Vesmírné lodě a plavidla - Pozemské - X-301

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel

X-301 Vesmírný bojový kluzák

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Interiér / Historie

X-301

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lidé ze Země
Design goa'uldský
Třída vesmírný letoun
Technické specifikace
Délka 6,7 m
Rozpětí 16,7 m
Výška 4,5 m
Maximální rychlost cca 450 km/s
Pohon pohonný systém smrtícího kluzáku
Hyperpohon žádný
Ochrana žádná
Zaměřovací systém WGU-16/B naváděcí systém
Ovládací systém hybrid goa'uldského a pozemského systému
Zbraňový systém 2 AIM 120A rakety vzduch-vzduch
Posádka 1+1
Ostatní systémy návratové zařízení
Použití
Účel multifunkční útočný vesmírný letoun
Rok zavedení 2000
Přidružení Tau'ri
Stav jediný prototyp ztracen ve vesmíru

Popis

Popis X-301X-301 byl projekt Tau'ri, který měl za úkol vytvořit první platformu pro obranu Země proti Goa'uldům. Jednalo se tedy o multifunkční bojový letoun schopný letu do vesmíru a schopný ohrozit Goa'uldské lodě. Byl zkonstruován vědci a inženýry v Oblasti 51 ze dvou ukořistěných smrtících kluzáků neúspěšného útoku Apophise a Klorela na Zemi. Většina systémů byla ponechána, jako např. motory, ale kokpit a zbraňové systémy byly pozemské. X-301 byl neúspěšný projekt a málem skončil ztrátou dvou členů týmu SG-1. Plukovník O'Neill a Teal'c jsou jedinými známými piloty X-301. Byli považováni za nejlepší "lidi" vhodné pro tuto práci, jelikož už byli také dobře obeznámeni se smrtícími kluzáky. Označení X-301 bylo poprvé uvedeno v epizodě SG-1 4x12 – Zkušební let. Studování smrtících kluzáků vědci a inženýry, bylo poprvé k vidění v epizodě SG-1 2x14 – Svatý kámen.

Pokud by byl letoun úspěšný, X-301 by byl rozmístěn jako orbitální obranné plavidlo pod velením generála Vidrineho na letecké základně v Petersonu. X-301 by také pravděpodobně vstoupil do výroby (poznámka autora: i když mně osobně není známo, jak by toho dosáhli, když nebyly pochopeny některé systémy a bez dalších ukořistěných kluzáků). Letoun byl ale neúspěšný během zkoušky střelby a nyní je někde v kosmickém prostoru na cestě k mateřské planetě Apophise. Carterová udělala projekci, ve které by letoun opustil Oortovo mračno (hustá sféra komet, asteroidů a částic přibližně jeden světelný rok od Země, na samém okraji gravitačního pole Slunce), za několik měsíců. To by ale znamenalo, že by letoun letěl nadsvětelnou rychlostí, což se ovšem nezdálo možné bez hyperpohonu. X-301 projekt byl zastaven ve prospěch projektu X-302, který byl založen zcela na pozemských znalostech. Nikdy nebyla zmínka v SGC o získání X-301 zpět, z důvodu velké vzdálenosti letounu a nalézt ho, by bylo obtížné a také z důvodu, že později už Země měla k dispozici velké hvězdné lodě, které dokázaly zneškodnit goa'uldské lodě.

Design

X-301 na letištiPrototyp byl postaven v Oblasti 51 a na testování byl převezen na leteckou základnu v Petersonu. Letoun měl významné odlišnosti od smrtících kluzáků. Vizuálně byla loď více zakřivená, pravděpodobně pro lepší aerodynamické vlastnosti. Zdálo se, že jeho zbarvení vypadalo podobně, jako u F-22A Raptor, pro tajné účely. Major Davis vysvětlil, že loď byla zkonstruována s technologií stealth. Vnější zbarvení bylo skvrnité, podobné jako maskování džungle. Přesný účel toho byl neznámý. Letoun měl převislá křídla ubíhající dopředu dolů a přidaný pár vertikálních ocasů směrem k zádi na hřbetní straně, zřejmě pro lepší boční manipulaci v atmosféře. Na spodní straně křídel byly namontovány držáky pro rakety a dvě velká válcová zařízení. Nikdy nebylo uvedeno, co tato zařízení byla, nicméně je pravděpodobné, že to byly části zbraní a senzorů (SG-1 4x12 – Zkušební let).

Technologie

X-301 byl zkonstruován jako vesmírný bojový letoun, míněný jako prototyp pro vytvoření orbitální obranné linie Země proti Goa'uldům. Byl postaven ze dvou poškozených smrtících kluzáků, kterými odletěli Teal'c a Bra'tac při úniku z mateřské lodi Apophise, při jeho neúspěšném útoku na Zemi (2x01 – V hadím hnízdě).

Vědci, co letoun vytvořili, moc ještě nechápali technologii Goa'uldů a v mnoha případech prostě odstranili komponenty ze smrtících kluzáků a znovu je sestavili v X-301. Některé systémy, jako jsou tyčové kanóny, byly zřejmě nerozluštěné, nebo poškozené a neopravitelné a nebyly zahrnuty.

Návratové zařízení Apophise

Aktivováním systému se spustilo návratové zařízeníCo zůstalo v letounu bez vědomí techniků z Oblasti 51, bylo návratové zařízení, nainstalované Apophisem do všech kluzáků poté, co ho Teal'c zradil. Toto zařízení bylo navrženo tak, aby převzalo všechny systémy letounu a poslalo ho zpět na domovskou planetu Apophise, i když by cesta ze Země trvala několik stovek let. Návratové zařízení bylo schopné ovládat i základní pozemská zařízení, včetně reakce (kontroly) a katapultačního zařízení. Pozemní personál kontroly letové zkoušky považoval za pravděpodobné, že návratové zařízení bylo vybaveno bezpečnostním opatřením, které by zabránilo posádce ho vypnout, avšak tato teorie nikdy nebyla ověřena (SG-1 4x12 – Zkušební let).

Pohonný systém

Nízký přelet X-301Pohon X-301 byl ponechaný, čili byl poháněný původním reaktorem a pohonným systémem jako smrtící kluzák. Pro tyto lodě byl pravděpodobně zdrojem paliva naquadah. Letoun se pohyboval způsobem, kterým jak Carterová připustila, nebyl ještě pochopen podle dosavadních znalostí pozemské fyziky. Nicméně podle dílů, které měly rozluštit, to naznačovalo, že pohon pracoval ani ne tak za použití síly v každém směru, ale odstraněním setrvačností a jejich účinků. Pohon umožňoval velké rychlosti a extrémní zrychlení. Maximální rychlost letounu není známa, ale je pravděpodobně alespoň ve vysokém machu, protože byl určen i pro orbitální lety a lety vesmírem. Letoun měl také instalovaný reakční ovládací systém pro jemné manévrování ve vesmíru. Kromě toho bylo plavidlo vybaveno antigravitačním zařízením, umožňující mu vznášet se několik metrů nad zemí. A konečně na rozdíl od jeho nástupců, X-301 nebyl schopen hyperprostorového letu (SG-1 4x12 – Zkušební let).

Zbraňový systém

Rakety na X-301Co se týče zbraní, tak X-301 byl vybaven dvěma raketami AIM-120A typu vzduch-vzduch. Pro jediný známý test zbraňových systémů, který měl proběhnout, ale neproběhl, byly na lodi nainstalovány asi jen standardní AIM-120A řízené střely, ale Carterová naznačovala, že po úplném zprovoznění letounu, budou hlavice obohaceny naquadahem a vybaveny modulátory frekvence štítů. Tyto zbraně nelze hodnotit, ale Carterová také tvrdila, že tyto rakety mohou zneškodnit goa'uldský Ha'tak (což by bylo pravděpodobně možné jen v případě, že by nebyl chráněn štítem). Ať už to mělo znamenat třeba více úderů, bylo nezjištěno a možná trochu zveličováno, nicméně střely nesené F-302 nejsou dost silné na to, aby mateřskou loď zneškodnily, pokud nedopadají na moc zranitelnou oblast. Dvě řízené střely byly docela málo a tato kapacita by byla pravděpodobně zvětšena. Kanóny nebyly zmíněny, ale válcovitá zařízení pod křídly, klidně kanóny být mohla. Pokud tam žádný nebyl, mohlo to být způsobeno prototypem plavidla. Pokud by byl ovšem funkční, byl by velice užitečný v boji z blízka proti goa'uldským kluzákům (SG-1 4x12 – Zkušební let).

Interiér letounu

Kokpit X-301Kokpit byl směsice lidské a Goa'uldské technologie. Byl postaven pro dvoučlennou posádku, přední člen posádky pilotoval letoun a zadní ovládal zbraně. Hlavní letové kontrole se zdálo, že pro ovládání standardního bojového letounu je typické uprostřed mít řídicí páku a po levé ruce ovládání rychlosti. Tam Goa'uldi mají ovládací kouli v kokpitu, stejně jako typické počítačové panely letounu. Střelec využíval pozemskou technologii ke střílení ze zbraní. Posádka seděla ve vystřelovacích sedadlech pod kabinou, složené ze samostatných plochých desek z průhledného materiálu.

Letoun se zdál být schopný letu po několik hodin bez doplňování zásob a měl zásobu kyslíku na více jak 24 hodin, včetně schopnosti filtrace oxidu uhličitého. V případě dekomprese v kabině, měli k dispozici obličejové masky. Posádka měla za povinnost být oblečena v g-oblecích, protože ne všechny setrvačné síly byly kompenzovány palubními systémy – inerciální tlumiče (SG-1 4x12 – Zkušební let).

 

Historie

Při cestování do Oblasti 51 při pátrání o důkazu krádeže druhé hvězdné brány, SG-1 mohla vidět rekonstruovaný smrtící kluzák, ze kterého byl X-301 odvozen (SG-1 2x14 – Svatý kámen).

X-301 bez kontroly opouští ZemiX-301 byl předmětem několika demonstračních zkušebních letů a začali také se cvičnou střelbou na dálkově řízené cvičné cíle pod dohledem generála Vidrineho. Pokud by test byl úspěšný, začal by se letoun vyrábět jako vesmírná stíhačka pro obranu Země. Při testu byl jako pilot Teal'c a na zadním sedadle kontroloval zbraně O'Neill. Když vystoupali a měli začít cvičné střelby, Teal'c najednou ztratil kontrolu nad systémy a celou lodí. Bylo aktivováno Apophisovo návratové zařízení, které převzalo veškerou kontrolu a zavolalo letoun zpět na domovskou planetu Apophise.

Opouštěli sluneční soustavu ve vysoké rychlosti, a když dosáhli Jupiteru, Carterová jim doporučila (na popud O'Neilla, ten má vždy dobré nápady, aniž by o tom věděl), aby zkusili použít připojené AIM střely, jako pomocné rakety a využili prakový efekt planety a nasměrovali se k Zemi. Po propočítání délky zážehu jednotlivých střel, neměli dostatečný tah a pokračovali stále ven ze Sluneční soustavy. Carterová a Daniel se od Anise dověděli, že Tok'ra Selmak/Jacob je na misi na blízké planetě P2C-257 a přesvědčili ho, aby jim pomohl zachytit X-301.

Udělali tak právě včas, protože Teal'covi a O'Neillovi už docházel kyslík. Museli otevřít kabinu a nechat se unášet do kosmického prostoru ven z letounu, aby je Jacob mohl přenést na palubu své lodi kruhy. X-301 byl zanechaný na trajektorii ven ze Sluneční soustavy. Projekt byl tedy zastaven a Země začala s dalším projektem X-302, který byl založen jen na dosavadních znalostech lidstva (SG-1 4x12 – Zkušební let).

 

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu