Vesmírné lodě a plavidla - Wraithské - Průzkumná loď

Rozcestník wraithských vesmírných lodí a plavidel

Wraithská průzkumná loď

Specifikace / Popis / Design / Interiér / Historie

Wraithská průzkumná loď

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Wraithové
Design Wraithové
Třída průzkumná loď
Technické specifikace
Pohon podsvětelný, wraithský hyperpohon, trysky
Hyperpohon omezený mezihvězdný
Ochrana žádná
Trup organický
Senzory wraithské senzory
Výzbroj neznámá
Minimální posádka 1 pilot
Použití
Účel průzkumná loď, transportní loď
Rok zavedení před více jak 10 000 lety
Přidružení Wraithové
Stav stále aktivní

Nahoru

Popis

Průzkumná loď přepravuje delegaciPrůzkumná loď Wraithů je relativně malá loď, kterou využívali k průzkumným účelům, jak ostatně název napovídá, nebo také pro přepravu wraithské delegace a jako nákladní loď. Loď je větší než šipka a Puddle Jumper, ale mnohem menší než křižník a funguje tedy v podobné roli jako goa'uldská nákladní loď Tel'tak. Zdá se, že je loď schopna hyperprostorového letu, ale není známo, v jakém rozsahu může hyperpohon využívat. Také není známo, jestli je pro řízení této lodi vyžadován Wraith, stejně jako je potřeba k řízení úlu, který vyžaduje interakci wraithského neurálního rozhraní. Hyperpohon je pravděpodobně postaven na stejné technologii, jako u velkých lodí, takže je také omezen a musí dělat přestávky při delších cestách. Samozřejmě má také běžný podsvětelný pohon. Jako všechny wraithské lodě nemá dodatečnou ochranu v podobě energetických štítů. Není známo, jestli má nějaké zbraně, ale je velmi pravděpodobné, že nějaké má, když chtěla zaútočit na Daedala u Aurory. Loď má také podvozek, když chce přistát na pevném povrchu, vyklopí se tři nohy, jedna vepředu a dvě vzadu.

Nahoru

Design

Průzkumná loď přilétající k AtlantiděDesign této lodi je podobný většině wraithských lodí. Dá se říci, že je tak někde mezi křižníkem a šipkou. Po šipce je především přední část lodi, která je stejně tak špičatá a po křižníku zase spíše zadní část lodi, protože je podobně tvarovaná. Ze stran v zadní části lodi vystupují dvě slabší křídla. V prostředku na zádi lodi je jeden podsvětelný pohon. Můstek se nalézá přibližně uprostřed vrchní části lodi. Na vrchu lodi jsou ještě jakási žebra, ale takové podobné, jen silnější, mají i úly a křižníky, tady jsou jen patrnější, protože jsou užší.

 

Nahoru

Interiér

Můstek průzkumné lodiInteriér lodi není nikterak velký, ale je tam několik chodeb a pravděpodobně i místností, ale vidět jsme mohli jen můstek. Je veliký asi jako každý jiný můstek, kde se přibližně v centru nachází řídící konzole. Také tam bylo možné vidět na stěně wraithskou obrazovku. Za ovládací konzolí jsou nějaké podpůrné sloupy a u nich jsou pravděpodobně další konzole, které ovšem nebyly moc vidět, ale Rodney se tam snažil zesílit signál pro komunikaci s Daedalem. Na můstek je přístup ze zadní části lodi (SGA 3x01 – Země nikoho).

 

Nahoru

Historie

Průzkumná loď na senzorech DaedalaTato loď moc vidět nebyla, ale prvně se objevila u Aurory, když se tam s ní dopravil jeden Wraith, který se uložil do stázového lůžka a připojil se do virtuální reality Antiků, aby získal nějaké informace o jejich hyperpohonu. Auroru zachytily senzory Atlantis a vyslali tam Daedala, aby to prozkoumal. Jakmile tam dorazili, jejich senzory ji hned zachytily a blížila se k nim. Daedalus ji zničil dvěma raketami, když byla na dostřel (SGA 2x09 – Aurora).

K Atlantis míří jeden úl a musí se zamaskovat. Když je na orbitě, nečekaně je kontaktuje. Je to Michael a chce od nich pomoc, protože jsou Wraithové v občanské válce a chtějí využít Beckettův retrovirus, aby mohli nepřítele proměnit na lidi a krmit se na nich. Po diskuzi nakonec souhlasí a Michael, královna úlu a jeden vědec přiletí na Atlantis průzkumnou lodí. Přistanou s ní na jednom molu města. Loď poté využívají při přepravě mezi Atlantis a úlem (SGA 2x20 – Spojenci).

Průzkumná loď z upravenou Teylou na královnu

Když Michael zachránil a osvobodil Shepparda na jednom úlu, který byl nyní pod palbou Daedala mezi galaxiemi, museli najít Ronona a Rodneyho a opustit nějak úl. Nakonec se jim je podařilo najít a Sheppard musel zkrotit Ronona, aby Michaela nezabil. Poté spěchali hned do průzkumné lodi a vyletěli z úlu. Spojili se s Daedalem a museli je co nejdříve transportovat, protože na ni Wraithové zahájili palbu. Všichni byli přeneseni na palubu Daedala a průzkumná loď byla pravděpodobně zničena (SGA 3x01 – Země nikoho).

Toddovi se podařilo přesvědčit expedici a především Teylu, aby ji chirurgicky upravili na královnu úlu a mohli se tak setkat na hlavním úlu wraithské aliance s její královnou. Na střetnutí s ní byl celý tým i s upravenou Teylou přepraven Toddovým úlem. Když vystoupili z hyperprostoru, nejvyšší královna je kontaktovala a dovolila jim přepravit se na její úl. K přepravě takové důležité delegace byla použita opět průzkumná loď. Pak s touto lodí pravděpodobně opustila Teyla úl, aby nedošlo u Wraithů k pochybnostem, když bylo po všem (SGA 5x08 – Královna).

Todd přilétá průzkumnou lodí na DaedalaWoolsey má jednání s Toddem kvůli retroviru a pro tuto schůzku si zvolili pozemskou loď Daedalus. Todd tam přiletí s jeho úlem a ještě v doprovodu dvou křižníků. Sám se potom na Daedala přepraví pomocí průzkumné lodi, s níž zaparkuje v pravém hangáru Daedala. Loď je zhruba tak akorát velká, aby se vešla do hangáru (SGA 5x10 – První kontakt).

Když Todd převzal kontrolu nad Daedalem a posádku uzamkl v místnostech, namířil si to k zařízení Attero. Ronon s Kellerovou byli ale volni a sabotovali zbraně. Nakonec se jim povedlo posádku osvobodit, a když se dostali na můstek, už tam nikdo nebyl. Zjistili, že jsou na průzkumné lodi v hangáru a mají zablokován přístup k ovládání lodi. Jakmile vyskočili z hyperprostoru, aktivoval se nějaký příkaz, který nasměroval Daedala přímo na zařízení Attero. Todd vypustil atmosféru v hangáru a odletěli s průzkumnou lodí pryč (SGA 5x11 – Ztracený kmen).

Rozcestník wraithských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2011 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu