské rase o tomto činu neřekli.

Ori

Poté, co se díky Danielovi dozvěděli, že naše galaxie je opět obydlena, se ji rozhodli zmocnit.

 

 

 

Nahoru


Replikátoři

Replikátoři

Velice vyspělá a inteligentní uměle vytvořaná rasa. Cílem replikátorů je vlastní reprodukce. Jsou odolní vůči všem zbraním a jediné, které je dokáží alespoň zpomalit jsou ty pozemské rychlopalné. Jsou složeni z bloků, které se navzájem dokáží dorozumívat a tedy i znovu se poskládat dohromady.

V naší galaxii jsme je zničili Antickou zbraní, ale v galaxii Pegasus jsou mnohem vyspělejší než dříve. Dokonce se vytvořili vlastní, ale mnohem větší verzi Atlantis a jsou schopni si vytvořit i své vlastní ZPM. V galaxii Pegasus se vyskytují v humanoidní formě, tedy v lidské formě.

Replikátoři

Expedice s pomocí svého Wraithského "spojence" dokázala zničit domovskou planetu Replikátorů a tím konečně zlikvidovali všechny replikátory, až na pár jedinců, kteří v čele s klonem Dr. Weirové putují dál galaxií Pegasus ve své vesmírné lodi.

Replikátoři byli Thorem zavlečeni i na Zemi, ale podařilo se je zničit. Replikátory stvořil robot Ries, který nad nimi ztratil kontrolu, když se přemnožili. Jsou schopní vstřebávat informace a tím se vlastně stále učí. Asgardům se podařilo vynalézt zařízení na zpomalení času a všechny replikátory tak pozastavit. Asgardi mají tedy dost času na vyřešení problému jak je zničit, ale to se později obrátilo proti nim.

Nahoru


Tok'rové

Tok'rové

Tok'ra v překladu znamená "Proti Ra" nebo-li odboj, protože Ra byl jedním z nejvyšších vládců goa'uldské soustavy. Vypadají stejně jako Goa'uldi, ale chovají se úplně jinak. Tok'rové jsou vlastně odporem proti Goa'uldů. Se svými hostiteli žijí v symbióze, protože se spojují pouze pokud s tím oba souhlasí. Fungují jako špioni mezi Goa'uldy. Schovávají se tak, že na svých planetách mají zakládnu hluboko v podzemí.

Tok'rové také narozdíl od Goa'uldů nepoužívají sarkofág, který by jim narušil mysl. Díky symbióze s hostitelem žijí dlouhý, zdraví a spokojený život. Další výhodou je, že díky symbióze může chvíli mluvit Tok'ra a chvíli hostitel, to znamená, že hostitel je vlastně svobodný.

Na Tok'ry jsou vládci soustavy vypisovány vysoké odměny, protože Tok'rové dokážou způsobit velké škody. Sabotáže jsou jejich častou prací. Pokud je však Goa'uldi objeví, spolknou ampulku s jedem, který je zabije, aby nevyzradili, kde Tok'rové jsou. Stejně je ale Goa'uldi vždycky najdou. Tok'rové pro rychlou stavbu a rychlou destrukci tunelů používají speciální krystaly, které jsou velmi rychlé. jeden metr postaví přibližně od 3 až do 5 sekund.

SGC a Tok'rové jsou spojenci, hlavně díky Generálu Jacobu Carterovi, který je hostitelem Tok'ry Selmak, která ho zachránila od rakoviny. Jacob Carter je nyní prostředníkem mezi Tok'ry a Zemí.

Nahoru


Tolláni

Tolláni

Velice vyspělá a inteligentní rasa. Tolláni mají špatné zkušenosti s děleném se o své technologie s méně vyspělými rasami. Proto se o ně nepodělili ani s SG-1. Kvůli takovému dřívějšímu obchodu byla totiž zničena jejich domovská planeta Tollan.

Tolláni jsou tak vyspělí, že si dokázali postavit vlastní Hvězdnou bránu. Umí také procházet pevnými materiály - např. přes zeď, ale také přes pozemskou Iris. Mají velice podobný soudní systém jako my a nazývá se Triad.

Později se naštěstí stali spojenci SGC, takže se s námi podělili o jejich vyspělou technologii, ale jen proto, že byli zrovna pod vlivem Goa'uldů, které už neohrozili jejich iontová děla.

NahoruAbydosané

Abydosané

Abydosané, první mimozemšťani, se kterými jsme se setkali. Původem jsou však ze Země, odkud je před tisíci lety přivedl Goa'uld Ra. Aby zde nedošlo ke vzpouře jako na Zemi, zakázal Ra čtení a psaní, jde tedy o primitivní národ.

S vyspělostí jsou někde na úrovni starověkého Egypta.

 

Nahoru


Altaiřané

Altaiřané

Altaiřané bývali velice vyspělou rasou, než došlo ke katastrofě, při níž se stala jejich planeta neobyvatelnou. Přemístili se do podzemního komplexu a svou mysl přemístili do robotických těl, tak dosáhli nesmrtelnosti. Většina odešla bránou nebo spáchala sebevraždu na povrchu.

Posledním žijícím Altaiřanem, který zůstal na základně, je Harlan. Ten vytvořil kopie týmu SG-1, aby mu pomohly s údržbou komplexu, který je ve špatném stavu.

Nahoru


Ascheni

Ascheni

Velmi vyspělá rasa, dokáže díky svým technologiím prodloužit život skoro o dvojnásobek. Vytvřoili také teleportační zařízení, biologické zbraně a žací stroje. S touto rasou se lidstvo setkalo v přítomnosti, ale i v budoucnosti.

V budoucnosti se Země stala součástí Aschenského spolku a zařízení SGC bylo odhaleno světu. Sam však zjistila, že Ascheni sterilizovali 90% lidstva, a tak varovali sami sebe v přítomnosti.

Nahoru


Bedrosiané a Optricové

Bedrosané a Optricové

Obyvatelé planety P2X-416, žijí na kontinentu zvaném Bedrosia a Optrica. Vedou spolu dlouhou válku, kvůli rozdílným názorům na svůj původ, na vznik světa a na hvězdnou bránu.

Bedrosiané věří, že život vznikl na Bedrosii, že planetu i lidi stvořil bůh Nefertum bez použití brány narozdíl od Optriců, ti věří, že na planetě je posvátný průchod, kterým sem byli lidé před mnoha tisíci lety přivedeni jinými bytostmi, které cestovaly průchodem, ale během Vzedmutí byl průchod pohřben a bytosti se již nemohli vrátit.

Nahoru


Byrsové

Byrsové

Byrsové jsou z planety P3X-1279. Žijí ve městě Cartago. Mluví směsí angličtiny, latiny a řečtiny. Bývají často navštíveni goa'uldy, kteří zde hledají nové hostitele.

Byrsové nazývají bránu Circ kakona, v překladu Kruh strastí, kvůli goa'uldům. Nemají žádné zbraně, jsou celkem primitivní, ale proti goa'uldům se snaží schovávat v jeskyních a tunelech, které si vybudovali za městem.

Mají zajímavý soudní systém, tzv. Cor-ai (pozn. autora: Chystám pro vás popsání tohoto velice zajímavého systému)

Nahoru


Cimmeřané

Cimmeřané

Cimmeria je jedna z mnoha planet chráněných Asgardy. Jsou to potomci Vikingů a uctívají Thora, jako svého ochránce. Před bránou mají Thorovo kladivo, které umisťuje Goa'uldy do vězení, kde zemřou.

Cimmeřané jsou velice mírumilovní a primitvní lidé, kteří se živí převážně zemědělstvím.

Po zničení Thorova kladiva týmem SG-1, obsadil tuto planetu Heru'ur. Mnoho lidí padlo, ale SG-1 za pomoci Thora vše napravila a lid opět žije v bezpečí.

Nahoru


Čistí a Nečistí

Čistí a Nečistí

Obyvatelé planety P3X-797 jsou na úrovni doby bronzové. Kultura je starořecká, přesněji minoanská. Rozdělují se na Čisté a Nečisté. Nečistí jsou infikováni virem, jenž způsobuje primitivní chování a žijí v temném lese. Čistí, tedy ti zdraví, si myslí, že byli prokleti jejich bohy, a proto se vyhýbají jakémukoli kontaktu s nimi, aby nebyli také prokleti.

Tato nemoc byla zavlečena na Zem a bylo postiženo celé SGC, avšak dr. Fraserové se podařilo vyvinout lék, kterým uzdravila také všechny nečisté na planetě.

Čistí později nabídli prostřednictvím Tupla svou planetu jako útočiště pro Tollany, byli však odmítnuti. Později na své planetě ukryli Teal'covu rodinu.

Nahoru


Duchové

Duchové

Žijí na planetě PXY-887, kde ochraňují Indiány, které jsem zavklekli Goa'uldi. Před tisíci lety Duchové vyhnali Goa'uldy a nyní žijí s Indiány v harmonii, aniž by nějak zasahovali do jejich přirozeného vývoje. Zjevují se jim v podobě zvířat - vlčice (T'akaya) a havran (Xe'ls).

Jde o velice vyspělou rasu, která na sebe dokáže brát různé podoby. Jsou také schopni nechat mizet lidi a přemisťovat se v prostoru. Vždy jen udeří pěstmi (pokud jsou zrovna ve zvířecí podobě, není nutné ani to), objeví se záblesk a osoba zmizí.

Pokud se někdo z nich zraní, dokáží pomocí jakéhosi rituálu předávat životní energii, podobně jako Noxové, a tak ho vyléčit.

Nahoru


Edořané

Edořané

Pochází z planety Edora (P5C-768). Nejsou příliš vyspělí, živí se zemědělstvím a uctívají své předky.

Když na jejich planetu začaly dopadat meteority, byli evakuováni na Zemi.

 

Nahoru


Energetické bytosti

Energetické bytosti

Tato životní forma na bázi energie žije na měsíci M4C-862. Je schopna projít pevnou hmotou, ale je odpuzována elektromagnetickým polem. Dokáže napadnout a zabít člověka, zřejmě z důvodu ohrožení.

 

 

Nahoru


Enkarani

Enkareni

Tento lid kdysi unesli Goa'uldi z jejich domovské planety. Po katastrofě, která jim zničila planetu, byli přestěhováni s pomocí SGC na P5S-381, která je chráněna silným ozónem. Protože jsou primitivní a nemají žádné technologie, SG-1 jim darovala Naquadahový reaktor.

Enkarani jsou velmi citliví na radiaci, při které mohou oslepnout, nebo dokonce zemřít. Proto nemohli zůstat na Zemi.

Když se na P5S-381 objevila gadmeerská loď a začala si tuto planetu přizpůsobovat, dostali Enkarani šanci vrátit se na svou původní domovskou planetu, odkud byli uneseni jejich předci Goa'uldy, výměnou za P5S-381, která zůstane Gadmeerům.

Nahoru


Entita

Entita

Energetická životní forma na bázi elektřiny pochází z planety P9C-372. Jako energie pronikla bránou na Zemi, kde vnikla do počítačů SGC a nakonec vstoupila do majora Carterové, aby skrze ní navázala komunikaci s pozemšťany.

Rádiové vlny, které vyslala sonda MALP při průzkumu jejich planety, způsobily katastrofu pro tuto životní formu. Proto pronikla na Zemi s cílem planetu zničit a ochránit tak svůj vlastní svět.

Nahoru


Euronďané

Euranďané

Tato rasa má technologie na vyšší úrovni než lidé. Na jejich planetě Eurondě začali válku, aby se zmocnili celé planety. Vybudovali rozsáhlý podzemní komplex, v němž se ukrývali.

Euronďané jsou původem lidé ze Země a žili na své planetě společně s tzv. Nepřáteli, kteří dodnes ovládají většinu planety, a proto s nimi válčí.

Euronďané požádali SGC o pomoc, ale protože tu válku začali surově Euronďané, tak nebyla tato žádost vyslyšena, protože válčili pro zachování jejich genetické čistoty. Civilizace Euronďanů je pravděpodobně již vyhubena.

Nahoru


Fenri

Fenri

Velká létající stvoření, hmyzího vzhledu. Přesněji se dají popsat jako velcí zubatí kolibříci.

Goa'uldi věří, že se umí zneviditelnit, a proto je loví, jenže oni tuto schopnost nemají. Zneviditelňují je Noxové, aby je tím ochránili před Goa'uldy.

Tato stvoření jsou známá tím, že napadají cizince, kteří přijdou na planetu Noxů.

Nahoru


Furlingové

Furlingové

Další rasa z aliance 4 ras. Na tuto rasu narazili Jack s Maybournem.

Bohužel všichni Furlingové byli již mrtvý, protože nějaký Goa'uld zavlekl na jejich planetu rostlinu (drogu), která způsobovala halucinace a agresivní chování.

 

Nahoru


Gadmeerové

Gadmeerové

Tato civilizace je asi 10 000 let stará a velice vyspělá. Gadmeerové jsou mírumilovní humanoidní plazi. Jsou přibližně stejně vysocí a těžcí jako lidé.

Tato rasa v historii musela ustoupit silnému nepříteli, který byl v přesile, ale vyhubení to nezabránilo. Naštěstí ještě před smrtí se jim podařilo postavit loď, která měla v databázi genetické vzorky všeho živého z jejich původní planety.

Tato loď měla za úkol najít novou planetu, která by splňovala všech 2634 požadavků a transformovat ji (aby odpovídala fyziologii Gadmeerů). Tyto požadavky splnila pouze jedna planeta - P5S-381, planeta kam SG-1 přemístili Enkareny.

Naštěstí v databázi Gadmeerské lodi našli poznámky a souřadnice původní ztracené domovské planety Enkarenů, takže Enkareny přesídlili na jejich domovskou planetu a Gadmeerům zůstala P5S-381.

Nahoru


Hmyz z BP6-3Q1

Hmyz z BP6-3Q1

Obrovská hmyzí (30 cm délka) rasa, trochu podobná velkému komáru, který má na konci těla obrovský bodec, jako škorpion. Tento hmyz na planetě vyhubil původní obyvatele, pocházející ze Země. Hmyz nejprve svou oběť bodne a pak do ní vstříkne jed, který přepisuje DNA a mění člověka v tento hmyz. Protože je ale člověk mnohem větší než 1 komár, změní se až v 10 těchto exemplářů. Tím se tento hmyz reprodukuje.

Proti jejich jedu není odolný ani Jaffa, jehož symbiont (Goa'uld) dokáže tu transformaci pouze zpomalit, nikoliv zastavit.

Nahoru


Jaffové

Jaffové

Jaffové jsou služebníci Goa'uldů, fungují jako armáda a také jako inkubátory pro Goa'uldí larvy - viz. Goa'uldi. Mladý Goa'uld by sám nepřežil, a proto se dávají do vaků, které mají Jaffové v břiše.

Goa'uldi Jaffům prodlužují život, dávají velkou sílu a udržíjí je ve zdraví a na živu, protože po implantaci ztrácí imunitní systém. Goa'uld mezitím v těle Jaffy dospívá, než může být konečně implantován do hostitele. Každý Jaffa má na čele symbol, který ukazuje jakému Goa'uldovi slouží.

Nahoru


Juňané

Juňané

Rasa sloužící Goa'uldu Heru'urovi, dokud nepřišla SG-1, která přesvědčila Juňany, že Heru'ur je falešný bůh. Juňané povstali a Heru'ur s jeho Jaffy byli z planety vyhnáni a hvězdná brána zakopána.

Po nějaké době míru a klidu přiletěl na planetu ve své lodi Cronos a zotročil je. Díky členům SG-1 a jejich kopiím se jim podařilo Cronose zabít a Juňané znovu získali svobodu. Juňané nepoužívají vyspělé zbraně.

Nahoru


Kelowňané

Keloňané

Keloňané jsou velice podobní lidem, jsou někde na počátku 50. let 20. století.

Nalezli prvek, který dokáže produkovat velké množství energie, tento prvek se nazývá Naquadria. Při experimentech s tímto prvkem byl zasažen velkou dávkou radiace dr. Jackson, který na následky ozáření zemřel. Jonas Quinn, který nahradil Daniela, pochází také z Kelony.

 

Nahoru


Křesťané

Křesťané

Křesťanská středověká společnost je pod přísným dohledem svého Vikáře. Ten má nějakou speciální technologii, která vypadá jako prsten, pomocí které je schopen vyvolat z nebe výboj a někoho omráčit.

Vikář také vybírá oběti, o kterých si myslí, že jsou posedlí démony. Oběti jsou určeny pro démona, který sem přichází bránou a je služebníkem Sokara. SG-1 zjistí, že tím démonem je Unas.

Úroveň technologií a metody této rasy odpovídají středověké společnosti.

Nahoru


Latoňané

Letoňané

Dříve velice vyspělá rasa. Postavili si vlastní obranný mechanismus proti Goa'uldům - tzv. Strážce. Časem však tato rasa degradovala a lidé se nakonec stali primitivními.

 

 

Nahoru


Madroňané

Madroňané

Rasa žijící na planetě Madrona. Obyvatelé jsou sice primitivní (antické Řecko pravděpodobně), ale umí ovládat jedno mimozemské zařízení, které dokáže ovládat počasí, což je obrovskou výhodou pro zemědělství a lehký průmysl. Proto necítí nutnost jakékoli větší technologické vyspělosti.

Toto zařízení zde nechala nějaká cizí rasa, pravděpodobně Asgardi.

Nahoru


Modré krystaly

Modré krystaly

Krystalická životní forma žijící na planetě P3X-562. Tyto krystaly jsou schopné vytvořit dokonce i kopii člověka a jeho myšlení. Uvolňují elektromagnetické záření. Mají však jiné uvažování než lidé a nedokáží pochopit co je to smrt.

Tuto planetu navštívili Goa'uldi a když se s nimi snažili krystaly navázat komunikaci, Goa'uldi ve strachu všechny zničili. Jeden však zůstal a při návštěvě SG-1 zduplikoval Jacka O'Neilla.

Nahoru


Nasyané

Nasyané

Na Nasyany zaútočili Goa'uldi při hledání Tok'ry Jolinar. Týmu SG-1 se ale podařilo všechny evakuovat do SGC, odkud byli převezni do nemocnice. Mezi Nasyany se ukrývala i Jolinar, která po smrti svého hostitele vstoupila do Carterové. Mezi zachráněnými byl i goa'uldský vrah Ashrak, který měl Jolinar najít a zabít.

Útok přežilo 237 Nasyanů, kterým SGC vybralo planetu pro nový život.

Nahoru


Noxové

Noxové

Noxové vypadají na první pohled jako velice primitivní a prostý lid, ale je tomu právě naopak. Jsou mnohem vyspělí než Goa'uldi a patří do aliance 4 ras. Dokáží udělat jakoukoli věc, zvíře nebo osobu neviditelným. Umí oživovat mrtvé při rituálu života, ve kterém jsou ale zranitelní.

Mají zřejmě nejvyspělejší medicínu a techniku. Jejich zneviditelněné hlavní město se vznáší na obloze, aby na ně Goa'uldi nepřišli.

Nahoru


Oanessané

Oanessané

Rasa žijící v podmořském světě na P3X-866. Používá velmi vyspělou technologii, která pomohla Danielovi Jacksonovi vzpomenout si na družku Oanessa Omorocu, jenž odešla před 4000 lety na Zemi do Babylonu bojovat s Goa'uldy. Daniel si vzpoměněl, že ji zabil Goa'uld Belus.

 

Nahoru


Obyvatelé Hanky

Obyvatelé Hanky

Tuto rasu zničila Goa'uld Nirti, když zamořila planetu bakteriemi. Přežila jen malá dívka Cassandra, kterou Nirti použila jako bombu s cílem zničit SGC.

Bomba však nevybouchla a Cassandra žije s dr. Janet Fraiserovou.

 

Nahoru


Obyvatelé P3R-636

Obyvatelé M5S-224

Lid, který byl nucen pracovat v dolech na naquadah. Místní vůdce Pyrus před 700 lety zabil vládnoucího Goa'ulda, a aby se vyhnul pomstě ze strany Goa'uldů, ponechal vše tak, jako to bylo za Goa'uldí nadvlády. Dál těžil naquadah a posílal ho bránou.

Část stráží byla převlečena za Jaffy, aby si návštěvníci mysleli, že jsou na planetě pod Goa'uldí nadvládou.

Nahoru


Obyvatelé P7J-989

Obyvatelé P7J-989

Tato rasa byla nucena přežívat ve virtuální realitě, protože jejich planeta bývala kdysi neobyvatelná. Časem se však planeta vrátila do původního stavu a začal se o ní starat Správce té virtuální reality. Jenže Správce ze strachu, že by planetu znovu zničili, o tom nikomu neřekl a tak až do příchodu SG-1 byli drženi v té virtuální hře.

Nyní se společně všichni starají o obrovskou zahradu a užívají si skutečného života.

Nahoru


Orbánci

Orbánci

Vyspělá rasa na planetě Orban. Své vzdělávání zrychluje pomocí nanotechnologií. Každé narozené dítě dostane milion těchto nanitů, aby se rychle učili. Ve 12 letech děti podstupují Averium, při němž jsou tyto nanité odebrány a jejich vědomosti vloženy do ostatních Orbánců.

Orbánci také postavili Naquadahový reaktor, který Zemi na chvíli zapůjčili na výzkum.

 

Nahoru


Organismy v kouli

Organismy v kouli

Tuto kouli nalezla SG-1 na planetě P5C-353. Kouli vytvořila vymírající mimozemská rasa, která doufala, že ji najde někdo, kdo je odnese na planetu s příznivými podmínkami pro jejich život.

Pokud se objekt dostane na vhodnou planetu, vystřelí tyče, kterými se uchytí a začnou se přes ně rozmnožovat mikroorganismy, potomci původní rasy z P3X-562. Živí se energií a potřebují k životu kyslík a jsou mírně radioaktivní. Dokáží se uchytit nejen v živé tkáni, ale také v kabelech, nebo dokonce i v betonu.

Nahoru


Ploskolebci

Ploskolebci

Indiánská rasa unesená ze Země Goa'uldy. Nyní již jsou svobodní a ochraňuje je vysoce vyspělá rasa zvaná Duchové - viz. Duchové. Jsou velice spjati s přírodou.

 

 

Nahoru


Reetou

Reetou

Tato rasa je pro normálního člověka neviditelná. Je také velice vyspělá. Goa'uldi kvůli vzájemné válce vynalezli zařízení na jejich zviditelnění a připojili k tomu speciální zbraň. Tato zbraň se nazývá T.E.R. a je schopná Reetou zviditelnit a zničit. Tyto zbraně se pochopitelně dostali i do rukou Tok'rů a SG-1.

Reetou bývali mírumilovní, ale po Goa'uldím útoku se rozhodli válčit proti všem možným hostitelům, takže i proti SGC.

Nahoru


Reolové

Reolové

Tato rasa je zajímavá pouze tím, že dokáže na svou obranu vytvářet chemikálii, při které vytvoří nepříteli falešnou iluzi, že je to někdo známý. Tak se Reolové maskují a utíkají Goa'uldům po celé generace. Tuto látku později využili Tok'rové pro špionážní účely, když se jim povedlo vytvořit chemický implantát.

 

Nahoru


Unasové

Unasové

První hostitelé Goa'uldů. Žijí na stejné planetě, jako Goa'uldí larvy. Unasové se rozdělili na dva druhy, ten první se naučil bránit proti vniknutí Goa'ulda a ti druzí Goa'uldům podlehli.

Daniel Jackson našel přátelského Unase jménej Chaka, který již ovládá několik slov a nejradši má pozemské čokoládové tyčinky Snickers :-). Unasové vypadají jako plazi a nejsou vyspělí. SG-1 se s nimi setkala např. na Cimmerii, nebo na planetě Křesťanů, kde Unas ovládnutý Goa'uldem sloužil Sokarovi a hrál si na démona.

Nahoru


Vyvolení

Vyvolení

Jejich domovskou planetou je Argos. Goa'uld Phellops je zde podrobil experimentu. Urychlil stárnutí tak, že jejich život zkrátil jen na 100 dní. Stárnutí bylo řízeno nanotechnologií. Phellops chtěl totiž znát, za kolik staletí se lidská rasa vyvine tak, aby mu byla schopna odporovat.

Vyvolení také měli zakázané město opouštět, protože mimo město nemělo dosah zařízení, které je po západu slunce nechalo všechny usnout a při východu slunce je zase probouzelo. SG-1 toto zařízení zničilo a pomohlo Vyvoleným, kteří nyní mohou žít normální lidský věk.

Nahoru