Chopit se osudu - rozhovor s Davidem Hewlettem

Tento týden pro vás máme přeložený starý delší rozhovor s hercem Davidem Hewlettem, který si zahrál v SG-1, SGA a SGU postavu Dr. Rodneyho McKaye. Dva roky od poslední episody Stargate Atlantis, která nás poctila svou přítomností na televizních obrazovkách, bylo loučení pro herce Davida Hewletta opravdu hořkosladké. Avšak zatímco mnoho herců obsazených v SGA skončilo ve Stargate epizodou „Nepřítel před branami“, když jejich postavy zpívaly labutí píseň, Hewlett (spolu s hercem Robertem Picardem, hrajícím též v Atlantidě) dostal šanci zopakovat svou postavu ještě jednou v seriálu Stargate Universe.

Hewlett si vyhradil pár minut na exkluzivní rozhovor s webem GateWorld, chvilku po oficiální konferenci SG ve Vancouveru, kde byl hostem na Creation Entertainment. Hewlett přibližuje dobu, kdy natáčel seriál Destiny, popisuje svět bez vytváření Stargate, mluví o nové jiskře do života s projektem Starcrossed a o tom, jak je pyšný na svou roli ve filmu Rise of the Planet of the Apes (Zrození Planety opic).

GateWorld: Pojďme si popovídat o „Seizure“ (SGU 2. série 15. díl). Jaké byly tvé myšlenky, když jsi natáčel pro tebe poslední epizodu v projektu Stargate?

David Hewlett: Je to těžké, protože jsem toho moc ze seriálu neviděl. Cítím se provinile, asi jsem měl vidět víc, abych i věděl víc – kde se zrovna co odehrává. Našel jsem se při rekapitulaci seriálu a konečně jsem zjistil, o čem si to tenkrát herci a štáb povídali. Je to zajímavé – a taky poněkud hořkosladké, protože už skončili s natáčením. Přemýšlel jsem nad tím víc než nad seriálem, což je z nějakého důvodu trochu smutné.  Užil jsem si to. Cítil jsem, že by se mi líbilo vidět takhle víc věcí z SGA.

GW: Bylo to pro tebe jako jakýsi domov – ale ne tolik jako úplný domov – spíš jako vedlejší, sousedovic dveře, které neznáš tak dobře jako své, ale stejně ti přijdou důvěrně známé?

DH: No, podívej, skutečný pokrok byl skvělý. Lidi, se kterými jsem v SGU pracoval, byli fantastičtí. Seriál byl úžasný. Obsazení a štáb byli neuvěřitelně dobří v tom, co dělali. Hádám, že to jen prostě není můj svět. Není to jako SGA. K Atlantidě cítím úplně něco jiného. A nemám na mysli lidi – samozřejmě, že lidé jsou rozdílní. Ale je nezbytné být trochu umírněný v provedení a vlastně v celé té roli.

GW: Přišlo mi, že to byla slušná směsice, ale zvládli jste to nakonec dobře.

DH: Ano! Směsice to byla opravdu dobrá. Kromě toho, bylo by pěkné vidět, jak ten seriál pokračuje. Protože já si myslím, že pak bys do toho mohl zahrnout trošku víc, víš, jak to myslím? Mohl bych se vrátit. Bylo by to jako ochutnávka. Cítím, jako bych se dostal do obchodu se zmrzlinou a dal si kopeček zmrzliny, jenom malý kopeček jako ochutnávku, místo toho, abych si dal pořádnou dobrou porci.  Myslím to tak, že to bylo fantastický, bylo dobrý dělat všechny ty věci. Jen jsem si přál, aby toho bylo víc. Avšak hádám, že tak je to se všemi Stargate seriály.

Dawid Hewlett s ostatními herci na place

GW: Byl jsi rád, že jsi dostal možnost opět pokračovat s Bobem (Picardem)? (představitel Dr. Woolseyho).

DH: Ano, ano. Bob a Lou Diamond Phillips (plk. David Telford) a Louis Ferreira (plk. Everett Young) a David Blue (Eli Wallace). Bylo to prostě super. Ale na druhou stranu, pracoval jsem pouze s určitou partou lidí. Nenatáčel jsem s každým, takže i když jsem se setkal s mnoha herci mimo natáčecí plac, nedostal jsem příležitost s nimi něco natočit.

GW: První naváděcí scéna s Eliem a ta, ve které mluví před tabulí s rovnicemi a hádáte se, je pravděpodobně jedna z nejvtipnějších scén v epizodě.  

DH: Super! Byla to zábava, užili jsme si to.

GW: On sám je ze Stargate geek komunity.

DH: No, my oba jsme geekové, kteří vyrostli. On je naštěstí mladší, takže vyrostl na trochu odlišném sci-fi, ale byla to opravdu zábava. Takže jsem si to užil. Zní to smutně, ale fakt, že byl seriál zrušen, mě velmi zklamalo. Přišlo mi to, jako že jsme nakousli něco z McKaye, něco z Atlantis, ale vůbec jsme se vlastně neprokousali k jádru věci. Samozřejmě je to jejich seriál, měli jiné věci na práci, to dává naprosto smysl. Ale stále si myslím, že to byla dobrá směs.

GW: Pěkná malá šifra k postavě.

DH: Přesně. Ochutnávka. Malá ochutnávka McKaye!

GW: Co říkáš na to, kam až se seriál teď dostal? Se zrušením Universe není co režírovat, nic se netočí – v podstatě poprvé za 17 sérií. Jaké to je, když jste byl součástí něčeho tak velkého, po tak dlouhou dobu?

DH: No, je to divné! Musím připustit, že jsem vzkřísil své naděje, protože jsme natočili episodu z SGU a říkal jsem si: „Páni, to je taková paráda být zpátky v zápřahu.“ Takže, jako herec, je to vždycky o vás. Byla naděje, že by se toho mohlo natočit víc. Myslím tím, že Brad (pozn. překl. autor předlohy a jeden ze scénáristů Brad Wright) přijde zítra na shromáždění a tam uslyšíme, co nám řekne…, ale jak jsi řekl, není nic, s čím by se dalo pracovat. A myslím si, že to není dobré. Ale nevěřím tomu, že je tohle konec seriálu. Prostě nemohu uvěřit, že se to stane.

GW: Myslíš si, že možná potřebují čas a třeba obměnit herce a štáb?

DH: Nevím, jestli je toto zapotřebí… ne, ne to si nemyslím. Podle mého, část kouzla, kterou Stargate měla, je nepřetržitá. Vždycky to tak bylo. Je v tom něco povzbudivého, jako Coronation Street (pozn. překl. nejdéle běžící anglický TV seriál), nebo něco takového. Myslím, že je to smutné, že bude konec, protože to skvělé na Stargate bylo, že si ji mohl prozkoumat tak, jak to bylo natočeno. Víš, jak to myslím? Jak se epizody vyvíjely a šly v různých směrech – mám na mysli ukončování a znova začínání, co hodlají udělat? Když si představíš, zda se ti líbí obměněné obsazení Star Treku, tak dle mého názoru ti to musí chvilku trvat, protože realita je taková, že když se prostě znova pokusíš prodat kouzlo Stargate, tak by to nebylo poprvé, kdy se něco takového stane…, nebude to novinka. Takže to smutné je, že pokud se teď věci nedají do pohybu, myslím si, že to bude chvilku trvat.

GW: V létě tě uvidíme v kinech.

DH: Ano!

GW: Ve filmu Rise of the Planet of the Apes (Zrození Planety opic).

DH: Ano, mě a opice.

GW: Mám takový pocit, že se to předtím jmenovalo Caesar? (pozn. překl. jméno hlavní postavy filmu – opice).

DH: Myslím si, že se to původně jmenovalo Caesar: Rise of the Apes (Caesar: Zrození opic).  Množství nezveřejněných informací a informací, o kterých nemám právo mluvit, je šílené. Myslím, že už vyšel trailer. Ale vypadá úžasně, absolutně úžasně.

GW: V obsazení jsi byl s Jamesem Franconem (pozn. překl. 127 hodin, Spiderman, Rytíři nebes) a Tomem Feltonem z filmů o Harrym Potterovi.

DH: Milý chlapík.

GW: Andy Serkis… (pozn. překl. znám především rolí Gluma z trilogie Hobit a trilogie Pán prstenů).

DH: Andy Serkis je neuvěřitelný, nevím, jak to dělá.

GW: John Lithgow. (Svět podle Garpa, Takoví normální mimozemšťané).

DH: John Lithgow, ano s ním jsem pracoval. Já a John jsme točili spolu a hrál jsem i s Andym.  A trochu i s Jamesem. Ale upřímně, hlavní hvězda filmu je režisér. Fakt, že přešel od tvorby krátkých filmů a dokumentů natáčených v Anglii až k Planetě opic – myslím tím, že je od nich chytré říct, „Ano, víme, že máme v plánu udělat velkofilm, víme, že budeme dělat všechny ty akční scény, ale pojďme stejně sehnat režiséra, který se bude bát o postavy.“

GW: Takže je to v podstatě prequel?

DH: Opravdu to nemohu prozradit. Nemám povoleno o něčem takovém mluvit. Dokonce si ani nejsem jistý, co za informace vypouští ven a co si nechávají pro sebe. Ale myslím, že vím, co je na tom tak krásného a proč jsem tím byl tak zaujat – samozřejmě myslím tím něco jiného než pouhé zaujetí věcí nerda, přišlo mi totiž, že je to ta nejparádnější věc na světě mít možnost hrát opici – prostě si myslím, že je to ve skutečnosti trochu romantický příběh. Ano, máš tam všechny ty akční scény, napětí a napínavé úseky, které chceš, aby ve filmu, jako je tento, byly. Podstata filmu je ale ve skutečnosti úžasný příběh o rodině.

GW: Trailer k filmu je fantastický. Dělala WETA speciální efekty?

DH: Ano a věci, které vytvářejí, jsou neuvěřitelné. Víte, oni v podstatě dělají performance capture – a ono to fakt je performance capture. Lidi říkají, že dělají MOCAP, ale ono to není MOCAP, je to performance capture. Když jednáš s někým jako je Andy (Serkis), který je tak dobrý, a který do toho dává tolik, hraje opici, lidoopa, primáta, nebo jak to chcete nazvat. Dostaneš vynadáno, když řekneš něco špatně. Ale v podstatě množství práce, kterou do toho vkládá a množství emocí, které prožívá, je prostě neuvěřitelné. Podle mě je totálně ohromující a ty speciální efekty jsou bezvadné, a to posuzuji pouze z traileru, který jsem viděl.

Je to taková zábava, protože teď po dokončení filmu si mohu užívat tu hromadu fanoušků, kteří sedí a dívají se, jak se to bude odvíjet. Takže jsem vážně, vážně zvědavý, jak to přijmou a zda se jim bude film líbit. První trailer byl absolutně zlověstný a jsem zvědav, na co se v něm zaměří teď. Pokud se trochu pohrabou ve scénáři, který jsem četl, myslím, že se jim podaří udělat nejenom nějakou nezapomenutelnou část filmu. Udělají nezapomenutelný celý film.  Jsem unaven s probíháním filmu a říkáním, „Pane bože, bylo to tak skvělé, ale víš co, děj byl… takový nijaký.“  Film je velmi dějový, postavy jsou silné a zní hloupě říct, že měli opravdu dobré herce na hraní opic. Je to prostě chytré, je to chytré a normálně nevěnuješ takovou pozornost na příběh, když jde o velkofilm a myslím si, že je pěkné vidět, že se o to snaží. Skláním se před nimi, opravdu.

GW: Teď trochu osobnější otázka – jak se věci mají ohledně Starcrossed?

DH: Starcrossed? Právě jsem v momentě, kdy začínám psát jinou verzi. Vlastně jsme podnikli, obrazně řečeno, kolečko, abychom vyřešili, jak by se dal projekt nejlépe financovat. Můj dobrý kamarád pracující v SYFY byl tím projektem velmi zaujat, jelikož ruku na srdce, bez jejich požehnání nic neuděláme – víte, spadá to pod ně, je to jejich. Byli skvělí, když mě nechali ukázat jim nějaké mé jiné nápady z jiného úhlu pohledu a některé i uskutečnit.

Takže vlastně v mé hlavě – a možná, že jsem jen blbý, zklamaný hlupák – v mé hlavě, zatím jen v předstihu brázdíme a natáčení nás teprve čeká.

Právě jsem musel dostat scénář, protože na začátku to měl být vždy půlhodinový díl, pak to směřovalo k tomu, že to bude seriál běžící pouze na internetu a nedávno, když už to bylo opět znovuobnovené, stal se z toho nakonec webseriál (pozn. překl. seriál, běžící pouze na internetu). Co mám teď na internetových seriálech rád, je to, že i když je tu z nich určitý pocit zklamání, předpokládám, že už nebudou napadány, není to nutné.

Realita je taková, že se můj syn kouká na televizní programy v televizi, sleduje je na iPodu, iPadu, na počítači. Nevidí žádný rozdíl, kde shlédnete obsah.  Není to už pouze o jednominutových episodách na internetu.

GW: Je už více uskutečnitelné dostat plody své práce tam, kam chcete, zvlášť, když je to duševní vlastnictví – díla jako Zrození Planety opic?

DH: Přesně! Víte, mluvili jsme s chlapama od projektu Zrození Planety opic, protože měli ohledně toho skvělé nápady. Způsob, jakým to proměnili v privilegium… A teď také pokračují v jiných projektech.

GW: A Mortal Kombat. Zfilmovali to.

DH: Vidíte? Ono je to trochu jinak, protože měli k dispozici něco okolo 10 milionů dolarů na zrealizování. Neviděl jsem to, takže vážně nevím, ale přijde mi, že je to více jako marketingový tah a reklama. Ale opakuji, neviděl jsem to, takže netuším.

Co mám na tom rád, je to, že tě to nechá prozkoumat různé způsoby, jak odvyprávět příběh. A z čeho jsem opravdu nadšen, co se týče Starcrossed, je to, že to není pouze seriál. Je to internetová stránka, něco jako průchod pro fanoušky. Chci, aby se účastnili celého procesu, protože bez nich se to stejně nepovede. Takže chci vidět fan fiction, chci slyšet koho chtějí v seriálu, o vzájemné spolupráci mezi herci a fanoušky, chci přidávat krátké zábavné věci. Chci, aby se z toho stala komunita. Podle mě je to opravdu důležité. Měli bychom o tom mluvit s webem GateWorld! Možná by se našlo něco, s čím bychom si mohli navzájem pomoci. Vlastně se domnívám, že pro mě je klíčové to, že Starcrossed bude velmi multiplatformní. Ano, doufám, že bude dostupné i na DVD, takže ho budeme moci prodávat a podepisovat a ukázat lidem nějaká skvělá behind the scenes videa, ale na webu by měla být taky.

Opravdu si přeji, aby byli lidé schopni být součástí. Podle mě je to tak, že když jsou fanoušci součástí projektu už od začátku, pak se o něj i víc zajímají. Ujistil jsem se o tom při natáčení filmu Snídaně pro psy. Komunikace s fanoušky vlastně už od začátku, vytváření webu a natáčení, hledání všech rekvizit. Chci vidět, jak to můžeme využít a vidět, jestli je tu nějaký určitý model, který bychom mohli využívat.

Sanctuary s tím pracovalo s důvtipem a jako TV seriál tak i končilo. Opravdu bych velmi, velmi rád udělal něco, co by fungovalo na webu. Rád bych to udělal kvůli sobě, v tom je budoucnost věcí. Rád bych viděl projekty, které by mohly vzniknout pro internetový web a žít a dýchat a prosperovat na webu. A pokud existuje televize, která se dokáže nějak nastavit na webové seriály, pak by to bylo fantastické. Samozřejmě je to skvělé, ale myslím si, že seriály určené pro web mají potenciál žít déle než televizní pořady.

GW: Máte nějakou zprávu pro fanoušky?

DH: No… „Omlouvám se, budete mi chybět.“ [smích] Bože, já nevím.

Podívejte, faktem je, že všichni herci, kteří vás provedli Stargate, teď dělají jiné věci. Takže bude zábava, až se tyto postavy vrátí zpět a budete se na ně moci opět těšit. Znova, mnoho lidí zapojených do sci-fi, včetně mě, se snaží dělat různé věci, takže je budeme potřebovat. Doufejme, že jim budeme moci dát nějaké další projekty, které by mohli sledovat a být jejich součástí.


Poznámky k několika užitým termínům

Labutí píseň = označení posledního dobrého výkonu, nebo velkého vystoupení aktéra.

Destiny = v překladu „osud“, ve Stargate Universe jméno lodi.

Creation Entertainment = americká nezisková zábavní společnost, umožňující setkání fanoušků různých filmů a televizních seriálů, především žánru sci-fi, horor a fantasy.

Geek = termín označující osobu většinou z oblasti informačních technologií, která je pro svůj obor velice zapálená a dokáže vyřešit i obtížné problémy v rámci svého oboru. Také se tím označují lidé se stejným zápalem pro jakékoli téma, jedná se o osobu jednostranně zaměřenou často s vysokými odbornými znalostmi či pouhého skalního fanouška (často spojováno právě s fanoušky sci-fi).

Prequel = označení nejen pro film, jehož děj předchází v dějové chronologii příběhu dříve uveřejněného díla. Dějově tak nenavazuje, ale často obsahuje či dovysvětluje předcházející dílo, které se ale paradoxně odehrává později (např. série filmů X-Men).

Nerd = výraz označující člověka úzce zaměřeného na specifickou oblast lidské činnosti. Takový člověk bývá samotářský nebo komunikuje pouze s podobnými jedinci, s ostatními mívá vztahové a komunikační problémy.

Performance capture = termín označující snímání i těch nejjemnějších pohybů prstů, výrazů obličeje (použito např. v Avatarovi, Alenka v říši divů, trilogie Pána prstenů – postava Gluma) a jejich převedení na digitální model (druh speciálních efektů). Herce navlečeného do přiléhavé kombinézy s kulovitými senzory snímají speciální kamery rozmístěné v ateliéru. Nasnímané pozice senzorů pak přenášejí do počítače.  Celý herecký projev je digitalizován a rekonstruován na počítačích.

MOCAP / Motion capture = snímání pohybu, termín označující proces nahrávání skutečného pohybu a jeho převedení na digitální model. Snímá se celé tělo. Lze nahrát pohyb několika osob naráz, a to nejen ve speciálním ateliéru, ale i přímo v exteriérech na místě natáčení (obličej se zpravidla nahrává odděleně od pohybu těla pomocí speciální kamery umístěné před obličejem).

SYFY = americká kabelová televizní stanice specializující se na oblast sci-fi, fantasy, horor, wrestling, pořady o paranormálních jevech.

Mortal Kombat = webseriál vytvořen jako reklama pro stejnojmennou hru. Roli si zde zahrál i český herec David Nykl (Dr. Radek Zelenka z SGA).

Fan fiction = druh literárního žánru. Fanoušek si vypůjčí postavu, či celý svět (zejména u sci-fi) a píše vlastní povídky, které buď navazují na původní příběh nebo se s ním kříží. Velká komunita zahrnuje především anglicky píšící fanoušky, rozmáhá se ovšem už i v Česku a na Slovensku. (Pro zajímavost: na českých webových stránkách můžete narazit na fan fiction i z prostředí Stargate. Nejčastěji se zde pravděpodobně objeví celé seriály o Sam Carterové a Jacku O‘Neillovi, kde si fanoušci popouští uzdu své fantazii.)

Multi-platform = určeno pro víceúčelové operační systémy, například počítače, televize... U videoher Xbox, Playstation, GameCube, Nintendo.

Behind the scenes = Zákulisí. Při točení filmů, seriálů, nebo i hudebních klipů vzniká velké množství materiálu, které se nevejde do oficiální verze. Na DVD, YouTube, webech, nebo při závěrečných titulcích můžete občas shlédnout, jak projekt vznikal, nepovedené záběry, rozhovory s herci, vytváření kulis apod.


Překlad: Shadow Runner, korekce: HWG, Scimani


Zdroj | Zobrazeno: 19380× | 26.06.2017 14:23

Scimani | Rozhovory | Epizody, Filmy, Herci a postavy, Natáčení, Seriály, Webepizody | Komentáře (0)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: