Technologie - Alteránská, Antická, Lanteánská - Univerzální A-J

Rozcestník Alteránské, Antické, Lanteánské technologie

Stránka: 1  2  3  4  5  6

Autodestrukce / Autopilot / Databáze a úložiště / Holografická technologie / Inerciální tlumiče


Univerzální technologie

Užívání mnoha technologií, které mají principiálně stejný základ, je společné pro vyspělejší rasy. Technologie jsou používány pro stejné účely, mohou se však lišit vzhledem a použitým technologickým mechanismem. Obecně se nazývají univerzální technologie. Zde bude uveden základní společný princip fungování takových technologií a pak jednotlivé obdoby typické pro příslušnou rasu. V tomto případě se bude jednat o technologie Alteránů, Antiků a Lanteánů.

NahoruAutodestrukce

Přetížení / Náhodná autodestrukce

Autodestrukce je podle definice akt zničení sebe sama. Tato technologie se aplikuje především na vesmírné lodě, vesmírné stanice, významné stavby a základny. Jedná se buď o předem zabudovaný mechanismus, který když se aktivuje, zničí příslušnou loď nebo zařízení, ale někdy může dojít k autodestrukci i při nehodě.

Pokud jde o vesmírné lodě, kosmické stanice nebo základny, mechanismus autodestrukce se obvykle aplikuje do jejich energetické sítě, protože ta logicky spotřebovává obrovské množství dostupných zdrojů paliv v rámci hlavního energetického jádra, s cílem poskytnout co největší destrukční reakci v co možná nejkratším čase. Někdy explozi předchází významné hromadění energie, což vede k přetížení.

V případě vesmírných lodí lze po většinu času autodestrukci ovládat ze samotných lodí a spouští se většinou po ověření správných vstupních protokolů. Některé systémy umožňují ovládat autodestrukci ze vzdálených konzolí po celé lodi nebo základně.

Autodestrukce bývá až tou poslední možností, které se využije k předejití získání nebo dobytí daného objektu. U lodí a základen je nastavena tak, aby napáchala co největší škody, pokud si jejich majitelé myslí, že budou přemoženi nepřátelskými silami. V takových případech je to také proto, aby nic důležitého nepadlo do nepřátelských rukou. Výsledné účinky autodestrukce jsou kataklyzmatické vzhledem k rozměrům zařízení či lodě.

Použití autodestrukce u antických lodí:

 • Autodestrukce AuroryKdyž expedice Atlantidy našla na okraji galaxie Pegas zdevastovanou antickou loď Auroru, zjistila, že je na ní posádka ve stázi. Byla uvězněna v myšlenkově řízeném virtuálním světě. Když se podařilo Sheppardovi přesvědčit kapitána Aurory, že uběhlo 10 000 let a jejich „realita“ je pouhou iluzí, dal kapitán Sheppardovi kódy k aktivování autodestrukce. Samotný výbuch zničil celou Auroru a ještě dva wraithské křižníky poblíž, které ji mezitím přiletěly prozkoumat (SGA 2x09 Aurora).

 

 • Kód pro autodestrukciExpedice Atlantidy vytvořila program na přetížení naquadahových generátorů, které by zničily celou Atlantidu v případě, že by padla do rukou nepřátelům. Tento výbuch by ale nebyl dostatečně silný, aby zajistil úplné zničení veškeré cenné antické technologie ve městě. Nyní ale město používá ZPM, která jsou schopna zajistit úplné zničení celého města se vším, co na něm je a pravděpodobně i útočníky nacházející se v blízkosti města, viz níže (SGA 1x20 V Obležení).

Nahoru


Přetížení

Autodestrukce jsou zpravidla, a především obstarány řízeným přetížením reaktorů nezávislými zdroji energie. Z přetíženého reaktoru se stane bomba obrovské síly. Přestože je přítomna energie ve vyrovnávací paměti (bufferu), reaktor si nedokáže poradit s přebytkem energie a dojde k přetížení.

Tyto antické zdroje energie jsou:

K dispozici byly i jiné zdroje energie použité podobným způsobem.

Nahoru


Náhodná autodestrukce

 • Přetížení způsobilo zničení skoro celého hvězdného systémuLanteánské energetické jádro projektu Arcturus mohlo poskytnout energii až 12 ZPM při využití své kapacity na 50 %. Při spuštění se přenos energie vymkl kontrole a exploze zničila pět šestin systému Doranda (SGA 2x06 Všemohoucí).

 

 

 • Náhodná autodestrukce bránySamotná hvězdná brána může také působit jako velmi ničivá výbušnina, protože obsahuje naquadah. K náhodnému zničení hvězdné brány dochází v případě, kdy je zapnuté zařízení Attero a brána je přitom aktivována. V tomto případě se v ní začne hromadit energie a tento proces nelze zastavit (SGA 5x11 Ztracený kmen).

NahoruAutopilot

Autopilot je mechanismus, který řídí jakýkoliv typ počítačem řízeného vozidla, letounu či lodě, přičemž udržuje loď na předem naprogramovaném kursu bez zásahu uživatele. Autopiloti se liší v závislosti na typu lodě, jejím designu a složitosti jejích funkcí. Autopiloty využívalo mnoho ras, které si osvojily počítačovou technologii, a přitom se nemuselo jednat o rasy příliš vyspělé.

Autopilot Puddle Jumperu pro vstup a výstup z brányU Antiků jsme mohli vidět autopilota v akci ve dvou případech, ale je velmi pravděpodobné, že byl používán na všech jejich lodích, např. v Puddle Jumperu. V tomto případě je autopilot nezbytný a je nedílnou součástí lodi. Vždy musí být použit autopilot pro vstup Jumperu do brány a zajišťuje také včasné zastavení po průletu bránou na Atlantidě. Velmi zkušený pilot by možná bez autopilota dokázal proletět bránou, ale zastavit hned za bránou by bylo skoro nemožné (SGA 2x10 Zbloudilci).

Druhým známým případem je Destiny a konstrukční lodě. Zde je autopilot rovněž nezbytný, protože lodě byly původně koncipovány tak, že poletí po hodně dlouhou dobu bez posádky. To se samozřejmě týkalo jen Destiny. U konstrukčních lodí se posádka ani neplánovala, i když v nich byly konzole pro ovládání. Destiny má vysoce komplexního autopilota, který řídí loď vesmírem po desítky milionů let. Autopilot je schopen kompenzovat pokles výkonu, provádět těžké a sofistikované manévry kolem hmotných objektů ve vesmíru, jako jsou planety a hvězdy, aby mohla loď provést větší korekci své dráhy. Může určovat, kdy potřebuje loď doplnit energii a odpovídajícím způsobem upravit její využití, aby mohla co nejefektivněji pokračovat ve své misi. Autopilot je rovněž nezbytný pro spojení Destiny s konstrukční lodí (SGU 1x02 Vzduch, 2x02 Následky).

NahoruDatabáze a úložiště

Databáze Atlantidy / Databáze Destiny / Knihovna aliance čtyř ras / Úložiště znalostí

Většina ras si uchovávala v nějaké formě své vědomosti. Takovým záznamům se většinou říkalo databáze, které byly někde uloženy a my se zde podíváme, jaké databáze měli Antikové.

Databáze Atlantidy

Databáze AtlantidyDatabáze Atlantidy je známa také jako databáze Antiků a je to centrální počítačová databáze obsahující všechny znalosti, které Antikové získali, než odešli z Atlantidy do Mléčné dráhy. Databáze může být dostupná kdekoli ve městě, ale nejlepší místo pro vstup do ní je v holografické místnosti. O holografické místnosti je známo, že je velmi náročná na energii ve vazbě k terminálu a vzhledem k energetické výkonnosti naquadahového generátoru, a proto ji expedice používala střídmě. Ganos Lal vymyslela pro mladé Antiky výukový program reagující na pokyny a využívající informací v databázi (SG-1 10x03 Projekt Pegasus, SGA 1x01 Vynoření, 1x19 V obležení).

Přesná velikost databáze, vzhledem k jednotkám ukládání dat na Zemi, není známa. Rodney McKay vymyslel pokročilý kompresní program, který umožňuje optimální ukládání dat, avšak vzhledem k omezenému množství disků, jež měla expedice na počátku k dispozici, by se bylo bývalo mohlo nahrát za krátkou dobu při nutnosti evakuace 7 až 8 % dat celé databáze (SGA 1x19 V obležení).

Známé informace uložené v databázi obsahují:

 • Historické archivy včetně záznamů o válce mezi Antiky a Wraithy
 • Adresy bran v Mléčné dráze a galaxii Pegas, stejně jako prvních osm symbolů pro spojení s Destiny
 • Informace o planetách z Mléčné dráhy a Pegasu, jako je populace, data o slunečních systémech a poznámky
 • Antické hvězdné mapy
 • Výzkum ZPM (pro expedici není ještě plně srozumitelný)
 • Schéma štítů (pro expedici není ještě plně srozumitelné)
 • Výzkum o povznesení (pro expedici není ještě plně srozumitelný)
 • Schéma zbraní (pro expedici není ještě plně srozumitelné)
 • Informace o kulturách žijících v galaxii Pegas
 • Biologické poznámky a výzkum
 • Poznámky k cestování vesmírem
 • Informace o Wraithech a Iratuských broucích
 • Seznam Lanteánů, kteří se vrátili na Zemi po válce s Wraithy
 • Archivní obrazové záznamy každého z Lanteánů
 • Podrobnosti o minidronech
 • Osobní záznamy
 • Schémata Atlantidy

Informací v databázi Atlantidy bude pravděpodobně mnohem více, ale o jiných se už nemluvilo.

Nahoru


Databáze Destiny

Databáze DestinyJedná se o hlavní databázi počítače na lodi Destiny, jež obsahuje informace o lodi, technologiích na palubě lodi a také zaznamenává senzorová data, která loď získá při skenování planet. Databáze je aktualizována přes subprostorové spojení s konstrukčními loděmi hvězdných bran a z těchto informací si loď může zvolit nový kurs. Tvorba dotazů v databázi může lodi povolit, kdy vyskočí z FTL a zadá adresu nejbližší planety, na které je to, co posádka potřebuje na základě svého dotazu. V případě životní potřeby Destiny zadala adresu planety s vápencem pro filtry CO2, i když byly k dispozici další čtyři adresy, které však byly uzamčeny, pravděpodobně proto, že neposkytovaly to, co posádka požadovala, nebo proto, že na nich bylo přítomno nějaké nebezpečí. izŁU izŁU@gŁUŁUizŁU@izŁU@@izŁUp k celé databázi Destiny (SGU 1x03 Vzduch, 1x09 Život, 2x07 Pro dobro všech).

Známé informace uložené v databázi zahrnují:

 • Výzkum planet, které Destiny navštívila
 • Výzkum planet, které navštívily konstrukční lodě hvězdných bran
 • Historie Destiny
 • Záznamy využívání energie (SGU 1x02 Vzduch)
 • Mapa navštívených galaxií (SGU 1x15 Ztraceni)
 • Veškerý antický výzkum záhadného vzoru v reliktním záření čili vše, co se povedlo Destiny rozluštit při zkoumání tohoto vzoru (SGU 2x07 Pro dobro všech)
 • Vědomí Franklina, Ginn a Dr. Perryové (SGU 2x14 Naděje)
 • Lékařské archivy včetně příruček pro operace (SGU 1x14 Naděje)
 • Třetina Tenaranského archivu (SGU 2x18 Epilog)

I zde bude pravděpodobně platit, že informací v databázi Destiny je uloženo mnohem více.

Nahoru


Knihovna aliance čtyř ras

Univerzální jazyk knihovny v podobě modelů prvkůToto zařízení mělo tvar kopule (dómu) a bylo to úložiště informací vytvořené aliancí čtyř ras během doby jejich spolupráce. Samozřejmě se na něm podíleli i Antikové. Antikové, Noxové, Asgardi a Furlingové se rozhodli zaznamenat veškeré informace v univerzálním jazyce, který k tomuto účelu vytvořili. Tento jazyk používal stavební základ vesmíru – prvky. Zda jednotlivé prvky představovaly slova nebo písmena, není do dneška známo. Knihovna byla uložena v podstavci nesoucím část podobnou DHD, která po aktivaci holograficky promítala informace nad sebe v podobě modelů jednotlivých prvků. 

Jediná taková knihovna informací byla objevena v Heliopolis a byla uložena v zabezpečené místnosti. Předpokládá se, že tato knihovna znalostí vesmíru byla vytvořena zhruba před 10 000 lety. Stav knihovny je po zřícení do moře neznámý, ale dá se předpokládat, že nebude zničena, protože je neuvěřitelně odolná a má dostatečnou ochranu i proti tyčové zbrani Goa'uldů, jelikož ji tato zbraň nebyla schopna zničit (SG-1 1x11 Tantalova muka).

Nahoru


Úložiště znalostí

Úložiště znalostí, známé také jako archiv vědomostí nebo stahovací zařízení, bylo zařízení vytvořené Antiky těsně před tím, než se povznesli a obsahovalo obrovské množství informací. Dá se říci, že pravděpodobně všechny vědomosti, které za celou svou existenci Antikové nasbírali.

Přehled

Úložiště znalostí je jakási knihovna všech vědomostí Antiků, která se celá stáhne do mozku uživatele. Tato knihovna znalostí je ovšem příliš obrovská pro lidský mozek, který ji není schopen při své současné vývojové úrovni úplně vstřebat, a to až do té míry, že se mysl člověka vystavená všem těmto znalostem začne uvnitř pomalu rozkládat, až mozek přestane správně fungovat a člověk umírá (SG-1 2x15 Pátá rasa, 7x21-22 Ztracené město).

Úložiště

Antické úložiště znalostíKaždé úložiště má rozhraní, které umožňuje přenos znalostí přímo do mozku uživatele. Rozhraní má tvar kovového kruhu, v jehož středu je tmavé okno. Jakmile je zařízení aktivováno a rozhraní nastaveno na spojení s myslí příjemce tím, že se vysune ze zdi a uchopí hlavu příjemce, aby nemohla ucuknout, úložiště stáhne veškeré znalosti do mozku příjemce. Pravděpodobně se jedná o nějakou pojistku, protože je patrně zapotřebí, aby se uživatel během přenosu nehýbal. Existují ovšem případy, kdy zařízení hlavu příjemce neuchopilo. Celý proces trvá jen několik sekund a pravděpodobně odčerpá z úložiště značnou část energie (SG-1 2x15 Pátá rasa, 7x21 Ztracené město).

Zařízení má určitou míru bezpečnostních prvků, především má zajistit, aby se znalosti Antiků nedostaly do nepovolaných rukou. Toho jsme byli svědky, když k zařízení přistoupil Teal'c. Zařízení se odmítlo aktivovat, ale plukovníka O'Neilla si vybralo a aktivovalo se. Existují dvě teorie, proč se tak stalo. Nebyly však nikdy potvrzené. Jednou z nich je, že je k aktivaci vyžadován antický gen ATA, který plukovník O'Neill měl a existují o tom i důkazy poskytnuté prototypy lanteánských technologií SG-1 a Atlantidou. Druhou možností je to, že bylo úložiště prostě naprogramované na určitá biologická kritéria (SG-1 2x15 Pátá rasa).

Vnější vzhled úložiště znalostíRozhraní úložiště bylo vidět jen na vnějšku zdi, ale není jasné, zda je nebo není větší část struktury úložiště za rozhraním (ve zdi). Skrytá část pravděpodobně obsahuje samotné informace – znalosti a bude zde pravděpodobně uložen i zdroj energie. Podle toho, co jsme mohli vidět u SG-1, se zdá, že celková velikost úložiště nebude pravděpodobně příliš velká. Adria byla schopna velmi snadno jedno úložiště instalovat na stěnu mateřské lodi Oriů. Zdá se rovněž, že existuje několik variant rozhraní úložiště znalostí, protože ty, které jsme mohli vidět, neměly vždy úplně totožný design (SG-1 7x21 Ztracené město, 10x14 Maskování).

Obdobné úložiště znalostí bylo nalezeno i na Atlantidě, ale to obsahovalo spíše než neurální rozhraní uživatelské rozhraní pro selektivní použití. Jedna z hypotéz, proč bylo takto navrženo, je, že bylo umístěno přímo v antickém městě, kde mohl mít přístup ke znalostem každý. Protože neurální rozhraní má neblahé účinky pro ty, kteří na takovou zátěž nejsou připraveni, mohlo se jednat o bezpečnostní opatření.

Znalosti

Antikové patřili mezi nejvyspělejší rasy známého vesmíru, a tak jejich úložiště obsahovala nejvíce nashromážděných informací, které získali předtím, než se povznesli na vyšší úroveň bytí. Jak víme, povznesené bytosti svými znalostmi zdaleka převyšují jakékoliv jiné vyspělé rasy, se kterými jsme se mohli setkat. Výjimkou jsou Oriové, protože ti se také povznesli.

Informace přenášené o mozku uživateleZařízení obsahuje obrovské množství znalostí a zabije každého příjemce, pokud jeho mozek není na takové úrovni, aby absorboval veškeré uložené znalosti, a to i navzdory skutečnosti, že se znalosti odhalují postupně. Bylo prokázáno, že normální člověk, i ten s antickým genem ATA, nemá mozek ještě na takové úrovni, aby expozici přežil. Zdá se ovšem, že Asgardi by byli schopni stažení informací do svého mozku zvládnout. Když plukovník Jack O'Neill použil dvě takováto zařízení, přičemž jedno z nich náhodou, jednotlivé informace vynořující se pomalu na povrch postupně převzaly kontrolu nad jeho myslí a on poté nebyl schopen komunikovat ani ve svém mateřském jazyce. Zatímco byl schopný z dostupných prostředků postavit pokročilé technologické výtvory jako např. generátor energie, který po připojení do elektrické sítě umožnil zadat adresu na bráně s osmi symboly, nebo zbraň schopnou porazit replikátory, jeho mozek se začal pomalu rozkládat. Tato degradace by nakonec vedla k O'Neillově smrti, pokud by znalosti z jeho mozku nebyly odstraněny včas. V obou případech mu odstranění naštěstí umožnili Asgardi (SG-1 2x15 Pátá rasa, 8x02 Časy se mění).

Když měl plukovník O'Neill v mozku veškeré znalosti Antiků, převzal i jejich léčitelské schopnosti. Byl schopen vyléčit Bra'taca, jenž byl zraněn jedním z Anubisových špiónů. Ovšem hodně ho to vyčerpalo, protože jeho mozek už byl ve fázi, kdy pomalu z obsažených znalostí umíral. Tato O'Neillova schopnost léčit ukazuje, že zařízení výrazně zvyšuje mozkovou aktivitu příjemců až do doby, kdy jsou schopni se povznést, pokud se k tomu tak rozhodnou (SG-1 7x22 Ztracené město, SGA 3x14 Rodneyho povznesení).

O'Neill s vědomostmi Antiků ve stáziPřed tisíci lety se podařilo Asgardům stáhnout z úložiště pouze malé množství informací, které uložili ve svých počítačích a poučili se z nich. Naučili se mnoho, ale množství informací obsažené jen v té malé části, bylo tak velké, že se jim podařilo prozkoumat jen část, než vymřeli. Nicméně je třeba poznamenat, že kolektivní znalosti celé rasy Asgardů jsou i tak velmi pokročilé a ohromující. Thor si myslel, že množství znalostí obsažených v úložišti je tak obrovské, že by mohly být relativně nekonečné. Ačkoliv Asgardi studovali antické úložiště znalostí, byli již ve svém vývoji tak pokročilí, že nepotřebovali pomoc jiných ras a vyvinuli před svou masovou sebevraždou neuvěřitelnou technologii, která mohla soupeřit s tou antickou před povznesením Antiků a do jisté míry ji i překonali. Znalosti obsažené v úložišti jsou tak obrovské, že kdyby se je Thor snažil prozkoumat, aby se pokusil postavit zbraň schopnou zničit replikátory, trvalo by to nekonečně dlouho, a tak raději zariskoval a použil O'Neillovu mysl ovlivněnou antickými znalostmi. Jinak by nebylo možné najít to, co Asgardi potřebovali, kdyby si sami stáhli antické vědomosti do svého lodního počítače. O'Neillova mysl měla snadnější přístup ke znalostem, a tak Asgardům nakonec dal, co potřebovali. Přestože byl ve stázi a propojen s lodním počítačem, Thorova teorie se ukázala být správná (SG-1 8x02 Časy se mění, 10x20 Bez konce).

Mysl O'Neilla s vědomostmi Antiků je stále aktivní i když je ve stáziI když lidský mozek není schopen zvládnout všechny znalosti uložené v úložišti, plukovník O'Neill předvedl, že je schopen alespoň podvědomě tyto znalosti zpřístupnit, aby je mohl využít pro různé účely. O'Neill jednoduše využil znalosti, ale vědomě nevěděl, co dělá a ani nemohl během této doby vědomě ovládat svůj postup. Později se však ukázalo, že O'Neill byl přece jen trochu schopný určovat to, co chtěl najít, když byl připojen k počítači Thorovy lodi. Když mu Teal'c, Dr. Jackson a Thor řekli, co potřebují, odpověděl jim, ať ho nechají pracovat a počkají. Pokud se získané vědomosti násilně odstraní, způsobí to, že osoba přijde o všechny vzpomínky získané během doby, kdy je vlastnila, ale podle Thora se nakonec tyto vzpomínky vrátí (SG-1 2x15 Pátá rasa, 7x21-22 Ztracené město, 8x02 Časy se mění).

Známá úložiště znalostí

Úložiště znalostí na planetě P3R-272První setkání s antickým úložištěm znalostí bylo při misi SG-1 na planetu označovanou P3R-272, kde plukovník O'Neill náhodně takové zařízení aktivoval vstupem do kruhu na podlaze místnosti. Po návratu do SGC najednou plukovník začal vytvářet podivné technologie, jako např. generátor energie, přidal nové adresy bran do počítače zajišťujícího zadávání adres planet, stejně jako možnost zadat adresu s osmi symboly, nakreslil precizní plány DHD s instrukcemi, jak opravit zaseknuté zadávání adresy uprostřed volby a ztratil schopnost mluvit rodným jazykem. Ostatní členové týmu zjistili, že znalosti obsažené v jeho mozku byly příliš rozsáhlé na to, aby takový stav zvládl a jeho tělo nadále nebude schopno zvládat takový stres. Naštěstí si O'Neillovo podvědomí uvědomilo nebezpečí a nařídilo mu, aby zadal adresu planety v jiné galaxii, kde byli Asgardi, jež mu mohli pomoci odstranit všechny znalosti Antiků v jeho mozku před tím, než zemře. Asgardi ho pak informovali o alianci čtyř vyspělých ras a také o faktu, že lidstvo je na izŁU izŁU@gŁUŁUizŁU@izŁU@@izŁUortal.eu/index.php?mn_page=45#215" target="_blank">SG-1 2x15 Pátá rasa).

O pět let později, v březnu 2004, našel tým SG-2 další úložiště znalostí na planetě označované P3X-439. Ovšem o tomto úložišti znalostí věděl i Anubis. Na planetu byla vyslána SG-1, aby se pokusila úložiště ze stavby nějak odejmout a přenést zpět na Zemi, kde by bylo v bezpečí před Anubisem, který by znalosti využil proti nim. Zatímco tým SG-1 pátral po úložišti znalostí, Anubis napadl planetu a O'Neillovi nezbylo nic jiného, než si znova stáhnout informace do své mysli (SG-1 7x21 Ztracené město).

Aby nepadlo úložiště znalostí do Anubisových rukou, museli ho zničitJakmile Anubis zjistil, co O'Neill učinil, začal se bát toho, že by Země mohla získat neocenitelné informace, a tak shromáždil veškerou svou dostupnou flotilu a zamířil k Zemi, aby ji zničil. S využitím znalostí, které měl ve své hlavě, O'Neill zjistil, že antická základna se nachází na Zemi v Antarktidě a použil zbraňovou platformu obsahující tisíce dronů, aby zničil Anubisovu flotilu. Během této doby byl O'Neill schopen vést tým SG-1 na antickou základnu Taonas na planetě Praclarush, kde získali ZPM, upravit hyperpohon Tel'taku na mezigalaktický pohon, vyléčit smrtelnou ránu Bra'taca po tyčové zbrani a upravit sadu transportních kruhů tak, aby vyzařovaly paprsek energie, který mohl během chvíle proniknout více než 1500 m silnou vrstvou ledu.

Aby plukovník O'Neill nezemřel, bylo nutné ho umístit do stázové komory. O několik týdnů později se major Carterová a Teal'c pokusili kontaktovat Asgardy v Tel'taku, který O'Neill upravil podle antických znalostí. Thor později přenesl O'Neilla na svou loď a propojil jeho mysl s lodním počítačem. O'Neill následně vytvořil zbraň proti replikátorům a Thor mu opět odebral na poslední chvíli jeho znalosti. O'Neill úspěšně vytvořil replikátorský disruptor, ale neměl žádnou vzpomínku na to, jak se používá, alespoň do doby, než se mu vzpomínky vrátily (SG-1 7x21-22 Ztracené město).

Merlinova varianta úložiště znalostí

Merlin u své verze úložiště znalostíJiná varianta úložiště znalostí byla objevena týmem SG-1 v Merlinově „hrobce“. Ve spojení s molekulárním stavebním zařízením úložiště umožňovalo vizualizovat program nebo zařízení a pak ho vytvořit. Tato verze úložiště byla interaktivní, a to nejen zasíláním informací, ale také jejich příjmem. Úložiště rovněž neuchopovalo hlavu uživatele a mohlo kódovat DNA a vědomosti jedince, které následně dokázalo předat do jiného mozku a po uplynutí určité doby se vrátit do předchozího stavu. K návratu do předchozího stavu došlo pouze tehdy, pokud byla stažená mysl předána jinému uživateli. Dokud tedy v sobě mělo úložiště staženou něčí mysl, nemohlo se vrátit do předchozího stavu. To byla bezpečnostní pojistka, kterou do úložiště zakomponoval samotný Merlin (SG-1 10x11 Výprava, 10x14 Maskování).

Merlinovo úložiště znalostí na Adriině lodiPřed povznesením Antiků byla přidána k zařízení dvě ruční rozhraní umístěná pod úložištěm, pomocí nichž se s přístrojem dalo také komunikovat. Uživatel byl schopen pomocí těchro područek vytvořit jakýkoli objekt na molekulární úrovni, ale byla k tomu potřeba vysoká koncentrace. Merlin použil toto úložiště znalostí k vytvoření svatého grálu. Byl ovšem příliš vyčerpaný, a tak do něj nahrál své vědomí, vzpomínky a schopnosti, aby je předal Dr. Jacksonovi. Do tohoto transferu naprogramoval pojistku, která vymazala úpravy provedené Jacksonovou myslí a kompenzovala tělesné slabé stránky lidské fyziologie. Zařízení se pak přesunulo na palubu orijské válečné lodě a bylo použito Jacksonem k dokončení zbraně, která byla poté použita k eliminaci Oriů (SG-1 10x11 Výprava, 10x14 Maskování, Archa pravdy).

Úložiště znalostí Destiny

Úložiště znalostí na DestinyAntická loď Destiny má asi nejstarší verzi úložiště znalostí, se kterou se lidé setkali. Je součástí databáze Destiny a znalosti mohou být přeneseny k uživateli pomocí rozhraní ovládacího křesla. Přístup ke znalostem pomocí standardních ovládacích konzolí je zablokován hlavním bezpečnostním kódem v databázi. Přestože je obsah těchto dat neznámý a uzamčen hlavním kódem Destiny, členové expedice věřili, že se jedná o mnohem menší soubor dat, než jaký obsahují novější verze úložišť znalostí viděné v Mléčné dráze. Dr. Rush naznačoval, že z tohoto důvodu mohly být účinky přenosu pro člověka méně škodlivé. I když mohla být tato teorie správná, starý způsob přenosu dat využívající rozhraní ovládacího křesla mohl zanechat člověka v hlubokém kómatu, které mohlo trvat měsíce, než se člověk stačil zotavit. Z tohoto důvodu měla expedice Destiny přímý zákaz pokusit se stáhnout do svých mozků znalosti, nebo použít ovládací křeslo k jakémukoli jinému účelu. O úplný přenos znalostí se pokusil pouze Jeremy Franklin. Dr. Rush později vytvořil počítačový program, pomocí něhož si byli schopni stáhnout data. K přenosu dat do mozku bylo tedy využíváno jiné metody, než jakou běžně používalo rozhraní ovládacího křesla (SGU 1x09 Život, 1x10 Spravedlnost, 1x14 Člověk).

NahoruHolografická technologie

Holografická místnost městské lodě / Holografický displej (HUD) / Holografický ochránce / Meč v kameni

Holografie je věda zabývající se hologramy. Hologramy se dají popsat jako pokročilá forma fotografie, která umožňuje zobrazit jakýkoliv výjev ve třech rozměrech. Technika holografie může být také použita pro optické ukládání a načítání informací. Touto technologií disponuje mnoho vyspělých ras.

Přehled

Antický hologramAntikové měli také tuto technologii a dá se říci, že ji měli nejvyspělejší ze všech ras. Dokázali pomocí ní vytvořit např. holografického ochránce nebo holografický meč, kteří se chovali jako pevný předmět, stejně jako plně interaktivní holografický výukový program a nejspíše i jiné podobné programy. Asgardi  podobně vyvinuli holografický podstavec, který jim dovoloval komunikovat s ostatními pomocí promítání hologramů na okolní lodě, nebo takto mohli přenášet svůj obraz i zvuk do jiných projektorů světelné roky daleko. Další rasy samozřejmě v průběhu času vyvinuly své vlastní holografické systémy (SG-1 2x06 Thorův vůz, 5x05 Rudé nebe, 5x22 Překvapivá odhalení, 9x01 Avalon, 9x20 Kamelot).

Antické hologramy jsou opět ty nejpokročilejší, na které jsme mohli narazit, protože kromě schopnosti přenášet živoucí hologram na velké vzdálenosti včetně zvuku, byly také schopny simulovat hmotu vytvořenou jako hologram, která mohla plně interagovat s okolním prostředím (SG-1 9x01 Avalon).

Antické lodě běžně využívají holografické displeje, které promítají potřebné informace a umožňují promítat hologramy se zvukem na jiné lodě, i když letí rychlostí 99,9 % rychlosti světla. I přes to, alespoň u bitevních lodí třídy Aurora, tato rychlost omezuje jejich schopnost přijímat zvuk z hologramu (SGA 3x10 Návrat).

 

Holografická místnost na AtlantiděAtlantida má celou jednu místnost, která obsahuje velký holografický vysílač pro zobrazení hologramových informací z databáze Atlantidy. V alternativní časové ose bylo celé město dokonce schopné promítat hologramy kdekoliv v sobě samém. Není ovšem známo, zda byla tato funkce normálně k dispozici za doby Antiků, nebo jestli tuto možnost nainstalovali Tau'riové po svém příchodu, nebo to prostě udělal jen Rodney McKay, aby mohl kontaktovat Shepparda v budoucnosti (SGA 1x01 Vynoření, 4x20 Poslední muž).

Antické hologramy mohou také pracovat jako zbraně, protože jsou schopny přenášet škodlivou energii do subjektů na velké vzdálenosti (SG-1 9x20 Kamelot).

Rodney McKay jako hologramAntická holografická technologie byla často ve spojení s jejich impozantní technologií umělé inteligence pro vytváření realistických interaktivních hologramů, včetně jejich použití v programu výuky na Atlantidě. V alternativní realitě byli Tau'riové schopni naprogramovat znalosti a osobnost Dr. Rodneyho McKaye do hologramu, který mohl být spouštěn projekčními systémy na Atlantidě, ale není známo, zda software byl antický, nebo ne. Vzhledem k množství znalostí, které má hologram k dispozici, je možné, že byla použita nějaká forma neurálního rozhraní pro zkopírování mysli McKaye. Bylo prokázáno, že Antikové disponovali touto technologií stejně jako Asgardi, (i když tam byly pozorovány vedlejší účinky). Tau'riové měli přístup k oběma technologiím (SGA 4x20 Poslední muž).

Nahoru


Holografická místnost městské lodě

Holografická místnost na AtlantiděTato zvláštní místnost se nachází v centrální věži Atlantidy a sloužila jako přístup k historickým informacím a záznamům v databázi města. Požadované informace místnost předávala návštěvníkům ve formě hologramu. Tato holomístnost byla ovšem velmi náročná na energii, převážně ve spojení s databází Atlantidy. Byl zde jeden počítačový displej, kterým se spouštěl samotný holografický program. Když je hologram aktivován, počítačový panel září modře a zhasne, když uživatel sestoupí ze stupínku před panelem, a to i v případě, pokud je hologram aktivovaný.

Panel se nachází na podstavci mimo střed místnosti, která má kruhový půdorys. Tento program nabýval tvaru vtělení Antičky Melii, která poskytovala informace v závislosti na programu, který byl spuštěn. Ganos Lal vymyslela výukový program, který učil lanteánské děti o jejich historii právě formou tohoto holografického programu. Otázky se mohly pokládat ústně, ale i zadáním na panelu. Když expedice poprvé místnost aktivovala, hologram byl nastaven tak, že automaticky spustil program o historii Atlantidy a o tom, co se stalo s Antiky (SGA 1x01 Vynoření, 1x19 V obležení).

Výukový program pro mladé LanteányVětšina, ne-li všechny programy, byly hlasové, do jisté míry interaktivní, a mohly napodobovat chování konkrétních osob a vypadat jako skutečná osoba. Místnost si brala dost energie, aby se aktivoval hologram, což byla nevýhoda oproti databázovým terminálům, které k chodu tolik energie nepotřebovaly. Expedice ji tedy využívala jen zřídka. Městské lodě také mohly promítat hologram kdekoliv jinde ve městě. Pravděpodobně všechny městské lodě obsahují podobné místnosti. Bylo to právě v této holografické místnosti, kde podplukovník Sheppard aktivoval 48 000 let v budoucnosti hologram McKaye, který mu pomohl vrátit se zpět do současnosti. Holografická místnost aktuáln izŁU izŁU@gŁUŁUizŁU@izŁUh;@izŁUt="_blank">SG-1 10x03 Projekt Pegasus, SGA 4x20 Poslední muž).

Nahoru


Holografický displej (HUD)

Holografický displej vyvinuli jako první Antikové, ale později byl používán dalšími rasami. Ve zkratce se označuje jako HUD (Heads up display). Jedná se o jakýsi průhledný displej, který prezentuje data bez nutnosti odtrhnout zrak od obvyklé činnosti. Původ pojmenování vychází z faktu, že člověk je schopen se dívat na zobrazené informace se vzpřímenou hlavou a hledící vpřed, namísto hlavy skloněné a pohledem dolů sledující klasický panel.

HUD Puddle JumperuTuto technologii Antikové používali především na lodích jako např. Puddle Jumper, na lodích třídy Aurora, městských lodích, a i když to nebylo vidět, je velmi pravděpodobné, že na všech svých lodích. Stejně jako mnoho jiných palubních systémů Antiků, ovládání HUD v Jumperu je zcela intuitivní. V Jumperu je hologram promítán na hlavní průzor a zobrazuje relevantní informace o čemkoli, na co pilot pomyslí. Rovněž se aktivuje automaticky pro zobrazení informací důležitých pro pilota, jako jsou např. blízké lodě, zbraně, střelba nebo nějaká anomální energie (SGA 1x01 Vynoření).

Antická loď Destiny také využívala hojně HUD. Když expedice Destiny prozkoumala více tuto loď, setkala se s tímto rozhraním v ovládací místnosti, kde Dr. Nicholas Rush poprvé spustil HUD Destiny, který expedici zobrazil část trasy Destiny, již za posledních pár let urazila mezi mnoha galaxiemi. HUD Destiny je potom často viděn, protože ho Dr. Rush používal k vysvětlení různých situací, které nastaly během letu lodi, jak uvnitř, tak i v okolním prostoru. Takovými situacemi bylo např. ohrožení Destiny dvojitým pulsarem, nebo když potřebovali zobrazit, kde všude na ně čekají automatické lodě, včetně hvězdných bran v rámci galaxie. Mohli si zobrazit simulace bitev nebo skutečné rozmístění lodí ohrožujících Destiny apod. (SGU 1x01 Vzduch, 1x11 Vesmír, 1x12 Rozděleni, 1x19-20 Vpád, 2x20 Hozená rukavice).

HUD na DestinyTaké Artušův plášť, což je interdimenzionální zařízení, které opět vynalezl Merlin, aby ukryl svůj výzkum, používal HUD. HUD se promítá nahoru ze zadní části zařízení, a má trojúhelníkový tvar. Ovšem není vidět v normálním světě. Tento displej se ukáže pouze těm, co jsou přístrojem přesunuti do jiné dimenze. Na displeji byly zobrazeny informace v antičtině, konkrétně: Merlinův protokol, důvod vytvoření zařízení a v neposlední řadě celý výzkum zbraně proti povzneseným bytostem. HUD je dotykový a interaktivní, což umožňuje uživateli procházet sekce protokolu, ale všechny ostatní interakce se prováděly pomocí klávesnice na skutečném zařízení (SG-1 9x18 Plášť krále Artuše).

HUD ovládacího křeslaHUD byl používán i u ovládacího křesla. Ovládací křesla byla vytvořená Alterány za účelem aktivace a kontroly jejich nejdůležitějších systémů a jsou plně ovládaná myslí uživatele. Jen uživatelé s genem ATA mohou aktivovat platformu, a to jednoduše tím, že se na křeslo posadí. Po aktivaci a přístupu k určitým systémům se v závislosti na funkci, která je určena pro uživatele, promítne HUD nad křeslem a zobrazí potřebné informace např. hvězdné mapy či mapu celé galaxie. Ve věži na jiné planetě se na něm zobrazovaly informace z okolní vesnice, takže to byl jakýsi prostředek pro průzkum vesnice, když byly aktivovány senzory města. Dá se ovšem předpokládat, že s použitím dalších systémů města se mohly zobrazovat jakékoliv jiné relevantní informace, které uživatel potřeboval (SGA 1x01 Vynoření, 2x15 Věž).

Nahoru


Holografický ochránce (Černý rytíř)

Holografický Ochránce (Černý rytíř)Holografický ochránce byl vlastně bezpečnostním opatřením, které používal Merlin. Tento hologram, kterému se také říkalo černý rytíř, používal meč, s jehož pomocí předával na nepřítele škodlivou energii, která působila nesmírnou bolest. Černý rytíř mohl být zastaven jen mečem v kameni. Ostatní střelné zbraně a jiné věci jím neškodně procházely. Tyto hologramy mohly být promítány na obrovskou vzdálenost, stejně jako asgardské hologramy. Jejich meče samy o sobě nesekají soupeře, ale způsobují mu vážnou fyzickou bolest.

Holografický ochránce je rovněž schopen srazit člověka na zem, takže on i doprovodný meč jsou jediné známé hologramy, které mohou interagovat s pevnou látkou a samy se chovat jako pevná látka. Merlin měl jednoho holografického ochránce v Avalonu na Zemi. Tento ochránce testoval způsobilost každého, kdo do Avalonu vstoupil a druhý ochránce hlídal Merlinovu knihovnu s laboratoří v Kamelotu na stejnojmenné planetě. Není známo, zda tento typ hologramu používali ostatní Antikové, ale je to pravděpodobné. Pevná holografická technologie byla s největší pravděpodobností použita v základních parametrech pro různé účely Antiků (SG-1 9x02 Avalon, 9x20 Kamelot).

Drak

Draci jsou mytologická zvířata popsaná v řadě pozemských mýtů a legend. Draci mohou chrlit oheň a někteří umí dokonce létat.

Holografický ochránce - DrakDá se říci, že takový drak byl také jedním z holografických ochránců, ovšem trochu reálnější než černý rytíř, takže nemůžeme potvrdit, jestli se jednalo skutečně o pevný hologram, ale lepší vysvětlení nemáme. Tento konkrétně byl určen k ochraně svatého grálu a vytvořila jej Morgana Le Fay. Objevil se, pokud se někdo pokusil vzít hologram svatého grálu. Jakmile však uchvatitel vyslovil drakovo jméno, strážce zmizel a umožnil mu přístup ke skutečnému svatému grálu. Dokonce i vhození C-4 do jeho krku mu nezpůsobilo újmu. Výbušnina explodovala, ale draka nezastavila.

Dr. Daniel Jackson si poté uvědomil, že strážce nebyl drak, ale Morgana Le Fay, protože to ona vytvořila draka a také všechny testy, kterými příchozí musel projít. Vala Mal Doran přiběhla k drakovi a zakřičela „Morgana Le Fay“, ale nic se nestalo. Daniel pak zařval Ganos Lal – Morganino jméno v antickém jazyce. Drak poté zmizel v záblesku, který podporuje myšlenku, že se mohlo jednat o pevný hologram (SG-1 10x10-11 Výprava).

Nahoru


Meč v kameni

Holografický meč v kameni mohla vytáhnout jen způsobilá osobaMeč v kameni je opět antická technologie, kterou po sobě zanechal Merlin. Podobně, jako meč holografického ochránce, je i tento meč holografický a z kamene ho nedokáže vytáhnout každá osoba, ale pouze ta, která je toho hodna, tedy s čistým srdcem a s žádnými nekalými úmysly. V Avalonu ho po absolvování zkoušek dokázal z kamene vyjmout plukovník Mitchell a v Kamelotu zase dívka Valencia, která ho hodila Mitchellovi, aby se mohl bránit proti holografickému ochránci. Tento meč je jediná technologie, která se dá použít na obranu proti holografickému ochránci, nebo k jeho zničení (SG-1 9x02 Avalon, 9x20 Kamelot).

NahoruInerciální tlumiče

Inerciální tlumiče, někdy označované jako inerciální kompenzátory, jsou zařízení používané především na vesmírných lodích k vyrovnání účinku setrvačnosti při náhlém pohybu, jako je třeba zrychlení, zpomalení, nárazy, náhlá změna směru pohybu a podobně. Samozřejmě snižují i otřesy při vesmírných bitvách, pokud loď dostane zásah zbraněmi nepřítele. Díky tomu, že je uvnitř vesmírných lodí vytvořeno pole umělé gravitace, tyto změny v pohybech způsobují značnou setrvačnou sílu (značný moment setrvačnosti), a proto jsou inerciální tlumiče nezbytné. Aby byla setrvačnost minimalizována na co nejmenší míru, inerciální tlumiče urychlují molekuly všeho uvnitř lodi ve stejném poměru jako umělá gravitace. Bez inerciálních tlumičů by veškeré kosmické lety skončily fatálně, neboť předpokládáme, že se lodě musí pohybovat s vysokým zrychlením vzhledem ke kosmickým vzdálenostem, které chtějí překlenout. Tato technologie je známa alespoň v minimálním rozsahu všem rasám, které uměly cestovat vzduchem nebo v kosmu.

Jak vysvětloval major Sheppard poručíkovi Fordovi v Puddle Jumperu – bez inerciálních tlumičů bychom byli zatíženi tolika G, že by naše oči explodovaly, kůže by se na našich tvářích natáhla, mozek by byl zaražen do zadní části našich lebek a naše vnitřní orgány by se rozdrtily o křeslo.

Využití inerciálních tlumičů Antiky

Aktivování inerciálních tlumičůVšechny lodě Antiků jsou vybaveny velmi výkonnými inerciálními tlumiči. Tyto tlumiče byly zvláštní ještě tím, že mohly být upraveny tak, aby eliminovaly hmotnost plavidla, nebo ji naopak zvýšily. Například udělat Jumper těžším během bouřky, aby s ním tak neházely poryvy větru, nebo byly schopny na Atlantidě zvýšit její hmotnost tak, aby se mohla celá potopit na dno oceánu. Antické inerciální tlumiče využívají k fungování značné množství energie, pokud jsou instalovány na velkých lodích. Inerciálními tlumiči jsou vybaveny i emitory osobního štítu (SGA 1x03 Hra na schovávanou, 1x05 Podezření, 1x11 Oko bouře, 2x13 Kritické množství, 2x14 Pod tlakem, 4x05 Cestovatelé, 5x05 Duše bez těla).

Nahoru


Autodestrukce / Autopilot / Databáze a úložiště / Holografická technologie / Inerciální tlumiče

Stránka: 1  2  3  4  5  6

Rozcestník Alteránské, Antické, Lanteánské technologie


Autor: Scimani, Korekce: HWG, © 2016, e-mail: scimani@sg-portal.eu