Příběh konzultantky pro vědu Miky McKinnonové

Příběh konzultantky pro vědu Miky McKinnonovéDnes vám přinášíme zajímavý příběh člověka, který stál za Stargate Atlantis i Universe. Rozhodně se vyplatí číst dál, jelikož Mika McKinnonová má na svědomí spoustu věcí, jako například ty tuny rovnic, které jsme mohli vidět v SGU, ano ona byla po čtyři roky vědeckou konzultantkou, pravou rukou producentů a scénáristů. V textu zavzpomínala na své začátky, příhody a také dává rady případným následovníkům, jak by měli postupovat a fungovat při práci s tvůrci. Text je samozřejmě obohacen i několika obrázky.

Zdroj: physicstoday.org

Během svého prvního dne v Bridges Studio jsem skrze rovnice napájela energií solárních erupcí průchozí červí dílu a snažila se zakrýt holčičí ječení pokaždé, když jsem potkala lidi, které jsem znala jen jako postavy. Od tohoto prvního dne jsem byla konzultantkou pro čtyři sezóny Stargate: Atlantis a Stargate: Universe. Viděla jsem, jak moc se zábavní průmysl staral o představení vědy. Naučila jsem se, jak pomoct vědě se snadno adaptovat do lidové zábavy.

Konzultantka (poradce) je takový host pro štáb, ukazuje se pouze tehdy, když to epizoda vyžaduje. Zezačátku jsem byla věčným nováčkem na scéně, ale vědci jsou vědci, ať jsou ve studiu či v laboratoři. Pomalu jsem vypracovala pokyny, jak úspěšně založit silný vztah mezi vědou a zábavou.

Noste špičaté boty

Laboratoř je prostředí, ve kterém funkce převažuje nad vzhledem. Stará zařízení číhají pod nohama, skvrny na lavičkách a stačí chvíle nepozornosti a už jsou i střepy na dlaždicích. Zranitelné nohy musejí být upevněné v ochranné obuvi.

Na natáčení vzhled převládá nad funkcí. Na chodbách Destiny jsem se složitě nakláněla před LED osvětlení, abych něco napsala na zeď. Jak jsem naklonila až příliš blízko ke zdi, abych dopsala rovnici, převážila jsem se a přepadla do žlabu a málem si zvrtla kotník. Natáčení zvyšuje riziko, když jsou kabely od kamer a dřevěné bedny všude po chodbách.

Přesnost vytváří pravděpodobnost

Ačkoliv se málokdy věda ve fikci zakládá na posledních vědeckých článcích, je pravděpodobné, že musí být sci-fi založeno na důvěryhodných odkazech, jako rozšíření toho, co by mohlo být objeveno, či co by mohlo existovat, kdyby zákony fyziky byly odlišné. "Přesnost vaší vědy je základem fikce a dovoluje čtenáři či divákovi zbavit se své nedůvěry," vysvětluje scénárista Stargate Carl Binder.

Vědecký konzultant slouží autorům jako ilustrátor, dodávající bohatost a hloubku světu za příběhem. Věda se v dialogu objeví jen v několika řádcích, aby byla zachycena podstata, aniž by zasahovala do příběhu. Ale pozadí obsahuje všechnu přesnost a detaily za konceptem prolínání rovnic a proměnných mezi epizodami.

Příběh konzultantky pro vědu Miky McKinnonové

Je nemožné se předpřipravit

Režisér vidí vědeckou přesnost jako příležitost pro zisk autenticity. Na svůj první den jsem si připravila dvakrát tak více materiálu, než bylo třeba a použila každou rovnici. Každý scénář v sešitě i na tabuli měl různé varianty a propašovala jsem i rovnice navíc.

Nyní, když jdu přes vstup do studia, ve svém batohu mám sešit s poznámkami k epizodě, kterých je alespoň tak čtyřikrát více, než kolik scénář vyžaduje, tématické knihy, nejnovější data a poznatky, referenční listy různých fyzikálních jevů a všestranný sešit pro sledování svých rozhodnutí při adaptování vědy z každé oblasti do tohoto fiktivního světa.

Buďte kreativní s tím, co znáte

Vhodným využitím vědy se vyhýbáte narušení rovnováhy rozeznatelné struktury a symbolům složitosti a kreativity. Divácká důvěra je narušena, pokud fiktivní biolog tvrdí, že linky C++ jsou řešením chemické reakce. Pro zachování věrohodnosti nesmí být fiktivní géniové zaskočeni problémy ze středoškolské fyziky a mimozemská abeceda musí být mixována se známými matematickými zápisy.

Fikce vyžaduje ochotu používat vědecký výzkum v rozporu s praktičností. Epizoda Stargate Atlantis "Brain Storm" vyžadovala patnáct metrů rovnice, délka byla daná scénou a téma příběhem. Spleť rovnice s plynulým navazováním na teorii strun, paralelní vesmír, termodynamiku a následky stabilní nerovnováhy teploty v atmosférické vědě. Věda byla rozpoznatelná, aplikace fiktivní, kombinace věrohodná a esteticky poutavá.

Příběh konzultantky pro vědu Miky McKinnonové

Všechno si foťte

Tvorba jasných a užitečných laboratorních poznámek pro záznam dat a postupů je dovednost, které se musí naučit mladá generace vědců. Stejně tak mám ze svých epizod spoustu fotografií z jednotlivých scén.

Ve Stargate: Universe v epizodě "Pathogen", uvězněn daleko od domova, začal Nicholas Rush zoufale škrábat na zdi vesmírné lodi, aby se pokusil pochopit neznámé. Na place mi trvalo zaplnit halu dvanáct hodin, takže mě bolelo zápěstí a byla jsem od křídového prachu. Štáb prohlašoval, že nalezne chyby, když jsem pečlivě fotografovala každou sekci.

O týden později nastalo menší nedorozumění a stěny byly umyty. Celý další den trvalo procházení fotografií, abych znovu nanesla všechny šmouhy a každé překrývání rovnic. Neodpočinula jsem si, dokud tmel neuschnul, aby už se to znovu neopakovalo.

Učte, když se učíte

Vědci jsou nezkrotní učitelé, kteří se chtějí podělit o krásu dynamiky kapalin na šálcích kávy a optiky při západu Slunce se všemi, kdo poslouchají. Herci a štáb se mě vždy ptali na aerodynamiku vážky, přírodní nebezpečí ve Vancouveru a proč je obloha modrá. Vyměňovala jsem odpovědi za své otázky, o průběhu natáčení, funkci zařízení a příběhy o kariéře před Stargate.

Přijměte vášeň a zvědavost fanoušků

Teorie jsou napadány v akademické literatuře a debatuje se o nich při konferencích. Poprvé, když jsem se prvně přímo setkala s fanoušky Stargate, předpokládala jsem, že budu čelit tvrdšímu výslechu, než v případě své disertační práce.

Fanoušci byli vášnivý tak, jak jsem čekala, ale byli mnohem klidnější. Zvědavost se zaměřovala spíše na vědecké koncepty, než na technické detaily a scény z epizod ilustrovaly nápady ze zapomenutých vědeckých tříd. Fikce mi umožnila zapojit svůj vášnivý zájem k vybudování vědecké gramotnosti.

Příběh konzultantky pro vědu Miky McKinnonové

Buďte vzorovým vědcem

Každý vědec, který pracuje se zábavním průmyslem, utváří kulturní obraz vědce. Štáb neustále vyhledává nové poznatky, aby zformovali filmový portrét, jako já jsem se stala na natáčení zdrojem informací. Když mě oddělení kostýmů požádalo o realizaci našeho fiktivního vědce při práci doma ve svém flanelovém pyžamu, potvrdila jsem, že při mé vlastní noční práci jsem měla vlněné pyžamo z ledního medvěda.

V jedné epizodě Stargate: Atlantis se dva hlavní charaktery dohadovaly o použití štítů vesmírné lodi k odvrácení výronu koronální hmoty z nedaleké hvězdy. Dialog je téměř slovo od slova konverzací autora Carla Bindera se svou dcerou, postgraduální studentkou astronomie, který odmítl myšlenku jako nepravděpodobnou.

Pro mě byla epizoda Stargate: Universe "Human" matoucí směsicí faktů a fikce. Natáčela se v přednáškovém sále mé univerzity, fiktivní postgraduální studenti pili z mých pestrobarevných plastových láhví, které záměrně nakoupili, aby byly podobné těm, které s sebou neustále nosím na natáčení. Vyplenili mé univerzální poznámky na kryptografii při vytváření fiktivní tabule s poznámkami a začali s přítelem aktuální výzkum v kvantové matematice, aby vzali reálnou fyziku a přetočili ji v něco absolutně smyšleného.

Předtím, než jsem poprvé vstoupila na plac, myslela jsem si, že budu tvořit jednostrannou kampaň zahrnující realitu v příbězích. Místo toho jsme se zbavili vzájemného zastrašování a Stargate vytvořilo symbiotický vztah mezi vědou a zábavou, což vytvořilo něco lepšího, než co by vzniklo v zájemné izolaci. Vidím záblesky i v jiných seriálech, které přijaly vědu a tvoří zajímavé a silné příběhy. Doufám, že to uvidím častěji.

Zdroj | Zobrazeno: 11776× | 29.06.2011 12:14

Ayrton1 | Rozhovory | Epizody, Natáčení, Producenti | Komentáře (5)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[5] Ayrton1 e-mail www 01.07.2011 09:22
Bohužel tohle už je originální rozlišení :-/

[4] kovama1 e-mail 29.06.2011 14:13
Ty obrázky v orig rozlišení nemáte? :-P

[3] Ayrton1 e-mail www 29.06.2011 13:09
Omlouvám se, byl jsem příliš rychlý ;-)

[2] Scimani e-mail www 29.06.2011 13:00
Co jsem viděl, jsem už opravil :-)

[1] CharlieX3 29.06.2011 12:37
Ayrton1 precitaj si to este raz a poopravuj tie gramaticke chybicky :-)

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: