Vesmírné lodě a plavidla - Goa'uldské - Smrtící kluzák
Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel
Smrtící kluzák
Specifikace / Popis / Design / Technologie / Historie / Poznámka
Základní specifikace
Výrobní informace | |
Výrobce | Goa'uldi |
Design | Goa'uldi |
Třída | kluzák |
Technické specifikace | |
Délka | 8,5 m |
Rozpětí křídel | 14 m |
Výška/hloubka | 4,5 m |
Pohon | pohon kluzáku |
Hyperpohon | žádný |
Maximální rychlost | 12 000 km/h |
Palivo | kapalný naquadah |
Ochrana | žádná |
Trup | slitiny naquadahu |
Senzorové systémy | goa'uldské senzory |
Ovládací systém | goa'uldský řídící systém pro kluzáky |
Výzbroj | 2 odnímatelné tyčové kanóny |
Minimální posádka | 1 |
Posádka | 2 |
Nákladní kapacita | 4 443 kg |
Použití | |
Účel | multifunkční, útočný, bojový letoun |
Rok zavedení | prvně viděn v roce 1997, ale ve službě je déle, neznámo jak dlouho |
Přidružení | Goa'uldi, Národ svobodných Jaffů, Luciánská aliance, Tau'ri (krátce) |
Stav | stále aktivní |
Popis
Smrtící kluzák je jeden až dvou pilotní bojový letoun, který je určen jak k boji v atmosférách planet, tak i k boji ve vesmírném prostoru. Jsou to nejvíce užitečné lodě v goa'uldské flotile a používají je nejvíce, především v planetárních bitvách, a aby zastrašili a potrestali své otroky, pokud jsou neposlušní. Používal se také ve vesmírných bitvách. Kluzák mohou pilotovat dvě osoby, ovšem i jen jedna osoba ho může pilotovat a ovládat zároveň i zbraně. Kluzáky jsou pilotované pomocí velké červené koule na přístrojové desce. Je řízen pomocí myšlenek a mluveného slova a zdá se, že se dá takto ovládat tak dlouho, dokud se pilot dotýká tohoto zařízení. Pro svou malou velikost a výkonný pohonný systém, je kluzák velmi obratný a rychlý. Kluzák se dá také řídit automaticky na dálku bez posádky.
Ačkoli pro to nejsou určeny, smrtící kluzák může letět i pod vodou. Vzhledem ke své konstrukci, kluzák potřebuje rovný povrch, aby mohl přistát, či blízkou mateřskou loď Ha'tak, aby mohl zaparkovat v jeho hangáru. Proto také nemají žádný podvozek, jako je běžné u pozemských letounů, protože přistání na planetě zajistí antigravitační systém, zabudovaný do pohonu. Kluzák je také vybaven externím reproduktorem, pomocí něhož terorizují své cíle hrozbami, stejně jako přímou akcí. Mají také senzory, s nimiž mohou detekovat jiné lodě v dosahu, zatímco komunikace s kluzákem je dosaženo pomocí malého externího elektronického zařízení, umístěného na pilotově tváři (SG-1 2x01 – V hadím hnízdě, 6x03 – Havárie, 5x22 – Překvapivá odhalení).
Design
Smrtící kluzák má ze shora tvar jako pokročilý srpek měsíce s křídly stylizovanými tak, aby vypadal, jako let ptáka. Křídla má zakřivena směrem dolů a dopředu a jejich konce jsou vlastně nejnižší bod letounu. Křídla se dají také sklopit dolů pod trup, aby kluzáky mohly být lépe uskladněny v hangárech Ha'taků, pro úsporu místa. Zároveň je také celý kokpit se sedadly a ovládacími prvky kluzáku výsuvný ze spodní části plavidla, ve tvaru kosočtverce, pro rychlý nástup, když je zaparkován v hangáru Ha'taku. Po nastoupení se celý zasune do kluzáku. Kokpit má místo pro dvě osoby. Přední sedadlo je místo pro pilota, zatímco osoba v zadní pozici ovládá zbraně. Kokpit je hranatý, takže jiný, než u běžných pozemských letounů, které mají spíš zaoblený, na rozdíl od celkového tvaru kluzáku, který je právě celý zaoblený a jediné ostré hrany jsou na konci přední a v celé délce zadní strany křídel. Není známo, z jakého materiálu jsou vyrobeny, ale vzhledem k tomu, že se jedná o goa'uldskou technologii, budou pravděpodobně obsahovat prvek naquadah (SG-1 2x01 – V hadím hnízdě).
Technologie
Inerciální tlumiče
Jako většina vesmírných plavidel, smrtící kluzáky mají také inerciální tlumiče, které chrání pilota před velkým smrtelným přetížením G. Nicméně, podobně jako u F-302, se nezdá, že by fungovaly na 100% při pohybu ve vysoké rychlosti (SG-1 4x12 – Zkušební let).
Návratové zařízení
Poté, co Teal'c začal povstání proti vládcům soustavy, bylo ve všech smrtících kluzácích nainstalované návratové zařízení. Toto zařízení vypne všechny řídicí systémy kluzáku a převezme nad ním úplnou kontrolu. Kluzák si to pak zamíří k nejbližší domovské planetě příslušného vládce soustavy maximální podsvětelnou rychlostí, jakou je kluzák schopen. Pokud se to stane v jiném hvězdném systému, má to téměř jistě za následek, že pilot umře během cesty (SG-1 4x12 – Zkušební let).
Pohon
Kluzáky jsou schopné atmosférického i kosmického letu. Pro let nepoužívají přímý tah motorů, ale spíše vnitřní pohonný systém, který potlačuje efekt setrvačnosti na plavidle. Toto jim také umožňuje, vnášet se na jednom místě. Není přesně známo, jak tento pohon funguje, dokonce ani vědci z oblasti 51 nedokázali funkci pohonu rozluštit, ale i tak dokáže ve vesmírném prostoru nabrat neuvěřitelnou rychlost a dokážou přeletět třetinu Sluneční soustavy během několika hodin. S pohonem je také propojen antigravitační systém, který umožňuje kluzáku vznášet se nad zemí a také tak parkují na rovných površích. Kluzák není schopen hyperprostorového letu, protože je příliš malý na to, aby nesl goa'uldskou verzi generátoru hyperprostorového okna (SG-1 4x12 – Zkušební let, 4x22 – Exodus).
Zbraňový systém
Výzbroj smrtících kluzáků se skládá ze dvou tyčových kanónů, namontovaných na spodní části obou křídel. Mají stejnou funkci, jako standardní tyčové zbraně Jaffů, ale jsou mnohem silnější. Tyčové kanóny jsou od sebe asi 4 m. Dají se také odmontovat a použít přímo Jaffy v bojích na zemi, ale jsou dost těžké a objemné. Střílejí tedy silné energetické střely, které mají barvu do žluta. Mohou ale střílet jen přímo, takže pokud chtějí něco zasáhnout, kluzák musí letět přímo směrem na cíl. Z tohoto důvodu nejsou kluzáky moc vhodné na pohyblivé cíle. Smrtící kluzáky proto také nejsou tak účinné pro vzdušné souboje, ve srovnání s moderními pozemskými letouny, jako např. F-22A, nebo F-302 (SG-1 5x04 – Pátý člen, 5x14 – 48 hodin).
Historie
Smrtící kluzáky jsou u Goa'uldů používány velmi dlouho dobu, možná staletí i tisíciletí, ale přesné datum vzniku těchto obratných kluzáků není známo. Když se SG-1 vydala do minulosti do Egypta roku 2995 před naším letopočtem, nebyly vidět žádné smrtící kluzáky, ale mateřská loď Ra'a tam byla, která nesla později kluzáky, aby potrestali Abydosany (to byl ovšem jiný typ kluzáku, než o kterém píši zde). Dá se tedy předpokládat, že tyto neexistovaly dříve než před 5 000 lety (SG-1 8x20 – Moebius).
Prvně jsme se s tímto typem smrtícího kluzáku setkali, když chtěla SG-1 a SG-7 prozkoumat na planetě Hanka černou díru. Když se na planetu vrátí, zjistí, že jsou všichni obyvatelé mrtví a přežila jen malá holčička Cassandra, kterou předají na Zemi. SG-7 je také mrtva. Když O'Neill s Teal'cem chtějí studovat černou díru, objeví při tom na orbitě planety Ha'tak Nirrti, a když si uvědomí hrozbu v Cassandře, že je za všechny mrtvé zodpovědná Nirrti, utíkají k bráně. Přitom je napadnou smrtící kluzáky a O'Neilla také málem zabijí, ale uniknou včas (SG-1 1x15 – Singularita).
Když se snažila SG-1 zabránit útoku Apophise a jeho syna Klorela na Zemi, nechali na Klorelově Ha'taku výbušniny C4 a transportovali se na Apophisův Ha'tak, aby vyřadili jeho štíty. To se jim povedlo pomocí granátů, ale museli nějak opustit loď, jinak zahynou. Proto využili hangár pro smrtící kluzáky, který před tím našli a pomocí dvou smrtících kluzáků, které ukořistili, se jim podařilo uniknout z lodě těsně před srážkou Ha'taků. Exploze smrtící kluzáky vážně poškodila a byly neovladatelné. Našel je naštěstí raketoplán Endeavour (SG-1 2x01 – V hadím hnízdě).
Planeta Nasya je pod útokem Goa'uldů, protože si myslí, že se tam skrývá Tok'ra a uprchlíky se snaží zastavit smrtícími kluzáky. Ty způsobí Nasyanům hodně ztrát a raněných, když se je SG-1 snaží evakuovat bránou. Při evakuaci se ale To'kra Jolinar z Malkshuru dostane ze zraněného Nasyana do Carterové. Podaří se jim ovšem uniknout bránou (SG-1 2x02 – Při výkonu služby).
Když SG-1 poznává Tok'ry, mají mezi sebou zrádce Cordeshe, který o tom musel říci Goa'uldům. Ti se vydali na jejich tajnou planetu, aby je všechny vyhladili. O'Neill ho ovšem odhalil a tak měli Tok'rové dostatek času na evakuaci. Když Apophis dorazil, vyslal z Ha'taků letky smrtících kluzáků, aby je zastavili a začali útočit na oblast brány. Vůdkyni se ovšem podaří s SG-1 uniknout. Na planetě zůstala jen Carterová, Carter/Selmak a Martouf. Také na ně kluzáky zaútočily, ale unikli na Zemi za ostatními (SG-1 2x12 – Tok'rové).
Z jednoho Ha'taku uniká jeden smrtící kluzák, ale střílí po něm. Mezitím na planetě čeká SG-1, protože dostala zprávu od Tok'rů, že tam mají čekat. Najednou se objeví zmiňovaný kluzák, ale je sestřelen Ha'takem. SG-1 zjistí, že v něm byl Apophis. Je vyslána letka kluzáků, aby ho dopadla, ale SG-1 ho bere na Zemi. Těsně před tím, než Jack projde jako poslední bránou, jeden kluzák se snese nad DHD, ale neútočí, chtějí Apophise živého, přičemž zjistí, kam ho vzali (SG-1 2x18 – Hadova píseň).
Smrtící kluzáky se také proháněly na domovské planetě Sokara, když shromažďoval svou flotilu, aby mohl zaútočit na vládce soustavy. Když Sokar zjistil, že jsou na měsíci Netu vetřelci (SG-1 s Martoufem), vyslal kluzáky, aby našli loď, která je tam dopravila. Ty našly Teal'cův Tel'tak a zaútočily na něj. Teal'c musel uniknout a dát o tom zprávu Tok'rům (SG-1 3x12 – Vzpomínky Jolinar, 3x13 – Vyhánění čerta ďáblem).
Skaara/Klorel uniká nad Tollánou ve smrtícím kluzáku před flotilou Ha'taků Heru'ura, který na něj útočí. Dostane zásah, ale Tollánci Ha'taky bez problémů zničí. Smrtící kluzák Skaary je poškozen a havaruje na Tolláně. Žádá je o pomoc. Kluzák je zcela zničen havárií. Později Goa'uldi triad prohrají, ale během něho si označkují tollánské iontové kanóny, aby je mohli zničit naráz. Jeden ovšem ukryje Lya a ten pak zničí Zipacnovu loď a dva smrtící kluzáky, které po zneškodnění kanónů napadnou Tollánce (SG-1 3x15 – Záminka).
Smrtící kluzák se také chvilku objevil na planetě Kheb, kde se podle Bra'tacových informacích má nalézat dítě hostitelů Goa'uldů, které se označuje jako Harcesis – dítě se všemi znalostmi Goa'uldů. SG-1 ho tam šla najít, ale našli je také Goa'uldi, kteří tam přistáli s celým Ha'takem. Když mělo dojít ke střetu, Oma Desala SG-1 a dítě ochránila a goa'uldskou invazi zničila pomocí blesků, včetně dvou smrtících kluzáků (SG-1 3x20 – Mateřský instinkt).
Heru'ur dopadne Teal'ca a chce ho později dát jako dar Apophisovi, aby tím ztvrdili spojenectví mezi ním a Apophisem. Schůzka se ovšem koná v soustavě plné vesmírných min a SG-1 chce jednu z min přeprogramovat, aby překazili spojenectví. To se jim sice podaří, ale nevěděli, že na Heru'urově mateřské lodi byl Teal'c a Apophis ji zničil. Teal'ca z ní osvobodil Jaffa Rak'nor a těsně před jejím výbuchem z ní unikli ve smrtícím kluzáku (SG-1 4x14 – Hadí zášť).
Když chtějí SG-1 pomocí ukořistěného Ha'taku Cronuse a aktivované brány nechat explodovat místní hvězdu, zaútočí na ně Al'kesh, který byl zamaskovaný a měl vyzvednout Tanitha z planety Vorash. Teal'c s O'Neillem se ho vydají pronásledovat ve smrtícím kluzáku a až nad planetou, kde čekal Tanith, se jim ho podaří sestřelit, ale byli těsně za ním, když explodoval a jejich kluzák byl také poškozen a havaroval s ním. Z Ha'taku také Jacob vypustil letku automaticky řízených kluzáků, aby tak zmátl Apophise, který si měl myslet, že v nich unikají Tok'rové. Ten jim na to ovšem neskočil (SG-1 4x22 – Exodus).
SG-1 byla pod útokem Jaffů na planetě P7S-441 a museli O'Neilla s Tylerem nechat na planetě a vrátit se domu bez nich. O'Neill s Tylerem si našli úkryt v nějakých ruinách na planetě, ale pomoc nepřicházela, protože Hammond zbytku SG-1 nevěřil, co se týče poručíka Tylera. Nakonec se Tyler odhalil O'Neillovi, že je z rasy Reolů, ale chvíli po tom je našel jeden smrtící kluzák. Ten se podařilo plukovníkovi sestřelit, ale pilot ještě stihl poslat zprávu o jejich úkrytu. Když chtějí vyčistit oblast brány od Jaffů, aby mohl Reol uniknout, Teal'c používá v boji kanón ze smrtícího kluzáku (SG-1 5x04 – Pátý člen).
SG-1 je pod palbou dvou smrtících kluzáků a musí co nejdříve prchnout bránou. Smrtícím kluzákům se nepodaří SG-1 zlikvidovat a na scénu přichází Al'kesh, který pilotuje sám Teal'cův úhlavní nepřítel Tanith. Sestřelí ho kanónem z kluzáku přesnou ranou do kokpitu a jeho pomsta je naplněna. Uvízne ale při tom v bráně (SG-1 5x14 – 48 hodin).
Anubis zjistil umístění Tok'rů a chce je vyhladit. Když dorazí na planetu, zahájí masivní útok. Al'keshe jsou při bombardování doprovázeni smrtícími kluzáky a když se vrací průzkumný tým O'Neilla, Teal'ca a Tok'ry, který zjistil výsadkové lodě Goa'uldů, jsou zpozorováni dvěma smrtícími kluzáky, které na ně zaútočí. Tok'ru se jim podaří zabít. Když dorazí na planetu Tok'rů Jacob s Danielem v Tel'taku, aby zachránil přeživší, smrtící kluzáky zjistí při průletu atmosférou jejich tepelnou stopu zamaskované lodi a zaútočí na ně. Podaří se jim Tel'tak nakonec sestřelit a ten havaruje na planetě (SG-1 5x15 – Schůzka na nejvyšší úrovni, 5x16 – Poslední boj).
Když se SG-1 snažila zachránit experiment Asgardů na jimi chráněné planetě, Osiris se je snažil najít, ale senzory Ha'taku nebyly schopny proniknout silným rušením v atmosféře. Vyslal proto letku kluzáků do atmosféry planety, aby je našly. Později jeden z kluzáků opravdu detekoval nějakou energetickou stopu z pod povrchu, kde byla laboratoř a našli je (SG-1 5x22 – Překvapivá odhalení).
Když Anubis zaútočí na Zemi pomocí antického zařízení na ničení hvězdných bran, Teal'c, Bra'tac a Rya'c dostanou zprávu o umístění této zbraně a vydají se tam ji zničit. Na planetě hlídkuje spousta smrtících kluzáků, a když jsou objeveni, Teal'c s Bra'tacem jsou zajati. Rya'c později ukořistí jeden smrtící kluzák a podaří se mu s ním zničit antickou zbraň (SG-1 6x02 – Spása).
Když se Anubisův Ha'tak zřítí do Tichého oceánu na Zemi, SG-1 je v něm uvězněna. Je k němu vyslána ponorka pro záchranu, ale nemohou s ní zachránit všechny. Zbytek SG-1 jde do hangáru s kluzáky a použijí je pro únik z lodi, než exploduje, protože se autodestrukce spustila, když zachránili z počítače vědomí Thora. Kluzáky si hravě poradí i ve vodě a vyletí z oceánu (SG-1 6x03 – Havárie).
Když je X-303 unesen odpadlíky NID pro Franka Simmonse, Teal'c s O'Neillem se dostanou na palubu pomocí ukořistěného smrtícího kluzáku z havarovaného Ha'taku Anubise. Přistanou s ním v dolním hangáru v přední části lodi (SG-1 6x11 – Prométheus).
Anubis chce dokončit svou superzbraň a k jejímu dokončení mu chybí Ra'ovo oko. Vydá se tedy na Abydos, protože si myslí, že ho tam Ra ukryl. Daniel to ovšem řekne SG-1 a ty se tam vydají také. Anubis na ně zaútočí a vyšle Al'keshe a spoustu smrtících kluzáků, aby zlikvidovali pozemní lehce opevněnou obranu, v níž jsou mladí Abydosané a pomáhá jim Teal'c. Jsou poraženi (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá).
Na Anubisovu mateřskou loď je zosnován plán, aby mohli vyřadit její superzbraň, se kterou má Anubis velikou převahu nad ostatními vládci soustavy. Vylákají ho na planetu, kde našli Daniela Jacksona, který se vrátil zpět do lidské podoby, když ho Antikové potrestali a zaútočili na něj s F-302. Anubis proti ní vyšle smrtící kluzáky. Ty ale O'Neill lehce zlikviduje (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).
Když je jeden SG tým prozrazen na planetě s antickými ruinami, Anubis tam ihned vyšle flotilu, aby to prošetřila. Přijdou jim na pomoc další týmy včetně SG-1, ale jsou zaskočeni velikou přesilou. Dokonce i plukovník O'Neill je zasažen. Smrtící kluzáky doprovázejí Al'keshe při bombardování a také útočí (SG-1 7x18 – Hrdinové).
SG-1 jde na planetu P3X-439, protože se domnívají, že by tam mohl být další archiv vědomostí Antiků. Najdou antické ruiny a posléze se objeví i zmiňovaný archiv vědomostí. Opět ho použije O'Neill, ale musí jednat rychle, protože jsou opět napadeni Anubisem, který vyslal Al'keshe a smrtící kluzáky, aby je zastavily. Když později SG-1 zjistila, kde se nalézá "ztracené město", spěchali nad Antarktidu, aby se tam dostali včas. Anubis je objeví a vyšle za nimi letku Al'keshů a smrtících kluzáků a nad Antarktidou dojde k veliké letecké bitvě s pozemskými F-302 a Prométheem. Zbylé smrtící kluzáky jsou poté zničeny antickými střelami (SG-1 7x21-22 – Ztracené město).
Když je Prométheus opět unesen, tentokrát Valou Mal Doran, na palubě nechá Daniela Jacksona, protože potřebuje kódy k ovládání lodi. Danielovi se nakonec podaří převzít loď zpět a Valu uvězní, ale loď už má předem naprogramovaný kurz Valou a přistane na místě schůzky na jedné planetě. Jsou napadeni smrtícími kluzáky a vzhledem k tomu, že byl Prométheus bez štítů, poškodili vážně trup lodi. Prométheus odstartoval z planety, ale přidaly se k bitvě ještě Al'keshe. Prométheus byl zachráněn zbytkem posádky Prométhea v opraveném Al'keshi (SG-1 8x12 – Upoutaný Prométheus).
Smrtící kluzáky jsou také součástí flotily Luciánské aliance, která pátrá po Vale Mal Doran, když se s nimi setká Tenat a Jup a informují vůdce flotily o situaci. Pak si na Valu počkají, ale ta využije schopnosti modifikovaného Tel'taku a podaří se ji s SG-1 uniknout (SG-1 9x04 – Trvalé pouto).
Bra'tac v Al'keshi pročistí trochu oblast u brány, kterou hlídají Jaffové Ba'ala, aby se na Ba'alovu planetu bránou mohly dostat SG týmy ze Země, protože zjistili, že zde Ba'al drží Teal'ca a snaží se mu vymýt mozek, jako ostatním Jaffům z rady. Bra'taca ale pronásledují dva smrtící kluzáky a nakonec se jim podaří ho sestřelit. Týmy uspějí v osvobození Teal'ca (SG-1 9x14 – Síla vůle).
Když Oriové hladce přejdou přes spojeneckou flotilu u superbrány, jejich prvním cílem v Mléčné dráze je planeta Jaffů, Chulak. Když dorazí na planetu, vyšlou nejprve své stíhací lodě a ty se poté střetnou nad povrchem s flotilou lodí Jaffů, mezi nimiž jsou i smrtící kluzáky. Bitva pravděpodobně nedopadne dobře, protože lodě Oriů si s nimi poradí a zvítězí, ale kluzákům se podaří nějaké stíhací lodě Oriů zničit (SG-1 10x01 – Z masa a kostí).
Alternativní realita
Když se Daniel Jackson náhodně dostal do jedné z mnoha alternativních realit přes kvantové zrcadlo, v této alternativní realitě čelila Země útoku Apophise a Klorela. Ha'taky používaly na bombardování velkých měst, ale spoustu smrtících kluzáků bylo také zapojeno do bitvy, která měla velmi hladký průběh pro Apophise (SG-1 1x20 – Paralelní svět).
Když se změnila časová linie v důsledku selhání SG-1 poté, co se vydala do minulosti do Egypta, nalezla se videokazeta, která vše objasnila a také časový Jumper. Museli nalézt znova bránu a cestovat na Chulak, aby dali věci znova do pořádku. Při úniku z Chulaku s Teal'cem na jejich straně, jsou napadeni dvěma smrtícími kluzáky, ale podaří se jim aktivovat časové zařízení na Jumperu a uniknou před nimi 5 000 let do minulosti (SG-1 8x20 – Moebius).
SG-1 se dostala na Zemi, kde byla změněna časová linie Ba'alem, který vlastnil časové zařízení. Landry pak konečně povolil SG-1 dostat se k bráně, aby věci napravily, protože na ně začala útočit Qetesh. Museli se dostat na ruskou základnu, protože ta v Antarktidě byla zničena. Když přelétávali do Ruska ve stíhačkách F-15, napadla je letka smrtících kluzáků, ale naštěstí si s nimi poradila letka MiGů 29 a tím je ochránili a dostali se k bráně (Hvězdná brána: Návrat).
Poznámka
Možná jste si toho nevšimli, ale ze začátku v prvních řadách, když byl nějaký nálet kluzáků na pozemní cíle, objevovaly se tam většinou také velmi blízké záběry těchto kluzáků. Z nich bylo ovšem patrné, že jsou to záběry převzaté z původního filmu, protože je jasně vidět design Udajeetů (viz popis posledního kluzáku), prvních kluzáků, které nemají chráněný kokpit a nedají se použít pro vesmírné lety a přitom na planetu slétli z vesmírné lodi Ha'tak. Pro příklad: na levém obrázku můžete vidět design Udajeetu a na pravém normální smrtící kluzák, přitom je to jeden a ten samý, když prchal Apophis před Sokarem.
Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel
Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu