Vesmírné lodě a plavidla - Orijské - Útočná loď

Rozcestník orijských vesmírných lodí a plavidel

Orijská útočná loď

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Historie

Orijská útočná loď

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Převorové
Design Oriové
Třída útočná loď
Technické specifikace
Délka 45 m
Šířka 18 m
Pohon podsvětelný
Hyperpohon neznámý
Ochrana žádná
Senzorové systémy orijské senzory
Ovládací systém přístrojová deska
Výzbroj orijský půlzní kanón, energetické pumy
posádka 1
Cestující žádní
Ostatní systémy mobilní transportní kruhy
Použití
Účel útočná a stíhací loď
Rok zavedení 2006
Přičlenění orijská armáda
Stav není známo, pravděpodobně stále aktivní

Nahoru

Popis

Letka orijských útočných lodí na ChulakuÚtočné lodě Oriů byly malé stíhací lodě, které řídili vycvičení piloti Oriů převážně během leteckých bitev na povrchu planet, jež dobývali. Měly za úkol hlavně zdecimovat pozemní a leteckou obranu planet, stejně tak i nepřátelské útočné jednotky. Daly se ovšem stejně tak dobře využít i ve vesmírných bitvách, ale opět jen s loděmi podobné velikosti. Také se využívaly jako průzkumné lodě na osídlených planetách, jestli následují Orie. Pokud piloti zjistili, že Orie nenásledují, ihned s loděmi zaútočili na nepřátelská postavení mimo dosah pozemního vojska a byly jeho leteckou podporou. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že se pomocí nich dopravovaly mobilní platformy s transportními kruhy na planety, čím se mohlo rychle přepravovat vojsko na povrch planet z válečných lodí obléhajících planetu.

Zdá se, že byly větší než smrtící kluzák Goa'uldů, ale mnohem menší než Al'kesh. Tyto menší lodě se přepravovaly velkými válečnými loděmi v jejich rozsáhlých hangárech v přední části lodi, kam se jich vešlo až na 500 (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, 10x12 – Čára v písku, Archa pravdy).

Nahoru

Design

Orijské útočné loděÚtočné lodě mají opět zajímavý, ale jednoduchý design, který dobře napodobuje hlavní symbol Oriů. Tvar lodi připomíná kapku vody, ale více špičatá je na přídi. Na horní části je vidět docela dost dlouhý kokpit s prosklenou částí, takže docela obvyklé a ne jako mají wraithské šipky, které se musejí spoléhat jen na senzory. Na zádi lodi je jeden motor a pravděpodobně se bude jednat jen o podsvětelný pohon, který září modře. Po obou stranách zadní části lodi jsou nástavby, které jsou v přední části zakončeny energetickými děly. Vršek nástaveb má kryt, který dokonce částečně chrání pohon, pokud by ho chtěl někdo vyřadit z jiného úhlu než zezadu. Na předku lodi je zdá se nějaké zařízení, pravděpodobně senzory. Na spodní straně jsou úchyty pro mobilní transportní kruhy a pravděpodobně také výsuvné nohy pro přistání, ale ty nebyly nikdy vidět.

Nahoru

Známá technologie

O technologiích tohoto plavidla se skoro nic neví, jen to, že má podsvětelný, modře zářící pohon, který je dost rychlý na to, aby se loď dostala velmi brzo z orbity na povrch planety a docela účinné energetické zbraně. Ty mají podobnou účinnost jako sekundární zbraně válečné lodi. Při boji se smrtícími kluzáky a Al'keshi na Chulaku se zdálo, že dokázaly zničit na jeden zásah smrtící kluzák a na dva či více Al'kesh. Mimo těchto zbraní měly ještě namodralé energetické pumy, podobné těm, co mají goa'uldské Al'keshe, se kterými mohly bombardovat pozemní cíle. Nezdálo se ovšem, že by měly nějakou ochranu v podobě štítů, protože goa'uldským lodím se také podařilo běžně tyto lodě sestřelit. Zdá se také, že mají nějaký antigravitační systém, který jim umožňuje vznášet se nad jedním místem, když shazují mobilní platformu s kruhy (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, 10x12 – Čára v písku, Archa pravdy).

Nahoru

Historie

Orijské útočné lodě na průzkumu

Po úspěšném vstupu do Mléčné dráhy, se válečné lodě vydaly hned na jednu z hlavních planet svobodných Jaffů, Chulak, protože chtěli pokořit nejprve je, když se dříve dokázali úspěšně postavit svým bohům. Po příletu byly z hangárů hned vyslány letky útočných lodí, které se střetly nad povrchem s nepřátelskými smrtícími kluzáky a Al'keshi. Nebyl to pro ně moc velký problém a dostaly se přes ně bez velkých obtíží, zatímco se na orbitě vypořádaly válečné lodě s Ha'taky, ale také utrpěly nějaké ztráty a pár útočných lodí bylo zničeno jaffskou letkou (SG-1 10x01 – Z masa a kostí).

Lidé z vesnice na planetě P9C-882 požádali SGC o pomoc, protože k nim mířili Oriové a nechtěli se jim podrobit. SG-1 tam přišla s Merlinovým zařízením Artušův plášť, který by měl celou vesnici skrýt před Orii do jiné dimenze. Po pár úpravách se jim ho podařilo aktivovat a chvíli fungoval, ale něco se pokazilo. V tom okamžiku dorazili Oriové a vyslali letku útočných lodí. Ti zjistili, že oltář nebyl postaven, jak jim bylo nařízeno, lodě přenesly na planetu mobilní platformy s kruhy, aby mohli přijít vojáci a vesnici zabezpečili, i když byl vesničanům dán rychlý kurz k obraně od SG-1. Vesničané neměli žádné těžké zbraně proti lodím, takže ty se vrátily na válečnou loď a zbytek byl na vojácích a převorovi (SG-1  10x12– Čára v písku).

Orijské útočné lodě na CelestuNaposledy jsme se s útočnými loděmi setkali na Celestu, městě Oriů. Ještě před tím byly ovšem vyslány z válečné lodi nad Dakarou, které poskytovaly leteckou podporu pro vojáky, kteří se snažili zajistit SG-1, která tam v té době hledala archu pravdy. Později, když Odyssea dorazila přes superbránu do alteránské galaxie, Vala, Daniel a Teal'c našli archu, ale byli zaskočeni vojáky a Vala s Danielem byli zajati a odvedeni do Celestu. Přitom je doprovázeli útočnými loděmi Oriů (Archa pravdy).

Rozcestník orijských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2011 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu