Vesmírné lodě a plavidla - Goa'uldské - Tel'tak

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel

Tel'tak (nákladní loď)

Specifikace / Popis / Design / Známé Tel'taky / Únikové modulyHistorie

Tel'tak

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Goa'uldi
Design Goa'uldi
Třída nákladní loď
Technické specifikace
Délka 15 m
Šířka 10 m
Výška/hloubka 6,5 m
Pohon podsvětelný, hyperpohon
Hyperpohon mezihvězdný, mezigalaktický (po upgradu O'Neillem)
Zdroj energie ovládací krystaly
Ochrana žádná, štíty (po upgradu)
Trup slitiny naquadahu
Senzorové systémy goa'uldské senzory
Protiopatření autodestrukce, maskování
Výzbroj žádná, tyčové kanóny (po upgradu)
Posádka 2
Cestující maximálně 25
Nákladní kapacita 35 tun
Ostatní systémy transportní kruhy, 4 únikové moduly
Použití
Účel zásobovací, transportní a nákladní loď
Rok zavedení prvně viděna v roce 1999, ale ve službě bude déle, neznámo jak dlouho
Přidružení Goa'uldi, Národ svobodných Jaffů, Luciánská aliance, Tok'rové, Tau'ri
Stav stále aktivní

Nahoru

Popis

Tel'tak v hyperprostoru

Tel'taky jsou malé, transportní, nákladní lodě, někdy označované také jako průzkumné lodě, které byly jako většina goa'uldských lodí, užívány jinými národy a rasami, jako třeba svobodní Jaffové, Tok'rové a Luciánská aliance. Tau'riové také zběžně užívali tyto odcizené lodě, až do vybudování jejich vlastních lodí, schopných hyperprostorového letu. Hlavní úlohou Tel'taku je transportní plavidlo pro přepravu nákladu, nebo pasažérů. Tok'tové ho užívali zase především ke špionážním účelům, protože je to malá loď a jedna z mála lodí, co má maskování. Luciánská aliance zase pro změnu používala loď k pašování, opět z výše uvedených důvodů.

Základní model Tel'taku je vybaven hyperpohonem, maskovacím zařízením, transportními kruhy a obsahuje také 4 únikové moduly v případě nouze, které se nacházejí v pilotní kabině. Maskování této lodi ovšem není zase úplně nezjistitelné. Vydává jakousi anomální energii, kterou lze v určitých mezích vysledovat, ale nemohou být detekovány orbitálním skenováním. Tyto lodě nemají také žádné zbraně a ani štíty, kvůli jejich využití, jako přepravní lodě. Tel'tak je velmi manévrovatelný a hbitý, díky jeho malé velikosti, ale není v tomto žádný soupeř proti smrtícímu kluzáku. Jejich rychlost, jak podsvětelná, tak v hyperprostoru, je horší než u lodí třídy Ha'tak a Al'kesh, ale je schopen zaparkovat na palubě Ha'taku a být tak jimi převážen. Komunikátor lodi se dá upravit, aby změnil hlas člověka na symbionta, když vysílal. Samozřejmě pak vysílá se zpožděním (SG-1 3x12 – Vzpomínky Jolinar, 5x01 – Nepřátelé).

Celkový design Tel'takuTel'taky bývají často více upraveny tak, aby byly všestrannější, zvláště když jsou v rukou těch, kteří nejsou přímo spojeni s Goa'uldy. Mívají také autodestrukci, ale není známo, jestli je v základním modelu, nebo je do něj přidaná podle potřeby. Nejběžnějším dodatkem jsou štíty, dělající loď poněkud silnější než obyčejně, ačkoli ne o mnoho. Méně časté, je pak opatření těchto lodí dokonce tyčovými kanóny. Nájemný lovec Aris Boch, mohl dokonce ovládat jeho Tel'tak pomocí dálkového ovládání, i když jen pro jednoduché úkoly (SG-1 3x07 – Lovec Goa'uldů, 10x15 – Odměna).

 

Nahoru

Design

Jako většina goa'uldských lodí, má Tel'tak podobný design ve tvaru jehlanu s protáhlým nosem. Zadní část lodi je zakřivena až k malým křídlům po stranách. Když loď přistává, špičky křídel, které se nacházejí ve střední části lodi po stranách, se zatáhnou do lodi a zase se vytáhnou, když loď odstartuje. Když jsou křídla zatažena, v jejich místech se také objevuje vstup do lodi, který se vždy zformuje a působí také jako přechodová komora pro případ, pokud je potřeba vyjít z lodi v nehostinných podmínkách, jako třeba vakuum.

Řídící panel Tel'takuVnitřek lodi je rozdělen do dvou hlavních sekcí. Jedna je pilotní kabina, do které se vstupuje přes hlavní dveře z nákladního prostoru, kde jsou také transportní kruhy. Tyto dvě sekce jsou rozděleny přepážkou, která je v případě potřeby odnímatelná a poskytne se tím potom více prostoru pro posádku, nebo převážený náklad. V přední části pilotní kabiny je výhled z lodi, který se skládá ze dvou oken, nebo jiného pevného, průhledného materiálu a před ním je řídící panel s dvěma křesly, přičemž u pravého je řídící konzole (SG-1 3x12 – Vzpomínky Jolinar, 3x13 – Vyhánění čerta ďáblem, 5x17 – Kritický bod).

 

Nahoru

Známé Tel'taky

Vzhledem k tomu, že většina vlastníků těchto lodí, měla sklon je upravovat pro různá použití, bylo prokázáno, že několik těchto Tel'taků mělo unikátní vlastnosti, ale jiné byly také normální.

Aris Bochův Tel'tak

Tel'tak Arise BochaTento Tel'tak byl původně Sokarův, ale nájemný lovec Aris Boch si ho přivlastnil, když lovil Tok'ru Korra. Tok'rou byl právě ukraden na jedom ze světů, který Sokar obsadil. Letěl s ním na planetu PJ6-877 v naději, že bude moci uniknout hvězdnou bránou. Bohužel na něj čekal nájemný lovec Aris Boch a zaútočil na něj. Tok'ra byl zahnán do jeskyně a Aris zabavil ukradený Tel'tak a přivlastnil si ho. Při honu na Korra narazil na SG-1, která pátrala po letounu UAV, který sestřelil, aby je zavedl do pasti. Zabavil jim zbraně a zamkl je v nákladovém prostoru Tel'taku, který odmaskoval heslem "barokna". SG-1 přesvědčil, aby mu pomohli Korra zajmout. Použil Tel'tak také na to, aby zadržel O'Neilla a Carterovou a později ho přesvědčili, aby Korra nechal jít, ale vzal si místo něj Teal'ca. S Teal'cem odletěli z povrchu planety, ale nakonec zapnul autodestrukci, aby to vypadalo jako nehoda a Tel'tak explodoval v atmosféře. Před tím utekli oba únikovými moduly (SG-1 3x07 - Lovec Goa'uldů).

Caiusova nákladní loď

Generátor přeludů vytváří Al'kesheTato loď byl také upravený Tel'tak, který patřil pašerákovi jménem Caius. Caius ho takto upravil proto, aby mu pomohl uniknout z obtížných situací. Jsou známy jen dvě úpravy, které loď použila, ale dá se předpokládat, že byl ještě něčím dalším upraven, aby toho zvládl více. Jedna z modifikací byl generátor přeludů, který byl schopen projektovat pravděpodobně nějakou formu holografických lodí, které dokonce dokázaly poplést senzory jiných lodí, ale byly vidět i vizuálně. Další modifikací byla pulzní vlna, která způsobila u jiné lodi zvýšení energii až k maximu a tak dosáhnout přetížení, čímž se loď stane na několik minut neovladatelnou, než mohou obnovit její základní systémy (SG-1 9x04 – Trvalé pouto).

Ronanův Tel'tak

Modifikované kruhyTento Tel'tak původně patřil Jaffovi Ronanovi a později si ho půjčili Teal'c s Bra'tacem, aby našli ztracené město Antiků. Pomocí znalostí, které získal plukovník O'Neill po druhé z úložiště znalostí Antiků, modifikoval pohon tohoto Tel'taku, který byl pak schopen mezigalaktického cestování hyperprostorem a daleko tak předčil normální hyperpohon Tel'taku i jiných lodí. Toto rozšíření mu umožnilo provést zpáteční cestu z Praclarush Taonas na Zemi v obrovské rychlosti, na úkor vyhoření pohonu po jeho použití. Jack také upravil transportní kruhy na palubě tohoto Tel'taku, které jim umožnily vysílat silný energetický paprsek, který roztavil kilometr a půl ledu v Antarktidě, aby získali přístup k antické základně, která se tam ukrývala. Tento Tel'tak byl později zničen silnou gravitací černé díry, kde dříve bývala planeta Asgardů, Hala, když se tam s ním vydali Sam s Teal'cem, aby kontaktovali Asgardy (SG-1 7x22 – Ztracené město, 8x01 – Časy se mění).

Nahoru

Únikové moduly

Únikové modulyJe známo, že Tel'taky mají 4 únikové moduly, které jsou malé a jen pro jednu osobu a používají se jen v případech vážných, naléhavých případů, především pokud je potřeba opustit loď. Tyto moduly se tak trochu podobají malému sarkofágu. Moduly mají tepelné štíty, aby mohly vysokou rychlostí pronikat přes atmosféru planet, a také mají antigravitační generátory, které zpomalují sestup, aby náraz nebyl tak tvrdý. Otevírají se vyklopením předních částí do stran a část, co chrání hlavu, se vyklápí nahoru. Otevírají a zavírají se pomocí panelu v pilotní kabině, který se dá ovšem naprogramovat, kdyby musela celá posádka opustit loď. Pokud modul přistane na planetě, kde detekuje dýchatelnou atmosféru, automaticky se otevře (SG-1 3x07 – Lovec Goa'uldů, 3x12 – Vzpomínky Jolinar).

Nahoru

Historie

Boch s Tel'takem překvapí SG-1Prvně jsme se mohli setkat s Tel'takem, který patřil nájemnému lovci Arisovi Bochovi. Když SG-1 hledala ztracený průzkumný letoun (UAV), chytila se do jeho pasti a ten je pak odvedl do svého Tel'taku, kde je uvěznil. Tel'tak byl zamaskován a otvíral se vyslovením správného hesla, které znělo "barokna". Potřeboval od nich pomoc, aby chytil jednoho goa'ulda, který byl ve skutečnosti Tok'ra, ale to nevěděl. Teal'ca s Carterovou nechal uvězněné v nákladovém prostoru Tel'taku. Když se O'Neill s Danielem vrátili poté, co mu unikli, spustila se autodestrukce, ale Aris je opět zadržel. Když mu pak pomohli chytit Tok'ru a chtěli utéct, překvapil je v Tel'taku a opět zadržel. Nakonec ho přesvědčili, aby Tok'ru pustil a vzal si jen Teal'ca, se kterým se v Tel'taku vydal k Sokarovi. Nakonec ho také přesvědčil a nechal Tel'tak explodovat v atmosféře a sami unikli únikovými moduly (SG-1 3x07 – Lovec Goa'uldů).

Tel'tak u Tok'růOtec Carterové, Jakob Carter/Selmak, byl uvězněn Sokarem na měsíci Netu, který ztvárňoval samotné peklo. Tuto informaci dostali od Martoufa a vydali se s ním v jeho Tel'taku zachránit Jacoba/Selmak. Když dorazili, SG-1 použila všechny únikové moduly, aby se dostali na Netu a Teal'c zůstal v Tel'taku na orbitě měsíce a byl s nimi ve spojení. Později byl ovšem odhalen a musel odletět k Tok'rům, podat jim také novou informaci o rozsáhlé flotile, kterou Sokar měl a chtěl zaútočit na ostatní vládce soustavy. Poté se vrátili a nechali měsíc Netu explodovat, zatímco SG-1 unikla kruhy a Tel'tak je zachytil. Poté opustili systém a unikli těsně výbuchu měsíce, který zničil Sokarův Ha'tak i s ním, ale Apophis unikl (SG-1 3x12 – Vzpomínky Jolinar, 3x13 – Vyhánění čerta ďáblem).

Na Zemi se prováděl zkušební let jejich nového letounu, sestaveného z ukořistěných kluzáků Apophise. Teal'c s O'Neillem nad řízením ovšem ztratili kontrolu a letoun zamířil do vesmírného prostoru na domovskou planetu Apophise velkou rychlostí. Pokoušeli se letoun nasměrovat zpět k Zemi využitím gravitace Jupitera a pohonu raket, ale tento pokus nevyšel, mířili stále ven ze Sluneční soustavy a docházel jim pomalu kyslík. Museli tedy požádat o pomoc Jacoba/Selmak, který byl na misi poblíž Země a použili pro to jeho Tel'tak. Když byl Teal'c s Jackem mimo letoun, použili transportní kruhy lodě a přenesli je na palubu. Byli pak v pořádku dovezeni Tel'takem na Zemi (SG-1 4x12 – Zkušební let).

Tok'rové se dozvěděli o setkání Apophise a Heru'ura a chtěli to překazit, protože si mysleli, že kdyby se spojili proti ostatním vládcům soustavy, mohli by brzo převzít velkou moc. Vymysleli teda plán, aby setkání překazili, protože se konalo v neutrálním systému, ve kterém bylo také plno vesmírných min. SG-1 s Jacobem přiletěli s Tel'takem do systému, transportovali kruhy na palubu jednu z min a snažili se ji přeprogramovat, aby automaticky zaútočila na Apophisovu mateřskou loď. Pomocí nějakého náhlavního zařízení museli přesně řídit loď, aby udrželi minu v nákladovém prostoru, aniž by se dotkla stěn. Nakonec se jim to povedlo, ale také zjistili, že Teal'c byl Heru'urem zajat a ten ho chtěl jako projev dobré vůle dát Apophisovi. Snažili se zachytit proud hmoty mezi loděmi, ale nepovedlo se. Naštěstí byl zachráněn a unikl z Heru'urovi lodi těsně před tím, než ji Apophis zničil (SG-1 4x14 – Hadí zášť).

Potom co byla pomocí autodestrukce zničena mateřská loď Apophise, objevil se Tel'tak s Teal'cem na palubě, který žádal, aby mohl přistát na Ha'taku SG-1. Ti mu to umožnili, protože byli rádi, že přežil, ale nevěděli, že už ho ovládl Apophis a byl mu zase věrný. Tel'tak přistál v nákladním hangáru Ha'taku. Apophis se zmocnil Ha'taku, ale dovezli na palubu také Replikátora, který se hned rozmnožil a převzal kontrolu nad lodí. Když dorazili na Delmak, zajistili výbušninami C4, aby loď nemohla změnit kurz a s Tel'takem unikli z Ha'taku těsně před tím, než se zřítil na Delmak a explodoval i s Replikátory a Apophisem (SG-1 5x01 – Nepřátelé).

Sestřelený Tel'takJacobův Tel'tak byl také využit na jedné misi, aby dopravil Daniela, který se vydával za sluhu Yua, na setkání vládců soustavy, kde se setkali proto, že je začal ohrožovat nějaký tajemný a mocný nepřítel. Jacob byl s Tel'takem stále zamaskovaný poblíž vesmírné stanice v systému Hasara a byl stále na příjmu. Daniel ale poté musel uprchnout v záchranném modulu ze stanice a Jacob ho transportoval kruhy na palubu Tel'taku. Poté zamířili na planetu Tok'rů, ale ta už byla pod útokem a byly aktivovány majáky, aby se nepřibližovali. Jeden byl ovšem přeprogramován a tak se rozhodli přistát, aby zachránili SG-1. I když byli maskovaní, Tel'tak byl při průletu atmosférou planety objeven a zaútočily na něj kluzáky. Podařilo se jim ho sestřelit a ten havaroval na planetě. Jacob i Daniel přežili (SG-1 5x15 – Schůzka na nejvyšší úrovni, 5x16 – Poslední boj).

Anubis zaútočil na Zemi, ale vzhledem k tomu že byla pod ochranou Asgardů, šel na to chytře. Poslal na kolizní kurz se Zemí velký asteroid. SGC na to reagovalo, protože ho objevili a vyslali opravářský tým na bývalou planetu Tok'rů, aby opravili havarovaný Tel'tak. Našli ho v takovém stavu, v jakém tam byl zanechán po havárii, a po nepřetržitých opravách se jim to nakonec povedlo, nebyl ale v takovém stavu, jaký chtěli. Vydali se s ním k asteroidu, aby na něm přistáli a zanechali na něm jadernou hlavici, která by asteroid roztrhla, a oba kusy pak minuly Zemi. Asteroid byl už velmi blízko Země a tak způsobila její gravitace bombardování meteority, které poškodily jak hlavici, tak také samotný Tel'tak, ze kterého začala unikat atmosféra. Museli se schovat v záchranných modulech, ale Teal'covi s Jackem, kteří byli během toho venku, se ho podařilo opravit. Hlavici už ovšem nikoli. Nakonec využili hyperpohon Tel'taku, který vytvořil hyperprostorovou bublinu kolem celého asteroidu a proletěli i s ním Zemí v hyperprostoru. Nakonec byli zachráněni Tok'rou v jiném Tel'taku (SG-1 5x17 – Kritický bod).

Freyr požádal SG-1 o pomoc, protože Thor byl zajat Goa'uldy a chráněná planeta, na které prováděli důležitý výzkum, byla v ohrožení. Vydali se tam Tel'takem a podařilo se jim včas zamaskovat a proklouznout kolem goa'uldských Ha'taků na nehostinnou planetu, kde přistáli. Pak byli transportováni do výzkumné laboratoře Asgardů. Když se jim podařilo nakonec osvobodit tělo Thora, přenesli výzkum na Tel'tak a pokoušeli se uniknout z planety. Byli napadeni Goa'uldy, ale naštěstí se objevily tři asgardské lodě třídy O'Neill a byli zachráněni (SG-1 5x22 – Překvapivá odhalení).

Tel'tak přistává na Chulaku se zprávouNa jedné planetě přilétá jeden Jaffa v Tel'taku a informuje Bra'taca a Teal'ca, že Anubis útočí na Zemi pomocí nějaké zbraně na ničení hvězdných bran. Vytáčením anubisových světů se jim podaří zjistit, kde se zbraň nachází a využijí Tel'tak, aby se tam dostali a zničili zbraň. Po příletu je ale planeta chráněna hodně Ha'taky a jsou nuceni se z lodi transportovat kruhy na planetu, kde pobijí Jaffy, ale Rya'c je zraněn. Tel'tak byl pravděpodobně zničen (SG-1 6x01-02 – Spása).

Když se najednou z ničeho nic objeví Ha'tak na oběžné dráze Země, bez zjevných známek útoku, nebo kontaktu, je vyslán Tel'tak s SG-1 a Jacobem, aby to prošetřili. Přenesou se kruhy na Ha'tak, ale Teal'c s Jonasem zůstanou na palubě a poblíž lodi. Ha'tak nejeví známky života, ale jsou tam ukryti tři Jaffové, kteří zabijí vědce a přenesou se kruhy na Tel'tak. Tam na ně ovšem čeká pohotový Teal'c, který je všechny zneškodní. Ha'tak je nasměrován do atmosféry a padá do Tichého oceánu i s SG-1 (SG-1 6x03 – Havárie).

Tel'tak zachraňuje O'Neilla a MaybournaKdyž jsou transportováni O'Neill s Maybournem neznámo kam pomocí transportního portálu Furlingů, SGC zahájí rozsáhlé vyšetřování, aby je našli. Požádají dokonce Tok'ry a ty pomocí Tel'taku proskenují celou planetu, ale bez úspěchu. Jako by se po nich zem slehla. Nakonec se jim podaří zjistit, že byli transportováni na měsíc této planety a přiletěli je s Tel'takem vyzvednout (SG-1 6x15 – Ztracený ráj).

Když se podařilo pracně SG-1 chytit jednoho superbojovníka Anubise pomocí transportních kruhů lodi Tel'tak, zjistili od něj polohu jeho základny, která se nacházela na planetě Tartarus. Jacob tam šel přes bránu v brnění suberbojovníka, aby se ji pokusil infiltrovat, získat nějaké informace a pokud to půjde ji i zničit. Tel'tak s SG-1 a Bra'tacem čekal na odvrácené straně měsíce planety, aby nebyl zpozorován. Když Jacob vypl senzorový systém, přistáli s Tel'takem na planetě. Potom co získali nějaké informace, byli nakonec zpozorováni. Zničili aspoň nádrž s královnou Goa'uldů, která měla za úkol rodit symbionty pro superbojovníky a pokusili se Tel'takem uniknout. Začali po nich střílet a ještě k tomu se jeden superbojovník dostal na palubu. Povedlo se jim za letu aktivovat kruhy a transportovat ho z lodi, ale Tel'tak tím pádem ztratil transportní kruhy, které už se nemohli vrátit na palubu, když byla loď v pohybu (SG-1 7x11-12 – Evoluce).

Tel'tak pod útokem Anubise

O'Neill musel znova podstoupit nahrání vědomostí Antiků do svého mozku, i když věděl, že ho to asi zabije, ale neměl na vybranou, pokud chtěl zjistit polohu ztraceného města Antiků, protože se Anubis chystal k masivnímu útoku na Zemi. Polohu města zjistili a vydali se tam Tel'takem. O'Neill musel trochu modifikovat hyperpohon, protože je tlačil čas. Po příletu se dostali k vulkanické planetě, ale základnu našli a transportovali se tam kruhy. Bra'tac zůstal s Tel'takem na orbitě. Když si vzali ZPM, štít se začal hroutit a musel je rychle přenést na palubu. Na zpáteční cestě modifikoval ještě transportní kruhy, aby se dostali na základnu pod kilometrem ledu v Antarktidě. Když se dostali na místo, vyslali pomocí kruhů energetický paprsek, který roztavil led. Došlo ale k bitvě s Anubisovou flotilou menších lodí, naštěstí se objevil Prométheus, který zaparkoval nad nimi a ochránil je. Více o modifikacích tohoto Tel'taku ve speciálních Tel'tacích (SG-1 7x22 – Ztracené město).

Plukovník O'Neill je ve stázové komoře na základně v Antarktidě a SG-1 chce kontaktovat Asgardy, aby mu pomohli. Program hvězdné brány je ovšem pozastaven a nakonec se jim povolí, vzít si modifikovaný Tel'tak a letět k planetě Hala, kde by mohli Asgardy najít. Cesta tam jim trvá jen několik dní, vzhledem k úpravám hyperpohonu, který plukovník udělal, ale po příletu zjistí, že je tam jen černá díra a dostanou se do silné gravitace. Bohužel jim motory nedovolí lodi uniknout a ta se začne trhat silnou gravitací. Na poslední chvíli je objeví Thor a přenese na palubu své lodi Daniel Jackson. Modifikovaný Tel'tak je zničen černou dírou (SG-1 8x01 – Časy se mění).

Tenat a Jup v Caiusově nákladní lodiKdyž jsou Daniel a Vala spojeni pomocí náramků, snaží se najít způsob, jak pouto zrušit. Při tom se ovšem dostávají do řetězové situace, protože každý chce na oplátku něco zpátky, co kdysi Vala vzala, až se dostanou k Caiusovi, který chce zpátky svoji upravenou nákladní loď. Nakonec se jim podaří ji získat od Tenata u Jupa léčkou, ale když odlétají, zablokuje jim cestu flotila Al'keshů Luciánské aliance. S pomocí úprav lodi se Vale nadvakrát podaří s Tel'takem uniknout a vrátit původnímu majiteli, čímž nakonec získají všechny potřebné věci původní majitelé zpět, ale pouto se jim stejně nepodaří zlomit (SG-1 9x04 – Trvalé pouto).

Když Oriové stavěli první superbránu, museli Tau'riové něco vymyslet, jak to zastavit, ale Vala vzala vše do svých rukou a pomocí kruhů Prométhea našla zamaskovaný Tel'tak, který tam nechal Gerak, aby je hlídal. Tel'tak pak použila k tomu, aby zatarasila cestu poslednímu bloku superbrány a ta se tak nemohla zformovat. Když planeta zkolabovala, nárazová vlna rozmetala nedokončenou bránu do všech směrů. Vala už se nestihla transportovat a byla přenesena do alteránské galaxie. Tel'tak byl pravděpodobně zničen (SG-1 9x06 – Předsunutá základna).

Když bylo odhaleno, že se Ba'al ukrývá na Zemi, svobodní Jaffové o tom už delší dobu věděli. Posílali své vojáky v zamaskovaném Tel'taku na Zemi, aby je neodhalili a snažili se Ba'ala najít (SG-1 9x07 – Návrat vysloužilého boha). 

Poté, co SG-1 zničila jeden transport Kassy Luciánské aliance, ta vyhlásila odměnu na jejich hlavy. Několik z nájemných lovců se dostane za pomoci svých Tel'taků až k Zemi, přičemž jeden, Ventrell, se ještě před tím setká s jiným nájemným lovcem v Tel'taku, který se ho snaží zničit. Ventrell ovšem zničí jeho. Když se dostane na Zemi, použije kruhy, aby se tam přepravil, a nechá ho zamaskovaný na orbitě. Když SGC zjistí, že se něco děje a jdou po nich nájemní lovci, Tel'tak na orbitě nakonec najdou a využijí ho k tomu, aby dostali Ventrella. Pomocí jeho kruhů přenesou své hologramy do místnosti kde drží Mitchella a Valu a pak ho transportují na loď zpátky, kde ho odzbrojí. Ventrell ho pak pravděpodobně použije k tomu, aby se dostal k Netanovi  (SG-1 10x15 – Odměna).

Otec Valy utíká s Tel'takem ze ZeměZemi kontaktuje otec Valy a chce od nich azyl na Zemi. Prozradil jim také, že hrozba útoku na Zemi stále trvá, i když je Arkad mrtev a ví, kde je umístěno několik nákladních lodí plné naquadahu, které čekají na rozkaz. Vyšlou tam Odysseu a je potvrzeno, že tam skutečně jsou. Zjistí ovšem, že jsou odhaleni a snaží se uniknout. Odyssea všechny zničí. Později zjistí, že je jeden Tel'tak plný naquadahu již na Zemi a pokusí se ho pomocí otce Valy najít. Tuší ale od něj nějakou nekalost a tak na něj nastraží jiný Tel'tak, protože tvrdí, že musí zadat nějaký deaktivační kód, který prý zná jen on. Skutečný Tel'tak najdou a s nastraženým nakonec otec Valy uteče (SG-1 10x18 – Rodinná pouta).

Aby se Luciánská aliance dostala k informacím o Destiny, o kterou mají velký zájem, používají maskovaný Tel'tak k tomu, aby se dostávali na Zemi a vymyli mozek plukovníku Telfordovi, který jim podával informace. Když ho Rush odhalí v jeho těle, oni také odhalí jeho a použijí Tel'tak, který mají na Zemi, aby ho odvezli na svou základnu na planetu, která má podobné naquadriové jádro jako planeta, kde byla základna Icarus (SGU 1x18 – Subversion). 

 

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu