Fan článek - Sam & Jack

Fanouškovský článek - Sam & JackPo skončení Stargate Universe jsme si poněkud lámali hlavu tím, co nového přinést na web, jelikož by se web pomalu stal stereotypním, rozhodli jsme se dát šanci vám, fanouškům, náš web zpestřit. Toto je první díl fanouškovských článků, který sepsala ZairaMisha12 a vzpomíná v něm na původní seriál Stargate SG-1 a na vzájemný vztah Samanthy Carterové a Jacka O'Neilla, který je neustále předmětem diskuzí a je obestřen tajemstvím, jelikož nikdo přesně neví, jak to je.

Pokud máte zájem i vy o napsání článku, stačí, když nás zkontaktujete přes email a určitě se dohodneme, velmi rádi na náš web vystavíme články od našich fanoušků. Upozorňujeme však, že požadujeme znalost češtiny či slovenštiny a řádnou slovní zásobu, aby článek za něco stál. Téma si můžete zvolit libovolné. Tak a nyní se již můžete pustit do čtení v celém článku.

„Odkud ho sem převeleli?“
„Převeleli ‚ji‘ sem z Pentagonu.“

Jack a Sam se poznávají. Nejsou sebou moc nadšeniPo těchto slovech se zasedací místností rozlehl klapot podpatků a o něco později se objevila vysoká blondýnka, která pár slovy usadila všechny přítomné důstojníky. Jedním z nich byl i plukovník Jack O’Neill. A tím to všechno začalo, psal se 27. červenec 1997, kdy byl na televizní obrazovky uveden seriál Stargate, který nám představil tým SG-1. A jak všichni víme, neodmyslitelnou součástí tohoto týmu se na dalších pár let stali právě Samantha Carterová a Jack O’Neill. Každý, kdo viděl pár dílů, nemohl si nevšimnout, jejich vztahu, vzájemné přitažlivosti, jiskření. A všechno tohle postavilo docela slušné základy obrovskému fanklubu, který podporuje jejich vztah až do dnešních dnů, i dávno potom, co původní tým SG-1 přestal existovat.

Ale podívejme se na jejich vztah podrobněji. Jaký je důvod toho, že se spousta lidí zajímá o jejich vztah hlouběji? Co způsobuje, že i tolik let po tom, co Jack (Richard Dean Anderson) zmizel ze seriálu, se stále píší povídky, vytváří videa, vyrábí se fan arty, zakládají se weby věnované právě Carterové a O‘Neillovi, i když je na seriálovém trhu tolik jiných párů? Na začátku bylo všechno tak, jak být mělo. Vztah nadřízený, podřízená. On rozdával rozkazy, ona je přijímala, snažíc se všechny okolo ujistit, že je víc, než si všichni myslí, že ač je žena, zvládne tolik, jako všudypřítomní muži.

Alternativní Sam políbila JackaAle čas šel dál. Z vojáků se stali přátelé, čehož jsme si mohli povšimnout už v průběhu první série. Poprvé to však vyšlo více najevo až v díle Osamění (Solitudes), kde Carterová a O’Neill uvízli na Antarktidě. Tady už si nešlo nevšimnout, že tento vztah není jen o rozdávání a přijímání rozkazů, ale že je to něco hlubšího, něco co se dá nazvat přátelstvím. A to jim vydrželo po dlouhé tři roky. Až po té z toho fanoušci začali dělat „něco víc“. A to po epizodě Jiný náhled (Point of View), kde jsme se setkali s alternativní Sam. A podle mnohých bylo právě toto setkání osudovým pro další vývoj tohoto vztahu, právě zde si O’Neill zřejmě (znovu) uvědomil, že Carterová není jenom voják, ale také žena, a začal na ni pohlížet z trochu jiného úhlu než do té doby.

„Neodešel jsem, protože bych raději zemřel sám, než abych ztratil Carterovou…“
„Proč?“
„Protože mi na ní záleží, mnohem víc, než by mělo.“

Jack nechce Sam opustit. Zde si uvědomili, že k sobě cítí něco víceAno, uhádli jste správně, jedná se o epizody Odkaz Ataniků (Upgrades) a Rozděl a Panuj (Divide & Conquer). A právě druhý jmenovaný díl pobláznil tisíce fanoušků na celém světě. Do dnešních dnů slaví příznivci páru Sam/Jack 28. července výročí prvního odvysílání tohoto dílu, letos to bylo již jedenácté. Právě v této epizodě se ukázalo, co k sobě O’Neill a Carterová cítí, jaké city chovají skryté hluboko uvnitř svého srdce. Jenže všechno to, co si vzájemně přiznali, muselo zůstat zavřené mezi čtyřmi stěnami místnosti s detektorem Za’tarců kvůli armádním pravidlům. Na tyto epizody navazovala epizoda Časová smyčka (Window of Opportunity), kde dal O’Neill v jeden okamžik průchod svým citům a Carterovou políbil, protože věděl, že za to nemůže nést následky. A fanoušci jásali! Důkaz toho, jak jsou jejich city silné, jsme dostali jen o pár dílů později, v díle Pod povrchem (Beneath the Surface), kde i se smazanými vzpomínkami věděli, že k sobě něco cítí, že je jejich vztah jiný, než se zdál být hluboko pod zemí, kde se ti dva spřátelili, i když o sobě nic nevěděli, i když měli „vymyté mozky“. Ale nakonec se stejně vrátili do reality, zpět ke svým životům a SGC, kde nesměli být více, než nadřízený a podřízená.

Sam si představuje, že líbá JackaA pak tu byl díl s názvem Entita (Entity). Do Samanthy se dostala cizí entita a Jack byl donucen ji dvakrát střelit ze Zat’nik’telu, což pro ni znamenalo jistou smrt. Ale jak už to tak bývá, SG-1 s doktorkou Fraiserovou přišli na způsob, jak ji zachránit, a tak SG-1 mohla bez problémů fungovat dál. Jako by se zdálo, že jsme si během čtvrté série všeho toho jiskření a flirtování užili dost, byly pátá a šestá sezóna na rozvoj jejich vztahu o dost skoupější. Kromě pár dílů, jako např. Proměna (Metamorphosis), se nám nedostalo žádného náznaku, že k sobě cítí víc než přátelství, ale poté přišla sedmá série. A po dlouhé době jsme se konečně dočkali dalších epizod, které se dotýkaly jejich vztahu. V díle Grace (Grace) jsme mohli vidět rozhovor Samanthy s imaginárním O’Neillem, který se jí zjevil, když uvízla na Prométheovi. A konečně jsme nahlédli trochu do duše i Sam, kde jsme se dozvěděli, že si myslí, že je pro ni Jack nedosažitelný. O tři díly později, během kterých si Carterová stihla najít přítele, se objevila epizoda Umíráček (Death Knell). A Samantha opět zmizela, tentokrát na planetě se stanovištěm alfa po útoku Anubisových vojáků. O’Neill byl opět frustrován a neúnavně po Sam pátral. Poté co ji našel, ji nezapomněl, jako každý kladný hrdina, hned také zachránit. Pak jsme se v sedmé sérii dočkali už jen náznaků, jako třeba v dílech Hrdinové II (Heroes II) či Ztracené město (The Lost City), ale u páru jako jsou Samantha s Jackem, se přece cení i obyčejný vzájemný pohled. Stargate se pomalu přehoupla do osmé série a to do série plné změn! O’Neill přestal velet SG-1 a místo toho s hodností generála zasedl za stůl a podplukovník Carterová se zasnoubila se svým přítelem.

„Děkuji, pane.“
„Za co?“
„Za to, že tu pro mě jste.“
„Vždy.“

Sam to chce Jackovi konečně říci, ale je vyrušena jeho přítelkyníNakonec děj dospěl až k epizodě Osobní záležitosti (Threads), kde se Samantha rozhodla říct O’Neillovi, co cítí. Jenže scénáristé nehodlali dát ničemu jednoduchý průběh a tak se na scéně objevila Kerry Johnsonová. Vztah Jacka a Kerry neměl naštěstí tak dlouhého trvání, jako vztah Samanthy a Peta. Takže na konci epizody byli už oba (Samantha i Jack) volní a konečně se vydali rybařit. Poté O’Neill odešel od SGC do Washingtonu. Pro mnohé fanoušky je právě toto epizoda, po které se O’Neill s Carterovou dali dohromady. Nahrává tomu i fakt, že když se Barrett ptal v díle Návrat vysloužilého boha (Ex Deus Machine) Carterové na Peta, ona mu odpověděla, že se rozešli a dodala, že i přesto není tak úplně sama. Jenže pak se po dlouhé tři roky neobjevila jediná informace o tom, jestli spolu opravdu něco mají. O’Neill se sice ještě v pár epizodách ukázal, ale kromě imaginární svatby se nestalo vůbec nic. Jen v díle Maskování (The Shroud) jsme se dozvěděli, že Samanthino heslo k notebooku je Fishing (do češtiny celkem nešikovně přeloženo jako Ryby místo rybaření), ale není jisté, zda tomu lze přikládat nějaký význam.

Po poslední epizodě SG-1 přesídlila Samantha ze Země na Atlantidu, kde jako velitelka převzala místo po Elizabeth Weirové. A fanouškům páru Sam/Jack se v díle Trio (Trio) dostalo zásadní informace, která však byla posléze vystřižena! Když se Carterová bavila s Kellerovou, svěřila se jí, že někoho má, že ten někdo je starší než ona a že bydlí ve Washingtonu, ale není to senátor! (Později bylo potvrzeno, že mluvila o O’Neillovi).

Sam nechce Jacka opustit, ale dává ji rozkaz odejít

Po návratu z Atlantidy prožila Carterová šok v podobě O’Neillovy smrti ve filmu Continuum (Návrat). Byl to opravdu emotivní okamžik, když O’Neill posílá zbytek týmu k bráně, ale Samantha ho nechce za žádnou cenu opustit. Naštěstí (jak už to tak bývá) se SG-1 podařilo minulost opravit a bylo zase všechno tak jako předtím, včetně živého Jacka. Carterová a O’Neill se poté ještě mihli v SGU, ale ani tam jsme se nic o jejich vztahu nedozvěděli.

Za téměř patnáct let prošel jejich vztah velkou proměnou. Do dnešních dnů není stoprocentně jisté, jak dopadl. I názory fanoušků se v tomto bodě rozcházejí. Bohužel už se to asi nikdy nedozvíme. Naštěstí je tu pořád dost povídek či videí, které nám mohou ukázat spoustu alternativních konců! A u srdce nás může těšit, že i Amanda Tapping se nechala slyšet, že podle jejího názoru, spolu ti dva jsou…

Zdroj | Zobrazeno: 19559× | 14.08.2011 10:45

Ayrton1 | Stargate SG-1 | Fan články | Komentáře (27)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[27] Skirt e-mail 28.01.2021 22:37
Ahoj, uz dlouho patram po epizode, kde se jack a sam polibi, tato scena je na 4. Velke fotce v tomto clanku, ale nevycetla jsem, z ktereho je to dilu? Muzete mi poradit? Dekuji

[26] Monika e-mail 18.08.2020 22:36
Ahojky tedkom hledám díl, kde umře Jack. Nevíte jak se ten díl jmenoval? Díkec :-)

[25] SamJackShipper 15.08.2016 10:31
Dodávám ještě jednu docela důležitou epizodu pro jejich vztah, a to díl ve čtvrté sérii s názvem Rok 201O. Jen ve zkratce připomenu, o co v ní zhruba šlo- ocitli jsme se v jiném časovém pásmu, konkrétně deset let od dalších dílů série. Země uzavřela důležité spojenectví s Ascheny. Sam žije s velvyslancem Joem vcelku spokojený život, kromě jediné záležitosti- už tři roky se marně pokoušejí o dítě. Postupně s Janet zjistí, že je neplodná a že jí to Aschenové zatajili. Problémy Sam jdou stranou, protože se následně dozvídáme, 90 % světové populace nemůže mít děti. Rozhodnou se proto poslat bránou vzkaz do roku 2000 a zabránit celé tragédii. Přitom ale bude Sam potřebovat pomocnou ruku Jacka. A nastává kámen úrazu. Možná k těmto událostem vlastně nakonec nikdy nedošlo, ale stejně si myslím, že jejich rozhovor v mnohých shipperů vyvolal mnohem více emocí než u jiných epizod. Je to totiž v podstatě úplně jiná situace. Vztah Sama a Jacka je kromě vzájemného jiskření založen na důvěře a hlubokém přátelství, jenže v této epizodě mezi nimi panuje celkem pochopitelné napětí. To po těch všech epizodách, ve kterých bylo jasné, že se na sebe můžou vzájemně spoléhat a jeden druhého nikdy neopustí, celkem silná káva. Jack vytušil, že Ascheni mají v plánu něco špatného, ale nikdo mu neuvěřil, ani jeho přátelé. A já si nedokážu pomoct, ale měla jsem dojem, že k Sam nemluvil jen jako ke ztracenému příteli. „Víme, co je třeba udělat. Jsem si téměř jistá, že díky aschenskému počítači dokážu předpovědět sluneční erupci pár hodin předtím, než k ní dojde...A měli bychom se dostat i k vysílači kódu...Takže stačí jen dostat se v příslušenou dobu k bráně, zadat správnou adresu a odeslat zprávu.“ „Když stačí udělat jen to, udělejte to." „Kdybych si myslela, že to bude snadné, nestála bych tu a neprosila vás o pomoc.“ ... „Něco vám řeknu, Carterová... Jestli chcete vymazat své chyby..., je to vaše věc. Moje svědomí je čisté. Všechny jsem vás varoval. Bil jsem na poplach a všichni- včetně vás- jste mě umlčeli... Nejste spokojená s tím, jak to dopadlo? Mě osobně... se to líbí tak, jak to je. Už žádné zachraňování světa. Jenom hezký rybník a v něm žádné plevelné ryby. A jediné, co by mě teď mělo zajímat, je to, jestli si mám pořídit psa." „Naše šance jsou mnohem lepší s vámi než bez vás!" „Co tomu všemu říká ten váš milovaný velvyslanec?... Třeba vám pomůže on." Naprostá většina se asi shoduje na tom, že Jackovy pocity byly oprávněné. Přesto všechno ale nakonec přece jen svým přátelům pomůže. A je vidět, že přes zradu se jeho pocity k Sam vůbec nezměnily, čímž se vlastně dokazují pozdější slova: „Díky, že tu pro mě jste.“ „Vždy.“ Sam mezitím dochází, jak hrozně se spletla ve svém muži Joeovi, když on i další souhlasili s omezením porodnosti na 30 %. Ten trvá na tom, že se Sam plánu účastnit nebude, ale ta mu na to- k potěšení diváků- nakonec kašle. A jak se později ukáže, právě díky tomuto rozhodnutí plán vychází...

[24] Sára 25.03.2016 22:58
Přiznám se, že jsem zástupkyně nové generace, ale tenhle seriál mě zaujal a určitě mám v plánu ho zhlédnout.Myslím, že Stargate má co nabídnout, i když už jde o trochu, jak to jen říct, starodávné sci-fi. A tenhle pár je vážně senzační!
Výborný článek. Myslím, že mi hodně pomůže při výběru epizod, které zkouknu co nejdříve ;-) .

[23] Maya 02.12.2013 17:09
Bez Stargate bych nemohla žít! Pořád se na ni dívám dokola a dokola:-D Fakt super článek!

[22] Hudy 07.09.2013 18:50
Také jsem si všiml,že v díle 10x12,kdy je Sam postřelena,zazní známe D´oh,když jí Mitchell donese kávu bez kofeinu.Nejspíše se to naučila od O´neilla. :-)

[21] Míša D e-mail 31.10.2012 11:23
Neví někdo jak se jmnuje díl kde zemřel Cartrové otec?

[20] Scimani e-mail www 10.10.2012 12:46
Dvoustá

[19] Liana 09.10.2012 11:34
V článku se píše o imaginární svatbě, prosím, v jaké episodě to bylo? Díky.

[18] časová smyčka 26.09.2012 18:17
když Jack kouká ne sam po tom polibku a ona na co to koukáte on na nic zamilovaní pohled :-) -kvúli láske bich ti armádný předpisi strčil víte kde :-D

[17] HuDy 19.09.2012 23:50
Omlouvám se,s tím názvem filmu jsem se překliknul. :-)
Někde jsem se dočetl,že byl plánovaný,ale kvůli finanční záležitosti se zrušil. Tento film se měl zaměřit na Jacka O´neilla a prozrazení SGC. A s tím vztahem ... tam sem pouze poukázal,že by se mohl vyjasnit.Nebo spíše doufal...

[16] Scimani e-mail www 12.08.2012 16:59
Hudy: Asi tě zklamu, ale žádný film s názvem Evolution v plánu ani vůbec nebyl. Myslíš spíš Revolution, ale stejně nejsou známy žádné informace o tom, že by se v něm měl řešit jejich vztah.

[15] Hudy 12.08.2012 01:05
Tento článek je excelentní! :-) Připomněl mi všechny skvělé scénky a dialogy mezi S/J. Je hezké takto zavzpomínat .... slova,jako např. Jaffa,Tau´ri,Goaul´d,Indeed (vskutku) O´neill "Dvě L" :-D to se z hlavy jen tak nevymaní. Pamatuji jak sem každý všední den dobíhal domů,abych stihl nový díl. :-D "Stargate maraton" :-D .... Bohužel jsem velice zklamaný,protože se nerozběhl nový film pod názvem "Stargate Evolution" :-( ;,( Kde by se možná konečně vyjasnil vztah Sam a Jacka. :-)

[14] Max 24.08.2011 16:08
Mrzí mne a mrzet bude, že tomu scénáristé nedali více prostoru. Přeci jen, potenciál tam byl velký.

[13] Scimani e-mail www 17.08.2011 14:26
Michal: K tvému předešlému. To ale nebyla Carterová sama sebou, takže to se nemůže počítat. Silné pudy na spáření měli všichni, když šli evolučně dozadu.

[12] Michal 16.08.2011 20:25
Dá se předpokládat, že víc o tomto vztahu by bylo ve filmu StarGate revolution, který, jak známo, měl být věnován ne tak jen odhalení SG programu veřejnossti, jako spíše samotné Jackově postavě.

[11] niji 16.08.2011 17:36
JohnCZ : já si tam zas v SGA všim že v jejím kanclu sem našel i fotku teal'ca a daniela takže to zas není až takové potvrzení vztahu mezi nimi ale i tak to je dobrej postřeh a něco to určo zanmená

[10] HankLandry 16.08.2011 07:14
Perfektní článek, málem sem uronil slzu, potom, že sem si vzpomněl že to nikdy nezjistíme, asi bych se rozbrečel štěstí kdyby byla ta skutečná svatba no :-O

[9] Tes 15.08.2011 21:01
úžasný článek :-)

[8] JohnCZ 15.08.2011 12:44
A ještě na jednu podstatnou věc jste zapomněli. V jednom díle v SGA, tuším někde ke konci 4. série je záběr na osobní věci Carterové mezi nimiž se na okamžik mihne i zarámovaná Jackova fotka. Pro mě to bylo dosti podstatná informace a potvrdila celý jejich vztah.

[7] Ayrton1 e-mail www 15.08.2011 10:24
Ano tak nějak to mělo být, ale film bohužel nebude.

[6] Karolína 15.08.2011 00:25
Ahoj. Vím,že je to hloupá otázka,ale Hvězdná brána Atlantis končí tou 5.sérií? A 6. série by měla být v podobě filmu? Děkuju.

[5] Apofísek www 14.08.2011 21:53
Moc krásný článek, je fajn si zavzpomínat

[4] orava www 14.08.2011 14:39
Vinikajúci článok 5*:-):-):-)

[3] Karin www 14.08.2011 13:33
Velmi pěkně napsané, muselo to dát spoustu práce. Líbí se mi "vsuvky" částí dialogů. Moc pěkné:-)

[2] Michal 14.08.2011 11:54
Zapomínáte na díl v první sezóně-THE BROCA DIVIDE (Mezi světlem a tmou), kde Carterová, coby "nečistá" překvapí Jacka v šatnách a políbí ho se slovy "chci tě"

[1] Vydra e-mail www 14.08.2011 11:48
Velice pěkně napsaný článek !!

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: