Vesmírné lodě a plavidla - Goa'uldské - Třída Cheops

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel

Válečná loď třídy Cheops

Specifikace / Popis / Design / Historie / Poznámka

Válečná loď třídy Cheops

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Goa'uldi
Design Goa'uldi
Třída mateřská loď
Technické specifikace
Pohon podsvětelný, hyperpohon
Hyperpohon mezihvězdný
Palivo naquadah
Ochrana goa'uldské štíty
Trup slitiny naquadahu
Ovládací systém peltac (trůnní sál)
Bojový doplněk Udajeety
Minimální posádka 1
Ostatní systémy transportní kruhy, sarkofág
Použití
Účel vesmírná válečná loď, vlajková loď
Rok zavedení pravděpodobně cca 8 000 př.n.l.
Přidružení Goa'uldi
Stav není známo, co se stalo s lodí Heru'ura

Nahoru

Popis

Pohon lodi CheopsVálečná loď třídy Cheops, také známá jako pyramidová loď, byl další z typů velkých vesmírných lodí používaných Goa'uldy. Tato loď se také dá zařadit do třídy Ha'tak. Je známo, že Ra a Heru'ur vlastnili oba alespoň jednu z těchto lodí. Loď byla využívána především jako vlajková loď příslušného vládce soustavy, který ji vlastnil, protože je velmi silná a používala se ve vesmírných bitvách, proto také nese označení válečná. Takže se dá předpokládat, že byla dosti vyzbrojená, i když vlastně o zbraních této lodi není známo vůbec nic. Loď měla samozřejmě standardní podsvětelný pohon a hyperpohon Goa'uldů a chránily ji goa'uldské štíty. Jako každá jiná velká goa'uldská loď obsahovala samozřejmě transportní kruhy a všechny základní systémy lodi, které mají běžné Ha'taky, včetně sarkofágu (Hvězdná brána).

Nahoru

Design

Stahování vrcholu pyramidyTato loď byl první typ Ha'taku, který byl Goa'uldy postaven. Její tvar je velmi jednoduchý a představuje vzhled pyramidy. Jedná se tentokrát o čtyřbokou pyramidu, která mohla bez problémů přistávat na pyramidách postavených na planetách, protože k tomu byla uzpůsobena. Neměla kolem sebe žádnou strukturu. Po přistání se dá pyramida lodi různě tvarovat. Rozdělí se například na tři části a v mezerách mezi nimi jsou vidět okna. Nebo se může stáhnout špice pyramidy dolů a vytvořit tak přímo "okna" bez skel v hlavním trůním sálu, který byl zároveň peltacem.

Udajeety vylétají z hangáru lodi CheopsPo této, jsou známy ještě další tři místnosti na této lidi, vězení, hangár pro kluzáky a místnost se sarkofágem, ale u vězení není jisté, jestli se nacházelo na lodi, je možné, že bylo spíše podle vody v něm, v pyramidě planety. Dno pyramidy bylo samozřejmě otevřené, aby mohla loď hezky dosednout na pyramidu planety. Jinak už nejsou žádné designové zvláštnosti u takto primitivního designu patrné. Trub lodi byl ze slitin naquadahu.

Nahoru

Historie

Loď Cheops v EgyptěSG-1 se jednou vydala zpět o 5 000 let do minulosti pomocí časového Jumperu, aby získala ZPM, které tam měl Ra. Bylo to tedy v době, kdy na Zemi ještě vládl. Ra tam měl na jedné z pyramid v Egyptě právě jednu takovouto loď třídy Cheops. Bohužel se mise nepovedla, protože byli odhaleni. K povstání sice došlo, ale bránu si vzal s sebou, takže to změnilo časovou linii. Zanechali zprávu na videu, kterou v alternativní přítomnosti našli. Poskládali starý tým a vydali se změny napravit. Když přiletěli bránou do Egypta, byl tam opět se svou lodí. ZPM se nakonec podařilo získat, bylo schováno pro budoucí nalezení a k povstání došlo tak jak mělo (SG-1 8x19-20 – Moebius).

Když byl tým ze Země na misi na Abydosu, přiletěl tam Ra s touto lodí, aby zkontroloval, kolik mu otroci, kteří byli kdysi dávno přivezeni ze Země na tuto planetu, vytěžili naquadahu. S lodí přistál na velké pyramidě na planetě. Nechal také sesunout špici lodi a její vnitřek se tak prosvětlil a vystavil dennímu světlu. Objevil na planetě lidi ze Země, kteří s sebou přinesli jadernou hlavici. Upravil ji a chtěl poslat zpět na Zemi s vyšší účinností, ale nakonec došlo ke vzpouře a O'Neillovi se podařilo transportovat kruhy hlavici na jeho loď, když prchal z planety. Loď explodovala na oběžné dráze a byla zničena (Hvězdná brána).

Heru'ur si staví pro loď Cheops pyramidyPo zničení Thorova kladiva na Cimmerii, ji chtěl pro sebe Heru'ur a její lid si vzít za své otroky. Začal tam stavět tři pyramidy, které byly pravděpodobně určené pro přistávání těchto typů lodí, protože víme, že alespoň jednu takovouto loď Heru'ur vlastnil. SG-1 ale jeho plány překazila, protože se jim podařilo kontaktovat Asgardy a Thor přiletěl ve své lodi a nechal vše od něj zmizet, pravděpodobně bylo vše rozloženo (SG-1 2x06 – Thorův vůz).

 

Naposled byla tato loď viděna opět na Abydosu. Když se Daniel vrátil na Abydos po roce, jak slíbil, našel tam nakonec s Teal'cem jeho ženu Sha're, která čekala s Apophisem dítě a Goa'uld v ní spal. O toto dítě měl také zájem Apophisův úhlavní nepřítel Heru'ur, který později, když už se dítě narodilo, přiletěl na tuto planetu právě v lodi třídy Cheops, která přistála na pyramidě. Byl ale oklamán Teal'cem a po příchodu SG-1 na planetu, musel ustoupit na svou loď a odletět, protože se také blížil Apophis (SG-1 2x09 – Tajemství).

Nahoru

Poznámka

Záběry, na kterých bylo vidět přistávání lodi třídy Cheops na Abydosu, když si šel Heru'ur pro Apophisova syna, byly stejné záběry, jako z filmu Hvězdná brána (1994), když Ra prchal s lodí z planety, jen obrácené.

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu