Vesmírné lodě a plavidla - Pozemské - USS Daedalus

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel

USS Daedalus

Specifikace / Stručný popis / Posádka / Historie / Poznámky

USS Daedalus

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lidé ze Země (asistovali Asgardé)
Design pozemský
Třída DSC-304/BC-304
Technické specifikace
Délka 225 m
Šířka 95 m
Výška 75 m
Maximální rychlost 150 300,225 km/s (podsvětelná)
Pohon podsvětelné motory, manévrovací trysky, asgardský hyperpohon, pohon alternativní reality (Daedalus z alternativní reality)
Hyperpohon mezihvězdný, mezigalaktický
Palivo naquadah
Energie naquadahové generátory, ZPM (pokud bylo k dispozici), podprostorový kondenzátor (Daedalus z alternativní reality)
Ochrana asgardské štíty
Trup slitiny trinia a naquadahu, kompozitní
Senzorové systémy asgardské senzorové pole
Zaměřovací systém pozemský počítačový zaměřovací systém
Navigační systém počítačový navigační systém
Zbraňový systém 4 asgardské plazmové paprskové zbraně, 16 VLT odpalovačů raket, 32 railgunů, jaderné hlavice Mark IX a nukleární střely
Bojový doplněk 8 - 16 F-302
Posádka ~200
Minimální posádka 4
Ostatní systémy transportní kruhy, asgardský transportní systém, únikové moduly, dálkový vysílač
Použití
Účel vesmírný dálkový přepravce a bitevní křižník
Rok zavedení 2005
Přidružení Tau'ri, Wraithové (Todd krátce)
Stav stále aktivní

Stručný popis

Daedalus je první loď třídy 304 postavená Tau’ri a druhá generace mezihvězdné řadové bitevní lodi vyvinuté armádou Spojených států a jejími spojenci. K lodi je přidělena letka F-302 "Rychlý útok (Fast Attack)", velel jí plukovník Steven Caldwell a její standardní misí je přeprava vybavení a personálu mezi Zemí a Atlantis. Je nápomocna týmům Atlantis podle potřeby. Většinou se tedy tato loď pohybuje v Galaxii Pegasus na ochranu Atlantis, ale jsou i případy, kdy byla zapotřebí v Mléčné dráze. Daedalus byl představen v epizodě SG-1 8x19 – Moebius.

Daedalus je vyzbrojen 32 railguny, Mark VIII a IX taktickými hlavicemi a hangáry s vesmírnými stíhacími letouny F-302. Má také asgardské štíty a transportní systém. Na rozdíl od jeho předchůdce Prométhea, asgardské obranné vybavení bylo instalované během výroby a ne až po ní. Po zániku Asgardů byl také vybaven asgardskými plazmovými paprskovými zbraněmi. Aby bylo zajištěno, že jejich technologie nebudou zneužívané, Asgardé poskytli svého technického experta, aby monitoroval lodní systémy po první dva roky jeho činnosti. Tuto funkci zastával Asgard Hermiod. Pohon sestával ze standardních pomocných raket, stejně jako asgardský hyperpohon, který dovolil lodi cestovat ze Země na Atlantis za 18 dní bez použití ZPM.

Posádka

Posádka Daedala se s největší pravděpodobností měnila při každé návštěvě Země. V současné době je ale velitelem stále Caldwell a také tam byl vždy zástupce Asgardů, Hermiod.

Velící důstojníci

Ostatní posádka

Historie

Daedalus v bitvě nad LanteouPrvní misí Daedala byla cesta na Atlantis, která v té době čelila útoku trojice wraithských úlů. Pomocí ZPM, které nalezli na Zemi v Egyptě, byl Daedalus schopen přeletět 3 miliony světelných let za méně než 4 dny (SGA 1x20 – V obležení). Při příletu, Daedalus využil svůj transportní systém, aby zachránil Shepparda, který pilotoval Jumper na sebevražedné misi, aby zničil jeden z úlů a pak transportovali ZPM Dr. McKayovi, aby mohl zprovoznit štít Atlantis. Daedalus pak vypustil několik jaderných raket na zbývající úly, ale ty byly zastaveny wraithskými šipkami ještě před tím, než dosáhly cíle. Hermiod pak neochotně souhlasil využít transportní systém, k přepravě jaderných hlavic přímo na jejich lodě a zničili tak dva úly, ostatní lodě ustoupily.

Když zjistili, že Wraithové poslali ještě dalších 12 úlů, byl Daedalus vyslán, aby je zastavil. Zničil další dva, než Wraithové zavedli protiopatření, které brání posílání jaderných hlavic na jejich lodě pomocí transportéru. Po utrpění mírného poškození, musel Daedalus ustoupit a přistát na Atlantis pod ochranu štítu města. Nakonec byl vymyšlen plán, ošálit Wraithy, že město bylo zničeno. Veškerý nepotřebný personál byl evakuován na Daedala a pomocí transportního systému byla transportována jaderná hlavice nad štít města. Pak bylo aktivováno maskování města, zatímco bylo zakryté výbuchem. Plán byl úspěšný a Wraithové se stáhli (SGA 2x01 – V obležení).

Daedalus kryje unikající Jumper

Daedalus se vrátil na Zemi a převářel pak zpět Dr. Weirovou, podporučíka Shepparda a zbytek personálu Atlantis zpět do města. Zatímco byli na cestě, loď byla napadena wraithským počítačovým virem, který se pokoušel zabít posádku a doručit loď Wraithům, kteří toužili po jeho mezigalaktickém hyperpohonu. Virus byl nakonec vymýcen, ale ne dříve, než virus chtěl poslat dálkovou komunikační zprávu a nasměrovat loď do hvězdy. Asgardské senzorové pole a dálkový vysílač musel být zničen, aby se zabránilo viru poslat tísňové volání k Wraithům (SGA 2x02 – Vetřelec).

Během rutinní zásobovací mise zpět k Zemi, plukovník Caldwell odklonil Daedalus, aby sledoval Rodneyho experimenty, protože ten se domníval, že se jedná o nejlepší zdroj energie. Když zdroj energie nakonec vytvoří nezastavitelnou reakci, která nakonec zničí pět šestin hvězdného systému, Daedalus pomáhá jemu a plukovníku Sheppardovi v jejich úniku a poskytuje pro ně krytí, jak prchali v Jumperu do prostoru brány v systému a opustili systém pár okamžiky před výbuchem (SGA 2x06 – Všemohoucí).

Když Atlantis zjistila signál z antické válečné lodi Aurora, Daedalus se Sheppardovým týmem to letí prošetřit. Po jejich příletu narazili na průzkumnou loď Wraithů, kterou pak rychle zlikvidovali bez obtíží. Následně po tom, Daedalovy senzory zjistily dva další wraithské křižníky na cestě k nim. Daedalus se pak stáhl, ale ne před tím, než Sheppard mohl aktivovat autodestrukci Aurory. Výsledná exploze zničila Auroru a dva wraithské křižníky při jejich příletu (SGA 2x09 – Aurora).

Daedalus útočí na dva úlyDaedalus byl vyslán zničit wraithský úl, na kterém byl uvězněn Sheppardův tým společně s poručíkem Fordem. Objevili ale dva úly, namísto jednoho a plukovník Caldwell se rozhodl zapojit do bitvy i přes to, že riskoval, že se Wraithové dozví o přežití Atlantis. Během boje se Sheppardovi v šipce podařilo, aby po sobě oba úly začali střílet a ty se zničily navzájem. Daedalus nenašel žádné přeživší a vrátil se na Atlantis (SGA 2x11 – Úl).

O několik týdnů později se loď vrací na Zemi z dalšího doplňování zásob a SGC předává přes Daedala zpět na Atlantis varování, že odpadlíci NID, kteří si říkali Trust, nechali někde ve městě bombu. Dr. Weirová nařídí Daedalu, aby se vrátil na Atlantis, pomohl jim při hledání agenta a pomáhal při evakuaci města. Nakonec se ukázalo, že agentem byl sám plukovník Caldwell, ve kterém byl Goa'uld, protože se zjistilo, že byly použity jeho kódy k přeprogramování ZPM na přetížení. Symbiont byl odstraněn Hermiodem pomocí transportního systému a i když byl poněkud otřesen zkušenostmi, Caldwell se vrátil do své funkce velícího důstojníka na Daedalovi (SGA 2x13 – kritické množství).

Po zničení Prométhea, byl také krátce Daedalus používán v Mléčné dráze. Když byl Prométheus vyslán na planetu Tegalus, aby zjistil, co se stalo Danielovi, který šel na planetu, aby zahájil mírová jednání, ale pak se už neozval. Protektorát Rand ale dostal od Oriů satelit, aby si vynutili u Caledonianů víru v Orie. Satelit byl nakonec použit na Prométhea a zničil ho. Nakonec se podařilo vyjednat příměří, ale zanedlouho s nimi Země ztratila úplně kontakt. Generál Landry nakonec poslal Daedala na planetu, během jedné ze svých zpátečních cest na Zemi, aby zjistil, co se s planetou stalo. Nakonec zjistili, že oba národy šly znovu do války, ale tentokrát se zničili navzájem a hvězdná brána byla pohřbena v troskách (SG-1 9x15 – Satelit).

Na jedné návštěvě Daedala na Atlantis, Hermiod cítil potřebu provést opravu hyperpohonu lodi, která zahrnovala pohyb lodi po orbitě kolem místního hvězdného systému. Plukovník Caldwell se během oprav přepravil na Atlantis a byl nucen vést nějakou chvíli město, když se do Weirové a Shepparda nahrálo vědomí cizích bytostí, které se toužili zabít (SGA 2x16 – Dlouhé loučení).

Daedalus zjišťuje situaci po výbuchu supervulkánuPozději Daedalus evakuoval několik stovek Taranianských uprchlíků z jejich světa na Atlantis, před mohutnou erupcí supervulkánu na jejich planetě, protože bránu pohltila láva ze sopky. Daedalus nemohl přepravit všechny lidi najednou a musel vykonat několik cest, ale sopka hrozila výbuchem ještě dříve, než by je stihli všechny zachránit. Daedalus pak zůstal na oběžné dráze planety do erupce sopky a poskytl pomoc ještě ostatním, které Sheppardův tým zachránil při výbuchu supervulkánu, když použili poškozenou antickou loď Orion k útěku z planety, právě při výbuchu sopky, aby loď dostala požadovanou úroveň energie k úniku z planety (SGA 2x19 – Peklo).

O tři týdny později, Daedalus drží pozici těsně za hranicí dosahu senzorů Atlantis a očekává wraithský úl, který jim dal návrh na spojenectví proti jiným frakcím soupeřících Wraithů. Během následného úsilí Dr. Becketta o vyzbrojení wraithským retrovirem, který by použili proti jinému wraithskému úlu, Daedalus pozoroval jeden pokus Wraithů infiltrovat další loď. Když jiný úl najednou zahájil palbu, pokus Daedala pomoci spřátelenému úlu byl neúspěšný. Během dalšího pokusu, ve kterém se Daedalus schoval v těsné blízkosti spřáteleného úlu, aby transportoval retrovirus na nepřátelský úl, Wraithové jim poskytli prostředky, překonat jejich protiopatření. To se ovšem ukázalo jako past, mající za následek, že ho napadly oba úly. Po intenzivní bitvě oba úly skočily do hyperprostoru a Daedala tam nechaly (SGA 2x20 – Spojenci).

Daedalus míří na Satedu

Caldwell pak vzal Daedala zpět na Atlantis, aby provedli nutné opravy, kde mu Weirová nařídila, aby našel a zlikvidoval obě lodi za každou cenu, protože zjistily souřadnice Země. Vyrazil za nimi s Orionem, který zničil jeden úl před tím, než byl sám zničen, Daedalovi se podařilo ochromit druhý, ale byl vyřazen před tím, než ho mohl zničit, což vedlo k patové situaci. Podpora života na lodi selhala, ale transportní systém byl stále v provozu. Byl tedy vymyšlen plán, kde doručili retrovirus na úl, aby se zmocnily lodi. Použitím hyperpohonu úlu se Daedalus vrátil na Atlantis, kde mohl být opraven (SGA 3x01 – Země nikoho, 3x02 – Nechtěné děti).

Když byl opět funkční, loď převážela Sheppardův tým na Satedu, kde drželi Wraithové Ronona a opět ho lovili. Caldwell nebyl moc ochotný Wraithy znova zaměstnat a Daedalus odletěl ihned, po vypuštění Sheppardova týmu v Jumperu (SGA 3x04 – Sateda).

Na další cestě Daedala mezi Zemí a Atlantis, loď přepravovala Dr. McKaye a jeho sestru Jeanne Millerovou na Atlantis, jako součást snahy obnovit McKayův maximální zdroj energie. Během letu na Atlantis, Rodney se svou sestrou připravovali veškeré technické aspekty projektu, který chtěli oživit a pomáhala jim v tom posádka Daedala a dokonce i Hermiod (SGA 3x08 – McKay a paní Millerová).

Daedalus byl také vyslán pro Sheppardův tým, když se vracel ze Země, který se neohlásil z jednoho světa, který navštívili, kde bylo později DHD zničeno při sabotáži (SGA 3x09 – Přeludy).

Daedalus skenuje antickou loďPři dohledu na první test mezigalaktického mostu bran Rodneyho a Carterové, Daedalovy senzory objevily antickou válečnou loď Tria s živými Antiky na palubě. Posádka Trii požádala o přepravu, protože jejich hyperpohon byl neopravitelně poškozen a byla Daedalem dopravena zpět na Atlantis, kde převzali kontrolu nad městem. O několik týdnů později, když Antikové podlehli Asuřanům, byl Daedalus poslán na misi, zničit Atlantis, aby se nedostaly informace k Asuřanům. Tento příkaz byl ale odvolán v poslední minutě generálem O’Neillem, který byl zachráněn z rukou Asuřanů týmem pod velením Shepparda a Weirové (SGA 3x10-11 – Návrat).

Po návratu expedice na Atlantis, Daedalus byl přítomen během nájezdu lanteánských velryb Flagisallus na město. Caldwell je doporučil prostě všechny postřílet, ale když bylo zjištěno, že velryby jen reagovaly na bezprostřední nebezpečí, v podobě výtrysku koronální hmoty (CME) z místní hvězdy směrem k planetě, byla loď nakonec vybavena ZPM a poslána ke hvězdě, aby štíty výtrysk hmoty odklonila. Daedalus při tom utrpěl značné poškození, mise byla úspěšná, ale kdyby výtrysk trval ještě pár vteřin déle, loď by byla zničena (SGA 3x12 – Ozvěny).

Daedalus byl poslán k hvězdné bráně, zanechanou Odysseou u černé díry v galaxii Pegasus, pomocí níž zabránili Oriům v aktivaci superbrány. Čekal na příkaz od Odyssey a bránu poté zničil, aby mohli z Mléčné dráhy vytočit superbránu do alteránské galaxie a poslat zbraň proti Oriům (SG-1 10x14 – Maskování).

Daedalus také pomohl Sheppardovu týmu zastavit válku mezi dvěma národy, na které měli nevědomky vliv Sheppard s McKayem, když hráli na Atlantis s jedním zařízením hru a neměli tušení, že tím ovlivňují skutečné životy lidí na skutečné planetě. S cílem zastrašit obě strany z konfrontace, Daedalus použil své zbraně k tomu, aby simulovaly bombové výbuchy na povrchu planety (SGA 3x15 – Hra).

Daedalus v bitvě o AsurasDaedalus se vrátil na Atlantis spolu s Apollem, nejnovější lodí flotily Tau'ri. Tyto dvě lodi zahájily útok proti několika asuřanským válečným lodím, přičemž používaly jejich nové asgardské zbraně, které způsobily, že Asuřané ustoupili zpátky na jejich domovský svět Asuras. Daedalus, Apollo, sedm wraithských úlů a pět generačních lodí Cestovatelů později zahájily útok proti Asuřanům, ve snaze je zničit navždy. Flotila vedená Daedalem a Apollem, pak zaměstnala lodě Asuřanů dostatečně dlouho na to, aby McKay provedl svůj plán a nechal planetu Asuras explodovat a zničit tak všechny Asuřany v dosahu (SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty).

V době zničení satanice Midway, byl Daedalus na oběžné dráze Země. Loď pak transportovala Ronona na palubu a vrátila se na Atlantis. Cestou tam se ještě zastavil u zničené stanice Midway, kde našel zničený a osamělý Puddle Jumper plovoucí poblíž. Daedalus pak vyzvedl Jumper v jednom ze svých hangárů F-302 a odletěl na Atlantis s Rononem a posádkou Puddle Jumperu (SGA 4x17 – Přestupní stanice).

Po prostudování možného umístění Teyly, byl Daedalus vyslán to prošetřit. Vyzvedl Shepparda, Ronona, McKaye a majora Lorna se svým týmem na blízké planetě a zamířil na místo, kde měla Teyla být. Při jejich příletu byly dva týmy transportovány do základny, zatímco Daedalus zůstal na oběžné dráze planety. Michael se ukázal ve wraithském křižníku a zaměstnal Daedala v bitvě. Daedalovy štíty držely a křižník se ukázal být snadným cílem pro silnou válečnou loď. Když zjistili, že Teyla byla pravděpodobně na palubě křižníku, Sheppard požádal Caldwella, aby ji nezničil. Uvědomil si, že křižník utrpěl těžké poškození, tak se Daedalus pokusil vyřadit jeho motory palbou ze zbraní. Ovšem křižník unikl do hyperprostoru dříve, než mohly napáchat nějaké škody na jeho hyperpohonu (SGA 4x18 – Příbuzní).

Daedalus ničí Michaelův křižníkNěkolik týdnů po této události byl Daedalus poslán na jednu planetu, aby našel přeživší, na které se zřítila celá budova, kterou Michael odpálil, když tam tým plukovníka Shepparda hledal Teylu. Když Daedalus vystoupil z hyperprostoru nad planetou, ocitl se na oběžné dráze spolu s křižníkem Michaela. Michael si uvědomil, že Daedalus přiletěl a pokoušel se skočit do hyperprostoru. Plukovník Caldwell ovšem nařídil majoru Marksovi vyřadit jeho hyperpohon, když se pokoušel zrovna skočit. Nemůže ho ale zničit, protože si myslí, že je na palubě Teyla a musel sklopit štíty, aby mohl transportovat Shepparda a Ronona z trosek budovy. Vzhledem k tomu, že Daedalus se musel vzdát svých štítů, aby je mohl transportovat, Michaelova loď byla schopna způsobit značné škody na Daedalu. Vyřadil mu podsvětelné motory a hyperpohon, stejně jako asgardské zbraně. Jako jediné štíty držely na krátkou dobu a Daedalus musel zahájit útok s F-302 proti křižníku Michaela, na který odpověděly jeho šipky. Tento útok vyřadil hlavní zbraně křižníku, stejně jako umožnil maskovanému Jumperu s týmem na palubě, dostat se na křižník. Tým byl schopen opět vyřadit hyperpohon křižníku a zachránit Teylu s pomocí Kanaana. Jakmile tým potvrdil, že jsou v bezpečí, opravené asgardské zbraně Daedala zničily křižník (SGA 5x01 – Záchranná operace).

V následujících týdnech a měsících Daedalus pokračuje s převozem zásob mezi Zemí a Atlantis. Při jedné příležitosti přivezl Richarda Woolseyho, který převzal velení nad Atlantis (SGA 5x02 – Živná půda).

Při další cestě do galaxie Pegasus přepravil Jeanie Millererovou, McKayovu sestru, na Atlantis, když byl Rodney napaden parazitem, způsobující druhé dětství (SGA 5x06 – Svatyně).

Daedalus na setkání s Toddovým úlemPozději, když Dr. Kellerová vyvinula lék, který umožnil Wraithům trvale přijímat normální potravu, byl Daedalus vyslán, setkat se s delegací Wraithů k projednání této záležitosti. Todd si ale pak myslel, že ho zradili, když viděl explodovat jeho křižník při vstupu do hyperprostoru. Převzal loď a omráčil posádku na můstku, stejně jako zajistil omezení pohybu po lodi a uzavřel celou posádku v místnostech (SGA 5x10 – První kontakt).

Todd vzal Daedalus na hranici komunikačního dosahu Atlantis a donutil Shepparda, aby mu řekl, kde zařízení Attero je. Jakmile měl tuto informaci, vydal se na kurz k planetě M6H-987, kde bylo zařízení. Mezitím se Rononovi a Kellerové podařilo vyhnout zajetí a chtěli vyřadit loď. Šli do technické sekce a Ronon, aby vyřadili hyperpohon, zbraně a štíty, střelil do ovládacích krystalů, které je ovládaly. Daedalus vystoupil z hyperprostoru, posádce Todda se sice podařilo opravit štíty a hyperpohon, ale nedokázali opravit zbraně. Todd naprogramoval loď tak, aby vyhledala zařízení Attero a narazila do něj s celou lodí poté, co loď vystoupí z hyperprostoru nad planetou. Oni se pak stáhli na svou transportní loď v hangáru Daedala a čekali, až Daedalus vstoupí z hyperprostoru. Pak s ní opustili loď.

Mezitím, Ronon zachránil Kellerovou a zbytek posádky Daedala se snaží získat kontrolu nad systémy lodi, neboť sestupoval skrze atmosféru M6H-987 na kolizním kurzu s výzkumnou základnou Januse. Sheppard pilotoval generační loď Cestovatelů, aby Daedala předletěl a otevřel hyperprostorové okno dostatečně velké pro obě lodě. Skokem do hyperprostoru se dostaly bezpečně na druhou stranu planety, kde loď Cestovatelů zničila zbývající loď Vanirů. Marksovi se nakonec podařilo získat zpět kontrolu nad systémy lodi. Daedalus pak přenesl Dr. Jacksona a Dr. McKaye na palubu, a když bylo zařízení Attero zničeno, vrátili se na Atlantis. Daedalus pak ještě získal jednu hvězdnou bránu pro Atlantis, protože tu na Atlantis zničilo zařízení Attero. Vzali jednu v současné době neaktivního mezigalaktického mostu bran (SGA 5x11 – Ztracený kmen).

V roce 2009 Todd kontaktoval Atlantis a řekl jim, že se jeho podřízení Wraithové vzbouřili a použili několik ZPM, pomocí nichž zprovoznili nový impozantní úl, který byl jimi poháněn. Nabádal Woolseyho, aby ji zničili dříve, než se stane hrozbou pro Atlantis. Daedalus letěl setkat se s novou vážnou hrozbou, a když ZPM úl dokázal odhalit maskovaný Jumper, museli se stáhnout a Daedalus musel zaútočit, aby je ochránil. Nicméně ZPM úl byl impozantní protivník, protože na něj nepůsobily moc ani zbraně Asgardů, které nepronikly jejich pancířem a Daedalus byl vyřazen. ZPM úl ale skočil radši do hyperprostoru, než aby je úplně dorazil, protože dostal z alternativní reality informace se souřadnicemi Země. Daedalus se pak vrátil na Atlantis a přenesl tam Sheppardův tým (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Daedalus v alternativní realitě

Samantha Carterová se jednou náhodně přenesla v roce 2006 do alternativní reality. V této realitě byly Daedalus a Prométheus jedinými loděmi Země. Daedalus objevil a monitoroval pět přibližujících se válečných lodí Oriů (SG-1 10x13 – Cesta, po níž jsme se nevydali).

Alternativní Daedalus v bitvě s cizinciV jiné alternativní realitě byl jedním z náhradních velitelů Daedala plukovník Sobelová. Loď byla vybavena McKayovým pohonem alternativní reality, který ji umožnil se přesunout na několik alternativních vesmírů, včetně toho našeho. Posádka pak byla nucena opustit loď a plukovník zanechal zprávu v naději, že je lidé najdou. Objevil se nad Atlantis a byl na něj vyslán tým. Když byly na palubě, loď opět skočila a byli v pasti. Podařilo se jim ale vymyslet, jak obrátit pohon, aby cestovali zpět po navštívených realitách a opustili loď, když se vrátili do své reality. Ve svém čase na palubě lodi se setkali s realitou, kde nebyla Atlantis na planetě M35-117 z jakéhokoliv důvodu. V jiné zase s cizí neznámou rasou, která napadla Atlantis, ale tým je s Daedalem zastavil, když vystřelil na jejich zbraně. Později když se vraceli zpátky, je od nich zachránila letka F-302 vyslaná z Atlantis, jako poděkování za to, že jim prve pomohli. V další realitě byl z místní hvězdy rudý obr na konci svého vývoje a na místě kde měla být planeta, bylo jen asteroidové pole, které vzniklo impaktem na planetu před milióny lety (SGA 5x04 – Daedalos na druhou).

V té alternativní realitě, kde zachránila letka F-302 alternativní Daedalus (viz výše), jejich plukovník Sheppard prozradil, že jejich Daedalus byl zničen v roce 2006 při bitvě s Asuřany (SGA 5x04 – Daedalus na druhou).

Poznámky

  • Loď je pojmenována podle Daedala, což byl v řecké mytologii mazaný vynálezce. Byl technologicky nejvyspělejším mužem ve starověkém světě. Vynalezl pohyblivé obrazy a byl prvním mužem, který uměl létat. Podle legendy byl vězněn králem Minosem na Krétě, kterému stavěl bájný labyrint, pro Minotaura.

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu