Gatecon na Festivalu fantazie 2017 a pozvánka na letošní ročník

Make Gatecon Great Again! Přinášíme Vám ohlédnutí za Gateconem 2017 na dalším ročníku Festivalu Fantazie. Jak mnozí víte, Gatecon je conem na největším festivalu fanoušků v České republice a stále si hrdě udržuje kvalitní postavení mezi ostatními fandomy jak jiných seriálů, tak i jiných států. V České republice je FF tím úplně největším setkáním nás, fanoušků, všeho druhu a vlastně i odborníků na vše, co je spojené se sci-fi a fantasy, v našem případě s Hvězdnou bránou.

Díky takovému setkávání jsme vždy svědky mezilidského obohacování, které nás naplňuje životní energií a promítá ji do všedních dnů našich životů. Rád bych proto hned na začátku oficiálně poděkoval všem lidem, kteří umožnili uspořádání takové akce, a i samotnému pořadatelskému Gatecon týmu, kterému přeji mnoho dlouhých let plodné spolupráce.

Úvod a krátké shrnutí

Gatecon Festivalu Fantazie 2017 se opět konal v poklidném městečku Chotěboř a tentokráte trval celkem čtyři dny, od středy do soboty 5. až 8. července 2017. Atmosféra, tvořená velkou koncentrací fanoušků na jednom místě, a která každoročně těší naše stargateové duše, byla tentokrát realizována tématem U O'Neillla na chatě. Kvalitu letošního setkání ještě vylepšila báječná návštěva z Kanady, herečka Teryl Rothery, jež nám zpodobnila pozoruhodnou osobnost v seriálu Hvězdná brána: SG1, a to doktorku Janett Freiserovou. Mezi další lákadla opět patřila přítomnost Legacy Gatecon Týmu, který se postaral o kvalitní zábavu, jež vyvrcholila vidláckým povyražením v podobě Redneck party.

Je nyní nutné pochválit i pořadatele, kteří rok, co rok zvou zahraniční hosty, a právě hercům z Hvězdné brány je věnována značná, každoroční pozornost, díky čemuž se mnoho ročníků stalo absolutně neopakovatelnými. Jaké ovoce přinesla kombinace právě letošního programu, se pokusím nastínit v tomto článku.

I letos se delegace z našeho webu hojně a bedlivě účastnila celé linie. Naše zastoupení reprezentovala redaktorka Odyssea, korektorka Happy Wraith Girl a má maličkost, Pranus.

Podrobné informace

Loňské téma bylo, jak je zmíněno výše, U O'Neillla na chatě.

Co všechno jste mohli v Chotěboři mezi 5. a 8. červencem zažít? Nahlédněte do kompletního přehledu programu:

Středa 5. července

Účastníci přednášek

Dneškem začínáme hned od rána. Patří nám celý den. Po promítání dílu Nemesis na to vlítla vedoucí Gatecon týmu Rendie s masožravou přednáškou Uniformu mi sežraly žabičky. Nutno dodat, že pro příští ročník doporučuji přejmenovat žabičku na žábu, megažábu nebo na žabosaura rexe, protože by se snad někomu z názvu mohlo zdát, že se jedná o mírumilovnou přednášku. Nic není vzdálenějšího od pravdy.

Následoval dvouhodinový Pajičin Rybí workshop – vytvoř si svou rybu, kde jste si mohli vytvořit a ozdobit své vlastní komunikační rybičky. Dále tu byly StarGate Dobroty od Alsshe, kde jsme se dozvěděli jak podle Babici a Hrušky rychle a levně ukutit hračky a jiné artefakty z Hvězdné brány jen s pomocí topinkovače a dalšího harampádí, a megaúspěšná opakovaná přednáška od Martyho Historie SG vesmíru.

Po 15. hodině přišla na řadu Viki s novinkami v prezentaci SG postavy včera a dnes a Tar-ara s Antickou technologií.  Proč je nutné ve slově Gatecon vyslovovat T, nám vysvětlil Alssh během velmi odborné přednášky s trefným názvem Pozor na T. Odpoledne bylo uzavřeno dílem SG1 4x01 Small Victories a po večeři jsme se mohli vrhnout jak na kvíz od Jacoba Cartera Otázka paměti (soutěž), kde s pomocí moderní technologie otestoval naše paměťové buňky, tak i na slavnostní ceremoniál Zahájení Gateconu 2017.

Při tomto slavnostním uvedení jsme si připomenuli loňské zamotané zážitky Časové smyčky. Byl představen veškerý předem připravený i předem nepřipravený program, padly zásadní informace v přípravě na příjezd našeho hosta Teryl Rothery. Trocha času se věnovala i celoliniové soutěži tentokrát o tzv. Rybáčky a také pro představení tématu, které nás doprovázelo celou linií až do konce týdne, čehož jste si již jistojistě všimli prozatím ve slovech jako ryby, rybičky nebo žáby, jež se u O'Neilllova rybníčku dozajista vyskytují. Byli to právě tito obojživelníci, kteří nás svou rozmnožovací politikou přinutili věnovat se této problematice. Žáby se v poslední době totiž přeměňují v nepřátelskou rasu lidstva, což můžeme sledovat nejen U O'Neillla na chatě, ale také poslechem jejich zvukových stop v okolí Chotěboře, což Gatecon tým absolvoval ještě před začátkem Gateconu.

Večer, přibližně ve 21 hodin místního času, se však projevila přítomnost další nepřátelské rasy. Během Velké sklizně Wraithů bylo totiž sklizeno na 17 milionů Asgardů, 15 milionů Poláků, 19 milionů Rusů, (škody mezi dalšími skupinami obyvatel planety Země prozatím nejsou zjištěny). Sklizeno a patrně snědeno tedy nakonec bylo celkem asi 150 000 000 kusů neidentifikovaného „lidského dobytka”. Když bylo o hodinu později po všem, přišel čas pro můj soubor ukázek v horké novince Erotika ve Stargate, čímž jsem navázal na řadu neobvyklých témat, viz. z loňska Tanec a hudba ve Stargate – a věřte mi, i letos bylo rozhodně o čem mluvit. Bohatý den ukončil Petroit s informacemi pod názvem, Co ve Stargate vidět nebylo.

Přednáška o technologiích

Čtvrtek 6. července

Ve čtvrtek nás čekal velice komplikovaný Workshop SG – suvenýr udělej si sám, kterému pro jistotu ještě předcházela Příprava na workshop. Koncept Astrologie pro cizí planety následně přednesla Darth Zira a následoval Marty se svou přednáškou Cestování časem v SG. První beseda s Teryl Rothery konaná v tento den se týkala jejího života. Teryl se dočkáme ještě příští den, na řadě je O’Neillův Rybí kvíz!

Workshop

Následovala další z vrcholových akcí, a to Redneck party, jež byla pořádána Legacy Gatecon Teamem (LGT), který za poslední dva ročníky uspořádal nyní již legendární večírky Party like it's 1969! a Party of Opportunity. Podtématem mnohahodinové zábavy byla slova chlast, sláma a klobouci. Zatímco Jack se opět přemístil na svou klidnou chatu amerického venkova, my jsme se přemístili co možná nejblíže k němu, ale tak, abychom ho svou hlučnou americkou oslavou Stargate samozřejmě nevyrušovali od relaxujícího rybaření. Nezbytnou součástí párty byla i naše mobilizující hesla jako Gatecon first! nebo Make Gatecon Great Again, která podle posledních informací našich zpravodajců rozhodně doletěla až k MGM, která započala se svou produkcí novou éru dějin Gateconu, protože vlila železo do našich paží svým znovuoživením Hvězdné brány v podobě Stargate Origins. Ale to už je rozhodně téma pro Gatecon roku 2018, který se nezadržitelně blíží.

Letošní párty se vydařila díky skvělé atmosféře, ke které přispěli všichni účastníci svými skvělými kostýmy! Rozdali jsme sto vlaječek, nafotili skoro dvě stě fotek, zbylo nám pět klobouků a tři balíky slámy. Nevěděli jsme, že se mezi vámi najde tolik vidláků.” (oficiální vyjádření LGT ze dne 9.7.2017, zdroj: oficiální facebook organizace)

Pátek 7. července

Dnešek se jednoznačně nesl v duchu besedy s Teryl Rothery na téma Stargate. Ještě před začátkem tohoto odpoledního programu jsme měli možnost poslechnout si od Barbory Bílé Průvodce o hvězdné bráně pro neznalé a od Martyho jak se naučit Goa'uldsky snadno a rychle. Jaké asociace se pojí se Stargate, jsme se mohli dozvědět na přednášce StarGate Asociace od Alsshe.

Po besedě nastal čas na odpočinkový večer, který jsem zahájil svou přednáškou na další neobvyklé téma Vodní sporty ve Stargate. Všichni přísedící se tak mohli přesvědčit, že ve Stargate se ve vodě sportuje o sto šest. Následoval Večerní relax u O'Neilla na chatě. Abychom však nezešíleli z žabí formy komunikace, následoval další sport, tentokrát Zastřel si svého Wraitha. Den byl díky Garos´Lal ukončen promítáním filmu se Stargate herci Boa vs. Python.

Beseda s Teryl

Sobota 8. července

V sobotu jsme byli svědky přednášek Stargate: A co dál? (MartyCZ), Stargate narážky (Odyssea), Zvířátka ve Stargate (Rendie), Kouzlo Wraithů (HWG), To nejzajímavější ze Stargate filmů (Petroit), Jak se dělá profesionální dabing (JacobCarter), Ukořistěná technologie a její využití (Tar-ara), Astronomie v domácích podmínkách (Alssh).

Dnešní den rovněž přinesl možnost projít si fandovskou tvorbu, která vyvstala z českého zájmu o Wraithy a to během přednášky Wraithi ve fandovské tvorbě s republikovými odbornicemi právě na tuto rasu a její roli v našich životech v čele s HWG.

Závěrečný večírek, během kterého došlo k rozdání posledních Rybáčků i promítnutí emocionálních rozlučkových videí, oficiálně ukončil letošní setkání českých příznivců Hvězdné brány. Poslední večer Gateconu 2017 uzavřel SG pokec s fanoušky (v čele s Petroitem).

Teryl Rothery

Beseda s Teryl Rothery byla moderována a překládána osobně představitelkou českého fandomu Hvězdné brány Rendie. Teryl do Chotěboře přijela i se svou dcerou Londyn. Teryl Rothery byla prostě úžasná. V Chotěboři absolvovala celkem dvě besedy, spojené s následným fotografováním a podepisováním.

Vstup na besedu stál zhruba 700 korun, což je vzhledem k okolnostem naprosto bezkonkurenční cena.

Focení s Teryl

Na konci druhé besedy byli na pódium pozváni zástupci českého Gatecon týmu, kteří Teryl předali památeční dar – poháry z Českého křišťálu. Této výsady jsem měl tu čest se rovněž zúčastnit, díky čemuž jsem během předávání daru směl Teryl třikrát políbit na tvář před celým publikem. Podobnou vlídností prošel i Thor, jehož zprávu po získání bezpečnostní prověrky v tomto článku můžeme uveřejnit:

To jsem vám takhle jednou potkal Teryl. Už od okamžiku, kdy se slečna v řadě vedle mě ukázala býti výřečnou, měl jsem takové šimrání v zátylku – něco se stane. Budu muset podávat mikrofón, slečnu pouštět cestou na jeviště nebo tak něco. Každý z těch úkonů zavdával nemalou šanci na trapas.

A když pak Teryl vyrazila během dialogu ke schůdkům, byl jsem menší a menší a ještě menší. Plánoval jsem si úhybné manévry, pokud možno bez vstávání. Teryl ale byla jiného názoru, žádné přelézání, prostě si mi kecla na klín.

Teryl seděla na mých kolenou, Teryl Rothery, jo, ta TERYL, doktorka z SG.  Teď už opravdu nevím, zda ve mně převládal pocit nadšení a hrdosti, že jsem byl poctěn její volbou, anebo pocit nejistoty, zda to mé nohy ustojí a nedostanou křeče.  Naštěstí postavě Teryl odpovídá i její hmotnost, takže to dobře dopadlo. Zajímavé je, jaké koniny začínají lidský mozek již chvilku po vzpamatování se z šoku napadat.

Co když mi položí nějakou otázku? Já a mluvit s hvězdou jejího kalibru? Blbost, pod svícnem je největší tma, má mě za zády a zas tak úplně málo lidí kolem nebylo. Ale Teryl patří k těm pohotovým, kteří umí položit otázku člověku, na jehož klíně sedí, dát mu mikrofón před pusu, a ještě se mu podívat do očí.

V ten okamžik zmizelo dvanáct let zaměstnání v anglicky mluvícím podniku v propadlišti dějin, otázce jsem rozuměl, ale co jsem ze sebe vyloudil za odpověď, už nevím... No, přežil jsem to. Do konce besedy jsem přemýšlel, jak moc divnej jsem jí asi připadal a jak asi krásně zní uhlazená odpověď, co člověka napadne, až je po všem.

Ale co se vlastně přihodilo – úchvatný zážitek a že mám zas na pár let o čem vyprávět – to člověku dojde až pak, venku před kinem, až když vám začne do očí proudit... Slunce, sluníčko, do smrti na to nezapomenu.”

(Thor, 9.3.2018)

Samozřejmě bylo možné se na Teryl obrátit s nějakým dotazem. Jedním příkladem za všechny byla otázka na roli Dr. Janett Freiserové v Hvězdné bráně, která byla spojena i s další postavou – její mimozemskou adoptivní dcerou z planety Hanky. Na otázku, jestli by i ve skutečném světě Teryl adoptovala mimozemské dítě, odpověděla po krátkém zamyšlení bezproblémovým ano. Nutně musíme podotknout, že dcerka Teryl se pomalu pohybuje ve věku, jaký měla ve Stargate adoptivní dcera Cassandra. Jak přispěla tato hvězdná zkušenost do skutečného života a výchovy její vlastní dcery, bude možná otázkou dalších fanoušků do příštích let.

My přejeme Teryl i její rodině všechno nejlepší do budoucna a děkujeme za milou návštěvu, kterou nás, české fanoušky, poctila.

Večírek

První pozvánka na Gatecon 2018

Protože vám pro tentokrát poskytujeme tento článek až v dubnu roku 2018, můžeme vás rovnou pozvat na letošní ročník. Bližší informace o Festivalu Fantazie můžete najít na internetových stránkách organizace v tomto odkazu. Nezapomeňte sledovat naše facebookové stránky jak SG-portalu, kde budete určitě získávat aktuální informace, či fb stránku Gateconu. Další možností je fb stránka Festival Fantazie.

Protože za poslední rok došlo k mnohým změnám ve světě Stargate, bude následující Gatecon výjimečný. V posledních letech jsme nebyli svědky žádné výraznější akce ze strany MGM, ale letos máme tu možnost sledovat výsledky snahy o oživení světa Hvězdné brány v podobě projektu Stargate Origins, o němž vás také pravidelně informujeme. Snahy o oživení Hvězdné brány budou mít letos určitě velký prostor a doplní letošní tematický celek Ztracené město na motivy dvojdílu SG-1 07x21,22 Lost City.

Téma letošního Gateconu

Závěr

Na konec nesmím zapomenout zmínit Martyho speciální celoliniový program v podobě RPG, během kterého bylo možné stát se jako lingvista či xenobiolog součástí programu Hvězdná brána a navštěvovat s dalšími členy týmu jiné světy.

Jsem velice rád za všechny nové věci, které jsem mohl na FF 2017 zažít. Jedno z osobních poděkování míří k Pajikovi a spol. za poskytnutí materiálu na výrobu nových komunikačních kamenů Antiků. Děkuji jménem redakce sg-portalu.eu všem přednášejícím, pořadatelům, ale i návštěvníkům za to, že se zúčastnili a umožnili tak skvělé prožití FF 2017.

Pro srovnání si můžete na našem webu přečíst i záznam z Gateconu 2016.

Všechny fotky, tedy i ty, které se nevešly do článku, naleznete v naší galerii. Samostatnou pozvánku na Gatecon 2018 můžete očekávat brzy.

Těšíme se na Vás na Gateconu 2018.

Stargate zdar!

Netradiční pozvánka


Autor: Pranus, Korekce: HWG, Scimani


Zdroj | Zobrazeno: 29437× | 29.04.2018 17:43

Scimani | General | Con, Galerie, Herci a postavy, Soutěže, Videa | Komentáře (4)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[4] Scimani e-mail www 01.06.2018 13:02
Pravda, naposled jsme dávali do databáze před rokem a půl. Bohužel ale poslední dobou nejsou lidi a skoro žádný volný čas, moc práce (za peníze) :-D Také jsme redesignovali web, což zabralo další čas a určitě jsi si všiml, že databáze není po převodu ještě pořádně optimalizovaná a opravená (obrázky). Navíc se postupem času mění zájmy a hlavně vychází na povrch jiné priority, zvlášť, když hodně upadá zájem a nikdo nás nepodporuje. Vím, že to není omluva, ale tak to prostě je. Máme štěstí, když si uděláme nějaký čas na novinku či článek. Pokračování databáze je momentálně ve hvězdách daleko daleko za otevřenou bránou.

[3] karlosray e-mail 10.05.2018 10:48
každy rok na silvestra nebo na vanoce jste sem davali neco noveho do databaze ted sem už nic takoveho nedavate

[2] Scimani e-mail www 08.05.2018 21:40
Takovým komentářem nás opravdu k další práci moc nepovzbudíš. Navíc, co bys jako tady chtěl nového, když nic nového není?

[1] karlosray e-mail 30.04.2018 09:49
konečne zase neco noveho už jsem myslel že tento web skončil

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: