Vesmírné lodě a plavidla - Ostatní rasy - Asuřané

Rozcestník vesmírných lodí a plavidel ostatních ras

Asuřané

Asuřané byli vlastně lidskou formou Replikátora, ale neměli nic společného s Replikátory, se kterými válčili Asgardé a kteří pak dorazili do Mléčné dráhy. Tyto vytvořili přímo Antikové jako pomoc pro boj s Wraithy. Asuřané se pak odtrhli od Antiků a využívali i stejné lodě, protože znali skoro všechnu antickou technologii. Využívali teda například lodě třídy Aurora, Křižník, Puddle Jumper nebo městskou loď, které byly ovšem se zastaralou technologií z doby, kdy odešli. Pak také nesmíme zapomenout na satelit z hvězdné brány, který byl vyroben pravděpodobně jen za účelem zničení Atlantidy.


Asuřanský satelit s hvězdnou bránou

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Historie / Poznámka

Asuřanský satelit

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Asuřané
Design asuřanský (lanteanský)
Třída satelit
Technické specifikace
Pohon manévrovací trysky, hyperpohon
Hyperpohon pravděpodobně mezihvězdný
Zdroj energie ZPM
Ochrana lanteanský štítový systém
Zaměřovací systém předprogramované souřadnice
Navigační systém dálkové ovládání
Zbraňový systém žádný, jen prostředek pro externí energetickou zbraň
Použití
Účel satelitní zbraňový systém
Rok zavedení 2007
Přičlenění Asuřané
Stav není známo

Nahoru

Popis

Asuřanská zbraň útočí přes satelit na ApolloTento satelit byl Asuřany navržen jen pro jediný účel. Najít a zničit Atlantidu, na které se usadili lidé. Satelit byl teda v podstatě velmi silná zbraň, která by se dala i dobře používat pro účinné planetární bombardování. Satelit byl vybaven pouze minimálním vybavením, které představovalo jen prvky k dosažení cíle, k útoku a k obraně. Satelit sám o sobě nebezpečný nebyl, tím se stal až potom, co byla aktivovaná hvězdná brána, protože to byl jen prostředek pro zbraň, která se nacházela na místě vytočení brány. Byla to nejmocnější energetická zbraň, se kterou se Tau'ri setkalo. Má jednu obrovskou výhodu. Samotná zbraň se nachází na jednom místě a přitom pomocí satelitu může zaútočit na jakýkoliv cíl v galaxii. I kdyby byl satelit náhodou zničen, zbraň setrvá a stačí sestrojit jen nový satelit.

Samotná zbraň, která není součástí satelitu, má jako napájecí zdroj ZPM, který vytvoří trvalý a pevný energetický paprsek, jenž je posílán přes hvězdnou bránu a na druhém konci vychází z hvězdné brány v satelitu až k cíli, na který je satelit namířen. Směrováním satelitu se bez přerušení paprsku s ním také stáčí. Tím, že bránou prochází stále proud energie, udržuje červí díru pořád aktivní, takže se po 38 minutách nepřeruší. Vzhledem k tomu, že Asuřané mají „neomezený“ počet ZPM, dokážou udržet paprsek a červí díru po „neomezenou“ dobu. Mimoto má paprsek ještě dostatečný výkon k tomu, aby napájel emitory štítů, které jsou potom skoro neprostupné, a zároveň značně vyčerpává štíty Atlantidy, i když jsou napájeny plným ZPM (SGA 3x20 – Zaútočit první).

Nahoru

Design

Design asuřanského satelituDesign je vcelku jednoduchý a skoro jako kdyby z oka vypadl Antikům. Satelit nebyl nic jiného než hvězdná brána upevněná v jakési obrubě s malými nástavbami, které byly přesně podle designu Antiků. V přední části satelitu, kde je právě hvězdná brána, vystupuje po obvodu z nástaveb obruby 6 trnů, o kterých se neví, k čemu sloužily (pravděpodobně pro ovládání satelitu na dálku). V zadní části satelitu je podsvětelný pohon, kterým se dolaďuje pozice na oběžné dráze společně s manévrovacími tryskami po obvodu. V zadní části se nachází ještě hyperpohon. Po obvodě satelitu se nachází emitory štítů, které satelit také má a velmi účinně ho chrání (SGA 3x20 – Zaútočit první).

Nahoru

Technologie

Brána v asuřanském satelitu se aktivujeSatelit je vybaven zastaralejší antickou technologií, kterou se Asuřané naučili od Antiků. Hlavní technologii satelitu je hvězdná brána, kterou zde nebudu popisovat, od toho je jiná stránka. Jediná zajímavost, která se dá o této bráně zmínit je, že byla využita pravděpodobně vesmírná brána, protože má jen 8 chevronů neboli zámků a to měly převážně jen vesmírné brány.

Další ani ne tak překvapující technologií jsou štíty, které jsou v tomto případě skoro neprostupné a tak je satelit dá se říci nezničitelný. Co je ovšem zajímavá technologie u satelitu a já osobně si to ani nedovedu představit, je hyperpohon, pomocí něhož se satelit dostane na jakékoliv místo v galaxii Pegasus. Samozřejmě musí mít i manévrovací trysky, pomocí nichž se stabilizuje na orbitě planety (SGA 3x20 – Zaútočit první).

Nahoru

Historie

Asuřanský satelit útočí na ApolloV reakci na zničení loděnic Asuřanů, poslali satelit na Lanteu, kde se nacházela Atlantida, jako prostředek pro zničení Atlantidy a ukončení snahy expedice jednou provždy. Satelit vyskočil z hyperprostoru přímo na orbitu Lantey. Na orbitě byla také pozemská loď Apollo, která to letěla prošetřit. Když dorazili k satelitu, byli schopni rozeznat hvězdnou bránu, která byla přímo k nim a hned se aktivovala. Vyšel z ní paprsek přímo na Apollo, který zadržely asgardské štíty, přičemž dostaly pěkně zabrat, ale Apollo Asuřany nezajímal a hned zaměřili Atlantidu, kam se paprsek stočil. Město zvedlo štíty včas a zadrželo útok, ale paprsek mohl být aktivní tak dlouho, dokud bude energie, kterou měli defakto neomezeně. Ve snaze zmírnit tlak na štíty expedice ponořila město na dno oceánu, jen aby zjistili, že paprsek ze satelitu byl mnohem účinnější, než si původně mysleli.

Uvědomili si, že nikde na planetě není místo, kam by se mohli před satelitem schovat a rozhodli se aktivovat mezihvězdný pohon prvně po více jak 10 000 letech. Město mělo ovšem jen jedno ZPM, což je málo na vzlétnutí z planety a proto využili nedávno objevenou mobilní vrtnou plošinu, která jim poskytla se ZPM dostatek energie pro vzlet. Stále by to ovšem nestačilo pro dosažení orbity kvůli zapnutému štítu a paprsku ze satelitu, proto vyslali letku F-302, která zahákla dostatečně hustý asteroid v blízkosti, který poslaly před paprsek, aby mohli štít na chvíli vypnout. To jim poskytlo dosažení potřebné únikové rychlosti po vypnutí štítů. Bohužel paprsek prorazil asteroid dříve, než byl štít znovu zvednut a zasáhl na moment řídící věž Atlantidy. Atlantidě se podařilo uniknout do hyperprostoru, ale zanedlouho z něj museli předčasně vystoupit právě díky škodám způsobených paprskem satelitu. Není známo, jestli byl satelit zanechán na orbitě Lantey, nebo ho Asuřané přivolali zpět na domovský svět (SGA 3x20 – Zaútočit první).

Nahoru

Poznámka

Poznámka k asuřanskému satelitu se týká jeho hyperpohonu. Jak je vlastně možné, že má hyperpohon? Pokud Asuřané nevyvinuli nějaký miniaturní, není to prostě možné, protože místo v satelitu pro uložení jádra hyperpohonu má velikost jen průměru brány. I ty nejmodernější lodě, které jsme mohli vidět, měly mnohem větší jádro hyperpohonu ve srovnání s bránou, ale takhle malý je podle mě nemožné mít a přikládám to jednomu z mnoha bugů seriálu. Je to ovšem jen můj názor a nemusíte s tím souhlasit, chtěl jsem na to jen upozornit.

Rozcestník vesmírných lodí a plavidel ostatních ras


Autor: Scimani © 2012 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu