Vesmírné lodě a plavidla - Wraithské - Úl

Rozcestník wraithských vesmírných lodí a plavidel

Úl

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Interiér / Nejznámější úly / Zničené úly / Historie / Poznámka

Hive (Úl)

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Wraithové
Design Wraithové
Třída mateřská loď
Technické specifikace
Pohon podsvětelný, wraithský hyperpohon, 8 manévrovacích trysek, 4 brzdící trysky
Hyperpohon omezený mezihvězdný
Zdroj energie energetické krystaly
Ochrana regenerační trup
Trup organický
Senzory wraithské senzory
Ovládací systém neurální rozhraní
Protiopatření rušící kódy (elektromagnetické pole)
Výzbroj neznámý počet wraithských energetických zbraní
Doplněk 3 křižníky (ve větších bitvách), stovky šipek, průzkumná loď
Minimální posádka 1 pilot
Cestující desítky tisíc
Nákladní kapacita stovky tisíc tun
Ostatní systémy hibernační komory, systém zámotků, komunikační systém, alarm
Použití
Účel Bitevní loď, kolonizační loď, Úl
Rok zavedení před více jak 10 000 lety
Přidružení Wraithové, Tau'ri (krátce), Michael Kenmore (alternativní časová linie)
Stav stále aktivní

Nahoru

Popis

Schéma úluWraithské úly jsou hlavní složkou flotily lodí Wraithů a vrchol celé jejich společnosti. Tyto lodě mají podobnou roli, jako antické městské lodě a generační lodě Cestovatelů. Úl je impozantní wraithská mateřská loď schopná pojmout tisíce Wraithů spolu s jejich malými, útočnými loděmi Darts (šipkami). Velké části jejich vnitřní struktury jsou využívány pro organické zámotky, ve kterých mohou být uskladněni lidé pro pozdější krmení, kde je drží ve vegetativním stavu. Uvnitř celé velké lodi je spousta chodeb, jejichž podlahu pokrývá jemná mlha. Tyto lodě jsou jedny z největších ve známém vesmíru, jaké kdy existovaly, protože jsou zhruba třináctkrát větší než hlavní pozemská bojová loď třídy 304 Daedalus (SGA 2x20 – Spojenci).

Navzdory velké velikosti této lodě, jsou schopné vstupovat do atmosfér planet a přistávat na jejich povrchu. Jsou dokonce schopné přežít nespočet staletí na povrchu planet v takových podmínkách, kde životní prostředí a vegetace může růst kolem nich a prorůstat do nich, aby jim to nějak uškodilo. Nemá to tedy skoro žádný vliv na loď, která se pak po staletí nečinnosti na povrchu planety a obrostlá vegetací, může v pohodě vznést a odstartovat do vesmíru třeba přímo do boje a vše je v pořádku. Když se s ní poprvé setkala expedice, byla loď z většiny pod povrchem jejich domovského světa a ani si neuvědomili, že je to vlastně loď (SGA 1x04 – Třicet osm minut).

Úl v atmosféře planety

Protože úly nejsou chráněny žádnými opravdovými energetickými štíty, zbraně jsou proti nim mnohem účinnější. To je zejména případ plazmových paprskových zbraní Asgardů, které mohou zcela zničit úl jen na několik výstřelů. Také střely Antiků (drony) jsou schopny způsobit obrovské poškození a pak i zničení celého úlu, pokud jich je k dispozici více. Bylo prokázáno, že několik dobře mířených střel z Puddle Jumperu může způsobit také velké škody. Zatímco railguny jsou také schopny způsobit malé škody, jejich ničivá síla je značně omezena kvůli velké velikosti úlu a silnému trupu. Regenerace trupu je přirozená a děje se tak automaticky při jakémkoli zjištění poškození. Samozřejmě na to musí mít klid a nejde to například v případě, kdy je stále pod útokem. Doba nutná pro tento proces není známa (SGA 3x01 – Země nikoho, 4x20 – Poslední muž, 5x08 – Královna).

Úl se také podařilo propojit ze ZPM, i když to propojení trvá přes rok, ale udělá ho neuvěřitelně silným, možná i nejsilnější lodí ve známém vesmíru Hvězdné brány. O tom více v ZPM poháněném úlu (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Nahoru

Design

Spodní část úluDesign této lodi se bude asi blbě popisovat, tak to jen shrneme. Tvar je velmi nepravidelný, ale i přes to, že je trup založen na biotechnologii a roste, zdá se, že je loď plus mínus osově souměrná. Podobá se spíše nějaké skořápce, ale celkově nabývá směrem kupředu tvar do špičky. Zhruba uprostřed lodi navrchu je můstek a od něj směrem k přídi je trup rozdělen a je v něm díra. V zadní, spodní části lodi jsou vždy po čtyřech na každé straně podsvětelné motory a po stranách jsou vrata do hangárů šipek. Za hangáry vyčnívají z trupu výstupky řídících center pro šipky a za nimi jsou ještě další výstupky neznámé funkce směrem k zádi. Po stranách směrem k přídi, kde se začíná loď tvarovat více do špičky, se nacházejí zbraně a přímo ve špici lodi jsou senzory.

Trup úlu je složený z živé a rostoucí organické hmoty pomocí jedinečného typu biotechnologie a je tak schopný růst rychlým tempem do požadované podoby. Toto zajišťuje pro wraithský úl řadu výhod, jako je regenerace trupu a trup jim poskytuje značnou ochranu v bitvách i přesto, že nemají žádnou ochranu v podobě štítů. Stejný systém biotechnologie také upravuje strukturu i uvnitř lodi. Díky tomu je také možné, že při vážné chybě v lodních systémech, to může potenciálně vést o pokus lodi přeskupit se sama od sebe, kde třeba nějaké místnosti zmizí a náhle se objeví jiné. Tento napůl organický trup má ale vliv na jejich schopnost vstoupit do hyperprostoru na delší dobu, protože loď takový trup nedokáže úplně ochránit před zářením hyperprostoru a loď pak vyžaduje chvíli odpočinku, aby se trup zregeneroval a vyléčil z poškození ze záření (SGA 2x20 – Spojenci, 5x02 – Živná půda, 5x17 – Nákaza).

Nahoru

Základní technologie

Obranné systémy

Úly nemají jinou ochranu než jejich trupNa rozdíl od řady jiných ras, wraithské lodě nemají štítovou technologii a místo toho spoléhají na jejich organické brnění trupu, které je chrání před střelami nepřítele. Energie může být odkloněna z jiných systémů lodi a směrována do tohoto organického trupu, aby zvýšila schopnost regenerace trupu z poškození, které utrpěl. Toto poskytuje pro Wraithy řadu výhod, protože bez ohledu na škody, které loď utrpí, se ji podaří vždy v určitý čas (podle míry poškození) zregenerovat a vyléčit. Problém s tímto je jen proto, že je těžké přimět systémy, aby obešly poškozenou oblast lodi (SGA 2x20 – Spojenci).

Když přiletěla na pomoc expedici ze Země nová vesmírná loď třídy 304 Daedalus, wraithské úly musely vyvinout efektivní protiopatření proti jejich transportnímu systému, aby zabránili přesunu jaderné hlavice na palubu úlu. Na lodích tedy vytvořili jakési rušící pole, které obklopilo celou loď v elektromagnetickém poli, které zabránilo zaměřit jakýkoliv cíl uvnitř lodi nebo v blízkém exteriéru lodě. Dokud byl tento systém aktivní, nebylo možné používat transportní systém Asgardů a přepravit s ním cokoliv dovnitř nebo ven z tohoto rušícího pole, které obklopovalo loď. Je také pravděpodobné, že toto rušící pole bylo vyvinuto Wraithy už dávno, když bojovali proti frakci Asgardů po válce s Lanteány, což by vysvětlovalo jejich rychlé zavedení a využívání, když zjistili, že Daedalus využívá podobnou technologii Asgardů (SGA 2x01 – V obležení, 5x01 – Záchranná operace).

Pohon

Hyperpohon

Úly v hyperprostoruÚl obsahuje samozřejmě také hyperpohon, který dovoluje lodi vstoupit a vystoupit z hyperprostoru pro ukrácení času při cestování na velké vzdálenosti. Nicméně na rozdíl od asgardských a antických hyperpohonů, tyto lodě nemají mezigalaktický a omezují Wraithy jen na jejich galaxii. Nejsou tedy tak účinné jako u jiných ras, protože jim trvá i několik týdnů přeletět malé galaxie, jako je Pegasus. Mimoto úly také nejsou schopny letět v hyperprostoru příliš dlouho, protože radiace ze subprostoru poškozuje napůl biologický trup. Toto vyžadovalo dělat krátké přestávky a vyletět z hyperprostoru, aby se trup mohl zregenerovat a mohli opět pokračovat. Z tohoto důvodu bylo také možné vypočítat, kde bude muset úl vystoupit z hyperprostoru, což představovalo příležitost útoku ze zálohy (SGA 2x09 – Aurora, 1x19 – V obležení, 2x01 – V obležení, 3x01 – Země nikoho).

Po upgradu úlu, který byl pak poháněn ZPM, byl hyperpohon mnohem rychlejší a stal se z něj automaticky mezigalaktický. Po obdržení zprávy z alternativní reality byl úl poháněný ZPM schopen provést okamžitý skok do hyperprostoru. Jelikož byl poháněn ZPM, provedl let mezi galaxiemi mnohem rychleji, než se očekávalo a přiletěl týdny před tím, než si mysleli, že by to mohl zvládnout (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Co ale není tak obvyklé u většiny jiných ras, je to, že hyperprostorová signatura wraithského úlu a obecně wraithských lodí, je jedinečná. Z toho důvodu je možné sestrojit nějaký přístroj, který bude zaměřen čistě jen na jejich hyperprostorovou signaturu, aniž by ovlivňoval jiné hyperpohony a použít ho proti nim, jako je tomu například u zařízení Attero. Toto zařízení bylo sestrojeno právě kvůli tomu, aby byli Wraithové zničeni, protože pokud byl přístroj aktivován, způsobilo to explozi jakékoliv wraithské lodi, která se snažila vstoupit do hyperprostoru (SGA 5x10 – První kontakt, 5x11 – Ztracený kmen).

Podsvětelný pohon

Podsvětelný pohon úluÚly mají docela výkonný podsvětelný pohon a umožňuje jim efektivně vstupovat a vystupovat z atmosfér planet, ale i přes to není tak efektivní, jako u ostatních válečných lodí jiných ras. Přistání úlu na planetě může být ovšem náročný úkol dokonce za nejlepších podmínek. Loď má celkově osm motorů podsvětelného pohonu, které ale nejsou pohromadě a jsou na zadní části lodi rozděleny po čtyřech na každé straně úlu. Pro přistávání na planetách ještě využívá nejméně čtyři pomocné brzdící trysky v přední části lodi, které jim umožňují snadnější sestup do atmosféry planety, které loď také zpomalují a také soustavu manévrovacích trysek, které korigují směr sestupu v atmosféře planety (SGA 5x06 – Svatyně, 5x17 – Nákaza).

Systém zámotků

Člověk v zámotkuVzhlede&hŁU&hŁUJŁUpDŁUX'hŁU'hŁU@'hŁUozenost, potřebují chytit jejich nepřátele živé, aby se na nich mohli krmit, ale většinou je potřeba udržet je naživu po hodně dlouho dobu, pro pozdější krmení. Pokud tedy chtějí uchovat jejich kořist naživu v hibernaci, využívají k tomu jakousi formu kokonu, nebo zámotku. Tento systém se skládá z výklenků ve zdech, které jsou zapečetěny jakousi biologickou lepkavou substancí, která udrží pevně lidi ve výklenku. Lidé se nemohou pak ani pohnout. Většina subjektů je uvnitř zámotku v bezvědomí, ačkoliv někteří jsou aktivní ještě dost dlouho na to, aby mohli třeba prosit o pomoc, nebo se snažit uniknout. Subjekty, které trpí nějakými fyziologickými poruchami, které by mohly znamenat jejich smrt, byly často umístěny do zámotku po nějakou dobu (SGA 1x08 – V podzemí, 2x20 – Spojenci).

Velící a řídicí systémy

Konzole na úluVelící struktura na těchto lodích je ovládána královnou úlu, ačkoli tam byly i případy, kdy byl ve velení muž, Wraith. Kontrola nad lodí a většina ovládacích systémů byla na lodním můstku, kde byly četné konzole, stejně jako obrazovky, které mohly být i holografické. Z tohoto místa byla posádka schopna ovládat všechny hlavní systémy lodi, jako například zbraně, motory a jiné podobné systémy. Tyto ovládací prvky jsou typu neurálního rozhraní a reagují jen na jedinečnou telepatickou signaturu přípustnou pro wraithskou DNA, podobně jako antická technologie prostřednictvím genu ATA. Jednoduchost ovládání závisí na množství wraithské DNA v jednotlivci. Pokud tedy ovládal loď někdo s malým množstvím wraithské DNA (například Teyla), ovládání bylo velmi obtížné a značně vyčerpávalo. Naproti tomu plnohodnotný Wraith ovládal loď bez problémů bez jakékoliv únavy (SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 4x12 – Válečná kořist, 5x08 – Královna).

Druhou nejvýznamnější pozicí v rámci velitelské struktury je trůnní sál, kde pobývá královna, pokud byla na lodi. Odtud se mohou převádět důležitá data veliteli úlu a projektovat je na zamlženou obrazovku. To umožňuje královně nebo mužskému veliteli úlu sledovat například data, která byla přenášena z wraithského sledovacího dronu během jejich honů na štvance (SGA 3x04 – Sateda).

Mapa Peagasa na úluÚly mají také místnosti pro ukládání dat, které obsahovaly lodní databanky, stejně jako archivy obsahující všechny informace, které úl obdržel. Na lodi je k dispozici také místnost s mapou, což mohlo být zásadní místo v úlu, kde se scházeli Wraithové, když plánovali své sklizňové a bojové operace. Podél chodeb a místností je také řada ovládacích konzolí, pomocí nichž může posádka zpřístupnit některé z příslušných systémů lodi. Pomocí těchto konzolí se může Wraith dostat i do komunikačního systému a umožnit přenos, který je odeslán z lodi na blízkou planetu. Přístup k těmto ovládacím prvkům také dovolí uživateli, aby se mohl nabourat do hlavních systémů lodi a vyřadit důležité systémy, jako jsou například zbraně (SGA 1x08 – V podzemí, 1x18 – Dar, 5x12 – Uprchlíci).

Lodní senzory dokáží zjistit jiné lodě v okolí, ale ne ty, které se nacházejí v hyperprostoru. I když Wraithové nejsou obvykle zvyklí na vetřelce napadající jejich lodě, mají úly i poplašný systém, který se aktivuje ve formě ječícího zvuku v pozadí. Tento alarm může být také aktivován královnou úlu pomocí jejího speciálního přívěšku (SGA 1x02 – Vynoření, 2x10 – Zbloudilci, 5x08 – Královna).

Kromě toho, Wraithové vlastní komunikační systém, který používají pro přenos programů do dalších počítačů. To jim umožňuje posílat šifrované počítačové programy zobrazující video. Také jim dovolí poslat počítačové viry do dalších počítačových systémů jiných ras (SGA 2x20 – Spojenci, 5x17 – Nákaza).

 

Zbraně

Střela z úluÚly obsahují škálu výkonných, energetických, základních zbraní, které obklopují většinu lodi a jejich střely mají jasnou, světle modlou barvu. Jednotlivé baterie jsou rozmístěny kolem celé přední části lodi, ale nejvíce jsou soustředěné v místech, kde se loď zakřivuje do špičky. Samotná velikost úlu jednoduše dovoluje lodi střílet tucty takovýchto střel o silné energii na cíl v konstantním poměru, které byly nakonec schopny vyčerpat štíty Atlantis poháněné ZPM při dlouhodobém bombardování. Úl střílí v krátkých dávkách s mnohem větší frekvencí, než například paprskové zbraně Oriů nebo Tau'riů, které získali od Asgardů. Některé střely byly poněkud větší než jiné, takže měla loď určitě více druhů zbraňových baterií o různé výkonosti střel a během těsných bojů s jiným úlem byly schopné způsobit velké poškození a dokonce i zničit nepřátelský úl, i když v takové těsné blízkosti to mohlo znamenat vzájemné zničení, protože je vítězný úl již značně poškozen a rázová vlna z exploze druhého úlu dopomůže zničení vítězného. Dále jsou schopny tyto zbraně vyčerpat asgardské štíty na pozemských lodích třídy 304 Daedalus v několika minutách (přibližně za 30 minut), takže jsou úly pro ně velkou hrozbou v otevřených bitvách. A jsou ještě mnohem vážnější hrozbou, pokud jsou úly ve skupinách, protože jejich kombinovaná palebná síla je schopna zničit cíl poměrně snadno a rychle (SGA 2x01 – V obležení, 2x11 – Úl).

Nahoru

Známé interiéry

Datové jádro

Datové jádro úluDatové jádro bylo umístěno hluboko uvnitř lodi a sloužilo jako hlavní počítač pro celý úl. Obsahovalo velké množství informací o všem možném a také i rozmístění ostatních wraithských úlů v Pegasu. Místnost je opravdu obrovská, kruhová a hlavní počítač se nalézá v centru. Přístup je k němu po čtyřech lávkách, které jsou na sebe kolmé a všechny po obvodu spojeny další lávkou. Lávky se sbíhají u jádra a u každé je obrazovka a konzole pro přístup do systému. Pravděpodobně je do tohoto jádra přístup ze čtyř oblastí lodi (čtvery vstupy z různých míst). Geniové spolu s expedicí z Atlantis a jejich Pudlle Jumperem, se pokusili jednou infiltrovat jeden spící úl, kde v datovém jádru zjistili nějaké podrobnosti o rozmístění wraithských lodí v oblasti galaxie Pegasus. Datové jádro bylo zabezpečeno nějakým dveřním mechanismem. Nakonec se to Rodneymu podařilo obejít a dveře do jádra otevřel. Pak využili zařízení na ukládání dat, aby se napojili na počítačové jádro a získali potřebná data (SGA 1x08 – V podzemí).

Hangáry šipek

Výstup z hangáru šipekAsi největší prostor na úlu zaujímají hangáry pro jejich sklizňové lodě, šipky. Impozantní velikost lodi znamená, že jsou schopny pojmout velké množství menších lodí (nejen šipek, ale také průzkumných lodí), takže se úly využívají také jako přepravní lodě. Dveře hangárů na bocích úlu zůstávají otevřené a dovolují vypustit velké množství šipek kdykoli je potřeba. Toto se stává především při jejich sklizních na planetách, či v boji proti nepřátelským lodím, kde obrovské množství hejna šipek poskytuje úlu v bitvě výhodu.

Hangáry jsou docela veliké a impozantní s četnými plošinami, na kterých šipky přistávají. Různá zábradlí a přítomné žebříky dovolují wraithským válečníkům a velitelům vstoupit a vystoupit z plavidel. Když se šipky vracejí do úlu, je vyslán nějaký automatizovaný signál, který převezme kontrolu nad vracející se šipkou a navádí ji do prostoru hangáru úlu. Odtud pak dveřní mechanismus umožní vstoupit pilotovi hlouběji do úlu. Dvě velké struktury vyčnívající za hangáry na obou bocích lodi slouží jako kontrolní střediska pro šipky. Mimoto masivní útok na hangár úlu může mýt za následek spoustu sekundárních explozí, které mohou ochromit celou loď (SGA 2x10 – Zbloudilci, 2x11 – Úl, 3x01 – Země nikoho, 5x12 – Uprchlíci).

Vstup do hangáru šipek úluBěhem bitvy s úlem poháněným ZPM, byl schopný Sheppard vstoupit do hangáru odstřelením vrat. Takže se ukázalo, že v tomto případě měl již ZPM úl své vlastní vrata do hangárů šipek, ale zřejmě na nich nebyl žádný alarm, který by se spustil v případě, pokud by se jim něco stalo, jako když je Sheppard odstřelil raketou. Mohl vstoupit do hangáru nezpozorován, když se alarm nespustil a byl odhalen, až když ho sami zpozorovali. V předchozích případech nebyly žádné dveře hangáru vidět, ale je možné, že byli vždy zrovna otevřené, nebo je modernizované úly již vlastnili jako část upgradu. Je ale nepravděpodobné, aby úl žádná vrata hangárů neměl, protože by byly hangáry vystaveny záření z hyperprostoru (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Hibernační komory

Velká hibernační komora úluHibernační komory jsou oblasti uvnitř úlu, kde Wraithové vstupují do hibernace, která může trvat i staletí. Většinou je to dvě století mezi sklizněmi, než se zase obnoví populace v galaxii. Když jsou Wraithové v hibernaci, nemohou být detekovány detektorem známek života. Jsou umístěny ve vrchních částech lodi a byly hlídány řadou dozorců, kteří dohlíželi na spáče, protože jsou Wraithové hodně zranitelní, když hibernují. Hlídač úlu zůstával při vědomí a byla to většinou královna úlu. Její smrt mohla spustit mechanismus aktivace a probudit Wraithy z hibernace. John Sheppard jednu královnu spícího úlu zabil a vyústilo to v předčasné probuzení všech Wraithů poblíž v galaxii Pegasus. Když všichni Wraithové z úlu vstoupí do hibernace, je aktivován bezpečnostní protokol, který probudí spící Wraithy, pokud se zjistí kolísání napětí, které může ohrozit hibernační komory. Ten je možný ale přepsat a to by pak znamenalo, že kdyby byla energie vyčerpána, Wraithové by zemřeli v komoře udušením.

Malá hibernační komoraMenší komory byly umístěny v zadní části úlu u stěn místností s několika pomocnými komorami, které obsahovaly nanejvýš několik desítek Wraithů. Organická membrána u nich obklopuje spícího Wraitha a jsou u nich také konzole, které se dají použít na oživení. V komoře je také se spícím Wraithem tekutina, která se odčerpá, když se aktivuje probouzení a membrána se stáhne. Během hibernačního procesu probíhá mezi spícími Wraithy nepřetržitá výměna tekutin a to může pro úl potenciálně znamenat, že jakákoliv nemoc spícího Wraitha se může přenést přímo na loď, protože je napůl biologická. Není známo, jak Wraithové vylézají z hibernačních komor, ale s uvážením jejich schopnosti se lehce přichytit stěn, pravděpodobně slezou po stěnách, než dosáhnou podlahy. Hibernační technologii Wraithové částečně používali i u lidí v zámotcích, aby je udrželi naživu (SGA 1x02 – Vynoření, 5x17 – Nákaza).

Konferenční místnost

Konferenční místnost úluJedná se o velkou otevřenou místnost, tedy bez dveří, kterou u vchodu střeží obvykle dva wraithští válečníci a kde se setkávají vysoce postavení Wraithové s velitelem lodi. Zdá s&hŁU&hŁUJŁUpDŁUX'hŁU'hŁU@'hŁUré pak vyslýchali. Do této místnosti byl přiveden například plukovník John Sheppard, který byl na lodi chycený, když se snažili infiltrovat úl a zničit ho. Byl nakonec zachráněn od krmení královnou poručíkem Aidenem Fordem, který se sám osvobodil, aby zachránil svého bývalého přítele (SGA 2x10 – Zbloudilci, 2x11 – Úl).

Kontrolní místnost

Kontrolní místnost úluHluboko uvnitř lodi se nachází místnost, která obsahuje centrální platformu, na které je holografický obraz galaxie Pegasus, který Wraithové využívali určování jejich polohy. Typicky jsou přítomny tři konzole, které obsluhuje trojice wraithských komandérů. V této místnosti byla Teyla svědkem spuštěné holografické mapy na úlu, když byla spojena s jedním Wraithem pomocí telepatického spojení z Atlantis. Byla schopna určit aspekty jejich plánu a trasu, po které poletí. Wraithové také při tom zjistili, jak přes spojení nad ní dočasně převzít kontrolu (SGA 1x18 – Dar).

Laboratoř

Laboratoř úluUvnitř masivního wraithského úlu byly také speciální místnosti, které Wraithové používali jako laboratoře. Tyto laboratoře obsahovaly spoustu konzolí a vybavení, které jim dovolilo experimentovat s různými subjekty, které zahrnovaly genetiku. Tyto počítače nebyly napojeny přímo do lodních systémů, aby Wraithové předešli případnému nedobrovolnému poškození lodi, vzhledem k tomu, že byla napůl biologická. Konzole v laboratoři byly do kruhu kolem centrálních struktur, které se táhly od podlahy až ke stropu. Mechanismus dveří do laboratoře bylo možno uzamknout, aby se zabránilo útěku vězňů.

Wraithský vědec a komandér používal tuto laboratoř například k tomu, aby mohl studovat hoffanský mor tak, že by bylo možné určit, zda měl člověk imunitu, nebo ne. V jednu chvíli byl přesvědčen, že našel spolehlivý způsob, který ovšem vyústil v mučivou smrt, když se pokoušel krmit na jednom z jeho zkušebních subjektů. Rodney McKay a Dr. Carson Beckett byli přivedeni do této laboratoře, aby pomohli Wraithům pomoci najít jedinečné genetické schopnosti pro úl (SGA 5x12 – Uprchlíci).

Můstek

Můstek úluJedno z nejdůležitějších míst uvnitř úlu je bezesporu, jako na každé jiné lodi, můstek. Nacházeli se zde vysoce postavení Wraithští velitelé spolu s posádkou obsluhují různé stanice. Na můstku nejsou žádná sedadla, Wraithové musí tedy stát u jejich stanic s rukama umístěnýma na ovládacích konzolích. K ovládání těchto konzolí Wraithové samozřejmě používají také telepatii a mohou tak loď z můstku ovládat skrz jejich myšlenky. Jedinci, kteří měli wraithskou DNA v krvi, byli schopni zpřístupnit ovládací systémy můstku, ačkoli to v nich způsobovalo napětí, pokud bylo málo wraithské DNA. Z můstku byl také velitel schopný přesměrovat energii úlu k systémům, jako je regenerace trupu (SGA 3x02 – Nechtěné děti, 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 4x12 – Válečná kořist).

Pokoje velitele úlu

Pokoj velitele úluWraithští velitelé (muži ve vysoké pozici v hierarchii Wraithů, hned po královně) mají uvnitř úlu velmi velkou moc. Proto mají také své vlastní soukromé pokoje, které obsahují dveřní mechanismus kvůli soukromí a občas hlídali vstup do místnosti i wraithští válečníci. Uvnitř místnosti je také malý vymezený prostor, ve kterém dominuje velký organický displej, který může ovládat a pomocí něhož dostává potřebná data. V této místnosti velitel bydlí, když není zrovna při něčem potřebný.

Klon Carsona Becketta byl jednou eskortován do této ubikace, když po něm velitel požadoval nalezení nějakých prostředků proti smrtícímu hoffanskému moru mezi lidmi. Odmítal ale pokračovat s jeho výzkumem a nabádal wraithského velitele, aby se na něm krmil. Nicméně Carson byl sérem nakažen (nejspíše mu byla tato imunita vložena, když ho Michael vytvořil), čímž otrávil velitele a zabil ho. S jeho smrtí se Beckettovi podařilo získat zbraň a s ní se pokoušel uniknout z lodi spolu s Rodneym (SGA 5x12 – Uprchlíci).

Trůnní sál

Trůnní sál v úluTrůnní sál je místo na lodi, kde sídlí královna úlu (nebo jiný takovýto vůdce). Sál se nachází hluboko uvnitř lodi. V sálu se pak nalézá veliký trůn, na kterém královna sedí. Trůn je vyroben buď z kamene, nebo jakési kosti. Velký otevřený prostor sálu umožňuje lidem setkat se s královnou a přilehlá jídelna může sloužit k potravě, ačkoli ti, kdo jedli, jsou obvykle nakrmeni brzy potom. Hlavní vstup do trůnního sálu pravidelně střeží wraithští válečníci. Před trůnem se nachází projektor, který umožňuje královně nebo jinému vladaři sledovat operace Wraithů. Obraz, který projektor zprostředkuje, může být ze sond, nebo nabývat tvaru dvojrozměrného obrazu, který vypadá trochu jako jemná mlha (SGA 3x01 – Země nikoho, 3x04 – Sateda).

Zadržovací cely

Zadržovací cely úluTyto lodě obsahují řadu zadržovacích cel pro vězně a také jsou v nich drženi lidé k okamžitému krmení. Dveře do cely mají vzor jakési řídké pavučiny se silnými vlákny a otevírají se směrem nahoru. Cely jsou poměrně malé s nepravidelnými stěnami, jako obecně vše na této lodi, protože je živoucí a obsahovaly lavici k sezení. Tyto cely byly užívány k držení potravy, a co se objevila expedice na Atlantis, tak v nich Wraithové prvně uvěznili Athosiany a také členy týmu z Atlantis, vedené plukovníkem Sumnerem, které sebrali na Athosu. Zdá se, že dveře cel byly ovládané telepaticky wraithským komandérem. Sheppard se svým týmem byl jednou spolu s Fordem a jeho týmem zajati a umístěni do zadržovacích cel na wraithským úlu. Byl jim poskytnut otevřený výhled na telepatický mechanismus, kterým stráže otevíraly cely. Ronon použil několik nožů k probodnutí mechanismu, který dveře otevřel (SGA 1x02 – Vynoření, 2x11 – Úl).

Nahoru

Nejznámější úly

Hlavní úl wraithské aliance

Hlavní úl alianceHlavní úl Wraithů byl ten nejdůležitější z wraithských lodí, na kterém byla královna, která vedla wraithskou alianci. Na tento úl cestoval Todd spolu s Teylou, která byla změněna na královnu, aby s ní projednal nějaké záležitosti. Jenže Todd královnu zabil a Teyla se stala novou královnou hlavního úlu, přičemž nevěděla, že to měl Todd takto celé od začátku naplánované. Krátce poté se hlavní úl střetl v boji s jiným úlem na příkaz Teyly. Nevypadalo to s ním dobře, protože ztratili hlavní zbraně a jiné systémy a také většinu šipek, ale jako zázrakem se jim povedlo zvítězit a nepřátelský úl zničit. Až později se Teyla dozvěděla, že jim pomohl Jumper pomocí antických střel. Krátce poté Teyla opustila loď a Todd se stal novým velitelem hlavního úlu wraithské aliance. Osud této lodi je neznámý, ale není vyloučeno, že to mohl být úl, který se nakazil patogenem Dr. Kellerové, rozlomil se nad planetou expedice M35-117 a spadl do oceánu (SGA 5x08 – Královna).

Úly vlastnící dočasně expedice

Druhý úl expedice

Během svého působení expedice Atlantis v galaxii Pegasusu, se jim podařilo získat různými prostředky dva wraithské úly, které používali pro své vlastní účely, byť jen krátce, protože byly vždy brzo zničeny. Tyto úly byly obvykle válečnou kořistí z vesmírných bitev loď proti lodi.

První úl expedice získala mezi galaxiemi, když se dva úly vydaly směrem k Zemi. Když museli udělat pauzu a Wraithové vyskočili z hyperprostoru, dostihl je Orion s Daedalem. Orion jeden úl zničil, ale následně byl hned zničen tím druhým, který pak ještě napadl Daedala, ale tomu se podařilo úl nakonec vyřadit, i přes to, že byl sám velmi poškozen a v posledním náporu přišel i o štíty. Pomocí kanystrů s retrovirem se podařilo Wraithy nakazit a přeživší uložit do stázových komor. Loď pak sami převzali. Vzhledem k tomu, že byl Daedalus vážně poškozen, především hyperpohon, musel být vzat do závěsu úlu a cestovali zpět na Atlantis. Vzhledem k tomu, že 200 lidí ve stázových komorách mělo velké nároky na zbývající energii úlu, přepravila je expedice na planetu M8G-352, kde byli umístěni do karantény. Když si uvědomili svůj původ a začali se měnit zpět ve Wraithy, kontaktovali jiný úl, aby je zachránil. Když to expedice zjistila, chtěla je všechny zabít a když vyskočil cizí úl z hyperprostoru, napadl jejich úl, ze kterého unikli v Jumperech a úl byl zničen (SGA 3x01 – Země nikoho, 3x02 – Nechtěné děti).

Expedice Atlantis později dostala signál ze sledovacího zařízení Todda a našli opuštěný úl, který vykazoval známky napadení jiným úlem. McKay zpřístupnil lodní záznamy a zjistil, že měl namířeno do tajného wraithského zařízení, které pravděpodobně pomohlo Wraithům vyhrát válku nad Lanteány (Antiky). Teyla využila svou schopnost s pomocí nenarozeného dítěte, aby řídila loď a letěli k tajné základně. Když dorazili k planetě, Sheppardův tým si vzal Jumper, aby infiltrovali zařízení, zatímco úl zůstal na oběžné dráze. V zařízení našli Todda, který jim sdělil pravdu o pravé povaze zařízení a nakonec unikl šipkou na úl expedice. Za pomocí Teyly se podařilo osvobodit McKaye, na kterém se chtěla krmit královna, a unikli Jumperem. Z hyperprostoru vystoupil jiný úl a napadl je. Todd opětoval palbu, než se jim podařilo uniknout a nasměrovali úl na zařízení, které bylo spolu s ním zničeno (SGA 4x12 – Válečná kořist).

Nahoru

Známé zničené úly

Když dorazila expedice Atlantis do galaxie Pegasus, odhadovaný počet úlů v galaxii byl kolem 60 a z toho asi 21 v oblasti galaxie, kde se nacházela Atlantis. Od té doby se však jejich počet značně snižoval a nyní je známo, že zůstala zhruba polovina, protože bylo zničeno 29 známých úlů (Nepočítány alternativní časové linie), ačkoli je možné, že za tu dobu také nové postavili. Také se musí počítat s tím, že byly některé zničeny, když bylo spuštěno zařízení Attero a další také během wraithské občanské války. Takže přesný odhad úlů, který zůstal je nezjištěn. Zde je aspoň seznám známých úlů, které byly během doby, co byla expedice v galaxii Pegasus, zničeny.

Nahoru

Historie

Trosky úlu nad planetouPřed více jak 10 000 lety přiletěla flotila Wraithů, která zahrnovala několik úlů k planetě Doranda, protože zjistili, že tam mají Antici základnu a chtěli je zničit. Antikové ale vyvíjeli nový projekt Arcturus, který zahrnoval také velmi mocnou zbraň. Zbraň použili a podařilo se jim celu flotilu Wraithů zničit, ale zbraň se přetížila. Sice se jim přetížení podařilo zastavit, ale mělo to za následek vyhynutí celé populace planety na ozáření (SGA 2x06 – Všemohoucí).

Na Athosu, kde je tým plukovníka Sumnera, přilétají bránou tři wraithské šipky z domovského světa Wraithů, na kterém je v tu dobu alespoň jeden jejich úl, ve kterém už několik staletí Wraithové hibernují, než se zase zvýší populace v galaxii Pegasus a mohli se krmit. Šipky sklidí několik Athosianů a členů týmu včetně plukovníka a vrací se na domovskou planetu. Jedna šipka je přitom sestřelena a všimnou si adresy. Později nakonec Weirová povolí Sheppardovi záchrannou operaci na jejich planetu. Tam nalézají už hodně zarostlý úl, protože je tam několik staletí, ale ještě vůbec neví, že je to vlastně loď. V úlu mezitím královna zabila jednoho Athosiana a nyní vyslýchá plukovníka Sumnera a je překvapena, když zjistí novou bohatou pastvinu. Sheppardův tým se mezitím dostane do úlu, rozmístí C4 a John najde Sumnera, ale královna se na něm už krmí. Aby mu ušetřil další bolest, zabije ho, ale sám je vzápětí omráčen a zadržen. Naštěstí mu pomůže Ford a zabijí královnu, ale přitom probudí Wraithy. V Jumperu pak uniknou bránou zpátky na Atlantis (SGA 1x02 – Vynoření).

Když Atlantis uzavře spojenectví s Genii, ti jim prozradí, co vlastně ve skutečnosti dělají a že se chystají na jeden wraithský úl, o kterém ví, kde se nachází. Tuto informaci zjistili z jednoho zařízení, které získali. Tam chtějí stáhnout data o rozmístění všech jejich lodí. Atlantis jim k tomu poskytne Jumper a společně se s ním dostanou na úl. Tam se rozdělí. Tyrus s Teylou jdou prozkoumat, jestli jsou na lodi lidé pro krmení a zbytek se pokouší dostat do datového jádra lodi. Tam se jim nakonec podaří získat data, která potřebovali a vrací se k Jumperu. Jeden Wraith ovšem objeví Teylu s Tyrusem a toho Wraith zabije. Teyla uteče, ale Geniové ji obviňují ze smrti Tyruse. S Jumperem se jim podaří z úlu uniknout (SGA 1x08 – V podzemí).

V Atlantis se najednou objeví jedna wraithský šipka, která je skenuje. Když ji chtějí zničit, zničí se nakonec sama. Později ovšem zjistí, že před svým zničením se ji podařilo poslat informace do hlubokého vesmíru na tři wraithské úly (SGA 1x16 – Bratrstvo).

Úly na poslední zastávce před AtlantidouExpedice Atlantis objeví na dálkových senzorech, jak k nim letí tři úly Wraithů a diskutují o tom, co podniknou. Dr. Zelenka je informuje, kde úly vystoupí z hyperprostoru a Sheppard s Teylou dostanou povolení, aby hrozbu prozkoumali z blízka Jumperem. Teyla planetu zná, je na ní jeden její přítel Orin a tak se ho snaží před hrozbou Wraithů varovat. Teyla mu chce pomoci, ale Sheppard mu nic neslibuje. Náhle se objeví flotila lodí Wraithů a zjistí, že je hrozba ještě vážnější, protože každý ze tří úlů doprovází ještě tři křižníky. Ihned vyšlou šipky, aby sklidili obyvatele planety. Letí na planetu, aby pomohli Orinově rodině a podaří se jim to, i když s nějakými ztrátami. Na Atlantis pak Weirové řeknou o hrozbě (SGA 1x17 – Dopisy z Pegasu).

Teyla zažívá noční můry s Wraithy. Později zjistí, že má v sobě část wraithské DNA, protože na ni experimentovali, ale projekt potom zavrhli, protože ji tím dali mentální schopnosti Wraithů a mohla je slyšet a ovládat jejich technologii. Toho se pokusili využít a Teyla se snažila propojit s nějakým Wraithem v úlu, který k nim směřuje, aby zjistili nějaké informace. Dostává se tím na palubu úlu, popisuje jim, kudy prochází a co dělají, ale není dost silná, protože nad ní brzo Wraith převezme kontrolu (SGA 1x18 – Dar).

Antický obranný satelit sestřeluje jeden úlK Atlantis se už wraithská flotila značně přiblížila, ale našli antický obranný satelit a myslí si, že by ho mohli opravit a zničit tak úly ještě před tím, než se dostanou k Atlantis, protože právě v těch místech systému Lantey vystoupí flotila z hyperprostoru. S Jumperem se dostane McKay s Grodinem k satelitu, podaří se jim dostat na palubu a zprovoznit základní systémy. Oprava zbraně vyžaduje výstup do vesmíru, ale poradí si s tím. Vznikne ovšem problém, protože se Rodney nemůže vrátit do satelitu a Grodin tam zůstane sám. Když wraithská flotila vystoupí z hyperprostoru, Grodin použije zbraň a podaří se mu zničit jeden úl, který se úplně rozlomí. Dojde ale k potížím a nemůže znova vystřelit. Wraithové satelit zničí i s  Grodinem. Rodney pak o tom posílá zprávu na Atlantis a vrací se (SGA 1x19 – V obležení).

Zbylé úly se přibližují k Atlantis, a když chtějí jít na stanoviště alfa, vytočí je Země a přijdou posily na obranu. Také je na cestě nová loď třídy 304 Daedalus se ZPM. Proti flotile rozmístí osm jaderných hlavic, ale tento plán znemožní náhlé objevení stovek asteroidů a hlavice explodují, aniž by poškodily wraithské lodě, které jsou v bezpečné vzdálenosti. Záření z výbuchů jim také ruší senzory. Flotila dorazí a úly vypustí mnoho wraithských šipek, které se ženou na město. Sheppard chce s Jumperem a jadernou hlavicí od Geniů zničit jeden úl. To mu ale Weirová vymlouvá, ale nakonec nemá Sheppard na vybranou a sám si vezme Jumper s nainstalovanou hlavicí a vyráží vstříc hangáru úlu. Rodney odpočítává na Atantis Detonaci (SGA 1x20 – V obležení).

Na poslední chvíli dorazí Daedalus a Shepparda zachrání. Úl je jadernou hlavicí zničen a na Atlantis je dodáno potřebné ZPM. Daedalus se pak pokouší zničit raketami poslední úl, ale ten vyšle jako obranu velké množství šipek, které střely zastaví ještě dříve, než dopadnou na úl. Nakonec přesvědčí Hermioda, aby použili transportní technologii a transportovali hlavice přímo na palubu úlu. To se jim podaří a poslední úl je zničen. Zbytek flotily skočí do hyperprostoru. Radují se ale krátce, protože Wraithové zavolali na pomoc dalších 12 úlů.

Flotila Wraithů bombarduje Atlantis

Sheppard navrhne preventivní úder a vyrazí na setkání s nimi s Daedalem. Když vyskočí z hyperprostoru, podaří se jim zničit další dva úly, než zavedou protiopatření a Daedala napadnou. Ten musí prchnout zpátky na Atlantis. Jakmile dorazí zbývajících 10 úlů s křižníky na oběžnou dráhu Lantey, začnou v plném rozsahu orbitální bombardování Atlantis, které je už chráněno štítem. To ovšem znamená, že jejich nové ZPM bude vyčerpané během několika dní. Nezbývá jim, než vymyslet plán. Zamaskují Atlantis a Daedalus přenese nad štít jadernou hlavici, aby to vypadalo jako autodestrukce. Plán se vydaří a flotila Wraithů odlétá pryč (SGA 2x01 – V obležení).

Na jedné planetě zajme Ford Sheppardův tým. Později se dozví, že chce s jeho pomocí zničit jeden úl a má k tomu k dispozici jednu porouchanou šipku, kterou potřebuje opravit. Když se jim ji podaří opravit, Sheppard nabere Fordův tým a letí na planetu, kde je úl. Automatickým naváděním se dostanou do hangáru úlu, kde je Sheppard opět zhmotní, ale několik jich spadne z lávek. Poté zahájí útok na některé Wraithy, které potkají, spustí se poplach a pak se neubrání proti hordám Wraithů a zajmou je. Ford ve vězení obviňuje Shepparda ze sabotáže a pak je John odveden před královnu (SGA 2x10 – Zbloudilci).

Královna Shepparda vyslýchá, ale na cestě k nim je další úl a tak ho vrátí do cely. Použijí nože na zamykací mechanismus dveří a podaří se jim uniknout. Brzy jsou opět zajati, když se snaží pomoci některým lidem v zámotcích pro potravu Wraithů a jsou rozděleni tentokrát do dvou cel. Nedostatek enzymu způsobí, že Kanayo umírá a Ford je na tom také špatně, ale Teyla, Ronon a Sheppard to přežijí, protože ho používali jen krátce. Ford je odveden a Sheppard je opět vyslýchán královnou. Nakonec ho Ford zachrání a týmu se podaří vzít jednu šipku. Mezitím McKayovi se podařilo utéct a informovat o tom Atlantis. Ti vysílají Daedala k úlu, který na ně zahájí palbu. Snaží se opět přenést na palubu jadernou hlavici, ale bez úspěchu. John v šipce přiměje úly, aby po sobě začali střílet, a zničí se navzájem (SGA 2x11 – Úl).

Jeden wraithský úl se blíží k Atlantis. Daedalus s Orionem jsou dále od města a tak ho zamaskují. Když úl dorazí, jsou kontaktováni Michaelem, který tvrdí, že jsou Wraithové v občanské válce a potřebovali by využít Beckettův retrovirus. Na oplátku jim slibuje, že jim sdělí cenné technické informace a také budou moci opět transportovat hlavice na palubu úlů. Královna, Michael a jeden vědec jsou přepraveni z úlu na Atlantis, aby mohli pracovat na způsobu rozšíření retroviru. Později je retrovirus úspěšně otestován, ale když se ho snaží vypustit na nepřátelský úl, nepodaří se to, a Daedalus je napaden a poškozen. Nakonec se ukázalo, že počítačový soubor o jejich technologiích byl virus, který zjistil údaje o Zemi. Ronon s McKayem se stanou na úlu rukojmí a dají je do zámotku, zatímco oba úly skočí do hyperprostoru a směřují k Zemi (SGA 2x20 – Spojenci).

Orion vyslal salvu dronů na úlBěhem bitvy, než odletěli, se podařilo Sheppardovi v F-302 přichytit na trup úlu. Úly musí vyskočit v prázdnotě mezi galaxiemi z hyperprostoru z důvodu nutné regenerace a odhadují, že budou potřebovat alespoň 15 hodin. Vydají se je zastavit s Daedalem a Orionem. Mezitím se podaří Rononovi a Rodneymu vymanit se ze zámotků a snaží se na úlu co nejvíce poškodit životně důležité systémy. Michael nakonec pomůže Sheppardovi a řekne mu, kam má s raketami udeřit, aby způsobil co největší škody, než ho sestřelí šipky a zajmou. Pak mu znovu pomůže a získají nazpět své zbraně. Dorazí Orion s Daedalem a začne velká bitva. Orion jeden úl zničí, ale vzápětí je druhým zničen. Tým se mezitím z úlu dostane pomocí průzkumné lodi na Daedala. Na Daedalovi je málo vzduchu a posledním zoufalým pokusem se podaří vyřadit druhý úl, ale ten je také vážně poškodí. Na úlu jsou ještě kanystry s plynem, tak toho využijí a vypustí. Přeberou nad úlem kontrolu (SGA 3x01 – Země nikoho).

Tým dá na úlu přeměněné Wraithy do hibernace a vrací se na Atlantis. Snaží se opravit a zprovoznit úl, ale to se jim nepodaří, pokud budou všichni v hibernaci, protože spotřebovává mnoho energie. Tak je vysadí na planetě M8G-352 a namluví jim, že byli vystaveni virové epidemii. Později objeví, že se k planetě blíží další wraithský úl. Daedalus není k dispozici a tak se Sheppard vrací s ukradeným úlem, aby Wraithy zabil a zachránil tým, co tam na ně dohlížel. Tým zachrání, ale zanechaná jaderná hlavice nefunguje a tak na tábor začne střílet z oběžné dráhy. Wraithský úl vystupuje z hyperprostoru a začne ihned pálit na Sheppardův úl. Když přiletí Daedalus, najdou jen jeho trosky a naštěstí také všechny v zamaskovaném Jumperu. Vrací se na Atlantis (SGA 3x02 – Nechtěné dětiÚl pronásleduje OdysseuSG-1 má plán, jak zablokovat seperbránu Oriů v Mléčné dráze, aby nemohli přiletět jejich další lodě a proto vyšlou Odysseu do galaxie Pegasus, aby tam vypustili hvězdnou bránu u černé díry a pomocí nukleárních hlavic způsobili, aby přeskočila červí díra z druhé aktivované brány u superbrány, na superbránu. Během toho pokusu je ovšem objeví Wraithové a po příletu úlu na ně ihned zaútočí. Odyssea je slepá, protože jim blízkost k černé díře ruší senzory a tak provedou riskantní manévr a využijí gravitaci černé díry, aby ji obletěli. Naštěstí je úl sleduje, a když už jsou venku a úl u brány, transportují hlavice a úl zničí. Zároveň se jim povede také přeskok červí díry na superbránu, který zničí i jednu orijskou válečnou loď (SG-1 10x03 – Projekt Pegasus).

Část týmu je zadržena na jedné planetě primitivními lidmi, ale nakonec si nechají jen Ronona, který dříve zapříčinil, že hodně lidí z této planety Wraithové kvůli němu vyhladili. Když se tým vrátí na planetu, už tam nikdo není a vesnice je zničena. Ronon byl odveden na palubu jednoho úlu, kde mu bylo implantováno znova sledovací zařízení a vysadili ho na jeho domovské planetě, Satedě, aby ho mohli znova lovit a slíbili mu, že tentokrát už zemře. Tým později zjistí kde je a jdou ho zachránit (SGA 3x04 – Sateda).

Atlantis čelí dalšímu nebezpečí, protože když změnili základní kód Replikátorů, aby útočili na Wraithy, vymklo se to kontrole a Replikátoři útočí na lidi, aby Wraithy vyhladověli. Rodney se za to cítí zodpovědný a k Atlantis míří Toddův úl, na kterém je původní wraithský virus, který znemožnil před 10 000 lety, aby na ně Replikátoři útočili a potřebují pomoci, protože je teď neefektivní. Vyhrožuje jim, že pokud nepomohou, pošle souřadnice Atlantis všem úlům v Pegasu. Úl zůstává na oběžné dráze a na viru pracují ve městě. Zanedlouho objeví další úl, který směřuje k Atlantis. Než přiletí, zamaskují Atlantis, ale jsou také připraveni zaútočit v případě potřeby. Nakonec začnou oba úly po sobě střílet a zničí se navzájem. Rodney potvrdí, že nebyla odeslána žádná subprostorová zpráva o umístění Atlantis (SGA 4x08 – Věštec).

Úl na poslední chvíli opouští AsurasAtlantis musí už brzo jednat, protože Replikátoři napadají lidské světy stále více. Když dorazí Daedalus s novou lodí Apollo, Rodney dostane lhůtu 10 hodin, aby dokončili ten virus. Rodney s Toddem to ale nestihnou, ale když Daedalus s Apollem zneškodní několik replikátorských lodí třídy Aurora, Replikátoři se stáhnou na domovskou planetu Asuras. Vymyslí tedy jiný plán, ale musejí všechny lodě zaměstnat na orbitě, aby uspěl. Todd poskytne 12 úlů a Sheppard sežene ještě nějaké lodě Cestovatelů. Společná flotila se pak vydá na Asuras, aby Replikátory zničili nadobro. Po příletu nastává snad největší vesmírná bitva v dějinách. Úly se zhostí své role docela dobře, mají jen poškození a plán se podaří, protože celý Asuras exploduje. Těsně před explozí všichni skočí do hyperprostoru, ale několik úlů až opravdu na poslední chvíli, protože se snažili získat ještě nějaké ZPM (SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty).

Atlantis zachytí vysílání od Todda, ale neví, co má v plánu. Rozhodnou se to prozkoumat a ke svému překvapení tam najdou opuštěný wraithský úl. Úl je z 30% vážně poškozen, ale při ohledání Rodney zjistí tajnou základnu Wraithů. K týmu se tedy připojí Teyla, protože ta jediná může pilotovat loď a letí k základně. Hodně ji to ovšem vyčerpá. Teyla s úlem zůstane na orbitě měsíce planety a tým jde prozkoumat základnu. Na ní tým zjistí, že se jedná o klonovací zařízení, které umožnilo Wraithům před 10 000 lety vyhrát válku nad Antiky. Chvíli po tom, co se připojí k úlu Todd, který unikne ze základny šipkou, je napaden dalším úlem a dojde k boji mezi nimi. Todd opětuje palbu, a když se tým vrátí, vyzvedne je a úl nasměrují na základnu. Tím zničí jak úl, tak i základnu (SGA 4x12 – Válečná kořist).

Když je Rodney infikován nějakým tvorem, který se mu usadí na mozku a způsobuje mu ztrátu paměti a chování jako velmi primitivní člověk, tzv. druhé dětství, dozví se od Ronona, že jeho dědeček byl taky infikován a na planetě Talus se nachází nějaká svatyně, která to vyléčí. Navzdory všem varováním, protože je tam mnoho Wraithů, se tam vydají. MALP před tím odhalí v kaňonu dva úly, které sondu zničí. Udělají tedy pro Jumper kouřovou clonu, aby se mohl zamaskovat bez odhalení, a letí tam (SGA 5x06 – Svatyně).

Teyla ničí cizí úlDr. Kellerová věří, že našla genovou terapii, pomocí níž by se mohli vyléčit Wraithové z potřeby krmení se na lidech. Letí proto na Toddův úl, aby s ním projednali podmínky testování na Wraithech. Todd nakonec souhlasí ale pod podmínkou, že musí přemluvit nejvyšší královnu aliance a na to potřebuje Teylu. Ta je tedy chirurgicky upravena na wraithskou královnu a s Toddovým úlem letí na setkání s hlavním úlem aliance. Chvíli potom, co se Teyla s Toddem dostanou na palubu, skočí úl do hyperprostoru. Tým je zaskočen a myslí si, že jsou zrazení, ale podaří se jim přesvědčit velitele, aby je našel. Todd zatím zabije nejvyšší královnu a Teyla přebírá velení nad úlem. Když dorazí k jedné planetě, je tam již jiný úl a Teyla vydá rozkaz, je bez důvodu zničit. Druhý úl opětuje palbu a později má navrch. Mezitím tým zjistí, kde jsou, pomůžou jim nepřátelský úl zničit a nalodí se na úl. Jsou ovšem zadrženi. Velitel hlavního úlu Teylu odhalí, když mluví s vězni a snaží se ji zabít. Todd ji zachrání a zabije ho. Teyla opouští úl a předává velení Toddovi (SGA 5x08 – Královna).

Chvíli potom, co se Todd nalodí na Daedala, mu oznámí, že bude muset poslat dva své křižníky na pomoc k jedné základně, kterou napadl jeden úl nepřátelské frakce. Přes výhled ovšem vidí, jak jsou při vstupu do hyperprostoru zničeny. Todd si myslí, že je zrazen, protože zprovoznili zařízení Attero, omráčí posádku a převezme kontrolu nad lodí. Později, když má plnou kontrolu nad lodí a jeho posádka je na palubě, informuje ostatní úly, aby nevstupovaly do hyperprostoru, nebo budou zničeny (SGA 5x10 – První kontakt, 5x11 – Ztracený kmen).

Na planetu Elson dorazí Wraithové a požadují, aby vydali Balarianské uprchlíky, kteří přežili hoffanskou epidemii a jsou pro ně nyní jed, jinak celou vesnici zničí. Mají na to čas, než dorazí úl. Tým, který tam zrovna byl, jim nabídne možnost přesídlení na jinou planetu, ale brána je silně střežena. Když přiletí úl, jeden z vesničanů je zradí a Carson s Rodneym jsou zajati a odvedeni na úl. Tam dostane Carson nařízeno, aby dokončil jejich výzkum hoffanského moru. Ten ale odmítne spolupracovat, a kdy se na něm velitel začne krmit, umírá, protože má v sobě hoffanský enzym. Carson získá zbraň a podaří se jim nakonec uniknout z úlu pomocí wraithské šipky (SGA 5x12 – Uprchlíci).

Toddův úl se rozlomí nad AtlantidouNad Atlantis vystoupí z hyperprostoru mateřský úl a po zhlédnutí poškozené nahrávky se rozhodnou ho prozkoumat. Po příletu zjistí, že je opuštěn a všichni Wraithové jsou v hibernaci. Zjistí, že jsou zasaženi nějakou chorobou, která se pak dostala i do systémů lodi a neustále ji mění. Přiletí i Dr. Kellerová a zjistí, že za to může právě její genová terapie. Rozhodnou se opustit loď, ale Wraithové se probouzí a loď jim staví do cesty novou stěnu se zničenou chodbou. Nemůžou zpět, tak se rozhodnou probudit Todda a deaktivovat komory. To se jim nakonec podaří, ale hodně Wraithů je už probuzeno a mají hlad. Snaží se je zastavit, ale najednou se loď v půli rozlomí a padají na planetu. Todd jim naštěstí pomůže zmírnit pád pomocí brzdících trysek a než se potopí, jsou zachráněni expedicí (SGA 5x17 – Nákaza).

Todd informuje Atlantis, že se jednomu úlu podařilo konečně propojit ZPM se systémy lodi a stává se tak o mnoho větší a silnější než normální úl, dost možná jedním z nejsilnějších lodí ve známém vesmíru vůbec. Více v úlu poháněném ZPM (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Alternativní časové linie

Úly nad LanteouKdyž se Weirová s týmem pomocí časového Jumperu dostane o 10 000 let zpět do minulosti, nad Lanteou je už ohromná wraithská flotila, ve které je také hodně úlů a Jumper sestřelí šipky. Přežije jen Weirová a dozvídá se, že Antikové utíkají na Zemi. Je to tedy poslední fáze války s Wraithy a když jim sestřelí i transportní loď s více než 300 lidmi na palubě, odejdou na Zemi a potopí Atlantis na dno oceánu (SGA 1x15 – Dříve než usnu).

Když se Sheppard vrací na Atlantis, erupce ho pošle do 48 000 let vzdálené budoucnosti. Kontaktuje ho hologram Rodneyho a vše mu vysvětlí. Pak mu během vymyšleného plánu jak to zvrátit, vysvětluje, co se v Pegasu dělo. Po jeho zmizení Michael využil Teylino dítě, rozšířil hoffanské sérum po galaxii a využil bojů Wraithů mezi sebou v občanské válce, aby je ovládl. Přitom zničil celou řadu úlů, které vzdorovaly. Později, když dokončili novou loď Phoenix, Carterová formou partyzánské války útočila na úly Michaela a několik jich tak zničila, než padla do léčky. Nakonec se obětovala a vzala s Phoenixem s sebou také tři Michaelovy úly (SGA 4x20 – Poslední muž).

Alternativní realita

Drony ničí úl nad ZemíV alternativní realitě se podařilo jednomu úlu dostat až k Zemi a strhla se nad ní bitva. Úl byl nakonec zničen pomocí antických střel, ale jednomu Wraithovi v šipce se podařilo přežít a ukrývat se na Zemi. Podařilo se mu sestrojit vysílač a nakonec poslat zprávu do jiných realit, včetně naší, kde ji zachytil jen úl poháněný ZPM (SGA 5x19 – Vegas).

 

Nahoru

Poznámka

Ve dvou epizodách byly viděny wraithské štíty, které mohly demonstrovat, že Wraithové vlastnili nějakou obranou technologii štítů, ačkoliv se nezdá, že by je používali ve velkém měřítku. Je tedy možné, že je nevyužívali proto, že by tyto štíty byly k ničemu proti střelám Antiků a jiní nepřátelé pro ně nebyli hrozbou (SGA 1x12 – Všemu navzdory, 4x03 – Shledání).

Rozcestník wraithských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2011 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu