Vesmírné lodě a plavidla - Goa'uldské - Apophisovy mateřské lodě

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel

Apophisova mateřská loď / Prototyp Apophisovy lodě

 


Apophisova mateřská loď

Specifikace / Popis / Design / Historie

Apophisova loď

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Goa'uldi
Design Apophis
Třída mateřská loď
Technické specifikace
Pohon podsvětelný, hyperpohon
Hyperpohon mezihvězdný
Palivo naquadah
Zdroj energie naquadah
Ochrana goa'uldské štíty
Trup slitiny naquadahu
Senzorové systémy goa'uldské senzory
Ovládací systém peltac
Protiopatření autodestrukce
Výzbroj tyčové kanóny
Doplněk smrtící kluzáky, Tel'tak
Ostatní systémy transportní kruhy
Použití
Účel vesmírná válečná loď, vlajková loď
Rok zavedení 2000
Přidružení Apophis, Replikátoři (dočasně)
Stav zničena

Nahoru

Popis

Zbraně Apophisovy loděApophisova mateřská loď byla jeho vlajkovou lodí celé jeho obsáhlé flotily. Poprvé byla viděna po tom, co převzal Sokarovo vojsko po jeho smrti. O této lodi se opět mnoho neví, protože byla viděna jen třikrát a po krátkou chvíli. Tato loď měla mnoho výhod nad ostatními standardními Ha'taky: byla mnohem větší, vlastnila rychlejší hyperpohon, výkonné goa'uldské štíty a měla také mnohem účinnější zbraně, které mohly zničit normální Ha'tak pěti nebo šesti výstřely. Motory nejsou opět u této lodi viditelné a zbraně jsou rozmístěny také na struktuře, která obklopuje Pyramidu lodi. Veškeré systémy lodi budou podobné, jako na standardních Ha'tacích, akorát možná trochu technicky dokonalejší.

Jediné známé interiéry této lodi jsou peltac, transportní místnost s kruhy, hangáry a chodby. Peltac je hlavní řídicí místnost celé lodi. Je podobný těm, jako na standardních Ha'tacích, jen je trochu větší a v zadní části má Apophis trůn. Místnost s kruhy je skoro stejná, jako na normálních Ha'tacích. Loď měla také asi více hangárů a nejen pro kluzáky, ale také pro větší lodě, jako je Tel'tak, nebo Al'kesh. Není známo, jestli tuto loď převzal ze Sokarovy flotily, nebo nakonec vzešla ze stejného návrhu lodě, jako byl prototyp Apophisovy lodi, kterou zničila SG-1. Loď byla nakonec zničena (SG-1 4x14 – Hadí zášť, 4x22 – Exodus, 5x01 – Nepřátelé).

Nahoru

Design

Design Apophisovy loděDesign této lodi je velmi podobný normálnímu Ha'taku, jen s tím rozdílem, že je mnohem větší a struktura kolem lodi je relativně k výšce nižší. Centrum lodi je tedy velký čtyřstěn, čili trojboká pyramida. Kolem této pyramidy je rozsáhlá struktura, která pravděpodobně obsahovala, stejně jako na Ha'tacích, tyčové kanóny, které byly ovšem mnohem výkonnější. Tato struktura kolem lodi je také vzhledem k výšce pyramidy mnohem nižší, než je tomu na standardních Ha'tacích. Vzhled je velmi nepravidelný, protože v rozích pyramidy vyčnívá více od lodi, ale na té "rovnější" straně má ještě další dvě struktury, které vypadají jako nějaké trny, čili celkem 6 těchto "trnů". Ty mají ovšem zajímavou vlastnost, protože jsou pohyblivé. Není známo, jakou měly skutečnou funkci, ale dá se předpokládat, že měly něco společného s větší obranou lodi, když se sklopily k rohům struktury. To použil Apophis, když jeho normální Ha'taky chránily jeho loď v minovém poli (SG-1 4x14 – Hadí zášť, 5x01 – Nepřátelé).

Nahoru

Historie

Apophisova flotila při setkání s Heru'uremLoď jsme prvně mohli vidět, když přiletěla s Apophisem na schůzku s Heru'urem v jedné zaminované soustavě, aby spolu projednali případné spojenectví proti ostatním vládcům soustavy. SG-1 tam také přiletěla v Tel'taku, aby přeprogramovala jednu minu, protože chtěli spojenectví překazit. Apophis komunikoval s Heru'urem z peltacu této lodi a tak se také SG-1 dozvěděla, že jako stvrzení spojenectví má Heru'ur pro Apophise Teal'ca. Toho pak Heru'ur chtěl transportovat na Apophisovu loď a SG-1 se ho snažila zachytit, ale marně. Mina poté explodovala na Apophisově lodi a ten odmaskoval svou flotilu a zaútočil na Heru'ura. Pár střelami lehce jeho Ha'tak zničil i s ním. Poté se aktivovaly ostatní miny a Apophisovu mateřkou loď ochránily jeho lodě (SG-1 4x14 – Hadí zášť).

Když SG-1 získala Cronusův Ha'tak, přiletěla s ním na Vorash a poskytla ho Tok'rům k evakuaci planety. Když ale Tanith uprchl, zavolal Apophise, který tam vyrazil se dvou mateřskou lodí a flotilou, aby Tok'ry zničil. Později, když dorazil do soustavy, detekoval s lodí smrtící kluzáky, které byly ovšem automaticky naváděné, ale prohlédl to a nakonec detekoval i Ha'tak s SG-1. Hvězda už ovšem explodovala a začala likvidovat jeden jeho Ha'tak za druhým. Jemu se s jeho lodí podařilo uniknout, ale výbuch hvězdy způsobil, že narušil nějak hyperprostor a přenesl jeho loď obrovskou rychlostí do jiné galaxie, pravděpodobně do galaxie Ida (SG-1 4x22 – Exodus).

Výbuch supernovy ničí Apophisovu flotilu

Do jiné galaxie před Apophisem dorazil i Ha'tak s SG-1, ale ten byl skoro bezbranný. Stejně by neměl šanci proti Apophisově mateřské lodi a Apophis jim hrozil bezprostředním zničením za to, co provedli. Vystřelil, ovšem střela je minula. Zjistili, že se v systému modrého obra objevila hlídková loď Replikátorů a zaútočila na Apophisovu mateřskou loď. Střely z Apophisovy lodi ovšem nedokázaly ani k replikátorské doletět, protože ta je ještě před dopadem zničila jejich zbraněmi. Bitvy SG-1 využila a schovala se s Ha'takem v koroně modrého obra. Když se vrátili, našli Apophisovu loď bez známek života. Vydali se na ni kruhy, aby získali nějaké náhradní krystaly pro opravu jejich lodi, ale zjistili, že loď má zapnutou autodestrukci a na lodi byli již Replikátoři. Podařilo se jim jen tak tak uniknout před explozí lodi, ale Apophis s Teal'cem a několika Jaffům, se podařilo uniknout také v Tel'taku, ale to bylo pravděpodobně již dříve, než přišla SG-1 na palubu (SG-1 5x01 – Nepřátelé).

Nahoru


Prototyp Apophisovy lodě

Specifikace / Popis / Design / Historie

Prototyp Apophisovy lodě

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Goa'uldi
Design Apophis
Třída pokročilá varianta třídy Ha'tak
Technické specifikace
Palivo naquadah
Zdroj energie energetické jádro
Ochrana goa'uldské štíty
Trup slitiny naquadahu
Ostatní systémy transportní kruhy, chladící kapalinový systém, silová pole
Použití
Účel vesmírná válečná loď
Rok zavedení nebyla nikdy dostavěna
Přidružení Apophis
Stav zničena

Nahoru

Popis

Chodby v prototypu loděJednalo se o bitevní loď, která měla být experimentální mateřskou goa'uldskou lodí, jejíž design měl být poslední mateřskou lodí expandujícího loďstva Apophise před tím, než byla zničena SG-1. Tato loď byla vyvíjena na povrchu planety PX9-757, kde se stavěla na jedné hoře a bylo na ní prováděno několik nových vylepšení, která překonala standardní lodě Goa'uldů třídy Ha'tak, na které dříve narazilo velení hvězdné brány. Energetické jádro bylo zapečetěno výhradně v triniu, propojené kapalinovým chladicím systémem do všech směrů se stavebním zařízením na úbočí hory a rozestavené lodi. Oblast kolem a uvnitř lodi byla chráněna goa'uldským silovým polem a hlídkami Jaffů. Je velmi pravděpodobné, že tento prototyp mateřské lodi byla ta samá loď, kterou jsme později mohli vidět (SG-1 4x03 – Odkaz Ataniků).

Nahoru

Design

O designu lodi toho zase moc nevíme, protože byl prototyp obehnán konstrukčním zařízením a nebylo toho tolik vidět, ale podle toho, co bylo vidět je pravděpodobné, že se jednalo o klasickou čtyřbokou pyramidu, která mohla přistávat na pyramidách na planetách. Ale s jistotou se to podle záběrů říci nedá. Neměla žádnou strukturu kolem pyramidy, ale je možné, že kdyby se dokončila, mohla ji mít.

Nahoru

Historie

Zničení prototypu loděApophis si chtěl postavit vlastní mateřský Ha'tak, který by předčil nejen velikostí, ale i výzbrojí či ochranou standardní Ha'taky své flotily lodí. Začal ho vyvíjet na planetě PX9-757 a Tok'rové o něm věděli, ale jejich pokus o sabotáž při konstrukci lodi selhal. Nicméně když Tok'ra Anise dala členům SG-1, O'Neillovi, Carterové a Jacksonovi náramky Ataniků pro testování, tým neuposlechl rozkazy a vydal se na planetu PX9-757, aby využil této nadpřirozené síly a pokusili se prototyp lodě zničit. U brány si svou rychlostí hravě poradili se stráženi a to beze zbraní. Byli tak rychlí, že dokázali vystihnout frekvenci silových polí uvnitř lodě a mohli jimi proběhnout. Nakonec se jim úspěšně podařilo rozmístit výbušninu C4 u chladicích systémů motorů a loď byla zničena, i když během toho ztratili výhodu, že přišli o náramky (SG-1 4x03 – Odkaz Ataniků).

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu