Syfy: Otevřený dopis fanouškům Stargate

Logo SyfyKdyž přišel konec Stargate Universe, fanoušci této show byli pochopitelně rozčilení. Proč byl tento seriál zrušen? Přinesl mu posun z pátečních večerů více škody než užitku? Dnes tu přivítáme příspěvek od hosta Craiga Englera, vyššího viceprezidenta a hlavního manažera Syfy Digital. Patří mu naše díky za to, že si našel čas, aby odpověděl na některé obavy pocházející od fanoušků Stargate a aby vysvětlil proces, jak byla na stanici utvářena rozhodnutí. Tento rozhovor pochází z portálu GateWorld a určitě stojí za přečtení minimálně proto, že vždy je třeba se na každý problém podívat z obou stran - v tomto případě jak ze strany fanoušků, kterým byl zrušen jejich oblíbený seriál, tak ze strany Syfy, jakožto televize, která ho vysílala a z větší části i financovala. Celý text najdete níže, diskutovat o něm můžete samozřejmě jako vždy dole v komentářích.

Zdroj: gateworld.net

Otevřený dopis fanouškům Stargate od Syfy

O Stargate a Syfy už toho bylo řečeno mnoho během týdnů, které vedly k nedávnému finále SGU. Mnoho otázek a obav směřovalo k Syfy ohledně toho, jak jsme se chopili seriálu. Chtěl jsem si vzít trochu času, abych udělal prohlášení o problémech, které se objevily a myslel jsem, že GateWorld by byl dobrým místem, kde to uskutečnit. Takže jim děkuji za to, že mi tu pro to dali prostor a díky i vám, že jste si udělali čas na to si to přečíst.

Když se MGM a Syfy navzájem dohodli ukončit Stargate Atlantis po pěti sériích, udělali to, protože věděli, že přejdou na další show tohoto fenoménu, Stargate Universe. SGU byl zbrusu nový přírůstek do Stargate, nad kterým Brad Wright a Robert Cooper přemýšleli už dlouhou dobu a střídavě jsme s nimi o tom diskutovali. Poprvé se to k nám dostalo jako návrh už před mnoha lety.

Protože Stargate SG-1 a Stargate Atlantis se v minulosti předvedly tak dobře, byli jsme si s SGU jistí a zajistili jsme smlouvu na dvě sezony, dokud seriál plnil jisté podmínky. Dvou sezónní smlouvy jsou v televizním světě ojedinělé, protože zadržují velké investice (jak časové, tak i finanční), ale náš předchozí obrovský rekord v úspěších s MGM a Stargate to ukazoval jako naprosto jistou věc, která se děje v televizním businessu. To znamená, že ještě před tím, než byl natočen jakýkoliv záběr nebo najati herci, věděli jsme, že bude 40 epizod.

Seriál se rychle hnul kupředu a oficiálně byl odstartován 2.října 2009. Debut sledovalo dobrých, ne-li senzačních 2 779 000 diváků. Abychom tomu dali trochu perspektivy, Stargate Atlantis debutovala s počtem přes 4 miliony diváků, takže SGU bylo o více než 25% pod touto hranicí. Z té lepší strany počet diváků SGU vzrostl během 2. týdne na 3 miliony před propadem na 2,6 milionů, kde se zdálo, že se to usadí. To je typický vzor pro nový seriál, v tomto bodě si show vedla dobře.

V šesti týdnech se snížil počet diváků na 2,3 milionů nebo jinak o 20% níže od sezónního maxima. Není neobvyklé, že by seriál trochu kolísal, takže dokud se to vracelo zpátky, nebylo o co se strachovat. Další týden vskutku proběhlo zlepšení, ale to bylo následováno dalším malým propadem. Sledovanost se ponořila ještě hlouběji na 1 961 000 diváků, nebo jinak 33% propad oproti sezónnímu maximu. Samozřejmě tu v tomto bodě už byly obavy, ale čekalo nás přerušení a seriály většinou po pauze pociťují vzestup (na rozdíl od veřejného mínění).

Když jsme se vrátili po pauze, show se vskutku zvedla na 2 088 000 diváků a přidala další diváky příští týden, udeřila na 2 153 000. Vypadalo to, že znovu získáváme hnací sílu. Naneštěstí tam se to zastavilo a během dalších dvou měsíců SGU balancovalo mezi 2 116 000 a 1 708 000 diváků pod hranici, kde jsme to mohli udržet. Takže i přes krátký nárůst po pauze se to po dvou epizodách ustálilo na nižších číslech a skončili jsme s průměrnou hodnotou 1 982 000 diváků na druhou polovinu první série. 

S neobhajitelně nízkými čísly a žádnou známkou růstu o pátcích, kde to do teď ztratilo 1/3 svého původního publika, rozhodli jsme se SGU na jeho druhou sérii přesunout. S naším průlomovým hitem Warehouse 13 jsme měli obrovský úspěch o útercích, takže jsme spárovali SGU s Capricou a přesunuli je na úterý doufajíc, že představíme oba seriály novému publiku. Jak už teď asi víte, klesající trend pokračoval a nakonec jsme nebyli schopni pokračovat ani v jednom, ani v druhém seriálu.

Přesunuli jsme 10 finálních epizod SGU na pondělní večery, kde jsme měli úspěch s novou show Being Human, ale sledovanost zůstávala nízko. SGU dokončilo svůj závod úžasným zakončením, což je něco jiného než typicky vidíte u televizních seriálů (v ratingové hantýrce se tomu říká „terminal spike“ ).

Graf sledovanosti SGU

Co pod tím vším vidíte je jednoduše to, jak se Syfy a MGM snažili udělat skvělý nový Stargate seriál, když viděli původní úspěch, poté začal boj, kdy se pokoušeli najít způsob, jak to udržet. Pravděpodobně jste četli množství fám o opaku. Shrnu ty, co převažovaly: 

Nevyzpytatelné plánování zničilo SGU:

Začali jsme se seriálem o pátcích, kde jsme měli největší úspěch a kde si původně vedl dobře a nechali jsme ho tam, dokud s tím nezačal bojovat. Když bylo jasné, že show padla do neudržitelných úrovní a nepřežila by o pátcích, pak pouze tehdy jsme ji přesunuli na večer, kde se nedávno vysílal seriál s naším největším ratingem vůbec. 

Pauza zničila SGU:

Jak můžete vidět ze sledovanosti výše, největší propad přišel před přerušením, ne po něm. Ve skutečnosti se SGU po přestávce mezi první a druhou polovinou první série vlastně zlepšilo o zhruba 10% v prvních dvou epizodách po návratu.

Kdybyste ho nechali na pátečních večerech, vedlo by si dobře:

Když bylo SGU ponecháno na pátečních večerech, ztratilo 1/3 svého publika a propadlo se do trvale neudržitelných úrovní sledovanosti. Jediná naděje na záchranu byla ho přesunout na jiný večer, kdy by si našlo nové diváky.

Zrušili jste SGU, protože nesnášíte science fiction:

Kdybychom neměli rádi science fiction, tak bychom jednoduše nedělali SGU. Právě proto, že ho rádi máme, tak jsme to zkusili. I když bylo SGU nakonec neúspěšné, nelitujeme, že jsme to zkusili. Sci-fi seriály jsou páteří a životodárnou krví naší práce, máme jich mnoho ve vývoji. Později tento rok bude debutovat Alphas, na pilotu Battlestar Galactica: Blood & Chrome se pracuje právě, když to čtete, film Red Faction, ve kterém září Brian Jacob Smith ze Stargate Universe, se bude vysílat příští měsíc, tento rok se 5 z našich originálních seriálů vrátí s dalšími sériemi nebo epizodami a pracujeme mnohem více na zákulisí. 

Nikdy jste nepodporovali SGU:

Doslova tu není nikdo jiný než MGM, kdo by SGU podporoval víc než my. Byli jsme jen stanice, která dala seriálu šanci a byli jsme ti jediní, kteří se zavázali zpracovat a odvysílat 40 epizod ještě předtím, než byl napsán scénář. Investovali jsme desítky milionů dolarů a tisíce hodin práce do mnoha let výroby a podpory této show. 

Zrušili jste SGU kvůli wrestlingu:

Rádi bychom pokračovali s výrobou SGU bez ohledu na cokoliv jiného na našem rozvrhu, kdyby byla sledovanost udržitelná. Nerušíme úspěšné seriály, abychom udělali místo pro jiné show… Žádná stanice to tak nedělá, protože žádná z nich nemá plný seznam úspěšných seriálů. SGU byla hodnocena jen a pouze podle své vlastní sledovanosti.

Nemáte rádi Stargate:

Milujeme Stargate. Dohromady jsme udělali 12 sérií, 3 oddělené seriály a pomohli jsme podpořit dva SG-1 filmy. Byla to úžasná jízda a jsme neuvěřitelně pyšní na štáb a herce ze všech těchto seriálů a také vděční všem divákům, kteří je sledovali.

Poznámka: Sledovanost, kterou jsem použil, jsou čísla „Live +7“, celkový součet diváků, kteří sledovali show živě a během následujících 7 dní přes DVR. Ačkoliv inzerenti kupují ty, co jsou založeny na 18-49 segmentu těchto čísel a tudíž sledovanost 18-49 by byla mnohem menší, používám tu čísla z L7 kvůli příležitosti ukázat, jak reprezentují celkové publikum. Procentní propady a minima z čísel 18-49 by byly mnohem významnější (což je horší), než jak to ukazuje L7, ale ne zase tolik, aby to stálo za to se dělat se všemi těmi výpočty.


Překlad: Moire
Korekce: Moire


Zdroj | Zobrazeno: 6896× | 23.07.2011 09:00

Moire | Stargate Universe | Seriály, Sledovanost | Komentáře (0)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: