Vesmírné lodě a plavidla - Pozemské - X-302

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel

X-302 Prototyp vesmírného bojového letounu

Specifikace / Popis / Technologie /Historie

X-302

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lidé ze Země
Design pozemský
Třída prototyp vesmírného letounu
Technické specifikace
Délka 9,1 m
Rozpětí 22,9 m
Výška 5,5 m
Pohon 2 proudové motory, 2 upravené aerospikes motory a 1pomocný raketový motor
Hyperpohon naquadrií poháněný generátor hyperprostorového okna
Ochrana žádná
Zbraňový systém neznámý
Posádka 1+1
Použití
Účel prototyp multifunkčního útočného vesmírného letounu
Rok zavedení 2002
Přidružení Tau'ri
Stav prototyp zničen

Popis

X-302 padá k ZemiX-302 byl prototyp pozemského bojového letounu schopného cestovat hyperprostorem a druhý pokus při konstrukci bojeschopného letounu, který může cestovat vesmírem. Byl vyvinut za pomoci použití přepracovaných cizích technologií v Oblasti 51. Na rozdíl od svého předchůdce X-301, byl tento letoun postaven výhradně s použitím technologií vyvinutých na Zemi, nebo z rekonstruovaných goa’uldských vybavení. Jedná se o všestranný bojový letoun, který se může bez problémů pohybovat a manévrovat při bitvách, nejen v atmosféře planety, ale také ve vesmíru (SG-1 6x01-02 – Spása).

 

Technologie

Inerciální tlumiče

Inerciální tlumiče na obrazovceNa rozdíl od jiných pozemských stíhaček, součástí X-302 jsou inerciální tlumiče, které dovolovaly pilotovi urychlit stroj a manévrovat s ním mnohem prudčeji, bez strachu, že upadne do bezvědomý, nebo ho třeba obrovské zrychlení, které je potřeba na únikovou rychlost z planety, zabije. Vzhledem k tomu, že se jedná o plavidlo schopné cestovat vesmírem, jsou tyto inerciální tlumiče nezbytné. U normálních ostatních pozemských letounů nejsou a piloti tak musí dbát na to, aby se přetížení nevymklo kontrole (SG-1 6x01-02 – Spása).

Pohonný systém

Motory X-302Zatímco jeho celkový tvar ještě připomíná trochu goa’uldský smrtící kluzák, který byl upraven do X-301, X-302 byl poháněn dvojicí proudových motorů, a dvojicí modifikovaných aerospike motorů (specifický druh motoru), pro použití ve vysoké nadmořské výšce, plus pomocný raketový motor na použití ve vesmíru a dosáhnout tak únikové rychlosti z planety. Letoun je také vybaven generátorem hyperprostorového okna, který je napájen naquadrií, aby mohl cestovat hyperprostorem. U tohoto prototypu to ovšem moc nefungovalo, protože naquadrie byla příliš nestabilní, ale tato nevyzkoušená technologie mohla být jen trochu upravena, aby dovolovala vstoupit letounu do hyperprostoru, ale jen na velmi krátkou dobu (v řádu sekund), pomocí níž se mohlo zajistit, aby během té doby byla naquadrie stabilní (SG-1 6x01-02 – Spása).

Zbraňový systém

O výzbroji tohoto prototypu se skoro nic neví, ale v době kdy byl použit, nebyly viděny žádné zbraně, jako např. nějaké řízené střely, ale dá se předpokládat, že měl v sobě zabudované railguny podobné těm, co později měla F-302 a měl připraveny nosiče pro rakety (SG-1 6x01-02 – Spása).

Historie

X-302 připravena ke startu X-302 byl pár týdnů před praktickým hyperprostorovým testem, když Anubis zahájil útok na Zemi pomocí ničitele hvězdných bran. Brána nešla vytočit, tak plukovník O’Neill a major Carterová použili X-302, aby vyzkoušeli hyperpohon k dosažení Abydosu, protože je blízko, a kde by mohli použít bránu a kontaktovat Asgardy, aby jim pomohli. Bohužel samotný let, který nesl označení Abydos 1, musel být přerušen, když se hyperprostorové okno vytvořené X-302, ukázalo být nestabilní. Následný výzkum potvrdil, že vzhledem k nestabilitě naquadrie, je dosažení určitého cíle pomocí tohoto v hyperpohonu, nemožné. Byla tam také vzdálená možnost, že letoun by byl zničen, pokud by se o to pokusil znovu (SG-1 6x01 – Spása).

X-302 s bránou na přepravci raketoplánůNicméně poté, co všechny snahy zastavit útok, aby brána neexplodovala, selhaly, bylo rozhodnuto použít X-302 a odstranit bránu ze Země. Vzhledem k tomu, že X-302 nebyla navržena k tomu, aby nesla náklad 29 tun, musela být rychle odstraněna všechna zbytečná zařízení, jako zbraně, některá vybavení na podporu života, radar a některé z bezpečnostních zařízení havárie. Podvozek musel být také odstraněn, aby bylo možné začlenit úchyty pro hvězdnou bránu. Výsledkem toho je pak to, že tento úkol pro X-302 byl také poslední.

X-302 byl opět pilotován O’Neillem, byl vynesen upraveným přepravcem raketoplánů do nadmořské výšky 10 km a pak se uvolnil a vydal na zbytek cesty sám. Bohužel hmotnost brány se ukázala být příliš veliká a letoun vyčerpal palivo před tím, než mohl dosáhnout únikové rychlosti. Když letoun klesal zpět k Zemi, O’Neill navrhl použít hyperpohon, který by přinejmenším dostal bránu dost daleko od planety, kde by explodovala. Po návrhu Janase Quina, byl pohon upravený pro extrémně krátkou cestu, čímž se minimalizuje nestabilita naquadrie. O’Neill se katapultoval těsně před vstupem do hyperprostorového okna a X-302 úspěšně odnesl bránu více jak 3 000 000 km od Země, kde explodovala a zničila tím pádem i prototyp X-302 (SG-1 6x02 – Spása).

I přes ztrátu prvního prototypu, X-302 byl vyvedený natolik dobře, že se letoun začal vyrábět jako F-302. Došlo tedy ještě k malým změnám, jako jeho velikost a především k úpravě hyperpohonu pro krátké cesty, spíše než mezihvězdné a byl zahrnut hromadně do výroby (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu