Vesmírné lodě a plavidla - Pozemské - Raketoplány

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel

Intrepid / Raketoplán

 


Intrepid

Popis

Raketoplán Intreid byla orbitální kosmická loď používaná Tau'ri v alternativní časové linii. V této časové linii, kde program hvězdné brány vůbec neexistoval kvůli Ba'alovi, byl Intrepid na misi, kde při poruše počítače selhaly hlavní motory raketoplánu a začal klesat na své oběžné dráze, když selhal i autopilot. Astronautka Dr. Samantha Carterová se pokusila loď zachránit, když ostatní posádka opustila loď pomocí padáků. Ovšem Intrepid se zřítil do oceánu a tělo Carterové nebylo nikdy nalezeno. Ta byla potom považována za hrdinku (Hvězdná brána: Návrat).

Nahoru


Vesmírný raketoplán

Vesmírný raketoplán

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lidé ze Země
Design pozemský
Třída raketoplán
Technické specifikace (Endeavour)
Délka 37,24 m
Rozpětí 23,79 m
Výška 17,86 m
Hmotnost (prázdný) 78 000 kg
Provozní výška 190 - 960 km
Maximální rychlost 27 870 km/h
Pohon raketové motory, manévrovací trysky
Hyperpohon žádný
Ochrana tepelný štít
Senzorový systém radary
Ovládací systém pozemský počítač
Navigační systém pozemský počítač
Zbraňový systém žádný
Posádka různé - dnes obvykle 5 - 7 lidí
Skladovací kapacita až 24 400 kg
Použití
Účel vesmírný transport zařízení a družic
Rok zavedení 1980
Přidružení Tau'ri
Stav aktivní ještě v roce 2010, pak pravděpodobně vyřazeny

Popis

Vesmírný raketoplán je letecký a kosmický dopravní prostředek, vyráběný ve Spojených státech, které vstoupily do služby v roce 1980, takže se vyráběly ještě před programem hvězdné brány a neobsahují tedy žádné upravené cizí technologie. Vesmírný raketoplán je dopravní prostředek určený k dopravě na orbitální dráhu kolem Země. Na oběžnou dráhu by mohl být vynášen vlastními raketovými motory (toto "čisté" řešení nebylo doposud realizováno), případně posílenými pomocnými raketovými motory, neboť jeho stavební součástí je nosný raketový systém (nosná raketa). V kosmickém prostoru se pohybuje jako kterékoli jiná kosmická loď. Vesmírný raketoplán může být provozován jak v pilotovaném, tak bezpilotním režimu. Jeho obvyklým, nikoli však nezbytným rysem je mnohonásobná použitelnost. Start ze Země může probíhat buď vertikálně, jako u běžné nosné rakety, nebo horizontálně jako u klasického letounu, případně může být do určité výše vynesen jiným letadlem a zde vypuštěn k samostatnému letu. Návrat na Zemi probíhá klouzavým nebo motorovým letem, s případným využitím pomocných motorů (raketových, nebo proudových) a přistává na letišti s dostatečně dlouhou přistávací dráhou. Raketoplánů je více druhů, které se liší jen nepatrně. Naposledy se podíval do vesmíru raketoplán Atlantis s vůbec nejmenší dosavadní posádkou v počtu 4 kosmonautů v červenci 2011. Po tomto letu byly všechny raketoplány vyřazeny z provozu, protože dosloužily a jsou jiš zastaralé. V seriálu byly zmínky jen o dvou: Endeavour a Challenger.

Před stavbou F-302 a BC-303, byl raketoplán jediným vesmírným plavidlem s lidskou posádkou v provozu. Bohužel, nedostatek zbraní a obranných systémů raketoplánu jakéhokoliv druhu, brání tomu, aby byl obzvláště účinný proti nepřátelským silám, takových jako například Goa'uldi.

Budoucí velitel SG-1, Cameron Mitchell, sledoval první let raketoplánu v nemocničním pokoji se svým otcem, který se tam dostal poté, co ztratil obě nohy po letecké nehodě (SG-1 9x12 – Paralelní vzpomínky).

Nehoda raketoplánu ChallengerSamantha Carterová, ještě před vstupem do programu hvězdné brány, také toužila vstoupit do programu raketoplánů, ale nebyla schopna tak učinit poté, co měl raketoplán Challenger nehodu a byl zničen chvíli po startu, v důsledku selhání pomocných raketových motorů na tuhé palivo (SRB), v průběhu jeho 10. mise v roce 1986. V roce 1998 se ji její otec Jacob Carter pokoušel ještě přesvědčit, ale už se připojila k SG-1 a neměla zájem (SG-1 2x09 – Tajemství).

Přestože byl program provozován civilní organizací NASA (National Aeronautics and Space Administration), raketoplán byl občas užíván pro služební cesty související s programem hvězdné brány. Nejvíce byl raketoplán nápomocen (jednalo se o Endeavour), při záchraně plukovníka O'Neilla, kapitána Carterové, Teal'ca a Bra'taca, z oběžné dráhy Země, kde byla uvízlá dvojice poškozených smrtících kluzáků, po zničení Ha'taků Apophise a Klorela, kteří vedli invazi na Zemi. Jeden nebo více raketoplánů bylo pravděpodobně rovněž zapojeno do získání obou kluzáků, protože USA nemělo v té době žádné jiné prostředky s posádkou ve vesmíru. Není ale jasné, jak to bylo provedeno, avšak kluzáky se nehodily do nákladového prostoru raketoplánu (SG-1 2x01 – V hadím hnízdě).

Mezi vybavením, užívaném na raketoplánu, je i robotické manipulační rameno, nebo Canadarm. Dr. Rodney McKay byl zřejmě zapojený při pracích na tomto zařízení a fotografie s ramenem raketoplánu v provozu na oběžné dráze zdobí jeho pokoj na Atlantis (SGA 2x04 – Duet).

 

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu