Vesmírné lodě a plavidla - Pozemské - USS Apollo

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel

USS Apollo

Specifikace / Stručný popisPosádkaHistorie / Poznámky

USS Apollo

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lidé ze Země (asistovali Asgardé)
Design pozemský
Třída DSC-304/BC-304
Technické specifikace
Délka 150+ m
Pohon podsvětelné motory, manévrovací trysky, asgardský hyperpohon
Hyperpohon mezihvězdný, mezigalaktický
Palivo naquadah
Energie naquadahové generátory, asgardské energetické jádro
Ochrana asgardské štíty
Trup slitiny trinia a naquadahu, kompozitní
Senzorové systémy asgardské senzorové pole
Zaměřovací systém pozemský počítačový zaměřovací systém
Navigační systém počítačový navigační systém
Zbraňový systém 4 asgardské plazmové paprskové zbraně, 16 VLT odpalovačů raket, 32 railgunů, jaderné hlavice Mark IX a nukleární střely, zbraňový systém Horizont
Bojový doplněk 16 F-302
Posádka ~200
Minimální posádka 4
Ostatní systémy transportní kruhy, asgardský transportní systém, únikové moduly, dálkový vysílač
Použití
Účel vesmírný dálkový přepravce a bitevní křižník
Rok zavedení 2007
Přidružení Tau'ri
Stav stále aktivní

Stručný popis

Apollo je čtvrtou lodí třídy 304 Daedalus, postavenou Spojenými státy a třetí, kterou provozuje USAF (letectvo Spojených států). Lodi je přidělena druhá taktická letka F-302. Stejně jako jeho sesterská loď Daedalus, byla loď poslána do galaxie Pegasus, krátce po jejím uvedení do provozu a poskytuje tedy pomoc expedici Atlantis.

Známá posádka

Velící důstojníci

Ostatní posádka

Historie

Na Apollo útočí asuřanský energetický paprsek

Loď byla akorát uvedena do provozu, když několik orijských lodí směřovalo směrem k Zemi. Byla poslána, aby bránila Zemi před touto hrozbou. Nicméně k boji nikdy nedošlo, protože orijské lodě zůstali mimo sluneční soustavu, když prohlédli díky arše pravdy. Chvíli potom byla loď poslána do galaxie Pegasus, na pomoc expedici Atlantis, protože největší hrozba v Mléčné dráze byla zažehnána a tam ji potřebovali více (Hvězdná brána: Archa pravdy).

Na jeho první cestě k Atlantis, Apollo přiletěl předčasně, aby zapůsobili na Dr. Weirovou. Jeho první misí bylo zničit rozestavěnou flotilu lodí, které stavěli Asuřané na jejich planetě, a které měly být pravděpodobně použity k útoku na Zemi. K tomuto úkolu si Apollo přivezl v jeho pumovém hangáru na spodní straně lodi zbraňový systém Horizont, který měl být také poprvé vyzkoušen. Poté pozorovali z větší dálky následky výbuchu zbraně, zatímco bližší prozkoumání prováděl Sheppard v zamaskovaném Jumperu a po nalodění na palubu se Apollo vrátil na Atlantis.

Nedlouho poté se objevila na oběžné dráze Lantey malá družice a Apollo byl vyslán to prošetřit. Krátce po identifikaci družice, nesoucí hvězdnou bránu, byla loď zasažena silným energetickým paprskem, který Asuřané vystřelili přes červí díru spojující brány, než satelit zaměřil svou pozornost na samotnou Atlantis. Zbraně Apollo se ukázaly být neúčinné proti štítu satelitu a štíty Apolla byly rychle oslabeny. Apollo nebyl schopen přispět k obraně Atlantis. Když se Weirová rozhodla přemístit Atlantis na jiný svět, M12-578, Apollo evakuoval všechny nepotřebné pracovníky z města a doprovázel ji do hyperprostoru (SGA 3x20 – Zaútočit první).

Když Apollo dorazil na určené místo setkání, Atlantis tam nebyla a tak kontaktovali stanici Midway, aby je informovala o situaci (SGA 4x01 – Unášeni proudem).

Apollo útočí na asuřanský křižníkS pomocí plukovníka Carterové, byl senzorový rozsah lodi drasticky zvětšen, což jim umožnilo hledat Atlantis na trase mezi Lanteou a M12-578. Po úspěšném nalezení města, které ale bylo úplně jinde, než mělo být a zjištění, že se Sheppardův tým vydal na domovský svět Replikátorů Asuras, aby získal ZPM, vydal se Apollo za nimi, aby je zachránil. Po příletu loď krátce zaměstnala asuřanský křižník, ale rychle se stáhla, protože utrpěla vážná poškození. Jumper se Sheppardovým týmem ale zachrání a uniknou. Později, když Atlantis bezpečně přistála na planetě M35-117, Apollo zůstal nějaký čas na oběžné dráze planety, aby mohl poskytnout jakoukoli pomoc expedici v případě potřeby (SGA 4x02 – Záchranné lano).

Později Apollo cestuje společně s Daedalem na Atlantis, aby využily své nové asgardské paprskové zbraně, v boji proti flotile Replikátorů. Apollo a Daedalus spolu zničily celkem 7 nepřátelských lodí, než lodě Asuřanů ustoupily do bezpečí na svou planetu, aby rychle doplnili lodě, které byly zničeny. Apollo a Daedalus pak vedly úder spojené flotily lodí na jejich planetu, která zahrnovala 7 wraithských úlů a 6 lodí Cestovatelů, včetně jejich ukořistěné třídy Aurora. Tato flotila překvapila a zaměstnala lodě Asuřanů na orbitě, aby nemohly uniknout, zatímco McKay prováděl svůj plán dole na planetě, aby zlikvidoval Replikátory jednou provždy. Tento plán se podařil a skoro všichni Asuřané, až na jednu loď, která to celé pozorovala z dálky, byli zničeni (SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty).

Apollo na orbitě ZeměPočátkem roku 2008 byl Apollo povolán na Zemi a zůstal na její oběžné dráze, aby se připojil k pátrání lidí po jednom Replikátorovi, který jim unikl a volně se pohyboval na Zemi. Sloužil jako operační základna pro tým. Apollo nakonec zničil Replikátora tím, že ho transportovali do zemské atmosféry, aby tam při pádu na planetu shořel a byl vyřazen (SGA 4x15 – Vyděděnec).

Později v roce 2008, tvrdila Dr. Vanessa Conradová, že ji Apollo přepravil na Atlantis. Nicméně expedice Atlantis později zjistila, že to byla umělá inteligence přepravce semene, rasy zvané Sakkari, která byla na pokraji vyhynutí, a havarovali na planetě. Apollo pak převezl zařízení na jinou planetu v galaxii Pegasus, kde by mohlo plnit svůj účel a osévat jiné planety se životem (SGA 5x15 – Pozůstatky).

V roce 2009 Todd kontaktoval Atlantis, že jeho podřízený Wraith "Kenny" se vzbouřil a podařilo se mu využít několik ZPM na jednom wraithským úlu, ze kterého se pak stala nedobytná loď. Daedalus se ho sice snažil v galaxii Pegasus zastavit, ale neuspěl a úl poháněný ZPM se vydal na cestu k Zemi, protože zachytil zprávu z alternativní reality, ve které bylo umístění Země. Rodney ovšem dokázal vypočítat, kdy úl vystoupí z hyperprostoru před dosažením Země, kvůli regeneraci trupu. Oni pak o tom informovali SGC přes Atlantis, když byla komunikace opravena. V Mléčné dráze pak velel plukovník Ellis oběma pozemským lodím, Apollu a nové lodi Sun Tzu, aby se ZPM úl pokusili zastavit, ale obě lodě katastrofálně selhaly. Apollo byl ve špatném stavu a ještě musel evakuovat posádku ze zmrzačené lodi Sun Tzu, které unikala atmosféra. Apollo byl v takovém stavu, že by trvalo měsíc, než by se dostal k nějaké planetě s hvězdnou bránou. Plukovník Ellis po bitvě poslal ještě subprostorovou zprávu na Atlantis a SGC, o jejich neúspěchu (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Poznámky

  • Tato loď byla pojmenována po řeckém bohu umění, krásy a zdraví. Apollo byly také první vesmírná mise na Měsíc.
  • Předčasný přílet Apolla na Atlantis může znamenat, že jeho hyperpohon je trochu výkonnější než u Daedala, nebo plukovník Ellis jednoduše ždímal motory ještě více, než je obvyklé, protože i plukovník Caldwell to dělal často, vzhledem k naléhavosti mise (SGA 2x11 – Úl, 2x13 – Kritické množství).

 

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu