Vesmírné lodě a plavidla - Ostatní rasy - Cestovatelé

Rozcestník vesmírných lodí a plavidel ostatních ras

Cestovatelé

Generační loď / Špionážní satelit

Cestovatelé byli vyspělejší lidé, kteří utekli z planet, které Wraithové sklidili a z technologií posbíraných na různých světech si vybudovali flotilu těchto lodí, na kterých pak žili, protože se báli někde usadit kvůli Wraithům. Tyto lodě už jsou hodně staré a docela v katastrofálním stavu. Po celou dobu na nich cestovali po galaxii Pegasus a ukrývali se před Wraithy.


Generační loď Cestovatelů

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Známé interiéry / Historie

Generační loď Cestovatelů

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Cestovatelé (lidé z různých světů)
Design Cestovatelů
Třída generační loď
Technické specifikace
Pohon podsvětelný a hyperpohon
Hyperpohon mezihvězdný
Zdroj energie neznámý
Ochrana energetické štíty
Zaměřovací systém počítačový zaměřovací systém
Navigační systém počítačový navigační systém
Zbraňový systém energetické zbraně
Použití
Účel generační loď a pro obranu
Rok zavedení neznámý, prvně viděna v roce 2007
Přičlenění Cestovatelé (lidé z různých světů)
Stav stále aktivní

Nahoru

Popis

Generační loď Cestovatelů vystoupila z hyperprostoruNázev tohoto typu lodi je opět jeden z mála oficiálních. Generační lodě Cestovatelů jsou mezihvězdné lodě postavené a používané Cestovateli jako jejich útočiště pro svou civilizaci. Mají tedy podobný generační účel jako wraithské úly nebo městské lodě Antiků, i když v mnohem menším měřítku. Od Larrin víme, že je tato flotila lodí už velmi stará. Bývali doby, kdy měli prostředky na vybudování nových lodí, ale teď už ne. Když jednu tuto loď ztratí, je prostě nadobro pryč a to i přes přísné kontroly populace není dost místa pro každého z Cestovatelů.

Cestovatelé žijí jen na palubě těchto lodí, a proto jsou navrženy tak, aby ubytovaly co nejvíce lidí, jak je to jen možné, i když celková posádka není uzpůsobena k ovládání lodi. Vzhledem k tomu, že Cestovatelé už nejsou schopni postavit nové lodě, je tato současná flotila zbylých lodí všechno, co mají a tedy i celková kapacita jejich civilizace. Právě proto, že jsou Cestovatelé většinu svého života ve vesmíru, zřídkakdy vynaloží nějaké úsilí na jejich opravu. Proto jsou tato lodě pořád funkční, ale také dosti omezené a nejsou schopny využít svou maximální kapacitu. Později se ale už snažili někde usadit, což nevyšlo v důsledku aktivování zařízení Attero a pravděpodobně se po tomto incidentu o to pokusili znova, ale to už není ověřené.

Generační loď Cestovatelů v bojiGenerační lodě jsou menší než většina válečných lodí, zhruba poloviční velikosti pozemské lodě třídy Daedalus a jsou schopny cestovat hyperprotorem. Mají dobrý přehled o tom, co se v celé galaxii Pegasus děje, protože neustále cestují z místa na místo a nikde se nezdržují moc dlouho. Tato loď se dokázala dobře osvědčit ve vesmírných bitvách, především proti Vanirům, odtrhnuvších se Asgardů, protože má energetické zbraně i štíty (SGA 4x05 – Cestovatelé, 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 5x11 – Ztracený kmen).

 

Nahoru

Design

Generační loď Cestovatelů zeshoraTyto lodě patří zajisté do kategorie zajímavých designů, protože jsou celkem složité. S jistotou můžeme říci, že je základní tvar osově souměrný na délku. Dá se říci, že základní tvar tvoří dvě jakési souvisle propojené gondoly, které se v přední části zužují ze shora a vzadu je každá zakončena mohutným válcovým motorem. V zadní části gondol jsou po stranách ještě mohutné nástavby, které loď dále rozšiřují. V zadní části na horní straně je pak ještě jedna nástavba, ve které je můstek. Všude možně na trupu lodi je plno různých menších nástaveb, které loď utváří do tohoto vzhledově zajímavého designu.

 

Nahoru

Známé technologie

Když byly generační lodě postavené, měly určitě zajímavé a kvalitní technologie, ale vzhledem k tomu, že byli Cestovatelé stále na útěku před Wraithy, nebyla možnost postavit nové a tyto lodě se postupně stávaly, dá se říci, šrotem, kde systémy začínaly selhávat a Cestovatelé je spíše obcházeli, než pořádně opravili, protože na to neměli prostě zdroje. Tyto lodě jsou vybaveny celou škálou technologií, které jsou společné s jinými rasami schopnými cestovat Vesmírem.

Obranné a útočné technologie

Štíty generační lodě CestovatelůGenerační lodě jsou vybaveny energetickými štíty pro obranu a energetickými zbraněmi pro útok, které zářily červeně. Jejich bojové schopnosti jsou menší ve srovnání s pozemskými loděmi třídy Daedalus nebo antickými třídy Aurora, ale jsou víc než schopným partnerem pro lodě Vanirů, odtrhnuvších se Asgardů. Během bitvy s vanirskými loděmi si vedli opravdu velmi dobře, protože se jim podařilo zničit jejich dvě lodě a přitom ani jednu neztratili. Naopak v bitvě o Asuras byla generační loď jako jediná z různých typů lodí spojenecké flotily, která byla zničena, což naznačuje, že i wraithské lodě jsou lepší, ale s úlem se nedá moc srovnávat už jen velikostí a také to mohlo být způsobeno velkým zmatkem v bitvě. Ale i to byl malý a velmi nepravděpodobný zázrak, že proti tolika lodím třídy Aurora, ztratila flotila jen jednu loď, což podle mě autoři bitvy moc nevychytali (SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 5x11 – Ztracený kmen).

Pohon

Generační loď Cestovatelů v hyperprostoruPodsvětelný pohon těchto lodí obsahuje dva velké válcové motory na zádi, které září oproti jiným červeně, což se moc často nevidí. Generační lodě jsou vybaveny také hyperpohonem, který je schopen mezihvězdného cestování, ale rozhodně ne mezigalaktickým vzhledem k tomu, v jakém je stavu. Jak jednou Zelenka podotkl, když byl na palubě této lodi: „Tohle je ten nejprimitivnější hyperpohon, který jsem kdy viděl. Je sestavený z nesourodých součástek.“ Hyperpohon běží na principu primitivních kabelů a čipů (doslova je zadrátován) místo ovládacích krystalů a je postaven z komponent, které se s ním moc neslučují. Proto je hyperpohon dost nestabilní, ale pozoruhodně odolný s ohledem na jeho konstrukci, protože patnáctiletá šéf inženýrka Mila na lodi Katana byla schopná obnovit funkčnost hyperpohonu alespoň na chvíli jen pár minut poté, co byl přetížen (SGA 4x05 – Cestovatelé, 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 5x11 – Ztracený kmen).

Nahoru

Interiér

Co se týče interiéru generační lodi Cestovatelů, jsou známy jen čtyři, i když na nich bude samozřejmě více různých místností.

Chodby

Chodba na lodi CestovatelůChodby, ostatně skoro jako všechny ostatní místnosti, vypadaly jako po výbuchu nějaké bomby. Jejich stav byl přímo katastrofální. Po stěnách chodeb byla asi původně různá vedení k systémům lodi, ale teď to vypadá, jako kdyby nebylo skoro žádné vedení v pořádku a byly skoro všechny přemostěny kabely různých velikostí, které vysely různě po stěnách chodeb a jejich stropech. Dokonce i Sheppard při zajetí vtipkoval, že kdyby se to tu trochu opravilo, vypadalo by to útulněji. Chodby jsou celkem úzké, jen na průchod posádky a docela málo osvětleny. Dveře z chodeb do dalších interiérů jsou obdélníkové se zaoblenými rohy (SGA 4x05 – Cestovatelé, 5x11 – Ztracený kmen).

Hangár

Hangár generační lodě Cestovatelů zvnějškuI když nebyla tato loď nikterak velká, byla vybavena celkem velkým hangárem. Ten byl používán pro převoz menších lodí nebo materiálu a dokázal pojmout i několik Jumperů, alespoň podle toho, jak byl velký oproti Jumperu, který jedna loď zachytila. Pravděpodobně v něm byly také zásoby pro přežití, když stále cestovali. Hangár se nalézá na spodní straně lodi a vstup do něj je obdélníkový. Hangár se zavírá přes mohutná vrata, která se vysouvají do stran. Při otevřeném hangáru není potřeba jeho dekomprese a může se tam člověk normálně pohybovat s atmosférou, která neunikne, protože je vstup zabezpečen silovým polem, přes které můžou lodě nebo materiál volně procházet, ale pravděpodobně jen směrem dovnitř – není ovšem potvrzeno (SGA 4x05 – Cestovatelé).

Konferenční místnost

Konferenční místnost na lodi CestovatelůJestli se jednalo o konferenční místnost, o tom se můžeme jen dohadovat, ale podle vzhledu je to nejpravděpodobnější. Sice se může zdát, že se jedná o jídelnu, ale na to je to asi příliš formální s málo místy. Místnost totiž obsahovala jen jeden velký obdélníkový stůl uprostřed oválné místnosti a měl 6 polstrovaných křesel, což je pro jídelnu asi opravdu luxus a vzhledem k tomu, že na lodi žili, nemohli si dovolit plýtvat tak místem. 4 křesla byla teda po stranách stolu a dvě v čele. Vstup do místnosti je na obou koncích pomocí dveří. Jako to bylo obvyklé, i zde byla sešněrovaná kabely, které visely mezi stropem a stěnami. Osvětlena byla již mnohem lépe žlutými světly po stěnách a modrými při podlaze. Pravděpodobně se zde setkávali vyšší důstojníci, aby projednávali další kroky. Do konferenční místnosti zavedla Larrin i Shepparda, kde mu dala najíst a vysvětlila situaci (SGA 4x05 – Cestovatelé).

Můstek

Předek můstku generační lodě CestovatelůMůstek nevypadal nijak zvlášť odlišně od strojovny. Vprostřed můstku se nacházelo velitelské křeslo s konzolemi a za ním další s konzolemi, které bylo pravděpodobně pilota. Konzole byly také různě u stěn. Bylo to sice velící centrum lodi, ale rozhodně tak nevypadalo. Můstek má tvar oválu a po stěnách mezi konzolemi jsou světla. Nad křesly ještě visela nějaká technologie, která byla s lodí propletena různými kabely. Za křesly byly další konzole kolem podpěry mezi stropem a podlahou. V přední části před velitelským křeslem se nacházela obrazovka, stejně tak menší vpředu po levé a pravé straně. Můstek potřeboval pro obsluhu docela dost lidí (SGA 5x11 – Ztracený kmen).

Pokoje posádky

Jednou z mnoha místností na lodi jsou byty, neboli obytné prostory, které se nacházejí hlavně v zadní části plavidla. Je to samozřejmě pochopitelné, když na lodích Cestovatelé žili, takže jich bude asi hodně. Bohužel nevíme skoro nic o jejich vzhledu, ale budou na tom pravděpodobně lépe než hlavní místnosti s technologiemi.

Strojovna

Strojovna generační lodě CestovatelůDalší místností je strojovna. Co se týče jejího vzhledu, tak můžeme říci, že to byla katastrofa a o hezkém interiéru se nedá vůbec mluvit, protože všude možně vysely jen samé kabely, které propojovaly nesourodé systémy lodi. Strojovna obsahovala u zdi různě nepřehledně napojené konzole s obrazovkou, kde pracoval inženýr a vprostřed místnosti se nacházel pravděpodobně hyperpohon, do kterého vedlo spoustu kabelů (SGA 5x11 – Ztracený kmen).

 

Zadržovací cela

Zadržovací cela na lodi CestovatelůI když pro to nebyla loď primárně navržena, asi se žádná neobejde bez vězení, protože se vždy narazí na problémové lidi, nebo potřebují někoho zajmout pro informace, jak se stalo i Sheppardovi. Loď měla tedy minimálně jednu zadržovací celu. Cela byla hodně malá, jen pro jednu osobu a obsahovala také jedno lůžko. Více tam vidět nebylo, ani toalety ne. Využívala se ale také rovnou pro výslech vězňů. Při výslechu používali jen hrubou sílu, jiné donucovací prostředky nebyly vidět. Do jedné takové cely se dostal Sheppard, ve které ho mlátili, aby získali nějaké informace. Larrin ho pak z cely vyvedla a nasadila humánnější řešení (SGA 4x05 – Cestovatelé).

Nahoru

Historie

Generační loď Cestovatelů v bitvě o Asuras

Prvně jsme se s lodí Cestovatelů mohli setkat, když byl podplukovník John Sheppard s Jumperem na průzkumné misi a vracel se zpět na Atlantidu. V tomto okamžiku po něm loď několikrát vystřelila, což zkratovalo systémy Jumperu a zachytila ho ve svém hangáru, který se nacházel na spodní straně plavidla. Po zachycení loď skočila do hyperprostoru a dopravila ho k antické lodi třídy Aurora, kterou se Cestovatelé snažili zprovoznit a potřebovali ho právě proto, že měl gen ATA. Při cestě k ní provedli na lodi se Sheppardem několik výslechů, a když k ní dorazili, nechali ho stát jen na silovém poli chránící otevřený hangár, kde si ji mohl John krásně prohlédnout. Po neúspěšném úniku s antickou lodí a zneškodnění Wraithů na palubě, ho nakonec propustili a s antickou lodí a třemi loděmi Cestovatelů unikli do hyperprostoru (SGA 4x05 – Cestovatelé).

Když se expedice Atlantida rozhodla, že zničí Asuřany, protože útočili na bezbranné světy, aby vyhladověli Wraithy, podařilo se jim Cestovatele kontaktovat. Shromáždili ještě po dohodě s Wraithy, protože těch se to týkalo nejvíce, velkou flotilu lodí. Cestovatelé jim poskytli pro tuto rozhodující bitvu 6 generačních lodí. Po příletu na Asuras se aktivně zapojily do bitvy a byla to právě generační loď, kterou jako jedinou při bitvě flotila ztratila. Dostala několik zásahů a explodovala. Po bitvě se opět rozutekli (SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty).

Když Vanirové získali z Atlantidy poslední část zařízení Aterra a unesli Jaksona a McKaye, aby ho zprovoznili, začaly po galaxii Pegasus jako vedlejší účinek aktivovaného Aterra vybuchovat hvězdné brány. V tom okamžiku přiletěla k Atlantidě loď Cestovatelů Katana, aby je informovali, co se děje. Jejich první kolonie založená po sto generacích byla zničena a s ní i jejich dvě lodě i s antickou. Sheppard se Zelenkou se nalodili na Katanu a zamířili k základně Januse, kde bylo Aterro. Zelenka se musel s jejich mladou inženýrkou hodně ohánět, aby udrželi loď v chodu.

Když dorazili k Janusově základně na planetě M6H-987, jejich hyperpohon vyhořel. Postavily se proti nim tři lodě Vanirů a kupodivu si se dvěma Katana dobře poradila a zničila je. Třetí loď Vanirů ovšem unikla do hyperprostoru. Jakmile dorazil Daedalus, došlo k dalšímu problému. Todd ho nasměroval přímo na základnu, aby byla jednou provždy zničena a zablokoval řízení. Sám s Wraithy unikl z hangáru ve své průzkumné lodi. Katana provedla riskantní manévr, se kterým se zařadila před Daedala a rozšířením hyperprostorového okna se jim podařilo společně skočit do hyperprostoru po jeho opravě. Obě lodě se vynořily na druhé straně planety. Katana poté několika střelami zničila Janusovu základnu. Po tomto incidentu už nebylo o lodích Cestovatelů slyšet (SGA 5x11 – Ztracený kmen).

Nahoru


Špionážní satelit Cestovatelů

Špionážní satelity nebyly nikdy vidět, byla o nich jen zmínka v rozhovoru. Byly vytvořeny Cestovateli za jediným účelem. Najít někoho z Atlantidy. Našli totiž jednu antickou loď třídy Aurora, ale k jejímu ovládání byl potřeba antický gen. Doslechli se, že se dostali do Pegasu lidé, kteří používají antickou technologii v boji proti Wraithům a tak nasadili špionážní satelity na desítkách planet s vesmírnou bránou v naději, že se s nimi setkají. Jeden satelit byl skryt také u planety Paradise (Ráj), kterou zkoumal John Sheppard ve svém Jumperu. Satelit ihned po zjištění antické technologie (Jumper) kontaktoval nejbližší generační loď Cestovatelů, ta přiletěla, Jumper zachytila ve svém hangáru a Shepparda zajala, aby jim pomohl zprovoznit loď třídy Aurora. Špionážní satelit v této hvězdné soustavě ještě Cestovatelé použili ke kontaktu s aurorou a informovali je o příletu se zajatcem (SGA 4x05 – Cestovatelé).

Rozcestník vesmírných lodí a plavidel ostatních ras


Autor: Scimani © 2012 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu