Mallozziho tři důvody, proč je Gauntlet vhodným zakončením

Mallozzi o GauntletuJoseph Mallozzi se po odvysílání poslední epizody Stargate Universe rozpovídal na svém blogu o tom, jak se dostal k psaní scénáře a hlavně nám sdělil tři důvody, proč vidí Gauntlet jako vhodné zakončení. Celkově si ale není moc jistý, jestli Gauntlet je tím vhodným hořkosladkým závěrem. Dále se také zmínil opět o důvodu zrušení seriálu a nastínil možné pokračování, které nejspíše nikdy neuvidíme. Mallozzi naštěstí některé návrhy ze scénáře již zveřejnil a my je pro vás právě překládáme. Celé Mallozziho vyjádření najdete v článku níže a můžete se těšit na článek o možném pokračování SGU.

Zdroj: josephmallozzi.wordpress.com

Připraveni ve skafandrech,aby získali minerál

Předpokládal jsem, že 2x16 Hunt bude můj poslední scénář pro druhou sezónu Stargate Universe, ale když byl můj kolega Paul zaneprázdněn produkcí 2x17 Common Descent, první návrhy finále padly na mě. Když jsem si sedl k psaní Gauntlet, PŘEDPOKLÁDAL jsem, že se vrátíme s 3. sérií. Někteří nemuseli sdílet můj optimismus, Paul byl vždycky ten typ člověka, který tvrdí, že sklenička je z poloviny plná a její obsah je stejně pravděpodobně nepitelný, ale přesto jsme přistupovali k této epizodě jako k finále sezóny, nikoliv celé série.

Rush přemýšlí

Vyzbrojeni příběhovými beaty jsme se točili v scénáristické místnosti. Stvořil jsem příběh ve formě osnovy, obdržel od každého poznámky a dal se do práce. V době, kdy byl první návrh Gauntletu hotov, Paulův program se uvolnil a byl schopen pustit se do úprav. Po tolika letech psaní scénářů samostatně, věřím, že bylo jaksi vhodné, že náš poslední scénář pro série Stargate bude opravdovou spoluprací. Jako za starých časů.

Posádka debatuje o tom, co podniknou

Jak jsem řekl, měl jsem dojem, že bychom se vrátili se 3. sérií. A nebyl jsem sám. Když sledovanost pozdní 2. série slábla, bylo jasné, že přesun na úterý bylo kolosální selhání (jak pro nás, tak pro Capricu) a byli jsme v maléru. Nicméně, bylo tu pár věcí, které se vyvíjeli k našemu prospěchu.

Eli poslouchá Rushe

Po několika měsících nejistoty se nakonec studio vzpamatovalo a získalo stabilitu formou nového vedení. Předpokládal jsem, že vzhledem k tomu, že Stargate je jedna z jejich největších sérií (spolu s Bondem), že by vyvinuli společné úsilí, aby ji udrželi naživu. To neznamenalo jen lepší vyhlídky pro SGU, ale novou nadějí pro SG-1 a SGA filmy, Stargate: Revolution, Stargate: Extinction.

Young zpracovává v hlavě návrhy

Přestože sledovanost slábla, nebylo to jako když se jiné úspěšné seriály vysílaly v podobných nočních mrtvých časech. Ve skutečnosti, plošný rozpad fanouškovské základny (a to nejen v případě naší série, ale i televize a to zejména kabelové) způsobil určitý trend. Méně lidí sledovalo živě. Bylo tu nahrávání a stahování a to v případě SGU udělalo HODNĚ. Což není překvapující vzhledem k našemu mladému a technicky pokročilému publiku – s největší pravděpodobností uživatelé stahování a nahrávání. Jistě, předpokládal jsem, že bychom neměli být trestáni za naše chytré a zdatné diváky.

Eli zavírá několik stázových komor

Nakonec tu byly zprávy z různých zdrojů, že bychom dostali třetí a poslední sérii, ano, byl by to konec série, ale s těmito zprávami a dostatkem času na přípravu a sesmolení volného konce bychom mohli odejít ve velkém stylu. Vzpomínám si, jak jsem seděl ve své kanceláři s Louisem Ferreirou (plukovník Everett Young) a probírali jsme velkou příležitost, dovolit si udělat nějaké odvážné a kreativní rozhodnutí s vědomím, že těch 20 epizod bude našich posledních.

Opět Rush

Po vysílání poslední epizody hodně fanoušků vyjádřilo svou spokojenost s finále série. I když je řada otázek nezodpovězena, názor byl, že Gauntlet nabídl hořkosladký závěr dobrodružství naší posádky. Nevím, jestli úplně souhlasím, ale uznávám tři části scénáře, které jistě této epizodě nabídli i ukončení série.

Loučení T.J s Wrayovou

1) Rozloučení - Jedna po druhé se postavy vyvíjícíc se k poznání a lásce v průběhu dvou sérií vzájemně rozloučili (potažmo samozřejmě i s diváky), než zůstalo jen naše hlavní trio. Pak přichází i pro ně čas se rozloučit, nejdřív Rush, poté Young opouští Elie (našeho zástupce diváků) samotného na můstku, vzhůru do neznáma.

Poslední večeře

2) Poslední večeře - Která kupodivu nebyla v mém prvním návrhu nebo v Paulově úpravě. No, rozhodně ne takováto. V původním scénáři byla poslední večeře jednoduchá scéna v obsáhlém sestřihu, žádné dialogy, jen střih posádky těšící se z jejich posledního společného jídla. Změnili jsme to na návrh Eriky Kennair ze Syfy, která požádala o tuto aktuální scénu - chvilku pro naši posádku k zamyšlení odkud pochází a kam směřují. Při ohlédnutí zpět, brilantní žádost. Napsal jsem projev, pak jsem ho předal Paulovi, který udělal pár vylepšení (z nichž jedno byl nakonec zamítnutý Youngův přípitek "Na tři roky!", jenž v příběhové terminologii odkazoval na tříletou cestu, které by čelili v případě nejlepšího scénáře, ale v mé mysli byl odkazem na očekávání, že seriál poběží třetím rokem).

Destiny v FTL

3) Závěrečné efekty - Paul je přidal při své úpravě, vzpomněl si na prvotní záběry v pilotu SGU. Nic než hvězdy než Destiny přiletí ke kameře. Ocitneme se vevnitř a jsme svědky probouzení Destiny. Stoupáme do vyšších pater, při rozsvěcujících se světlech. V Gauntletu je to v opačném pořadí - Destiny se ukládá ke spánku, jak sestupujeme jednotlivými patry níž, postupně vše zahaluje tma. Poté se ocitneme venku a loď skočí do FTL a poté nic než hvězdy.

Loučení T.J s Varrem

Ano, vidím, jak moc chci, aby Gauntlet byl vhodným koncem série a přesto, jak mám rád tuto epizodu, tak mě stále frustruje. Přesněji řečeno, frustruje mě vědomí, že po 11 letech vyřešených cliffhangerů (pozn. překladatele - otevřených konců) nastal čas, kdy nebudu moct přijít s odpověďmi.

Zvládne Destiny skok do jiné galaxie? Jak dlouho bude cesta trvat? Podaří se Eliovi opravit poškozenou komoru nebo najít způsob jak rozšířit podporu života dost dlouho na to, aby přežil? Najde T.J. lék na ALS? Kdo se s ní nakonec dá dohromady - Young nebo Varro? Vrátí se Lise někdy zrak?

Mohl bych poskytnout náhled do toho, co jsme právě probrali, možné odpovědi na tyto ožehavé otázky, ale nakonec stejně budou sloužit jen jako o něco málo více zajímavé poznámky pod čarou k většímu dílu. Nakonec odpovědi jsou to, pro co se rozhodnete vy. V těch posledních chvílích se nám po dvou letech sledování této cesty nepodaří skočit do FTL a zůstane nám jen nejistota. Možná zvládnou tu cestu za tři roky a dobrodružství naší posádky bude pokračovat, jen my do nich již nebudeme zapojeni. Možná to bohužel nezvládnou a závěrečný letmý pohled na Destiny bude opravdu poslední rozloučení. Nebo tu možná Destiny stále je, stále cestuje s posádkou ve stázi předurčenou k přežití všech našich otázek.


Překlad: Buchy, Moire
Korekce: Moire, Scimani


Zdroj | Zobrazeno: 9589× | 30.05.2011 21:07

Buchy | Stargate Universe | Epizody, Producenti, Scénáristé | Komentáře (2)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[2] Tomáš 01.06.2011 17:24
oni to zvládnu...raz

[1] Aliaskiller 31.05.2011 12:56
;, ;,(;,(

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: