Vesmírné lodě a plavidla - Goa'uldské - Transportní kluzák

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel

Transportní kluzák

Specifikace / Popis / Design / Hypotézy s cestujícími / Poznámka

Transportní kluzák

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Goa'uldi
Design Goa'uldi, pravděpodobně Apophis
Třída modifikovaný kluzák
Technické specifikace
Pohon pohon kluzáků
Hyperpohon žádný
Palivo kapalný naquadah
Ochrana žádná
Trup slitiny naquadahu
Výzbroj 2 tyčové kanóny (jen v bojovém módu)
Posádka 2
Cestující 12-15
Ostatní systémy transportní kruhy
Použití
Účel transportní loď krátkého dosahu a útočný bojový letoun
Rok zavedení prvně viděn v roce 1997, ale je ve službě déle, není známo jak dlouho
Přidružení Apophis
Stav pravděpodobně vůbec neexistoval (viz Final Cut pilotu seriálu)

Nahoru

Popis

Transportní kluzák, někdy také označovaný jako kluzák s kruhy, je goa'uldská loď, nejen určená pro dopravu malého počtu osob, ale také se dá v případě potřeby použít pro boj. Jsou to v podstatě modifikované smrtící kluzáky, takže jakási jejich jiná verze.

Bojový mód transportního kluzákuPouze jedna z těchto lodí byla viděna v celém seriálu. Tato loď byla využívána Apophisem, aby dopravil sebe, Amaunet, Klorela, jeho nejbližší Goa'uldy a skupinu jaffských stráží, k bráně. Zvláštní bylo na tomto kluzáku především to, že obsahoval transportní kruhy. Její účel byl přeprava pasažérů mezi hvězdnou bránou a hlavním městem na Chulaku a v případě potřeby mohla být využita, aby odrazila případný útok. Loď obsahovala také dva tyčové kanóny, jako u všech druhů kluzáků, ale ty se vysunuly jen v případě, když se transportní kluzák "přepul" do bojového módu. Kluzák má samozřejmě další důležité systémy, jako ostatní lodě, čili inerciální tlumiče, pohon, který využívá setrvačnost a antigravitační jednotku. Neměl žádný hyperpohon, alespoň se to předpokládá pro tuto velikost goa'uldského plavidla, které potřebovaly pro svůj generátor hyperprostorového okna větší lodě (SG-1 1x02 – Děti bohů).

Nahoru

Design

Přílet transportního kluzáku k bráněTato loď je vzhledem opravdu zvláštní a jak se dokáže přeměnit, je opravdu u goa'uldských lodí jedinečné, protože toto trochu umí jen Tel'tak, Ra'ova mateřská loď, anebo Anubisova mateřská loď. Ty ovšem takto výrazně svůj tvar nezmění, jako je to u tohoto kluzáku. Pokud je v normálním módu transportního kluzáku, vypadá sice podobně jako smrtící kluzák, to znamená, křídla ve tvaru ptáka, která ubíhají dopředu a dolů, jen přední část křídel se zdá trochu jiná, obzvláště u trupu, ale trup už je jiný. Zdá se trochu větší, což i odpovídá tomu, že se využívá pro přepravu malého počtu, asi tuctu osob a příď je ovšem trochu do špičky oproti smrtícímu kluzáku a vyčnívá výrazně před křídla. Pokud se ale kluzák přepne do bojového módu, dojde k jeho úplně přeměně, to znamená, křídla se malinko upraví, především jejich přední část, "čumák" se zasune na úroveň křídel a z křídel se vysunou tyčové kanóny. Po této přeměně je skoro k nerozeznání od smrtícího kluzáku, tak jak ho známe.

Pokud se blíže podíváme na jeho transportní kruhy, tak v zadní, spodní části trupu se vysunou do stran jakási vrata a vevnitř už můžeme vidět podobný systém, jako ve stropech velkých lodí, kde je kruhová část, která otevírá prostor pro kruhy, které se snesou k zemi, a po použití se zase vše uzavře. 

Nahoru

Alternativní hypotézy pro kapacitu cestujících

Pojďme se podívat na dvě nejrozšířenější teorie, které vznikly z důvodu malé velikosti lodi vzhledem k počtu přepravovaných osob.

  • Je možné, že transportní kluzák nepřevážel pasažéry. V tomto případě prostě kluzák nesl jen transportní kruhy a poskytoval schopnost transportu z místa na místo z jiných lokalit, jako to je například u Mardukova chrámu, nebo při transportu kruhy z lodi na loď a podobně. Kluzák tedy zaujal postavení a Apophis se s družinou mohl jednoduše přes kruhy transportovat ze svého paláce přímo k bráně. To by také vysvětlovalo malý objem lodi, vztažený k většímu počtu přepravovaných osob a dávalo by to smysl vzhledem k nedostatku goa'uldské transportní technologie v porovnání s Asgardy. Neměli jsme ovšem možnost vidět nějaký proud hmoty ke kluzáku, protože byl jen detailní záběr na kruhy při transportu a také to vyžaduje přímou viditelnost mezi kluzákem a místem, odkud se transportuje.
  • Další oblíbenou teorií je, že spíše než přeprava z místa na místo, pracuje tak, že pasažéry dematerializuje a uloží jejich vzor ve vyrovnávací paměti až do doby, kdy se kruhy použijí k tomu, aby cestující znovu zhmotnily do jejich původního stavu. Tato teorie se mi zdá mnohem méně pravděpodobná než první, protože tuto technologii jsme u Goa'uldů neviděli, kdežto transport z místa na místo bylo u Goa'uldů běžně k vidění.

Nahoru

Poznámka

V upraveném pilotu je transportní kluzák nahrazen Tel'takem a dvěma kluzákyVe filmu Hvězdná brána SG-1: Děti bohů – Final Cut, který byl trochu upraven ohledně scén oproti pilotu seriálu, byl transportní kluzák nahrazen Tel'takem a doprovázen dvěma klasickými smrtícími kluzáky. Je tedy možné, že transportní kluzák nikdy neexistoval a byla to jen začátečnická chyba producentů, když ho pak přestali využívat.

 

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu