Technologie - Alteránská, Antická, Lanteánská

Rozcestník technologií

Úvod / Alteránská, Antická, Lanteánská technologie / Univerzální technologie / Ostatní technologie / Zbraně


Úvod

V této kategorii popíšeme nejenom antickou, ale též alteránskou a lanteánskou technologii, protože jsou všechny od jedné původní rasy. (Výjimku tvoří Oriové, kteří jsou sice také příbuzní, ale je to s nimi složité, proto jejich technologie popíšeme zvlášť). Budou zde uvedeny univerzální technologie, (nejenom výhradně antické), což jsou technologie, které využívaly nebo vymyslely i jiné rasy. Takové technologie mají většinou stejnou funkci, ale jiné rasy z nich mohou využívat něco jiného, nebo je používat odlišným způsobem. U takových technologií bude uveden obecný popis a pak využití příslušnou rasou, pokud je známo, v tomto případě Antiky. Technologie jsou uvedeny v abecedním pořadí pod českým názvem, pokud byl název technologie v češtině znám. Jinak je ponechán původní název a ten je zařazený abecedně mezi českými názvy.

Také musím upozornit na to, že i oficiální technologie může být uvedena v neoficiální části databáze, pokud u ní bylo odhaleno něco nového jinde než v seriálech. V takovém případě tam budou uvedeny jen dané změny, doplnění, případně použití a znova se tam celý popis rozebírat nebude. Ale nyní už k antické technologii.

Nahoru


Alteránská, Antická, Lanteánská technologie

Technologie Antiků je mnohem pokročilejší než cokoliv, co Tau'riové, jiní lidé, Goa'uldi, Wraithi a další rasy dosud vyrobili a zůstane to tak s největší pravděpodobností možná po několik příštích století, ne-li tisíciletí. Díky přístupu ke znalostem a technologii Antiků získali Tau'riové značnou výhodu v několika galaxiích a byli tak v relativním bezpečí před hroznými utlačovateli a nepřáteli.

V době, kdy se Antikové povznesli, nasbírali více znalostí než kterékoliv jiné rasy. Dokonce i nyní jsou jejich znalosti mnohem širší než znalosti Tau’riů, Goa’uldů a Wraithů dohromady. Pouze technologie Oriů vytvořená s využitím znalostí povznesených bytostí a asgardská technologie, se mohou v některých ohledech té antické rovnat. Antická technologie je hodně známá pro rozsáhlé využití ovládacích krystalů, a proto je pozoruhodně podobná, jak vzhledem, tak i funkcemi té orijské, neboť obě rasy kdysi žily společně jako Alteráni. Antická technologie je také ze všech známých technologií tou nejodolnější, protože vydrží fungovat i miliony let, aniž by bylo znatelné nějaké drobné poškození nebo zhoršení výkonu.

Ze všech fascinujících antických technologických výtvorů je nejznámější hvězdná brána, avšak Antikové vyvinuli mnoho dalších zařízení, která jsou různorodá a pokročilá, jako je létající město, paprsková transportní technologie, pevný hologram, ZPM, zařízení schopné komunikovat na mezigalaktické vzdálenosti v reálném čase, pohon rychlejší než světlo (FTL) bez nutnosti vstupu do hyperprostoru a další. Hodně z jejich zbrojní technologie bylo navrženo a použito během jejich sto let trvající války s Wraithy v galaxii Pegas. Po návratu do Mléčné dráhy ovšem Antikové neměli už žádnou další potřebu vyvíjet silnější zbraně nebo štíty, protože jejich jedinými potenciálními nepřáteli byli mnohem méně pokročilí Goa’uldi, kteří byli v té době na nižší technologické úrovni.

Antická technologie vyniká též bezpečnostními opatřeními, protože i ty nejstarší technologie jsou konstruovány tak, že pro jejich použití je třeba speciálního genu, avšak ve velkém počtu případů je tento gen nutný pouze pro jejich aktivaci. V takových případech, kdy je technologie už aktivována, ji může dále využívat už kdokoliv bez ohledu na to, zda má, nebo nemá příslušný gen. Jediné známé případy, kde je potřeba speciální gen pro trvalé používání, jsou ty nejdůležitější a potenciálně nebezpečné technologie, jako například ovládací křeslo.

Nahoru


Univerzální technologie

Univerzální Alteránská, Antická, Lanteánská technologie

Nahoru


Ostatní technologie - rozpracované

Nahoru


Zbraně - rozpracované

Nahoru