Report z Gateconu na Festivalu Fantazie 2013 - 2. část

Tony Amendola a David NyklTakže jsem tu zase a to s dokončením reportu z Gateconu. Tato část bude zaměřena na besedy s herci. Největší návštěvnost Gateconu a troufám si tvrdit, že i celého FF, byly samozřejmě besedy s herci z Hvězdné brány. Kdo přijel, to už víte, takže to nebudeme zbytečně protahovat. Tady bych se rád pozastavil nad zajímavými otázkami a odpověďmi, které jsme mohli slyšet. A těch bylo opravdu hodně. Doufám, že se nebudete zlobit, když to zkrátím a zmíním se opravdu jen o těch, co mě zaujaly. Přihodím také několik fotek a krátká videa, ve kterých se dozvíte věci, o kterých tu nebudu psát. S oběma herci jsme se mohli setkat samostatně a jedna beseda byla společná. Na jevišti vystupovali opravdu parádně a byly hodně vtipní. I jednoduchá otázka, na kterou byste čekali jasnou odpověď, byla tak rozvedená, že byste to nečekali, ale na to jsou oni zvyklí. Oba byli ke všem moc přátelští a dělali si srandu snad ze všeho…

Tak třeba Tony si jednu chvíli musel odskočit, a když se vrátil, klidně začal mluvit o tom, jak tu nejsou žádné záchody, a musel ke stromu. Samozřejmě se fanoušci hned přidali a volali na něj: a kdy že se bude ten strom dražit? Tony se jen zasmál, něco na to ještě řekl a bral to s přehledem. Sám řekl, že se v Čechách cítí jako doma. Když přišel zase David na scénu, malinko klopýtl u schodů na jeviště, protože se hnal jak vichřice, čímž hned na začátku vyřadil z provozu svůj mikrofon, protože se v těch místech zrovna nacházelo ovládání. Co si také budeme namlouvat, kdo tam byl, tak ví, ale překvapilo mě, jak byl občas David i sprostý. Servítky si vůbec nebral, ale na druhou stranu to tam vždycky zapadlo, jak mělo. Také nepředstíral, že miluje české pivo, nosil si vlastní vždy na scénu. Srandy byl prostě kopec, ale nyní už k těm otázkám a odpovědím. Ještě bych chtěl upozornit, že je možné, že už na některé otázky dříve odpovídali a víte to. Nejprve se zaměřím na Davida, budu pokračovat Tonym a zakončím besedou s oběma herci.

Beseda s Davidem Nyklem

Než začnu, musím ještě říci, že byla Davidovi předaná cena od fanoušků za nejlepší českou hlášku v Atlantidě, kterou si kdysi nevyzvedl. Ale musel si na tu hlášku vzpomenout, jinak by ji nedostal. Samozřejmě to byla hláška: já s těma hercema nemůžu dělat. Vzpomněl si a cenu dostal, ale samozřejmě ji nechal na stole, když beseda skončila.

David Nykl přišel na scénuPrvní zásadní věcí, kterou jsme se mohli dozvědět, bylo, že původně nechtěli do Atlantidy českého vědce, ale ruského, který měl mít jméno Karpov. Na konkurzu se ho ptali, odkud je a když řekl, že je Čech, trochu byli překvapeni, ale zaujalo je to natolik, že Davidovi po týdnu přišel přepsaný scénář, kde už místo Karpova vystupoval Zelenka. Tak se David dostal k Atlantidě, ale sám říkal, že nevěděl ze dne na den, jestli bude pokračovat. Naštěstí to vydrželo celých 5 let.

Krátká zpověď Davida NyklaZajímavou otázkou bylo, jak dlouho trvá natáčení jedné epizody Atlantidy. To trvá asi 8 dní, ale každý den natáčení trvá 16 hodin, takže to je opravdu vysilující, protože člověk nemá na nic jiného čas. Začínalo se v šest ráno, ale pokud bylo potřeba udělat masku, jako třeba u Wraitha, museli být v maskérně už ve 3 nebo 4 hodiny ráno, protože to trvalo až 4 hodiny. Sám David říkal, že kolikrát ani namaskovaného herce nepoznal. Za jeden den se natočilo přibližně 8 až 9 stránek scénáře, přičemž jedna stránka je asi minuta v seriálu. Každá epizoda se připravuje dva měsíce a potom ještě 4 měsíce postprodukce. Takže jak vidíte, není to sranda.

David předvádí s fanoušky scénuNejsrandovnější na place byl podle Davida Jason Momoa. Prý kolikrát, když na něj nešla kamera a byl záběr na někoho jiného, tak do ostatních kopal, aby si vyžádal pozornost. Nebo pokud dostali talíř s ovocem, tak ho házel po ostatních. Ale jinak blbli všichni. Při natáčení bylo spousty srandy okolo.

Opět David s fanoušky při scénceTaké prozradil něco ze zákulisí natáčení, především se zaměřil na to, jak jsou informace z natáčení v dnešní době hodně utajované. Třeba dostane na castingu text, který je skoro celý začerněn, aby se nedozvěděl nic z příběhu a nemohl to prozradit, protože dnes se každá maličkost dává na internet a je to přístupné všem. Dokonce i jména jsou změněna, aby se nevědělo ani nic o postavách.

David s moderátoryPadla i otázka, jak se mu točilo s Hewlettem. Je prý hodně šikovný a strašně ho trápilo, že je za toho protivného egoistu. On se snažil všem dokazovat, že on není takový, že je příjemný a prostě fajn, což asi nemusel nikomu dokazovat, ale nebyl z toho prostě ve své kůži. Točení s ním byla zpočátku improvizace, jak se hádali a tak a to se právě líbilo ostatním a začali pro ně psát takové scénky.

Co se týče jeho češtiny, David ji měl v mládí rozdělenou na domácí a venku. Takže doma se mluvilo česky a venku anglicky a nezáleželo na tom, kde je, jestli v Čechách nebo Kanadě. A i nyní v Kanadě, když je doma, tak prý mluví česky a zatím to nehodlá měnit. A ani se mu nedivím, protože domácí řeč by se měla stále procvičovat, aby nezapomněl. Když mluví anglicky, mluví bez českého přízvuku a opačně také. Samozřejmě se v Kanadě drží Češi pohromadě a stále jsou v kontaktu.

David měl po příchodu na scénu problém s mikrofonemCo se týče toho, jestli by se vrátil v jakékoliv podobě k natáčení Atlantidy, tak samozřejmě je jednoznačně pro, ale má to jeden háček. Musel by to vést opět Brad Wright. Podle něj je to vlastně jediná osoba, která by mohla nějak navázat v příbězích a pokračovat. Kdyby se toho zhostil někdo jiný, nevěří v jeho schopnosti v tom pokračovat a nešel by do toho. Stejně tak se vyjádřil ve společné besedě i Tony Amendola.

David předváděl nějakou scénkuNa otázku, jestli se mu podařilo něco na place zničit nebo šlohnout, bylo plno srandy. Nejprve se zmínil o tom, jak se tam Flanigan začal na place vytahovat s iPhonem, v té době novinka a všichni na to čuměli, on sám žádné takové zařízení nikdy neměl a pak tam měli na place ty tablety, které byly značky Dell. Ale co se mu povedlo šlohnout, byly ty malé komunikátory za ušima. Na ně prý každý zapomínal a šel s nimi domů. Má jich doma prý plnou krabici. Zůstalo mu i jeho triko, které měl stále na sobě a co opravdu ukradl, byla ta skládací židlička se jménem herce, ta se mu moc líbila.

Zmíním se i o tom, jestli se mu líbila postava Dr. Nicholase Rushe. Tak samozřejmě se mu líbila moc. Bez něj by to prý nebylo takové. Dokonce by se mu líbilo, kdyby Zelenka byl takový jako Rush. Má totiž rád hodně záporné role. V návaznosti s tím se rozhovořil o SGU a jak to dopadlo. Chápe to, co s tím chtěli udělat, že je temnější atd., ale podle něj to není klasická SG, na kterou jsme zvyklí, kde to prostě hýří vtipem i v situacích, kde byste to nečekali a to prostě v SGU nešlo. Byl to seriál spíš pro jiné publikum, než starý fandom. Ale jinak se mu SGU velmi líbilo.

Tuto besedu zakončíme zábavnou otázkou, jestli má nějakou zábavnou historku z natáčení. Na to reagoval skoro odhozením mikrofonu a odpovědí: „já vám tady solím ty zábavný historky a ještě jenu? Ježíši Mária…“. Nakonec tedy jednu ještě řekl.

Beseda s Tony Amendolou

Tony Amendola s moderátorkouBeseda začala menším srovnáním rolí v jeho nejnovějších seriálech: Once Upon A Time a Continuum. Jsou to prostě dva úplně rozdílně charaktery. V Once potřebuje nějakého společníka, tak si prostě vytvoří Pinokia, kdežto v Continuu je ta jeho postava mnohem temnější. Každopádně má Tony mnohem blíže k divadlu než filmu či seriálu, ale v dnešní době si nemůže moc vybírat a je třeba brát, co se naskytne.

Samozřejmě padla otázka, na kterou se ho ptají snad všude a to, jaké to bylo praštit RDA. Spíš než aby odpověděl, ta se divil, proč nás zajímá právě toto. Proč všechny zajímá ten okamžik, když někdo někoho bije. Takže jsme se odpovědi nedočkali.

Tony něco vysvětlujeV jednom filmu měl Tony tetování přes celý obličej a jeden fanoušek se zeptal, jestli má opravdu nějaké a co by si nechal vytetovat. Tak trochu se rozpovídal, protože se mu to v dnešní době celkem líbí z toho důvodu, že si myslí, že každé tetování má svůj specifický význam a člověk si jím chce pamatovat nějakou událost ve svém životě. Sám ale tetování nemá. A kdyby si musel něco vytetovat, byla by to asi jedna z jeho prvních přítelkyň.

Pro Tonyho muselo být připravené i občerstveníPadla i otázka na rekvizity a kostýmy, které si nikdo brát domů nesmí. Tak samozřejmě pár těch jaffských drobností si nechal. Co se týče kostýmů, s těmi to je trochu jiné. Zjistil, že třeba tričko navléknou Amandě Tapping a použijí ho na charitu, kde v nějaké zemi prostě vydraží tento smradlavý kus hadru. Lituje toho, že tam nebyl, když seriál končil a mohl si toho nakrást nejvíce. Kdyby si ale měl něco vzít, byla by to prý možná jedna z těch jaffských kýčovitých věcí, rozhodně by nechtěl tu helmu, co musel nosit a byla hrozně těžká, stejně tak jaffské boty. Chtěl by asi jaffský kostým, protože se prý herci oblékají na helloween do kostýmů jako do práce a byla by sranda, kdyby třeba někdy za deset let vtrhl k někomu do bytu jako Bra‘tac a doufal, že si vzpomene, kdo to byl.

Tony pozorně poslouchá otázku fanouška, i když ji nerozumíJedna z těch nejzajímavějších otázek byla: z čeho byly tyčové zbraně, protože v některých záběrech, když se třeba Jaffové hrnou přes kopec, tak plandají, jako kdyby byly z gumy. Tyto zbraně měly troje. Jedny byly celé gumové, ty byly právě vidět v těchto záběrech, když se z nich nestřílelo a byly z dálky. Další byly se železnou tyčí a ty konce byly z gumy. Většinou se objevovaly v blízkých záběrech, ale z těch se nestřílelo. A pak samozřejmě měli celou kovovou funkční zbraň, která se otevírala a ze které se v seriálu „střílelo“. Pozemské zbraně v SG byly vlastně všechny skutečné, funkční a ty nejmodernější. Byly na ně moc opatrní, samozřejmě bez nábojů, což se muselo kontrolovat každou chvíli. S těmi funkčními tyčovými zbraněmi byl problém. Celých 10 let prý sledoval, jak rekvizitář vždy přijde k herci a vysvětluje mu, že se musí nejprve ta zbraň otevřít a pak teprve vystřelit, ne naopak. A i když to viděl každou chvíli, tak se na to samozřejmě někdy taky zapomene a povedlo se to i jemu, i když jenom jednou, stejně tak jako snad všem ostatním. Pokud se ovšem vystřelí ze zavřené zbraně, zbraň je zničena. Ještě k pozemským zbraním. Ty měl strašně rád RDA, když měl zbraň a točila se s ní nějaká akce, zářil jako sluníčko, ale když měl dialog bez střílení, byl skleslý.

Tony opět zabraný do vyprávění historekJaká byla jeho nejnebezpečnější scéna, kterou točil? Tak pro něj to byly scény, kde byly nějaké exploze. Nejen, že cítí to horko a záchvěvy, ale také odtamtud vylétá různý bordel. Nebylo prý těžké zahrát tu reakci na výbuch, protože jste opravdu měli nutkání se od ní hnout dál. Měl ale hodně rád kaskadéry, oblíbil si především kaskadéra Jamese Bamforda, kterému se na place přezdívalo Bam Bam. S ním prý všechny scény na place vypadaly úžasně. Podle něj je ale třeba se rozhodnout a vědět, na co v takových scénách máte jako herec a co už je lepší přenechat kaskadérovi.

Tony  a moderátorka, která si dělá poznámky pro překladBesedu zakončíme otázkou, která se týkala toho, když se mu u nás tak líbí, koho by přivedl příště? Na tuto otázku se rozmluvil o conech, které jsou vlastně jen byznys a neužije si to tak, jak by chtěl, protože jsou tam herci dost chráněni, nikoho k nim nepustí, zatímco na takových podobných akcí jako u nás, mají k sobě lidé blíže. Tony nás všude mezi přáteli chválí, a když se ho někdo zeptá, jestli jet na con k nám, tak řekne vždy jednoznačně ano. Takže přímo koho, neodpověděl, ale když jsme u toho, David Nykl už nějakou dobu přemlouvá herce Paula McGilliona (Dr. Carson Beckett z SGA), takže se nechme překvapit.

Ještě vzpomenu jeho vtipnou poznámku na závěr. Když prý budeme hodní, tak nám ukáže strom, který počúral (viz úvod). Tím reagoval na možnou dražbu. Jak to ovšem dopadlo, to už nevím, ale věřím, že to bylo jen ze srandy.

Beseda s oběma herci

Měli jsme možnost se setkat i s oběma herci najednou. Beseda nesla podtitul SG-1 vs. SGA a když to přednášející pronesla, David hned vtipně zareagoval a podal Tonymu na stole ruku do páky. Beseda byla samozřejmě nejvtipnější, protože se oba herci vtipně doplňovali. Tu už ale trochu zkrátím, protože se některé otázky i opakovaly.

David se s Tonym pozdravil jako praví JaffovéOpět přišla řeč na cony. David zmínil, že jsou vlastně po celém světě, když do toho oba původně šli, vůbec netušili, jak se to rozjede a jaký fenomén se z toho stane. Oba jezdí opravdu na cony po celém světě a fanoušci jim říkají, jak jim změnili celý život, jak je obdivují a podobně. Ale potkají i takové, kteří se zeptají, kdo jsi? A nepoznají je. Davidovi se třeba stalo, že byl na conu v Itálii, ale nebyl to con, který si představoval, protože tam bylo jen několik fanoušků, tak si prostě sedli ke stolu v hospodě a povídali si. Takové akce se líbí oběma.

David a Tony s moderátorkouHodně diskutované téma bylo, jestli by chtěli dělat i režii. Podle nich je režie hodně technické umění a potřebujete mnoho sociálních schopností a komunikaci s lidmi. Prostě musí být takový člověk dobrý, aby to zvládl. David by ani moc nechtěl režírovat, nevěří, že by to zvládl. Někteří herci dokonce režírovali, jako třeba Michael Shanks a Amanda Tapping, ale nikdy se nepokusili o to, aby to dělali pořád.

Další téma bylo Vencouver, to proto, že se v něm hodně točí. Tony zavtipkoval na otázku, na jaké planetě z SG by se chtěl usadit. Tak samozřejmě vybral Chulak, ale to proto, že je to vlastně Vancouver. Dokonce se zmínili o scéně z epizody ze Střední Ameriky v džungli, když byl zajat Daniel s Dr. Leem. Asi tomu nebudete věřit, ale i toto bylo natáčené právě tady. Také jste si možná mohli všimnout, že Vancouver má takové zvláštní světlo na obloze, podle kterého se dá poznat, že to bylo natočené právě tam.

Moderátorka překládá Tonymu, co David říkáA kdyby si měl vybrat každý, jakou by chtěl roli v SG, tak si David vybral Rodneyho, ten ho prostě fascinoval, i když jak sám řekl: „hovno tomu rozuměl“. Tony Amendola by si naopak vybral generála Hammonda, ale rozpovídal se i o RDA. Pokud znáte původní film s Kurtem Russellem, tak z toho by prý nemohl vzniknout seriál, ale když tam přišel RDA, tak tomu dodal šťávu a bylo to něco jiného, na tom se dál mohlo stavět. Tony ho znal z MacGyvera, ale RDA do dialogu vždy vrazil nějakou poznámku a úplně to zbořil. Ten jeho charakter byl prostě úžasný.

Tony vypráví veselou historkuŘeč padla i na improvizaci. Ta by se samozřejmě neměla dělat, protože je s ní trochu problém už třeba tím, že je vše přesně načasované, ale občas se tomu člověk nevyhne. Například seriál Star Trek, tam byla improvizace dokonce úplně zakázaná a herci prostě museli jen odříkat scénář. U SG to tak nebylo. Tony opět zavzpomínal na RDA, protože to dělal celkem často, hlavně ze začátku, protože byl i producentem a mohl si toho dovolit trochu víc než ostatní. Ale všechno má samozřejmě své meze. Kolikrát prý přišel na scénu, přečetl si scénář a prostě řekl, tohle říkat fakt nebudu a bylo to.

Moje nepovedená fotka s digitálním zoomem :-)David zavzpomínal na epizodu Adrift, kde byla Atlantida v kosmu a on musel jít něco opravit po průletu asteroidovým polem, ale nemohli se tam dostat. Štít nebyl, museli do obleků a to se mu hrozně líbilo. Prozradil dokonce, že skafandr byl udělaný za 10 000 dolarů z nějakých plánů na internetu. Na rukavicích měli zrcátko a panel prý nešel přečíst, protože bylo všechno pozadu. Postěžoval si přitom, že se zrovna v srpnu musí točit takové scény. Zajímavé bylo při takových scénách, že je třeba postavili někam na připravené místo s X a udělej tohle, přitom vůbec nevíte, co kde bude a reagovat na něco, co nevím, že tam je, je hodně těžké. Například Davit, když točil Once Upon A Time, měli tam místo lodě velkou zelenou kostku. On jim říká, to sem nemůžete dát prostě nějakou loď? Samozřejmě z toho VFX experti nedokázali loď udělat a scéna se musela dělat znova s opravdovou lodí z Pirátů z Karibiku.

Tuto besedu zakončím vtipnou hláškou Davida, po které málem spadlo kino. Prozradil nám totiž jednu otázku anglického fanouška, kterou dostal nedávno u nich. Byl tam společně s dalšími šesti herci. Kdybys byl nějaký kuchyňský nástroj, jaký by si byl? Na to se opravdu může zeptat jen člověk s IQ pod 80. Tak to je vše, doufám, že se vám to líbilo a na konci je ještě malé shrnutí v závěru.

Veškeré fotky z besed od Martji, nejenom tyto, naleznete také v galerii.

Závěrem

Pro mě to byla moc velká zkušenost a už se moc těším na příště, protože budu jezdit každý rok. No já už vlastně i jako organizátor musím. Po deseti letech byl kompletně vyměněn celý tým organizátorů a na to, že to táhli poprvé, jim musím zatleskat, i když co si budeme namlouvat, chvilkama to zaskřípalo, ale nebylo to nic vážného. Srandy bylo kopec, setkání s herci nezapomenutelné, dozvěděl jsem se hodně nových věcí a hlavně super lidičky. Získal jsem tam nové přátele, poznal nové lidi, bylo to prostě fajn. Když se tak na to zpětně koukám, nějak jsem to protáhl, ale doufám, že jsem podal dost informací na to, abych vás třeba navnadil na příští ročník, pokud jste se vždy rozhodovali jako já a i když to máte daleko, stojí to opravdu za to. Skalní fanoušci určitě přijedou zase, ale nová krev je vždycky k nezaplacení a vítaná. Jak už jsem se možná zmínil, budeme se snažit příště zajistit větší sál a rádi bychom to rozprostřely do více dnu, hlavně s přestávkami aspoň na jídlo, protože to letos nebylo a nešlo stíhat všechno. Táhnout to v sobotu a neděli bez přestávky od 9:00 do 0:00, je opravdu fuška a i zato palec nahoru pořadatelům. Takže se mějte fajn a doufám, že se za rok uvidíme v Chotěboři.

Poděkování

organizátorský tým Gateconu: Rendie, Alssh, viki a Petroit
fotografka: Martja

1. část

Zdroj | Zobrazeno: 17582× | 20.07.2013 19:22

Scimani | General | Con, Galerie, Herci a postavy, Natáčení, Videa | Komentáře (6)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[6] Scimani e-mail www 24.07.2013 17:43
Ammies: Není proč se omlouvat ;-)

[5] Ammies 23.07.2013 19:59
Scimani a Odyssea: aha, tak to se moc omlouvám, vůbec jsem ho nepoznala! A ani mě nenapadlo, že by tam mohl hrát, navíc je to taková malinkatá rolička :-) O Tonym vím, že tam hrál a taky, že v jedné scéně šel na loď, tak jsem si říkala, že by to měl být spíše on :-) Tak to se omlouvám a děkuju :-)

[4] 1M2A3K4S 23.07.2013 14:21
Parada, skoda, ze som tam nebol. Som z vychodu SK, takze vietem je to daleko.
Pokial by to bolo cez prazdniny, tak by som mozno aspon jedneho rodica prehovoril, aby ma tam odviezol. ;-)

[3] Odyssea 21.07.2013 10:25
Ammies: Ano byl, díl S02E10, ale kdybych nevěděla, že je to on, tak bych ho nepoznala :-)

[2] Scimani e-mail www 20.07.2013 21:17
Ammies: Právě že byl, ale jen v této jedné scéně, kde z něj udělali rybu.

[1] Ammies e-mail 20.07.2013 20:21
Super report :-) Moc děkuju za video i za fotky. Byla jsem jen na besedě s Tonym, ale i tak to byl nezapomenutelný zážitek :-)

PS: Jen malá poznámka, tuším, že ve větě "Například Davit, když točil Once Upon A Time, měli tam místo lodě velkou zelenou kostku." Má být asi Tony, že? Jelikož David v Once Upon a Time vůbec nebyl, teda pokud vím :-))

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: