Syfy reaguje na sledovanost a změnu vysílacího času Stargate

Logo SyfyNetrvalo to dlouho a máme tu reakci na nedávný "Otevřený dopis" publikovaný na serveru gateworld.net. Zatímco se původní dopis zabýval všemožnými důvody, proč byla pravděpodobně Stargate: Universe zrušena a jaké všechny kroky stanice Syfy k tomu vedly, dnes vám přinášíme reakci právě této televize, která se k několika těmto bodům stručně vyjadřuje. Opět padne jméno již zmíněné show WWE Smackdown, neboli pátečního wrestlingu, taktéž uslyšíme zvučná jména jako Sanctuary a opět staré dobré a známé dohadování "léto versus podzim". Pokud Vám tyto informace nebudou stačit nezoufejte, v zásobě už pro Vás máme detailnější rozhovor s Craigem Englerem, vyšším viceprezidentem a hlavním manažerem Syfy, a samozřejmě také příspěvek od scénáristy a producenta Josepha Mallozziho v článku dalším, který na to všechno reaguje. Těšte se!
Celý článek s obecnou reakcí Syfy naleznete níže, okomentovat a prodiskutovat ho můžete stejně jako vždy v komentářích pod ním.

Zdroj: gateworld.net

Jak se SGU blížilo ke konci, mnoho diváků se stále zajímalo, co se vlastně stalo. Proč se zbavili seriálu, který dosáhl svého tvůrčího vrcholu a udržel si (relativně vzato) místo v konkurenčním vysílacím čase?

Před časem jsem zveřejnil otevřený dopis, ve kterém jsem detailně rozebral vliv WWE Smackdown na program Syfy – konkrétně schopnost kabelových televizí nabízet sci-fi seriálům čas a podporu, kterou tyto show potřebují. Ten dopis strhnul hodně pozornosti a díky mnoha podobně uvažujícím sci-fi fanouškům se dostal mezi lidi. Naši přátelé v TV By the Numbers o tom dokonce v pondělí napsali, což vyvolalo velkou diskuzi o plánování programu na stanici.

Někteří čtenáři zpochybnili načasování zveřejnění. Koneckonců, Syfy vysílala wrestling od konce minulého roku a SGU bylo oficiálně zrušeno těsně před vánocemi. Nesnažili jsme se chytit čtenáře v týdnu, kdy se SGU přestalo vysílat – nebyla by to ostuda, ale to vlastně není důvod, proč jsme to zveřejnili, kdy jsme to zveřejnili. Při psaní dopisu jsem našel motivaci v tom, jak začala klesat sledovanost Sanctuary, právě když bylo přesunuto na pondělí. Pustil jsem se do toho ve chvíli, kdy byly zveřejněny první čísla sledovanosti… Seděl jsem nad tím celý týden. Obnovená show získává méně diváků než už zrušený seriál. Byl jsem připraven přijmout, že to byl jednorázový náhoda, důsledek přesunu Sanctuary a potenciálně i kritika článku.

Tak jsem druhý týden čekal na pondělní sledovanost, zda si Sanctuary polepšilo. Místo toho… poklesla (tento týden to šlo zase dolů).

Jistě, myslel jsem si, že lidé v Syfy viděli, co všichni ostatní. Stargate možná měla tvůrčí problémy, možná mohla utrpět na sledovanosti, když se vysílala v pátek (nezapomeňte, je to bez uvedení se sledovaností 3 milionů diváků). Ale trvalý volný pád Sanctuary o pondělcích ukázal, že tento večer v týdnu je kritický. Poté, co Sanctuary během přesunu ztratilo 40% svého publika, vypadal propad SGU o 20% fanoušků (z 1,469 na 1,175 miliónů) o útercích ještě celkem dobře.  

Krátce poté, co vyšel článek (a fanoušci sci-fi z celého světa zavalili Twitter stanice a schránku pro příchozí poštu odkazem na něj), odpověděla televize na Twitteru takto:

plukovník Young„Myslím, že skutečný problém je v tom, že se SGU vysílá v pátek. Třetina diváků, kteří se pokoušeli dívat od 3. epizody, skončila u epizody sedmé,“ řekl Craig Engler, vyšší viceprezident a hlavní manažer Syfy. „Pak bylo v epizodách 8/9 slibné oživení, poté velký propad během epizody desáté a pak další zlepšení po pauze na 11/12 díl.“

Zda bude nebo nebude SGU těžit z vysílacího času po WWE v pátek – dostatečně pro obnovení – jde teď „těžko říct“, řekl Engler. „V tuto chvíli si myslím, že každý, kdo měl s tím seriálem mít co dočinění, to sledoval a v hlavě si to poskládal.”

„Je to frustrující, protože sledovanost od první do třetí epizody rostla,“ dodal – „Ne moc, ale jakýkoliv nárůst během prvních epizod je většinou slibný. Když se ohlédnu zpět, myslím si, že epizody 1-3 byly poněkud uzavřené a to byl zlom v získání nových diváků.“

Engler má naprostou pravdu v tom, že SGU bojovalo se sledovaností během první série, kdy se vysílalo v pátek večer. Od premiéry do poloviny sezóny přišla SGU o 43% diváků a o dalších 37% do konce série. Poklesy jsou samozřejmě pro velmi podporované seriály obvyklé. Ale jako zvláště nákladná show to SGU mělo s obnovením těžší.

Nic proti tomu nenamítám a nehádám se ani o to, že Stargate měla být stejně zrušena, když se minulý podzim vysílala po WWE Smackdown. I kdyby dosáhla sledovanosti Sanctuary mezi 1,3 a 1,4 miliónů diváků každý pátek, SGU by možná bylo zrušeno – protože je výrazně dražší než Sanctuary.  Fanoušci mohou spekulovat, stejně jako Syfy může přemýšlet o efektivitě jejich strategie. Ale skutečnost, že Stargate překonávala Sanctuary o pondělních večerech (tento týden až o 35%) mluví za vše.

Znovu: Nezáleží jen na samotném seriálu, ale i na večeru, během kterého se vysílá.

Když se Syfy vypořádala s úpadkem sledovanosti Sanctuary poté, co ho přesunuli z pátečních večerů, Engler tvrdil, že „Je příliš brzy soudit pondělí. Ta změna je ještě pořád čerstvá. Uvidíme, jak se to vyvine.“

Ale souhlasil, že „vždy záleží na večeru v týdnu a na uvedení. Televize je složitá bestie… Show ovlivňují stovky faktorů, nejen ty zřejmé. SGU mělo problém udržet si diváky o pátečních večerech už před Wrestlingem.

Tamara JohansenováEngler také naznačil, že by se na svém blogu mohl rozepsat detailněji. Jestli to udělá, doufám, že učiní prohlášení, zda už Syfy úplně odepsala Stargate Universe kvůli její sledovanosti v první sérii (obnovení pro druhou sérii se nakonec ukázalo jen jako smluvní podmínka, která vycházela z původní smlouvy na 40 epizod). Zdá se, že jeho výroky o snížení sledovanosti na podzim roku 2009 míří právě tímto směrem. Syfy určitě doufala, že úterý pomůže zastavit úbytek diváků – ale pamatujte, že tato stanice se ještě nikdy nepokusila vysílat originální seriál o útercích večer na podzim.

To, co jsem se ve svém článku minulý týden snažil zdůraznit, není ani tak důvod pro obnovu SGU (tahle loď už dávno odplula), jako spíš případ toho, že by se měly seriály přesunout zpět na páteční večery (diváci WWE nás v posledních dnech upozornili, že, na rozdíl od živých vysílání Smackdownu v počátcích týdne, se dříve po několik let vysílal ve čtvrtek). Nedělám to proto, abych přivedl SGU zpět (… což by bylo úžasné); ale spíše se bojím o bezpečí sci-fi dramatu. Pátek je nejlepší den pro tento žánr, kterému se ale nedostává potřebného respektu od průměrných diváků policejních a lékařských seriálů – něco, co ostatní televize (zejména FOX) moc dobře vědí. Teď v létě je to jedna věc – ale vynutit vysílání show i vůči plánu televize během podzimu a jara v čase, kdy jsou jiné televize v nejsilnějším postavení, je pro tuto show nemalý handicap.

A to bezesporu. Otázkou tedy je, jak posuzovat tyto handicapované show, když se sledovanost začne lepšit.

Jak jsem řekl minulý týden: Pokud by Syfy obnovila jeden z těch seriálů bojujících se sledovaností, ukázalo by se, že adekvátně přizpůsobují svoje očekávání sledovanosti.

Je pravda, že Syfy úspěšně boduje v pondělí večer s originálními show, jako třeba Being Human (obnoveno pro druhou sérii) a samozřejmě hity Warehouse 13, Eureka a Alphas, začínající v červenci. Očekávám, že tohle pondělní tempo si Syfy pokusí udržet i během mnohem náročnějšího podzimního období. Ale když se nějaká show dostane do problémů se sledovaností, třeba jako Dancing with the Stars a Castle, uvědomí si Syfy, že jeden milión diváků je vlastně realistický (obzvláště u seriálů, jako Sanctuary, které bude mít čtvrtou sérii) – nebo ty „špatně fungující“ seriály během takto náročných večerů zruší?

Amanda TappingJinými slovy: Mimo Stargate – Syfy si musí uvědomit, že žánrové seriály se lépe prezentují v pátek – zvláště pak, když jde o vážné drama s mytologií a příběhem. Pokus se programoví stratégové Syfy nerozhodnou tyto seriály vrátit zpět na pátek, musí počítat s tím, že sledovanost bude podstatně nižší kdekoliv jinde v týdnu – a být připraveni i přes to obnovit tyto seriály.

Nicméně čísel už byl dost (a jako někdo, kdo miluje tuto show, jsem zcela určitě vinen tím, že ji ukazuji v dobrém světle). Co je zřejmé z vlny podpory, kterou obdržel článek z minulého týdne, je, že Syfy má ve svých rukou problém s image. Televizi se podařilo rozšířit své působení přes změnu značky, vysílání wrestlingu a vývoj seriálů, které jsou dostupnější pro běžné diváky než pro tradiční sci-fi repertoár – radši nevšední postupy než například sci-fi kousek. Ale ta změna image přichází za určitou cenu.

Syfy neoznamuje na svém návrhu pro vývoj žádné takové ty „tradiční“ scifi seriály kromě BSG: Blood & Chrome, kterému zatím nebyla udělena celá série. Snad nejblíže tomu bude Sherwood produkovaný týmem, který má na svědomí Sanctuary, a je popsán jako když se setká Robin Hood Firefly. Zatím je to jen nápad a dosud nebyly odsouhlaseny castingy a natáčení pilotu.


Překlad: McKay, Moire
Korekce: Moire


Zdroj | Zobrazeno: 7662× | 22.07.2011 09:00

Moire | Stargate Universe | Seriály | Komentáře (2)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[2] Scimani e-mail www 22.07.2011 12:59
To přece víme, co se bude dít, nic se nebude dít, s SG je konec.

[1] niji 22.07.2011 12:00
to je sice hezký ale co ted se bude spíše nebude dít to jiná.....ale na druhou stranu už víme co asi tak za to může

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: