Rasy a kultury - Mise Destiny

Humanoidní rasy

Lidé z Novu / Nakaiové / Ursini

Nehumanoidní rasy

Cizí Parazit / Dinosauru podobný tvor / Obří pavouk / Prašní brouci / Squiggler / Stavitelé světů / Stvoření (Cloverdale) / Šelma (Lov) / Vesmírný bizon / Vesmírný jelen / Virus (Hoth)

Nezařazené rasy

Rasa (Člověk) / Rasa (Oživení)


V tomto článku se můžete dozvědět něco nejen o rasách a kulturách, ale také o tvorech, které na své cestě expedice Destiny potkala. Tyto druhy jsou opravdu rozmanité, od chytrého hmyzu, přes inteligentní šelmy, až po vyspělé humanoidní formy. Některé byly nepřátelské, ale jiné i přátelské. Expedice potkala celkem 13 různých forem života a k tomu se ví ještě něco o dalších třech, ale ty nebyly nikdy vidět. V článku naleznete informace o vzhledu, kultuře a stručně o úrovni jejich technologie, pokud jsou známy a pak také trochu historie z doby, co je expedice poznala a u některých ras i poznámky. Kliknutím na obrázky získáte větší rozlišení a najdete je také v galerii.


Humanoidní rasy


Lidé z Novu

Kultura / Technologie / Historie / Známí lidé z Novu

Lidé z Novu

Lidé z Novu je samozřejmě rasa lidí, kteří se usadili na planetě Novus, kterou tak pojmenovali. Jedná se o přímé potomky lidí z expedice Destiny, která se dostala 2 000 let zpět do minulosti při pokusu projít bránou zpět na Zemi, když ji vytočili z Destiny při dobíjení energie ve hvězdě.

Kultura

Noviny lidí z Novu na kolonii (Epilogue)Lidé z Novu se rozdělili na dva národy, Tenaru a Futuru, pocházející z rozdělení přeživších expedice Destiny. Tenarané sdíleli přesvědčení plukovníka Younga a Futurané naopak přesvědčení a názory Adama Brodyho, který si myslel, že Nicholas Rush, jako jediný, který zůstal na Destiny, pro ně přijde bránou a zachrání je. Kultura Futuranů ho uctívala jako boha. Tenarané byli naopak realističtější a nevěřili v žádnou záchranu, která by mohla přijít. Později z Rushe udělali démona a netvora, který krade lidem duši. Přinesli si s sebou z Destiny KINO, na které zaznamenávali vše od doby, co se usadili na planetě. Tak vznikl i velmi rozsáhlý tenaranský archiv, ve kterém byla vlastně celá jejich historie a také znalosti ve formě videí a psaného textu. Všichni z Novu se zdáli být obeznámeni s těmito videi a mohli tak poznat jejich předky, když je později potkali na kolonii Novus (Common Descent). Zatímco bylo po celou dobu 2 000 let mezi oběma zeměmi velké napětí, sešli se, když byla jejich planeta na pokraji zkázy, aby spojili své síly a mohli uniknout.

Lidé z Novu mluvili moderní angličtinou, ačkoli zdědili i některé čínské výrazy po Camile Wrayové. Gramatika je stejná, ale jejich psaný jazyk je zjednodušená fonetická verze, tzn. například "atak" pro útok (anglicky attack) nebo "markit" pro obchod (anglicky market), (SGU 2x18 – Epilog).

Nahoru

Technologie

Technologie lidí z NovuJejich technologie je v mnoha ohledech podobná moderní pozemské, ale mnohdy v jiných i pokročilejší. Podařilo se jim například vymyslet loď, když potřebovali uniknout z umírajícího světa, i když nebyla schopna nadsvětelné rychlosti. Výpočetní technika je pokročilejší než pozemská. Pouhý zlomek tenaranského archivu je složen z objemu více než 900 exabytů dat (pro srovnání, celkový objem dat pozemského internetu se odhaduje na 500 exabytů dat), (SGU 2x18 – Epilog).

 

 

Nahoru

Historie

Metropole lidí z Novu za dávných časůPo několika útocích dronů na Destiny už to pro expedici nebylo moc snesitelné a Telford naléhal, aby loď opustili a pokusili se vrátit na Zemi, když zjistili, že Eli našel způsob, jak vytočit Zemi při dobíjení energie ve hvězdě. Nakonec to uskutečnili, Telford prošel bránou první a ostatní ho následovali. Dorazil v pořádku na Zemi, ale když šli ostatní, hvězda způsobila nestabilitu červí díry, která změnila cíl a poslala všechny 2 000 let zpátky do minulosti na nehostinnou planetu. Planeta měla řídkou atmosféru a byla na ní písečná bouře, takže ji museli brzo opustit, protože už i lidé upadali do bezvědomí. Pomocí KINa našli vhodnou planetu, na které se nakonec usadili a pojmenovali ji později Novus. Brzy po příchodu se lidé rozdělili na dvě frakce: Tenarany a Futurany. Během následujících 2 000 let jejich společnost vyspěla a expandovala do vzkvétající metropole s vyspělou technologií (2x12 – Dvojí osud, 2x18 – Epilog).

Metropole lidí z Novu před odletemKdyž byla planeta Novus ohrožována černou dírou, která se přibližovala k systému a její působení zvýšilo tektonickou a vulkanickou činnost planety, rozhodli se prozkoumat okolní světy pro založení kolonie a nakonec museli Novus evakuovat. Nalezli aspoň tři vhodné světy a založili na nich kolonie. Sopečná erupce nakonec bránu na Novu pohřbila v lávě. Poté nebyl zbytek lidí schopen uniknout z umírajícího světa a Tenarané s Futurany odhodili své názorové rozdíly a začali spolupracovat, aby postavili masivní evakuační lodě, které by jim dovolily se dostat na svou nejbližší kolonii (Epilogue), i když by jim cesta trvala asi 200 let (SGU 2x18 – Epilog).

Kolonie (Common Descent) lidí z NovuExpedice při své cestě galaxií (Bolest) narazila náhodou na jednu jejich kolonii (Common Descent), když potřebovali zásoby a našli tam asi stovku svých potomků lidí z Novu, kteří tam uvízli, když zkoumali vhodné světy pro kolonizaci a brána na Novu byla pohřbena v lávě. Po útoku Dronů se pro ně nakonec vrátili a shodli se, že je budou z kolonie evakuovat na Novus. Vzali je tedy na palubu Destiny, a když přiletěli k Novu, zjistili, že planeta je už neobydlena a nikdo tam není. Prohledáním tenaranského archivu se expedice dozvěděla něco o jejich historii a o tom, kam odešli. Na Novu po nich zůstali také nějaké zásoby a materiály, které si expedice vzala s sebou. Kolonisty pak vysadili na jejich kolonii (Epilogue), kam také letěli evakuační lodě (SGU 2x17 – Společný původ, 2x18 – Epilog).

Opuštěná kolonie (Blockade) lidí z NovuKdyž Destiny riskovala dobíjení energie v modrém veleobrovi (velmi žhavá a velká hvězda) kvůli blokádě hvězd velitelskými loděmi, poslala posádku na jedinou planetu v dosahu, která se ukázala také jako Kolonie Novus (Blockade). Na kolonii bylo město, které se jmenovalo Terminus, ale ne tak vyspělé a Eli ho srovnával s dřívější pozemskou Philadelphií. Město už bylo opuštěné, protože bylo dříve napadeno drony. Většina kolonistů ale unikla před zkázou dronů. Expedice tam našla nějaké šatstvo a také noviny, které o útoku informovali (SGU 2x19 – Blokáda).

 

Nahoru

Známí lidé z Novu

Abigale

AbigaleAbigale byla jedna z lidí z Novu, která cestovala hvězdnou bránou na planety, které zkoumali kvůli vhodným podmínkám pro kolonizaci, jelikož se jejich svět rozpadal. Po příchodu na kolonii Novus (Common Descent) na ní uvízla s ostatními po dobu 30 let, protože brána na Novu už nebyla aktivní. Byla jedna ze starších, která uvítala tým Předků z expedice Destiny, která je tam našla. Abigale je naposledy spatřena naživu (SGU 2x17 – Společný původ).

 

Alan Scott

Alan byl synem nadporučíka Matthew Scotta a Chloe Armstrongové. Narodil se na Novu a byl pojmenován po dědečkovi Scotta z matčiny strany. Později se oženil s ženou jménem Claire a společně posílali zprávu svým rodičům, že čekají první dítě. Alan už není mezi živými (SGU 2x18 – Epilog).

Betty

BettyBetty byla jedna z lidí z Novu, která cestovala hvězdnou bránou na planety, které zkoumali kvůli vhodným podmínkám pro kolonizaci, jelikož se jejich svět rozpadal. Po příchodu na kolonii Novus (Common Descent) na ní uvízla s ostatními po dobu 30 let, protože brána na Novu už nebyla aktivní. Byla jedna ze starších, která uvítala tým Předků z expedice Destiny, která je tam našla. Připravila také na uvítání Předků čaj. Betty je naposledy spatřena naživu. Postavu zahrála herečka Christina Jastrzembska (SGU 1x17 – Společný původ).

 

Claire Scottová

Claire byla manželka Alana Scotta a snachou nadporučíka Matthew Scotta a Chloe Armstrongové. Narodila se na Novu. Spolu s Alanem posílali zprávu svým rodičům, že čekají své první dítě. Claire už není mezi živými (SGU 2x18 – Epilog).

Dale Greer

Dale GreerDale byl synem master seržanta Ronalda Greera a Lisy Parkové. Narodil se po nějaké době, co se expedice usadila na planetě Novus. Byl pojmenován po Dale Volkerovi, který zemřel krátce po příchodu expedice na Novus. Dale už není mezi živými (SGU 2x18 – Epilog).

 

 

Ellie

EllieEllie byla jedním z potomků expedice Destiny, která se narodila na kolonii Novus (Common Descent), když neměli kolonisté spojení se svou planetou a museli tam zůstat. Ellie vyrůstala s učením předků a dokázala ze záběrů z KINa rozpoznat tým, když dorazil na kolonii. Ellie také věří, že Rush je démon, který vyrve duše z těla lidí. Spolu s Jasonem byla jeden z prvních potomků, kteří se setkali s týmem expedice, když tam dorazili a zavedli je spolu k ostatním na kolonii. S Jasonem také odpovídala na otázky Wrayové. Později se dostala s ostatními kolonisty na Novus a byla v raketoplánu, který pilotoval Scott. Po opuštění Novu byla převezena s ostatními na kolonii Novus (Epilogue) a naposledy byla spatřena naživu. Postavu zahrála herečka Katie Findlay (SGU 2x17 – Společný původ, 2x18 – Epilog).

Jason

JasonJason byl jedním z potomků expedice Destiny, který se narodil na kolonii Novus (Common Descent), když neměli kolonisté spojení se svou planetou a museli tam zůstat. Jason vyrůstal s učením předků a dokázal ze záběrů z KINa rozpoznat tým, když dorazil na kolonii. Jason také věří, že Rush je démon, který vyrve duše z těla lidí. Spolu s Ellie byl jeden z prvních potomků, kteří se setkali s týmem expedice, když tam dorazili a zavedli je spolu k ostatním na kolonii. S Ellie také odpovídal na otázky Wrayové. Později se dostal s ostatními kolonisty na Novus a byl v raketoplánu, který pilotoval Scott. Po opuštění Novu byl převezen s ostatními na kolonii Novus (Epilogue) a naposledy byl spatřen naživu. Postavu zahrál herec Reilly Dolman (SGU 2x17 – Společný původ, 2x18 – Epilog).

Landon

LandonLandon byl jeden z lidí z Novu, který cestoval hvězdnou bránou na planety, které zkoumali kvůli vhodným podmínkám pro kolonizaci, jelikož se jejich svět rozpadal. Po příchodu na kolonii Novus (Common Descent) na ní uvízl s ostatními po dobu 30 let, protože brána na Novu už nebyla aktivní. Byl jeden ze starších, který uvítal tým Předků z expedice Destiny, která je tam našla. Naposledy spatřen naživu (SGU 1x17 – Společný původ).

 

Matthew Wallace

Matthew WallaceMatthew byl vnukem Eliho Wallace a mariňáka Barnesové. Po založení základní školy na Novu učinil veřejný projev a představil posledního přežívajícího člena expedice, Camile Wrayovou. Metthew už není mezi živými. Postavu zahrál herec Lane Edwards (SGU 2x18 – Epilog).

 

 

Sára Youngová

Sára YoungováSára byla dcerou plukovníka Everetta Younga a poručíka Tamary Johansenové. Měla staršího bratra Stevena. Narodila se na Novu. Sára už není mezi živými. Postavu zahrála herečka Shauna Johannesen (SGU 2x18 – Epilog).

 

 

Steven Young

Steven YoungSteven byl synem plukovníka Everetta Younga a poručíka Tamary Johansenové. Měl mladší sestru Sáru. Byl vůbec prvním dítětem narozeným na Novu a byl pojmenován po dědečkovi Younga z matčiny strany. Steven už není mezi živými. Postavu zahrál herec Shaughnessy Redden (SGU 2x18 – Epilog).

 

 

Yaozu

YaozuYaozu je jedním z potomků expedice Destiny a byl vyslán ještě s dalšími lidmi prozkoumat planetu vhodnou pro kolonizaci. Musel potom s ostatními zůstat na kolonii Novus (Common Descent), protože se nemohli s Novem spojit. Narodil se na Novu a jméno má po otci Camile Wrayové. Když byl ještě dítě, jeho otec chtěl, aby s ním pak pracoval, když pracoval v tenaranském archivu. V roce 2011, 30 let poté, co zůstal s ostatními na kolonii Novus (Common Descent), byl vůdcem kolonistů. Setkal se tam také s týmem z expedice Destiny, který kolonii navštívil. Byl překvapen stejně jako tým. Po útoku dronů spolu s kolonisty byl převezen na Novus, kde zjistil, že už tam nikdo nebyl. Pomohl expedici získat nějaké zásoby, protože je zavedl do bunkru, kde také poskytl expedici nějaká data z tenaranského archivu. Po opuštění Novu byl s ostatními kolonisty převezen na kolonii Novus (Epilogue). Naposledy spatřen naživu. Postavu zahrál herec August Schellenberg (SGU 2x17 – Společný původ, 2x18 – Epilog).

Nahoru


Nakaiové

Popis / Technologie / Historie / Poznámka

Nakai

Nakaiové je první vyspělá rasa schopná vesmírného cestování, se kterou se expedice Destiny setkala na jejich cestě v první galaxii (Vzduch), od jejich příchodu na loď. Prvně se setkali s Tau'rii v roce 2010.

Popis

Nakaiové při práciVýška Nakaiů se zdá být srovnatelná s lidmi, tedy do dvou metrů. Jejich zvláštnost je dána už tím, že mají modrou kůži, což je docela neobvyklé. Jedná se o humanoidy, protože se stavbou těla podobají člověku, čili mají dvě nohy a dvě ruce, ale jejich stavba nohou je jiná, protože provádějí digitigrádní pohyb, to znamená, že mají dva klouby, stejně tak jako zadní končetiny u některých pozemských zvířat. Jejich ruce mají 4 prsty bez palce, které jsou hodně dlouhé a zkracují se směrem k malíčku, takže jejich nejdelší prst je ukazováček ve srovnání s lidmi a ne prostředníček jako u nás. Mají dvě oči, které svítí nebo odráží velké množství modrého světla. Po obou stranách hlavy zpod očí vychází jakýsi pár vous podobných sumci, které končí v límci jejich obleku. Není známo, jakou mají funkci. Nejsou vidět žádné náznaky uší, alespoň tak, jak je známe, ale je pravděpodobné, že nějaké sluchovody mít budou, protože se dorozumívají i řečí.  Ústa mají podobná jako lidé a na stejném místě hlavy, stejně tak i výčnělek, podobající se nosu. V ústech mají zuby, takže se dá předpokládat, že je používají nejenom k mluvení, ale i k přijímání potravy. Hlava je protáhlá dozadu a je na ní jakýsi hřebínek, skládající se ze tří kůstek. Zdá se, že jejich tělo je fyzicky slabší než lidské, protože jednoho Dr. Rush přemohl a uškrtil bez větší námahy. Jejich křehká těla jsou chráněna oblekem a ani není příliš jasné, jak koordinují pohyby nohou a rukou, protože na nich jsou vidět jen něčím potažené kosti, bez jakéhokoliv masa a svalů. Komunikují mezi sebou různými skřeky a praskotem. Na základě jejich vzhledu a všudy přítomnosti vody na palubě mateřských lodí se dá usuzovat, že se jedná možná i o obojživelný druh. Atmosféra na jejich lodích byla dýchatelná pro člověka, proto jsou také schopni dýchat kyslík (SGU 1x11 – Vesmír, 2x11 – Osvobození).

Nahoru

Technologie

Nakaiové mají pokročilou technologiiNakaiové jsou na vyspělé technické úrovni, dokonce je vyspělejší než pozemská, pokud by do vývoje lidstva nikdo nezasahoval, jako to udělali Asgardé. Mají velké vesmírné lodě a menší útočné lodě. Mateřské lodě jsou dokonce schopny nadsvětelné rychlosti typu FTL, nebo hyporpohon, to není přesně známo. Mají také technologii, která jim umožňuje proniknout do myslí jiných druhů, jako třeba lidí. Zařízení jim umožní se rychle naučit základní informace a porozumět jazyku sondované mysli. Je pravděpodobné, že se naučili trochu anglicky od Rushe, který jim dovolil posílat zprávy v angličtině, ačkoliv jí nejsou schopni sami mluvit. Mají technologii nádrží s vodou, kde jsou drženi vězni nebo zkoumající subjekty se sondou mysli na spánku.

Podařilo se jim také získat nějakou antickou technologii, protože když četl Rush krátce v mysli jednoho Nakaie, dozvěděl se, že manipulovali s antickým kamenem pro dálkové komunikační zařízení a Young měl podezření, že kámen vzal Rush z Destiny, a když ho našli na planetě ztroskotané lodi Nakaiové, vzali mu ho. Rush to ani nepotvrdil ani nepopřel. Později se Nakaiům podařilo propojit kámen s myslí poručíka Vanessy Jamesové s cílem sabotovat FTL pohon Destiny a umožnit tak útok a převzetí Destiny mezi galaxiemi (SGU 1x10 – Spravedlnost, 1x11 – Vesmír, 1x12 – Rozděleni, 1x16 – Sabotáž).

Nahoru

Historie

Nakaiové věděli o Destiny a expedici po nějakou dobu a Destiny se stala něčím, po čem moc toužili. Podle Nicholase Rushe, který byl chvíli nervově propojen s jedním Nakaiem, byla spojena alespoň jedena z jejich útočných lodí s Destiny ještě před příchodem expedice. Další jejich loď zůstala skryta a stále připojena k trupu Destiny, která vysílala naváděcí signál, tak mohli Destiny sledovat. První loď pak Destiny opustila krátce po příchodu expedice a druhá loď byla objevena Eliem a zničena střelou z raketoplánu (SGU 1x03 – Vzduch III, 1x11 – Vesmír, 1x12 – Rozděleni).

Zardoušený Nakai RushemPrvní setkání expedice s cizím humanoidním druhem bylo právě s Nakaii, když Rush nevědomky aktivoval nouzový signál z havarované lodi na planetě, kde byl Youngem zanechán. Nakaiové ho našli, zajali a umístili ho do jedné z jejich nádrží se sondou mysli. Jejich existenci zjistil zbytek expedice chvíli poté, když se plukovník Young pokoušel pomocí dálkového komunikačního zařízení spojit se Zemí a místo toho se dostal do mysli jednoho z nich. Destiny byla krátce poté napadena jednou jejich mateřskou lodí a Chloe Armstrongová byla unesena v následujícím konfliktu. Young použil komunikační kameny, aby se dostal do těla jednoho z nich a zachránil ji. Místo ní ale nalezl Rushe v nádrži, kterého osvobodil. Při použití sondy mysli pro získání nějakých informací od Nakaiů se spojení přerušilo. Young nařídil Elimu zničit mateřkou loď po návratu do jeho těla, zatímco Rush přes sondu zjistil, že je tam Chloe a šel ji zachránit. Ačkoliv se nezdálo, že by Destiny viditelně poškodila jejich loď a ve skutečnosti byla blízko vlastního zničení při tomto pokusu, protože zapojili hlavní zbraň, která přetěžovala systémy, mateřská loď ustoupila z boje krátce poté, co se Rushovi s Chloe podařilo z ní uniknout v útočné lodi (SGU 1x11 – Vesmír).

Nakaiové se později vrátili, protože měli na Destiny sledovací zařízení v lodi přichycené k trupu a také bylo jedno implantováno do hrudi Rushe, když byl v jejich zajetí. Přiletěli ve třech mateřských lodích zrovna v době, když probíhal na Destiny převrat, kdy civilisté odřízli vojenský personál. Pokoušeli se přemoci štíty Destiny střelami z hlavních zbraní jejich lodí. Rushovi se podařilo převést energii do štítů, které odolaly útoku, zatímco z něj bylo sledovací zařízení chirurgicky odstraněno. Destiny pak skočila do FTL jen s malým poškozením (SGU 1x12 – Rozděleni).

Když poručík Vanessa Jamesová zapomněla vymazat otisk její mysli z kamene pro dálkovou komunikaci a nikdo si to neuvědomil, Nakaiové byli schopni využít komunikační kámen v jejich držení, aby převzali kontrolu nad jejím tělem a sabotovali FTL pohon Destiny, aby ji připravili na další jejich útok. Navíc zanechali několik útočných lodí na planetách v dosahu Destiny pro případ, že by na ně expedice chtěla uprchnout. Přiletěli k Destiny se dvěma mateřskými loděmi a zahájili útok. Přitom vyslali hodně útočných lodí, které měly za úkol obsadit Destiny. Díky úsilí Jeremyho Franklina byl přemostěn poškozený FTL motor a unikli dříve, než ji mohli Nakaiové obsadit. Nakaiové při tom přišli o několik lodí. Ironií bylo, že pokus o sabotáž Nakaiů vlastně vyřešil problém Destiny, která by jinak neměla dost energie k dosažení další galaxie (SGU 1x16 – Sabotáž).

Pathogen Nakaiů zvýšil inteligenci ChloePozději posádka zjistila, že je Chloe pod vlivem nějakého jejich patogenu, který ji Nakaiové nasadili, když byla u nich v zajetí. Patogen pracoval na buněčné úrovni a začal ji později i měnit. Ovlivňoval její mysl a dokonce ji přiměl k jakémusi transu, při kterém se chovala podivně a pak si to nepamatovala. Byla také schopna podvědomě pochopit jejich písmo a zřejmě i antický jazyk, i když nebyla zrovna v transu a ovládána patogenem. Její intelekt se také díky němu zvýšil, což ji umožnovalo řešit i velmi složité rovnice.

Patogen Nakaiů způsoboval měnění ChloeRush se ji pokusil vyléčit posazením do křesla s neurálním rozhraním, ale tento pokus selhal. Spíše než to všem říci, s ní uzavřel dohodu, že mu bude nápomocna v řešení jeho problémů. O několik týdnů později začala Destiny vytvářet bojové simulace s Nakaii, kteří útočili  na Destiny, které působily na sny plukovníka Younga. Patogen v krevním řečišti Chloe také začal manipulovat viditelně s jejím vzhledem, který vytvářel na kůži jakési šedé výrůstky připomínající rostliny (SGU 2x04 – Patogen, 2x06 – Pokus a omyl).

Nakaiové odstraňují patogen z ChloePo nějaké době se Nakaiům podařilo dohnat Destiny v další galaxii (Bolest), ale nemohli ji přesně lokalizovat. To se povedlo až poté, když jim Chloe poslala signál, protože věděla, že je stále hledají. Tři mateřské lodě Nakaiů dorazily k Destiny v době, kdy byla pod velkým útokem dronů a vlastně ji zachránili, protože na sebe nalákaly hodně dronů, které jim dvě lodě zničily, zatímco Destiny zničila velitelskou loď. Zbývající loď byla těžce poškozena, ale když tým letěl s raketoplánem pro jeden malý dron, aby ho mohli studovat, zablokovala mu cestu zpět k Destiny a předali jim zprávu v angličtině, aby neutíkali. Expedice se s nimi nakonec domluvila a za to, že pustí raketoplán s dronem ke studiu na Destiny, předají jim Chloe. Nakaiové souhlasili a nakonec odstranili patogen z těla Chloe, takže Chloe a Scott mohli raketoplánem odletět předtím, než mateřská loď skočila do nadsvětelné rychlosti. Chloe ale po odstranění patogenu zůstaly některé schopnosti, které před tím neměla, jako třeba intelekt. Chloe si byla jista tím, že to, co oni od ní dostali, bylo pro Nakaie více než kdy před tím určeno k převzetí Destiny, ale od té doby už o nich nebylo slyšet (SGU 2x11 – Osvobození).

Nahoru

Poznámka

Podle Josepha Mallozziho si Nakaiové byli vědomi Destiny už nějakou dobu, i když nebylo pravděpodobné, že věděli o její skutečné misi. Nicméně byli ohromeni jejími útočnými a obranými schopnostmi. Navrhl, že narazili na Destiny při jednom z jejích dobíjení energie ve hvězdě a pokoušeli se s ní komunikovat, a když nedostali odpověď, rozhodli se pro skenování lodi. Jak šel čas, jejich zájem je zavedl ke zjištění, že je loď bez posádky a pokoušeli se dostat na Destiny, ale byli odrazeni automatizovanou obranou lodi.

Nahoru


Ursini

Popis / Technologie / Historie

Ursin

Ursini, tak si říkala jedna rasa, kterou expedice objevila na rozsévací lodi Antiků v galaxii, kterou měly pod palcem automatické lodě. Setkali se prvně s Tau'rii koncem roku 2010, když jimi byli probuzeni příchodem na loď. Je to rasa na vyspělé technologické úrovni, protože mají vlastní vesmírné lodě. Jejich rasa je pravděpodobně již zaniklá.

Popis

Ursini jsou velmi hbití a mají vynikající reflexyTato rasa je zajímavá tím, že se řadí mezi členovce a zároveň i mezi humanoidy, protože májí podobnou stavbu těla, jako člověk. Mají dvě nohy a dvě ruce jako lidé, ale nedosahují takové výšky jako člověk. Nohy mají, podobně jako Nakaiové, dva klouby. Jejich maximální výška je do 1,5 m. Hlavu mají spíše podobnou hmyzu než člověku, ale mají normálně dvě oči s výraznými očnicovými oblouky. Mají nos i ústa, ale žádnou bradu. Sluchovody opět nejsou viditelné jako u Nakaiů, ale budou je mít, protože se dorozumívají normální řečí jako člověk. Zdá se, že mají po celém těle a končetinách něco jako exoskeleton, podobně jako hmyz, který je chrání a mají tenké a kostnaté tři větší a jeden malý prst na každé ruce. Na nohách mají naopak jen tři a mohutné prsty. Jsou schopni dýchat stejnou atmosféru jako lidé. Jejich struktura těla jim také dovoluje rychlé pohyby, a proto jsou dost hbití a schopní skákat po stěnách, nebo se po nich plazit po čtyřech s překvapivou rychlostí. I když po nich člověk vystřelil, unikli po stěně střelbě a zmizeli v mžiku z dohledu, takže mají i vynikající a lepší reflexy jak člověk. Na těle měli také nějaký oblek, který jim chránil tělo (SGU 2x03 – Procitnutí).

Nahoru

Technologie

Ursini mají pokročilou technologiiZdá se, že mají Ursini docela pokročilou technologii, protože mají velké vesmírné lodě, i když se neví, jestli jsou schopny nadsvětelné rychlosti, ale je to pravděpodobné. Na několik těchto lodí narazila expedice, ale vždy se jednalo o poničené nebo zničené lodě. Plně funkční loď nebyla vidět. Vlastní také energetické zbraně, které střílejí červené energetické střely omračující cíl na krátkou dobu. Používají také hibernační komory, které dokáží udržet jejich druh ve stázi po hodně dlouho dobu. Jejich lodě vlastní zbraně, ale zdají se být horší ještě než staré antické zbraně na Destiny a rozsévací lodi. Z tohoto důvodu také poslali výzkumný tým na nalezenou rozsévací loď a chtěli ji využít ve válce s drony (SGU 2x03 – Procitnutí, 2x07 – Pro dobro všech).

Nahoru

Historie

Ursin otáčí směr čerpání energie u konzoleKdyž expedice Destiny nalezla jednu rozsévací loď plující vesmírem, tak jejich příchod na palubu probudil jednoho Ursina v hibernační komoře, který si to zamířil rovnou do kontrolní místnosti, kde před Volkerem zkolaboval. Tak Ursini potkali, jestli ne prvně tak určitě po dlouhé době, nějaké živé bytosti. Mezitím se probudili ostatní, kterých byl asi tucet, a schovali se před expedicí. Poručík Scott se snažil s tím jedním komunikovat, když se probral, ale bez úspěchu. Lidské jídlo mu také moc nechutnalo.

 

Telford zůstává na rozsévací lodi s UrsiniNakonec, když se expedice pokusila využít velké množství energie rozsévací lodi k vytočení Země, Ursini napadli Dr. Rushe a omráčili ho. Pak pomocí konzolí obrátili tok energie a začali ji čerpat z Destiny. Ursin, kterého eskortovali na Destiny, nakonec unikl a dokázal se vyhnout i střelám. Plukovník Telford zůstal na palubě, aby se pokusil přerušit tok energie z Destiny, ale Rush z můstku odpojil obě lodě od sebe, než bude pozdě a ztratí moc energie a Telford zůstal na rozsévací lodi. Ten byl pak v kontrolní místnosti obklopen Ursini (SGU 2x03 – Procitnutí).

 

Telford spolupracuje s Ursini při záchraně DestinyExpedice si po tomto incidentu myslela, že je to nepřátelská rasa, ale nebylo tomu tak, byli jen nedůvěřiví. Ursini byli zapojeni ve válce se silným protivníkem bezpilotních lodí neznámého původu, které náhodou probudili, když byly neaktivní. Ursini byli schopni komunikovat s Telfordem prostřednictvím hibernačních komor, protože tam byl zabudovaný mechanismus, který držel jejich mozky aktivní při stázi a přenášel základní znalosti Ursinů do mysli Telforda. Ursini na rozsévací lodi s Telfordem přiletěli na pomoc Destiny, když byla napadena drony a pak je požádali o pomoc se zničením velitelské lodě dronů, která měla na svědomí zničení jejich lodí. Nabídli odtažení Destiny v FTL na bezpečné místo, kde mohou provést opravy, než se pustí do boje s velitelskou lodí, ale místo toho je přivedli rovnou k velitelské lodi a byli znova napadeni. Aniž mohli provést opravy, štíty Destiny šly rychle dolů a neměli nakonec jinou možnost, než Ursinům pomoci (SGU 2x10 – Oživení).

Ursini posílají omluvnou zprávu a letí vstříc smrtiPo úspěšném zničení velitelské lodi, se Ursini z rozsévací lodi snažili kontaktovat svou kolonii, ale dostali jen automatickou odpověď, což značilo, že byla objevena a zničena drony. Signál zachytila další velitelská loď a směřovala k nim. Protože Ursini vyskočili z FTL moc brzy, rozsévací loď měla nenávratně poškozen FTL pohon a nemohli utéct, aby se vyhnuli detekci. Proto, když byla Destiny znovu pod útokem dronů z druhé velitelské lodi, Ursini se jim omluvili, že je zatáhli do jejich války a zahájili sebevražedný útok na velitelskou loď. Ursini i s rozsévací lodí byli zničeni ještě před tím, než se k ní dostali na dostřel, ale koupili tak trochu času expedici, aby opravila štíty a mohli skočit do FTL a utéct z bojiště. Po zničení rozsévací lodi expedice věřila, že byli poslední a jejich rasa zanikla (SGU 2x11 – Osvobození).

Nahoru


Nehumanoidní rasy


Cizí parazit

Cizí Klíště

Odstraňování cizího parazitaCizí parazit je jakýsi malinký hmyz, se kterým se setkala expedice Destiny během jedné mise na planetě v druhé galaxii (Bolest), do které zrovna dorazili. Je také dost podobný pozemskému klíštěti, proto ho tak nazývali. Přisávají se na zadní stranu krku oběti a uvolňují toxin, který zesiluje negativní emoce, projevující se jako halucinace nejhorších obav oběti, čili člověk má halucinace toho, čeho se bojí. Na každého jedince tedy působí jinak. Vanessa Jamesová chtěla Scotta, ale ten miloval Chloe, proto ho po sexu zabila lampičkou. Dale Volker byl zase stále zadržován v malém prostoru. Ronald Greer obviňoval Wrayovou a Rushe ze spiknutí a převzetí kontroly nad lodí a chtěl se s nimi vypořádat. Chloe Armstrongová se bála o svého otce. Scottovi se zjevoval syn a Nicholas Rush byl zadržován v nádrži Nakaiů a viděl jejich invazi na Destiny. Jakýkoliv pokus o jejich odstranění způsobil, že se zavrtávalo hlouběji a uvolňovalo mnohem více toxinu a potenciálně mohlo hostitele dokonce zabít. Pokud se to stane, přesune se ve velmi krátké době na jiného blízkého hostitele. Při použití jedu Squigglerů se ovšem dokážou zklidnit, čímž mohou být nakonec odstraněni (SGU 1x17 – Bolest).

Nahoru


Dinosauru podobný tvor

Dinosauru podobný tvor

Tlama tvora plná ostrých zubů i s jazykemToto velké stvoření pochází z neznámé mlhavé planety galaxie (Vzduch). Tvor je velký jako dinosaurus a mezi stromy se proplétal těžce. Má mohutné čtyři končetiny (oproti tělu), po kterých chodí. Má normálně dvě oči, dvě nozdry a obrovskou tlamu s velkým množstvím špičatých zubů. Podél celého hřbetu tvora se táhne sada jakýchsi trnů. Zdá se být teritoriální a chrání si své území, ne-li agresivní, protože napadl tým bez zjevné provokace. Poručík Scott, Chloe a Eli se s jedním setkali, když cestovali bránou na různé světy, aby nalezli Destiny. Jakmile přišli na planetu, ihned se tvor přiblížil a napadl je. Elimu se podařilo rychle vytočit hvězdnou bránu, než je mohl chytit, protože by byli jinak bez šance. Střelné zbraně totiž neměly žádný účinek a akorát ho to více rozzuřilo (SGU 1x15 – Ztraceni).

Nahoru


Obří pavouk

Obří pavouk

Obří pavouk vylézá, ale neublížíObří pavouci jsou tvorové s deseti nohama žijící na planetě s ruinami nějaké vyhynulé civilizace. Také to vypadá, že mají pět párů očí na hlavě a velmi ostré špičaté zuby. Jinak tělo vypadá podobně, jako běžný větší pozemský pavouk, samozřejmě je ale mnohokrát větší, možná i větší jak člověk. Nadporučík Scott, Eli, Chloe a seržant Greer se setkali s dvěma z nich, když prozkoumávali tunely pod ruinami města. Greer na něj vystřelil, ale mělo to za následek to, že se zhroutil strop tunelu a sutiny jim zablokovaly jejich jedinou cestu ven.

Není známo, jak je ve skutečnosti agresivní nebo nebezpečný. Pravděpodobně spíše tvoří pavučiny, než aby sami lovili kořist, a zdají se být osamělá stvoření, protože se tým setkal jen s jedním a ne skupinou pavouků. Později tým objevil druhého obřího pavouka a ten na ně ani nezaútočil (SGU 1x14 – Člověk, 1x15 – Ztraceni).

Nahoru


Prašní brouci

Prašní brouci

Tito brouci jsou mikroskopický hmyz, který pochází z pouštní planety z neznámé galaxie (Vzduch). Byli vůbec prvním cizím druhem, na který expedice narazila po příchodu na Destiny. Jednotlivý prachový brouk je příliš malý na to, aby byl vidět pouhým okem. Ve velkých skupinách už vypadají jako putující mrak písku. Pokud jsou řádně živení, množí se velmi rychle a jsou schopni vyrůst z malé skupinky k viditelnému mraku během několika dnů. Jejich hlavním zdrojem potravy je voda, kterou mohou konzumovat rychlým tempem. V tandemu s jejich reprodukční rychlostí, malá skupina, která se dostala na Destiny, byla schopna zkonzumovat 45 000 litrů vody (45 tun) během několika dní (poznámka autora: je těžké uvěřit, kam se to všechno ztratilo, jejich množství na to rozhodně nevypadalo). Mohou také přežít bez kyslíku. Ve velkém množství jsou dost silní na to, aby promáčkli víko kovového barelu a dokonce utrhli zajištění a otevřeli ho.

Pokud jsou prašní brouci vyprovokovaní, dokážou zabíjetPrašní brouci jsou normálně poddajní, obvykle zrovna při krmení na jakémkoliv zdroji vody, který najdou. Zdají se být zvědaví, zkoumají jakékoli stvoření, se kterým se setkají. Nicméně mohou být i nebezpeční, pokud jsou vyprovokováni. Když vojín Gorman vystřelil ze své zbraně do roje, hejno ho obklopilo a nadělilo mu tržné rány, které se ukázaly být smrtící. I když to není zcela prokázáno, mohou mít nějaké telepatické vlastnosti, protože měl nadporučík Scott vize při sledování hejna. Zdá se, že stejné hejno ho při druhém setkání také poznalo, protože se zformovalo do usmívající se tváře, zatímco se vznášelo nad ním (SGU 1x03 – Vzduch III, 1x06 – Voda).

Historie

Prašní brouci zachraňují ScottaNěkdy před prvním kontaktem s expedicí Destiny se zdálo, že prašní brouci úplně vysušili celou pouštní planetu, protože expedice věřila, že to byla dříve kvetoucí planeta plná života. Setkali se s expedicí prvně v roce 2010, když na jejich planetě hledal tým vápenec pro své nefunkční filtry CO2 na palubě Destiny. Nadporučík Scott byl původně jediný známý člověk, kterého viděli, ačkoli on věřil, že jsou jen jeho přelud. Testoval jejich inteligenci a chuť k jídlu tím, že nalil vodu do písku, zatímco je sledoval, když se přesunuli a vstřebávali vodu. Nakonec je následoval, až došli ke dnu vyschlého jezera, ve kterém se nacházel vápenec, který potřeboval. Když se Scott zhroutil vyčerpáním z horka, hmyz vytvořil z písku jeho tvář a uvolnil dostatečné množství vody, aby ho zachránili (SGU 1x03 – Vzduch III).

Prašní brouci modelují před Scottem tvářKdyž se Scott vrátil na loď, malé množství hmyzu prošlo bránou s ním, aniž by o tom věděli, pravděpodobně ulpěli na jeho šatstvu. Rychle se začali množit a konzumovat lodní zásoby vody, aniž by odhalili svou přítomnost, přičemž spotřebovali dříve řečených neuvěřitelných 45 tun. Nakonec jich bylo tolik, že byl roj již viditelný. Posádka si je začala uvědomovat, a když je začala sledovat, hmyz smrtelně zranil Gormana po tom, co je vyprovokoval palbou ze své zbraně. Nakonec byli T.J. úspěšně vlákáni do skladu vody, kde je zavřela do jednoho barelu s vodou a pak ho vyhodili bránou na planetu Hoth, kde barel otevřeli a unikli ven. Zdálo se ovšem, že si Scotta pamatují, protože ho něžně obletovali, zatímco ležel. Nad ním ze sebe vymodelovali jeho tvář a usmívali se na něj, než odletěli pryč. Hot se pak stal jejich novým domovem. Není známo, jestli na pouštní planetě někteří zůstali (SGU 1x06 – Voda).

Nahoru


Squiggler

Squiggler

Hnízdo SquigglerůSquiggler v nočním vidění KINaSquiggler je jedno z mála oficiálních pojmenování rasy. Expedice na ně narazila na planetě džungle, která je jejich domovem. Ví se o nich málo, ale co je zajímavé, že mají zelenou krev a jejich kousnutí je doprovázeno jedem. Vzhledem se velmi podobají Goa'uldovi, protože se jedná o asi 40 cm dlouhého hada, který se k přední části rozšiřuje. Na hlavě 5 chapadel, která se přisají na tělo a musí mít také ostré zuby, když se dokáže prokousat lidským tělem a ještě k tomu přes kosti. Jejich jed ovšem obsahuje některé protilátky, které je možno použít pro vyléčení nemoci způsobené virem z planety Hoth, který zabijí, a který si expedice přinesla v pitné vodě. Je to jistě zajímavé a dost náhoda. Jiné látky v jedu fungují také jako částečně účinná anestezie. Není známo, jestli jsou přirozenými predátory, ale mohou snadno zabít lidi tak, že se doslova prokoušou tělem oběti přes hrudník. Nežijí osamoceně, ale v nějakých hejnech a přes den jsou zalezlí v hnízdech, podobných jako termití na Zemi, páchnoucí sírou. Vycházejí ven v noci a jsou extrémně agresivní a velmi rychlí a mrštní (SGU 1x08 – Čas, 1x12 – Rozděleni).

 

 

Alternativní časová osa

Squiggler opouští mrtvé tělo ChoeExpedice na ně prvně narazila v alternativní časové ose, když byli posláni zpět v čase vlivem erupce místní hvězdy. Na planetu džungle vyrazili kvůli karanténě, protože na Destiny propukla nemoc z viru, který si přinesli v pitné vodě. Během první noci je Squiggleři napadli a nakonec je všechny zabili mimo nadporučíka Scotta a Rushe. Rush uprchl bránou, ale byl poslán zpět v čase a Scott celý útok prospal, protože ztratil vědomí po kousnutí Squigglerem. Scott poté udělal záznam do KINa a poslal bránou, čímž resetoval jejich časovou linii.

 

Squiggler útočí a snaží se provrtat tělemKdyž se dozvěděli, že jed Squigglerů může zachránit nemocné lidi na palubě Destiny, vyslali několik vojáků na planetu, včetně Younga a Greera, aby nějakého získali, jenže byli všichni opět zabiti až na Scotta, který podobným způsobem jako před tím, udělal nahrávku s novými pokyny a resetoval znovu jejich časovou osu (SGU 1x08 – ČasT).

 

 

Nahoru


Stavitelé světů

Příchod Stavitelů světů (neznáme vzhled)

Tuto neznámou rasu můžeme zařadit, i když jsme ji nikdy neviděli, protože o ní něco řekl Mallozzi na svém blogu (viz poznámka). Je tedy pravděpodobné, že je na podobné úrovni jako Antikové, čili nějaká energetická forma a při svém vývoji se nepodobala člověku. Je to jinak mimořádně vyspělá civilizace, která pravděpodobně stvořila celý hvězdný systém s obyvatelnou planetou se životem, kterou expedice pojmenovala jako Eden (Ráj). Systém stvořili někdy mezi průlety rozsévacích lodí a příletem Destiny, protože nebyl zanesen v žádných antických hvězdných mapách. Zanechali na ní také vysoký obelisk, který byl popsán jejich písmem, které nikdo z expedice nerozluštil. Obelisk byl vysoký 600 m a vysílal slabé elektromagnetické pole. Pravděpodobně sloužil k tomu, aby je varoval, pokud někdo na planetu přišel, protože vyslal po příchodu expedice do vesmíru proud energie a později planetu opravdu navštívili. Dokázali obnovit do původního stavu neživé předměty a stroje. Mysleli si, že mohou vrátit i život člověku, ale to se jim nepovedlo, protože když oživili mrtvé členy expedice, která zůstala na Edenu, žili jen chvíli a umřeli znovu na stejné příznaky jako na planetě, protože možná dokázali oživit mrtvé, ale nedokázali vrátit duši. Dokázali nějak přenášet věci prostorem na obrovské vzdálenosti, protože bylo popisováno, že v jednu chvíli raketoplán s oživenými členy expedice u Destiny nebyl a najednou byl. Není známo, co se s nimi stalo, ale stále existují (SGU 1x13 – Víra, 2x09 - Návštěva).

Poznámka

Podle Mallozziho, kdyby měli šanci udělat třetí sérii, už by se v ní objevili. Na svém blogu uvedl, že si jejich planetu a celou civilizaci představovali velmi vyspělou a silnou, ale byli velmi odlišní ve srovnání s Antiky. Neměli mít také žádné rozsáhlé znalosti o Anticích a ani se nevyvíjeli z fyzické formy jako lidé.

Nahoru


Stvoření (Cloverdale)

Stvoření (Cloverdale)

Nic jiného než stvoření v jeho okolí nepřežijeNa toto stvoření narazila expedice na jedné planetě, které vykazuje vlastnosti jak rostlinstva, tak živočichů. Stvoření je velké, jakási žijící rostlina, která přebývá pod povrchem planety. Může růst závratnou rychlostí, která je vidět pouhým okem a mohou se šířit jak organickým, tak i anorganickým materiálem. Zdá se, že jsou všechny propojeny rozsáhlým kořenovým systémem a v jejich okolí nic živého nepřežije (rostliny i zvířata), alespoň ne tak, jak jsme je před tím znali. Je velmi odolné proti poškození jakýmkoliv způsobem. Expedice na něj vyzkoušela celou řadu chemických látek od jedu Squigglerů až po kyselinu chlorovodíkovou a také to nemělo vliv. Dokážou také snést velký žár, protože menší stvoření vyžadovalo vytrvalou dávku z plamenometu, aby ho to zabilo. Jsou ovšem citliví na energii nestabilního víru červí díry při aktivaci brány, který je dokáže jen zpomalit, ne zastavit.

Chloe se nechává infikovat stvořenímToto stvoření se šíří dvěma způsoby. Hlavním způsobem šíření je konzumovat veškerý dostupný materiál kolem něj, který přeměňuje v takové míře a způsobem, který zavání až proti zákonům termodynamiky, což podotkla Parková. Pokud cítí další živou formu kolem, zřejmě díky vibracím v zemi, vystřeluje výhonky, aby ji bodly a nakazily ji tak mikroskopickými sporami, které se rychle šíří tělem hostitele. Hostitel dokáže přežít dost dlouho na to, aby rozšířil spory ještě dále.

 

 

Stvoření vychází ze země před bránouV roce 2010 na stvoření narazil Matthew Scott, když šel jeho tým prozkoumat planetu, na které žila, a byl jím infikován sporami. Stvoření pak pronásledovala celý tým, aby ostatní infikovalo také. Chloe Armstrongová věřila, že by proti sporám mohla být imunní díky patogenu od Nakaiů a nechala se schválně jedním úponkem nakazit, aby svou teorii potvrdila. Teorie se nakonec potvrdila a tak Tamara Johansenová dala Scottovi transfuzi krve od Chloe, která nakonec umožnila jeho tělu bojovat s infekcí. Přitom museli stále aktivovat a deaktivovat bránu, aby postup stvoření zpomalili a měli čas na vyléčení Scotta. Poté opustili rychle planetu (SGU 2x05 – Cloverdale).

Nahoru


Šelma (Lov)

Šelma (The Hunt)

Hlava šelmyJe to velký, masožravý a agresivní predátor, který žije v jeskyních v horách a lesích kolem hvězdné brány na planetě (The Hunt) v neznámé galaxii (Bolest). Dokáže si hlídat své teritorium. Tento predátor je zvláštní především tím, že má 6 končetin a delší silný ocas, kterým se rád ohání a omráčí s ním své oběti. Zdá se, že má na všech končetinách jen tři silné prsty zakončené mohutnými drápy. Na tvářích hlavy a bradě má kostní výrůstky, jinak běžné dvě oči, uši, nozdry a velkou tlamu se zuby. Její špičáky jsou větší než ostatní zuby. Své oběti se snaží unést živé a zřejmě je konzumují později. Není jasné, jak inteligentní tento tvor je, ale jsou schopni koordinovaného útoku. Jeden z nich neměl strach ani z ohně a byl schopen rozpoznat inteligenci u lidí a dovolil jim pak odejít z jeho území pokojně.

Šelma dokáže rozpoznat inteligenciKdyž expedice zkoumala planetu, byla jimi napadena a dva členy týmu predátor unesl někam do jeskyní. Expedice nakonec souhlasila s výpomocí čelenů Luciánské aliance, protože byli zběhlí ve stopování, ale nedopadlo to příliš dobře, protože při dalších útocích byli členové expedice zraněni a posláni zpět na Destiny a členové Luciánské aliance byli zabiti. Zůstal jen Greer a Varro, kteří nakonec našli jeskyni, kde byli TJ. s jedním vojákem. Přišli zrovna v momentě, když tam šelma bila, ale obešlo se to bez střelby a nechala všechny odejít. Jeden predátor byl při záchranné operaci zabit (SGU 2x16 – Lov).

 

Nahoru


Vesmírný bizon

Vesmírný bizon

Vesmírný bizon v běhuVesmírný bizon také označovaný jako Spacisaurus (z Mallozziho blogu), jsou velká dvounohá stvoření, která žijí na neznámé planetě (Malice) v galaxii (Bolest). Tvor je v prvé řadě tmavě hnědé barvy a má dvě velké černé oči. Má hřívu, která běží po celé délce jeho hřbetu. Má dlouhý ocas, delší jak samotné tělo a na bradě také vousy. Zbytek těla byl bez srsti a bylo pokryto hroší kůží (podobně jako dinosauři). Má ještě přední končetiny, ale ty jsou zakrslé, jako měli velcí dinosauři. Zdá se, že byli býložravci, protože spásali trávu. Sdružovali se do větších skupin, jako jsou stáda.

 

Splašené stádo vesmírných bizonůV roce 2010 prvně spatřil tým vedený nadporučíkem Scottem celé stádo těchto bizonů, kteří spásali trávu, když se snažili nalézt Simeona, který uprchl, když zabil Ginn, v jejímž těle byla i Dr. Peryová. Později, když se Rush odtrhl od týmu a hnal se z pomsty sám za Simeonem, použil C4 k vystrašení stáda, které se pak celé přehnalo přes Simeona, který byl v cestě a zašlapali ho. Rush pak zbraní dokonal svou pomstu nad bezmocným Simeonem (SGU 2x08 – Pomsta).

 

 

Nahoru


Vesmírný jelen

Vesmírný jelen

Chutná pečínka z vesmírného jelenaPojmenování tohoto zvířete pochází od nadporučíka Scotta. Je to obdoba naší vysoké zvěře a pochází z lesa kolem hvězdné brány planety (The Hunt) v neznámé galaxii (Bolest). Jak už jsem se zmínil, jsou velmi podobní pozemskému jelenovi, akorát byl více zbarvený s jemnou srstí a měl širší hlavu, kde měl místo parohů kostní výrůstky, které se pak také táhly po páteři jelena. Je známo, že jsou také býložraví. Jsou tedy pravděpodobně přežvýkavci, protože byli viděni přežvýkávat potravu. Jsou loveni predátory, kteří se tam vyskytují a jsou pro člověka nejenom jedlí, ale také i velmi chutní, protože byl nakonec jeden vesmírný jelen zabit Greerem a později opečený a snědený expedicí na Destiny, která si takové jídlo moc pochvalovala (SGU 2x16 – Lov).

Nahoru


Virus (Hoth)

Virus (Hoth)

Tento virus jsou mikroskopické organismy, které byly nalezeny v pitné vodě získané z planety Hoth. Byl to třetí cizí druh, se kterým se expedice Destiny setkala v roce 2010. Virus vznikl na ledové planetě v neznámé galaxii (Vzduch) několik miliard světelných led od Mléčné dráhy. Expedice Destiny měla malé zásoby vody a tak se zastavili u planety Hoth, aby plukovník Young se Scottem nasbírali zdánlivě čistý led z planety pro doplnění zásob. Bohužel voda získaná z Hothu nebyla čistá. Tamara Johansenová zjistila, že původní vyšetření vody na mikroby nebylo dost důkladné, aby virus zjistilo, protože byl moc malý. Několik, ne-li všichni členové expedice pili vodu a začali se cítit špatně. Když se objevily první příznaky nemoci, v prvních třech hodinách bylo nakaženým špatně od žaludku a zvraceli, následovala svalová ztuhlost a poté až ztráta vědomí. Pokud se nemoc neléčí, je smrtelná. Přesná inkubační doba se neví, ale je to jistě několik dnů, ale spíš týdnů (SGU 1x06 – Voda, 1x08 – Čas).

Lék

Lék na VirusJak to obvykle bývá, na každý virus je většinou lék a tento není žádnou výjimkou. Expedice na něj čistě náhodou narazila na planetě džungle, který tento virus zabíjí. Nicméně lék byl v jedu extrémně nebezpečného Squigglera. Vzhledem k tomu, že hvězdná erupce způsobila přesun v čase mezi Destiny a planetou, expedice tam našla KINO, které tam zanechala expedice z alternativní časové linie. Po zhlédnutí nahrávky z minulého času, když byli na planetě, byli schopni určit, že Scott byl vyléčen z onemocnění, když byl Squigglerem kousnut, ale ne zabit. Probudil se z kómatu, aniž by měl příznaky nemoci.

V časovém úseku před sluneční erupcí, která by jinak poslala tým opět v čase, se rozhodli jít na planetu a získat živého Squigglera. Bohužel už byla na planetě noc, kdy Squigggleři vylézají a na Destiny už začali umírat první lidé. Několik stvoření už napadlo členy týmu a zabili je mimo Scotta, který běžel zpátky k bráně a vytočil Destiny. Jenže to už začala hvězdná erupce ovlivňovat červí díru a tak nahrál nahrávku do KINa, ve které popsal podrobně všechno, co věděli z prvního KINa a z planety a ze studie viru T.J. a hodil KINO do brány. Ve třetí a dále aktuální časové ose expedice Scottovo KINO našla, cestovala na planetu džungle za denního světla a chytili jednoho Squigglera. Na palubě pak vyléčili všechny nakažené virem (SGU 1x08 – Čas, KINO – New Kind of Crazy).

Nahoru


Nezařazené rasy


Rasa (Člověk)

Na jedné planetě nalezla expedice ruiny po městě nějaké civilizace. Není známo, na jaké technologické úrovni civilizace byla, ale dokázali vybudovat labyrint chodeb pod městem, v němž byly i nějaké znaky a mapa, jak se dostat ven. Více se o této civilizaci neví. Nevíme ani, jestli už zanikla, nebo se přestěhovali na jinou planetu. Samozřejmě také spadá do nezařazených, protože nevíme, jak vypadali (SGU 1x14 – Člověk, 1x15 - Ztraceni).

Nahoru


Rasa (Oživení)

Tato rasa nebyla nikdy vidět a tak se o ní skoro nic neví. Nedokážeme ji ani zařadit, jestli patří nebo nepatří mezi humanoidní rasy. Žila v neznámé galaxii (Bolest), což byla druhá galaxie, kterou na své cestě expedice Destiny prolétala. Co po ní ovšem zůstalo, je docela pokročilá technologie bezpilotních velitelských lodí, které ovládaly menší drony, jež sloužily pro boj. Víme, že tyto lodě postavili za jediným účelem, aby jim pomohly vyhrát válku s nepřátelskou rasou v galaxii (Bolest). Zdá se, že byli úspěšní a nepřítele zlikvidovali, ale pak se lodě obrátily proti nim a pravděpodobně je zničily také. Jsou jediné, co po nich zůstalo a stále ovládají galaxii. Od té doby útočí na jakoukoliv cizí technologii, kterou potkají.

S jejich technologií se nejprve setkali Ursini, kteří je náhodou probudili a od té doby byli s nimi ve válce. Právě Ursini se domnívali, že tato rasa už vyhynula, nebo byla zničena. Později se s jejich technologií setkala i expedice Destiny a měla s nimi od té doby spoustu starostí, protože je pronásledovala všude, dokonce zamezila přístup ke všem hvězdám, v nichž se může bez rizika Destiny dobíjet, a obsadila všechny hvězdné brány na kurzu Destiny galaxií. Také byly jejich lodě pravděpodobně zodpovědné za vyhubení Ursinů. Jejich lodě přetrvaly stále a jsou aktivní (SGU 2x10 – Oživení, 2x11 – Osvobození, 2x17 – Společný původ, 2x19 – Blokáda, 2x20 – Hozená rukavice).

Nahoru


Autor: Scimani © 2011 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu