Vesmírné lodě a plavidla - Asgardské - Třída Jackson

Rozcestník asgardských vesmírných lodí a plavidel

Třída Jackson – vědecké plavidlo

Specifikace / Popis / Technologie / Známé lodě

Třída Jackson

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Asgardé
Design Asgardé
Třída vědecké plavidlo (Jackson)
Technické specifikace
Délka 1 000 m
Šířka 800 m
Pohon podsvětelný, asgardský hyperpohon
Palivo neutronium
Hyperpohon mezigalaktický
Ochrana asgardský štítový systém
Senzorový systém asgardské senzorové pole
Ovládací systém asgardské kameny
Protiopatření maskování, vnitřní tlumící pole, autodestrukce
Zbraňový systém asgardské energetické iontové zbraně, proti-replikátorský disruptorový kanón
Minimální posádka 1
Ostatní systémy holografický komunikační systém, transportní systém
Použití
Účel vědecké plavidlo
Rok zavedení neznámo, prvně se objevila v roce 2003
Přidružení Asgardé
Stav neznámo, pravděpodobně zničeny

Popis

Další lodí, kterou používali později Asgardé, je vědecké plavidlo třídy Jackson. Tato třída lodí je pojmenována po Danielu Jacksonovi, proto také vědecké plavidlo, podle něj. O'Neill byl voják, proto byly lodě třídy O'Neill také válečné. Nebojová povaha této lodi je tak trochu zvláštní, uvážíme-li, že tato loď byla viděna ještě před koncem války s Replikátory. Nicméně, to bylo možná proto, že válka není vždy jen o pokročilé technologii, ale také o pokročilé taktice, kterou tyto lodě mohly zprostředkovat.

Podle oficiálních zdrojů je tato loď asi o třetinu menší, než třída O'Neill a využívá se hlavně pro průzkumné a vědecké účely a ke sledování Replikátorů. I přes to, že jsou menší než O'Neill a Biliskner, zdají se být masivnější, i když žádné přesné měřítko nebylo dáno. Ovšem jako u lodi O’Neill, i u této, se v seriálu zdá mnohem menší, zhruba velikosti Ha’taku. Tyto lodě měly snad nejpokročilejší design vůbec. Její vzhled je také trochu jiný, protože přední část lodi připomíná "malé kleště" a zadní zase "velké kleště", ale přesto má některé konstrukční vlastnosti, jako předcházející lodě, podobné. Příkladem můžou být vertikální "kormidla" na zadní straně lodi. Trup je dost odolný, ale ne tak, jako lodě třídy O'Neill.

Technologie

loď Daniel Jackson v hyperprostoruTyto lodě byly vybaveny všemi standardními technologiemi Asgardů: holografický komunikační systém, transportní systém, senzory, hyperpohon, štíty, zbraně atd., ale nebyly tak kvalitní, jako u lodí třídy O'Neill, protože bylo prokázáno, že projektily Replikátorů bez problémů prošly štíty této lodi. Vše je popsané u lodi třídy Biliskner. Obsahovala také nadstandardní technologie a zařízení, určené hlavně pro výzkum.

Byly také známy komunikací přes podprostor, využívající ji ke spojení s jinými loděmi a s replikátorkými bloky. Její motory nevykazují žádný viditelný tah při aktivaci, jako např. lodě O'Neill. Nicméně její manévrovací schopnost, byla na její velikost také značně pokročilá, jak jednou Thor demonstroval, kde loď svou hbitostí téměř soupeřila s Al'keshem, mnohem menší goa'uldskou lodí.

 

Útočné a obranné systémy

Replikátoři se dostávají v projektilu přes štítyPokud jde o útočné a obranné systémy lodi, detaily nejsou příliš známy. Bylo ale konstatováno, že třída Jackson byla vybavena zbraněmi Asgardů, s největší pravděpodobností schopnější než u třídy Biliskner, ale méně účinné než třídy O'Neill. Bylo také prokázáno, že v základní konfiguraci, byly horší než u replikátorských lodí.

Pokud jde o štíty, třída Jackson má štíty výkonnější než lodě třídy Biliskner. V akci tato loď přestála více jak 10 zásahů z upraveného Ha'taku Replikátorů, bez viditelného poškození. Pro srovnání, tyto upravené Ha'taky zničily standardní Ha'tak pouhými dvěma střelami. Replikátorské bloky se ale mohly v projektilu dostat přes štíty lodi na palubu, což na druhou stranu svědčí o tom, že jsou štíty méně účinné, než u lodí třídy O'Neill.

Disruptorový kanón zachraňuje OrilluLoď Daniel Jackson byla vybavena proti-replikátorským disruptorovým kanónem, který Thor vyvinul díky znalostem původního proti-replikátorského disruptoru, který sestrojil O'Neill, když měl v hlavě podruhé vědomosti Antiků. Disruptoru trvalo 10 – 30 minut, než byl plně nabit a mohl ovlivnit velikou část povrchu planety a zničit tak všechny Replikátory v dosahu zbraně. Zbraň byla také schopna proniknout technologii štítů na lodích, jako např. Replikátory upravených goa'uldských Ha'taků. Nakonec se pak mohli Replikátoři přizpůsobit její technologii po jejím studiu (SG-1 8x02 – Časy se mění, 8x11 – Blíženci, 8x16 – Poslední boj).

Laboratoře

Thorova laboratořNa těchto lodích byly především laboratoře, a to jak pro klonování a technologie genetiky, tak třeba pro vojenskou techniku pro použití proti Replikátorům. Obsahovaly pokročilý počítačový systém a terminál, spolu s jednou obrazovkou, kde se ukazovala data. Také zde byla stázová komora. Byla zde zařízení, která byla schopna prakticky konstruovat a vyrábět nové technologie jen z dat uložených v počítači. Např. když byl mozek O'Neilla propojen s počítačovým systémem lodi, vytvořil si v něm virtuální design proti-replikátorské zbraně (disruptoru) a poté pomocí nějakého materializačního zařízení, byl prostě model zhmotněn. Nebo např. Loki měl na své lodi klonovací zařízení, pomocí něhož naklonoval O'Neilla a pak s ním na něm dělal pokusy. Není ale známo, jestli tyto technologie byly všechny standardní výbavou těchto lodí, nebo byly jen na lodích, určených k těmto specifickým výzkumům (SG-1 7x03 – Křehká rovnováha, 8x02 – Časy se mění).

Známé lodě

Daniel Jackson

Loď Daniel JacksonDaniel Jackson byl také chvíli vlajkovou lodí vrchního velitele Thora. Bylo to pokročilé asgardské vědecké plavidlo třídy Jackson a poslední známá loď pod velením Thora. Loď Daniel Jackson zachrání Teal'ca s Carterovou z rozpadajícího se modifikovaného Tel'taku, když s ním letěli na Halu, aby se pokusili kontaktovat Asgardy, ale najdou tam jen černou díru. Thor jim vysvětlí situaci, že nechali zhroutit místní slunce, aby tak zlikvidovali Replikátory nadobro. Ti ovšem unikají, dostanou se na Thorovu loď a unáší Carterovou (SG-1 8x01 – Časy se mění).

Ihned po této události, loď Daniel Jackson přiletěla s Thorem a Teal'cem na Zemi, aby vyzvedli tělo plukovníka O'Neilla ze stázové komory z antarktické základny, když měl v hlavě znalosti Antiků. Jeho tělo bylo umístěno do asgardské stázové komory a jeho mysl byla propojena s počítačem lodi. V systému pak využil znalosti Antiků a sestrojil disruptor proti Replikátorům. S lodí se vrátili na Orillu a snažili se s ní zjistit něco o přeživším Replikátorovi. Ten se ovšem probouzí na lodi, ale pohotový O'Neill ho zneškodní postaveným disruptorem. Thor pak využije data získaná během výstřelu z disruptoru a vytvoří na lodi zbraň pro širší použití. Přiletí s lodí nad kolonii Asgardů na Orille a použije zbraň. Zbraň zničí všechny Replikátory na planetě, ale Pátému se s několika Replikátory podaří uniknout (SG-1 8x02 – Časy se mění).

Loď Daniel Jackson vs replikátorský Ha'takPozději Daniel Jackson přivezl na Zemi Thora, když Replikátoři napadli Mléčnou dráhu a snažili se porazit Goa'uldy. Thor se Sam se vydali touto lodí pokusit se zastavit Replikátory a snažili se prolomit kód, který Carterová se svým replikátorským dvojčetem vytvořila a Replikátoři se tak stali díky němu imunní. To se jim sice povedlo, ale Replikátoři se brzo přizpůsobili a Thor byl nucen ustoupit. Replikátoři se dostali na palubu a byl nucen ji evakuovat (SG-1 8x16 – Poslední boj).

Pravděpodobně byl také s touto třídou lodi, ale asi ne s Danielem Jacksonem vzhledem k výše uvedeným událostem, Thor a Heimdall v jiné galaxii, kde se zabývali velmi citlivou záležitostí, jak poznamenal Kvasir (SG-1 9x13 – Rezonanční efekt).

Lokiho loď

Lokiho loďLoď této třídy byla také používána asgardským genetikem Lokim. Loki byl uvězněn Asgardy za únos člověka před několika desítkami let a byl propuštěn během války s Replikátory. Unášel s touto lodí lidi ke studiu jejich genetického kódu, aby se pokusil vyřešit asgardský genetický problém. Naklonoval je a pak je studoval a dělal na nich experimenty. Měl tedy na palubě různá genetická a klonovací zařízení. Po propuštění unesl O'Neilla. Vybral si ho proto, že byl schopen přijmout znalosti Antiků, i když nebyl schopen si je udržet. Loki ovšem nevěděl, že Asgardé do něj vložili genetický kód, aby nemohl být klonován. Když ho naklonoval, genetický kód způsobil, že byl klon O'Neilla ve věku teenagera. Thor to později napravil a Loki byl opět zadržen (SG-1 7x03 – Křehká rovnováha).

Všechny tyto obrázky naleznete pohromadě také v galerii lodi.

Rozcestník asgardských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu