Vesmírné lodě a plavidla - Goa'uldské - Kluzák pro bránu

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel

Needle Threader (kluzák pro hvězdné brány)

Specifikace / Popis / DesignHistorie

Needle Threader

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Goa'uldi
Design Goa'uldi
Třída kluzák
Technické specifikace
Délka 4 m
Šířka 6,5 m
Výška/hloubka 6,5 m
Pohon pohon kluzáku
Hyperpohon žádný
Palivo naquadah
Zdroj energie naquadahový reaktor
Ochrana žádná
Trup slitiny trinia
Výzbroj 2 tyčové kanóny s dostřelem 70 m
Posádka 2
Minimální posádka 1
Použití
Účel útočný letoun pro hvězdné brány
Rok zavedení první zmínka existence v roce 1900, jinak neznámo
Přidružení Goa'uldi
Stav pravděpodobně stále aktivní, není známo, co se s ní stalo

Nahoru

Popis

Průlet Needle Threadu bránouDalší z různých typů smrtících kluzáků, je právě Needle Threader, který je navíc trochu specifický, protože je zkonstruovaný Goa'uldy tak, aby mohl proletět hvězdnou bránou a je to tedy jediná loď Goa'uldů, která je toho schopna (nazývá se to podle Bra'taca manévr provléknutí se uchem jehly). Je to také jen druhá známá loď, která toto umí a podobá se tak svým způsobem antickému Puddle Jumperu. Na rozdíl o něj ovšem neposkytuje žádnou automatickou navigaci prostřednictvím hvězdných bran a proto se také pravděpodobně přestala používat, i když to Goa'uldům dávalo velkou taktickou výhodu, protože tento manévr je opravdu velmi obtížný. Docházelo pravděpodobně k dosti haváriím, nebo nebylo spíše dost tak dobrých pilotů, kteří by to zvládli, jinak by je Goa'uldi stále využívali pro výše zmiňované důvody (SG-1 3x01 – Pod palbou).

Nahoru

Design

Needle Threader v akciZbraně Needle ThreaderuTento kluzák je určen pro dvě osoby, pilota a zbraňového specialistu, ale stejně jako běžný smrtící kluzák může fungovat pouze s pilotem. Ti jsou tedy umístěni v běžném kokpitu, chráněného kabinou. Zatímco má běžný smrtící kluzák dvě xenomorfní křídla od trupu zakřivené dolů a dopředu letounu, toto plavidlo má jen jednu strukturu, zakřivenou do podoby válce kolem trupu letounu, umístěného ve středu, který je se strukturou, která kopíruje vlastně tvar brány, spojen krátkými horizontálními křídly. Kluzák má dvoje energetické zbraně, které jsou podobné tyčovým kanónům na kluzácích, ale jsou trochu jiné. Střílejí totiž pomalejší střely, které jsou spíše více podobné plazmovým energetickým pumám u Al'keshů a mají dosah jen 70 metrů. Nalézají se ve spojnici oválné struktury s malými křídly kluzáku. Letoun je poháněn naquadahovým reaktorem a jako palivo ho také využívá. Trup lodi je z trinia a její délka je jen 4 metry s průměrem struktury 6,5 metru (SG-1 3x01 – Pod palbou).

Nahoru

Historie

Generál Hammond se raduje v kokpitu ze zničení poslední věžeTato loď byla využita, když byla SG-1 zadržena na planetě ovládané Hathor a jejími novými Jaffy. Kluzák byl ukryt někde v hloubi lesa na Chulaku Bra'tacem, přibližně 100 pozemských let. Brána na planetě Hathor byla silně střežena a měli kolem sebe neproniknutelné silové pole. Naštěstí Carterová zajistila zničení generátoru silového pole a pak mohl Teal'c s Hammondem vyrazit v kluzáku na planetu, aby je osvobodili. Měli ovšem velké štěstí, protože nevěděli, že bylo kolem brány silové pole, a kdyby tam bylo poté, co přiletěli, byli by asi zničeni. Každopádně zneškodnili obě goa'uldské střelecké věže a SG-1 s týmy osvobodili. Teal'c s Hammondem pak s kluzákem přistáli. Není známo, co se s ním potom stalo (SG-1 3x01 – Pod palbou).

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu