Vesmírné lodě a plavidla - Goa'uldské - Anubisova mateřská loď

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel

Anubisova mateřská loď

Specifikace / Popis / Design / Základní technologie / InteriérHistorie

Anubisova mateřská loď

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Anubis
Design Anubis
Třída mateřská loď
Technické specifikace
Průměr 2000 m
Výška/hloubka 1200 m (po aktivování superzbraně a přestavbě lodi)
Pohon podsvětelný, hyperpohon
Hyperpohon modifikovaný mezihvězdný
Palivo naquadah, goa'uldská oka, naquadrie
Zdroj energie goa'uldské reaktory a hlavní energetické jádro s goa'uldskými oky
Ochrana modifikované goa'uldské štíty
Trup slitiny naquadahu
Senzorové systémy modifikované goa'uldské senzory
Ovládací systém peltac
Výzbroj 1 plazmová superzbraň a střelecké věže s modifikovanými tyčovými kanóny
Bojový doplněk 50+ smrtících kluzáků, 50+ Al'keshů, úniková loď
Posádka 1500
Ostatní systémy 20 transportních kruhů
Použití
Účel vesmírná válečná loď, ničitel planet, vlajková loď
Rok zavedení 2003
Přidružení Anubis, Ba'al a Qetesh (alternativní časová osa)
Stav zničeny

Nahoru

Popis

Schéma Anubisovy lodě v F-302Anubis si postavil svou vlastní mateřskou loď, která sloužila také jako vlajková loď celé jeho flotily. Anubis si později postavil druhou takovou loď. V případě nouze nebo zničení lodi, horní část domu také obsahovala únikovou loď Anubise, umožňující mu uniknou z vřavy bitvy. Také loď mohla nést více jak padesát smrtících kluzáků, což je určitě úctyhodné a nesla velké množství pozemních jednotek pro nasazení na jiných světech, takže měla velké hangáry pro výsadkové lodě a především bombardéry Al'kesh, kterých nesla více jak 50. Stejně tak v nich pravděpodobně mohly být i nákladní lodě Tel'tak, ale to není potvrzeno, každopádně do jeho hangárů by se hravě vešly, když nese tolik Al'keshů, které jsou mnohem větší (SG-1 7x22 – Ztracené město).

Anubisova loď vs. flotila Ha'takůCelkově je to opravdu impozantní loď a sílou a velikostí by se dala srovnávat jen s Apophisovou mateřskou lodí, ale měla pravděpodobně lepší technologie, protože Anubis byl napůl povznesený. Je to zároveň největší loď, jakou kdy Goa'uldi postavili, protože měřila v průměru 2 kilometry. S touto lodí se nedala v síle srovnat žádná jiná loď Goa'uldů, protože celá flotila desítky Ha'taků, mohla tato loď se svou superzbraní zničit během chvíle. Srovnání s cizími loděmi není známo, protože nikdy nebyla viděna v takové situaci (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá).

Loď obsahovala všechny základní systémy, především modifikovaný mezihvězdný hyperpohon, který opět není na lodi vidět, stejně tak jako podsvětelný pohon. Také obsahovala modifikované štíty a upravené a velmi výkonné tyčové kanóny, jejichž počet ovšem není znám. Měla také velmi výkonný energetický systém, který byl poháněn šesti goa'uldskými oky. Po zničení energetického jádra se snažil využít pro svou loď jako palivo naquadrii. Tato loď měla také velké množství transportních kruhů, přibližně kolem dvaceti (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

Nahoru

Design

Design Anubisovy loděZákladní design mateřské lodi byl poněkud jiný, než u běžných velkých goa'uldských lodí. Loď se skládala z masivního disku zhruba kruhového tvaru, s mnoha hroty vyznívajícími z okraje disku. Dá se tedy říci, že se tak trochu podobala "létajícímu talíři", obzvláště pokud je loď viděna zespoda. Na rozdíl, od standardních lodí třídy Ha'tak, mateřská loď neobsahovala na jejím vrcholu pyramidu, ale místo toho tam měla jakousi válcovitou strukturu (dom), jejíž vrchol se mohl otevřít na šest trojúhelníkových částí jako květina a také se dala celá vysunout z lodi, přičemž se během tohoto procesu dala do pohybu i spodní část lodi s trny a celá se vlastně přestavěla. Byla to vlastně později hlavní část Anubisovy nové, hodně výkonné, plazmové superzbraně, která byla umístěna uvnitř tohoto domu. V centru tohoto domu byla také umístěna úniková loď Anubise (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá, 7x01 – Návrat ztraceného syna, 7x02 – Návrat domů).

Nahoru

Základní technologie

Tato loď byla napěchována nejmodernější technologií, jakou mohl Anubis mít. Nevíme o ní zase tolik, ale pojďme se podívat na ty nejzákladnější systémy lodi, o kterých jsme se něco dozvěděli.

Energetický systém

Hlavní energetické jádro Anubisovy loděZákladní model lodi obsahoval běžný goa'uldský reaktorový systém, který poháněl lodní systémy, jako například standardní zbraně, štíty, nebo hyperpohon. To ovšem není všechno, protože plné využití výkonu celé lodi ji dodávalo zvláštní energetické jádro, které využívalo energii ze všech šesti goa'uldských ok a spojil je tak v jednu mocnou zbraň. S těmito drahokamy pohromadě se rapidně zvětšil výkon celé lodi, která pak mohla hladce přečkat útok celé flotily goa'uldských Ha'taků, stejně jako mohla využít svou superzbraň. Po zničení goa'uldských ok, se Anubis pokusil výkonné energetické jádro zprovoznit pomocí naquadrie, která by je mohla nahradit. Experimentování s naquadrií se mu ovšem nepovedlo a její nestabilita vedla k přetížení, které poškodilo loď a nakonec byla zničena útokem vládců soustavy (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá, 7x01 – Návrat ztraceného syna, 7x02 – Návrat domů).

Goa'uldská oka

Goa'uldské oko Ra'aJednalo se o šest krystalů, které byly věnovány šesti nejsilnějším vládcům soustavy poté, co porazili a vyhnali Anubise, takže i když se to podle názvu nezdá, nejedná se o technologii Goa'uldů, ale vytvořili je vlastně Antikové jako zdroj energie. Dostali je: Apophis, Ba'al, Balor, Osiris, Ra a Tiamat. Individuálně byly silné sami o sobě, ale pokud se daly dohromady, jejich síla se zdesetinásobila. Anubis nakonec shromáždil všechna a použil je jako zdroj energie pro svou mateřskou loď a především pro svou superzbraň. Všechna byla nakonec zničena při útoku Tau'riů, kterým se podařilo zničit generátor, když chtěl Anubis zničit Vis Uban (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá, 7x01 – Návrat ztraceného syna).

Obranné systémy

Štíty Anubisovy lodiStejně jako řada goa'uldských lodí, Anubisova mateřská loď využívá silný energetický štít, aby chránil loď před střelbou z nepřátelských lodí. Palba ze zbraní, která zasáhla tento štít, vyústila v oranžové energetické pole na štítech, který ho absorboval a chránil tak trup lodi před poškozením. Nicméně štíty na této lodi byly tak silné, že jednou dokonce odolaly útoku celé goa'uldské flotily lodí. Jediný způsob, jak Goa'uldi mohli vyčerpat tyto šíty bylo, když loď vstoupila do atmosféry planety Langara. Je tedy možné, že výkon štítů prudce poklesl, když je mateřská loď v atmosféře planety (asi na 40% celkové účinnosti), ale spíše je pravděpodobné to, že štíty byly hodně oslabeny na tuto úroveň, když Jack zničil hlavní energetické jádro lodi, které pravděpodobně štítům dodávalo největší množství energie. Těmito štíty také mohla proniknout loď v hyperprostoru, což se povedlo Jackovi a Sam v F-302 a poté se jim podařilo zneškodnit superzbraň zničením energetického jádra. Jediná zbraň, která byla schopna snadno proniknout štíty, byly střely Antiků, nicméně oni jsou tak silné, že mají tendenci projít všemi známými štíty (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá, 7x01 – Návrat ztraceného syna, 7x02 – Návrat domů, 7x22 – Ztracené město).

Zbraňový systém

Střelecké věže

Střelecké věže Anubisovy lodiTato loď obsahovala četná stanoviště, kde byly umístěny standardní modifikované goa'uldské zbraně ve střeleckých věžích. Tyto věže obsahovaly dva velké tyčové kanóny, které byly užívané jako její standardní zbraně, ale sloužily také jako zbraň bodové obrany proti nepřátelským letounům, nebo kluzákům. Počet těchto braní byl neznámý, ale vzhledem k velké velikosti lodi, jich musel být úctyhodný počet. Tyto zbraně ovšem Anubis nevyužíval tak často, zvláště poté, co měl už superzbraň. Na rychlé letouny byly ovšem potřeba, ale kvůli jejich rychlosti nebyly dost účinné (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

Superzbraň

Nicméně primární zbraní lodi byla její superzbraň. Jednalo se o masivní zařízení, které bylo vestavěno do horní nástavby (domu) mateřské lodi a vyžadovala pro funkčnost zdroj energie, nazývající se goa'uldská oka. Jakmile byla oka připojena a napájela zbraň energií, ta se potom vysunula více z lodi, nahoře otevřela jako květina a střílela jakési žluté energetické blesky, které byly schopny létat kolem celé lodi do všech směrů a zasáhnout tak jedním výstřelem všechny nepřátelské lodě v okolí. Tyto energetické blesky byly schopny zničit i více Ha'taků najednou. Zbraň byla tak silná, že se dala použít pro zničení veškerého života na planetě, nebo alespoň ve velké vzdálenosti od brány. Dokázala vystřelit silný energetický paprsek na bránu planety a ta poté explodovala, přičemž výbuch zpustošil velkou část planety v okolí brány. Když byla goa'uldská oka zničena, snažil se zbraň zprovoznit pomocí naquadrie, ale nedokázali ji stabilizovat a pokus skončil neúspěchem. Superzbraň byla nejprve vyřazena a pak zničena spolu s celou lodí na Langaře vládci soustavy, ale není známo, jestli nějakou podobnou měla i jeho druhá mateřská loď. Na stabilizování naquadrie měl už mnohem více času a je možné, že se mu to podařilo, ale nikdy nebyla vidět v akci (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá, 7x01 – Návrat ztraceného syna, 7x02 – Návrat domů).

Ostatní systémy

Anubisova loď vystupuje z hyperprostoruJako většina goa'uldských lodí, obsahuje tato loď ještě další systémy, o kterých se už nemá cenu moc rozepisovat, a jen si je připomeneme. Samozřejmě má loď hyperpohon, který dovolil lodi cestovat hyperprostorem napříč Mléčnou dráhou, tudíž rychleji jak světlo (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá).

 

 

Podsvětelný pohon lodi není opět vidět, takže mohl být kdekoliv a pracoval pravděpodobně na podobném principu, jako u kluzáků. Navíc měla loď nějaký antigravitačný systém, protože se mohla bez problémů vznášet nad městem Jonase Quinna, ale pravděpodobně byl spojen s podsvětelným pohonem (SG-1 7x22 – Návrat domů).

Samozřejmě také nesmíme zapomenout na to, že loď obsahovala transportní kruhy, které umožňovaly přepravu vojenských jednotek na planetu, která obsahovala další sadu transportních kruhů (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna). 

Nahoru

Známé interiéry lodi

Loď je hodně veliká, ale i přesto interiéry této lodi neznáme, protože nebyly moc vidět. Podíváme se aspoň na některé z nich, které jsme mohli více prozkoumat.

Můstek

Peltac Anubisovy lodiPeltac Anubisovy mateřské lodi byl hodně velký. Měl dva řídící, nebo počítačové panely, jeden se nacházel poblíž okna, neboli předního průzoru a druhý byl něco jako tabule nebo stůl, u kterého většinou stál a obsluhoval první muž Anubise. U hlavního vstupu na peltac byla také socha Anubise. V zadní části peltacu pak byla plošina, sousedící s větším oknem, která obsahovala velký Anubisův trůn, ze kterého řídil celou svou armádu (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá).

 

Počítačová místnost

Počítačová místnost Anubisovy lodiDo počítačové místnosti se jednou dostali Jonas s Danielem, když potřebovali zjistit souřadnice ventilační šachty energetického jádra, kam má O'Neill zaměřit rakety, aby vyřadil Anubisovu superzbraň, což se jim nakonec povedlo. Místnost měla sedadlo a počítačový terminál, u kterého se dalo sedět, což byla vlastně jedna z mála výjimek, protože většinou se u takovýchto systémů na goa'uldkých lodí stálo. Počítačový terminál fungoval částečně i jako holografická technologie, kde se na holografické obrazovce ukazovaly potřebné údaje. Z místnosti pak Daniel unikl přes ventilační šachtu, která do místnosti ústila, ale Jonas byl zajat (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

Prostor s energetickým jádrem

Prostor s energetickým jádrem Anubisovy lodiZajímavým prostorem na lodi je také oblast s hlavním energetickým jádrem, napájeným goa'uldskými oky, což byl obrovský prostor válcového tvaru, v jehož středu se nacházelo energetické jádro, které bylo propojeno s lodí přes strop a podlahu tohoto rozlehlého prostoru. K energetickému jádru do tohoto prostoru také vedla chladící ventilační šachta. Nacházel se pravděpodobně uvnitř celé válcové struktury, která se vysouvala ze středu lodi, když byla aktivována superzbraň (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

Výslechová místnost

Výslechová místnostByla to menší místnost, v jejímž středu bylo lůžko, na které se mohl vězeň připoutat za krk nohy a ruce, aby se nemohl hnout a mohl tak být vyslýchán. Taková nehybnost byla pravděpodobně potřeba, když Anubis použil sondu, která se napojila přímo na mozek vězně a dozvěděl se tak vše, co potřeboval, aniž by ho nějak mučil. Místnost neměla zatahovací dveře, ale vstup do ní chránilo jen silové pole (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

 

Ostatní interiéry lodi

Chodby na Anubisově lodiLoď měla samozřejmě celou řadu dalších místností, jako jiné goa'uldské lodě, jen jsme je tolik neviděli. Můžu například jmenovat chodby, což jsou základní spojovací prvky po lodi, nebo místnosti s transportními kruhy, kterých bylo na této lodi asi více, řádově desítky. Také jsme mohli zahlédnout vnitřek ventilační šachty, když jí unikal Daniel. Určitě zde nebude chybět ani vězení a další známé interiéry, které jsme mohli vidět na jiných lodích, jako například hangáry a nejen pro kluzáky (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

 

Nahoru

Historie

Anubisova loď ničí Yuovu flotiluLoď byla vytvořena v neznámé době, ale postavil ji padlý vládce soustavy Anubis a používal ji jako jeho vlajkovou loď v jeho pokusu o ovládnutí vysoké rady vládců soustavy, aby se stal celkovým vládcem celé goa'uldské říše. Za tímto účelem vzal tuto jeho masivní loď na planetu Abydos, aby se pokusil najít poslední ze zbývajících goa'uldských ok, Ra'ovo oko, protože je chtěl použít jako zdroj energie pro jeho superzbraň na této lodi, se kterou by mohl ostatní vládce soustavy hravě porazit. Když Anubis zaútočil na Abydos, kde už byla SG-1, aby našla Ra'ovo oko dříve, obklopily jeho loď Ha'taky vládce soustavy Yua, který požadoval jeho kapitulaci. Nicméně Anubisovi se podařilo oklamat Daniela a ten mu dal Ra'ovo oko, které SG-1 našla. Anubis pak zprovoznil jeho superzbraň na lodi a úplně zdecimoval Yuovu flotilu lodí, kteří museli ustoupit. Anubis pak nedodržel slovo a použil superzbraň, aby zničil planetu Abydos (SG-1 6x22 – Kruh se uzavírá).

Anubis pak později vzal svou loď na planetu Vis Uban, na které se měly nacházet nějaké staré záznamy Antiků v ruinách jejich města. Snažil se totiž najít ztracené město Antiků, aby tím zabezpečil jeho úplnou vládu nad celou Mléčnou dráhou. Jakmile se dostal na oběžnou dráhu planety, poslal dolu kruhy své Jaffy, aby zjistili podrobnosti o ztraceném městě, ale až později zjistil, že je to jen trik od Tau'riů, kteří zatím infiltrovali jeho mateřskou loď a jedna F-302 zaútočila na slabé místo jeho lodi, aby zničila zdroj energie jeho superzbraně. Nejprve se F-302 vypořádala s několika kluzáky a pak použila hyperpohon, aby se dostala za štíty Anubisovy lodi. Nad trupem se pak vyhýbala střelám z tyčových kanónů, než našla cíl ventilační šachty a energetické jádro se jim podařilo vyřadit. Danielovi se podařilo utéct a ukrývat se, ale Anubis chytil Jonase a zjistil od něj důležitou informaci o naquadrii a její poloze (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

Anubis uniká ze své zničené lodiAnubis sice ztratil velkou výhodu nad ostatními vládci soustavy, ale využil informace, kterou získal od Jonase a zamířil na jeho domovský svět, Langaru. Anubis s lodí vystoupil z hyperprostoru nad planetou a snesl se s ní do atmosféry, kde zaparkoval nad městem. Chtěl planetu dobít a použít naquadrii k tomu, aby opět zprovoznil jeho superzbraň. Nicméně jeho pokus o zajištění Thanosova výzkumu selhal, protože byl zmařen SG-1, kteří přesvědčili Ba'ala, aby napadl s jeho flotilou Anubisovu loď, zatímco byla v atmosféře planety. Loď měla už jen standardní reaktory pro energii a navíc se nacházela v atmosféře planety, takže když Ba'al zaútočil, Anubis se snažil s lodí uniknout, protože věděl, že nebude mít šanci. Loď byla nakonec zničena, ale ne dříve, než se Anubisovi podařilo z lodi utéct únikovou lodí (SG-1 7x02 – Návrat domů).

Drony ničí Anubisovu loďNavzdory tomu, že Anubis ztratil svou vlajkovou loď, netrvalo mu to moc dlouho a postavil si novou mateřskou loď, která vedla jeho flotilu k Zemi. Zpočátku byl trochu opatrný a zkoušel, jestli Země nemá nějakou mocnou zbraň a zkoušel také jejich obranu, ale když se dozvěděl, že je ztracené město možná na Zemi v Antarktidě, kam už mířil Jack v Tel'taku, vyslal menší lodě, aby na ně zaútočily a mohl se tam dostat první. Když už byla SG-1 v antarktické základně, posílal dolů ze své lodi transportními kruhy své superbojovníky. Nakonec Jack aktivoval křeslo, když vložil přivezené ZPM a vypustil spoustu antických střel, které v několika proudech hravě zničili celou jeho flotilu lodí a jeho mateřská loď se rozpadla na orbitě Země (SG-1 7x22 – Ztracené město).

Alternativní časová linie

Ba'alova loďV alternativní časové linii, kde neexistoval na Zemi vůbec program hvězdné brány, vlastnil tuto masivní mateřskou loď nejvyšší vládce Ba'al, kterou využíval jakou vlajkovou loď celé společné flotily všech Goa'uldů pod jeho vedením. S touto lodí a s celou flotilou přicestoval na Zemi, aby ji zařadil do svého impéria a ovládl ji. Když Ba'ala zradila Qetesh a zabila ho, odcestovala s touto lodí na planetu Praxyon, kde se měl nacházet "stroj času", který Ba'al využil k tomu, aby změnil časovou osu. Zbytek flotily zatím bombardoval Zemi. Vše se ovšem vrátilo do původní časové linie a tato loď tedy jako kdyby vůbec neexistovala v rukou Ba'ala (Hvězdná brána: Návrat).

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu