Vesmírné lodě a plavidla - Orijské - Satelit

Rozcestník orijských vesmírných lodí a plavidel

Orijský satelit

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Historie

Orijský satelit

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Protektorát Rand
Design Oriové
Třída satelit
Technické specifikace
Ochrana orijské štíty
Senzorové systémy orijské senzory
Ovládací systém počítače protektorátu Rand
Výzbroj orijský energetický paprsek
Použití
Účel útočná a obranná platforma
Rok zavedení 2006
Přičlenění Oriové, protektorát Rand
Stav není známo, pravděpodobně zničen

Nahoru

Popis

F-302 útočí na orijský satelitOrijský satelit byla orbitální zbraňová platforma věnovaná protektorátu Rand, za účelem přivést ostatní z jejich planety na cestu počátku. Na rozdíl od Lanteánského satelitu, není automatický a musí se ovládat ručně z počítačů na povrchu planety. Není známo, zda toto omezení bylo úmyslné, nebo na straně Oriů, ale dá se předpokládat, že to bylo udělané úmyslně, aby protivníci protektorátu Rand věděli, kdo drží ruku na spoušti. Satelit se dá využívat jako hodně kvalitní obrana planety před nepřátelskými loděmi z vesmíru, nebo také k přímé ofenzivě na povrchu planety. Tento způsob měl být použit proti Caledonianům, nepřátelské zemi protektorátu Rand na planetě, protože se nechtěli stát uctívači Oriů. Navíc si je chtěl Rand sám podrobit, protože ještě před příchodem Oriů byli velcí nepřátelé (SG-1 9x15 – Satelit).

Nahoru

Design

Schéma orijského satelitu Jedná se přibližně o válcový tvar, kolem něhož je jakýsi prstenec připevněný k trupu pomocí několika kotvících tyčí. V tomto místě, kde je prstenec připevněn k tělu satelitu, je trochu užší. Na prstenci se pravděpodobně nachází emitory štítů, protože když jsou aktivované, vytváří kolem satelitu bublinu velikosti o něco větší než průměr prstence. Na spodní části se nachází zbraň. Na vrchní části satelitu pak spočívá energetický generátor, který zásobuje satelit velkým množstvím energie. Generátor vypadá jako menší typ generátoru válečné lodě.

 

Nahoru

Známá technologie

Jedná se o zbraňovou platformu, takže má převážně ofenzivní a defenzivní technologii. Nedílnou součástí jsou vyspělé senzory a hlavně výkonný generátor, protože štíty a zbraň spotřebují hodně energie.

Výzbroj

Zbraň orijského satelitu proniká štíty PrométheaOrijský satelit střílí na bezbranného PrométheaPři aktivaci satelitu a zbraně je jasně zřejmé, že se hlavní zbrani podobá té na válečné lodi Oriů, i když trochu méně účinná, ale i tak dostatečně silná na to, aby na několik zásahů prorazila asgardské štíty na Prométheovi a zničil ho. Výstřelem ze zbraně je teda stejně jako u válečné lodi proud energie. Má ovšem jednu nevýhodu, potřebuje více času k tomu, aby mohla znovu vystřelit, ale to je způsobeno pravděpodobně primitivním stavem randské technologie, která byla potřeba na ovládání satelitu a velkým energetickým nárokem (SG-1 9x15 – Satelit).

Štíty

Štíty orijského satelituŠtíty orijského satelituPomalé nabíjení zbraně je ovšem kompenzováno zatím nevídaným prvkem u satelitů a tím jsou energetické štíty. V době dobíjení zbraně je tedy výborně chráněn, protože štít je velmi účinný a dokáže odolat několika naquadahem obohaceným nukleárním raketám Tau'ri bez viditelného poškození. Musí být ovšem podobně jako zbraň aktivován příkazem z povrchu planety. I se štíty je menší problém, protože se dají aktivovat jen v případě, když senzory satelitu odhalí nějakou hrozbu, protože jsou velmi energeticky náročné a pokud nejsou počítače na povrchu v tomto okamžiku online, nelze je aktivovat a satelit je bezbranný (SG-1 9x15 – Satelit).

Nahoru

Historie

Na planetu Tegalus dorazil Převor a protektorát Rand se přidal k Oriům. Uzavřeli spolu dohodu, při které jim Oriové poskytnou donucovací zbraň na jejich nepřátele, Caledonianskou federaci a oni je přivedou k počátku, nebo zničí. Přes hvězdnou bránu byly dopraveny součásti satelitu a pod dozorem Převora a jeho pokynů ho zkonstruovali. Stavba trvala necelý rok. Po dokončení ho Rand aktivoval a použil pro zničení vojenské základny Caledonianů. Jared Kane pak přišel do SGC, kde požádal Tau'ri o jeho zničení.

Orijský satelit ničí Prométhea

Destrukce PrométheaSGC vyslalo Prométhea a Daniel šel bránou. Pokus o zničení raketami selhal a ani, když vyslali letku F-302 s naquadahem obohacenými raketami, taktéž neuspěli. Štíty satelitu nešlo proniknout. Ten nakonec několika zásahy ze své zbraně pronikl štíty Prométhea, rozpůlil ho vejpůl a následně explodoval. Většina posádky se před explozí transportovala na povrch. Aby satelit mohli zničit, museli vyřadit počítače v bunkru Randu. K tomu použili rušičku radarů z F-302, stejně jako přimontované inerciální tlumiče z F-302 na caledonianskou raketu. Ta explodovala nad bunkrem a tím způsobila silný elektromagnetický pulz, který vyřadil počítače. K satelitu vyslali F-302, aby ho zničili, ale nakonec se ozval Daniel a přemluvil je, aby to nedělali. Prezident Nadal ovšem nedodržel slovo a chtěl je vyhladit. To se nelíbilo veliteli Goranu Pernauxovi, který ho zabil. Nakonec došlo k dohodě a satelit byl deaktivován. Po pozdějším průzkumu planety Daedalem zjistili, že se navzájem zničili. Co se stalo se satelitem, není známo, je možné, že ho Daedalus zničil (SG-1 9x15 – Satelit).

Rozcestník orijských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2011 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu