Seriál Hvězdná brána SG-1 slaví dnes výročí 15 let

Hvězdná brána SG-1Právě dnes je to už 15 let, co se ukázal náš oblíbený seriál Hvězdná brána SG-1 poprvé na televizních obrazovkách a proto si zaslouží nějaký vzpomínkový článek a tady ho máte. Jistě to nebude pro vás nic nového, ale připomenutí stručného shrnutí, vývoje seriálu, změny oproti filmu a obsazení, rozhodně neuškodí a jako perličku nakonec jsme vybrali TOP 15 epizod podle nás a 15 proto, že to je právě výročí seriálu. Ovšem rád bych vás poprosil, abyste to nebrali jako 15 nejlepších epizod celého seriálu, ale jen jako výběr těch zajímavějších, protože jsme zjistili, že je zhola možné vybrat jen tak málo epizod z tolika výborných. Navíc jsme nechtěli zapomenout na žádnou sérii, což se nám při původním výběru i stalo. Na to by byla potřeba alespoň TOP 50, aby to bylo opravdu reálnější a mohly říct skoro s jistotou, ano, tato epizoda patří opravdu mezi 50 nejlepších. Takže si hezky s námi zavzpomínejte v pokračovaní článku a nevězte hlavu, že je už konec, protože ji jistě má každý doma a navíc, zrovna nám běží v televizi na Prima COOL, který je dostupný pro většinu lidi u nás, i když ne na Slovensku.

Úvod

Brad WrightFilm Hvězdná brána ukázal lidem nový rozsáhlý vesmír a tak není divu, že se toho někdo chytil a rozvedl ho na sérii, která vydržela neuvěřitelných 10 let. Byli jimi Brad Wright a Jonathan Glassner, kteří společně napsali dvouhodinový pilot Děti bohů, který se ukázal poprvé na televizních obrazovkách v Americe 27. července 1997. Poslední epizoda 10. Série, Bez konce, pak byla vysílána 13. března 2007. Během těchto let jsme si užili velmi poutavé příběhy odehrávající se nejen doma na Zemi ale hlavně také ve vesmíru, který byl opravdu rozsáhlý a sahal až do několika galaxií. Když byl ukončen, nemuseli jsme zoufat, protože po ukončení SG-1 ještě stále běžel spin-off Hvězdná brána Atlantida, kterou ještě později nahradil další seriál Stargate Universe. Ale vraťme se zpět k SG-1, na kterou je zaměřen tento článek.

Zařízení Antiků - Hvězdná bránaPřed mnoha milióny lety vytvořila starověká humanoidní rasa známá jako Antikové zařízení, které umožňovalo okamžitou přepravu vesmírem pomocí uměle vytvořené červí díry. Byla rozmístěna na obyvatelných planetách po celé Galaxii a měli k nim tedy přístup všechny ostatní rasy, a pokud rozluštily, jak zařízení používat, využívali jej. Název těchto zařízení se potom rozšířil jako Hvězdná brána, který odhalil Daniel Jackson právě ve filmu, když rozluštil symboly na náhrobku v Gíze, kde byla brána nalezena.

Velkým plusem tohoto seriálu bylo to, že se odehrával v současnosti a na začátku jsme mohli vidět technologie, které jsou nám známy a běžně používány v reálném životě. Tím si určitě získal spoustu fanoušků. Také fakt, že jsou po galaxii roztroušeny rasy, jejichž původ je ze Země, přidal seriálu rozhodně na zajímavosti. Bohužel většina těchto lidí museli sloužit Goa’uldům, parazitické rase, která využívala lidská těla, a považovali se za bohy. Lidé ze Země, také známé jako Tau’ri, ovšem měli štěstí, protože se dávno v Egyptě vzbouřili a vyhnali boha Ra pryč ze Země. Brána byla zakopána a tak se mohli v klidu vyvíjet až do dneška, takže byly vyspělejší než většina potomků ze Země roztroušených po galaxii, kam je branami převedli právě Goa‘uldi. Právě tím, že jsme se mohli vyvinout a postavit se tak Goa’udům, začíná tento fantastický příběh za osvobození celé Galaxie od utlačovatelů.

Vstup do komplexu Stargate CommandJakmile tedy byla zjištěna hrozba od Goa’uldů, Země začala používat hvězdnou bránu pro zkoumání galaxie a ochranu Země. Vše bylo řízeno ze základny Stargate Command (zkráceně SGC), která se nacházel uvnitř hory v Cheyennských horách. Vytvořili několik čtyřčlenných týmů v čele s hlavními hrdiny SG-1, kteří začali prozkoumávat galaxii. Aby ovšem porazili Goa’uldy, museli získat na svou stranu vyspělé spojence a také pokročilejší technologii. Trvalo celých 8 let, než postupným zabíjením Vládců soustavy byly schopni je oslabit natolik, že je mohly nadobro zničit a osvobodit jejich hlavní přisluhovače Jaffy, které používali jako válečníky, kteří byli na nich závislý, protože museli mít v břiše mládě Goa’ulda, než vyspěje. A toto vše museli provádět v přísném utajení před veřejností. Během této doby si získali velmi mocné spojence ale i velké nepřátele, jako se ukázalo později. Nashromáždili zajímavou technologii, kterou mohly využít i pro vlastní cestování vesmírem v podobě vesmírných lodí. Jak to ale tak bývá, po odstranění silného nepřítele, se objeví další a ještě mocnější a to se také stalo, když o sobě dali vědět nevědomky mocné rase v jiné galaxii nazývané Oriové, kteří byli původně Antiky ale odtrhli se od nich z důvodu jiného smýšlení. Také se objevili Replikátoři, hrozivé myslící stroje. Nakonec se ovšem podařilo porazit i je.

Vývoj seriálu

I když je příběh celého seriálu nastíněn od začátku, epizody v prvních sériích SG-1 jsou spíše epizodické, které zachycují tým SG-1, jak cestuje na rozdílné planety, kde řeší pokaždé jiné problémy. Později se to ale trochu změní a už není tak epizodický a příběhy na sebe začínají postupně navazovat. Během celé doby 10 let si seriál vybudoval například komplexní mytologii zahrnující historii Mléčné dráhy a představil spoustu mimozemských ras (ne lidí), jako jsou například Antikové, kteří byly nejvyvinutější (povznesení, jen jako čistá energie) a Asgardi, zatímco jediný známý cizí druh z filmu byl bůh Ra, který si ještě přisvojil lidské tělo. Zajímavá je určitě také egyptská mytologie bohů a architektury, kterou propojili s Goa’uldy.

ApophisPůvodně byl v seriálu jako hlavní darebák Apophis, člen rasy Goa’uldů. Po třetí sérii se objevila další hrozba, Replikátoři. I když byly asi větší hrozbou než Goa’uldi, boj s nimi nebyl rozveden na takové úrovni a v dalších pěti sezónách byly vidět jen občas. Apophis byl první, kdo ke konci 5. série podlehl a samozřejmě ho nahradil další darebák v podobě Anubise po další 3 sezóny. Nakonec se podařilo zničit i jeho a dokonce společně s Replikátory v 8. sérii. Z Goa’uldů tak zbyl jen Ba’al, který stále dělal SG-1 problémy, ale už ne takové, jako nová zatím největší hrozba, které Země čelila. Dozvěděla se o jejich Galaxii povznesená rasa, Oriové, kteří chtěli uctívače, aby byli silnější. Kdo je neuctíval, byl zničen.

Také charakter celého seriálu se postupně měnil. Stejně jako původní film byly i první epizody trochu závažnější povahy se základním komickým tónem. Ale později se stal mnohem lehčí a uvolněnější a občas dokonce vykazoval trochu parodické prvky, především v epizodě Dvoustá. I přes zavedení nové hrozby po zničení jedné a přidání nových hlavních postav v 9. sérii, pokračoval seriál v uvolněném, odlehčeném a humorném tempu.

Změny oproti filmu

Aby mohl seriál vůbec vzniknout, bylo potřeba provést několik změn oproti filmu, i když je pravda, že některé to nevyžadovaly a provedeny byly. Především bylo potřeba možnosti cestovat na jiné planety a ne jen na Abydos, který byl navíc ve filmu v jiné galaxii. Také bylo potřeba vytvořit několik znaků, které ve filmu nebyly a vytvořit SG týmy.

O'Neil z filmuO'Neill  ze seriáluV pravidelných rolích nemohli být obsazeni někteří klíčoví herci z filmu (např. Kurt Russell, James Spader), protože by to prostě rozpočet nepřežil a většina charakterů, které se objevily ve filmu, musely být přepracovány. Výjimkou byli snad jen Skaara a Kasuf, původní obyvatelé Abydosu.

Některé prvky z filmu musely být změněny, aby odpovídaly lépe předpokladu pro celou televizní sérii. Proto byly seriál i film zasazeny do jiné, ale přesto podobné verze Stargate vesmíru. Například, ve filmu byl Ra posledním přežívajícím členem jeho rasy Goa’uldů, která byla jinak už dávno zaniklá, a v seriálu to pak museli změnit. Takových prvků bylo mnohem víc, ale o tom až jindy v naší databázi.

Obsazení

Zde nebudu jmenovat, kdo z hlavních hrdinů hrál koho, to asi každý ví a podíváme se jen na změny, které byly samozřejmě potřeba, aby se seriál nestal nudným. Po dlouhou dobu pěti sezón byly prakticky všechny hlavní postavy neměnné. Změna přišla až se šestou sérií, kdy odešel Daniel Jackson (Michael Shanks), který se povznesl a nahradil ho Jonas Quinn (Corin Nemes), který vydržel celou šestou sérii. Jenže se Daniel zase vrátil a tak to bylo od sedmé série zase stejné. Jonas pak hrál jen občas.

Další změna nastala v osmé sérii, kdy byl plukovník O’Neill (Richard Dean Anderson) povýšen na generála a stal se velícím důstojníkem celého komplexu SGC. Po této sérii ale seriál opustil a nastalo plno změn. V prvé řadě muselo SGC dostat nového velícího důstojníka, kterým se stal Henry ‚Hank‘ Landry (Beau Bridges). Také byl dosazen do velení SG-1 Cameron Mitchell (Ben Browder), který chtěl zpět stmelit původní SG-1 tým, který se rozpadl, což se mu nakonec povedlo a o trochu později dostal tým SG-1 další posilu, Valu Mal Doran (Claudia Black), která se stala prvně pravidelným pátým členem týmu SG-1.

Kromě hlavních postav tam byly i změny v dalších, které se tak často neobjevovaly, ale i tak byly stálé. Tou byla například postava doktorky Janet Faiserové (Teryl Rothery), která byla v deváté sérii vyměněná za Dr. Carolyn Lamovou (Lexa Doig), dceru generála Landryho. Další z těchto rolí už nedoznalo změn. Například, Walter Harriman (Gary Jones), Bra’tac (Tony Amendola), Apophis (Peter Williams), Jacob Carter (Carmen Argenziano), Anubis (David Palffy, Ba’al (Cliff Simon) atd.

TOP 15 epizod SG-1 podle SG-Portálu

1x20 – Paralelní svět (There but for the grace of god)

Daniel dostává zásah tyčovou zbraní od Teal'caJedna z mých oblíbených epizod, která se sem vešla, protože mám obecně moc rád časově zaměřené epizody, i když v tomto případě se jednalo o paralelní vesmír. Daniel Jackson se pomocí neznámé technologie dostal do paralelního vesmíru a shodou okolností zrovna do toho, kde už nežil, takže když se vrátil sám do SGC, nikdo ho neznal a byl okamžitě vzat do vazby. Pro něj to bylo nepochopitelné, stejně jako pro ostatní z SGC, kteří zastávali jiné funkce a hodnosti, ale přitom to byli známé tváře. Teprve jeho výslechy se tento příběh krásně rozvine a odhalí, co se vlastně stalo. A aby toho nebylo málo, je zrovna Země a později i SGC napadeno Goa’uldy včele s Teal’cem, kterého zná jen Daniel. Michael Shanks zde zahrál překvapeného Daniela opravdu perfektně a nakonec vše dospělo k tomu, že je přemluvil, aby mu pomohli zachránit vlastní svět, samozřejmě na úkor zničení paralelního, takže opravdu srdcervoucí konec.

2x15 – Pátá rasa (The Fifth Race)

O'Neilla uchopil archiv vědomostí AntikůToto je opravdu povedený a promyšlený díl, jež dávali zrovna tento týden v televizi, a který podle nás určitě mezi těch 15 nejlepších patří a dokonce si mu dovoluji, jako jednomu z mála, dát i pořadí. Takže bych ho zařadil jako druhý nejlepší. V této epizodě se konečně střetáváme osobně s velmi vyspělou rasou Asgardů a to takovým způsobem, že to snad lépe být vymyšleno ani nemohlo. O’Neillovi se nahrají do mozku všechny vědomosti další vyspělé rasy Antiků, o kterých se Daniel zatím jen domnívá, že jsou to stavitelé bran. Později je to Asgardy potvrzeno. Jenže lidský mozek na takové množství dat není ještě tak vyvinutý a proto se podvědomě snaží pomocí nově získaných vědomostí udělat vše proto, aby mu bylo pomoženo, protože by to jinak nepřežil. O’Neill pak ztrácí schopnost mluvit a sestrojí si nevědomky pomocný zdroj energie a naprogramuje nové brány do počítače. Nikdo neví, proč to dělá, ani sám Jack a nakonec to vyústí v to, že se zadá adresa brány s osmi symboly, která vede mimo známou síť bran do jiné galaxie. O’Neill jí projde, aby nalezl právě Asgardy, kteří mu pomohou. Fanoušek tímto získal nové vědomosti o technologii bran a také jsme byli ubezpečeni, že by z nás mohla být pátá vyspělá rasa.

2x16 – Černá díra (A Matter of Time)

O'Neill spolu s Cromwellem instalují směrovou náložJako další jsme vybrali epizodu, která se poprvé vysílala zrovna před předcházející popsanou a shodou okolností u nás zrovna včera. Ano čtete dobře, vysílala se před Pátou rasou a měla označení 2x15, to až u nás je prohodili z neznámého důvodu, asi jen chyba. To jen na okraj, protože to možná málokdo ví. Tato epizoda zaujala především námětem, protože jsme měli možnost prozkoumat situaci, co by se stalo, kdyby na druhé straně aktivované brány byla černá díra. To bylo docela pěkně popsané a ani Cartetová, která je známá tím, že ví skoro všechno, nechápala, jak je to možné. Gravitace černé díry prostě působila opačně přes hvězdnou bránu až do SGC, kde vyvolávala dilataci času. Čím blíže jste byli u brány, tím pomaleji čas plynul. Takže se nakonec stalo to, že okolní svět ztratil spojení, protože když uběhlo pár minut v SGC, v Pentagonu to bylo několik hodin a tento rozdíl se sílící gravitací ještě více prohluboval. Aby toho nebylo málo, černá díra dodávala stále energii a brána nešla zavřít. Také byly pozorovány změny na horizontu událostí, protože se z něho stával silnou gravitací vír. Samozřejmě byl problém vyřešen a jak jinak než Carterovou. Lidé ovšem přišli o několik vojáků, což nebývá jinak moc obvyklé a byla tak epizoda i reálnější.

2x21 – Rok 1969 (1969)

O'Neill zjišťuje, jestli se dostanou domůNa tuto epizodu si vzpomene asi každý, proto je zde také zařazena. Možná není úplně z těch nejlepších, ale stojí rozhodně za pozornost. Podobně jako v předešlém případě, nám epizoda odhalila další tajemství při cestování červí dírou hvězdných bran a to v případě, pokud prochází kolem hvězdy, kde je zrovna erupce. Výsledkem je zajímavý, i když dosti neblahý efekt a tím je cestování v čase. Ano, opět hrátky s časem, proto má oblíbená epizoda. SG-1 jde bránou na průzkumnou misi, jenže se dostanou tam, odkud přišli, ale do roku 1969, kde v komplexu brána ještě nebyla a bylo to raketové silo. Jen včasný zásah Teal’ca zabrání katastrofě při zkoušce raketového motoru. Samozřejmě jsou zatčeni a myslí si, že jsou to ruští špioni. V komplexu ovšem pracuje mladý Hammond, což byla také jejich jediná záchrana, jinak by se zpátky asi nedostali. Naštěstí měl Hammond velmi dobrou paměť a předvídal to, když viděl zranění na ruce Carterové. Dal jim proto, než odešli na misi, lísteček s cestou domů, což ještě v té době nevěděli. Nesmíme ovšem zapomenout na spoustu hlášek, kterých zde bylo dost. U této epizody se ještě pozastavím, protože námět byl pěkný, ale hodně nedomyšlený a pozorný člověk si té chyby hned všimne. Jak mohl starý Hammond před vysláním SG-1 na misi vědět, že budou potřebovat časy erupcí na Slunci, aby se mohli vrátit zpátky, když v té době ještě nevěděl, že je pošle zpět časem erupce? On sice věděl, že se nějak dostanou do minulosti, ale nemohl vědět jak. To je otázka, kterou se asi už nikdy nedozvíme.

3x21 – Křišťálová lebka (Crystal Skull)

Daniel dokončuje přesunMožná podle někoho nepatří tato epizoda mezi úplně ty nejlepší, ale podle nás stojí za pozornost, i kdyby v ní nehrál první český Herec Jan Rubeš, který už bohužel před třemi roky zemřel. Hlavním námětem epizody byla křišťálová lebka, která byla nalezena na Zemi dědečkem Daniela, Nicholasem Ballardem (Jan Rubeš) a zároveň byla nalezena druhá SG-1 na jiné planetě v ohromné pyramidě. Lebka zprostředkovávala kontakt s cizí rasou, ale jak to tak bývá, něco se pokazilo. Teal’c přerušil přesun Daniela k bytostem výstřelem na lebku, protože si myslel, že se něco děje a Daniel byl uvězněn v jiné dimenzi. Všichni byli zmatení a vrátili se zpátky do SGC bez něj. Daniel musel najít způsob, jak na sebe upozornit a klíčem byl právě jeho dědeček v blázinci, protože on si tím už prošel a jako jediný ho viděl. Nakonec byl proces přesunu dokončen a setkali se s obry, bytostmi v pyramidě. Nicholas Ballard s nimi nakonec zůstal. Bylo to asi prvně, co byl zde docela pěkně řešen problém jiné dimenze, ale rozhodně to nebylo naposledy.

3x22 – Nemesis (Nemesis)

SG-1 těsně před únikem z BiliskneruTato epizoda sice neoplývala velkou rozmanitostí, ale jistě nás zaujala tím, že má nedávno odhalená vyspělá rasa problémy a žádali pomoc od Země, mnohem primitivnějšího světa. Také jsme prvně viděli interiér asgardské lodi Biliskner, který byl určitě impozantní. Dokonce byl odhalen nový velmi působivý nepřítel, Replikátoři, kteří se později ukázali jako ještě větší hrozbou než Goa’uldi. O’Neill je tedy z ničeho nic přenesen z SGC na palubu lodi, kde byl Thor upoután na lékařském lůžku. Loď ovládli Replikátoři a hodlali s lodí přistát a strávit Zemi. O’Neill si byl vědom, že je to jen jednosměrná cesta a tak ostatním nařídil, aby za ním nešli, ale jak to tak bývá, přesněji řečeno, jak říkají Noxové, mladí nedělají vždy to, co se jim říká a tak se zbytek SG-1 transportoval spolu s arzenálem na palubu lodi. SG-1 je ovšem nesmrtelná, takže se jim podařilo vymyslet plán, aby přežili a loď byla zničena. SGC ovšem přišlo o svou bránu, no naštěstí měli v zásobě druhou. Dokonce Thor přežil a byl jim moc vděčný. Po tomto incidentu se stali Asgardé už plnohodnotnými spojenci Země a víc než to, přátelé.

4x06 – Časová smyčka (Window of Opportunity)

O'Neill hraje golf přes bránuA máme tu konečně jeden z nejlepších dílů, jaké jsme u SG-1 mohli vidět a dovoluji si tvrdit a doufám, že za všechny, že si právem zaslouží první příčku, kterou mu tímto udělujeme. Také je to druhé přesné umístění ze třech, které si dovolujeme dát. Samozřejmě jak jinak než opět hrátky s časem, které miluji, ale v tomto případě velmi pěkně a komicky udělané, kde je opravdu plno hlášek a velmi vtipných scén a přitom se cestuje hvězdnou bránou. Při průzkumu SG-1 narazí na člověka, který provádí své pokusy s antickým zařízením, aby dostal zpět, nebo spíše mohl znovu vidět svou zesnulou ženu. Teal’c s Jackem se snaží mu to překazit, ale jsou přitom zasaženi energií a všichni uvězněni v časové smyčce. Právě proto, že byli zasaženi proudem energie jen Teal’c s Jackem, jsou jediní, kteří si to uvědomují a vše, co se v té smyčce stane, si pamatují do další. Nastává pak mnoho komických scén v SGC, kde se vše opakuje a oni nemohou vysvětlit ostatním, co se děje, protože neví, o čem mluví, a když se k něčemu doberou, přijde konec časové smyčky a vše se opakuje. Nakonec se musí Teal’c s O’Neillem postupně přes mnoho smyček naučit anticky, aby rozluštili nápisy na zařízení a mohli to zastavit.

5x04 – Pátý člen (The Fifth Man)

Reol se chce nechat zajmoutVýběr alespoň jedné epizody s páté série byl opravdu těžký, protože tam bylo plno pěkných a zajímavých epizod, i když asi ne úplně těch nejlepších. Nakonec zůstali tři, z nichž jedna byla tato, a další byly 48 hodin a Zkouška ohněm, které byly pro mě také velmi zajímavé, ale místo je bohužel jen na jednu a nevybíral jsem sám. Tak co nám tato epizoda řekla? V prvé řadě to, že je v Galaxii možná mnohem více humanoidních ras nepodobných lidem, kteří oplývali zajímavými vlastnostmi, než jsme si mysleli. V tomto případě vylučovali chemikálii, která zapříčinila při dotyku, že mimozemšťana velmi dobře známe, proto také o ně měli velký zájem Goa’uldi. To se právě stalo SG-1 na jedné misi a mysleli si, že je to pátý člen SG-1. Na planetě ale byli i Goa’uldi a tak se povedlo uniknout jen části týmu a samozřejmě, když v SGC řekli, co se stalo, nikdo jim nevěřil a vzali je do vazby. Jack s mimozemšťanem zůstali ukryti na planetě a nemohli dostat posily právě proto, co SG-1 tvrdila. Nakonec na vše přišla Dr. Fraiserová, která se náhodou dotkla chemikálie na uniformě a začala si poručíka také vybavovat. Naštěstí se SG-1 také podařilo, aby se mimozemšťan nedostal do rukou Goa’uldům.

6x06 – Kobka (Abbys)

Ba'al mučí O'NeillaV šesté sérii to bylo podobné jako v páté, takže také jen jedna epizoda a dlouhé rozhodování. Ale myslíme, že touto epizodou nikoho neurazíme. Bylo zde hned několik překvapení. V prvé řadě nám dala nahlédnout, co se stalo s O’Neillem, když bylo nutné mu dát symbionta od Tok’rů. Také jsme mohli vidět znovu našeho oblíbeného Daniela, který se povznesl a v šesté sérii byl jen náhodně. No a samozřejmě do třetice jsme osobně poznali nového padoucha, Goa’ulda Ba’la, který se zde parádně představil při mučení Jacka a od této epizody byl viděn pravidelněji a určitě si ho spousta lidí oblíbila. Jak to tedy bylo? Tok’ra v Jackovi šel na osobní misi, ale pak musel z těla ven, aby nebyl odhalen a Jack zůstal sám a nevěděl, co se děje. Ba’al ho zajal na své nové základně zkoumající a využívající různé gravitační techniky a stále dokola ho zabíjel a oživoval, aby se dozvěděl informace, proč tam Tok’ra byl. Ve vězení ho navštěvoval Daniel a chtěl, aby se povznesl, ale to Jack odmítal. Nakonec přišlo řešení ze Země, když zjistili, kde ho drží a vymysleli plán na jeho záchranu, ale stejně to zůstalo jen na Jackovi, aby se odtamtud dostal. Po této epizodě byl Jack zase normální, jak ho známe.

7x17 a 7x18 – Hrdinové (Heroes)

O'Neill zasažen tyčovou zbraníTato volba je doufám jasná a snad s ní budete souhlasit, protože to byla velmi dojemná epizoda a zároveň jsme zjistili, že vše nejde pro lidi tak hladce, jak to bývá v tomto seriálu obvyklé. Bylo to snad poprvé, co zemřela jedna z hlavních postav seriálu a přitom to bylo udělané napínavě až do konce, protože jsme si mysleli, že zemřela vůbec ta nejhlavnější postava, bez které bychom si seriál ani nedovedli představit. Nakonec to teda byla Dr. Fraiserová a trochu jsme si oddychli, ale stejně nás to určitě moc zasáhlo. V každém případě začaly konečně po sedmi sezónách zhruba od této epizody větší změny v obsazení, což bylo jen dobře. Tým SG-1 je ovšem stále nezničitelný. Co se tedy stalo? Do SGC přijel otravný reportér, který měl program zdokumentovat, kdyby se to někdy dostalo na veřejnost. Nikdo ho tam neměl moc rád, ale nic s tím nemohli udělat, protože to bylo nařízení prezidenta. Dokonce se zakoukal právě do Fraiserové. Lidé mezitím narazili na planetu s antickými ruinami, kde je ovšem objevila goa’uldská sonda. Museli později vyslat několik týmů, aby je zachránili a mezi nimi byla i doktorka. Bohužel se to neobešlo beze ztrát a s napětím jsme čekali, jak to dopadne, protože bylo podezření, že je O’Neill mrtev po zásahu tyčové zbraně. Reportér se až na konci dozvěděl, že tam zahynula právě Dr. Fraiserová a ukázalo se, že i on má také srdce.

7x21 a 7x22 – Ztracené město (The Lost City)

Prométheus brání Tel'tak za každou cenuToto je poslední epizoda, která si od nás vykoledovala celkové umístění a získává třetí místo. Konflikt s Anubisem vystupňoval už natolik, že hodlal s ohromnou flotilou lodí zaútočit na Zemi. Zároveň proběhl také převrat ve velení SGC, kam prezident na popud senátora Kinseyho dosadil civilní osobu, Dr. Weirovou. Když objevili další planetu s antickými ruinami, ihned se tam vydali, aby našli archiv vědomostí Antiků. To se jim sice povedlo, ale opět si ho musel Jack nahrát do mozku, protože je napadl Anubis. Nebývalo mu moc času a museli najít ztracené město, kde se domnívali, že budou mocné zbraně. Jack ovšem nemá mnoho času. Po nalezení antické základny ale zjistí, že záchrana Země je právě na ní v Antarktidě, tak rychle spěchají zpět. To už ovšem Anubis přiletěl k Zemi. Podaří se jim sice proklouznout, ale Anubis je zachytí. Nad Antarktidou pak dojde k největší letecké bitvě, jaké jsme byli v seriálu svědky v čele s Prométheem, kterému velel generál Hammond. Nakonec najdou základnu Antiků a Jack zprovozní zbraně, které zničí celou Anubisovu flotilu. Opravdu impozantní konec, ale opět srdcervoucí, protože Jack musel do stázové komory, jinak by zemřel. Tato epizoda byla výjimečná nejen pěkným příběhem, ale i tím, že nám poskytla parádní námět a byla startem pro nový seriál Hvězdná brána Atlantida, který měli někteří fanoušci ještě raději. Buďme ji za toto velmi vděční.

8x06 – Nebezpečná hra (Avatar)

Daniel musel jít na pomoc Teal'coviVýběr v osmé sérii byl opět velmi těžký, sice to nepřekypovalo skvělými epizodami, ale celkem hodně vyrovnanými, proto jsme uvažovali ještě na epizodách Poslední boj a Moebius. Jenže bojů na záchranu Země a galaxie už bylo hodně, tak jsme se přiklonili k této a myslím, že určitě nikoho tento námět neurazí. V hlavní roli byl Teal’c, který zkoušel nový virtuální přístroj, se kterým by mohli zaučovat nováčky a který se mohl od nich učit. Jenže pro jeho testování vybrali nesprávného člověka, respektive Jaffu, který je nezlomný a nikdy se nevzdává a to byla velká chyba. Teal’c se tedy dostal do simulace, ve které vtrhli do SGC superbojovníci, kteří to tam měli zničit, jenže program byl tak dobrý a tolik se toho od Teal’ca naučil, že neměl vůbec šanci hru dokončit a byl vždycky zabit. Dokonce ani pojistka pro výstup z programu nefungovala, protože se program naučil, že se Teal’c nikdy nevzdává. Pro Teal’ca to bylo utrpení a hru ke konci už i vzdal. Aby toho nebylo málo, jeho zdravotní stav se projevoval i na jeho skutečném těle a pokud by ho ze hry nedostali, zemřel by opravdu. Museli tedy Poslat Daniela, který měl určitou výhodu, aby hru dohráli, jinak by se z programu nedostali. Jistě zajímavý námět a nevím proč, já si tuto epizodu opravdu užil.

9x20 – Kamelot (Camelot)

Bitva pro spojeneckou flotilu nedopadla vůbec dobřeV deváté sérii jsme neměli moc velký problém s výběrem a hned nám padla do oka tato epizoda. Příběh nebyl sice tolik rozmanitý, ale určitě každého upoutala největší vesmírná bitva, která se odehrála ke konci a také jsme mohli prvně vidět vesmírné lodě povznesených bytostí v akci. Samozřejmě jsme mohli v této epizodě vidět, jak lidé ze Země dostali na prdel, což v tomto seriálu nebývá vůbec obvyklé. Nová strašlivá hrozba prostě vtrhla do naší Galaxie a ničila vše, kdo se jim nepodřídil. Byli prostě nezastavitelní, ale nepředbíhejme. Nejprve SG-1 narazila na planetu, kde kdysi byl Merlin, a čekali, že tam po něm najdou svatý grál, což si mysleli, že je zbraň proti Oriům. Ano, opravdu našli ukrytou místnost s antickým zařízením, ale byla chráněna černým rytířem, se kterým se musel Mitchell utkat. Bohužel museli zařízení zničit, aby ho deaktivovali. Mezitím tam také půlku týmu vyzvedla Odyssea, která letěla k superbráně, kterou našli hlídkující Jaffové. Vpád do Galaxie byl na spadnutí. Daniel s Camem se nakonec dozvěděli až od vesničanů, že tam svatý grál není. Nakonec je vyzvedla nejnovější pozemská loď Korolev pod velením Chekova a směřovali za spojeneckou flotilou k superbráně. Bohužel byla aktivovaná dříve, než mohli něco udělat a dorazily 4 orijské křižníky. Ty smetly celou spojeneckou flotilu a namířili si to na Chulak. Ano, obávaný nepřítel přišel a byl to impozantní závěr série před poslední desátou. Epizoda nám ukázala, že jsou Oriové mnohem obávanější nepřítel než Goa’uldi a mohli jsme si horko těžko představit, jak to s ním v poslední sérii dopadne.

10x03 – Projekt Pegasus (The Pegasus Project)

Přeskok červí díry na superbránu se podařilPředposlední 14 epizodu jsme vybrali tuto hlavně proto, že byla také jediným crossoverem s Atlantidou, i když v této sérii bylo také podobně výborných epizod více. Epizoda měla skvělý příběh a hlavně si ji mohli vychutnat i především fanoušci Atlantidy. Pro mě je to jedna z neoblíbenějších epizod vůbec, protože mít oba hlavní týmy pohromadě, které kypí samými hláškami, hlavně Rodney, se nevidí pořád. Jak to tedy bylo? Země potřebovala zablokovat superbránu, aby nemohly dorazit další orijské lodě. Takže letěli s Odysseou na Atlantidu, to byl i Danielův sen, který tam také s Valou zůstal, aby v archivu našli něco o zbrani proti Oriům. Zbytek s týmem AR-1 (průzkumný tým Atlantidy) letěli k černé díře, aby se pokusili o přeskok červí díry na superbránu. S druhou bránou čekal u superbrány Teal’c. Výchozím předpokladem bylo použít nálože, jako to udělali už několikrát, jenže superbrána není jen tak obyčejná brána a energie potřebuje mnohem víc, než si mysleli, proto několik pokusů neuspělo. Aby toho nebylo málo, objevili je i Wraithi, kteří na ně zaútočili. I v Mléčné dráze měl Převor podezření, že se u superbrány něco děje, tak se musel Teal’c s Al’keshem zamaskovat, když tam přiletěl. Mezitím Daniel odhalil, že hologram je ve skutečnosti pravý Antik a dostali vodítka pro nalezení zbraně. Jak jinak to samozřejmě mohlo dopadnout, než úspěchem a přitom byl zničen wraithský úl a dokonce i Orijský křižník. Takže na konci velká sláva a my jsme si opravdu vychutnali vše podstatné z obou seriálů v jedné epizodě.

10x20 – Bez konce (Unending)

Starý Mitchell sleduje, jak se střela přiblížilaJako poslední je samozřejmě i poslední epizoda seriálu, která se opravdu vyvedla a je to náhoda nebo ne? Opět hrátky s časem, které mám tak rád. V každém případě jsme se na ní jednohlasně shodli. Epizoda skýtala i několik zvratů, jak by také ne, když byla poslední, že? V prvé řadě jsme byli svědky zániku celé rasy Asgardů, kteří byly velmi vyspělí a jedni z aliance čtyř ras. Bohužel to bylo na můj vkus příliš přehnané, takhle skončit opravdu nemuseli a člověk by řekl, že se jen tak nevzdají. Co se stalo, stalo se a my jsme aspoň dostali všechny jejich vědomosti a nové zbraně, které dokázaly zničit orijský křižník. Asgardské jádro ovšem zapříčinilo to, že je mohly orijské lodě sledovat a to byl také hlavní námět epizody. Kdykoliv vyskočili z hyperprostoru, za chvíli se objevily orijské lodě, a i když měli nové zbraně a několik jich zničily, nevydrželi by moc dlouho a to se také stalo. Byly už bez štítů a orijská loď vypálila. Co se pak stalo, nás určitě překvapilo, protože se paprsek před lodí zastavil a začala druhá fáze příběhu této epizody, která spočívala v tom, najít východisko z této situace, protože Carterová musela použít zařízení na dilataci času. I když měli všechny vědomosti Asgardů, nebylo to snadné a hledala řešení vlastně celý život. Čas plynul jak voda, všichni stárli před očima a paprsek se k lodi přibližoval. Východisko stále žádné. Ale nebyla by to Carterová, kdyby na něco nepřišla. Jediný Teal’c si pak pamatoval, co se opravdu odehrálo a nechtěl to říct. Určitě pěkné zakončení seriálu s příslibem toho, že již dokážou zničit orijské lodě celkem bez problémů.

Závěr

Doufám, že vše podstatné je v článku shrnuto a užili jste si vzpomínání stejně tak dobře, jako já při výběru epizod a psaní tohoto článku. Určitě vás v něm nic nepřekvapilo, protože seriál Hvězdná brána SG-1 je opravdu moc oblíbený a každý, kdo sem chodí, ho viděl snad víckrát než jednou. Ještě tedy shrnu naše umístění třech nejlepších epizod. 1. místo Časová smyčka, 2. místo Pátá rasa a 3. místo Ztracené město. Ještě jednou se tedy omlouváme, pokud zde nebyla vaše oblíbená epizoda, ale jak jsem říkal na začátku, bylo pro nás zhola nemožná vybrat z tak velkého množství vynikajících epizod opravdu jen ty perly. Každému se určitě také nelíbí ten samý styl, takže se všichni shodnout ani nemůžeme. Popřejme tedy seriálu hodně zdaru a ať je v našich srdcích ještě hodně let.

Zdroj | Zobrazeno: 26839× | 27.07.2012 20:10

Scimani | Stargate SG-1 | Epizody, Herci a postavy, Producenti, Scénáristé, Seriály | Komentáře (19)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[19] Scimani e-mail www 15.01.2013 11:15
Ywa: Moc pěkně rozebrané, samozřejmě klasické časové paradoxy, ale stále to nevysvětluje ten hlavní problém, o kterém jsem psal, a to, jak Hammond věděl, že za poslání do minulosti může sluneční erupce, když to se zjistilo až při misi. Tohle mohl Hammond vědět, ale jen budoucí, v žádném případě minulý nebo současný (v době mise).

[18] ywa 15.11.2012 20:31
ospravedlnujem sa, kde uvadzam cast 1x20, islo samozrejme o cast 2x21

[17] Ywa 15.11.2012 20:26
pre autora clanku - k epizode 1x20: 1969 – ja mam pre to taketo vysvetlenie – uplne prva misia na planetu P2X555 nebola v tejto casti ukazana (divak sa mal sam zamysliet a prist na to) - team SG1 (pre nas team z buducnosti) prisiel k nam do minulosti do roku 1969, niekam ich odviedli, mozno utiekli, mozno ich vaznili, mozno ich umucili na smrt, je vela moznosti, no nikdy sa spat nevratili, lebo nevedeli, kedy budu dalsie slnecne erupcie. Dolezite ale je, ze clenovia tohto teamu nic neprezradili, do nicoho nezasahovali, aby nezmenili historiu = svoju minulost. Ak sa zamyslime, zistime, ze existovali v tom case 2 Cartrove (jedna mlada, jedna stara), 2 Jacksonovia (jeden 4 rocny, jeden stary), 2 O’Neillovia (jeden mlady a jeden stary) a jeden nestarnuci Teal’c na planete Zem (druhy bol niekde daleko vo vesmire ako prvy muz Apophisa). Toto vsetko nechala tato cast na predstavivosti divaka. A cas plynul a plynul.
Tato cast 1x20 nam teda ukazla misiu skutocneho teamu SG1 (pre nas team zo sucastnosti) na planetu P2X555, kedy solarnou erupciou sa vratili spat do roku 1969. Pred tou misiou uz general Hammond vedel, ze v mladosti ako porucik sa stretol s tymito ludmi, ktorych niekam odviezli (a vtedy, ked bol mlady, nepokazil auto, aby im pomohol utiect, lebo nemal listocek-to sa stretol s tym prvym teamom SG1). S touto informaciou zil cele roky a cakal, kedy bude mat Cartrova zranenu ruku a to bolo pred odchodom na P2X555 a dal jej tie datumy solarnych erupcii a odkaz svojmu mlademu JA, aby im pomohol.
A este moze byt otazka, ze: V tom roku 1969 sa teda stretli na jednom mieste dva SG1 teamy – ten z buducnosti a zo sucasnosti? Nestretli, lebo team z buducnosti v nasej sucasnosti neexistoval. Preto historia ostala nezmenena a problem skoku do minulosti bol jednym dolezitym listockom vyrieseny :-):-)
Aj 19. a 20. cast v serii 8 sa pohrava s touto myslienkou.

[16] aninim1 20.10.2012 10:12
Rok 1969 mohli se včase vrátit dvakrát a informovat hammonda o tom co má udělat po spuštený programu stargate by jim pravděpodobně uvěřil omlovám se za gramatyku

[15] wraith 10.10.2012 13:20
ale možné

[14] Scimani e-mail www 10.10.2012 12:51
Velmi nepravděpodobné. Nikdo se nemohl dozvědět o tom, že byly na hvězdárně. a kdyby se nějak dostali k těm hipíkům, slíbili jim mlčenlivost a ti to berou velmi vážně. Viděli je prvně jen u brány jak utíkali. A to nepočítám časový paradox. Informace z přítomnosti musely být dříve.

[13] anonim 08.10.2012 18:49
2x21 – Rok 1969 armáda určitě vyšetřovala ůtěk sg 1 a je možné že se hamoond doslechl o že se zajmali o slunečný erupci a mohl si to dát do sovislostý a napsat jim jejich datumy

[12] Scimani e-mail www 10.08.2012 21:16
Hank Landry: Nevíme, Nova ještě neodhalila plán vysílání akvizičních seriálů.

[11] Hank Landry 10.08.2012 14:57
Nevíte kdy budou dávat SGU u nás v TV? už se blíží podzim a ještě nic :-(

[10] Scimani e-mail www 06.08.2012 18:06
lich, Proky: Děkujeme za upozornění, je to opravené. Bohužel nám systém z nám neznámého důvodu někdy prostě něco ze systému smaže a nikdy nevíme, kdy si postaví zase hlavu :-)

[9] Scimani e-mail www 06.08.2012 17:41
Hank Landry: Jak jsem řekl, bylo toho mnohem víc a bylo by to na dlouho, dočtete se potom v databázi.

[8] Proky 06.08.2012 16:36
lich:mě taky ne :-(

[7] lich 03.08.2012 02:11
Nějak se mi ten článek neukazuje celej, jen po Černou díru.

[6] Hank Landry 29.07.2012 16:58
No ještě jediná věc, že ve Filmu byl Oneill kuřák :-)

[5] PEPAc1 28.07.2012 23:01
Krásné zavzpomínání, mě osobně tam chybí jedna epizoda a to "smrd" (povznesení) Daniela Jacksona na konci 5. serie - to byla opravdu pěkná a smutná epizoda.

[4] Harfist 28.07.2012 08:59
Protože Thor byl můj neoblíbenější mimozemšťan, tak bych díl nejradši zahrabal :-) a pomalý umírání na lodi? No přes to taky nejsem :-(

[3] Scimani e-mail www 27.07.2012 21:46
Harfist: Jenže problém je v tom, že Asgardi napáchali sebevraždu kvůli Oriům, ale jak jsem psal, taky mě to zaskočilo, ale ta epizoda nebyla jen o tom, tak se to do hodnocení moc nepromítlo :-)

[2] Harfist 27.07.2012 21:37
Tak v TOP 15 souhlasím se vším, kromě poslední epizody. Zabít asgardy jenom kvůli tomu, abychom měli pompézní konec mně přišlo nesmyslné...nemluvě o tom, že hrozba kvůli které páchají asgardi sebevraždu je vyřešena v následujícím filmu...

[1] Hammond e-mail 27.07.2012 21:08
Pekný článok a určite súhlasím že je nemožné a zhodnúť so všetkými na rovnakej TOP15. Každopádne výber dobrý, každá epizóda ktorú ste vzbrali si to zaslúži.
Gratulujem Stargate k 15.výročiu!

Přidání komentáře



Bold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: