Filmy - Stargate (1994)

Hvězdná brána - Jak to vlastně začalo

Mladý vědec a plukovník amerického letectva cestují přes celou galaxii, aby odhalili tajemství egyptských pyramid a zrodu pozemské civilizace. Tento příběh vás dostane milion světelných let od domova.

Film Stargate 1994

Film Stargate nás poprvé seznamuje s mimozemským artefaktem - Hvězdnou bránou, kterou objevil v Egyptě v roce 1928 prof. Langford pod náhrobním kamenem na pohřebišti v Gíze. Artefakty byly převezeny do USA. Vojenské letectvo se za pomoci vědců snaží rozluštit nápisy. Na začátku 90. let Catherine Langfordová, dcera objevitele brány, požádá o spolupráci Dr. Daniela Jacksona, lingvistu a archeologa se zaměřením na egyptologii. Tomu se podaří přeložit nápis na náhrobku a rozpozná, že na kartuši jsou zobrazeny symboly souhvězdí. Uvnitř kartuše je šest symbolů, sedmý symbol je pod kartuší (dvě postavy modlící se po obou stranách pyramidy nad níž je slunce). Jackson identifikuje 7. symbol na bráně (pyramida nad níž je slunce), symbol Země, a tím začíná první výprava přes hvězdnou bránu.

První výprava směřuje na planetu jménem Abydos. Je to písečná planeta, která nápadně připomíná starý Egypt. Výpravy se účastní zkušený plukovník O'Neil, vědec Dr. Daniel Jackson a asi dalších 15 vojáků. Plk. O'Neil však dostal ještě jeden tajný úkol: Pokud naleznou nějaké nebezpečí, musí zničit bránu atomovou bombou. Plk. O'Neil byl vybrán, protože je vhodný kandidát, nebojí se totiž smrti a má i sebevražedné sklony po tom, co se jeho syn nešťastnou náhodou zastřelil jeho zbraní. Dr. Jackson má také svůj úkol: Musí najít symboly pro zpáteční cestu na Zemi.

Dr. Jackson nemůže nalézt ty správné symboly, tým se tedy seznámí s místními obyvateli a zjistí, že Abydos je pod vládou boha Ra. Ra přiletěl na Abydos v kosmické lodi před několika tisíci lety. Byl členem vymírající rasy a vydal se napříč vesmírem. Jako parazit se zmocnil těla chlapce na Zemi a určil se zde vládcem. Použil bránu a přivedl na Abydos ze Země dělníky, aby tu pro něho těžili rudu, ze které byla vybudována brána a na které byla postavena celá jeho technologie. Na Zemi mezitím došlo ke vzpouře a pozemská brána byla pohřbena v Gíze.

Po usilovném pátrání Dr. Jacksonovi nakonec nalezne kamennou desku se šesti symboly, ale ta část, na které by měl být sedmý symbol, byla rozbitá. Sblíží se, a zamiluje se přitom do domorodé dívky Sha're. O'Neil si oblíbí bratra Sha're Skaaru, který mu přípomíná zemřelého syna. Se Skaarovou pomocí nakonec Dr. Jackson získá sedmý symbol (tři spojené Abydoské měsíce). Když už znají výchozí bod, měla by být hračka, dostat se domů.

Mezitím se vrací na planetu Ra se svou kosmickou lodí. Tým je napaden Ra'ovými strážemi a chrám s bránou padne do Ra'ových rukou. Rovněž je ukradena i atomová bomba, kterou měl O'Neil bránu zničit. Ra chce poslat bombu zpět na Zemi spolu s vytěženou horninou, což by mnohonásobně zvýšilo účinek bomby. Aby upevnil svou moc, nařídí Ra Dr. Jacksonovi, aby před shromážděným lidem Abydosu popravil O'Neila a jeho tým. Jackson ale obrátí zbraň proti samotnému Ra'ovi. Na pomoc přichází Skaara, Sha're a další a společnými silami tým osvobodili.

Plk. O'Neil aktivuje bombu, aby zničil bránu. Dojde však k přestřelce, ve které je Sha're smrtelně zraněna. Jedinou šancí je pro ni Ra'ův sarkofág na kosmické lodi. Dr. Jackson s ní pronikne na loď a umístí Sha're do sarkofágu, který ji vyléčí. Na poslední chvíli se jim podaří uniknout z lodi pomocí transportních kruhů. Protože zbývá málo času, chce O'Neil bombu deaktivovat, ale zjistí, že to není možné.

Lid Abydosu se vzbouří a Ra chce uprchnout z planety. Avšak těsně před výbuchem se O'Neilovi a Dr. Jacksonovi podaří pomocí transportních kruhů poslat bombu na Ra'ovu kosmickou loď. Loď vybouchne na oběžné dráze Abydosu a Ra je zabit.

Dr. Jackson ze rozhodne na Abydosu zůstat. Dohodnou se s O'Neilem, že brána bude zasypána a O'Neil po návratu na Zemi sdělí generálu Westovi, že všichni včetně Jacksona zahynuli.

Na závěr si dovoluji poděkovat pánům Devlinovi a Emmerichovi, kteří pro nás vymysleli skvělý film, který se stal základem jednoho z největších seriálu na světě.

Herecké obsazení:

 • Plukovník Jack O'Neil (Kurt Russell) (pozn. autora: Ve filmu to byl opravdu O'Neil s jedním l)
 • Dr. Daniel Jackson (James Spader)
 • Catherine Langfordová (Viveca Lindfors)
 • Ska'ra (Alexis Cruz)
 • Mili Avital (Sha'ari)
 • Kasuf (Erick Avari)
 • Ferretti (French Stewart)
 • Kowalsky (John Diehl)
 • Ra (Carlos Lauchu Djimon)
 • Nabeh (Gianin Loffler)
 • Režie: Roland Emmerich
 • Scénář: Dean Devlin a Roland Emmerich
 • Rozpočet: 55 milionů $ (asi 1 miliarda Kč)

Stargate (1994) Stargate (1994)
Stargate (1994) Stargate (1994)
Stargate (1994) Stargate (1994)
Stargate (1994) Stargate (1994)
Stargate (1994)