Vesmírné lodě a plavidla - Ostatní rasy - Olesiané

Rozcestník vesmírných lodí a plavidel ostatních ras

Olesiané

Olesiané jsou moderní rasou v galaxii Pegasus s přesvědčivou formou trestu smrti. Jsou celkem na vyspělé technické úrovni, jež se může rovnat s pozemskou a mnohdy ji i předčít. Bylo u nich vidět jedno plavidlo, které mělo zajímavé funkce i vzhled.


Olesianský proudový letoun

Specifikace / Popis / Design / Historie

Olesianský proudový letoun

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Olesiané
Design olesianský
Třída bezpečnostní plavidlo
Technické specifikace
Délka 120 m
Výška 30 m
Maximální rychlost 300 km/h
Pohon 3 proudové motory
Palivo podobné dieselu
Trup směs slitin
Posádka 1 pilot, 1 kopilot
Minimální posádka 1
Cestující 2
Použití
Účel bezpečnostní plavidlo
Rok zavedení neznámý, prvně viděn v roce 2005
Přičlenení Olesiané
Stav neznámý, možné zničení Wraithy

Nahoru

Popis

Přílet Olesianského proudového letounu na ostrov vyhnanstvíTento proudový letoun nebo také vznášedlo byl malý křižník Olesianské konstrukce se třemi proudovými motory a pravděpodobně také ozbrojen vzhledem k funkci, kterou letoun vykonával, ale to nebylo nikdy vidět a potvrzeno. Letoun měl za úkol především bezpečnostní funkci. Hlavní součástí proudového letounu jsou jeho tři jasně zřetelné a velké proudové motory, které se dají polohovat, takže působí jako běžný proudový motor při letu a když je sklopený směrem k zemi, umožňuje mu vznášet se nad jedním místem, takže tato vlastnost není rozhodně připisována nějakému antigravitačnímu systému. Tyto proudové motory měly ještě jednu zajímavou funkci. Dokázaly odrazit nebo přímo odfouknout vězně na planetě v okruhu pod letounem. Rozhodně to nebyl žádný drobeček, protože známe oficiální délku stroje, která je 120 m, to je více jak polovina délky Prométhea. Dokáže také letět rychlostí okolo 300 km/h a používá palivo podobné diesselu na Zemi. Obsluhují ho dva piloti a může vézt jen další dva cestující, což je trochu divné na jeho velikost. Letoun je také obrněný (SGA 2x05 – Odsouzenci).

Nahoru

Design

Schema olesianského proudového letounuDesign vznášedla je opravdu velmi zajímavý a je u něj známý i koncept, takže se lépe popisuje a můžete si ho prohlédnout ze všech stran. Vznášedlo se rozhodně špatně popisuje, protože je hodně tvarované, ale vše je dobře vidět z různých pohledů na konceptu. Základ tvoří mohutný trup, ze kterého vycházejí po stranách křídla. Na koncích křídel jsou upevněny dva polohovací proudové motory. Trup končí na zádi jakousi vidlicí, v níž je umístěn třetí polohovací proudový motor, který je zároveň hlavní a největší. Uprostřed na vrcholu je nějaká kruhová nástavba s dalšími menšími kopulemi, u které není známa funkce. Přední část vypadá jako otevřená tlama ale bez zubů. Nad ní je pravděpodobně kokpit (SGA 2x05 – Odsouzenci).

 

Nahoru

Historie

Jumper následuje olesianský proudový letoun do metropolePrvní průzkumný tým Atlantidy prozkoumával jednu planetu, když na ně někdo zaútočil primitivními zbraněmi, které vybuchovaly kolem Jumperu. Jeden zásah způsobil, že museli nouzově přistát. Za chvíli se dostali do přestřelky s olesianskými vězni na ostrově. Brzo ovšem přiletěl proudový letoun Olesianů, kteří věděli, že se něco na ostrově s vězni děje, jež poslala týmu na pomoc Marin. Loď se jmenovala Poros. Chvíli po příletu se Poros usadil nad nimi a svými proudovými motory přímo odfoukl vězně pryč z dosahu, což dalo týmu dost času na to, aby se dostali zpátky k Jumperu a mohli vzlétnout. Poté se Jumper setkal ve vzduchu s olesianským letounem, kde jim dali instrukce, aby je následovali do města. Otočili se a společně odletěli (SGA 2x05 – Odsouzenci).

 

Rozcestník vesmírných lodí a plavidel ostatních ras


Autor: Scimani © 2012 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu