Vesmírné lodě a plavidla - Antické - Destiny

Rozcestník antických vesmírných lodí a plavidel

Destiny

Základní specifikace / Popis / Technologie / Známé interiéry lodi / Stručná historie

Destiny

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Antikové
Design Antikové
Technické specifikace
Délka 747 m
Šířka 518 m
Výška/hloubka 100 m
Pohon podsvětelný a FTL pohon - původně 16 motorů a nyný 15
Palivo solární energie
Hypepohon žádný
Energetický systém solární energie
Ochrana energetické štíty
Navigační systém umělá inteligence Destiny
Výzbroj energetické zbraně, primární zbraňová baterie
Doplňky nyní 1 z původně 2 známých raketoplánů, při vypuštění měla pravděpodobně 3
Posádka přibližně 70 lidí, vědci, letectvo a mariňáci USA a 1 člen Luciánské aliance, který zbyl zhruba ze třiceti
Minimální posádka žádná
Ostatní systémy hvězdná brána, KINO, databáze, umělá inteligence, křeslo s neurálním rozhraním, stázové komory
Použití
Účel průzkum hlubokého vesmíru, vědecké plavidlo, kolonizační loď
Rok zavedení před cca 60 miliony lety, v roce 2009 přišla expedice ze Země
Příslušnost Antikové, Tau'ri, Luciánská aliance
Stav Stále aktivní
Odkud   Adresa Výchozí
bod
Epizoda
Ze Země na Destiny   61721313524511 Gíza SGU 1x01-02 Vzduch
Název   Adresa Výchozí
bod
Epizoda
Na Destiny   6348263521 všechny SGU 1x01 Vzduch

Popis

Ovládací panel dveříDestiny je loď v Antické flotile, vypuštěná původně ze Země a zkonstruovaná a vypuštěná před desítkami milióny lety. Antikové vypustili několik automatizovaných lodí před Destiny, jejichž účelem byla výstavba a osévání obyvatelných planet z celé řady galaxií, hvězdnými bránami. Účelem Destiny pak bylo jít v jejich stopách a tyto planety blížeji prozkoumat. Teprve později byla objevena pravá mise Destiny, protože Rush objevil jakýsi vzor v reliktním záření, což je pozůstatek velkého třesku a tedy má spojitost se vznikem samotného vesmíru. To tedy naznačuje, že za vznikem vesmíru stojí něco více, než jen přirozený vznik a mohla ho vytvořit třeba i velmi vyspělá rasa. Toto dříve Antikové odhalili a hlavním cílem Destiny to bylo prozkoumat a zkoumání obyvatelných planet celého vesmíru byla druhořadá mise. Po začátku tohoto procesu Antikové nejprve plánovali počkat, až loď dosáhne dostatečné vzdálenosti od Země a pak by začali obývat a zkoumat vesmír a najít záhadu vzniku vesmíru. Nicméně když se přes galaxii přehnal mor, obrátili pozornost k jiným cílům, jako například povznesení a nikdy nepokračovali v tomto plánu. Z tohoto důvodu Destiny pokračovala v před-programovaném kurzu na své cestě hvězdnými soustavami po milióny let, až do příchodu lidí v roce 2009. Od počátku Destiny překonala od Mléčné dráhy mnoho galaxií (SGU 1x01 - Vzduch).

Destiny sama o sobě je relativně plochá a zhruba trojúhelníkového tvaru. Levá a pravá strana lodi je výrazně vyklenutá (konkávní), zatímco zadní část lodi vypoukle zaoblena (konvexní). Loď je velmi dlouhá a směrem k přídi se stále zužuje. Povrch lodi je pokryt vrstvami různých stavebních prvků, zahrnující například velké množství zbraňových dvouhlavňových střeleckých věží. Na Destiny jsou také 3 přistávací porty pro raketoplány, ale po příchodu expedice byly na lodi už jen dva, z toho jeden porouchaný. Co se stalo se třetím není známo.

Některé dveře v interiéru Destiny, obsahují malý ovládací panel, stejně jako Atlantis má panely obsahující ovládací krystaly, které tam ovládají některé dveře. Malé modré světlo na dveřích signalizuje, že jsou na automatiku a dole žluté nebo červené světlo signalizuje, zda jsou dveře otevřené nebo zamčené. Pod velkým kulatým tlačítkem, podél spodní části panelu, je osm malých tlačítek s antickým popisem na nich, které umožňují ruční přepsání, nebo změnu v kódu dveří.

Loď utržila hodně škod za tak dlouhou dobu a pracuje na méně než 40% své energetické kapacity, když jsou její rezervy plně nabity. Také více než 80% lodi není přístupno v důsledku poškození nebo selhání systémů. Uvízlá posádka postupně objevuje různé technologie na lodi a snaží se opravit základní systémy pro lidské přežití.

Destiny je schopná cestovat rychleji než světlo (FTL), ale ne pomocí hyperpohonu. Zda je schopná cestovat hyperprostorem není ještě známo, ale pravděpodobně ne, vzhledem k tomu, jaká je na Destiny technika. Hlavní FTL pohon zabírá celou zadní část lodi.

Destiny časově předchází bezpečnostnímu zabezpečení ATA genem, který Antikové používali až později na jejich základnách, lodích a obecně technologii. Namísto toho používá neuvěřitelně složitý kód, založený na pokročilé sekvenci antické DNA. Tento přístupový kód je vyžadován pro přístup k systémům, jako je navigace, nebo vyspělé energetické systémy, ale ne pro ovládání základního zbraňového systému, nebo štítu.

Technologie

Destiny má k dispozici velké množství pokročilých technologií, od hvězdné brány, přes raketoplány, energetické zbraně, motor FTL a všechny důležité energetické štíty a systémy. Stručně si je popíšeme.

Autopilot

Destiny má vysoce sofistikovaného a komplexního autopilota, který dokázal ovládat loď po milióny let. Autopilot je scNadějen kompenzovat pokles výkonnosti lodi, dokáže opravit kurz při nečekaných událostech, jako jsou například neznámé hvězdné systémy, které nejsou v databázi a využít jejich gravitaci a může určit, kdy loď potřebuje doplnit zásoby energie a navézt ji na kurs k nejbližší hvězdě. Během milionů let trvání cesty Destiny, si autopilot poradil skoro se vším, protože byla bez posádky a stále byla ještě v docela dobrém stavu (SGU 1x02 - Vzduch, 2x02 - Následky)

Dálkové ovládání

Dálkové ovládáníDálkové ovládání je bezdrátové zařízení, které vytvořili Antikové přibližně ve stejnou dobu jako Destiny. Je známé i jako dálkové ovládání KINa. Používá se k ovládání různých bezdrátových technologií. Je to malé zařízení s velkým dotykovým displejem a několika tlačítky po pravé straně, označené antickým jazykem. Má dvě hlavní funkce: ovládání KINa a vytáčení hvězdné brány. Je možné přijímat a odesílat informace z různých antických zařízení. Může se používat ručně s KINem, nebo nastavit na různé druhy vyhledávání. Na obrazovce se zobrazují veškerá dostupná videa pro uživatele, jakož i veškerá relevantní data senzorů. Během mise bránou může aktivovat hvězdnou bránu a využívat jejich spojení a síť bran k tomu, aby identifikovalo jiné brány v dosahu a pak prezentovat jejich adresy uživateli, aby si mohl vybrat, kterou chce vytočit. Volbou adresy na displeji se brána automaticky vytočí. Vzhledem k tomu, že brány nemají DHD, je toto zařízení nezbytné pro průzkumníky, kteří se chtějí vrátit zpět na Destiny. I když ovládání obsahuje seznam všech dostupných bran v dosahu, není uveden žádný údaj o jejich umístění v síti bran. Také může ovládat KINO a přijímat z nich data, ale to neznamená, že každý video kanál automaticky ukládá. Může přehrávat hudbu, což svědčí o velké kapacitě paměti a různorodosti jeho softwarového vybavení. Dálkové ovládání je kompatibilní s pozemskou technologií. Dálkovým ovladačem se dá i nalézt jiné dálkové ovládání v blízkém okolí.

Několik jich bylo nalezeno na Destiny a často jsou používány expedicí, především Eli Wallace, který je jako první objevil a naučil se s nimi zacházet spolu s KINem. Také se o zařízení zajímal Riley Hunter a používal jedno KINO v závodech chodbou (SGU 1x02 - Vzduch, 1x08 - Čas, 1x15 - Ztraceni).

Databáze Destiny

Databáze DestinyJedná se o hlavní databázi počítače na lodi Destiny a obsahuje informace o lodi, technologiích na palubě lodi a také zaznamenává senzorová data, která loď získá při skenování planet. Databáze je také aktualizována přes podprostorové spojení od konstrukčních lodí hvězdných bran a z těchto informací si loď může zvolit nový kurz. Tvorba dotazů v databázi může lodi povolit, kdy vyskočí z FTL a vytočí nejbližší planetu, na které je to, co posádka potřebuje, na základě jejich dotazu. V případě životní potřeby, Destiny vytočila planetu s vápencem pro filtry CO2, i když byly k dispozici další 4 adresy, které ale byly uzamčeny, pravděpodobně proto, že neměly co potřebují, nebo proto, že na nich bylo určité nebezpečí. Rush měl nejprve jen částečný přístup k databázi, ale nyní už má posádka kompletní přístup (SGU 1x03 - Vzduch, 2x07 - Pro dobro všech).

Známé informace uložené v databázi zahrnují:

Dávkovač KINa a KINO

KINONa Destiny je také dávkovač, což je zařízení, které vyrábí a dávkuje KINa. Jediné známé zařízení je v místnosti, o které Eli tvrdil, že je jeho osobní obývací pokoj. Zařízení je ve tvaru jakéhosi podstavce, ze kterého vede roura až ke stropu pryč z dohledu. Jakmile je jedno KINO vzato z dávkovače, ostatní postoupí na jeho místo a je automaticky vyrobeno další. Proto je dodávka teoreticky neomezená, pokud má loď dostatek surovin na výrobu, nicméně nic nenasvědčuje tomu, že dodávání je neomezené.

KINO samotné má zkratku, která by měla být z pohybové interaktivní navigační koule (Kinetic Interactive Navigational Orb), ale Eli ho pojmenoval podle ruského kino - pravda ve významu film pravdy. Jedná se o elegantní, velikostí softballového míčku samo-levitující kouli, navrženou a postavenou ve velkém množství Antiky. Obsahuje velké množství různých senzorů, schopné skenovat atmosférické podmínky a zaznamenávat zvukové a vizuální vjemy. Také má noční vidění. Pohyb přístroje je možné ovládat pomocí dálkového ovládání, nebo počítačem, jako jsou ty na palubě Destiny.

KINO je srovnatelné s MALPem v jeho použití jako sonda poslaná skrz bránu na neprozkoumaný svět, nicméně je daleko vyspělejší než MALP, konkrétně pokud jde o velikost a přenositelnost. KINa jsou uchovávány v dávkovači v místnosti KINa (SGU 1x02 - Vzduch, 1x06 - Voda). Když je KINO posláno přes hvězdnou bránu, automaticky se spojí s počítačem Destiny a umožní lodi sledovat planetární podmínky. Stejně jako v případě víceúčelových konzolí na lodi, dálkové ovládání KINa sloužící k jeho manipulaci, slouží také k ovládání brány podobné DHD, ale v mobilním formátu. KINa mohou nahrávat data, jako jsou audio a video pro pozdější použití, ale mají omezenou paměť (SGU 1x03 - Vzduch). Lze je také nastavit na naprogramovaný kurz, nebo jen sledovat standardní vyhledávající vzor, např. při vyhledávání specifické položky, jako je aktivní konzole (SGU 1x04 - Temnota).

Vydrží také velmi extrémní podmínky, jako je např. odolnost ve vakuu, nebo těsná blízkost hvězdy (SGU 1x05 - Světlo), nebo také velkou zimu. Navzdory své malé velikosti, mohou také nést několikanásobně větší hmotnost, než kolik sami váží a více KIN ve spojení může nést i několik set kilogramů s lehkostí, i když dálkové ovládání není schopno ovládat všechny najednou (SGU 1x06 - Voda).

Mohou být ale citlivá na vlhkost, což způsobuje, že natočené video je trhané s občasným zkreslením. I když je jinak poměrně odolné, jsou také náchylná k materiálnímu poškození, včetně střelných zbraní. Poškozené KINO může stále fungovat, ovšem v závislosti na míře poškození. Když Greer do něj střelil na planetě džungle, jeho letové vlastnosti byly porouchané, ale jinak fungovalo správně (SGU 1x08 - Čas).

Dobíjecí deska

Dobíjecí deskaDobíjecí deska, také známá jako nabíjecí deska, je antické zařízení, užívané pro bezdrátové nabíjení elektroniky. Jediné známé zařízení je na palubě Destiny a zpočátku bylo kompatibilní s antickou technologií, ale deska byla upravená Rileym a dalšími členy expedice, aby byla kompatibilní i s pozemskou technologií. Umístění objektu na povrch desky na krátkou dobu je nabije, ale když se tam nechá příliš dlouho, "usmaží" se. Ačkoli byla na lodi viděna jen jedna, její funkce a nevýrazný vzhled mohou naznačovat, že jich je na palubě Destiny více.

Hunter Riley, který pojmenoval toto zařízení, demonstroval jeho použití plukovníkovi Youngovi tím, že umístil svítilnu s vybitými bateriemi na desku a ta se stala za chvilku opět funkční. Expedice na něm může během pár sekund nabít veškerou svou technologii, jako např. baterky, vysílačky, notebooky a další (SGU 1x04 - Temnota).

Jelikož se Destiny dobíjí energii přímo z hvězdy a vydala se na delší cestu mezi galaxiemi bez zastavení nebo dobití, přešla do úsporného režimu. jedním z postižených systémů byly právě tyto dobíjecí desky, které byly odstaveny. Dale Volker se je pokusil přivést zpět do stavu online (SGU 1x15 - Ztraceni).

Dokovací svorky

Dokovací svorkyDokovací svorky je kus technologie na Destiny, které drží raketoplány na místě na trupu lodi. Tyto svorky se vyklopí ven od trupu raketoplánu, aby mohl svobodně odletět. Když se civilní personál Destiny pokoušel o převrat, plukovník young a poručík Scott pilotovali raketoplán, aby zničili na spodní straně Destiny loď Nakaiů, přichycenou na trupu lodi. Když se vrátili, dokovací svorky se nepodařilo uzamknout a raketoplán by byl zničen po vstupu lodi do FTL, kdyby nebyl pomocí nich přichycen k lodi. Destiny má také dokovací svorky na spodní straně trupu, které mají ovšem jinou funkci, než výše zmíněné. Ty se používají pro přichycení se k konstrukční lodi, a i když nebyly nikdy vidět, jsou jist mnohem větší a vypadají jinak než pro raketoplány. Tyto dokovací svorky vydrží i velký nápor, když je Destiny vlečena konstrukční lodí v FTL (SGU 1x05 - Světlo, 1x12 - Rozděleni, 2x03 - Procitnutí).

Energetický uzel (Hub)

Energetický uzelDestiny má také dva energetické uzly v místnosti s bránou. Nachází se vedle dveří na levé a pravé straně brány. Jejich funkce zatím není přesně známa. Jsou složené z trubek rozličných průměrů a velikostí. Jsou u nich také ventily a měřidla, které obsahují nápisy Antiků. Zařízení vstupuje do podlahy místnosti s bránou a do mezipatra nahoře.

 

Filtry CO2

Filtry CO2Filtr CO2, také označovaný jako vzduchový filtr, je zařízení, které čistí oxid uhličitý (CO2) ze vzduchu a produkuje čistý kyslík. Tyto filtry jsou často používány na vesmírných lodích a jsou rozmístěny i po celé lodi Destiny, rozpoznatelné jedinečným válcovým designem. Filtry používají k čistění vzduchu uhličitan vápenatý a zanechává alkalické zbytky. Válcový kanistr filtru, ve kterém je vápenec, může být vyjmut z držáků, znova naplněn a vrácen zpět.

Když expedice dorazila na Destiny po bitvě na základně Icarus, zjistili, že mnoho filtrů je nefunkčních. Po prozkoumání poruchy filtrů bylo zjištěno, že důvodem nefunkčnosti je to, že jsou plné alkalických zbytků látky, kterou Antici používali k čištění vzduchu (Antikové tedy mohli používat jinou látku, ale expedice používala jen vápník, který to také umožňuje). Látku nakonec nalezli na pouštní planetě a tak mohly filtry zase správně pracovat a čistit vzduch na Lodi (SGU 1x02 - Vzduch, 1x03 - Vzduch).

Když byly filtry vyčištěny a naplněny vápníkem, zdá se, že vydrží něco přes rok pro počet necelých sto lidí na palubě, než účinnost klesne na 20%. Pokles výkonnosti vede k bolestem hlavy pro některé jedince na plaubě. Bylo to také v době, kdy se expedice setkala s lidmi z Novu, kteří jim pomohli doplnit zásoby vápníku. Ovšem množství bylo trochu diskutabilní vzhledem k tomu, že by stačilo jen tak tak k dopravě lidí z Novu (kolem stovky) na jejich planetu, což trvá týden. Na Novu pak Rush našel v Tenaranském bunkru jednu vysoce pokročilou látku, která byla mnohem účinnější než vápno a jen jeden filtr s touto látkou by vystačil na několik let (SGU 2x17 - Společný původ, 2x18 - Epilog).

Vzhledem k tomu, že byly filtry vyčerpané po příchodu expedice, je pravděpodobné, že členové expedice nejsou první lidé na lodi, což naznačil i Mallozzi ve svém blogu.

Hlavní kód Destiny

Hlavní kód Destiny je založený na pokročilé sekvenci antické DNA. Je vyžadován pro přístup k většině hlavních systémů na palubě Destiny, jako je navigace a pokročilou správu napájení systémů lodi, ale není vyžadován například pro obsluhování zbraní nebo štítů. Hlavní kód objevil Dr. Nicholas Rush a držel to nějaký čas v tajnosti, stejně jako objevení můstku. Nakonec posádka objevila můstek a musel jim také říci o objevu hlavního kódu. Tento kód se dal využít pro hlavní systémy jako třeba navigaci i na jiných místech než na můstku, jako se stalo v řídící místnosti, ze které pilotovali loď Eli a Rush skrz modrého obra, když byl můstek uzamčen kvůli nedostatku energie (SGU 1x14 – Člověk, 2x02 – Následky, 2x07 – Pro dobro všech, 2x19 – Blokáda).

Hvězdná brána, ložisko brány a DHD

Hvězdná bránaHvězdná brána na palubě Destiny je jiná varianta a má starší design, než brána viděná v Mléčné dráze, nebo galaxii Pegasus. Podle Dr. Rushe je brána na palubě Destiny jedna z prvních bran, které Antikové vytvořili a je také menší v průměru, než pozdější verze. Kromě toho má tato brána také stejný design, jako ty, co byly vytvořeny na palubách konstrukčních lodí a byly rozmístěny po celém vesmíru (SGU 1x03 - Vzduch). Hvězdná brána má 36 symbolů, jako v galaxii Pegasus, ale nejsou koncipovány jako souhvězdí, protože Destiny prolétá mnoha galaxiemi. Má také omezený dosah, takže se nemůže spojit se všemi branami ve stejné galaxii, ale jen s těmi bližšími. Má ale schopnost vytočit Zemi, pokud má dostatek energie. Vzhledem k tomu, že energetické rezervy na Destiny nemohou být plně nabity, volba Země je téměř nemožná.

Protože se otáčí celá brána, než jen vnitřní kruh, zámky se točí s ní a proto adresa symbolu není v souladu se zámkem. Symboly na bráně pak mají funkci jako ukazatele a osvětlení při napájení brány. Namísto toho se brána otáčí ve směru chodu hodinových ručiček, dokud první symbol nebude umístěn přímo pod ložisko brány, nacházející se přímo uprostřed nad ní. Brána pak změní směr, točí se proti směru chodu hodinových ručiček, než bude další symbol uzamčen pod ložiskem brány. Tento střídavý proces se opakuje do doby, než zapadne poslední sedmý symbol a vytvoří se červí díra. Koule na konci ložiska se krátce rozsvítí vždy, když je přímo pod ložiskem uzamknut symbol, který se také rozsvítí, ale ten zůstane svítit. Jakmile se vytvoří červí díra, ložisko brány zůstane svítit. Hladina (horizont událostí) je také trochu jiná, je více stříbřitá a na okrajích tmavší. Když se červí díra odpojí, brána vypne všechny světla současně. Potom následuje vypuštění pravděpodobně CO2 z otvorů po obou stranách brány (SGU 1x01 - Vzduch).

DHDLožisko brány visí ze stropu místnosti s bránou na Destiny a je tedy přímo nad bránou. Vždy se rozsvítí, když je vytočen určitý symbol na bráně a má podobnou funkci, jako zámky na bráně v Mléčné dráze. Jelikož se brána otáčí celá, tak to co na bráně vypadá jako zámky, se otáčí s ní a postrádají tak svou funkci, kterou přebírá právě ložisko nad bránou. Přesný účel ložiska brány ale není jasný, protože stejné brány, jako je na Destiny, jsou i na planetách, kde fungují i bez něj a je tak vlastně přebytečné. Hvězdná brána na Destiny se zdá být jako jediná vybavena tímto zařízením, takže může mít klidně i jiný účel (SGU 1x03 - Vzduch).

Destiny nemá vyhrazené DHD, místo toho je hvězdná brána připojena k hlavnímu počítači lodi. V místnosti s bránou jsou ovšem dvě konzole, které jsou primárně užívané pro vytočení adres pomocí brány, ale nijak se neliší od ostatních ovládacích konzolí na lodi a mohou být také užívány ke kontrole mnoho jiných systémů lodi. Na panelech po obou stranách obrazovky jsou různá tlačítka, pojmenovaná nad nimi štítky v antickém jazyce. DHD na Destiny má právě také obrazovku, jak jsem již zmínil, na kterých je vidět zadávání adres a také obraz z KINa.

Hvězdná brána na Destiny také může být vytočena pomocí dálkového ovládání, které funguje se všemi prvotními branami. Tyto dálkové ovladače jsou také jediný prostředek pro zadání adresy na planetách, protože normální DHD známé z galaxie Pegasus nebo Mléčné dráhy, tady nemají (SGU 1x03 - Vzduch).

Lampička

LampičkaTyto lampičky nalezené na palubě Destiny jsou antické stroje na generování světla. Lampičky byly vytvořeny pravděpodobně ve stejnou dobu jako Destiny a jsou jejím standardním vybavením. Nejsou moc jasné, svítí asi jako slabší wattová žárovka a září nažloutlým světlem. Mají ovšem vlastní zdroj energie, takže jsou přenosné. Jsou umístěny v jídelně, pokojích posádky a také na pozorovací palubě. Jsou hojně používány expedicí, pravděpodobně také kvůli jejich slučitelnosti se stávajícími zdroji energie na lodi (SGU 1x02 - Vzduch).

Neurální rozhraní křesla (archiv vědomostí)

Neurální rohraní, křeslo

Rozhraní křesla je zařízení, které bylo vytvořeno Antiky a instalované na Destiny. Jedná se o prvotní úložiště znalostí a také je to ovládací křeslo, které má podobné funkce, jako novější verze, které byly provozovány na základnách Antiků. Je tedy starší konstrukce, než jaké byly použity O'Neillem a Jacksonem. Toto úložiště znalostí časově předchází pozdější verzi pravděpodobně o milióny let. Toto zařízení, které se nachází na palubě Destiny, je zabudováno do křesla a obsahuje elektrody umístěné po obou stranách uživatelovy hlavy, které usnadňují přenos informací do mozku a také z mozku do lodního počítače. Elektrody normálně nepropíchnou kůži během přenosu, ale záchvaty vyvolané v některých případech můžou způsobit, že se uživatel o ně poraní. Uživatel není během použití při vědomí. V tomto rozhraní křesla jsou naprogramovány různé funkce – některé, jako například převod databáze Destiny do lidské mysli, byly naprogramovány Antiky ještě před příchodem expedice. Jiné, jako například "lucidní sen", který se může vyvolat, byly výsledkem změn Tau'riů na hardwaru i softwaru křesla (SGU 1x14 – Člověk, 1x16 – Sabotáž).

Tato technologie předchází technologii genu ATA a tak pro použití tento gen nevyžaduje a může ho užívat vlastně jakýkoliv člověk. Tím ale také představuje významná bezpečnostní rizika pro ne-Antiky, zvlášť při použití původního programu, který byl napsán Antiky pro použití na jich vlastní druh.

Na rozdíl od pozdějších verzí tohoto zařízení, je nervové rozhraní křesla na Destiny univerzální nástroj, který je kontrolován a sledován odborníky. Může provádět velké množství funkcí, které byly objeveny při použití. Zatímco Antikové vytvořili mnoho programů, některé nebyly vhodné pro lidský mozek, takže je expedice musela poupravit, aby mohly lépe pracovat na jejich druhu. Známých funkcí křesla už je několik, ale jen je stručně shrnu a podrobněji se jim budeme věnovat v antických technologiích.

Jedním z funkcí je přenos databáze. Tento program je napsán Antiky a umožňuje stažení databáze Destiny do mysli uživatelů. K použití tohoto programu není potřeba hlavní kód, ale není vhodný pro lidi a tak se musel upravit (SGU 1x10 – Spravedlnost, 2x14 – Naděje).

Také je možné s ním ovládat systémy lodi přes mentální příkazy. Zdá se, že také není potřeba hlavní kód, alespoň pro funkce ovládání navigace, ale pro jiné ho potřebuje (SGU 1x16 – Sabotáž).

Zajímavou funkcí rozhraní křesla je také nahrání mysli uživatelů do lodního počítače, kterou je pak možno spustit na lodním počítači. I přes původní program se zdá být neškodný pro normální lidi. Také je možné provést přenos mysli opačně, čili z databáze do lidí (SGU 2x14 – Naděje2x15 – Obsazení).

Další funkcí je virtuální realita. Poté, co je nahrána lidská mysl do lodního počítače, může být umístěna v nějaké simulaci Destiny. Je to ovšem nebezpečné a můžou nastat problémy (SGU 2x15 – Obsazení).

Poslední známou funkcí je lékařské využití, protože je podle Rushe možné zničit všechny nelidské části v těle, které byly zjištěny (SGU 2x04 – Patogen).

Odpočítávání skoku

OdpočítáváníOdpočítávání skoku je ukazatel, rozmístěný všude po lodi, který zobrazuje v antickém jazyce zbývající čas, než Destiny zase skočí do FTL. Čas ukazuje a zobrazuje až na milisekundy. Pokud odpočítávání klesne pod jednu minutu, přístroj vyšle pípnutí a začne zobrazovat odpočet červeně. Lhůta, kterou Destiny stanoví na průzkum, se zdá být spíše libovolná. Když měli problémy se vzduchem na lodi, Destiny vyskočila z FTL a nastavila odpočet na zhruba 12 hodin, navzdory tomu, jak bylo potřebné cestovat daleko, aby získali potřebné zásoby (SGU 1x02 - Vzduch, 1x03 - Vzduch). Přesto když navštívili planetu džungle, bylo odpočítávání nastaveno na zhruba 36 hodin, přitom měli vše nezbytné blízko. Mohou existovat i jiné faktory, podle kterých Destiny určuje tuto lhůtu, které jsou ale dosud neznámé.

Pokud je motor FTL vyřazen, či narušen jinými prostředky, odpočítávání se neaktivuje do doby, než je problém vyřešen (SGU 1x13 - Víra, 1x16 - Sabotáž, 1x20 - Vpád). Když odpočet skončí, loď neskočí do FTL, pokud se nemůže brána zrovna uzavřít, jako když je jeden z jejích bezpečnostních protokolů zrovna spuštěn. Jeden takový protokol je zaměřen i na záležitost, když se něco, někdo, nebo jeho část, nachází za horizontem událostí červí díry v okamžiku skončení odpočtu (SGU 1x03 - Vzduch).

Odpočítávání jsou umístěné v každé klíčové oblasti lodi, jako např. řídící místnost, místnost s bránou a pravděpodobně v mnoha dalších, včetně dvou odpočítáváních v obou raketoplánech (SGU 1x02 - Vzduch, 1x12 - Rozděleni, 1x13 - Víra).

Ovládací rozhraní (počítačové jádro)

Ovládací rozhraníOvládací rozhraní, přezdívané také jako "ohryzek", nebo APLCR od expedice, se nachází v centrální řídící místnosti. Veškeré informace týkající se antické lodi jsou obsažené právě v tomto rozhraní a každý, kdo použije jednu z konzolí v řídící místnosti, má k těmto informacím přístup. Tam je také hlavní konzole, spojená přímo se základnou ovládacího rozhraní a také s dvěma dalšími konzolemi v místnosti. I když je člověk scNadějen monitorovat všechny systémy v ovládacím rozhraní, ne všechny systémy mohou být řízeny přímo odtud. Pomocí hlavního kódu je ale možné přes řídící rozhraní pilotovat celou loď, jak to udělali Eli a Rush při průletu modrým obrem. U ovládacího rozhraní, které vlastně spojuje podlahu se stropem místnosti, se občas objeví pára, nebo kouř, který je s největší pravděpodobností důsledkem nějakého chladícího zařízení, nebo systému snižujícího teplotu (SGU 1x02 - Vzduch, 1x03 - Vzduch, 1x04 - Temnota, 1x05 - Světlo, 1x07 - Země, 2x19 - Blokáda).

Pohon

Brzdící trysky

Brzdící trysky DestinyDestiny má také velké množství brzdících trysek, které se nacházejí na přední straně "křídel" po obou stranách lodě. Přesněji se jedná o 4 hlavní kruhové brzdící trysky na každém "křídle", přičemž obě krajní jsou ještě trochu menší a nad nimi se nachází na každém "křídle" ještě 9 menších obdélníkových trysek. Loď je používá samozřejmě k brzdícím manévrům, a vzhledem k tomu, že není primárně určena pro přistávání na planetách, protože měla raketoplány, využívají se v nějakých nečekaných vesmírných situacích a především tehdy, pokud se chce Destiny spojit s konstrukční lodí. Jeden takový manévr Destiny vykonala právě, když se s jednou takovouto porouchanou lodí setkala. Řízení bylo zcela automatické a před zakotvením aktivovala brzdící trysky a lehce dosedla k konstrukční lodi (SGU 2x03 - Procitnutí).

FTL pohon

FTL pohonDestiny má FTL pohon, pomocí něhož může loď cestovat rychleji než světlo, bez vstupování do hyperprostoru. Příchozí červí díra do hvězdné brány na lodi spustí dočasné vypnutí pohonu, aby mohlo dojít ke spojení, ale pouze v případě, že se s ní pokouší někdo spojit pomocí devíti symbolů z Mléčné dráhy. Pro zadání obyčejné adresy ze 7 symbolů se s Destiny nelze spojit, pokud je motor FTL aktivní. Pokud ale není aktivní a Destiny je spojena přes bránu s nějakou planetou, FTL pohon se nezapne (SGU 1x03 - Vzduch, 1x15 - Ztraceni). To také naznačuje, že je možná i podprostorová komunikace, když je pohon aktivní. U Destiny je známo, že má 16 individuálních FTL pohonných jednotek, ale pohon může fungovat normálně, i když jich používá jen 15, nebo dokonce i méně. V současné době je zrovna jeden motor odstaven. Aktivace a deaktivace FTL pohonu vytváří podprostorové rušení, které také dočasně narušuje pozemskou verzi komunikačního zařízení dlouhého dosahu po několik sekund (SGU 1x01 - Vzduch, 1x07 - Země, 1x16 - Sabotáž).

Je pravděpodobně mnohem náchylnější na jevy v normálním prostoru, než hyperpohon, protože neočekávané anomálie, jako například gravitační tah z neprozkoumané hvězdy, může také způsobit výstup Destiny z FTL, ale automatizované navigační systémy mohou přizpůsobit kurz Destiny pomocí podsvětelných motorů, aby předešly srážce a vrátit ji na správný kurz, aby se mohl pohon FTL opět zapnout, až nebude nic hrozit. FTL pohon by měl po zapnutí pracovat minimálně 4 hodiny mezi skoky, jinak při častějším kratších skocích, by se mohl poškodit a zároveň musí mezi skoky odpočívat minimálně 3 hodiny (SGU 1x13 - Víra, 2x02 - Následky).

Schopnost přežití lodě v FTL, je přímo závislá na jejím štítu. Bez štítu na ochranu, by se cokoliv poblíž okamžitě vypařilo náhlým energetickým výbuchem. Destiny sama by byla také zničena, pokud by její štít selhal během letu v FTL, a proto má pohon také zabezpečení, které zabrání skoku do FTL, pokud by byly štíty příliš slabé na to, aby přežily skok. Štít se také rozšiřuje na pokrytí objektů, které jsou na trupu lodi pro bezpečnost přímo vystaveny při cestování FTL (SGU 1x07 - Země, 1x12 - Rozděleni, 1x20 - Vpád).

O rychlosti tohoto pohonu se mnoho neví, ale bylo prokázáno, že Destiny překonala vzdálenost jeden milion světelných let v prázdnotě mezi galaxiemi v relativně krátkém čase pár týdnů, což je tedy rychleji, než většina známých mezihvězdných hyperpohonů, ale při cestování uvnitř galaxie se zdá mnohem pomalejší (SGU 1x16 - Sabotáž, 1x17 - Bolest).

Podsvetelný pohon

Podsvětelný pohon DestinyVšechny vesmírné lodě musí mít podsvetelný pohon a Destiny není výjimkou. Má ho také, ale neví se přesně, jak na této lodi funguje, protože se zdá, že je nějak propojen s FTL pohonem, jelikož motory, které pokrývají celou zadní část Destiny, září jak při FTL pohonu, tak při podsvětelném pohonu. Zdá se ale, že záře motorů při zapnutém podsvětelném pohonu není tak jasná, jako v případě zapnutého FTL pohonu, popřípadě je někdy více patrné, že je trochu více do žluta, než u FTL pohonu, ale rozdíl je nepatrný. V každém případě to tedy vypadá, že výstupní část obou pohonů, je pro oba stejná (SGU 1x13 - Víra).

 

Ochranný oblek

SkafandrDestiny je také vybavena několika skafandry (ochrannými obleky), které lidi použijí tam, kde by jinak nepřežili. Expedice objevila několik těchto obleků a používali je v drsných prostředích, kde jim oblek mohl udržet životní funkce. Poskytují dodávku kyslíku v neprodyšném prostředí na šest hodin, ochranu proti záření a může být použit i ve vakuu. Helmy obsahují rádio, které se dá aktivovat hlasem pro komunikaci mezi jedinci a vysílač krátkého dosahu, vestavěný do levého zápěstí, pro komunikaci s Destiny skrz hvězdnou bránu na povrchu planety. Oblek je rovněž navržen tak, aby dovolil uživateli ulehčit močovému měchýři, protože je velmi obtížné se z něho dostat sám.

Prvně byly skafandry použity na ledové planetě, když se snažili získat nějakou vodu. Také byl používán při opravách uvnitř lodi, kde nebyla atmosféra, nebo pro venkovní opravy na trupu lodi. V neposlední řadě byly ještě používány při průzkumu cizích lodí a také na nehostinných planetách, když se snažili získat nějaké materyály pro opravu lodi (SGU 1x06 - Voda1x11 - Vesmír1x12 - Rozděleni1x20 - Vpád2x07 - Pro dobro všech2x10 - Oživení2x11 - Osvobození2x19 - Blokáda2x20 - Hozená rukavice).

Stázové komory

Stázová komoraNa Destiny bylo také velké množství stázových komor, které se nacházely ve stázových chodbách, ale jejich výkon v porovnání s novějšími typy antických komor není znám. Jak víme, novější typy antických stázových komor nezpůsobují kompletní stázi, ale spíše zpomalují rychlost metabolismu jedince v komoře. Dá se předpokládat, že tyto komory fungovaly podobně. Komora je nastojato ve stěně chodby a otevírá se vysunutím přední průhledné části nahoru. Také jsou uvnitř nějaká tlačítka. Komory se ovládají z ovládacího panelu, který se nachází vždy vedle komory, který ovládá ale jen tu příslušnou komoru. Mohou být ovládány ale i z konzole ve stázové chodbě, pomocí níž se mohou ovládat i všechny najednou v chodbě. Jednu stázovou komoru zkoumal zevnitř Brody, když neuposlechli Rushe a ten ho tam pravděpodobně schválně zavřel z můstku a spustil stázi, přičemž diagnostikoval samotnou komoru. Eli z toho byl vyplašený, ale nedokázal ho z toho dostat. Rush později ukončil diagnostiku a Brody byl uvolněn. Momentálně je ve všech funkčních komorách celá posádka Destiny mimo Eliho do doby, než by měla skončit v roce 2014, až dorazí do nové galaxie (SGU 2x16 - Lov, 2x20 - Hozená rukavice).

Štíty a emitor štítů

Emitor štítůEmitory štítů na Destiny jsou rozmístěny vně trupu lodi. Podobají se jakémusi válcovému zařízení zasunuté do trupu lodi. Kontrola a ovládání emitorů se provádí z hlavního počítačového systému lodi, chráněného hlavním kódem. Mohou být ale přístupné manuálně prostřednictvím vlastních ovládacích panelů, které jsou přímo na nich vně trupu lodi. Emitory se mohou vysunout zatlačením kruhového zařízení při základně emitorů a pomocí páky na boku tak zpřístupnit manuální ovládací panel. Matthew Scott a Ronald Greer použili toto ruční ovládání pro přenos energie ze štítů na jedné straně Destiny, na druhou stranu lodě, s cílem převést tolik energie do štítů na straně lodi ohrožované zářením z pulsaru, aby byli schopni přežít skok Destiny do FTL (SGU 1x20 - Vpád).

Destiny má žlutý energetický štítový systém, který může být také omezen na určité místo, aby udržel např. atmosféru v poškozených částech lodi, kde je protržený trup. Avšak účinnost štítu je závislá na hladině dodávané energie a také na počtu jednotlivých lokálních štítů, současně aktivních. Štíty Destiny jsou schopny odolat intenzivnímu žáru a turbulenci ve hvězdné koróně i za použití rezerv, přičemž nikomu uvnitř lodi to není vůbec znatelné, ale byly rychle vyčerpané energetickými zbraněmi během bitvy s Nakaii, ačkoli to je s největší pravděpodobností spíše problém přenosu energie, než méně pokročilý systém, protože poškození obranných systémů je velmi podstatné a většina lodi pak není funkční.

Zatížené štíty při průletu modrým obremObojí, štíty i zbraně, mohou získávat energii ze stejného zdroje, právě kvůli možnému poškození relé a tak může loď automaticky převést více energie k jednomu a méně k jinému systému a držet tak systém vyvážený, aby mohla mít spuštěné oba zároveň. Štít může být také v určitém místě zeslaben, aby jím mohly projcházet různé věci. Po provedení určitých oprav byly štíty podle simulace lodi schopné čelit devíti mateřským lodím Nakaiů po dobu až 44 minut. Je pravděpodobné, že ani toto nepředstavuje maximální výkon štítů v době vypuštění lodi, protože je již dost poškozena. Štíty jsou také schopny ochránit loď při průletu hvězdou spektrální třídy O, i když uvnitř lodi vzrostla teplota až na 300 °C a nezdá se, že by byly systémy lodi nějak zvlášť poškozeny (SGU 1x05 - Světlo1x07 - Země1x11 - Vesmír, 1x20 - Vpád, 2x06 - Pokus a omyl, 2x19 - Blokáda).

Údržbářský robot

Údržbářský robotTento robot pro údržbu je typ automatizovaných opravářských droidů. Je scNadějen provádět opravy na lodních systémech podle instrukcí, které mu jsou naprogramovány. Byl nalezen v jedné z beden v nákladovém prostoru týmem, který prozkoumával loď, ale více jich bohužel nenašli. Chodí vzpřímeně na čtyřech nohách a může pomocí nich přilnout k trupu lodi bez podpory, což naznačuje nějaký magnetický systém, který bude pravděpodobně podobný těm, které se používají ve skafandrech. Robot byl také schopný opravovat poškozené části Destiny, aby se podobaly původní struktuře, jako to provedl například s kupolovitou místností, v jejíž klenbě byla díra a robot ji zrekonstruoval do původní podoby, aby mohli tuto velkou klenutou místnost používat, jako velkou hydroponickou zahradu. Údržbářský robot byl ale prvně použit při odstraňování poškození jednoho z FTL motorů Destiny, když byl sabotován Nakaii v prázdném prostoru mezi galaxiemi. Když byla při pokusu vytočit Zemi poslána Destiny zpět v čase, našla ji expedice a údržbářského robota z ní zachránili. Od té doby měli na palubě dva tyto droidy, které jim pomáhyli s opravami po bitvách s drony. Eli dokonce konstatoval, že by jich potřebovali více (SGU 1x13 - Víra, 1x16 - Sabotáž, 2x06 - Pokus a omyl, 2x09 - Návštěva, 2x12 - Dvojí osud, 2x17 - Společný původ).

Umělá inteligence

Jeden z programů AIUmělá inteligence Destiny je automatizovaný systém, který ovládá a udržuje antickou výzkumnou loď hlubokého vesmíru, Destiny. Umožňuje, aby se loď přizpůsobila jakýmkoli nepředvídatelným okolnostem na její cestě napříč vesmírem. UI je primární funkcí lodního autopilota, který řídí loď a dělá opravy kurzu, doplňuje palivo, či energii, nebo provádí zastávky u planet s hvězdnými branami podle potřeby. Může také provádět složité prakové manévry kolem hmotných těles v jejich gravitaci, jako plynní obři a hvězdy, stejně jako přesměrování energie potřebné k tomu, aby loď zůstala na kurzu. UI má také schopnost analyzovat posádku, odchýlit loď od kurzu do lokací, které poskytují potřebné zdroje pro posádku, aby přežila. Avšak jejich přežití je považováno za podružné vzhledem k hlavní misi Destiny, takže UI poskytne jen tolik času, kolik považuje za nutné pro posádku, aby dokončili svůj aktuální úkol. Kromě základního přežití je pak UI schopna interpretovat a reagovat na emocionální stav posádky. Je možné využít lodní rozsáhlé neurální rozhraní k manipulaci s myslí posádky a projektování vlastního scénáře do jejich hlav k různým účelům. UI se může potlačit z můstku, ale pokud je aktivní, bude i nadále jednat, i když někdo získal přístup. Na posádku působila především tak, že například Rush měl halucinace Glórie a Franklina, kteří mu občas pomohli vidět něco, co jinak nezjistil, nebo Youngovi předávala různé bitevní scénáře, aby zjistila, jak bude velitel lodi na to reagovat a jestli je schopný ve velení. Počítačový systém Destiny má také schopnost spouštět a uchovávat neznámý počet lidských myslí stažených přes neurální rozhraní křesla jako programy do počítače a umožňuje jim interakci se systémy lodi a číst ve své databázi. Takové programy jsou vlastně UI v sobě. Není známo jakou mají tyto programy úroveň přístupu do systémů lodi, ale databáze vyžaduje hlavní kód, přičemž se nezdá, že by uložená mysl měla jiný přístup k zakódovaným systémům jako je například navigace. Tyto programy se mohou normálně zjevovat posádce a využívat Avatary, ale nemají tu schopnost jako UI a to vstupovat do lidských myšlenek a podobně. Je to pravděpodobně způsobeno nějakým bezpečnostním omezením, ale můžou za to být zodpovědné třeba i jiné faktory (SGU 2x02 - Následky, 2x04 - Patogen, 2x06 - Pokus a omyl, 2x14 - Naděje, 2x15 - Obsazení).

 

Zbraňový systém

Střelecké věžeDestiny má velké množství sad žlutých energetických zbraní, které se skládají z velkého počtu dvouhlavňových a tříhlavňových střeleckých věží, rozmístěných po celém trupu lodi a jejich počet se zdá být v desítkách. Tyto střelecké věže se zdají být určeny především proti malým rychlým lodím, protože jsou schopné sledovat cíl a střílet v rychlém sledu. Pokud jsou aktivovány, střelecké věže se vysunou z trupu lodi a ty se ještě otevřou, aby odkryly samotné hlavně. Pokud jsou zbraně v provozu dlouho, značně snižují energetické rezervy Destiny. Zbraně čerpají energii také z aktivních štítů, takže snižují obranu lodi ve prospěch útoku. Nicméně ve stavu Destiny to zase až tak nevadí, protože většina lodi je nefunkční, ale problém je spíše s přenosem energie. Tyto střelecké věže byly hojně používány při útocích zejména menších lodí a docela dobře si poradily s útočnými loděmi Nakaiů a později sestřelily desítky automatických dronů nového nepřítele, který je chtěl zničit, i když jich drony také hodně zničily (SGU 1x07 - Země, 1x11 - Vesmír, 2x06 - Pokus a omyl, 2x10 - Oživení, 2x11 - Osvobození, 2x19 - Blokáda).

Energetická dělaDestiny je také vybavena čtyřmi většími energetickými děly, nacházejícími se na spodní straně trupu lodi, které se z ní vysunou v případě aktivování a také se dají sklápět. Je to vlastně nejsilnější zbraň Destiny a hovoří se o ní jako o hlavní zbrani. Jsou schopny střílet výrazně silnější střely, ale také pomaleji, než její standardní zbraně, protože se déle nabíjejí a tato děla jsou určena především proti větším lodím, jako např. mateřským. Stejně jako u standardních zbraní, tato energetická děla hrozí vyčerpáním energetických rezerv Destiny a dokonce můžou způsobit přetížení zbraňových systémů, pokud jsou používány nadměrně, které může zničit loď. Toto je ale nejspíše způsobeno vážným poškozením lodi na její cestě vesmírem. Tato děla jsou dost výkonná na to, aby mohla zničit velitelskou loď berzerker dronů již na pět výstřelů. Hlavní zbraň byla použita při prvním kontaktu na mateřskou loď Nakaiů. Později s ní bylo také zničeno několik velitelských lodí a také byla použita pro vytvoření díry do velmi odolných dveří bunkru na povrchu planety Novus (SGU 1x07 - Země, 1x11 - Vesmír, 2x11 - Osvobození, 2x18 - Epilog, 2x20 - Hozená rukavice).

Zdroj energie a solární kolektory

Energetické kolektoryDestiny je schopna absorbovat a využít sluneční energii přímo z hvězd a to za pomoci solárních kolektorů. S aktivními štíty může loď sama vletět do nižších vrstev atmosféry hvězdy, přičemž část hvězdné energie je sesbíraná a uložená pomocí kolektorů, kterou si pak loď uchovává pro své systémy. Nicméně je Destiny stavěna pro sbírání energie z hvězd podobných Slunci a velmi horké hvězdy, jako třeba modří obři, mohou Destiny i zničit a když ne, tak rozhodně vlivem vysoké teploty nepřežije žádný člověk na palubě, pokud není chráněn skafandrem. Destiny sice může i nadále využívat modré obry k dobíjení energie, i když ne už bez nějakého poškození a vynaložení obrovského tlaku na štíty. Loď toto dobíjení provádí automaticky, kdykoli klesne úroveň energie pod určitou mez, ale může se také dobíjet kdykoli, když je příležitost, jako například, když Destiny sledovala konstrukční loď do hvězdy, aby se zbavily dronů.

Během dobíjecího cyklu má Destiny teoreticky neomezené množství energie, protože je energie doplňována skoro tak rychle, jak rychle může být vynaložena. V době příchodu expedice na Destiny, byla hladina energie kriticky nízká a tak tuto metodu načerpání nové energie loď brzy zahájila automaticky. Po vstupu lodi do vrchních vrstev atmosféry hvězdy se vysunou ze spodní části lodi solární energetické kolektory a pomocí nich načerpá novou energii přímo z hvězdy. Bohužel vzhledem k tomu, jak je Destiny poškozena, účinnost těchto energetických kolektorů je v dnešní době už jen 40% své maximální kapacity. Proto také při již tak malé kapacitě není schopna loď vytočit devítisymbolovou adresu brány, i když je plně nabita, ale ostatní systémy, jako podpora života, zbraně, štíty a další, běží normálně. IOA chtěla využít tuto metodu a převézt tuto energii k bráně, aby se pokusili vytočit Zemi. Nicméně Nicholas Rush tento projekt IOA sabotoval. Později Eli Wallace zjistil, že tento plán mohl být daleko ničivější, než si mysleli. Také když se snažili vytočit Zemi přímo při dobíjení energie z hvězdy, pokus skončil neúspěchem, i když došlo ke spojení, protože erupce hvězy mají vliv na červí díry a jedna je poslala do jiného času.  (SGU 1x02 - Vzduch, 1x04 - Temnota, 1x05 - Světlo, 1x07 - Země, 2x10 - Oživení, 2x12 - Dvojí osud, 2x19 - Blokáda).

Známé interiéry lodi

Destiny je plná různých místností a chodeb, které se používají k různým účelům. Podíváme se teď na trochu známé interiéry na lodi.

Bar

Brodyho barJedná se o provizorní hospůdku, kterou si vzal pod svá křídla vědec Adam Brody. Pomocí různých náhradních dílů vymyslel velmi tiché zařízení, pomocí něhož mohl pro posádku vyprodukovat velmi silný nápoj, který byl pojmenován "Měsíční svit". Začal podnikat v prázdné místnosti, která má stoly s lavicemi pro ty, kteří ji navštíví (SGU 1x16 - Sabotáž). Později dokonce do baru zavedl plukovník Young plukovníka Telforda a snažil se ho opít, aby zjistil nějaké informace o jeho spojení s Luciánskou aliancí (SGU 1x18 – Zrádce).

 

Hydroponická laboratoř

Hydroponická laboratořHydroponická laboratoř je oblast na Destiny, kde posádka pěstuje jejich vlastní potraviny, jako např. zeleninu a ovoce. Jídlo se vyvíjí v jakémsi zeleném rosolu, místo v zemi. Úděl této laboratoře převzal na sebe Jeremy Franklin a dohlíží na ni. Když celková morálka posádky klesala, Franklin byl rozrušený z toho, že nic nerostlo, ale byl jednoduše příliš netrpělivý a brzy potom byl svědkem prvního výhonku (SGU 1x09 - Život). Jeho produkce zahrnuje např. "sladké" brambory, které byly ale odporné pro lidské chuťové pohárky, nebo jakési rajče s více snesitelnější chutí, jahody a další. Některé produkty byly také použity k výrobě alkoholického nápoje. Během vpádu Luciánské aliance na Destiny byla také hydroponika použita jako útočiště pro část posádky. (SGU 1x09 - Život, 1x11 - Vesmír, 2x01 - Intervence).

Chodby

ChodbyNa Destiny je spousta chodeb spojující různé místnosti a oblasti lodi a jsou různě propletené. Jedna taková chodby byla také vytyčena poručíkem Scottem pro běžící kurz, který pomáhal posádce zůstat v kondici (SGU 1x01 - Vzduch, 1x09 - Život).

 

 

Jídelna

JídelnaJako všude jinde, je i na Destiny k dispozici jídelna pro více osob, kde Darren Becker a další členové personálu poskytují denní příděly expedici, které musí pečlivě měřit, protože jídla moc nemají. Ne všech 80 členů posádky jí ve stejnou dobu a spíše se podává jídlo s odstupem kolem 20 minut. Obsahuje tedy mnoho stolů a židlí, kde expedice jí. Protože mnoho částí lodě je buď poškozeno, nebo neprozkoumáno, jídelna slouží také jako nejlepší místo pro posádku, kde mají různé instruktáže během dne, nebo také ji používají na karetní hru pocker (SGU 1x04 - Temnota, 1x10 - Spravedlnost).

 

Kancelář velitele

Kancelář velitelePlukovník Young byl velitelem na základně Icarus a jako takový, převzal i velení Destiny. Místnost, kterou našel, si zvolil za svou kancelář a obsahovala stůl, židle a pohodlnou vypolstrovanou pohovku, stejně jako postel a noční stolek. Takže z ní nejen řídil expedici, ale také v ní i bydlel (SGU 1x04 - Temnota, 1x10 - Spravedlnost).

 

KINO místnost

KINO místnostKINO místnost je pokoj na Destiny, ve kterém se nachází dávkovač KINa a kterou si také vybral Eli za svůj osobní pokov (viz také pokoje posádky). Tato místnost je první místností od místnosti s bránou. Dávkovač se nalézá uprostřed, s Eliho lůžkem po jedné straně místnosti a ovládací konzolí na straně druhé. Eli tam má také nějaké tištěné obrazy, které byly pořízeny KINem a visí na zdi nad konzolí. Vedle každého obrázku jsou poznámky. Mohlo by se také zdát, že Eli používal KINO pro prozkoumávání lodi z pohodlí své postele (SGU 1x02 - Vzduch).

 

Klenutá místnost (hydroponická zahrada)

Oprava kopule zahrady DestinyTuto velikou klenutou místnost je vidět i z vnějšku lod a nachází se na pravé, přední straně zadní nástavby lodi. Dříve byla poškozená a v klenbě byla díra. Našel ji Scott s týmem a označil dveře velkým X, které uvádí, že místnost navštívili, ale byla moc nebezpečná pro vstup. Byla vidět velká díra v klenbě, zakrytá štítem. K jakému přesnému účelu místnost sloužila, se neví (SGU 1x02 - Vzduch).

Hydroponická zahrada Destiny Později byla tato rozsáhlá místnost opravena pomocí údržbářského robota a posádka ji začala využívat jako hydroponickou zahradu pro své vlastní potřeby, především jídlo, takže tam pěstovali rostliny. Je to tedy větší verze hydroponické laboratoře. Využít tuto místnost jako zahradu byl nápad Dr. Lisy Parkové, nicméně to bylo zamítnuto plukovníkem Youngem, protože chtěl opravit především zbraně pro větší bezpečí. Bylo to schváleno až později. Zahrada je schopna produkovat mnohem více zásob než hydroponická laboratoř. Také může produkovat větší zásobu kyslíku než dříve, který se mohl využít pro posádku. Oprava kupole také znatelně snížila množství energie potřebné na štít v oblastí poškozené dírou. Zahradu navštívil spolu s T.J. také Robert Caine před svou smrtí, krátce potom, co se s ostatními záhadně vrátili z Edenu. To se zrovna dokončovala oprava a začaly se vysévat rostliny. Když byla Destiny blokována velitelskými loděmi u všech hvězd vhodných pro bezpečné dobíjení energie, musela se dobít v modrém obru a teplota v kupoli vzrostla během chvíle natolik, že se všechny rostliny vznítily. Jen zlomek z nich byl před tím zachráněn a odnesen do hydroponické laboratoře. Během dobíjení byl nakonec tlak v kupoli tak obrovský, že byla narušena a musela být vzduchotěsně uzavřena. Rozsah škod není znám, ale dá se předpokládat, že po dobití energie se nad díru štít roztáhl a udržel by atmosféru po otevření (SGU 2x06 – Pokus a omyl, 2x09 – Návštěva, 2x19 - Blokáda).

Komunikační místnost

Komunikační místnostKomunikační místnost je jedna z oblastí na Destiny, kterou expedice používá, když se potřebuje spojit se Zemí pomocí antického komunikačního zařízení dlouhého dosahu, které si lidi upravili. V místnosti je velký kulatý stůl se čtyřmi židlemi a na stole výše zmiňované upravené komunikační zařízení s pěticí komunikačních kamenů. Je zde také pohovka, křeslo a stolek s lampičkou (SGU 1x01 - Vzduch).

 

Místnost s bránou

Místnost s bránouAntická loď Destiny, stejně jako Atlantis a SGC, má svou vlastní místnost s bránou, nacházející se v zadní části lodi. Je zde tedy brána a dvě konzole, které se používají jako DHD. Kolem místnosti je balkon, který vede k doku raketoplánu a je přístupný ze dvou zakřivených schodišť. V místnosti jsou také u okraje dva energetické uzly po obou stranách brány. Nad bránou se nachází ložisko brány. Když se brána uzavře, po obou stranách brány z podlahy dojde k výfuku páry, nebo spíše CO2. Z místnosti na straně, kde jsou schody na balkon, vede chodba k místnosti s KINema na druhé straně za bránou jsou také dveře trochu níže po schodech, které vedou k doku raketoplánu. Další dvoje dveře jsou po stranách místnosti mezi energetickými uzly a schody na balkón. Další dvoje dveře jsou za schody v rozích místnosti a také jsou ještě dveře na balkóně. Takže je tato místnost obehnána samými dveřmi a je do ní přístup vlastně odkudkoli z lodi. Místnost je mimo jiné také používána pro shromáždění, při kterých dochází k důležitým sdělením (SGU 1x01 - Vzduch).

Místnost s křeslem

Místnost s křeslemTato místnost byla nejprve nepřístupná pro posádku, ale později Dr. Rush vedl týmy, které pracovaly na tom, aby více částí lodi bylo schopno podporovat život bez využití skafandrů. Střed místnosti zaujímá antické neurální rozhraní křesla, technologii, která je předchůdce úložiště znalostí. Místnost je kruhová a po stranách se také nachází několik počítačových konzolí a obrazovek (SGU 1x09 - Život).

 

Můstek

Můstek DestinyPrimárním řidícím centrem lodi je můstek. Umožňuje ovládat všechny systémy Destiny, ale požaduje hlavní kód pro jejich odemčení. Můstek se nachází na vrchní pravé straně obytné nástavby Destiny, která je nad sekcí hlavních motorů a dá se do ní kompletně zasunout, například v případě nebezpečí (bitev), kde je více chráněn. Vysouvá se obvykle aktivací konzole velitelského křesla. Vzhledem k tomu, že je můstek vysouvací, je do něj přístup přes dvoje vzduchotěsné dveře a je také při vstupu požadován hlavní kód, který se zadává na klávesnici u ovládání dveří. Vypadá to, že můstek potřebuje pro používání určitou hladinu energie, protože když je jí hodně málo, sám se automaticky zatáhne do lodi a uzamkne.

Můstek Destiny zvenku

Můstek celkově není nikterak veliký a v jeho středu se nachází velitelské křeslo, kolem kterého je řada ovládacích konzolí a obrazovek ke sledování různých systémů lodi. V přední části můstku, před výhledem do vesmírného prostoru, jsou další tři místa pro ovládání systémů lodi s konzolemi a obrazovkami, přičemž každá ovládá specifické systémy lodi. Zdá se, že levá stanice ve směru letu se používá pro navigaci a pravá pro obranné a útočné systémy. Z velitelského můstku se pomocí tlačítka dají ze stropu spustit ještě nad každou stanicí tři vysouvací monitory a každý tak může sledovat všechny systémy lodi. Ty se ovšem vysouvají také automaticky při vážnějších situacích. Při kraji můstku je ještě mezi stropem a podlahou energetické centrum, trochu podobné jako "ohryzek" v řídicí místnosti, které rozvádí po můstku potřebnou energii. V zadní části po straně se nachází schody, které vedou na vyvýšenou zadní část můstku obehnanou zábradlím a kde jsou také dvojité dveře pro vstup. Červené světlo u ovládání dveří indikuje, že jsou zamčené a zelené, že jsou odemčené. V přední části můstku je výhled do vesmírného prostoru, který se skládá ze tří oken, každé je před jedním ovládacím stanovištem.

Dr. Nicholas Rush byl první z expedice, který můstek objevil. Jakmile ho našel, držel to v tajnosti před zbytkem posádky, současně s jeho objevem hlavního kódu, pomocí něhož se dá Destiny ovládat. Využil ho například krátce po objevu, aby nechal Destiny vystoupit z FTL, kvůli potřebným zásobám. Zbytek posádky ho ovšem později také objeví a i to, že to držel v tajnosti. Na můstku Rush také objevil skutečnou misi Destiny, a když o něm posádka již věděla, běžně se využíval, ale i přes to stále využívali občas i řídící místnost (SGU 2x01 - Intervence, 2x02 - Následky2x07 - Pro dobro všech, 2x08 - Pomsta, 2x10 - Oživení, 2x19 - Blokáda).

Ošetřovna

OšetřovnaJako každá loď, musí mít i Destiny svou ošetřovnu, kde se léčí nemocní, či zranění lidé. V této ošetřovně je umístěno spousta lékařských pomůcek a zařízeních, některé ze Země, ale také hlavně antické, i když Eli přiznal, že nemají ponětí, jak většina z nich funguje. Toto zdravotnické zařízení má pod svým velením poručík Tamara Johansenová, a musí pečlivě rozdělovat malé dávky léků, které si s sebou přinesla ze základny Icarus (SGU 1x08 - Čas).

 

Pokoje posádky

Pokoje posádkyInformace o pokojích posádky na palubě Destiny jsou v současné době omezené, neboť se členové expedice uchylují v podstatě kdekoliv, kde se rozhodnou usadit, vzhledem ke skutečnosti, že velká část lodi je buď poškozena, nebo neprozkoumána. Z tohoto důvodu se kajuty posádky liší ve velikosti, či relativní kvalitě. Velikost pokojů také závisí na tom, kde se na lodi nachází. Zdá se, že aktuální pokoje standardní posádky mají stejné vybavení, stůl se stoličkami, postele, noční stolek a nějaké židle a skříně. Některé pokoje mají okna, jiné ne.

Eli Wallace si např. vybral jako své ubikace místnost s KINem (viz také KINO místnost), která byla jen kousek chodbou z místnosti s bránou. Spal na jedné posteli, což byla pravděpodobně lavice na jedné straně místnosti. Na druhé straně místnosti je ovládací konzole, pomocí níž prováděl výzkumy a také tam stahoval informace z KINa. Plukovník Young mu pak nařídil, aby tuto místnost opustil a našel si jinou pro bydlení (SGU 1x06 - Voda).

Zdá se, že Matthew Scott získal největší pokoj za svůj vlastní. Jeho pokoj obsahuje několik pohovek a křesel, jídelní stůl a menší stolky. Svůj volný čas tam většinou tráví s Chloe Armstrongovou (SGU 1x03 - Vzduch, 1x11 - Vesmír).

Poškozená chodba

Poškozená chodbaV této chodbě byl zraněn seržant Riley. Chodba neměla atmosféru, takže Riley a Dr. Brody tam museli jít v antickém skafandru. Riley se pokoušel opravit únik chlazení, ale to explodovalo a vážně ho zranilo. Chodba je pravděpodobně stále nepřístupná (SGU 1x06 - Země).

 

 

Pozorovací paluba

Pozorovací palubaPozorovací místnost se nachází v zadní části Destiny ve vystouplé části lodi a poskytuje panoramatický výhled do vesmíru přes jediné okno. V místnosti jsou různé lavice a stoly s lampičkami, kde si mohou lidé sednout a pozorovat vesmír před sebou a podél celého okna se táhne zábradlí. Obsahuje také dalekohled, který poskytuje cestujícím neuvěřitelný pohled na to, co leží před nimi. Strop je podepírán minimálně dvěma sloupy. Také je odtud vidět přední část Destiny, stejně jako jeden z ukotvených raketoplánů (SGU 1x01 - Vzduch, 1x05 - Světlo).

Když loď byla na cestě k velkému plynnému obru, mnozí členové expedice se zde shromáždili, aby sledovali představení. Eli zde také doufal pro romantickou chvilku s Chloe a byl poněkud zklamán, když viděl tolik lidí. Nicméně oba zde později seděli, když čekali na srážku s hvězdou a později zde také sledovali tvrdé přistání poručíka Scotta s raketoplánem (SGU 1x04 - Temnota, 1x05 - Světlo). Během prvního setkání s Nakaii zde také členové expedice sledovali následnou vesmírnou bitvu (SGU 1x11 - Vesmír).

Přední vyhlídková paluba

Přední vyhlídková palubaDalším pozorovacím místem na Destiny je malá vyhlídková paluba v neprozkoumané přední části lodi. Dává výhled na stranu lodi přes jedno veliké okno a je tam k dispozici jedna lavice, kde si mohou lidi sednout a kochat se výhledem na vesmírný prostor. Podobně jako u hlavní pozorovací paluby, je před celým výhledem zábradlí. Během invaze Luciánské aliance na Destiny, ji objevili Eli a Chloe, když před nimi utekli a chvíli se tu zdrželi, než pokračovali dál (SGU 1x19 - Vpád).

 

 

Přechodová komora

Přechodová komora k raketoplánuAntická loď Destiny je vybavena několika přechodovými komorami. Jeden typ je u raketoplánů, protože každý má individuální přechodovou komoru. Nicméně v blízkosti místnosti s bránou a okolních oblastí se nenachází žádné v dosahu, takže posádka musí procházet porušeným trupem lodi, který chrání jen štíty a je zde snížení tlaku. Dveře na Destiny jsou vzduchotěsné, takže mohou omezovat tlakovou dekompresi na jednu chodbu v těchto případech. Jediná zatím ukázaná přechodová komora druhého druhu, která se používá pro výstup z lidi, se nachází spíše poblíž přídě lodi. Ovládací panel u přechodové komory na stěně svítí žlutě, když se zvýší tlak a oznámí, pokud je vyrovnání tlaku dokončeno a červeně, když je hermeticky uzavřena. Tyto přechodové komory nemají žádný vzdálený přístup, ani nemohou být otevřeny zvenku a vyžadují někoho, kdo je přítomen před ní a manuálně ji otevře, či uzavře. Scott a Greer využili přechodovou komoru, aby se dostali zpět do lodi (SGU 1x12 - Rozděleni, 1x20 - Vpád, 2x01 - Intervence).

Řídící místnost

Řídící místnostJedná se o místnost na Destiny, kde má expedice přístup k systémům lodi přes ovládací rozhraní (ohryzek), ale nová posádka měla z počátku pouze omezený přístup, protože systémy, jako je např. navigace, jsou chráněny hlavním bezpečnostním kódem. Po nalezení hlavního kódu už odtud mohly být řízeny veškeré systémy lodi. Řídící místnost se nachází poblíž místnosti s bránou a vede sem hned několik chodeb. Jedná se o otevřenou kruhovou místnost, které dominuje uprostřed ovládací rozhraní (ohryzek), jenž je spojeno s hlavními systémy lodi. Ačkoli ji expedice používá v mnoha ohledech jako můstek, skutečný můstek (hlavní řídící centrum lodi) byl nalezen později na vrcholu obytné nástavby Destiny. V místnosti jsou tři konzole, které jsou propojené s ovládacím rozhraním. Hlavní konzole se nachází přímo u ohryzku a další dvě jsou u stěn místnosti a postavené tak, aby byl člověk při ovládání zády ke zdi. Dr. Nicholas Rush zde monitoruje systémy lodi, získal přístup k databázi, nebo zde řeší nějaký problém. Z této místnosti je možno s hlavním kódem kontrolovat a monitorovat všechny systémy lodi, jako aktuální energetické rezervy, míru spotřeby, navigaci, štíty, senzory, zbraně a podobně. Bez hlavního kódu ale jen některé vedlejší systémy. Rush byl také scNadějen najít a zobrazit celou cestu Destiny na holografickém displeji (SGU 1x02 - Vzduch, 1x03 - Vzduch, 1x04 - Temnota, 1x05 - Světlo, 1x07 - Země, 2x19 - Blokáda).

Skladovací místnost pozemského vybavení

Skladovací místnost pozemského vybaveníSkladovací místnost je oblast na Destiny, kde expedice skladuje různý materiál a předměty přinesené ze základny Icarus, během svého působení na Destiny. Dr. Rush se v tomto skladu schovával před seržantem Greerem, protože měl utkvělou představu, že je to modrý mimozemšťan, který se dostal bránou na Destiny. Greer potom rozstřílel ovládání dveří, aby se tam nikdo nedostal a ty byly poté vyhozeny do vzduchu poručíkem Scottem a jeho týmem (SGU 1x17 - Bolest).

 

Skladovací místnost skafandrů

Sklad skafandrůDr. Lisa Parkerová a další vědci dohlížejí na údržbu skafandrů, které Antikové nechali na palubě Destiny. Místnost je blízko místnosti s bránou, takže k ní vyslaný tým má snadný přístup, když je ho potřeba. Skafandry jsou uloženy v nějakých prosklených kotcích s chodbičkou mezi nimi, kde jsou položeny ve vodorovné poloze (SGU 1x06 - Voda).

 

Skladovací místnost vody

Sklad vodyDestiny má uzavřený vodovodní systém, který je veden odděleně, aby se vodou příliš neplýtvalo, protože jí je málo. Přímý přístup k nádrži je pečlivě střežen. Je to poměrně malá místnost, která obsahuje kontejnery vody. Posádka čelila nedostatku vody a také zjistili, že cizí organismy přinesené z pouštní planety jim zásoby vody vyčerpávaly. Dodávka vody byla doplněna z ledu na planetě Hoth, ale po schválení, že je pitná, tam přesto zůstaly mikroorganismy, které způsobily nemoc a smrt. Z kontejnerů se musela odstranit kontaminace (SGU 1x06 - Voda).

Sprchy

SprchySprchy na palubě Destiny byly navrženy Antiky tak, že nepoužívají vodu, ale spíše neznámé látky, které vypadají jako mlha. Eli je objevil vedle pokojů posádky a prozkoumával je, aniž by se sprchoval. Během briefingu týkajícího se aktuální dodávky vody, Wrayová navrhla, aby členové expedice používali tyto sprchy, které nepotřebují vodu. Později se zde sprchovala Chloe a Eli dohlížel, aby nebyla rušena (SGU 1x04 - Temnota).

 

Stázové chodby

Stázová chodbaNa Destiny jsou také stázové chodby dá se říci, protože připomínají opravdu spíše chodbu než nějakou místnost, kde se nachází stázové komory zabudované do stěn chodby. Existuje hned několik těchto stázových chodeb na Destiny a dá se předpokládat, že jsou všechny skoro stejné. Není známo, jestli byly někdy tyto stázové komory použity Antiky. Nacházely se pravděpodobně v nějaké části lodi, kde neměla posádka nějakou dobu přístup, protože byly objeveny docela dlouho po příchodu Elim a Brodym, když zrovna zkoumali jednu neprozkoumanou část lodi. Brody později potvrdil, že jich je tam opravdu více. Chodba není nikterak dlouhá a byl do ní přístup přes zamčené dveře. Stázové komory se nacházejí po stranách chodby a jsou k nim malé schůdky. V chodbě se nachází vždy jedna konzole, pomocí níž se ovládají, ale také byla vidět nějaká tlačítka uvnitř komor, i když není známo, k čemu mohly uvnitř sloužit. Vedle každé komory byl také ovládací panel (SGU 2x16 – Lov, 2x20 - Hozená rukavice).

Víceúčelová místnost

Víceúčelová místnostZda je tam jedna takováto místnost nebo více, se neví, ale víceúčelová místnost fungovala jako výcviková místnost a jako soudní síň. Veškerý nábytek je u stěn, aby bylo dost prostoru pro rozcvičku. Tuto místnost používal poručík Scott, ke cvičení celé posádky, takže nejen vojenského personálu a také byla použita Wrayovou jako soudní síň, když vyšetřovala vraždu jednoho z vojáků (SGU 1x09 - Život, 1x10 - Spravedlnost).

 

Výtahy

VýtahDestiny používá také mnoho výtahů, které mohou rychle dopravit lidi do dalších částí lodi. Výtah je dostatečně velký na to, aby se do něj vešla malá skupinka lidí. Na stěně má ovládací panel, který výtah aktivuje a zvolí si místo určení. Výtah dopravuje lidi k vybranému cíli. Výtahy se mohou pohybovat horizontálně i vertikálně, protože se s ním přepravovali Chloe s Elim od zádi k přídi lodi, tedy do neprozkoumaných oblastí lodi, když unikali před invazí Luciánské aliance na loď. Protože je prostor výtahu docela malý, posádka je moc nevyužívá a ani nevěděli o jejich funkci horizontální přepravy, než to zjistil Eli náhodným mačkáním tlačítek. Jsou napojeny na systém řízení Destiny a je možné je vypnout z řídící místnosti. Výtah také hojně využíval Rush, aby se tajně dopravoval na nově objevený můstek (SGU 1x02 - Vzduch, 1x19 - Vpád, 2x02 - Následky).

Výzkumná laboratoř

Výzkumná loboratořTuto výzkumnou laboratoř objevil Rush. Uprostřed místnosti je jakási klec plná potrubí, nádrží a měřidel, ale jejich účel je zatím neznámý. Je tam několik ovládacích panelů na stěnách, které zdá se zapínají a monitorují zařízení a zapínají světla. Na jedné straně zdi je obrazovka, která nejspíš monitoruje zařízení a ostatní funkce lodi. V místnosti jsou dvě další konzole, které jsou schopny ovládat zařízení a další funkce lodi. Má také dvě okna s výhledem do vesmíru.

Během vzpoury civilistů na Destiny, byla tato laboratoř použita jako místnost pro řízení lodě. Vzhledem k tomu, že řídící místnost byla na straně vojáků, Rush převedl všechny příkazy kromě podpory života, do konzole v této laboratoři (SGU 1x12 - Rozděleni, 1x17 - Bolest).

Zadržovací prostor

Zadržovací prostorZadržovací prostor je jedna z oblastí Destiny. Jedná se o velký pokoj, ve kterém se nacházely také nějaké bedny, či krabice. Tato místnost byla používána k zadržení osob na jednom místě, aby neměli možnost volně se pohybovat po lodi. V roce 2009, po neúspěšném vpádu Luciánské aliance na Destiny, zde byli uzamčeni všichni z aliance dohromady. Potom ale většinu vysadili na jedné planetě a tato místnost nebyla nějakou dobu využívána. Později zde bylo umístěno osm lidí, původních členů posádky, kteří se vrátili na Destiny v novém Raketoplánu z Edenu, planetu, kterou tak pojmenovali, protože jim posádka nevěřila. Byli zde jen chvíli a pak byli puštěni a mohli se volně pohybovat po lodi (SG-1 2x01 – Intervence, 2x04 – Patogen, 2x09 – Návštěva).

Stručná historie

Ne dlouho po vytvoření hvězdných bran, Antikové objevili jakýsi vzor v reliktním záření, což je z dnešní teorie vzniku vesmíru pozůstatek velkého třesku. Antikové v něm rozpoznali, že nemůže být přirozeného původu a došli k závěru, že jeho přítomnost jako nějaký příkaz pro vesmír by nikdy nebyl normálně možný a může se jednat o nějaké poselství. Nicméně zpráva byla roztříštěná a nemohla být obnovena. Za tímto účelem pracovala celá generace Antiků na konstrukci Destiny, jejímž cílem bylo najít všechny fragmenty zprávy, aby ji mohli znovu sestavit. Před Destiny byly ještě vyslané automatické konstrukční lodě, které měly za úkol zkoumat vesmír a nechávat na planetách podél budoucí trasy Destiny hvězdné brány. Bylo jejich záměrem prohloubit své znalosti o vesmíru, ale nakonec se toho vzdali, protože začali zkoumat povznesení. Nicméně Destiny pokračovala ve své cestě z planety na planetu, ze systému do systému, z galaxie do galaxie po milióny let.

Během své dlouhé cesty byla Destiny významně poškozena. Ačkoli některé poškození bylo jen zanedbatelné, protože loď byla ponechána bez obsluhy mnohem déle, než se zamýšlelo a poškození z bojů bylo více evidentní, jelikož byly viděny i trhliny v trupu. V místech poškození trupu je zvednutý štít, udržující v lodi atmosféru, nicméně ochrana byla nedostatečná pro větší trhliny a v těchto lokacích byly přepážky samočinně uzavřeny a uzamčeny (SGU 1x01-02 – Vzduch).

První ponoření Destiny s posádkou do hvězdyBěhem roku 2009 se pracovníkům projektu Icarus podařilo odemknout devátý zámek brány. Nicméně základna Icarus se dostala pod útok Ha'taků Luciánské aliance a byli nuceni se evakuovat bránou právě na Destiny, na níž se dalo dostat jen přes 9 symbolů z Mléčné Dráhy. Když lidé dorazili, byla značná část lodi poškozena nebo nepřístupná. Výkon lodi a hladina kyslíku byly taky na rezervách. Pokračovali, opatrně prozkoumávali loď a označovali překážky pomocí bílé křídy ve formě X, vedoucí k hodně poškozeným částem lodi. Posádce se podařilo opravit filtry vzduchu a udržet se při životě. Poté, co loď vyřešila problém s energií, když se ponořila do hvězdy a dobíjela ji přímo z ní, objevili, že prašná stvoření vyčerpávala jejich zásobu vody a donutilo je to vzít si vodu z jedné ledové planety (Hoth) a stvoření se jim tam povedlo zanechat (SGU 1x01 – Vzduch, 1x03 – Vzduch, 1x04 – Temnota, 1x05 – Světlo, 1x06 – Voda).

Výbuch FTL motoru DestinyKrátce po příchodu expedice na Destiny, posádka vstoupila do konfliktu s neznámou rasou, která se nazývala Nakaiové. Ti pronásledovali Destiny po dlouhou dobu, dokonce na ní byli i před příchodem expedice, protože se snažili odhalit její tajemství. Od té doby musela posádka s Destiny odrazit jejich četné útoky, přitom se vlastní obrana Destiny ukázala dostatečná, i když utrpěla na své dlouhé cestě nespočet poškození. Během její cesty mezi galaxiemi se Nakaiům podařilo sabotovat jeden FTL motor Destiny, což vyžadovalo, aby posádka poškozený motor vyřadila a přemostila, protože s jedním poškozeným motorem nemohla dále Destiny letět v FTL, i když jich měla ještě 15 a zůstali by bezbranní mezi galaxiemi, kde by je Nakaiové dostali (SGU 1x11 – Vesmír, 1x12 – Rozděleni, 1x16 – Sabotáž).

Destiny ohrožována smrtelným gama zářenímV druhé galaxii (Bolest) se Destiny opět dostala do velkého nebezpečí, když ji vytočila z Mléčné dráhy Luciánská aliance zrovna v době, kdy míjela binární pulsar a musela kvůli tomu vystoupit z FTL. Luciánské alianci se podařilo zmocnit části lodi a drželi se všichni v šachu. Pulsary ovšem vysílaly periodicky silné rentgenové záření zrovna směrem na Destiny, a když byl někdo v části chráněné jen štítem (trhliny v trupu), zabilo ho to a úplně rozložilo. Také to mělo vliv na FTL pohon a systémy lodi, když štíty náporem kolísaly. Destiny byla bezmocná a nezapnul se tak odpočet. Museli tedy přesunout veškerou možnou energii ze štítů na neohrožované straně Destiny na stranu ohrožovanou zářením a museli kvůli tomu začít spolupracovat a vyjít na trup lodi. To se jim nakonec povedlo a zapnul se odpočet. Destiny pak v pořádku skočila (SGU 1x19-20 – Vpád).

Destiny spojená s rozsévací lodíPo invazi Luciáncké aliance na Destiny, Dr. Nicholas Rush objevil lodní můstek, spolu s informacemi o skutečné misi Destiny. On se ovšem pokusil zatajit tyto informace před ostatními členy posádky ve víře, že nikdo z posádky by nebyl scNadějen pochopit důsledky jeho objevu, mající za následek smrt seržanta Rileyho, když naprogramoval Destiny, aby zastavila blízko planety s poškozenou hvězdnou bránou a později, když zanechal plukovníka Telforda na konstrukční lodi, když Destiny z můstku odpojil, protože Ursini odčerpávali energii z lodi. Pak na to samozřejmě přišli, když šel s plukovníkem Youngem prozkoumat poškozenou loď Ursinů, která poodletěla od Destiny, i když to chtěl zamaskovat tím, že si zažádal na pomoc svou přítelkyni Amandu Perryovou, která by to neprozradila (SGU 2x02 – Následky, 2x03 – Procitnutí, 2x07 – Pro dobro všech).

Destiny v první bitvě z dronyNyní s posádkou schopnou ovládat z můstku třeba i dráhu letu lodi, změnili kurz Destiny, aby prošetřili cizí signál. Našli tam jen trosky lodí Ursinů a nechtěně probudili automatické lodě, kterým říkali drony. Tyto lodě byl výtvor neznámé mimozemské rasy, který je nakonec sám zničil. Destiny uvízla v bitvě s drony a nebýt včasného zásahu Telforda a Ursinů s konstrukční lodí, Destiny by byla zničena. Později byla Destiny vlečena v FTL konstrukční lodí, ale Ursini je zradili a museli se vypořádat s velitelskou lodí. Naštěstí zásah Nakaiů, které zavolala Chloe, když měla v sobě od nich patogen, získal Destiny dost času na to, aby velitelskou loď zničila. Ursini se pokoušeli spojit se svou kolonií, ale tím na sebe upozornili druhou velitelskou loď. Ti se ovšem chtěli ospravedlnit za to, co způsobili tím, že se obětovali i s konstrukční lodí, když s ní letěli mezi velitelskou loď a Destiny, aby na sebe nalákali drony a Destiny měla dost času na opravu štítů, které potřebovali pro skok do FTL (SGU 2x10 – Oživení, 2x11 – Osvobození).

Destiny potkává druhou DestinyVzhledem k velkým škodám, které Destiny utrpěla v boji s drony, plukovník Telford se snažil všechny přesvědčit, aby se pokusili vytočit Zemi, zatímco bude Destiny uvnitř hvězdy čerpat energii. Na to přišel Eli, že by to mohlo fungovat. Tento pokus bude ovšem přerušen příletem druhé verze Rushe v raketoplánu, který odhalí, že jeho verze Destiny se pokusila provést Telfordův plán, ale skončil katastrofou. Při pokusu o vytočení Země byla Destiny přesunuta zpět v čase o 12 hodin. Telfordovi se podařilo přežít cestu červí dírou a dostal se na Zemi, ale druhý Rush věřil, že ostatní to nepřežili. Posádka se pak vydala na druhou Destiny a zachránila různé věci pro svou potřebu a opravu Destiny. Také byl zachráněn raketoplán z druhé Destiny, kterým přiletěl druhý Rush. Druhý Rush a nynější Telford zahynuli během mise. Telford byl spálen elektrickým relé, do kterého ho natlačil druhý Rush a ten zemřel spolu s druhou, vážně poškozenou Destiny, která spadla do hvězdy (SGU 2x12 – Dvojí osud).

Vědomí Ginn a Amandy se přenáší do paměti DestinyPoté, co byla Země napadena Luciánskou aliancí, komunikace přes komunikační kameny byla dočasně přerušena. Když bylo navázáno spojení, vědomí Ginn a Amandy Perryové, které se považovali za mrtvé, se usadila v těle Chloe. Obě vědomí se jim nakonec přes křeslo podařilo převést do paměťových bloků Destiny. Obě pak existovala v interaktivním programu, ale později je musel Eli převést do karantény, když vědomí Rushe bylo uvězněno v simulaci pomocí ovládacího křesla, vytvořené Amandou Perryovou (SGU 2x14 – Naděje, 2x15 – Obsazení).

Když filtry vzduchu na lodi přestaly ztrácet účinnost, Destiny byla opět napadena drony. Podaří se jim uniknout, ale musí najít co nejdříve nějakou planetu, aby získali vápník a zásoby. Narazí přitom na kolonii Novus (Společný původ). Lidé z kolonie jsou potomci původní expedice, která byla poslána zpět 2000 let v čase v důsledku vytáčení Země ve hvězdě. Expedice se za tu dobu na Novu vyvinula do vyspělé civilizace. Kolonie byla odříznuta od jejich světa a později ji a Destiny napadly drony. Destiny unikla a pak se pro ně vrátila a vzala všechny na Novus. Tam zjistili, že svět opustili v evakuačních lodích na nejbližší kolonii, když se Novus stával více nestabilní. Expedice tam shromáždila zásoby, včetně látky pro vzduchové filtry, které teď s ní můžou fungovat roky. Posádka také získala třetinu Tenaranského archivu, který byl v bunkru. Planetu pak opustili a město bylo zničeno vulkanickou a tektonickou činností. Destiny pak převezla kolonisty na jejich kolonii, která byla 10 dní cesty od Novu (SGU 2x17 – Společný původ, 2x18 – Epilog).

Destiny vylétá z modrého veleobraNěkdy po vysazení kolonistů na jejich novém světě provedla Destiny atmosférický brzdící manévr u plynného obra, aby se nasměrovala ke hvězdě a mohla dobít energii. Po dvou pokusech dobít energii si posádka utvrdila teorii, že se jedná o blokádu a velitelské lodě jim chtějí zamezit v dobití energie ve hvězdách. Rozhodnou se tedy o velmi riskantní manévr, dobít energii v modrém veleobrovi, na což Destiny není vůbec stavěna, ta je stavěna na dobíjení energie jen ve hvězdách podobných Slunci a v červených trpaslících. Posádka je přemístěna bránou na jedinou planetu v dosahu, o které nakonec zjistí, že je to kolonie Novus (Blokáda) a na Destiny zůstane jen Rush, Eli a Parková. Manévr byl nakonec úspěšný i přes velmi přetížené štíty a menší poškození lodi. Došlo při něm ale k porušení kopule hydroponické zahrady a všechny rostliny byly žárem zničeny (SGU 2x19 – Blokáda).

Destiny se připravuje zničit velitelskou loďPosádka potřebovala už nutně zásoby a blokáda velitelských lodí stále pokračovala. Museli se jim tedy postavit a Destiny zaútočila na jednu velitelskou loď v systému, kde by mohli něco získat. Upravili kvůli tomu štíty tak, že střelba z dronů neměla skoro žádný účinek, ale ty se rychle přizpůsobily a prováděly na Destiny sebevražedné nálety. Velitelskou loď se jim podařilo zničit, ale utrpěli opět velké škody. Potřebovali další plán, ale bez naděje zásobování ze Země, se rozhodli vstoupit do stáze a Destiny by přeskočila zbytek galaxie a cestovala do další v jednom dlouhém skoku. Osm stázových komor bylo porouchaných a tak použili raketoplán, který na sebe nalákal velitelskou loď, aby mohli z jedné planety získat potřebnou rudu k opravě. To se jim povedlo a dokonce s raketoplánem zničili i velitelskou loď. Opravili komory a vstoupili všichni do stáze mimo Eliho, protože zjistili, že je jedna komora stále vadná a na její opravu měl jen 14 dní, než by vyčerpal příliš mnoho energie pro skok do další galaxie (SGU 2x20 – Hozená rukavice).

Tyto obrázky a ještě další najdete také v galerii lodi.

Rozcestník antických vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu