6. série Stargate SG-1 ve vzpomínkách Josepha Mallozziho - část 2

Zdravím všechny fanoušky Hvězdné brány. Jak jsem slíbil, tak taky plním. Dnes zakončíme vzpomínání výkonného producenta a scénáristy Josepha Mallozziho na 6. sérii Stargate SG-1 posledními 12 epizodami. Věřím že rádi vzpomínáte stejně jako já na tyto zajímavosti ze zákulisí epizod, které nám tímto Mallozzi na svém blogu zprostředkoval a budete tyto články číst i nadále, i když v jedné epizodě v dnešním článku trochu zavtipkoval na úkor fanoušků. Bohužel je to zatím poslední přeložený článek z této kategorie, takže nevím, kdy přijde řada na další. V přípravě je nyní 1. série Stargate Atlantis, která by měla být podrobnější k jednotlivým epizodám. Jelikož jsem tak asi ještě veřejně neučinil, chci tímto ještě moc poděkovat našim překladatelům, protože bez nich byste neměli tady co číst, maximálně párkrát do roka nové věci v databázi a odvádí opravdu výbornou práci. Takže někdy příště se těším pravděpodobně u nějakého rozhovoru, které jsou také v přípravě a mohly by být dříve než SGA. Nyní už se pusťte do vzpomínek v pokračování článku.

Když vzpomínám na šestou sezónu Hvězdné brány, mohu upřímně říci, že to byl náročný rok. Odešel Michael Shanks, herec Corin Nemec měl před sebou velká očekávání a některým fanouškům nezáleželo moc na tom, jak jsme úspěšně našli místo pro jeho postavu Jonase. Nakonec, nebyl to Daniel Jackson. I když jsem z počátku cítil s fanoušky (bavilo mě psát pro Daniela Jacksona a jeho ztráta mě bolela), postupně se stávalo obtížnější udržet online diskuzi zdvořilou. Byli naštvaní, protože Daniel již nebyl součástí seriálu. Chápu, že pro ně to stejné nebylo, ale to rozhodnutí odejít bylo hercovo, ne naše. Protiřečili nám, že herec by neodešel, pokud bychom se víc soustředili na jeho postavu. Má odpověď byla taková, jakou jsem už nastínil dříve – my jsme prostě viděli seriál jinak. Pro ně to bylo o vztahu mezi Danielem a Jackem. Pro mě byl srdcem seriálu tým. Nicméně, nebudu zabíhat do detailů “živé debaty“, která následovala, ale stačí říct, že byla vždy zajímavá. A ještě zajímavější to bylo poté, když v šesté epizodě hostoval herec Michael Shanks, ale o té už jsem psal.

6x11 - Prometheus (Prometheus)

PrometheusRichard Dean Anderson byl výkonným producentem seriálu a rád si četl scénáře a přidělával k nim poznámky. Vzpomínám si, že jsem od něj jednou dostal zpátky scénář a Paul byl potěšen, že se mu líbil. Ukázal mi: „Podívej na všechna ta zaškrtnutí!“ a Rob ho informoval: „Zaškrtnutí jsou špatná.“ Oh.

No, řekněme, že scénář měl HODNĚ zaškrtnutí. Rick měl námitky k základnímu ději – že by se skupině podařilo ukrást pozemskou loď. Aby se to vyřešilo a stejně tak, aby nebylo nic vytýkáno jeho postavě, tak scénář byl přepsán tak, že O’Neill nebyl nikde poblíž, když došlo k odcizení Promethea. Jeho názor byl tak prudký, že ve scéně, kdy se baví s někým o tom, že loď byla odcizena, tak přísahám, že to nehrál.

6x12 - Nepřirozený výběr (Unnatural Selection)

Nepřirozený výberI když jsem měl replikátory rád, když byli poprvé představeni, cítil jsem, že nějaká jejich část ušla velkou cestu – proto jsem měl jejich evoluci do lidské podoby tak rád. Stejný záporák, ale nový, vylepšený a mnohem nebezpečnější. Co udělalo tuto epizodu skvělou, bylo O’Neillovo podvedení Pátého. Udělal dobře, že tak učinil? Jistě, jde poznamenat, že jeho činy stále znamenají replikátorskou hrozbu. Samozřejmě, tento podvod nás později kousne do zadku, když se Pátému povede uniknout z bubliny časové dilatace. Takže by bylo možná lépe vzít jej s námi. Těžko říci. A to je jedna z věcí, kterou jsem na Hvězdné bráně zbožňoval. Někdy, i přes všechen ten humor a dobrodružství, nastaly situace, na které nebylo jednoduché odpovědět.

6x13 - Karanténa (Sight Unseen)

KaranténaBože, tuhle epizodu jsem rád NEMĚL, navzdory postavě v obležení Vernona Sharpa v podání herce Jodiho Racicota. Moje poznámka ke scénáři byla: No a? Myslím teda, že lidé začali vidět mezidimenzionální stvoření, která je děsila, ale když se to tak nakonec vezme, tyhle mimozemské stonožky taková velká hrozba nebyla.

 

 

6x14 - Kouřová clona (Smoke and Mirrors)

Kouřová clonaPodívejte se, zdali si všimnete Petera Kelamise (Adam Brody v SGU) v jednom z jeho štěků v seriálu. Jo, je to ten chlápek, kterého uzemní Teal’c. To je on! Tato epizoda také znamenala návrat jedné z mých oblíbených postav, kterou tak nesnášíte: senátor Kinsey, jehož hrál skvělý Ronny Cox. Bylo potěšením mít ho zase v seriálu.

Hotel ze začátku epizody, kde je postřelen Kinsey, se nachází naproti The Bridge Studios, kde se nacházejí kanceláře produkce. Kdysi ze začátků Hvězdné brány se ke scénáristům přidal nováček a bylo mu nařízeno najít si ubytování ve městě. Namísto toho se ubytoval v Accent Inn! Tedy, bylo to jistě pohodlné, stačilo přejít ulici a byli jste v práci, ale v sousedství ABC Country Restaurant není nic zajímavého. Pardon.

6x15 - Ztracený ráj (Paradise Lost)

Ztracený rájDlouho trvající nechuť Roberta Coopera k rukole je konečně odhalena. Záhadná rostlina, kterou Jack s Malbournem jedí, aby přežili zjevně chutná strašně – na rozdíl od rukoly. Nejen to, ale na konci epizody se dozvíme, že ona způsobuje ty děsivé halucinace, které je téměř stojí život. Robova averze vůči kořeněným listovým rostlinám se nevztahuje jen na rukolu. Kdysi jsme jezdívali na naše výroční výlety do Vegas, kde jsme slavili narozeniny těch, které padly na stejný měsíc (Rob, Chris Judge, John G. Lenic a já).  Vzpomínám si, že jsem s ním jednou šel do továrny na tvarohové koláče, a když dorazily naše kukuřičné tamale, které jsme si objednali, Rob se podíval na tu tamali posypanou koriandrem a zanaříkal: „Hele, proč mám všechen koriandr já?“, jako by tím chtěl říct, že má tamale byla skoro bez koriandru. Obrácená psychologie.

6x16 - Proměna (Metamorphosis)

ProměnaA cena za Nejtrapnější Sváděcí scénu v epizodě Hvězdné brány se uděluje… Kdykoli vidím scénu s Nirrti a její ložnicí, tak nevím, jestli se mám svíjet nebo nahlas smát. „Paní Nirrti, vy se mě snažíte svést!“  Chudáček nevinný Jonas.

Další věc, na kterou si pamatuji, je bezdůvodně krvavý záběr na explodujícího mutanta v nemocnici, která byla nakonec vystřižena.

 

6x17 - Prozrazené tajemství (Disclosure)

Prozrazené tajemstvíKdyž jsme se s Paulem dozvěděli, že Hvězdná brána bude mít v šesté sezóně clip show, těžce jsme lobovali a nakonec dostali možnost ji napsat!

Děláááám si legraci. Když jsme dostali zadání, nebyli jsme moc nadšení. Ale jak jsme začali psát, tak se to stalo ne-li zábavné, tak ale jistě zajímavé. Jé to o základech Hvězdné brány a pojednává o problému, který bude trvat další léta: Jak sakra může vůbec vláda udržet program Hvězdné brány v utajení?  Jistě, v minulosti se odehrály incidenty, které bylo nutno vysvětlit („Explodující vesmírné lodě? Ne, ne, ne. To byly oslavy Cinco de Mayo.  Ehm, ano, v listopadu.”), ale očividný pád vesmírné lodě do Tichého oceánu bylo těžké zatajit. A tak raději než se to nějak snažit vysvětlit, bylo jednodušší vyjít s pravdou ven. Samozřejmě, že to se stalo důvodem, proč byli naši spojenci tak naštvaní, neboť byli dlouhou dobu v nevědomosti. Rob Cooper tak navrhl výstup Thora, vždy příjemného Asgarda, aby věci vyřešil (a usadil Kinseyho). Miluji scénu, kdy Kinsey zvedá prst, aby přerušil Thora, jen aby on ho překonal tím, že zvedl svůj prst (sklapni) a pokračoval.

6x18 - Trosečníci (Forsaken)

TrosečníciTrochu hnidopišství, ale v úvodu epizody se O’Neill dívá skrz dalekohled Carterové a poznamená fakt, že nic nevidí. Ona poznamená, že ne, za denního světla nic neuvidí. Legrační navzdory faktu, že již víme o Jackovi, že rád v noci pozoruje hvězdy svým dalekohledem na dvorku.  Udělal to Jack naschvál? Možná. Faktem je, že jak šel seriál dál, O’Neill se stával “intelektuálně odpočatým“. Hádám, že po šesti letech hraní si chtěl Rick užít více legrace se svou postavou.  A nám scénáristům to nevadilo, dovolilo nám to dělat to, co jsme vždy milovali – dodat legraci. I tak několik málo fanoušků začalo nazývat nového a vylepšeného O’Neilla “Hlupák Jack”.

6x19 - Dvojí realita (The Changeling)

Dvojí realitaHerec Chris Judge se snažil psát scénáře a výsledky jsou překvapivě fantastické. Říkám překvapivě, protože zatímco jsem neměl pochyby, že to bude dobré, byl jsem velice ohromen, jak skvěle se to vyvinulo (navzdory tomu, že v první verzi odmítl přidat dějové pauzy – „Tyhle sračky nechám na tobě, vole.”). Z toho, co si pamatuji, tak si to Chris opravdu užíval a byl docela hrdý na finální produkt.

 

6x20 - Svědek minulosti (Memento)

Svědek minulostiO čem že tato epizoda byla?

 

 

  

6x21 - Proroctví (Prophecy)

ProroctvíTato epizoda se stala jednou z mých největších zklamání. Myslel jsem, že scénář byl solidní, ale celá epizoda spočívala na závěrečném zvratu, chvíli, kdy O’Neill uslyší roh a zavolá Pierceovi. Měl to být velký, definující moment, ale bylo to tak špatně uděláno, že to ztratilo veškerý dramatický dopad.

 

 

6x22 - Kruh se uzavírá (Full Circle)

Kruh se uzavíráÁh, další finále sezóny. Producent Robert Cooper končí Hvězdnou bránu ve skvělém stylu – až na to, jak jsme se později dozvěděli, že šestá sezóna nebude naše poslední. Po šesti sezónách byla Hvězdná brána stále silná, k radosti našeho nového vysílače SciFi, která byla více než šťastná a obnovila nás pro jeden další rok. Který ovšem, jak jsme si mysleli, měl být náš poslední…

 


překlad: Ex-SOLDIER, korekce: Scimani


Zdroj | Zobrazeno: 14781× | 05.04.2014 15:00

Scimani | Stargate SG-1 | Epizody, Herci a postavy, Natáčení, Producenti, Scénáristé | Komentáře (2)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[2] fo-ol e-mail 08.04.2014 02:31
Malloziho vzpominky jsou vazne vynikajici, moc vam za ne diky!!!
Prekvapuje me jak odmavne episodu Memento, jednu z mych oblibenych...

[1] Yakubi Teera e-mail www 05.04.2014 18:59
Mám rád tyto přeložené články :-) protože já sám anglicky skoro vůbec nerozumím :-D je zajímavé, číst komentáře samotného tvůrce seriálu na své dílo :-)

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: