Mallozziho vzpomínky na 4. sérii Stargate SG-1 - část 3

Vzpomínky na 4. sérii SG-1Máme tu třetí a tedy poslední část vzpomínání Josepha Mallozziho na jeho 1. sezónu ve Hvězdné bráně, celkově 4. seriálu. V dnešním díle se podíváme do zákulisí posledních 13 epizod této úspěšné série, i když se zmiňuje o dvou epizodách, které byly pro něj velkým zklamáním. Schválně, jestli s ním budete souhlasit. Dočtete se zde mimo jiné o jedné epizodě, kterou Michael Shanks poprvé sám režíroval a přitom to byla docela těžká epizoda na režii a zhostil se jí báječně. Také se dozvíme, že příběh s Ascheny byl původně plánován jako trilogie, ale jak to dopadlo, se už nedozvíme. Také se zde vyskytly zajímavé hrátky se jmény postav a skutečných herců. Více nebudu prozrazovat a přečtete si v pokračování článku. S potěšením také oznamuji, že na překladu 5. série se už pracuje, takže se ji pravděpodobně dočkáme.

Zdroj: josephmallozzi.wordpress.com

4x10 – Pod povrchem (Beneath the Surface)

4x10 - Pod povrchemPremisa této epizody se mi líbila, včetně několika verzí scénáře. Ať už to bylo tím, že nakonec epizoda nenaplnila mé očekávání nebo protože jsem si byl vědom těch prvních verzí scénáře, tak mě nakonec Pod povrchem zklamalo. Na konci se zdálo, že postrádá emocionální jádro přítomné v prvních verzích, kde vztah mezi Jackem a Sam v amnézii nebyl tolik mlhavý.  BYLI spolu a vzhledem k těm základům, které jsme položili v epizodách vedoucích k této – přiznání citů, polibek z časové smyčky, se to zdálo jako logický krok vpřed. Ale byl zde pocit (hlavně od Amandy), že tato linie může postavy poškodit, takže romantické prvky byly vystřiženy. Líbila se mi ta představa našich dvou hlavních postav opouštějících jejich vytvořený vztah kvůli zapomenutému životu, ve kterém již spolu nejsou. Někteří fanoušci byli zklamáni. Jiní si zase s úlevou oddechli.

4x11 – Není cesty zpět (Point of No Return)

4x11 - Není cesta zpětTato epizoda se zrodila z Paulova prolézání konspiračními stránkami, kde tvrdili, že program Hvězdné brány existuje a televizní pořad slouží jako věrohodná krycí kampaň (něco, co použijeme v pozdějších epizodách).  Mám z této epizody spoustu skvělých vzpomínek:  Teal’c v motelové posteli, velká chemie na obrazovce mezi Rickem a Willim Garsonem (se kterým se skvěle vycházelo i mimo kamery), a pár bizarních poznámek ke scénáři. V jedné scéně ve vojenském táboře slyšíme odlétat helikoptéru. Obdrželi jsme poznámku: „Můžeme tu helikoptéru vidět?“ a Brad odpověděl: „Ne, nemůžeme ji vidět, protože neexistuje. Máme jen zvuk helikoptéry.“  Další poznámka byla žádost o zprostředkování mimozemského původu Martyho na konci epizody. Něco, co by ukázalo, jak je mimozemský. Byl návrh, že by v posledním záběru mimozemským způsobem zastříhal ušima. Mohu jen dodat, že se tak nestalo.

4x12 – Zkušební let (Tangent)

4x12 - Zkušební letMichael Cassutt byl ten pravý k sepsání této epizody. Díky jeho zkušenostem se sci-fi (napsal mnoho krátkých příběhů a povídek tohoto žánru a bezpočet dalších článků netýkajících se sci-fi) a SF nám napsal první verzi scénáře, kterou by nikdo z nás v rámci autenticity a terminologie nemohl napsat.  Celé měsíce se fráze “No joy on the burn!” stala mou oblíbenou větou, kterou jsem používal, kdykoli jsem byl něčím zklamán, ať už scénou, problémy s produkcí nebo mým obědem.

 

4x13 – Kletba (The Curse)

4x13 - KletbaNa tuto epizodu jsem z mnoha důvodů zatraceně pyšný. Předně to ale byla možnost ukázat aspekt minulosti Daniela Jacksona, která ještě nebyla z plna prozkoumána. Také se zde projevil můj vnitřní komiksový nadšenec. Epizoda je plná odkazů na Green Lanterna: profesor Jordan, Sarah Gardnerová, Stewartova expedice, Steven Raynor – to všechno je minulost a přítomnost Green Lanterna.  Fantastický výkon Anny-Louise Plowmanové zajistil, že se brzy vrátí, stejně tak se počítalo s Benem Bassem a Stevenem Raynorem, ale příběhy jejich postav se nikdy nedostaly mimo místnost. Základní premisa příběhu zahrnovala SG-1 na planetě, kde zjistili, že byli předehnáni archeologickým nálezem jiného týmu vedeného Stevenem Raynorem a placeného bohatým podnikatelem, který měl dohodu umožňující mu používat ruskou bránu. Tato epizoda také značila mou první zkušenost s obávanými televizními promy, které všechno ukazují. V tomto případě se jednalo o záběr Osirise střílejícího na naše hrdiny, tak zkazili odhalení toho, kdo Osiris je. Bylo to takové zkažení překvapení, jakému nebylo roky rovno. Tedy až do proma, ve kterém jejich „Posledním pěti minutám neuvěříte!“ k dílu Příbuzní 1. část, kde ukázali Carsona Becketta. Čemu neuvěříte? Vždyť jste to zrovna ukázali! (P.S. Zvláštní zmínka patří německým televizím, kde epizodu Rozloučení navždy přejmenovali na "Sha’re ist Tod” (Sha’re je mrtvá).

4x14 – Hadí zášť (The Serpent's Venom)

4x14 - Hadí zášťAbych byl upřímný, tak si z této epizody moc nepamatuji. Tedy kromě Mallozijským dolům (pojmenovaných po, víte kým), taktu „zachytávám přenos“, a super peckovní  tyče, kterou mučili Teal’ca a která se dnes nachází v mé garáži.

 

 

 

4x15 – Řetězová reakce (Chain Reaction)

4x15 - Řetězová reakceFakt, že zesnulý Don Davis považoval tuto epizodu za jednu ze svých oblíbených, mě činí nesmírně hrdým. Byla to jedna z vzácných epizod, která se věnovala Hammondovi a nabídla nám nakouknutí na člověka pod uniformou. Don byl jako obvykle skvěle sám sebou a hmatatelná láska a respekt, který SG-1 pro svého velitele měla, byla stejná, jaké se dostávalo Donovi nejen od herců, ale celého ansámblu. Ačkoli jsem vycházel dobře se všemi, tak hlavně s Donem jsem často chodíval na dobré večeře.

 

 

 

4x16 – Rok 2010 (2010)

4x16 - Rok 2010Kdykoli máme možnost zabít všechny hlavní postavy, tak jí využijeme. A jejich životy na konci této epizody, ke které napsal Brad scénář a tolik se mi líbil. Toto mohla být první část Aschenské trilogie, započaté v roce 2001, ale její třetí epizoda, jak si někteří rýpavější všimli, se nikdy neuskutečnila.

 

 

 

4x17 – Absolutní moc (Absolute Power)

4x17 - Absolutní moc…absolutně korumpuje. Herci milují, když mohou hrát záporáky a v této epizodě podal Michael Shanks úžasný výkon jako Daniel na temné straně. Zničit Moskvu je dost špatné, ale jedna z těch nejhorších věcí se nikdy nedostala do poslední verze scénáře. V dřívější verzi je zmínka, že Teal’c před lety záhadně zmizel. Pravda  o jeho tajemném zmizení je odhalena, když Jack narazí na svého starého přítele, vězně Daniela, který na něm prováděl pokusy s transfúzí krve ve snaze ovládnout goa’uldskou technologii.

 

 

4x18 – Světlo (The Light)

4x18 - SvětloI když v poslední čtvrtině čtvrté sezóny bylo pár hitů (Entita, Exodus), tak došlo i na pár šlápnutí vedle, tato epizoda obzvlášť. Tempo Jacka, který Daniela urychleně posílá zpět na planetu, ponechám stranou. Tato epizoda se nikdy, překvapivě tím jaká je, nevyrovnala zbytku relativně silné sezóny. A v podobném duchu…

 

 

4x19 – Zázračné dítě (Prodigy)

4x19 - Zázračné dítěToto bylo další zklamání. Věřím, že už jsem dávno někde zmínil, jak byla postava Jennifer Haileyové zpočátku vymyšlená jako mladší verze Carterové, ale nakonec se stala nedůtklivá a nesympatická.   Bezpochyby náš nejslabší scénář 4. sezóny, ale za zmínku stojí, že se zde poprvé ukázal Ivon Bartok v roli kadeta, který se na začátku ptá? „Řekla jste DESET dimenzí?“. Skvělé. Postavu Haileyové měly hrát buď Elizabeth (která ji nakonec dostala) nebo herečka jménem Jennifer Halleyová. To jméno mi uvázlo v hlavě, neboť jsem tu postavu v první verzi scénáře pojmenoval Jennifer Halleyová, než ji Paul změnil příjmení na Haileyová. Elizabeth se na roli mladé bezelstné ženy hodila lépe, ale Jennifer později dostala roli poručíka Tolinevové v dílu V hrobce v páté sezóně. Zdánlivě vzdálení bratranci těch mimozemských životních forem (bzučící brouci), kteří tolik komplikovali situaci v této epizodě, se později objevili v epizodě SGA Všemu navzdory a v epizodě Voda v SGU.

4x20 – Entita (Entity)

4x12 - EntitaPremisa byla poněkud standartní, ale v každé epizodě, byla rozdělena něčím, co ji učinilo zvláštní pro naše postavy – v tomto případě Carterová, která se změnila po terminátorsku a Jack měl před sebou další těžké rozhodnutí, jak vyřešit tuto hrozbu. Co tady shledávám zajímavé je, že po mnoha příbězích, kde docházelo k diskuzím mezi Jackem a Danielem, jak vyřešit problém, (Jackův vojenský přístup a Danielův mírový civilní postoj) tak tentokrát to bylo opačně. Jack měl pravdu. Měl tu věc raději nechat zničit, než aby dovolil Danielovi a Sam pokusit se o komunikaci s entitou.

 

4x21 - V dvojím ohrožení (Double Jeopardy)

4x21 - V dvojím ohroženíČtvrtá sezóna se chýlí ke konci s dvěma epizodami. V této jsme viděli návrat týmových robotů, poslední scéna v Montérovi, a nabídla jednu z mých oblíbených scén: zjevnou dekapitulaci Daniela Jacksona.   Ne, počkejte! Když už hovořím o DN, tak tato epizoda byla režisérským debutem Michaela Shankse a bylo to výjimečné. Se všemi těmi zdvojeními a akčními scénami by byla výzvou i pro zkušené režiséry, ale Michael to dokázal a výsledek byl báječný. 

 

4x22 – Exodus (Exodus)

4x22 - ExodusVážně. Jak často se vám podaří zničit hvězdu? Když se naskytne příležitost, využijete jí!  A my jí využili, a během toho jsme i zničili Apophisovu flotilu.  Celá ta sekvence se mi líbila, jak je brána spuštěna, trysky hoří a míří k jejímu ohnivému konci.  Dalším aspektem této epizody byla Jackova věta: „Bez vody jsme v prdeli.“ Původně to bylo „Bez vody jsme v hajzlu.“ Paul vešel do mojí kanceláře a zeptal se: „Můžeme v televizi říct prdel?“. Vzpomínám si, jak jsem pokrčil rameny a řekl, že můžeme. Koneckonců jsme vysílali na Showtime a prdele nebyly takový problém, než jsme se přesunuli na SciFi, která nám před každou sezónu poslala obecný přehled Standards and Practices. Obsahovala nepřijatelné, nevhodné výrazy, slova a vyjádření. Jejich použití a povolení záleželo na formě použití. Například „vyhonit“ bylo nepřijatelné, pokud ovšem se nepoužilo například tak, jak to udělal Paul: Měli bychom je pohonit, aby se nám nerozutekli. S Paulem jsme věnovali celé odpoledne úpravě jinak nevhodných termínů: „Bože, ten můj pták byl celou noc vzhůru. Nepřestal kokrhat! A podobně. Dobře strávený čas.

Náš první rok v Hvězdné bráně byl památný, a když se teď ohlížím zpátky, nemohli jsme zažádat o lepší prostředí. Byli jsme na opačné straně země, daleko od našich domovů a přece to byl pro nás ten přechod, zpočátku velmi těžký, velmi obohacující díky lidem motajících se kolem seriálu a díky seriálu samotnému. A jistě to pomohlo tomu, že produkce, ke které jsme se přidali, byla už po třech lepech fungování dobře namazaný stroj, který žádal, aby se na něj naskočilo a užívalo se té báječné jízdy. Spolu s Paulem jsme byli tu první sezónu velmi plodní, napsali jsme 7 scénářů (zhruba třetinu sezóny) a nachystali si tak tempo do budoucích sezón.

Brzy přijde na řadu pátá sezóna SG-1, kde se přidala ke scénáristům nová tvář, nové kolo fanouškovské nespokojenosti, návrat některých známých tváří, a smrt jedné z hlavních postav, odchod herců.


Překlad: Ex-SOLDIER
Korekce: Scimani


Zdroj | Zobrazeno: 18289× | 26.08.2012 13:45

Scimani | Stargate SG-1 | Epizody, Herci a postavy, Natáčení, Producenti, Scénáristé | Komentáře (3)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[3] fo-ol e-mail 07.01.2013 16:38
moc zajimave! pobavilo me to s tou igelitovou lepici paskou coby silovym polem - obecne by me hodne zajimalo co jsou digitalni efekty a co stara dobra rucni prace...
jinak SG1 povazuju za nejlepsi SF serial (nad Galacticu ho stavi humor - stejne tak i nad originalni SG film) a ctvrtou a okolni serie za zlate jadro!

[2] Markéta 01.10.2012 20:32
Tak to už jsem zvědavá na tu 5. řadu... :-)

[1] Dyxi 02.09.2012 22:03
Tohle je děsný! Takhle se mi vrací moje vzpomínky a mě se dneska brečet nechce....
SG-1 byli nejlepší.

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: