Vesmírné lodě a plavidla - Pozemské - USS Odyssea

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel

USS Odyssea

Specifikace / Stručný popisPosádkaHistorie / Poznámky

USS Odyssea

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lidé ze Země (asistovali Asgardé)
Design pozemský
Třída DSC-304/BC-304
Technické specifikace
Délka 200 m
Šířka 90 m
Výška 70 m
Maximální rychlost 75 000 km/s
Pohon podsvětelné motory, manévrovací trysky, asgardský hyperpohon
Hyperpohon mezihvězdný, mezigalaktický
Palivo naquadrie
Energie naquadahové generátory, ZPM (pokud bylo k dispozici), asgardské energetické jádro
Ochrana asgardské štíty
Trup slitiny trinia a naquadahu, kompozitní
Senzorové systémy asgardské senzorové pole
Zaměřovací systém pozemský počítačový zaměřovací systém
Navigační systém počítačový navigační systém
Zbraňový systém 4 asgardské plazmové paprskové zbraně, 16 VLT odpalovačů raket, 32 railgunů, jaderné hlavice Mark IX a nukleární střely
Bojový doplněk 16 F-302
Posádka ~200
Minimální posádka 4
Ostatní systémy transportní kruhy, asgardský transportní systém, únikové moduly, dálkový vysílač, asgardské počítačové jádro, maskování
Použití
Účel vesmírný dálkový přepravce a bitevní křižník
Rok zavedení 2006
Přidružení Tau'ri
Stav stále aktivní

Stručný popis

Odyssea, registrační číslo PB3865, je druhou pozemskou bitevní lodí třídy 304 Daedalus, která nahradila Prométhea, jako hlavní loď pro obranu Země a Sluneční soustavy a také je jako průzkumnou lodí v Mléčné dráze. Odyssea se objevila velmi brzy po zničení Prométhea a její první misí byla záchrana SG-1, která uvízla na planetě, když byla odcizena její brána.

Známá posádka

Velící důstojníci

Ostatní posádka

Historie

Odyseu navštívila Luciánská aliance střílecí na Ba'alův Ha'takPo zničení Prométhea, byl Daedalus většinou v galaxii Pegasus a Země byla zanechána bez vhodné lodi pro obranu a zkoumání Galaxie. Odyssea se stavěla v Oblasti 51, aby byla tato mezera zaplněna. Pod velením plukovníka Paula Emersona byla vypuštěna předčasně, aby našla SG-1, která byla chycena dělníky Luciánské aliance na jiné planetě. Mise byla sice úspěšná, ale schopnost Odyssey se musela teprve prokázat, když SG-1 musela získat zpět ukradené brány od Ba'ala. Našli Ba'alův Ha'tak, na který se jim ale pomocí Neruse podařilo dopravit virus, který loď udělal neschopnou. Později ovšem přiletěly tři Ha'taky Luciánské aliance, které zaútočily na Ba'alovu nechráněnou loď, když na ní byla zrovna SG-1, která umisťovala majáky na ukradené brány a DHD. S pomocí SG-1 byli schopni získat zpět ukradené brány a loď mohla uniknout bitvě mezi Ba'alem a Aliancí (SG-1 9x16 – Narušená síť).

Odyssea byla znovu poslána na záchrannou misi SG-1 a skupiny členů IOA, kteří byli uvězněni na stanovišti Gama poté, co se vzorky brouků R-75 hromadně rozmnožily a začaly být masožraví. Měla rozkaz vypustit neurotoxin na planetu, aby odstranila brouky. Ale vzhledem k rušení v ionosféře, nebyla schopna detekovat SG-1 a představitele IOA. Když se supina dostala do základny stanoviště Gama, Carterová byla schopná zesílit komunikační signál, který Odyssea dokázala detekovat před vypuštěním neurotoxinu a přenesla je na palubu těsně před tím, než by je brouci dostali (SG-1 9x17 – Metla).

Odysseu navštíví Luciánská aliance a vyhrožují

Odyssea byla později zapletena s objevem druhé orijské superbrány. Cestou tam se ještě stavila pro SG-1, která byla na Kamelotu, ale odletěli s ní jen Carterová a Teal'c, který ji ale později opustil, aby našel spojence u Luciánské aliance. Spojila se se sesterskou lodí Korolev a skupinou lodí Tok'rů, Jaffů a Asgardů u brány a získala pomoc Kvasira a jeho lodi, aby se pokusili zabránit vytočení brány z alteránské galaxie. Odyssea transportovala Carterovou ve skafandru k bráně, aby se ji pokusila přeprogramovat. Úsilí selhalo, protože byla brána aktivována dříve, než tomu mohli zabránit a přiletěli 4 orijské válečné lodě, které se přehnali přes celou flotilu. Útok přečkala jen Odyssea, která musela ještě k tomu ustoupit a jeden Ha'tak Luciánské aliance (SG-1 9x20 – Kamelot).

Odyssea utrpěla těžké poškození v průběhu zkázy bitvy a stáhla se, aby provedli opravy a zajistili, aby zůstal alespoň někdo naživu, a mohl informovat Zemi o porážce. Po záchraně plukovníka Carterové, čelila Odyssea nové hrozbě v podobě trojice Ha'taků Aliance, kteří věřili, že byli úmyslně napáleni a vtaženi do bitvy. Přílet Ha'taků svobodných Jaffů, Odyssee umožnil transportovat Teal'ca na palubu a dala výzvu lodím Aliance k ústupu. SG-1 byla přemístěna na loď Jaffů, aby se připojila k útoku na Orie, které napadli Chulak. Po dokončení základních oprav, Odyssea letěla za nimi na Chulak a dorazila právě včas, aby zachránila SG-1, dokonce i včetně Valy a Daniela Jacksona, který přežil zkázu Koroleva, protože se transportoval kruhy na orijskou loď. Spolu s Bra'tacem se pak Odyssea vrátila na Zemi (SG-1 10x01 – Z masa a kostí).

Odyssea přilétá na AtlantisJakou součást SG-1, která pátrala po svatém grálu, čelící invazi Orijské flotily, Odyssea převážela SG-1 do galaxie Pegasus a vyměnila si chvíli roli s Daedalem, protože při této misi převážela na Atlantis i zásoby. Vyložila také Daniela Jacksona a Valu na Atlantis, aby pátrali po informacích a sama letěla k černé díře v Pegasu. Přivezla si s sebou bránu z Mléčné dráhy. Provedli s ní spojení s jinou bránou u superbrány, kterou tam dopravil Teal'c a snažili se o přeskok na superbránu, aby zabránili další aktivaci superbrány z alteránské galaxie. V průběhu této mise se ale Odessea dostala pod útok wraithského úlu, který nedokázaly senzory detekovat z důvodu jejich blízkosti černé díře. Byly v bezvýchodné situaci a tak se rozhodli využít gravitaci černé díry jako prak a unikli tak z jejího vlivu. Loď Wraithů je naštěstí následovala a když byla v blízkosti brány, transportovaly zbylé dvě hlavice a loď zničili. Zároveň se povedl přeskok a byla zničena i jedna orijská loď. To bylo první vítězství, které se jim nad Orii povedlo (SG-1 10x03 – Projekt Pegasus).

Odyssea dorazila na Dakaru a zachraňuje SG-1Odyssea byla poslána na podpůrnou misi s SG-1, která byla na průzkumné misi na planetě, jejichž lidé začali následovat Orie. Zjistili, že jedna orijská loď přistála na planetě a SG-1 se zúčastnila proslovu Adrie, aby motivovala lidi a zbavili se "nevěřících", kteří jim vzdorovali. Najednou se začala blížit nějaká vlna energie. Odyssea senzory zjistila, že vychází z hvězdné brány a transportovala tým na palubu těsně před tím, než se vlna přehnala davem a všechny zavila. Senzory nezjistily další známky života na planetě a SG-1 zjistila, že za to může superzbraň na Dakaře. Jak SG-1 prozkoumávala válečnou loď Oriů, plukovník Emerson a jeho posádka stále držely dohled nad planetou. Další bezprostřední hrozba se objevila v podobě tří Ha'taků Jaffů, kteří dorazili k planetě a rovněž si přáli prozkoumat zanechanou loď. Odyssea byla jediná zbývající loď a tak neriskovali a stáhli se z dosahu, aby je nedetekovali, ale stále dohlížely na situaci. Najednou orijská loď opustila planetu. Emerson si myslel, že SG-1 je stále na palubě a zamířila na Dakaru. Nařídil Odyssee je pronásledovat na Dakaru. Po příletu se jim nakonec podařilo transportovat tým na palubu, než Adria zničila superzbraň, která přežila vlnu energie pomocí osobního štítu. Před tím se ji ještě Jaffové snažili zničit superzbraní, ale Odyssea se radši stáhla z dosahu. Po návratu nikdo na planetě nepřežil, ale Adria opět unikla (SG-1 10x07 – Protiúder).

O několik měsíců později, když vyšetřovali zprávy o druhé superbráně, Odyssea se dostala do pasti a obsadila ji Luciánká aliance. Agent Anateo nalákal loď do blízkosti neutronové hvězdy, aby oslabil její senzory a obranu. Pak se dostala pod útok tří Ha'taků Aliance a byla zahnána do minového pole, které ji ochromilo. Anateo pak obsadil loď a zabil plukovníka Emersona, aby Carterová spolupracovala a opravila loď. Ona spolupracovala, ale tajně osvobodila posádku, aby se pokusili převzít loď zpět. Přiletěl jejich vůdce, aby převzal od Anatea loď, ale díku plukovníku Mitchellovi, který způsobil rozptýlení na palubě jejich lodi, Vala a Carterová byli schopni opravit hyperpohon a umožnit Odyssee uniknout, zatímco transportují Mitchella na palubu a lodě Aliance po sobě začnou střílet (SG-1 10x09 – Spolek zlodějů).

Po obsazení Atlantis Asuřany, dostala Odyssea jedno ze tří ZPM, které tím získali, aby pomohla v boji proti Oriům (SGA 3x12 – Ozvěny). Brzy poté, byla Odyssea poslána pod velením SG-1, získat zpět Dr. Jacksona, ze kterého Adria udělala Převora. Jackson, uvězněný na palubě lodi, vysvětloval, že to jen hrál a snažil se poslat Merlinovu zbraň bránou do alteránské galaxie, ale nikdo mu moc nevěřil. SG-1 chce jeho plán nakonec provést bez něj. Radši, než být umístěn do stázové komory na základně v Antarktidě, využil jeho schopnosti, aby obešel zbraň proti Převorům, a unese loď i s generálem O'Neillem. Bere vše do svých rukou a při této misi také vybaví loď maskovacím zařízením. Transportuje tým na orijskou loď, kde je zbraň, aby ji dokončili. Překvapí Adriu a kontaktuje Daedalus, aby zničil bránu v galaxii Pegasus a uvolnil jim tak bránu. Aktivují bránu a zbraň s lodí pošlou do superbrány. O'Neill těsně před tím transportuje SG-1 na palubu Odyssey. Loď zůstala ještě nějakou dobu maskovaná u superbrány, aby zjistili, jestli nepřiletí další lodě a pak se vrátila na Zemi (SG-1 10x14 – Maskování).

Odyssea skenuje planetu, ze které má přijít útok na Zemi

Odyssea později poslala SG-1 na operační základnu Jaffy Arkada, protože Teal'c opustil SGC, aby vyšetřil vraždy a myslel si, že je za to Arkad odpovědný a plánuje útok na Zemi. Měli strach, že nebude Teal'c pod kontrolou, protože Arkada nenáviděl za jeho činy v minulosti a bude ho chtít zabít (SG-1 10x17 – Odveta).

Když Teal'c uspěl v zabití Arkada, Odyssea byla vyslána na misi, kde měli zjistit místo, ze kterého měl být útok zahájen. Přitom narazili na planetě na velkou zásobu naquadahu zbraňové kvality. Plukovník Davidson nařídil okamžitý útok, aby zabránil tomu, že by se někdo jiný zbraní zmocnil (SG-1 10x18 – Rodinná pouta).

SG-1 vymyslela plán, jak chytit Adriu, ale ta jim nakonec byla vyfouknuta Ba'alem, který s ní měl ovšem jiné plány a chtěl ji implantovat symbionta, aby mohl ovládat její armádu. SG-1 s Odysseou vystopovala Ba'alovu loď a podařilo se jim nakonec dostat Adriu na palubu. Ta byla ovšem již ovládána Ba'alem a tak požádali o pomoc Tok'ry, aby ho z ní vyndali. Ti byli na palubu přenesení pomocí transportních kruhů. Pokus nahradit Ba'ala Tok'rou ovšem selže, protože symbiont uvolní do těla Adrie jed. Chtěli jí dát injekci, aby netrpěla, ale ta překoná zařízení a zablokuje se s Valou v místnosti. Než umře, podaří se jí povznést a převzít tak veškerou moc Oriů, kteří byli tou dobou již mrtví (SG-1 10x19 – Panství).

Odyssea, pod osobním velením generála Hanka Landryho, cestovala na žádost Asgardů na jejich domovský svět Orillu. Tam byla vybavena jejich nejmodernější technologií, včetně nového energetického jádra a paprskových zbraní, stejně jako databází obsahující veškeré znalosti Argardů. Bylo to provedeno proto, že Asgardé už nedokázali odvrátit jejich vyhynutí a Odyssea tak byla pověřena jejich odkazem. Sotva byl upgrade proveden, objevily se tři válečné lodě Oriů. Asgardé hned zničili celou planetu a v následující bitvě Odyssea vyzkoušela své nové zbraně a zničila jednu jejich loď, před skokem do hyperprostoru. Nastaly ovšem nesrovnalosti v hyperpohonu a vyskočili z hyperprostoru, aby to Carterová prověřila. Oriové je našli a opět byli přepadeni dvěma jejich loděmi. Domnívali se, že upgrade jim dovoloval je sledovat a museli se rozhodnout, jestli opustit loď, nebo ji zničit i se všemi znalostmi Asgardů. Zpět v Mléčné dráze byla posádka lodi evakuována na planetu s bránou P3X-474, aby ji mohli využít k návratu na Zemi. SG-1 zůstala spolu s Landrym na lodi. Při další bitvě, v níž Odyssea zničila další loď Oriů, plukovníku Carterové se podařilo aktivovat pole dilatace času zlomek vteřiny před tím, než je paprsek z orijské lodi zničil.

Loď zůstala na místě v poli uvězněná v čase po desetiletí a SG-1 hledala způsob, jak zabránit jejímu zničení. Nakonec se podařilo vymyslet plán, využít energii z dopadu energetického paprsku z orijské lodi k tomu, aby obrátili chod času do doby, krátce před aktivováním dilatačního pole a posláním Teal'ca zpět s potřebnými úpravami, které by odpojily asgardské jádro, které byli schopni Oriové sledovat. V podstatě tedy nechají zničit loď, aby se zachránili. Tento plán se podaří a Odyssea skočí do hyperprostoru těsně před tím, než by byli zničeni. Asgardské technologie a znalosti jsou zachráněni a převezeny na Zemi (SG-1 10x20 – Bez konce).

Odyssea před vstupem do superbrányPředposlední známou misí Odyssey, bylo nalezení Archy pravdy. Cestovala přes superbránu do alteránské galaxie, aby ji našla. Transportovala Daniela, Valu a Tomina na planetu, kde se setkali s mužem, který byl poté transportován na Odysseu, aby jim věřil a řekl jim o místě, kde si myslí, že archa je. Jakmile byli tam, transportovali tým na planetu a zástupce IOA použil asgardské počítačové jádro, aby vytvořil Replikátora. Ten se ovšem na lodi rozšíří a převezmou loď, která se navíc dostane pod útok čtyř válečných lodí Oriů. Replikátory se nakonec podařilo zničit, protože byli vytvořeni se zabudovaným kódem na sebezničení a orijské lodě také ustoupili, jakmile byla archa aktivována. Odyssea pak odveze archu s SG-1 na Zemi, kde byla použita k zastavení křížové výpravy Oriů v Mléčné dráze jednou provždy (Hvězdná brána: Archa pravdy).

Poslední známou, i když vlastně neznámou misí Odyssey, byla v roce 2009 nějaké tajná mise, protože i vysoce postavení důstojníci, jako například Caldwell, o ní nesměli vědět. Kvůli této misi dokonce nebyla schopna pomoci při obraně Země, když byla napadena wraithským úlem poháněným ZPM, takže Apollo a Sun Tzu čelili této lodi sami a neúspěšně (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Poznámky

  • Loď byla pojmenována po řeckém bojovníkovi ze starověkého řeckého příběhu, Odysseovi, který byl ztracen na mnoho led, když se vracel z trojské války. Takže slovo odyssea se dnes také přirovnává k velké cestě. Podle zatím závěrečné epizody SG-1, je toto jméno více než vhodné podle této historické literatury.

 

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu