Jak wrestling zabíjí science fiction

Wrestling zabíjí sci-fiDnešní článek bude svým způsobem výjimečný. Přinášíme vám názor jednoho věrného a zarytého fanouška sci-fi, který se na GateWorldu rozpovídal o všech problémech ohledně Syfy a jejich plejády zrušení několika seriálů, o jejich čachrování s televizním programem a hlavně se zaměřuje na to, jak toto všechno ovlivnil wrestling, pořad, který Syfy začala vysílat a který se stal její dojnou krávou. Dopis je nejen shrnutím všech těchto skutečností, ale také nabízí vhodné řešení, které by mělo za následek oživení několika seriálů, za což bychom určitě všichni byli moc rádi. Těžko to asi něco změní, ale je dobré vědět, že to někdo cítí stejně. Později vám přineseme i reakci Syfy na tento dopis. Celý text dopisu a shrnutí najdete níže v článku. Diskutovat můžete pak pod ním v komentářích.

Zdroj: gateworld.net

Otevřený dopis pro Syfy

Wrestling

Děkuji vám za mnoho let vynikající zábavy, kterou jste poskytovali mně a mým přátelům. I když jsem nesouhlasil s každým tvůrčím rozhodnutím nebo posunutím v programu, každým úmrtím postavy nebo zrušením další série, uvědomuji si, že díky kanálu Syfy jsem se smál, plakal a jásal při sledování Farscape, Stargate, Sanctuary, Battlestar Galactica a mnoho dalšího. 

Od chvíle, co jste se odvážili pustit se do původního již napsaného scénáře starého více než deset let,  byli jste tím nejlepším a nejbezpečnějším místem v televizi pro žánr, který mám tolik rád. Velké společnosti vyvíjely tlak, aby se seriály zrušily již po sezóně nebo ještě dřív, někdy dokonce nebyly vysílány ani všechny epizody, které již byly zaplaceny a natočeny. Firefly, Defying Gravity, The Event, No Ordinary Family, Moonlight, Earth 2, Surface, Invasion, Threshold. Ale vy jste dali novým seriálům čas pro to, aby si našly své publikum. Zachránili jste tyto seriály před zrušením a zapomněním, vysílali jste tyto seriály a financovali další jako Sliders a Stargate SG-1.

V poslední době ve mně ovšem vaše akce začaly vzbuzovat obavy. Považujte to jako přímluvu ze strany těch, kteří vás milují. I když je vaše sledovanost skvělá a vypadá to, že jde všechno skvěle, jste na sebedestruktivní cestě. A to neublíží jen vám. To neublíží jen těm, kteří si zamilovali ty vaše úžasné výtvory. To ublíží celému žánru sci-fi.

Chápu, že reálné vysílání je tu. Protože je to levnější na produkci a obvykle dostáváte stejně dobrou nebo i vyšší sledovanost než u scénářového repertoáru, televizní realita se stává stavebním kamenem pro televizní zázemí v 21. století. Doufejme, že se to nějak vyrovná – něco se scénářem, něco bez něj a diváci budou sami volit, co se jim líbí. Face Off a Ghost Hunters jsou úžasné nápady. Ale prosím, neopouštějte napsaný scénář jen proto, že vám to nepřinese tolik peněz.

Ale tohle určitě všechno víte, dnes píšu kvůli něčemu jinému. Chci si promluvit o profesionálním wrestlingu. Vaše máma i já jsme velmi znepokojeni, s kým se to potloukáte. Uznávám, že WWE Smackdown je v pohodě, dosáhne dvojnásobné sledovanosti dříve než jakýkoliv jiný seriál, což je pro vaše průměrné ratingy obrovský přínos. Takto získané peníze pak můžete investovat do seriálů, které takto vysokou sledovanost nemají. Jak říkají republikáni, „bohatá“ sledovanost v televizi tvoří místo pro „střední třídu“. Není to hrozný nápad, i když si nemyslím, že wrestling pasuje do značky vaší televize.

WrestlingTím, že změníte svůj název ze „SCI FI“ na „Syfy“ je jasné, že už nechcete, aby fanoušci očekávali na programu pouze sci-fi – chcete širší program. Chcete být populární. Pokud je NCIS znovu dostupné a vy byste si ho mohli dovolit, hned byste po tom sáhli a řekli divákům, ať si „představují ve velkém”.

Ti z nás, kteří jsou fanoušky sci-fi číslo jedna, čtou mezi řádky. Když přijde na masové odvolání, sci-fi je vždy v nevýhodě. Dobré sci-fi televizí potřebují být opečovávány, potřebují čas a prostor pro svůj rozvoj. Ale nikdy nebudou tolik populární. A nevypadá to, že by vás v poslední době nějak zvlášť zajímalo ono opečovávání.

Teď mě nechápejte špatně – neodepisuji vás. Dvouletý závazek tak drahého seriálu jako SGU byl úžasný, ale sledovanost Capricy byla celkem špatná. Neříkám, že přesunutí na jiné vysílací časy byl špatný nápad. Uznávám obchodní strategii v práci při plánování a vidím, kde se to vyplatilo. Ale posledních sedm měsíců jste vyprávěli příliš silný příběh na programovém oddělení a dnes se musíte vyznat ze svých chyb. Shrňme si průběh událostí, které nás sem přivedly:

 • Získali jste WWE Smackdown a rozhodli jste se tento seriál zařadit na páteční večery, kdy to jeho fanoušci čekali. Protože to trvá 2 hodiny, zdál se podzim roku 2010 ideálním pro zařazení na jiný večer s využitím těch seriálů, které se předtím vysílaly v pátek.
 • Takže jste naplánovali přesunout Stargate Universe a Sanctuary na úterý, kde měly vaše další seriály úspěch ve vysílání v méně konkurence schopných letních měsících. S Warehouse 13 byste mohli pokrýt jeden týden do začátku podzimní sezóny na velkých televizích, možná byste mohli některé z těchto letních diváků udržet při útercích na Syfy.
 • Caprica stále potřebuje okamžité rozhodnutí o obnovení, nicméně přesunuli jste ji na jedenáctou hodinu místo Sanctuary, které jste ponechali v pátečním programu a umístili ho za wrestling, kde byla jedna hodina hlavního vysílacího času ještě stále k dispozici.
 • Úterní noci jsou během podzimu neuvěřitelně tvrdé. Caprica klesla pod úroveň sledovanosti jednoho miliónu a nepřežila ani měsíc. Stargate mezi tím bojovala s vlastní sledovaností, která se pohybovala okolo hranice jedno milionu. 
 • Stargate svůj podzimní běh dokončila, ale ve srovnání s klesajícími čísly sledovanosti v pátek z minulého jara to nevypadalo příliš dobře. V prosinci jste ji zrušili.
 • V lednu jste se chystali vysílat nový seriál, předělávku BBC Being Human. Seriál začal pondělky večer skvěle a s velmi slušnými čísly. Obnovili jste ten seriál a nazývali ho vítězstvím. Když se vrátila Stargate s finálními epizodami, přesunuli jste ji také na pondělí večer. Ale to už byla chodící mrtvola, takže nikdo nečekal, že by se zlepšila sledovanost.
 • Sanctuary se mezi tím vysílalo v pátek večer – a teď mělo wrestling jako monstrózního předskokana.  A vy víte, že na předskokanech záleží. Víte, že pátek ve 22h je nyní hlavní vysílací čas na vaší televizi. Chcete, aby si seriály zachovaly sledovanost alespoň jako má wrestling 2,5 až 3 miliony diváků, ale Sanctuary se přímo nabízelo k obnovení pro čtvrtou sezónu.
 • WrestlingK začátku dubna začaly věci vystupovat na povrch. Sanctuary zahájila svoji jarní sezónu s překvapivě nízkou sledovaností vzhledem k premiéře poloviny sezóny a ke sledovanosti 2,8 miliónů diváků na úvodní show, která běžela před Sanctuary. Mezitím vaše nová pondělní reality show Urban Legends vysílaná po Stargate v pondělí neudrží ani poloviční sledovanost SGU. Sanctuary a Stargate měly vždy podobné diváky, Urban Legends mohly opravdu hodně získat z toho po-wrestlingového umístění — takže jste udělali rozumnou věc a rychle je prohodili.
 • Nyní v pondělí v 22h hodin má Sanctuary nižší sledovanost, než již zrušená SGU.

A jaké plyne poučení ze sestavování vysílacího programu? Uvedení původního (a drahého) seriálu v úterý v noci v průběhu podzimní sezóny byla katastrofa. Sanctuary je dobrý seriál a neztratil 40% diváků, protože se lidé rozhodli, že ho budou ignorovat. Ztratil diváky, protože ho lidé očekávali v pátek večer, kde vždycky bylo a kde se sci-fi dařilo na mnoha stanicích. A protože mělo monstrózního předskokana.

Teď už rozumím, že jsou pouze tři hlavní vysílací hodiny za noc a že máte tolik dobrých seriálů. Nesmírně to stanici pomáhá vysílat původní seriály během ostatních večerů týdne. Sledovanost jednoho miliónu na nový originální seriál je lepší než 300 000 na opakování Hercula. Ale musíte si uvědomit, že sledovanost těchto seriálů bude úměrně nižší, než jakou měly o pátečních večerech  – asi kolem 40%. Soupeřit s velkými stanicemi během jejich hlavních nocí je pořád ještě těžké.

Stručně řečeno, zrušení SGU a Capricy proto, že nemohly být vysílány v úterý, byla chyba. Měli byste se k tomu přiznat. Měli byste přiznat, že by si ty seriály vedly mnohem lépe (asi o 40%) v pátek a je to jen vaše vina, že nedostaly šanci. Mohly získat dost diváků pro oprávněné obnovení. Ale vy jste se rozhodli se o ně nepostarat, nedát jim prostor a čas, který potřebovaly k ustálení a k získání diváků.

Vy víte, že Stargate Universe je lepší než kdy jindy a dokonce si začíná získávat své odpůrce. Ale vy jste ji srazili na kolena uprostřed příběhu bez nějaké alespoň kratší série nebo mini série, abyste vyzdvihli ten epický příběh, do kterého jste nás donutili zapojit se.

Proč? Co byl ten kritický faktor pro ukončení 14 letého seriálu, který jste dostali na Top 10 kabelových televizí, který mohl být věčný, stejně jako Law & Order nebo CSI?

Protože wrestling musí být vysílán o pátečních večerech.

WWE Smackdown je na míle daleko váš nejvíce sledovaný seriál. Tato skutečnost vysoké sledovanosti – žádná show, kterou uděláte, se scénářem nebo bez něj, se nepřiblíží – by vám měla něco sdělit. Chtěl jsem vám říct, že je to proto, že nepatří na vaši televizi, ale rezignoval jsem vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o show, která vám zajišťuje živobytí. Ale ničí to dobré sci-fi. Pokud se přesune z pátečních večerů, většina z jeho věrného a až směšně velkého publika ho bude následovat. WWE v pondělí má v USA monstrózní sledovanost. Fanoušci wrestlingu budou v úterý místo NCIS sledovat WWE, protože, už mají ve zvyku nedělat dobrá životní rozhodnutí. Potom si vaše sledovanost zachová podporu wrestlingu, ale vy se vrátíte zpátky k tříhodinovému hlavnímu vysílacímu času na rozvoj seriálů.

Přemýšlejte o tom takhle: Pokud se váš nejlepší přítel odstěhuje do zapadákova, bude pro něj těžké přesvědčit vás ke stejně častým návštěvám. Ale pokud tam postavíte sportovní arénu pro 50 000 lidí, fanoušci se tam jen pohrnou a budou si pronajímat autobusy, aby se odsud dostali.

WrestlingKdybyste obnovili Stargate a ukázali byste, že vaše očekávání na úterky na podzim jsou poměrně nižší (asi o 40%), nemuseli bychom se o tom teď bavit. Pro ukázku tvůrčího růstu je nakonec jedno, kolik lidí to sleduje. Ale zrušení jedné série a obnovení další, když rozdíl sledovanosti způsobil vysílací čas, bylo neuvěřitelně krátkozraké.

V minulosti jste měli úžasné pátky a teď si vedete dobře s letními úterky. Myslím, že přesun letních seriálů na pondělí by byl obrovským úspěchem. Jsem rád, že to zkusíte letos v zimě a na jaře, i když to bude obtížnější. Zajímalo by mě, jestli byste to udělali už v říjnu, bylo by tu SGU pořád s námi.

Ale wrestling nepatří na pátek. Ze sledovanosti vašich seriálů vyplývá, že seriály, které jsou vysílány v pátek, budou vzkvétat ještě po několik let a ty, které nedostaly svou páteční hodinku – no, jsou odpraveny. Ne kvůli show samotné. Je to proto, že žádný sebevětší příznivec nechce sledovat silné a myšlenkově náročné sci-fi v úterý v 22h.

Syfy, přesuňte WWE Smackdown z pátečních večerů. Vede se mu dobře tam, kde je teď, a bude mu vést stejně skvěle i kdekoliv jinde. To udělá z úterý a čtvrtků úžasné dny. Ale důležitější je, že to opět uvolní vysílací plán na pátek pro podporu seriálů. Potom se všem seriálům bude dařit a vaše průměrná sledovanost a váš hlavní program bude ještě lepší. Jak stojí v programu, wrestling nelichotí vašim scénářům science fiction, ničí je.

Tyto seriály si to zaslouží a vaši diváci, kteří vás sledují, protože milují sci-fi, si to taky zaslouží. Bez nich už nebudete nebem science fiction. Budete jako všichni ostatní.


Překlad: McKay, Moire
Korekce: Moire, Scimani


Zdroj | Zobrazeno: 7070× | 03.07.2011 12:13

Moire | General | Seriály | Komentáře (10)

Pravidla pro komentáře:

 • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
 • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
 • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
 • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
 • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
 • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
 • Držte se tématu novinky.
 • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[10] Warlock 05.07.2011 17:42
Mohl bych poprosit o link na reakci Syfy? Preklady mate jako vzdy super, ale po precteni tohoto clanku se ve me zacala trochu varit krev, takze bych si to rad precetl hnedka nebo neusnu ;-) thx

[9] matlala e-mail www 05.07.2011 17:32
Tohle nemůžu nechat bez reakce.
Pravda je to celé, s tím souhlasím. Syfy začíná jít z kopce, jestli to tak budou dělat dále, vidím to na na brzký konec nebo přetvoření na non-scifi televizi.
Caprica byla něco jiného než BSG, úplně jiná koncepce, náročnější na chápání a sledování každého dílu. SGU mělí stejný koncept, osobně se mi jeden nepřerušený příběh zamlouvá více, je daleko propracovanější a má dalekosáhlé důsledky. A navíc snadno se tam dá zakomponovat i děj na jednu až 2 epizody mimo hlavní příběh.

Doufám, že Sanctuary neskončí stejně, ten seriál má také svůj potenciál a sezóna od sezóny je lepší.

[8] REPLIN 04.07.2011 17:36
tak tohle je pro syfy tvrda a brutalni rana a podporuju to co napsal.kazde rozhodnuti znicilo 1 dalsi serial.pritom treba caprica a sgu byly vyborne serialy

[7] carlos 04.07.2011 14:50
vše je pravda ale 1 člověk nic nezmuže kdyby jim tam napsal aspon každy 3 divak tak by stim neco udelali ale ted si myslim že to budou ignorovat toto cele je jen moje myšlenka

[6] CharlieX3 03.07.2011 22:29
a co by si cakal od televizie co zrusila tie najlepsie serialy?

[5] Scimani e-mail www 03.07.2011 21:14
Reakci Syfy přeložíme a myslím, že vás to zase zklame. Asi jsou nepoučitelní.

[4] jarin021 03.07.2011 20:24
Já s tím také souhlasím, už jsem zvědavý na reakci Syfy:-)

[3] symon6 03.07.2011 17:36
Celé to je pravda

[2] GateBlade e-mail 03.07.2011 13:35
"Přemýšlejte o tom takhle: Pokud se váš nejlepší přítel odstěhuje do zapadákova, bude pro něj těžké přesvědčit vás ke stejně častým návštěvám. Ale pokud tam postavíte sportovní arénu pro 50 000 lidí, fanoušci se tam jen pohrnou a budou si pronajímat autobusy, aby se odsud dostali."
Timhle to opravdu vystihnul, snad to ti s prominutím blbci v SyFy pochopí. Měli by se tam zamyslet, pro jaké publikum chtějí vysílat, ale oni spíše přemýšlí nad tím, jaký pořad jim přinese více peněz a řekl bych, že to není vždy to nejlepší...:-(

[1] kurburticek 03.07.2011 13:33
Nádhera a vše je pravda

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: